Toenemende onrust in Spanje Vuilovens in New York buiten dienst Commentaar Spoedzitting kabinet Ministers Gahalpartij nog onder zware druk Het Kwartet STAKERS ZWICHTEN VOOR ULTIMATUM RELLETJES IN GRANADA EN PAMPLONA In de toekomst reen vlootbezoek tan Zuid-Afrika TWEE DAGEN VERKIEZING? Vo/Lciuu/n Golda Meir boekt vooruitgang Prinses Beatrix en prins Claus ook naar Congresgebouw m [3] Auto vliegt na botsing op trein BONTMANTELS 20% VAN EGM0ND Spaanse bisschop verdedigt zijn priesters Zoon president Bolivia vermist (RITA) HET WEER Nieuw® Leidse Couraiiit Donderdag 30 juli 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stanivastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Er bestaan geen lannen voor toekomstige vlootbezoe- n aan Zuid-Afrika. Derhalve be- ;ft daarvoor nu geen standpunt te rorden bepaald. Aldus minister Luns mitenlandse zaken) en Den Toom lefensie) in antwoord op schriftelijke ragen van het Kamerlid drs. J. Vis- er (dem.) over de incidenten die zich ij het bezoek van de Nederlandse regatten Van Spijk en Van Galen an Zuid-Afrika hebben voorgedaan. In het antwoord bevestigen de ïinisters, dat zich enkele gevallen ebben voorgedaan van rassen-discri- linatoir optreden tegen enkele Ne- erlandse bemanningsleden van de •egatten. De voorvallen hebben zich afge- peeld in particuliere restaurants, raar hun de toegang werd ontzegd. Naar aanleiding van het gebeurde, ldus het antwoord, heeft de Neder- indse regering langs geëigende di- lomatieke kanalen, zowel in Den laag als te Kaapstad, tegenover de uidafrikaanse autoriteiten de be- irgdheid uitgesproken over het ge- ;urde en er op aangedrongen naar rermogen herhaling te voorkomen. De Zuidafrikaanse regering heeft ulks toegezegd en verklaard het oorgevallene te betreuren. Daarna estond er geen aanleiding het vloot- ezoek voortijdig te beëindigen, aldus e beide bewindslieden. DEN HAAG Minister Beernink >innenlandse zaken) wil de Kiesraad m een onderzoek vragen naar de logelijkheid de verkiezingen voor de "weede Kamer over twee dagen uit e strekken. Hij antwoordt dit aan de commissie oor het beleid inzake grondwet en ieswet uit de Kamer. De commissie lad aangedrongen op verlenging van Ie openingstijden van kiesbureaus. RAPENBURG RIJNSBURG MEUBELSHOW 27 JULI—1. AUGUSTUS Tot n.m. 9.00 uur. De Britse havenarbeiders hebben gisteren besloten de nationale staking te beëindigen. Op de foto de afgevaardigden, die tachtig man sterk bijna drie uur hebben vergaderd over het compromisvoorstel, voor het Transport House in Londen. JERUZALEM De coalitie regering van premier Golda Meir van Israël heeft gisteren vooruit gang geboekt bij het beraad over het al dan niet aanvaarden van de Amerikaanse vredesvoor stellen. Waarnemers menen dat de zes mi nisters van de rechtse Gahalpartij tot iets andere gedachten zijn ge- DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen evenals koningin Juliana, zaterdag 15 augustus in het Haagse Congresgebouw de herden king van de capitulatie van Japan, 25 jaar geleden, bijwonen. Op die dag worden alle in de Paci fic Oorlog gestorven Nederlanders en Indonesiërs herdacht. I Gezellig opblaasbeest in opvaliende A kleuren. Leuk voor uw kleuters. >1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwanaal Dmaand bracht. De zes hadden gedreigd af te treden als Israël het vredesplan zou aanvaarden, Zouden ze dit standpunt hebben gehandhaafd, dan zou een nieuwe zitting van het Israëlische kabinet (vandaag) niet nodig zijn geweest, menen de waarnemers, want dan hadden ze de regering wel verlaten. De achttien andere minister hebben zich namelijk al duidelijk voorstan der getoond van akkoord-verklaring. Waarschijnlijk hebben gisteravond en vanmorgen de achttien ministers hun zes tegenstribbelende collega's via individuele contacten proberen over te halen. In Washington wacht men vol spanning op het Israëlische antwoord. De bezorgdheid in Amerika pver de toestand in het Nabije Oosten is toe genomen na een persbericht dat za terdag Israëlische vliegtuigen bij het Suezkanaal werden achtervolgd door Migs, bestuurd door Russen. Het zou het eerste „treffen" zijn geweest tus sen Sowjets en Israëli's. Volgens Irak heeft Egypte besloten Arabieren, die tot dusver waren vrij gesteld van de visumplicht, voortaan een visum te laten aanvragen. De controle zou al op het vliegveld van Kairo zijn begonnen. De in Jordanië gelegerde Iraakse troepen worden ter beschikking van de Palestijnse verzetsbewegingen ge steld. Het gaat om zo'n 10.000 mili tairen. De maatregel werd genomen om de guerrilla's te steunen, die vol gens radio-Bagdad door de aanvaar ding van het vredesplan door Egypte en Jordanië in een moeilijke situatie zijn geraakt. Algerije heeft gisteren, zoals de Palestijnen, Irak en Syrië al eerder deden, het Amerikaanse vredesinitia tief verworpen. Behalve Egypte en Jordanië hebben nu ook Libië, Soe dan, Libanon, Koeweit en Jemen zich uitgesproken voor aanvaarding van MADRID Sinds de bloedige incidenten in Granada, waar de politie drie demonstrerende arbeiders dood schoot, neemt de sociale onrust in Spanje toe: tweeduizend mijnwerkers in het noordelijke Asturië hebben het werk neergelegd; in Granada (Zuid-Spanje) kwam het tot nieuwe ongeregeldheden; de politie van Pamplona (in het noorden) dreef gisteren hardhan dig grote groepen protesterende arbeiders uiteen. onder zware druk van de regering besloten gisteravond de bijna 4000 personeelsleden van de onder grondse in Madrid hun staking te beëindigen; in de noordelijke havenstad Bil bao is een leider van een verbo den arbeiderspartij bij een razzia gearresteerd. Het personeel van de Madrileense metro was begin vorige week na het incident in Granada een langzaam- aan-actie begonnen. Ze eisten een loonsverhoging. Gisteren stelde de regering een ul timatum; als ze niet aan het werk zonden gaan, zouden ze onder mili tair bevel worden gesteld, zodat ze tot werken verplicht zouden kunnen worden. (Stakingen zijn in Spanje verboden). Celstraf 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Caslricum als aan de Costa Brava. Ik kies cadeautje nr W aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Toen de stakers dit hoorden in hun „vergaderruimten" de metro riepen ze „Dwang, dwang!", maar ze besloten toch het werk te hervatten. Als ze hun actie hadden voortgezet hadden de krijgsraden hen wegens „insubordinatie" tot zware gevange nisstraffen kunnen veroordelen. De staking van het ondergrondse personeel zat de regering zo hoog, dat generaal Franco gisteren een spoedvergadering van het kabinet be legde om de te nemen maatregelen te bepreken. Bü de betogingen gisteren in Gra nada bekogelden de demonstranten de politie met stenen en riepen „Vrij heid, vryheid" en „Moordenaars, moordenaars". Een aantal demon stranten werd gearresteerd. SOE3r De politie zoekt nog naar de twee Marokkanen, die gisteren op een overweg bij Soestduinen de 40- jarige waterleiding-employé H. la Blanche met zijn auto onder de trein duwden. Zij stormden met hun auto aan toen de heer La Blanche voor de ge sloten bomen stond te wachten. Door de botsing schoot de auto van de heer La Blanche tegen de trein en werd tientallen meters meegesleurd. De bestuurder werd, wonder boven wonder, niet gedeerd doordat hij op de achterbank was gesprongen. Enkele seconden later werd zijn auto door een uit de andere richting komende trein vernield. De twee Marokkanen waren direct gevlucht. Een derde moest gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. NEW YORK De Veiligheids raad heeft gisteren een beroep ge daan op alle landen die diplomatieke of consulaire betrekkingen met Zuid- Afrika onderhouden, het bestuur van de republiek over Zuidwest-Afri- ka onwettig te verklaren. Ook werd de regeringen verzocht, te verzekeren dat bedrijven in staats eigendom of -toezicht alle activitei ten in het mineraalrijke gebied sta ken. Een desbetreffende resolutie werd met dertien tegen nul stemmen bij twee onthoudingen (Engeland en Frankrijk) goedgekeurd. De Finse generaal-majoor Siilasvuo, die door Oe Thant is benoemd tot commandant van de VN-militairen in het Nabije Oosten. Hij is opvolger van de Noorse generaal Odd Bull. I Deze zomer al onze KORTING INTERNATIONALE BONTMODE Breestraal 173 - Leiden Telefoon 01710 - 23337 GRANADA De aartsbisschop van Granada heeft zijn priesters in be scherming genomen tegen beschuldi gingen dat zij de bouwvakarbeiders van Granada zouden "hebben aangezet tot de bloedige gevechten met de po litie eind juli. Bij deze gevechten werden drie arbeiders gedood en meer dan dertig agenten gewon. Bisschop Emilio Benavent Escuin noemt in een herderlijk schrijven de beschuldigingen lasterlijk en beweert, dat uit de ware toedracht juist het tegendeel blijkt. Hij schrijft: „God weet dat de pries terarbeiders van Granada altijd het voorbeeld hebben gegeven bij het in praktijk brengen van het christelijk geloof. Het christelijk geweten ver biedt ons elke vorm van geweld." Het dagblad Pueblo, orgaan van het Spaanse arbeiderssyndicaat beschul digde de priesters ervan, dat zij de arbeiders hebben aangestookt tot het ernstigste arbeidsincident uit de ge schiedenis van het Franco-bewind. NEW YORK In New York zijn gisteren maatregelen geno men ter bestrijding van de 'witte smog', een met giftige stoffen ge laden geelgrijze stofmist, die een aanslag dreigt te plegen op de volksgezondheid. De verbrandingsovens in deze stad zijn buiten werking gesteld, terwijl bejaarden en mensen met ademha lingsmoeilijkheden de raad hebben gekregen binnenshuis te blijven. Burgemeester John Lindsay kon digde een „eerstegraads luchtvervui lingsalarm" aan, dat in een verder stadium kan leiden tot het weren van auto's uit de stad. De lucht boven New York was gisteren in de loop van de dag sme riger geworden, en tegen het middag uur was van Manhattan uit de andere oever van de Hudson bijna niet meer te zien. De witte smog wordt veroorzaakt door de inwerking van zonlicht op de fabrieks- en uitlaatgassen, die een chemische reactie tot gevolg heeft Door de huidige hittegolf en wind stilte blijft de mist boven New York hangen. Het zwaveldioxyde-gehalte van de lucht overschrijdt meermalen het gevaarlijke peil. Niet alleen in New York kampt met met deze vervuilingsplaag. De geelgrijze stofmist strekt zich uit van benoorden New York tot Atlanta in Georgia en na ar het westen tot het Alleghany-gebergte van Pennsylvania. (Zie verder pagina 5) Burgemeester John Lindsay te gen een achtergrond van wul kenkrabbers, die u}t de geelgrijze mist opdoemen. De Newyorkse burgervader arriveert hier bij het stadhuis na een rondrit door de stad, die in een grote vuilwolk is gehuld. Overbodig J^E volkomen overbodige Britse ha venstaking zal worden beëin digd. Maandag zal het werk worden hervat. De vakbonden hebben blijk baar tijd nodig om alle 47.000 ha venarbeiders te overtuigen. Want er bestaat een kans, dat een deel wil doorgaan met staken. Wilde stakingen begonnen enkele weken geleden, nadat vertegenwoor digers van de vakbonden met die van de overigens weinig toeschietelijke werkgevers waren overeengeko men het geschil aan een onafhankelijk hof van arbitrage voor te leggen. De uitspraak zou voor beide partijen bindend zijn. Een kleine meerderheid van de afge vaardigden weigerde toen dit akkoord te steunen en besloot de staking of ficieel te maken. Deze houding maak te een verder gesprek onmogelijk. De werkgevers, die op hun beurt te lang geaarzeld hadden, lieten geen twijfel bestaan, dat op deze wijze de staking wel eens lang zou kunnen duren. Dat een kleine meerderheid van de havenarbeiders nu toch heeft inge stemd met de aanbevelingen van een onafhankelijk hof van onderzoek zij het als tussenoplossing, maar dat is een doekje voor het bloeden heeft verschillende oorzaken. Het zijn er tenminste drie. Eén ervan is het protest onder de ha venarbeiders, van wie zeer velen de staking als onverstandig beschouw den. Dan zijn er de huisvrouwen, die het met vijf in plaats van 35 pond sterling in de week moesten doen. Dat militairen de staking konden breken had eveneens grote invloed. De Britse regering heeft er goed aan gedaan, zo lang mogelijk te wach ten met het inzetten van troepen om schepen met voedsel te lossen. Als werkelijk een voedselcrisis zou zijn ontstaan, zou premier Heath steun van de bevolking hebben gehad als hij had ingegrepen. Ook uit dit conflict zijn de vakbon den verzwakt teruggekomen. Onder druk van wilde stakingen verzetten zij zich nog steeds tegen mankracht- besparende maatregelen, die in an dere landen tot de normale gang van zaken behoren en zowel de werkge legenheid als de produktivlteit ten goede blijken te komen. De socialistische premier Wilson heeft geprobeerd aan dit euvel een eind te maken. Het is hem niet ge lukt. Zijn conservatieve opvolger Heath kan de zaken ook'niet op hun beloop laten. Misschien slaagt hij er in, nieuwe spelregels af te dwingen, die de verantwoordelijkheid in het samenspel met de werkgevers weer legt waar zij hoort: bij de vakbonden. LA PAZ De 22-jarige zoon van de president van Bolivia Marcelo Ovanda, wordt vermist in een gebied waar guerrilla's opereren. Nasporingen naar het vliegtuig, waar hij aan boord was, hebben geen resultaat opgeleverd. Manelli, de rechter die eergis teren in Uruguay ontvoerd werd, zal vermoedelijk vandaag vrijgelaten worden. BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO TOELICHTING Als er 16,15 ls of wordt afgeschreven vnn uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1970. Is het 5,40. dan geldt het voor de maand Juli 1970. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor Juni en voor Juli kunnen voor sommige abonnees dicht bij elkaar liggen. (£en en ander ten gevolge van het overschakelen op een computer) Hoge hakken zijn uitgevon den door een vrouw die op haar voorhoofd gekust was. MORLEY Ik ga naar Tommy hij heeft kamerarrest DE BILT Droog en over wegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempera- DE BILT Gedurende het af gelopen etmaal heeft een rug van hoge druk zich van de Noordzee naar Skandinavië verplaatst, ter wijl tegelijkertijd de barometer standen boven Frankrijk en Mid den-Europa hoger werden. Hier door is een gordel van hoge luchtdruk ontstaan, die zich van de Azoren tot Polen uitstrekt. Mede door de aanwezigheid van een depressie tussen IJsland en Schotland, die naar het noord oosten trekt, staat er in Ierland en Schotland een krachtige zuid westelijke wind en brengen fron ten daar plaatselijk regen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 5-13; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 om (1018 millibar), stijgend. STRANDWEER Een hogedrukgebied geeft sta biel en iets warmer strandweer. Morgen overwegend zonnig bij een zwakke zeewind. Tempera tuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Waarschijnlijk ook een zomers weekeinde. Zon en maan 30 juli zon op 4.58, onder 20.34; maan op 1.23, onder 19.37; 2 aug. NM Hoor Water Hoog Water: 30 juli Rotterdam le getij 2.37. 2e getij 15.21; Vlis- singen 12.11- Willemstad 3.25-16.01.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1