Treinenloop Arnhem hopeloos in de war GEEN SMOG IN RIJNMOND Commentaren <5HE) Veel files in weekend Het Kwartet Voor de bui Brand verlamt zenuwcentrum Benzine 1,2 cent duurder ÉflCY WE» Protest Italië bij Libië Agent gewond CU [H H] Kritieke situatie vanmorgen voorbij Onder lijnzaad gestikt Minimumloon Wind zorgde steeds voor opluchting Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRiSTH.UK DAGBLAD VOOS LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijt» hert in feghenspoeti" Maandag 3 augustus 1970 51ste )aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuè ,vv_/x l ljli.un.iu jvuim vijjny historische typen jachten, hun bemanningen in zeventiende- eeuwse kleding, voeren zaterdag van Leiden naar Delfshaven, daarmee de tocht herhalend, die de Pilgrim Fathers juist drie honderdvijftig jaar geleden heb ben gemaakt. Na een dienst in de nog steeds bestaande Oude Kerk in Delf haven zeilden de Pilgrim Fathers indertijd via Plymouth naar Amerika om daar een der eerste kolonisten gemeenschappen te vormen. Op de foto de aankomst In Delfs haven. Op de achtergrond de ruï ne van de molen „De Destilleer- ketel". Men wil die graag geres taureerd zien, maar de gemeente Rotterdam heeft geen geld. bijna de helft te véél koolmonoxyde in hun uitlaasgassen had. Al deze auto's werden voorzien van een rood waarschuwingsplaatje, dat pas verwij derd mag worden als verbeteringen aan de motor zijn aangebracht. De situatie in New York en andere Amerikaanse steden is het afgelopen weekeind door regen en wind aan zienlijk verbeterd. Bescheidenheid is het enige zekere lokaas wanneer men naar lof vist. CHESTERFIELD gIJ het bedrijfsleven bestaat een zekere beduchtheid voor minister Roolvinks voorstel. Het hogere mi nimumloon drukt immers de loon schalen ineen. Het gevolg kan zjjn, dat alle lonen worden opgekrikt. De wetswijziging, door minister Roolvink voorgesteld, zal de inflatie niet tegengaan. Nu zjjn er de laatste tijd minder opgewekte klanken te horen over onze economie. De Tweede Kamer ging vorige week unaniem akkoord met de verhoging. Terecht. Dat zal morgen, naar verwacht mag worden, ook het geval zijn met de Eerste Kamer. Minister Roolvink krijgt, volgens een versnelde parlementaire pro cedure, het hogere minimumloon vóór de mogelijke (economische) bul binnen. Dat is gelukkig. ARNHEM De dienstrege ling van de NS voor het hele land raakte vandaag ontwricht doordat vannacht het relaishuis van de centrale verkeersleiding te Arnhem door brand is ver woest. Dit betekent ook dat alle sei nen en wissels op het emplace ment uitvielen en op dit belang rijke knooppunt geen normaal treinverkeer mogelijk was. Als noodmaatregel legde de NS voorlopig alle wissels in de oost- en westrichting vast, waardoor het Mams, wilt u me helpen namen te verzinnen voor een heleboel ham sters DEN HAAG Met ingang van vandaag is de prijs van super- en gewone benzine verhoogd met 1,2 cent per liter. De prijs van autogasolie aan de pomp gaat met 0,8 cent per liter omhoog. Mengsmering voor bromfietsers is twee cent per liter duurder geworden; die was bij de vorige prijsverhogin gen, een maand geleden, buiten schot gebleven. De gezamenlijke oliemaatschap pijen hebben laten weten dat de prijsverhoging een gevolg is van g wijzigde marktomstandigheden. Gasolie, huisbrandolie en dunne stookolie worden tachtig cent per honderd liter duurder. De prijs van huisbrandolie is voor particulieren nu 11,10-/11.35 per honderd liter g worden. DE BILT Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig hoge- drukgebied waarvan het centrum boven de Botnische golf en Fin land ligt. Rond dit hogedrukgebied stroomde in het afgelopen week einde met oostelijke winden warme lucht uit Noord-Duits- land naar onze omgeving. Hierbij stegen overdag de temperaturen tot omsitreeks 27 graden. Ook in andere delen van Europa hield bet mooie zomerweer aan. In het komende etmaal zal dit druksysteem mede door een kleine depressie bij Ierland, die naar het zuiden trekt, in beteke nis toenemen, waardoor dé lucht- drukverschillen in onze omge ving wat groter worden. Hier door kunnen restanten van het storingsgebied boven Midden- Europa ook tot ons land door dringen, zodat met enkele lokale buien rekening gehouden moet •treinverkeer UtrechtDuitsland op gang kon blijven. In de sporwegdienstregeling van en naar Arnhem werd flink ge snoeid, dat wil zeggen dat vele treinen uitvielen. Men probeerde zoveel mogelijk treinen uit. de rich tingen Nijmegen, Zwolle, Den Bosch en Winterswijk in Arnhem binnen te loodsen. Ernstige slag Deze ernstigste slag die de NS sinds de invoering van de nieuwe dienst regeling in technisch opzicht heeft getroffen, betekende voorts dat elke trein Arnhem moest worden binnen geloodst. De brand in de Arnhemse post, voor de NS een soort zenuwcentrum, waarin opdrachten worden uitge voerd en trein bewegingen worden geconrtoleerd, brak vannacht om ongeveer drie uur uit. Kortsluiting is vermoedelijk de oorzaak. Het brandje in het relaishuis is waarschijnlijk ontstaan nadat door nog onverklaarbare oorzaak hoog spanning in het zenuwcentrum te recht was gekomen. Voorzover men vanochtend vroeg kon overzien, zijn de relais nog wel intact, maar is de bedrading verbrand. De schattingen over de tijd die met het herstel van deze bedradingen gemoeid zal zijn, lopen uiteen van enkele dagen tot en kele weken. Overwogen werd door het aanbren gen van enkele noodvoorzieningen althans enkele rijrichtingen weer ge bruiksklaar te maken. Dat het uitvallen van seinen en wis sels geen sinecure was, blijkt alleen al uit het feit, dat handbediening van wissels tegenwoordig vrijwel niet meer mogelijk is. Een automatisch bediend wissel kan met een krik wor den omgetrokken en dan met een klem worden vastgelegd. Doch dat is een ingewikkeld en tijdrovend karwei. systemen BRRNDKRSTEN KPNTOORINRICHTING HOOFDSTR. 186 TEL: 01710-30797* LEIDERDORP Gezellig opblaasbeest in opvallende A kleuren. Leuk vooruw kleuters worden. Overigens blijft het vrij warm. STRANDWEER Een hogedrukgebied blijft met een oostenwind warme lucht aanvoeren. Morgen af en toe be wolking, maar de buienkans blijft klein. Tentperatuur 24 tot 26 graden, zeewater 18 graden. Bctaali Vooruitzichten: In de middag een kleine onweerkans, maar voorlopig zomers. Mijn naam Barometerstand: heden 10 uur. 76 cm (1013 millibar) dalend. Zon cd maan 4 augustus zon op 5.05. onder 20.26; maan op 7.19, onder 21.10; 10 aug. EK. Hoog Water Hoogwater: 4 augustus; Rotter dam le getij 6.29, 2e getij 18.27; Scheveningen 4.21-16.45; Vlissin- gen 3.18-15.33; Willemstad 7.01-19.14. Snelle zwemvliezen. Doen het even oj |oed in Castncum als aan de Costa BEIROET De Italiaanse regering heeft geprotesteerd tegen de nationa lisering van alle Italiaanse bezittin gen in Libië. De laatste weken hebben honder den Italianen Libië verlaten. Tussen de vijftien- en achttienduizend Italia nen worden door de Libischeconfis catiemaatregel getroffen. De Libische minister van buiten landse zaken, Boessir, heeft verklaard nieuwe betrekkingen met Italië te willen aanknopen op basis van een nieuw Libië en een nieuw Italië „op dat de sporen van de oude Italiaanse bezetting kunnen worden uitgewist". EINDHOVEN Een politieagent werd zaterdagavond ernstig aan het hoofd gewond bij een poging vech tende Surinamers van een groep An- tillianen te scheiden. De twintigjarige M. C. uit Breda werd aangehouden. Aanleiding tot het gevecht was een meisje. De ongeregeldheden ontston den in de Eindhovense Nieuwstraat voor een der plaatselijke discobars. Tegen vier vechtersbazen werd pro ces-verbaal opgemaakt. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees ei snel bij, de voorraad is niet onuit- puttelijk en de vakantie is snel om; fk geef op als nieuwe abonnee: □kwartaal omaand plaats: Ik kies cadeautje nr.: aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden ROTTERDAM Tijdens lossen zakte zaterdagochtend aan. boord van het Britse schip Cluden in de Botlek de Marokkaanse zeeman Mohammed ben Hamma Ouzza-Ouit (36) in een van de ruimen weg in de lading lijn zaad. Na een kwartier kon men hem bevrijden, maar hij bleek reeds te zijn overleden. TV/TORGEN onderbreken de leden van de Eerste Kamer hun va kantie om de verhoging van het minimumloon tot ƒ157,50 per week (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond heeft vanmorgen om kwart over acht de waarschuwing aan de industrieën in het Rijnmondgebied om voorzichtig te zijn met het lozen van afvalstoffen ingetrokken. Wel werd gevraagd nog enkele uren attent te blijven. Hiermee kwam een eind aan de kritieke situatie, die ongeveer vier dagen heeft geduurd. Donderdagavond liet de regelka mer van Rijnmond de eerste waar schuwing uitgaan. Dit alarm werd diverse malen herhaald tot zondag avond de laatste melding is uitge gaan. Volgens een woorrdvoerder van de centrale meld- en regelkamer is de Bituattie op het moment zo dat niet gevreesd behoeft te worden voor de vorming van smog. De windsnelheid is vanmorgen opgelopen tot zo'n drie a vier meter per seconde met rich tingen tussen oost en noordoost. De ligging van een hogedrukgebied bij Frankrijk rechtvaardigt de ge dacht z dat het Rijnmondgebied de krittieke periode goed is doorgeko men met weliswaar een verhoogde luchtverontreiniging maar deze heeft nergens ernstige vormen aangeno men op de manier zoals in New York, Milaan of Tokio. Volgens de woordvoerder van de regelkamer is het samenspel met de industrie in de. afgelopen dagen uit stekend verlopen. Voorzover dat te bemeten valt heeft de industrie wel degelijk rekening gehouden met de voor haar ongunstige situatie. Het aantal meldingen van overlast in de afgelopen vier dagen is als nor maal te beschouwen. De klachten betroffen niet alleen luchtverontrei niging maar ook geluidshinder. De meetapparatuur van Rijnmond wees weliswaar diverse malen een grotere hoéveelheid zwaveldioxide in de lucht aan maar het waren geen alarme rende hoeveelheden. De enige keer dat er werkelijk van een overmatige Juchtverontrei- gemeld voor tijdens het overpompen van ballast-water van de Italiaanse tanker d'Amico Chemist waarbij gro te hoeveelheden methylacrylaat vrij kwamen. Direct na dit gebeuren re gende het klachten bij de meld- i relkamer. De kans op smog-vorming doet zich in verhevigde mate voor wa neer de windsnelheid lager dan tw meter per seconde is waarbij de wind uit het zuiden moet waaien. Van donderdag tot en met zondag zag het er enkele malen naar uit dat deze si- tuatite bereikt zou worden maar de wind zorgde er steeds voor dat het Rijnmondgebied niet onder een gor dijn van vuil bedekt ging. Hoewel daar geen meldirtgen van binnen gekomen zijn bestaat de kans op smog-vorming wel tijdens het spitsuur en wel aan de lijzijde van de verkeersstroom. Deze situaties doen zich echter heel kort voor. Auto's geweerd TOKIO Omdat de luchtveront reiniging in de Japanse hoofdstad Tokio zaterdag een gevaarlijk peil bereikte, werden op last van de burgemeester zondag de drukste straten in de binnenstad afgesloten voor autoverkeer. Kort daarna daalden de koolmo- noxyde-meters tot nul: een hele op luchting voor de honderdduizenden bewoners en bezoekers van de binnen stad, die zaterdag nog werden ge plaagd door ademhalingsmoeilijkhe den en pijnlijke ogen. Als gevolg van de afsluiting ont stond in de vele winkelstraten van de binnenstad een enorme drukte door winkelende voetgangers. De waren huizen bereikten record-omzetten. Voortaan zullen iedere zondag de drukste wegen in de binnenstad enige uren voor het autoverkeer ge sloten worden om „te laten zien hoe aangenaam het leven in de stad is zonder de stank en het lawaai van auto's". De politie controleerde zaterdag honderden auto's, waarbij bleek dat Dit was zaterdag het beeld bij het veer van Zijpe in de richting Schouwen-Duiveland. DEN HAAG De Nederland se wegen hebben het afgelopen weekeinde een enorme drukte te verwerken gehad. Voora gis teravond was het raak: kilome ters lange files behoorden over al tot het normale beeld. De grootste drukte trof de Zeeland- route, waar op de weg vóór Oude Tonge in de richting Rotterdam de auto's zich in een stapvoets rij dende file van bijna negen kilometer voortbewogen. Rijksweg 58 tussen Goes en Bergen op Zoom was ook propvol: hier was een ononderbroken langzaam rijdende verkeersstroom van tientallen kilo meters. Geen botsingen Grote opstoppingen werden gecon stateerd op de autoweg van Rotter dam en Den Haag naar Utrecht-Arn hem. Om half tien gisteravond ont stond tussen Maarn en Oudenrijn een file in westelijke richting van tien kilometer. In oostelijke richting ston den de auto's tussen Woerden en Oudenrijn in een rij van zeven km. Er waren nergens ernstige botsingen. De Spoorwegen moesten extra trei nen inzetten om badgasten van Am sterdam naar Zandvoor te brengen en uit Rotterdam naar Hoek van Hol land. Autobahn Het was niet alleen in ons land druk op de wegen: in West-Duitsland be reikte de stroom vakantiegangers een hoogtepunt De grootste verkeersgolf van dit jaar spoelde over de Duitse autowegen richting zuiden. Er gebeur den tientallen ongelukken. Ook in Frankryk kwam het zater dag tot een ware uittocht, daar augus tus de traditionele vakantiemaand in dat land is. Aan de Spaanse grens moesten toeristen soms vijf uur wach ten voordat zij verder konden. goed te keuren. Vorige week kwamen de Tweede Kamerleden één dag van hun va kantie terug om nog uren over de voorgestelde wetswijziging te spre ken. Ook in de senaat kan morgen de nodige discussie worden ver wacht. De door minister van sociale zaken Roolvink voorgestelde verhoging be tekent een belangrijke verbetering. Niettemin, wie van het minimum loon moet leven zal nog niet veel van de gestegen welvaart kunnen j genieten. j Op zichzelf beschouwd zou het minimumloon méér verhoogd moe ten worden. Dat is het punt van discussie niet. Maar de vraag is j of een dergelijke wettelijke ver- j plichte verhoging economisch aan vaardbaar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1