VERNIETIGING VAN JAPANSE DROOM einde van een te lange nachtmerrie Wij doen vaak dom tegenover de geestelijk zieke medemens 1 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 Op 6 augustus 1945 vloog onder commando van kolonel Paul W. Tibbets de Amerikaanse B-29 bommenwerper „Enola Gay" boven Hirosjima, een Japanse stad van ruim 320.000 inwoners, en gooide een bom van 4050 kg uit met een vernietigende kracht van 20.000 TNT. Drie dagen later was Nagasaki het doelwit. De gevolgen waren desastreus: Hi rosjima en Nagasaki werden voor een groot deel van de kaart geveegd, 125.000 Japanners werden gedood, duiienden anderen voor hun hele leven getekend. Een paddestoelvormige wolk van kosmisch vuur en rook, de atoom-versie van het oude Arabisch sprookje over een arme visser en een geest gevangen in een fles, maakte definitief een einde aan de Japanse droom: het leiderschap over en de vestiging van een nieuwe orde in een Groot Aziatisch Rijk. Keizer Hirohito deelde zijn verbijsterde volk mee, dat de oorlog, die als de Pacific Oorlog de ge schiedenis in ging, was afgelopen. Het was 15 augustus 1945, de capitulatie van Japan, de bevrijding van Nederlands Indië. door BobMantiri door Cora de Vos Iemand uit uw omgeving moet in' een psychiatrische kliniek worden opgenomen. Wat is uw eerste reac tie? Denkt u „och ja, hij (of zij) was altijd al evi beetje gek" en schaamt u zich diep in uw hart een beetje voor uw kennis of familielid? De betrokkene is hersteld en wordt uit de kliniek ontslagen. Denkt u met uw eigen gezonde verstand volgens uw rechtlijnig, strikt denk patroon: „Eenmaal getikt, blijft ge tikt"? Zo ia, dan werkt u wellicht onbewust mee aan het in stand houden van een groot vooroordeel ten aanzien van de geestelijk zieke mens. Eer maagzweerpa tiënt kan rekenen op bezoek, bloemen en medeleven maar de geestelijk zieke wordt maar al te vaak achterdochtig en met de grootste omzichtigheid behandeld. Al zijn we ver af van de middeleeuwen en ook wel later toen de „gekken" in het „dolhuye" werden opgesloten en op feestdagen tot algemeen vermaak be halve van de ongelukkiger' zelf getrei terd en gesard mochten worden, er valt ook nu, anno 1970, nog veel te veranderen aan de houding van de maatschappij ten aanzien van de geestelijk zieke mens. Diezelfde maatschappij is er door zijn gecompliceerdheid vaak de oorzaak van dat mensen tn een psychiatrisch ziekenhuis Alles wat aan het westen herinnerde, verdween achter prikkeldraad, volkomen geïsoleerd van de buitenwereld. -ff- De Japanse bezetters heersten zonder meer bestraft met gedwongen de executie mee met ijzeren hand: overtredingen werden onthoofding. Medegevangenen werden ta maken. Vrouwen en kinderen werden geïnterneerd ïn vrouwenkampen, Daar leefden ze in overvolle en bouwvallige barakken waar het wemelde van ongedierte. In maart 1945 gingen de Ameri kanen over tot het bombarderen van Japanse steden. Tokio werd gebombardeerd (200.000 doden); in totaal werden 66 steden ver woest. Op 9 augustus 1945 steeg bo ven Nagasaki een dichte rook kolom tot 18.000 meter hoogte Op 2 september, negentien da gen na de dramatische rede van keizer Hirohito, tekende Japan aan boord van het Amerikaanse slagschip Missouri voor de baai van Tokio, de verklaring van de onvoorwaardelijke overgave. tolót Tal van gevangenen probeerden met primitieve middelen hun kempbelevenleeen vaat te leggen. In het vrouwenkamp van Bangkinang (M-Sumatra) deed mevrouw H. Neuteboom dit met veel fantasie en gevoel voor humor door uit zwart papier tafereeltjes te knippen. Deze drie silhouetjes kregen ale bijschrift: 1: „Er zijn weer vitaminen blnnenl Wat zouden we zonder blaren begin nen?" 2: „Wie wil wat lekkers kopen? 't Halve kamp gaat met negotie lopenl" 3i „Zeg, heb je ean momentje vrij? Zoek dan ook eena goed bij mijl" (uit een verjaarsgeschenk 23 mei 1944). moeten worden opgenomen. Dank zij de huidige ontwikkelingen op het gebied van de psychofarmaca kan tegenwoordig wel in vele gevallen een tijdelijke of algehele ge nezing worden bereikt. Dan wordt de zieke hersteld verklaard en uit de kliniek ontsla gen. Vaak beginnen dan pas de moeilijkhe den. Hij staat weer op straat in een harde maatschappij, door het verblijf in de kliniek vaak zonder de geestelijk# bagage van leeftijdgenoten. De Nederlandse overheid laat deze men sen niet aan hun lot over. De wet sociale werkvoorziening, die 1 januari '69 van kracht werd tot '69 werd dit onderwerp in twee ministeriële regelingen behartigd biedt de herstelde geestelijk zieke de mogelijkheid aangepast werk te vinden, waarna men In de meeste gevallen terug kan keren naar het „normale" vrije bedrijf. Er zijn in ons land talloze instellingen op het gebied van de nazorg, maar de „na zorg" van de directe omgeving laat veel te wensen over en bestaat vaak slechts uit achterdocht en een ontstellende tactloos heid. Als dit -ooroordeel ter sprake komt in een gesprek met de heer J. W. Wehr- meijer, directeur van de Van de Wouden stichting in Delft, zegt hij en het lijkt een beetje berustend: „Ach, je hebt altijd dom me mensen." Toch is hij in Nederland, waar hij een indrukwekkend aantal functies bekleedt op het gebied van de geestelijke volksgezondheid, een groot strijder voor de belangen van wat hij noemt: „de ver pleegden". Da Van dar Woudanstichtlng omvat on dermeer een dagverblijf voor geestelijk gehandicaoten en. als samengaan van par ticulier initiatief en gemeentelijke werk voorziening, de sociale werkplaats Marlot. Op Marlot, waar ook lichamelijk gehandi capten passend, vaak hoogwaardig werk vinden, komen de mensen die via de kli niek of het arbeidsbureau naar een sociale werkplaats worden verwezen. Voor hoofd en handarbeiders worden passende werk zaamheden gezocht die de betrokkenen meestal tijdelijk blijven doen, waarna ze weer terug kunnen naar het vrije bedrijf. „De mensen die hier komen, fnoeten le ren weer In normaal tempo te werken", zegt de heer Wehrmeijer. „Ze moeten de cadans van het leven weer te pakken krij gen door normale werktijden, 's morgens komen, 's avonds gaan. En erg belangrijk is het contact met de maatschappij. Komen mensen van het vrije bedrijf wel eens terug naar hun vroegere werkgevef Marlot? „Dat gebeurt inderdaad", vertelt de heer Wehrmeijer. „De mensen blijven vaak liever in een beschutte omgeving. Zij .kunnen soms niet tegen de verleidingen van een onbeschermd milieu. In een nor maal bedrijf zal iemand misschien op vrij dagmiddag zeggen: „Ga je straks mee een pilsje drinken?" en als dat ene pilsje er veel meer worden kunnen deze mensen soms niet de nodige weerstand opbren gen. Over de terugkeer in de „normale" maatschappij zegt hij: „Die maatschappij is vrij hard. Mensen die van Mar in «en vrij J. W. Wehrmeijer bedrijf komen, worden vaak gepest, in 't ootje genomen of niet ontzien". De heer Wehrmeijer vertelt over een werknemer die 23 jaar lang tot volle tevredenheid van zijn baas werkte. „Die baas ging met pensioen en er kwam een opvolger die een hardere aanpak van deze „zwakkeling" noodzake lijk vond. Het gevolg was dat de man moest worden ontslagen". Dergelijke trieste gevallen staan niet al leen. „De bescherming die de mensen hier krijgen maakt het soms moeilijk zich weer terug in de normale maatschappij te hand haven". Ondervindt hij In Delft veel moeilijkhe den bij het plaatsen van werknemers in het vrije bedrijf? „Hier in Delft niet zoveel maar vergeet niet dat Delft het laagste werkloosheidspercentage van ons land heeft. Het aanbod is gering en de vraag groot, dan bellen ze nog wel eens of wij soms iemand hebben". De heer Wehrmeijer verbaart zich soms over het gebrek aan kennis bij psychiaters en neurologen op het gebied van de na zorg. „Ik krijg er hier die voor het eerst op een sociale werkplaats komen kijken en zeggen: *0, dus zo werken ze nou". Over de ontwikkelingen in Nederland fs hij echter goed te spreken. „Alleen de research zou een veel belangrijker plaats moeten innemen". Kan Nederland een ver gelijking met het buitenland, bijvoorbeeld Amerika, doorstaan? „O ja, er wordt daar erg veel geëxperimenteerd, maar er ge beurt bijna niets. Amerika is helemaal niet handicap-minded. Al die mensen die eco nomisch niets presteren zouden ze het lief ste wegstoppen". In Nederland werkt men dus ruimschoots aan een goede geestelijke volksgezondheid. Het is jammer dat dit werk grotendeels achter de schermen gebeurt en de publie ke opinie nauwelijks bereikt. De heef Wehrmeijer: „In mijn lezingen zeg ik altijd: De maatschappij moet de gehandicapte ac cepteren en de gehandicapte moet zich acceptabel maken". Amerika, Engeland en Neder land beantwoordden deze on verhoedse aanval met een oor logsverklaring. De Nederlandse regering niet zozeer omdat haar koninkrijksdeel over zee werd bedreigd, maar omdat haar bondgenoten werden aangeval len. De Japanse oorlogsmachine draaide intussen al op volle toe ren: Singapore, Hong Kong en strategische punten in de Paci fic, nodig voor de sprong naar de Indische Archipel, werden bezet Op 10 januari opende de Ja panse strijdmacht de aanval op de ArchipeL Drie maanden later zetten drie Japanse divisies voet aan wal op Java, het dichtstbe volkte eiland van de Indische Archipel. De Japanse strijd krachten dachten de tegenstand van het Kon. Nederlands Indi sche leger binnen een week te breken. Maar zij vergisten zich daarin, want deze tegenstand duurde drie maanden, lang ge noeg om de Japanners belang rijke verliezen toe te brengen. Eén van de grootste tegenval lers voor de Japanse marine was de slag in de Java Zee in de nacht van 27 on 28 februari 1942. Een dramatisch gevecht onder leiding van Karei Door man. Ook de veririetiging van een compleet konvooi in de Straat Makassar, waardoor er •erst in Japan een geheel kon vooi moest worden samenge Japans greep naar de macht In Azië begon op 7 december 1941 met de dramatische aanval op Pearl Harbor, die de Amerikaanse vloot snel en efficiënt uitschakelde. Nog voor de oorlog eigenlijk begonnen was, werd de aanvalskracht van de Verenigde Staten van Amerika gereduceerd tot een hoop schroot. Makassar. Niet alleen op Java werden kampen gecreëerd, maar ook op Sumatra, Borneo, Cele bes en in andere bezette gebie den. Gezinnen werden uit elkaar gerukt: de mannen gingen naar de mannenkampen, de vrouwen en kinderen naar de vrouwen kampen, waar zij, gevangen achter afrasteringen van bam boe, volkomen geïsoleerd van de buitenwereld, onder mensont erende omstandigheden zich in leven moesten zien te houden. Ze leefden in overvolle, bouw vallige barakken waar het we melde van ratten, kakkerlak ken, wandluizen en andei* onge dierte, en waar zij te kampen hadden met gebrek aan voedseL Sanitair was er niet, de hygiëne ten hemel schreiend en de me dische verzorging, voor zover aanwezig, slecht. Eén van de belangrijkste re denen van de bezetters om in terneringskampen op te richten was de Japanse algemene doel stelling, die moest leiden tot het scheppen van een gemeenschap pelijke welvaart van groter Oost-Azië onder leiding van Ja pan. Een andere reden: het lang gekoesterde verlangen eindelijk de Nederlanders, Engelsen en Amerikanen te vernederen, die de Japanners uit de hoogte had den behandeld, immigratie in hun landen hadden verboden en die nu nog rondliepen met een gezidht of ze er zeker van wa ren, dat ze de oorlog zouden winnen. Ontvluchten uit de kampen was zinloos, immers, waar kon de Europeaan zich verbergen? Het merendeel van de autoch tone bevolking bleef passief. Van Japans imperialisme scheen men minder afkerig dan van een Nederlands bestuur, dat een minderwaardigheids complex had veroorzaakt. Voorts maakte ook de oeroude jojobojo-voorstelling een Japans bewind niet onaantrekkelijk. Immers, de vrijheid zou komen na de overheersing van kleine gele mannetjes. In het Oosters bewustzijn, waarin macht en gezag samen vallen, werd de ondergang van de blanke suprematie een feit met het in nevels opgaan van het gezag en de rechten van het Gouvernement. Het nationalis me bij de Indonesiërs werd in de bezetting geboren. Niet allen dachten er ech ter zo over. Velen verklaarden zich solidair met de Nederlan ders, namen deel aan het verzet of gingen in krijgsgevangen schap en velen moesten het met de dood bekopen. Maar met het aloude ontzag voor dè 'Kompe- nie'was het gedaan. De Japanse bezetters, vooral de Kempeitai te vergelijken met de Duitse Gestapo heersten met ijzeren hand en oefenden een waar schrikbe wind uit. Europese vrouwen werden onteerd en in vele ge vallen onder dwang in bordelen te werk gesteld. Verzetsorgani saties werden stuk voor stuk opgerold. Opgepakte leden van de ondergrondse werden zonder meer onthoofd of bezweken on der onvoorstelbaar wrede mar- telmethoden, waarin Japanners de Duitsers overtroffen. Niet alleen verdwenen de Europeanen en Indo-Europea nen in interneringskampen. Duizenden, onder wie ook Indo nesiërs, werden naar Japan of Birma Overgebracht. In Birma werkten ruim 35.000 Nederlan ders aan de 'dodenspoorweg', omgeven door giftige moeras sen, door oerwouden en ge plaagd door ziekten. Duizenden stierven aan malaria, cholera ol gewoon dooY uitputting. Hoeveel mensen kwamen niet om tijdens het transport naar Japan waar zij zouden worden ingeschakeld in de oorlogsindu strie: het zij door ontberingen of doordat het schip waarmee ze vervoerd werden door een torpedo van een geallieerd schip tot zinken werd gebracht» De Japanse „droom" duurde maar kort. De Amerikanen had den in de tussentijd niet stilge zeten. In de Pacific en op de Phillippijnen boekten ze succes. steld, eer de aanval op Celebes kon worden ondernomen, was een streep door de rekening. Door die vertraging op het Japanse aanvalsschema kon Amerika Australië, dat even eens bedreigd werd, vol wapens stoppen. Daarmee werd voor la ter de basis gelegd voor een grootscheeps geallieerd tegenof fensief. Het kwam het kleine groepje Hollanders en Indische Nederlanders op een verlies van 26.000 doden mannen, vrou wen en kinderen te staan. Dat was tien pr'ocent van de ge hele Nederlandse bevolking in Nederlands Indië. Op 8 maart capituleerde het KNIL. De snelle instorting van de blanke suprematie onder de slagen van de Aziatische troe penmacht betekende de laatste gevoelige klap voor het Neder landse prestige. Eén van de eerste dingen die de Japanse bezetters deden, was het afsluiten van de autochtone bevolking voor westerse invloe den. Tevens wist men haar- via het machtige wapen van de propaganda eiVan te overtuigen dat de toekomst was aan hit Groot Aziatisch Rijk. Al wat aan het westen herin nerde moest verdwijnen. En zo begon de algemene internering van de Europeanen en Indo- Europeanen in kampen. Enkele beruchte kampen in en om Ba tavia: Glodok, Struiswijk, Adèk, Kramat, Tjideng en Kampong

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9