BOEKEN De avonturen van Berit met haar wondersokken DEZE WEEK BEHOUDEN BEZIT Handboek Sociale Psychiatrie fATPRDAO 1 AUGUSTUS 1970 Toen Berit voor de zoveel ste maal haar kapotte sokken aan haar moeder liet zien, be sloot deze met een zucht nieu we te gaan kopen. Berit, een meisje met rood haar en een grappig gezicht vol kleine sproetjes, was een echte wil debras. Ze liet overal haar kleren slingeren en geregeld moesten er nieuwe sokken voor haar gekocht worden, omdat Berit de gewoonte had een paar sokken nooit langer dan een week heel te houden. Hoe het kwam wist ze zelf niet. Ze probeerde het steeds, maar telkens weer liep ze er een paar grote gaten in. Zo groot, dat ze er een hele vuist in kon steken! Moeder en Berit gingen samen naar de winkel. Terwijl haar moeder even met de winkeljuf frouw praatte, bekeek Berit al vast verschillende sokken. Daar lagen mooie oranje sok ken. Ernaast groene, die ook erg mooi waren.Ze vond ze alle maal mooi. behalve dat paar grijze sokken. Het was moeilijk voor Berit te kiezen. Ze streelde het oranje paar en bekeek daarna de groe ne sokken nog eens. Maar stil! Wat hoorde ze opeens? Een klein stemmetje zei "tegen haar: „Koop ons, want wij zijn wondersokken!" Berit geloofde haar oren niet. „Is het heus'", vroeg ze zacht jes. „Maar wie zijn jullie? er liggen hier zoveel sokken!" „Wij zijn het grijze paar! Koop ons en we zullen je spannende avonturen laten beleven. Er zullen wonderen gebeuren zodra je ons aanhebt. Niemand wil ons kopen omdat wij niet mooi :m maar aan jou alleen ver- Beste meisjes en jongens, Het is weer tijd voor ons praat je. jullie schrijven wel eens. zoals bijvoorbeeld Arjan de Pagter deze week, „ik weet niet zoveel te ver tellen, tante Chris En laat ik nu ook denken, wat zal ik 's schrijven aan de jongens en meisjes. Dat heeft tante Chris ook, hoor. Wat moet je altijd zeggen, hè7 Een week is zo gauw om en het Is moeilijk elke keer weer wat op papier te krijgen. Jullie denken mis schien wel, oh, voor zo'n tante is dat erg gemakkelijk, zij werkt bij een krant. Maar dat hebben jullie mis, want tante Chris is geen jour naliste. Journalisten kunnen dat wel, die schudden de letters zomaar uit hun mouw. Zouden jullie bij een krant wil len werkenHet is best leuk, hoor. erg afwisselend, want er zijn elke dag andere berichten. Maar je moet er wel een poosje voor leren. Deze week beginnen we met een vervolgverhaal over Berit en haar wondersokken. Het is een leuk verhaal, ook een beetje span nend. Een aantal weken zal er dus een stukje in staan. Jij hebt een fijne vakantie gehad. Marja van Rijn. Voorzichtig met zwemmen als het nog niet zo goed gaat. Wat heb je de puzzeloplos- sinb mooi gekleurd. Prachtig ge daan, hoor. Daar heb je veel werk aan gehad. Marja Kluln heeft ook haar kleur tjes gepakt om het een beetje op te vrolijken. Netty van der Wel schreef weer een lange brief. Jij zou best jour naliste kunnen worden, Netty. Je kan het goed. Leuk dat briefje van je zusje. Tante Chris heeft een neefje en die schrijft precies zulke brieven. Fijn dat jij ook weer eens ge schreven hebt. Nelle Reyneveld Wat een dieren heb jij te verzor gen. Hebben jullie een grote boer derij? Meisjes en jongens, ik wens jul- lei een prettige week. de vakantie schiet al op. hè. en tot de volgende keer. Groeten van tante Chris door Marty Verschage klappen we ons geheim: wij zijn wondersokken!" „Ja, ja, ik koop jullie", fluister de Berit haastig. „Sst, daar komtm'n moeder aan!" .Heb je al een paar sokken uit gezocht Berit?", vroeg moeder. Berit vertelde dat ze het grijze paar graag zou willen nebben. Moeder was verbaasd, ze vond de sokken niet mooi en vroeg aan haar dochtertje of ze echt geen andere kleur wilde. Maar Berit bleef bij haar be sluit en even later ging ze te- .vreden de winkel uit. Thuisgekomen holde ze meteen naar de slaapkamer. Ze rolde de sokken uit het papier. „Zijn jul lie echt wondersokken'" vroeg ze. „Ja dat zijn we echt! We heb ben het alleen aan jou verteld omdat wij van grappige meisjes met rood haar houden. Doe ons aan en je zult zien dat we de waarheid hebben verteld. We moeten je wel waarschuwen: wanneer wij kapot zijn, gebeu ren er geen wonderen meer. Wees dus voorzichtig met ons!" Berit knikte. Weldra had ze het paar aan en vol verwachting keek ze naar haar in grijze sok ken gestoken voeten. Er gebeurde niets. „Zie je nu wel", dacht ze teleurgesteld, „het zijn toch geen wondersok ken!" Ze werd een beetje boos. „Ver velende sokken!" riep ze en ze stampte twee maal op de grond. Dan...woeps, het was of ze een grote reis door de lucht maakte. Het suisde haar om de oren en toen het gesuis ophield, stond ze weer met een plofje op haar be nen. Ze knipperde een paar maal verbaasd met haar ogen en keek daarna om zich heen. Be rit stond midden in een groot bos, maar het was geen gewoon bos. nee het was een bos waar alleen maar grote, gekleurde bloemen groeiden. Die bloemen waren zo groot dat Berit heel ver naar boven moest kijken voor ze de bloemen ontdekte. Het was erg stil. Berit vond het verschrikkelijk geheimzinnig, maar omdat ze een dapper meisje was, was ze niet bang en ze besloot het bos te gaan verkennen. „Zie je nu wel dat wij wonder sokken zijn?" riepen de sokken haar toe.,.We hadden enkel ver geten je te zeggen dat je eerst twee keer op de grond moest stampen, voor er iets zou gaan gebeuren". Berit knikte en volgde een kronkelig paadje. Plots ontdekte ze een huisje. Het was een piepklein huisje, net zo groot als Berits poppen huis. Het huisje had ronde raampjes en in een van de ven sterbanken zat een blauwge- kleurd vogeltje. Het vogeltje riep haar iets toe, maar Berit verstond het niet. Wordt vervolgd JARIGEN Hartelijk gefeliciteerd 11II 3 augustus Suze Gortzak, Helml de Vos; 4 augustus Hans Benard, Coby v. d. Berg, Annemarie Bevers; 7 augustus Henk Boot, Marjan den Hartigh, Hannie Huizer, Anja van Steenis; 8 augustus Nelle den Toom. Een fijne verjaardag gewenst! Prijswinnaars Er Waren deze week te wei nig inzendingen om twee prijs winnaars aan te wijzen. Er zal er dus maar één zijn en dat is Elly Korevaar uit Den Haag. Puzzeloplossing 1. komkommer; 2. olifant; 3. orgel; 4. rammelaar; 5. dambord; 6. druiven; 7. anker; 8. noten kraker; 9. speculaas; 10. eier dopje: 11. radijs. Het nieuwe wood is: koord danser. Kaboutertje Christoffel Kabouter Christoffel. Woont in een pantoffel, Woont in een pantoffel met ruiten. Daar heeft hij zijn boeltje, Zijn bed en zijn stoeltje. En het is er veel beter dan buiten. Ik, ruil zegt Christoffel, Die fijne pantoffel Nog niet voor een huisje van stenen. En wil je 't proberen, Je kunt hier logeren We hebben nog plaats voor vijf tenen. OPLOSSING EXTRA PUZZEL 1. een; 2. lak; 3. tak; 4. mond; 5. tor; 6. kas: 7. roe 8. kar. Dans en lach Begin de dag met een dans, Begin de dag met een lach. Wie vrolijk is in de morgen, Die zingt de hele dag. Deze keer een kruis woordpuzzel, meisjes en jongens, waarvoor jullie zelf moeten uitzoeken welke woorden moeten worden ingevuld. Om jullie ivat te helpen, zijn er al enkele letters geplaatst. De dingen die gevormd moeten wor den, zijn alle eet- of drinkbaar, twaalf in totaal. 'n Beetje moeilijk misschien, maar het zal wel lukken, denk ik. De oplossing insturen vóór dinsdag 4 augustus. EEN WARME zomer is heerlijk, het zij de bouwvakkers gegund dat het weer zo is opgeknapt, en de exploitanten op Terschelling dat het er zo eivol is; maar dat regen en wind gezonder zijn, zie je aan de vuile lucht boven de wereldsteden. Langdurige zonneschijn zou van verbrandingsprodukten van autobenzine ozon maken, en on danks alle suggesties van frisse lucht die dat woord teweegb rengt, is dat een schadelijk gas. Een fikse wind zou de concent raties vuile lucht boven New - Tokio en vele andere steden kun nen verdunnen en verjagen, maar waar hogedrukgebieden stand houden, wordt de toestand met de dag kritieker. En als we dan ook nog beden ken dat de Rijn vuiler Is naar gelang de droogte, kan het maar beter regenen en waaien, da's gezond voor een mens. en een schrale troost voor een verre gende vakantie. De Tweede-Kamerleden komen even In groten getale van zonni ger oordert naar het Binnenhof om Roolvinks voorstellen voor het minimumloon goed te keuren; het wordt f 157.50 per week en de minimumleeftijd 23 jaar. Minis ter Nelissen vervangt de prijs- stop door een meldingsplicht. Ook minister Witteveen zeit prijs stijgingen in het verschiet en lan ceert het idee van een maatregel om de economie te laten afkoe len. Het woord bestedingsbeper king wil Financiën niet horen. Rumoer is een te groot woord, maar er ritselt' wel wat in de PvdA om de vraag of er weer toenadering tot de KVP kan ko men. Dagelijks bestuur en fractie houdende boot voorzichtig af. Er worden tal van nationale vuile lucht schoon water zwemrecords gebroken, De Schelde bouwt voor een kwart miljard twee fregatten voor de marine, de vakbeweging is teleur gesteld over een regeringsnota over Oost-Groningen, de winst van de Hoogovens schiet om hoog. Israël houdt de wereld In span ning over de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan. Ook de Arabische wereld is verdeeld, en vooral de Paiestijnen noemen Nasser een lafaard. De Westduit- se minister Scheel voert moeili jke onderhandelingen in Moskou over een niet-aanvalsverdrag. De Britse havenstaking loopt af. Sociale onrust in Spanje. Nieuwe onlusten In Noord-ler- land. Prins Kaboes zet zijn vader Said, de sultan van Maskate en Oman, af. Een aardbeving treft het noorden van Perzië. Het overlijden wordt gemeld van H. Smitskamp, ereburger van Den Haag, ds. G. P. Kleijn, de bezielende leider van het Open- -Deurwerk, dr. A. C. de Ruiter, plv. griffier van de Tweede Ka mer, Salazar, de oud-dictator van Portugal, en de grote dirigenten George Szell en John Barbirolli. „Sfeervol en intiem" zo wordt altijd weer het Nederlands stedeschoon genoemd, en eerlijk gezegd bezondigt ook de Hoornse conservator W. A. Braa- sem zich aan deze clichés. In het boekje Behouden Bezit, waarin krante-artikelen over oude stadjes en een paar kleine musea zijn gebundeld, voert hij niet temin een pleidooi voor nuchterheid, tegen de „vor men van hijgerige opwinding die In deze „eeuw ven het toerisme" in een bepaald soort reispublikaties maar al te vaak te beluisteren valt". Aan de andere kant is Braasem net als iedere bin nenlandse zwerver zo'n minnaar van rust, stilte en authentieke sfeer, dat hij er, begrijpelijk, een beetje lyrisch van wordt. Maar als de stilte er dan zo ken nelijk bij hoort, waarom dan toch de mensen attent maken op al die verscholen schoonheid? Braasem schrijft immers zelf met obligate afkeer over de hor den toeristen In Thorn en Bronkhorst, maar dat komt ervan Jawel, is Braasems antwoord, maar anders bestaat het gevaar „dat een te kleine groep In ons volk door drongen raakt van het evidente culturele belang dat ons land, in deze vóór alies op efficiëntie gerichte, moderne tijd, een aantal oorden bezit waar de mis schien wel wat minder functionele maar bepaald aan poëzie winnende sfeer van het verleden tot Inkeer en bezinning noodt op de wezenlijke waarden van het leven". De feiten stellen hem in het gelijk: „Oude stads kernen worden met geweld opengebroken voor het moderne verkeer; de betonnen massa's der op- torenende flatcomplexen in de nieuwe wijken vermor zelen in hun onstuitbare opmars het vaak zo karakte ristieke landschapsschoon der stadsranden; volijverige van vernieuwingsdrift blakende stadsbesturen leveren de tot harmonische eenheden gegroeide oude centra van hun gemeenten uit aan bulldozer en slopershamer terwllle van niet zelden hoogst aanvechtbare belan gen." En deze opoffering van oud cultuurgoed aan stads uitbreiding en snelverkeer brengt voor stad en land een verlies van eigen karakter met zich mee, „dat veel verder reikende gevolgen zal hebben, dan alleen voor de heemschutters-door-(3ik-en-dun en de wat dweepzieke minnaar van de poëzie van historisch stedeschoon". En dat kunnen we slechts beamen. De na deze Inleiding volgende hoofdstukjes zijn even zovele uitnodigingen aan de toerist om het toch eens in eigen land te proberen Nljgh en van Dltmar heeft het boekje (179 blx., f 12,50) mooi uitgegeven en ruim geïllustreerd. Ook een toeristische gids verscheen in de Regio reeks van de uitgeversmaatschappij Westfriesland: De Veluwe, land van bos en hei, door de gerenom meerde schrijvers dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons (232 blz., slechts ƒ8.90). Hier geen poëtische beschrijvingen van ons groot ste recreatielandschap (èn het mooiste, maar dat is subjectief), doch een nuchtere betrouwbare gids, vol aardige anecdoten over de bevolking en de legenden en spookverhalen die op de Veluwe de ronde doen. Eigenlijk staat alles erin, tot de dichters toe die zich door de Veluwe hebben laten Inspireren, van Staring tot Achterberg. Er komt kaas van de Veluwe (de Kernhemse) en het woord fiets is hier uitgevonden, noteerden we. Hier speelde het drama van gloeiende Gerrit, hier verzonk het klooster met de zondige monniken, hier woonden reuzen en heksen, hier houdt men van balkenbrij en kruudmoes. Fuchs en Simons vertellen u er alles van. En er staan vele verhelderende teke ningen bij. Er Is op het breed gescha keerde terrein van de sociale psychiatrie zeer veel gaande, er is al veel goeds tot stand geko men, maar het laat zich aan zien, dat talloze aspecten diep gaander studie en meer zorg ver eisen en dat menige reeds be staande vorm van begeleiding dient te worden aangepast aan de ontwikkelingen in de moder ne samenleving. Met het toenemen van de be hoefte aan geschoolde werkers in de vele sectoren van de gees telijke gezondheidszorg neemt uiteraard aan de vraag naar veelzijdig informerende hand boeken toe. Dr. P. H. Esser, hoofd van de Sociaal Psychia trische Dienst van de GG en GD van Haarlem, heeft zo'n boek geschreven. Dit boek: Sociale Psychiatrie, deel I, verschenen bij Kok in Kampen, is de eerste samenvat tende monografie en zal o.i. dan ook weldra bij vele studenten, artsen, psychologen en andere werkers in de sociale psychia trie als onmisbaar naslagwerk in gebruik zijn. Dr. Esser begint zijn hand boek met een waardevol over zicht van de historische ontwik kelingen en de organisatie van de psychiatrische zorg in ons land. Daarna volgt een over vloed van aan de praktijk ont leende situaties en mogelijkhe den. Belangwekkend is onder meer hoofdstuk vier, waar het gaat over de talloze omstandig heden bij opneming van een zieke in een psychiatrisch zie kenhuis: a.a. onderlinge ver blijfplaatsen (vóór hun opne ming), gedrag van familieleden van patiënten en de gevolgen voor de gezinsleden bij opne ming. Voorts noemen we uit de in houd de informaties omtrent ziekenfondsen.de wetten, raden van toezicht, gezinsverpleging, juridische aspecten van een op neming, de verschillende soor ten inrichtingen, de observatie en de revalidatie. Uitvoerig besteedt dr. Esser aandacht aan die problemen, die vaak oorzaak zijn van gees telijke nood en die de mens zelfs geestesziek kunnen maken. Vooral vormen van verslaving en huwelijksproblemen zijn symptomatisch voor onze tijd. De schrijver verschaft niet alleen feitelijke gegevens, maar geeft daarbij in vele onderdelen zijn visie; daarom zo waardevol omdat dr. Esser in meer dan één opzicht in de sociale psy chiatrie baanbrekend werk heeft,verricht. Dit blijkt in het boek o.a. uit zijn bijzondere be langstelling voor de bejaarde mens. Hij is een tegenstander van de almaar groter wordende verzorgingsflats, die te klinisch zijn en niet de beschutting en sfeer bieden waaraan juist de oude mens zo'n behoefte heeft. Een hoofdstuk over de oplei ding van verpleegkundigen, over arbeidsbemiddeling en re validatie van gewezen patiënten en over de beschuttende werk plaatsen completeert dit actuele standaardwerk dat prof. N. Speijer. hoogleraar in de sociale psychatrie aan de Rijksuniver siteit van Leiden, warm aanbe veelt. (390 blz., 23,50, Uitg. Kok, Kampen). Com«lis Verhoeven: Bijna niets, be schouwingen tussen taal en werkelijk heid. Uitg. Ambo. Bilthoven. 270 blz.. f 16.50 Alice Ekert-Rotholz: De juwelenboom. Roman. Uitg. De Arbeiderspers Amster dam. 648 blz f 19.50 Tove Jensson: "Pappa Moem en de myste riën van de zee, door de schrijfster zelf «ellluatreerde roman, Uitg Bruna. Itrecht. 189 blz.. f 2.75 Anthony van Kamper, De ontmoeting. Roman. Uitg. C de Boer ir Bussum. 144 blz., 18 90 S. Kootstra en P. van Oers: Duits voor kantoor, bedrijf en handelsopleldlngen. Uitg. Helmond. Helmond. 262 blz f 9 75 Th. H Beringa en .F. Bouwens: Engels voor kantoor, bedrijf en handolsoploin- gen. Uitg. Helmond. 208 blz f9 75 Anton van OirschotiAntlek kopen. Waar?, gids ven antiquairs in Nederland/197 Uitg. Helmond. 95 blz f 4 90 Gtsele Boulanger: Het herkennen van an tiek. bewerkt door Anton van Oirschot. Uitg Helmond. 277 blz. geill f 149 W l Verboeten-. Maanbasis antwoord toch... avontuur van astronaut Ken Cas- sidy Uitg Helmond. 157 blz. gelll f490 H. Bouwmeester. Schaakjaarboek 1970. de belangrijkste partijen u°: ">S69 Uitg Het Spectrum. Utrecht. 564 blz. f 3 Smidje Verholen en de Marsmannetjes 92. Smidje Verholen gedroeg zich zoals het een held betaamt. Hij liet eerst de twee Marsakkertjes met de vogelkooi op de licht straal plaats nemen. Als die maar vast weg waren, dan zou alles wel in orde komen. Zelf zou hij, indien nodig, hun aftocht dekken. En ja hoordaar gingen de twee kleine kereltjes al. Met een geweldige vaart roetsten ze langs de stevige lichtstraal naar be neden. „Nu ik!" juichte de smid. „Nu ik! Hahaha! De redding kwam nog juist op tijd. Dag Mars! Dag jongens! Het ga je verder goed, hoor! Wie smidje Verholen wil vangen, die moet vroeger opstaan! Hiep hiep hiep hoeraaaa!" Nu klom ook smidje Ver holen op de straal. Roetsj.... daar gleed hij al! Maar wat was het toch eigenlijk jammer, dat hij zo hard victorie gekraaid had. Nu hadden de soldaten van Mars hem natuurlijk gehoord. Ze hoorden zijn jubelende woorden en ze hoorden ook hoe zijn stem in de verte verdween „Hè, jongens, ik geloof, dat Kneek er vandoor gaat!" brulde een van de -soldaten. „We moeten gauw gaan kijken!" „Ga jij zelf maar kijken!" riep een ander. „Ik heb geen zin om zo'n zwelbom op mijn kop te krijgen!" Dit onderlinge geharrewar deed natuurlijk de nodige kostbare secon den voor de soldaten verloren gaan, maar tenslotte besloten ze om dan toch maar eens te gaan kijken. De dappersten klommen langs de meegevoerde ladder naar boven, doch toen wachtte hun de grootste verrassing van hun leven. De vogelkooi was weg en de twee Marsakkertjes waren óók weg. Verbaasd keken de sol daten rond. Hoe kon dit nu? Eén van hen was evenwel in zekere zin een slimmerd en was gewoon ietwat verder te kijken dan zijn stompzinnige wipneus lang was. „Daar géén ze!" riep hij uit. „Ze glijden over de lichtstraal!" En dat was ook zo: ze gleden ook over de lichtstraal. Ze gleden met pijlsnelle vaart en beland den na enkele minuutjes op de matrassen, die de oude Grurantrog had doen neerleggen Vanavond te zien Ned. 1 VARA 7.04 uur aflevering Rawhide: „Om de huid en het haar". 8.20 uur Zomaar een zomeravond, gevarieerd pro gramma. 9.45 uur aflevering detectiveserie Mannix A ed. 2 NCRI 7.04 uur aflevering Scheepsjongens, daarna dieren leven in Afrika: natuurfilm. 7.30 uur kluchtserie Schoonmoeders. 8.20 uur misdaadfilm „Insuline" 9.50 uur optreden Amerikaanse studentengroep „Up with people". Vanavond te horen Hilversum I VARA 6.20—9 uur Open Huis, gevarieerd programma 9.00 uur herhaling hoorspel „De dood van een dan ser". 10.00 uur Jazzmagazine. 10.45 uur Nederlands cabaret op de plaat. Hilversum II KRO 8.00 uur verzoekplatenprogramma. 10.00 uur luisterliedjes in Troubadour. 10.40 uur Toernegoal: sport en muziek. radio vanavond Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Stereo: Open Huls: gevarieerd programma. (19.30—19.35 Nieuws). 21.00 Ste reo: De dood van een danser, hoorspel. 21.30 Stereo: Gitaar en zang. 22.00 Radio Jazz Ma gazine: Jazz-kwartet. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelinien. 22.45 Stereo: Nederlandse ca baretliedjes. 23.15 Stereo: Licht gevarieerd platenprogramma. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten met het IBM-Schaaktoer- nooi in Amsterdam. 19.00 Ste reo: Musicerende dilettanten Harmonie-orkest. 19.30 Jonge renprogramma. 20.00 Verzoek platenprogramma. 22.00 Luis terliedjes. 22.25 Avondgebed, 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: Licht muziekprogramma mei sportberichten. 23.55—24.00 Nieuws. televisie: vanavond Nederland I: NOS: 18.45 Pipo de Clown. STER: 18.51 (K) Re clame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER; 19.00 (K) Reelam VARA: 19.04 Rawhide, TV- -Western. STER: 19.55 (K) Re clame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 (K) Zomaar een zomeravond: gevarieerd pro gramma. 21.45 (K) Mannix-. verzekering dekt de schade TV-fllm. NOS: 22.35—23.40 (K) Journaal. Nederland II: NOS: 18.45 Pi- po de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.04 Scheepsjongens van Bontekoe. vervolgverhaal. 19.11 (K) De wetten van de wildernis, het dierenleven In de wildernis van Centraal-Af- rika. 19.30 (K) Schoonmoeders, rv-klucht. STER: 19.55 (K) Re clame. NOS: 20.00 <K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame NCRV: 20.20 (K) Insuline. TV- fllm. 21.50 Amerikaanse stu denten-show 22.45 Evangelie NOS: 22.50—22.55 (K) Journaal BELGIË Kanalen Nederlands: 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tie-1 nerklanken. 19.30 Wooblnda.1 dierenarts. TV-seric (28). 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.25 Zoeklicht: culturele ac- 1 tualitelten. 20.30 Hier is Lucy, famlliefeuilleton. 20.55 De zes uitbrekers. humoristisch beeldverhaal. 21.40 Mannix. po- litle-,serie(.ï): ii 22.30 Nieuws. RADIO MORGEN HILVERSl'M I. 402 m. VARA- T.oo Nieuws en och tendgymnastiek. 7.23 Week eind: jeugdprogramma. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws s.ll Van de voorpagi na. 8.15 Stereo: Z.O. 135: geva rieerd programma. (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Stereo- Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.03 Nieuwe op namen van jazz- en amuse mentsmuziek. 11.25 Afrikaanse kroniek. 11.45 Oude grammo foonplaten. 12.05 Nou, en sa tirisch programma. 12.30 Ac tueel Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varla. 13.13 Actu aliteiten. 13.23 Stereo: Dit is het beginJon gerenprogramma. 14.35 Radio Jazz Magazine. NOS: 15.00 Beethoven - 200 (opnj. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Scan: po pulair programma over elec- tronlca. VARA: 16.15 Ensemble Stedelijke Muziekschool Delft. 16.35 Artistieke staalkaart. 17.10 PROGRAMMA'S Stereo: Verzoekplatenpro gramma. 17.55 Mededelingen HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Hel levende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.). (7.25 Horen cn zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Te Deum L.tudamus (gr.). 8.30 Nieuws 8.32 Vakantietrips en infor maties. 6.45 Lichte graim.io- foonmuziek. 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9 45 Ste reo: Grand Gala du Dlsque: een keuze uit de platen. 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Klassieke kamermuziek (gr.) 11.15 Sola rium: een hoogtezonprogram- ma voor iedereen. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: over missie en zen ding. 12.10 Uit balans: uitzen ding In samenwerking met het N.K.O.V. 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorlichting. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Bui tenlands commentaar, CHRIS TIAN SCIENCE: 13.00 Scholle ren helpen slagen, vraagge sprek. NOS: 13.15 Verzoekpla tenprogramma voor onze mili tairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00 Nieuws.) NOS: 16.30 Inzet: een programma over amateuristische muziek beoefening. HIRO: 17.00 HIRO- Magazine. KRO: 17.30 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 18.19 KRO Kanjer Koning Kompetitie. HILVERSUM UI. 240 m. en FM -kanalen. KRO; 9.00 Nieuws. 9.02 Djinp. gevarieerd programma. (10.00 eii 11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Radio Nord- ring Helgoland: popproduktie. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Pla tenprogramma met verzoek nummers. 04.00 en 15.00 N,,cuws.) 16.00 Nieuws. 16.or. licht muziekprogramma. 17.04 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en Nu: sportshow met lichte platen. TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I: KRO/RKK: 11.00-12.00 Eucharistieviering te Maarssen. NOS: 15.30 (K) Jour naal. 15.32 (K) Weekjournaal met titels voor slechthorenden. 15.52 Verkeersinformatie. 15.55 De Verrekijker interna tionaal jeugdjournaal. 16.05 (K) Afrikaanse Verhalen. 16.20-17.oo (K) Sport: reportage wereld kampioenschappen Kanovaren en Kajakvaren te Kopenha gen. 18.55 Pipo de Clown. I KOR/C VK/RKK: 19.00 (K) Hoe het begon: serie verhalen uit het Oude Testament: 6. Noach (2). IKOR/CVK: 19,05 Gesprek met de Zuidafrlkaan- sc neger-auteui Alan Paton. AVLO: 19.30 Hoogtepunten uil de Country Western-Show I960 te Den Haag. 20.15 (K) Hier Parijs hier Jan Brusse. Informatief programma. NOS: 20.30 (K) Journaal. AVRO: 20.35 Meningsverschillen, gefilmd TV-spel. 22.10 (K) Wereld Mu ziek Concours te Kerkrade. NOS: 22.30-22.33 <K) Journaal. NEDERLAND II: AVRO: 1200-(K) AVRO* Sportpa- norama: Internationale Ten niskampioenschappen van Ne derland te Hilversum. NOS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 (K) Jou. naai. 19.05 (K) Wooblnda. TV-serle voor de jeugd. 19.30 Studio Sport. 20.20 (K) Recht vaardige Rebei, TV-feullleton. 21.10 Studio Sport. 21.35 (K) Ci vilisatie: 5. De held als kun stenaar. documentaire serie 22.25-22.30 (K) Journaal. BELUIE: KANALEN NEDER LANDS: 2 en 10. 15.00 Zwem men. Rechtstreekse reportage van het achtlandentoumooi te Brasschaat (2e dag). 17.30-18.10 Folklorefestlva. te Middel- kerke (1). 19.00 Tienerklanken. 19.25 Broeder, i broeder. TV- -feuuleton. 19.55 Mededeling. 20.00 Nieuws. 20.15 Sportwee- kend-sportactualiteiten. 20.40 Du reizen van Jalmle McPheeters. Hei rad van for tuin (16). 21.30 De strijd om China: Dc Chinese revolutie (1900-1949). 22.40 Nieuws. RADIO MAANDAG Hilversum I. 402 m. VARA: T.oo Nieuws, ochtendgymnas tiek 7.23 Lichte grammofoon muziek en reportages. (7.33-7.38 Var de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 Lichte grammofoonmuziek en rcpoitages. 9.IC Pianorecital (gr.) (9.35-8.40% Waterstanden.) 10.00 Voor de vrouw. NOS: 11.00 Nieuws, li.03 Stereo: Re pertorium Nederlandse Radio- orkesten: Radio Kamerorkest. VPRO: 12.00 VPRO-maandag: klassieke muziek, reportages cn berichten <13.00-13.10 Nieuws). NOS: 14.45 India, on derwerp van misverstanden, lezing. 15.20 Eurolight: Radio Dansorkest (opn. BRT). AVRO: 16.00 Nieuws. 16 03 Pro gramma over de Nederlandse Antliien. 18.30 Vakantiepro gramma voor en door kinde ren. 17.30 Brabant Journaal. 17.55 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het Levende Wooxd. 7.16 Stereo: Badlnerle: klassieke muziek. (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actualiteiten: 7.50-7.55 Overweging.1 8.00 Nieuws. 8.11 Vooi de Jeugd. 8.30 Nieuws. 8.32 informaties en tips voor de vakantie. 8.4c Voor de huls vrouw. <9.00 Gymnastiek voor de vrouw.) 10.0C Stereo: Mo derne orkestmuziek (gr.). NOS. 10.15 De komende week ln l.et Nederlandse muziekle ven. KRO: 11.0- Nieuws. 11.03 Vooi dc zieken. 11.30 Bejaar denprogramma. 11.55 Medede lingen. »NCRV: 12.00 Los-vast, gevai leerd prcgiamma. (12.21 Voor boer en tuinder: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.32 Nieuws: 12.41 Actualiteiten.). 14.00 Schoolra dio bij de tijd voor ouders, ondcrwljsmedewerkers en an- deit opvoeders. 14.25 Stereo: AH-mezzo en plano, ló.oo Ge- refoi meerde middagdienst. NOS. 15 30 Zoeklicht op Ne derland: Informatie over Zuid- Holland (Om 16.00 Nieuws). 17.20 Overheidsvoorlichting. NCRV: 17.30 Kinderkoor: Meis jeskoor en licht instrumentaal sexiel. 18.19 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. Hilversum iii, 240 m en FM- kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 FIT: Een programma om klaai wakker te worden. 10.00 NIpjws. 10.03 Popstation, (ii.oo Nieuws.) TROS. 12.00 Nieuws. 12.03 Jam-on-Radlo. 13.00 Nieuws. KRO. 13.03 Waarom niet: Ontspannen lunchpro- gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Holsler: pop- en countrymu- zlek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hol ster (vervolg) 16.00 Nieuws. 16.03 Pop-magazine. 17.00 Nieuws. 17.02-18-00 Verzoekpla tenprogramma. Zondag te sien Wed. I AVRO 7.05 uur (CVK/IKOR) Gesprek met Alan Paton. 7 30 uur Country and Western-show. 8.35 uur tv-spel (Duits) „Meningsverschillen". 10.10 uur opnamen Wereldmuziekconcours Kerkrade. 7.05 uur aflevering Woobmda. 8.20 uur serie „De rechtvaardige rebel". 9.35 uur deel 5 reeks „Civilisatie". Zondag te horen Hilversum I VPRO 8.00 uur Huishouden; economische problemen. 8.30 uur klassiek verzoekplatenprogramma. Hilversum II NCRV en KRO 5.00 uur (CVK) dienst uit de chr. geref. kerk in Groningen. 7.45 uur Zondagavondlezing. 8.00 uur werken van Mozart. 9.0Ö uur amusementsprogramma „Uit de lucht ge grepen". 10.00 uur Toerfstisch magazine. 10.40 uur klassiek verzoekplatenprogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13