NIXON SPEELT RECHTER Trein nog dagen niet op tijd Gachal-partij breekt met Israëlisch kabinet Commentaren Het Kwartet Misdaad verheerlijkt PTT wil grotere visitekaartjes Verdediging: proces is niet meer geldig Crita) Uruguay gaat niet in op eis van ontvoerders Zeiljacht slaat om: Duitser verdronken Pater Kerrigan weer opgedoken Engelandvaarder ontnuchterd Arabische conferentie uitgesteld Weer relletjes in Belfast VERTRAGINGEN VAN EEN HALF UUR Directeur van dierenpark pakt inbrekers Weer bosbranden in Zuid-Frankrijk Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 4 augustus 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Beschuldiging tegen 31unsan ingetrokken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PTT heeft be sloten dat met ingang van 1 juli 1971 de visitekaartjes (althans de enve loppe. waarin zij verzonden worden) niet kleiner mogen zijn dan 14 bij 9 cm. Er komt daarna echter nog een overgangsperiode van ruim twee jaar, waarin de nog voorradige kaartjes van kleiner formaat mogen worden verzonden. WASHINGTON President Nixon heeft gisteravond zijn opzienbarende uitlatingen over Charles Manson min of meer herroepen. „Het heeft niet in mijn bedoeling gelegen te verklaren dat Manson, hoofdverdachte in het Sharon Tate-proces, schuldig is," zo zei hij. Nixon had velen met stom heid geslagen door in Denver botweg te verklaren dat Char les Manson „direct of indirect schuldig is aan acht redeloze moorden". In een uitlating die men opmerke lijk achtte van een staatshoofd, be schuldigde hij verder de twee ver dedigers in deze zaak van schande lijk gedrag. In verval Hij laakte bovendien de pers, die volgens hem Manson afschildert ais een nogal kleurrijke figuur. Nixon zei bezorgd te zijn over de neiging tot het maken van helden van diegenen, Het is merkwaardig hoe veel plichtsbesef de mens heeft, wanneer het de plich ten van anderen betreft. SIR1US Eerst „alsjeblieft" zeggen! Aanhoudend warm DE BILT De luchtdruk- verdeling boven Europa wordt gekenmerkt door een hogedruk- gebied boven Finland en Noord- Rusland en een vlak lagedruk gebied, dat zich van het kanaal over Frankrijk en Italië naar de Balkan uitstrekt. In Engeland en op het continent stegen de tem peraturen tot boven de 25 gra den, in Frankrijk en Italië kwa men zelfs plaatselijk middag- temperaturen voor van 33 graden. Ook in Scandinavië is het fraai zomerweer. Vooruitzichten voor donderdag: warm met plaatselijk'onweer en later enige afkoeling. Aantal uren zon: 3 tot 10; min. temp.: 1 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Zwakke storingen boven Duits land doen de kans op een buitje in de middag iets toenemen. Ove rigens zomers weer met zonnige perioden. Matige oostenwind, temperatuur 24 a 25 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Zomers, maar licht onstabiel. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (J013 millibar), constant. Zon en maan 5 augustus zon op 5.07, onder 20.24; maan op 8.30, onder 21.20; 10 aug. EK. Hoog Water Hoog water: 5 augustus: Rot terdam le getij 6.59, 2e getij 18.53; Scheveningen 4.50-17.12; Vlissingen 3.50-16.04; Willemstad 7.33-19.44. Koning Constanten van Grieken land ontvangt in het Italiaanse stadje Orbetello een zilveren schaaltje uit handen van prins Bernhard. De Griekse vorst won de derde prijs in een zeilregatta om de Coppa S.A.R. Principe dei Pasci Bassi. In het midden ko ningin Juliana, rechts koningin Anne-Marie van Griekenland. MONTEVIDEO De regering van Uruguay >s niet bereid met de guer rilla-organisatie Tupamaros te onder handelen over de vrijlating van alle politieke gevangenen in ruil voor de ontvoerde Amerikaanse en Brazi liaanse diplomaat. Dit is gisteren door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De term „politieke gevangenen" zou niet van toepassing zijn op gevangen genomen leden van de organisatie, die in Uruguay als „gewone misdadi gers" worden beschouwd. Naar schatting zitten 150 guerril la's in Uruguay gevangen. BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO TOELICHTING Al» er 116,15 ls of wordt afgeschreven van uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1970. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor juni en voor juli kunnen voor sommige abonnees dicht bij elkaar liggen. die bij misdaad zijn betrokken. „Als geen eind komt aan deze ver heerlijking van mensen die tegen het stelsel van recht met rechtvaardig heid trachten in te gaan, dan raakt dit stelsel in verval," voegde hij er aan toe. Na deze uitspraken kondigde een van de verdedigers, Ronals Hughes, aan het proces ongeldig te willen laten verklaren wegens beïnvloeding. „Uit het feit, dat de president van de VS het'nodig acht commentaar te leveren op de schuld of onschuld van een beklaagde, blijkt dat er door de publiciteit van tevoren een zodanige vooringenomenheid bestaat, dat een rechtvaardig proces niet meer moge lijk is," aldus Hoghes. In zijn latere verklaring zei Nixon hierover: „De beklaagden dienen in dit stadium van hun proces geacht te worden onschuldig te zijn. Deze uitleg werd door de president opgesteld terwijl hy van Denver naar Washington terugvloog. Het vliegtuig moest een klein half uur boven de stad blgven koersen omdat Nixon zyn verklaring nog niet af had. OOSTMAHORN De drie Duitsers die gisteravond met een zeiljacht in de Waddenzee waren omgeslagen zyn nu alle gevonden. De reddingacties kwamen op gang doordat één van de schipbreukelingen zwemmend Rottumerplaat wist te bereiken, en aldaar via de mobilofoon Schevenigen Radio alarmeerde. De man op Rottumerplaat is door een Duits hefschroefvliegtuig opgepikt, waarna het zoeken naar de andere twee de hele nacht heeft voortge duurd. Een Duitse reddingboot heeft hen tenslotte gevonden, mede dank zij de assistentie van een Neptune van de Marineluchtvaartdienst. Een van de mannen bleek te zijn verdronken. PHILADELPHIA Onverwacht is dc bekende Amerikaanse pater Da niel Berrigan zondag in een kerk in Philadelphia verschenen om er te preken. De 49-jarige jezuïet wordt sinds april door de politie gezocht. Hij moet een straf van drie en een half jaar uitzitten wegens het verbranden van oproepingskaarten voor de militaire dienst. Zijn broer, pater Philip Berri gan, zit voor hetzelfde vergrijp een straf van zes en een half jaar uit. In zijn preek zei Daniel, dat het onmogelijk is, om „in dit land chris ten te blijven en tegelijk de wetten te gehoorzamen". DEN HAAG De 60-jarige restaurateur H. P. uit Den Haag heeft gisteren een bewogen dag meege maakt. Door de hitte had hy het vreselijk benauwd gekregen. Met drank probeerde hij daar verbetering in te brengen, met als enig resultaat TEL AVIV De rechtse na tionalistische Gachal-partij is uit het Israëlische kabinet ge treden. Zij is het niet eens met de aanvaarding van het plan- Rogers voor een regeling van de crisis in het Nabye Oosten. Het voortbestaan van de coali tieregering van premier Golda Meir komt hierdoor echter niet in gevaar. In het 120 zetels tel lende parlement beschikt me vrouw Meir nog over een meer derheid van 78 zetels. Tot dus ver was deze 104. Een recente foto van prinses Irene, die morgen 31 jaar wordt. dat zijn benauwdheid nog erger werd. Hij zocht dan ook zijn heil in de Noordzee. Op 75 meter uit de kust drong het echter tot hem door dat hij al hart op weg naar Engeland was, waardoor de schrik hem om het hart sloeg. Met veel moeite slaagden een ge alarmeerde politieman en een vrij williger er tenslotte in de man op het droge te brengen, waar hij tot zijn verbazing ter ontnuchtering inge sloten werd. Het besluit van de Gachal-partij om uit de regering te treden werd gisteravond laat genomen op een stormachtig verlopen acht uur duren de vergadering van het centrale be stuur van de Gachal, een coalitie van liberalen en de Heroeth. De meerder heid was krap, 117 tegen 112 stem men. Waarnemers voorspellen een breuk in de Gachal met de liberale vleugel, die in het kabinet wilde blij ven. De leider van de Gachal-partij, mi nister zonder portefeuille Menachem Begin, betitelde de coalitie als ,een regering van nationale capitulatie voor München van het Nabije 'Oos ten', nu zij het plan-Rogers heeft aanvaard. De vier door Gachal-ministers be zette posten ontwikkeling, vervoer, handel en industrie, en posterijen vallen automatisch toe aan premier Meir. Twee andere Gachal-ministers hadden geen portefeuille. Conferentie uitgesteld Intussen is de conferentie van Ara bische ministers van defensie en bui tenlandse zaken, die gisteren in Tri poli (Libië) had moeten beginnen, uit gesteld. Men wacht eerst de terug keer af van het Libische staatshoofd, kolonel Gaddafi, die op .verzoenings missie' is. Hij probeert de leiders in Irak, die het Amerikaanse vredesplan verwer pen, toch deel te laten nemen aan de conferentie in Tripoli. Als het Gadda fi zou lukken Irak over te halen, zou dat een grote overwinning betekenen voor het Egyptisch-Soedanees-Libi- BELFAST In Belfast is het gis teren opnieuw tot ongereldheden ge komen. HOnderdvijftig militairen raakten gewond. De gevechten begonnen nadat der tig protestantse jongeren stenen gooi den naar een groep mensen die de 19-jrige katholieke jongen, die vorige week vrijdag werd doodgeschoten, ten grave droeg. De militairen en po litie kwamen onmiddellijk in actie. Ze gebruikten braakgas om de me nigte van 150 mensen te verspreiden. Deze actie werd beantwoord met een regen van stenenen flessen. sche defensieve ppet, dat het plan- - Rogers heeft aanvaard. Inmiddels heeft VN-bemiddelaar Gunnar Jarring in New York een eerste gesprek gehad met Oe Thant, minister Rogers en Joseph Sisco over het Nabije Oosten. „De tijd is nu gekomen voor rustige diplomatie", verklaarde Rogers na af loop. Hij waagde zich niet aan een voorspelling wanneer het voorge stelde bestand van negentig dagen zou kunnen ingaan. „Wij hopen", zei hij, „dat de gevechten worden ge staakt en de betrokken partijen gaan onderhandelen via Jarring". UTRECHT De chaos in de dienstregelig van de Nederland se Spoorwegen zal zeker nog en kele dagen voortduren. Twintig monteurs werken sinds gistermorgen aan het herstel van hel relaishuis in Arnhem, dat in de nacht van zondag op maandag totaal uit brandde. Een twintigtal militairen uit Schaarsbergen is de Spoorwegen te hulp gekomen om nog zoveel moge lijk treinen Arnhem binnen te lood sen. Dé communicatie tussen de ver schillende posten wordt nu met be hulp van veldtelefoons in stand ge houden. In verband met het internatio nale treinverkeer worden de militai ren vooral Ingezet op de oost-west verbinding. Reizigers dienen rekening te hou den met vertragingen die variëren (landelijk) van een uur tot tien minu ten. In het oosten van het land liepen enkele treinen gisteravond nog ver tragingen op van een half uur. Vrij wel alle goederentreinen ondervinden last van de storing en ook moet reke ning worden gehouden met late post bezorging. Voorlopig zullen vele trei nen uitvallen om het verkeer zo goed mogelijk op gang te houden. Gisteren was het voor de NS in meerdere opzichten een pechdag. In Alkmaar brandde een vierwagen- treinstel geheel uit en tussen Zwolle en Herfte kreeg een trein een kwar tier vertraging doordat een vracht auto op een overweg tegen de trein was gebotst. Niemand werd gewond. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Met behulp van een geladen pistool heeft de directeur van het dierenpark Amersfoort, de heer J. Vis, vier mannen, die zyn dierentuin waren binnengedrongen en enkele hokken hadden opengezet, in bedwang kunnen houden. Drie konden later aan dc politie worden overgeleverd, een vierde wist toch nog te ontsnappen. Samen met zijn oppasser Mario Hoedenmaker opende de heer Vis de jacht op de vier inbrekers, nadat door zijn schoonmoeder onraad was bespeurd en alarm geslagen. Weldra stonden de directeur en de oppasser oog in oog met de vier on gewenste gasten, die zich nog ver- borgen trachtten te houden. Een waarschuwingsschot was vol doende om het viertal tevoorschijn te doen komen. Onder de indruk van het vuurwapen lieten de indringers zich aanvankelijk ge3wee wegvoeren, maar plotseling vielen zij de direc teur en de oppasser aan. Met een tweede waarschuwingsschot wist de heer Vis de belagers op de vlucht te jagen. Een sprong er over de omheining en verdween. Twee anderen verstop ten zich achter bomen, maar gaven zich weldra gewonnen. De vierde werd later, toen de politie reeds was ge arriveerd, in de struiken gevonden. BORDEAUX Gisteren is ten zuidoosten van Bordeaux een bos brand uitgebroken. Een gebied van 460 hectare is door het vuur, dat zich nog steeds uitbreidt, verwoest. Zondag hebben in het departement Gironde vijftig bosbranden gewoed, waarby 400 hectare bos verloren is gegaan. Vrijstad XJET is de vraag, of de stad Ara- sterdam gelukkig mag zyn met de beschouwing zoals die verschenen is in een over heel de wereld veel ge lezen „magazin". Dat artikel vestigt de indruk alsof in de hoofdstad wel zowat alles „mag". Zeker, er komen in grote hoeveelheid toeristen van middelbare leeftyd. Maar daarnaast is de aantrekkings kracht op jongeren-van-een-bepaal- de-hoedanigheid wel byzonder toege nomen. Aldus ongeveer de strekking van die beschouwing. De verklaring van dit laatste? Er wordt een „pragmatisch" beleid ge voerd dat door opvallende verdraag zaamheid en toegeefiykheid is geken merkt. Zo wordt, om iets te noemen, de wetgeving tegen ..drugs" nauwe- lyks nageleefd. Deze houding wordt in het magazin dan verder in verband gebracht met onze „nationale traditie". Nogmaals, het is de vraag of de stad Amsterdam met een beschouwing als deze gelukkig mag zyn. Ze is intussen het resultaat van een journalistiek die op onderzoek is uit geweest. Zó heb ben die mensen van dat blad het ge constateerd, dit hebben ze er van ge merkt. De politie zal zich haasten te verzeke ren dat het beeld onjuist is. Maar het „effect" van het artikel zal zyn over eenkomstig zyn inhoud. Dus zal, ver moeden wy, Amsterdam de komende weken nog wel extra op zyn al dan niet vermeende hoedanigheid van „vry'stad" worden beproefd. Geen benydenswaardige situatie. Warm onthaal DEZOEKEN van staatshoofden leiden nogal eens tot demonstraties die de ontvangende landen voor grote moei-iykheden kunnen plaatsen. In West-Beriyn was dat het geval, toen de sjah van Perzië werd belaagd door linkse studenten. De politie moest van vuurwapens gebruik maken. Nu nresident Soeharto van Indonesië binnen kort een officieel bezoek aan ons land brengt, hebben de hier ver- blyvende Zuidmolukkers gewaar schuwd, dat zy hem een „warm ont haal" zullen bereiden. Waarmee iets anders wordt bedoeld dan een tradi tioneel hartclyk welkom met feeste- Iyke bloemen en zo. Niemand zal zich verbazen, dat de Zuidmolukkers niet ingenomen zyn met het bezoek van Soeharto. Werd niet één van hun leiders, dr. Somukil, terechtgesteld nadat Soeharto het be wind van Soekarno had overgeno men? En ziet hun toekomst er roos kleurig uit? Demonstratie zyn onvermydelyk. maar een „warm onthaal' behoeft geen onbeheerst optreden te zyn, dat crao- tische situaties schept. Veel kan af hangen van de bereidheid van de In donesische president, contact op te ne men met vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers. Hun huidige leider, ir. Manusama. heeft al gezegd, dat een gesprek voor hem belangryker is dan een „warm onthaal", hoewel hy zich over bespre kingen geen illusies maakt. Dat over de mogciykheid van een gesprek nog niets bekend is, sluit de kans daarop niet uit. Maar moet niet al te for meel zyn, dunkt ons. De Zuidmolukkers zyn niet de enigen, die gaan demonstreren. Ook het comi té "Soeharto ongewenst" maakt zich op om het presidentiële bezoek te hin deren. Het beschouwt de president als onderdrukker van het Indonesische volk en verwyt Nederland uitbuiting. Hiertoe behoren mensen als dr. W. F. Wertheim, die het mislukken van de communistische staatsgreep in 1965 en als gevolg daarvan de val van president Soekarno nog altyd betreu ren. Wertheim is van mening, dat al leen een (zonodig gewelddadige) revo lutie goed is voor het Indonesische volk. Alsof de „permanente revolutie" van Soekarno, die slechts twintig jaar ge duurd heeft, niet genoeg ellende over dc Indonesiërs heeft gebracht. Men is de gevolgen nog niet te boven. Voor de Zuidmolukkers is er dan ook weinig reden met deze actiegroep sa men te werken. Voorttelliagea: 10.30(bfh.To.).1230-13.30-15J»-MJ0-17.ïOmr LEUVEHAVEN (bij Metroetatka Beunt Tel: (010) 1L42B7

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1