EGYPTE .BESTRAFT' DE VERZETSBEWEGINGEN GEEN GROET-GEEN GRATIE Gevaarlijke luchtvervuiling in New York Commentaren Het Kwartet (RITA) p«rr%ii»! 0 H] Stroom doodt jongen die in paal klimt Man steekt in bar zijn ex- vriendin dood Nasa-directeur neemt ontslag Wethouders Initiatief Kolonel Van Velsen niet vervolgd Zware strijd in Vietnam verwacht Mislukt Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGÉVING „Stantvastich is ghebleven mijn heit in teghenspoetl" Woensdag 29 juli 1970—51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De 24-jarige Marijke Zwinkels uit Honsélersdijk zal als Westlands Bloe- menprinses de Battle of Flowers" bijwonen, die deze week op het En gels kanaaleiland Jersey wordt gehouden. Oude mensen geloven alles, mensen van middelbare leef tijd vermoeden alles, jonge mensen weten alles. WILDE Proef eens wat ik nou gemaakt heb het smaakt als echte thee! DE BILT Geleidelijk dringt koelere lucht verder West-Eupg- pa binnen. Het koufront, dat de voorste begrenzing ervan vormt, lag vanmorgen boven Zweden, Duitsland en Frankrijk. In de warme lucht aan de oost zijde ervan vormde zich gister avond in Duitsland en Frankrijk een onweerscomplex, dat ook Zuid-Limburg nog juist bereikte. De soms hevige buien brachten aanzienlijk grote neerslaghoe veelheden. Inmiddels ziet het er naar uit dat het weer de komende dagen een lichte verbetering zal onder gaan. In eerste instantie gaat een rug van hoge luchtdruk, die bij Ierland ligt, daarvoor zorgen, het hogedrukgebied bij de Azoren verplaatst zich eveneens iets naar het noordoosten, waardoor de oceaandepressie minder vat op het weer bij ons kan krijgen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 2—10; min. temp, omstreeks normaal; max. temp. van onogeveer normaal tot 3 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. STRANDWEER Een rug van hogedruk geeft morgen droog en zonnig weer. Matige zeewind. Temperatuur on geveer 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk sta biel, vrij veel zon en een rede lijke temperatuur. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), stabiel. Zon en maan 29 juli zon op 4.56, onder 20.36; maan op 0.31, onder 18.53; 2 aug. NM Hnng Water Hoog Water: 29 juli: Rotterdam le getij 1.22. 2e getij 14.19; Vlis- singen 12.11Willemstad 2.09-14.57. Margriet en Pieter bezoeken Suriname DEN HAAG Prinses Margrieit en Pieter van Vollenhoven zullen op uitnodiging van de regering van Su riname van 11 tot 17 augustus dat land bezoeken. Zij gaan naar het volkswoning bouwproject Tammenga, enkele fa brieken, een landbouwproject en een bosontsluitingsproject. Maandag 17 augustus vertrekken prinses Margriet en mr. Van Vollen hoven van Suriname naar Canada, waar de Prinses de 92ste „Canadian National Exhibition" zal openen. VOJLCLUU/n RAPENBURG RIJNSBURG MEUBELSHOW 27 JULI—1 AUGUSTUS Tot n.m. 9.00 uur. NEW YORK De luchtvervuiling aan de Amerikaanse oostkust heeft een ge vaarlijk peil bereikt. In grote steden, zo als New York, Washington en Baltimore, wordt de situatie ernstig genoemd. Ook boven de Japanse hoofdstad Tokio hangt nog een vuile mist. In New York was het zwaveldioxyde- gehalte gisteren meer dan zes uur lang het „gevaarlijke" punt ruimschoots ge passeerd. Deze situatie is mede gevolg van een hittegolf, waaraan nog geen eind schijnt te komen. De regering werd er gisteren in het Congres van beschuldigd het land naar een nieuw soort „Pearl Harbor" te bren gen door geen einde te maken aan de vervuiling van het water langs de kust. Volgens het Democratisch Lagerhuislid Ottinger is een groot zeegebied op nog geen twintig kilometer van de stranden van New York en New Jersey al vrijwel zonder leven. Dit zou een gevolg zijn van de omstandigheid dat met instem ming van het Amerikaanse leger op 210 plaatsen vuilnis en industriële afvalpro- dukten In zee worden gestort. ,,De ramp wordt steeds groter, maar het enige dat de regering doet is een verdere bestudering van het probleem voor te stellen", verweet Ottinger. De hitte aan de oostkust heeft nog andere nadelige gevolgen. In New York wordt zoveel elektriciteit gebruikt voor verkoeling, dat het voltage met vijf pro cent is verminderd om aan de toenemen de vraag te kunnen voldoen. Ondanks verzekeringen van het energiebedrijf dat dit niet van invloed zou zijn op gevoelige instrumenten, zijn er al moeilijkheden ge weest met computers. Om stroom te spa ren kreeg het stedelijk vervoersbedrijf het verzoek het ondergrondse treinver keer te verminderen. KAIRO De tweedracht tussen Egypte en de Palestijn se verzetsbewegingen over het Amerikaanse vredesinitiatief heeft zich gisteren aanmerke lijk toegespitst. Egypte besloot de twee radio golflengten, waarop El Fatach en de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie uitzendingen verzorg den, voorlopig niet meer be schikbaar te stellen. Deze maatregel werd genomen „vanwege de houding van de organi saties ten opzichte van de Egyptische aanvaarding van de vredesplannen". Gevolg is dat de commandogroepen, die tegen Israël opereren, geen op drachten meer uit Egypte ontvangen, en dat is een ernstige slag voor de terroristen. Waarnemers menen dat Irak en Syrië, die het ook niet eens zijn met het beleid van Nasser, wel licht de guerrilla-organisaties zullen willen helpen. GECODEERD De Stem van de Orkaan (van El Fatach) zond iedere avond gecodeerde radioboodschappen uit, die de com mando's met transistortoestellen ont vingen. Na de juni-oorlog van 1967 werd met deze uitzendingen begon nen. De stem van Palestina (van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie) startte vijf jaar geleden. Iedere dag gingen drie programma's de lucht in, die echter geen militaire berichten bevatten. Mosje Dajan, de Israëlische minis ter van defensie, zei gisteren dat zijn land het Amerikaanse vredesinitiatief niet kan verwerpen. BEVRIEND „Israël heeft niet het recht of de plicht, geïsoleerd en zonder vrienden te blijven, en wij zijn niet sterk ge noeg om de wensen van de enige be vriende grote mogendheid die wij nog hebben, te negeren", aldus Dajan. Hij weigerde verder in te gaan op het plan-Rogers, omdat dat vandaag opnieuw in het Israëlische kabinet aan de orde zou komen. Waarschijn lijk morgen zal premier Meir het antwoord aan het parlement bekend maken. Generaal Dajan onderstreepte dat een compromis goed mogelijk is. „Wij zijn militair sterk genoeg om noch cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee straat: plaats: Betaalt per Dkwartaal Omaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! .""I Snelle zwemvliezen. Doen het even 3 goed in Castricum als aan de Costa IBxava. aankruisen wat u wenst -/ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden van onze vijanden, noch van onze vrienden een gedicteerde vrede te ac cepteren. Maar het is alles bij elkaar toch niet genoeg dat wij ons kunnen veroorloven ons in een gevaarlijke politiek te begeven". Berichten over een eventueel ont slag van hem wees hij zonder meer van de hand. GACHAL Vandaag moest het Israëlische ka binet opnieuw over de vredesplannen praten. Waarnemers verwachtten dat het zeer goed mogelijk zou zijn dat de Gachal-groep het blok van Cheroet en liberalen uit de rege ring zou treden. Ze zijn tegen aan vaarding van het plan-Rogers. Van morgen zou een poging worden ge daan een breuk binnen Gachai te voorkomen. ROTTERDAM Dinsdagavond half elf moest een trekker met een achttien tons container-oplegger van het Westplein af links de bocht om naar de Veerhaven. Of de chauffeur de bocht wat te snel nam of te scherp is onbekend, maar ineens lag de hele toestand op z"n kant, het containerdak steunend tegen de stoeprand, een lichtmast keurig onbeschadigend latend. De chauffeur bleef ongedeerd en de combinatie was niet eens zo heel erg beschadigd. Toen twee kraanwagens de zaak weer op de wielen hadden gezet, kon die op eigen kracht verder. UTRECHT De 14-jarige Henk Steffens uit Hoenderloo is gisteren op de spoorlijn tussen Stroe en Apel doorn geclectrocuteerd door stroom van een bovenleiding. De jongen kreeg 1500 volt. door zich heen en was op slag c'uod. Hij kampeerde bij Assel en speelde met twee andere jongens bij de spoorweg. Toen zij een touw over de bovenleiding hadden geworpen, en dat er niet af konden krijgen bood Henk aan het touw te verwijderen. Hij klom in een betonnen paal en raakte daarbij de bovenleiding aan. Hij viel gcëlektrocuteerd naar bene den. De centrale van de NS schakelde toen tijdelijk de stroom over het be treffende leidingsgedeelte uit, waar door het treinverkeer op de lijn Amersfoart-Deventer ongeveer vijf kwartier is gestremd. AMSTERDAM Gisteravond is in een cafe in de Frederik Hendrikstraat in Amsterdam de 22-jarige buffetjuf frouw Yvonne Logger doodgestoken. De dader, de 37-jarige automonteur M. R. M., heeft zich een kwartier na zijn daad bij de politie aangegeven. Het slachtoffer en de monteur had den gedurende enige tijd een verhou ding: die twee weken geleden door de vrouw was uitgemaakt, hoewel zij zwanger was van de monteur. De man viel in de afgelopen weken de vrouw bij herhaling lastig. Gisteravond rond acht uur kwam hij naar het café, haalde zonder een woord te zeggen een ongeveer 30 cen timeter lang keukenmes te voor schijn, waarmee hij de vrouw in de borst stak. BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO Als er 16,15 ls of wordt afgeschreven van uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1670. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor Juni en voor lull kunnen voor sommige abonnees dicht bij elkaar .liggen. SAM CLEMENTE President Nixon he>it gisteren het ontslag van dr. Thomas Paine aanvaard als direc teur va a het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA). Het onts'ag gaat 15 september in. Een opvolgei' is nog niet benoemd. De 49-jarige Paine, onder wiens leiding de eerste mens op de maan landde, keert terug naai de particu liere sec-.or als directielid van Gene ral Electric. Hij zei dat de drastische besnoeiin gen in de ruimtevaartbegroting niets te maken hadden met zijn besluit. hier en daar al openbare voorbesprekingen over de ver kiezingen van de nieuwe wethouders- colleges lopen in de ene gemeente ge makkelijker dan de andere. Ook bij erkenning dat dit college een afspiegeling van de raad behoort te zijn, zal de samenstelling ervan pro blemen kunnen opleveren. Maar dan is in elk geval de juiste gezindheid aanwezig. De gemeenteraad immers is het hoofd van de gemeente, is dus het besta rend lichaam. Samen met de be noemde burgemeester vormen de wethouders uit dat algemene het da gelijks bestuur. Welnu, dan ligt het voor de hand, dat dat dagelijkse be stuur als het ware een samentrekking is van het algemene. Moeilijker nog wordt het wanneer men de erkenning weigert van deze uit de wet voortvloeiende feitelijk heid. Dan toch, zo leert de ervaring, zijn er nogal eens fracties die zich in het stellen van eisen opvallend breed wensen te maken en van politieke voorkeuren doen blijken die met ka rakter en functie van de gemeente raad strijdig zijn. Hiervan hebben bijvoorbeeld de Rotterdamse socialis ten de laatste weken iets laten zien. Het kan zijn, dat de openbaarheid van de voorbesprekingen ook de uitgewisselde brieven worden gepu bliceerd een extra bemoeilijkende factor is. Aan de andere kant krijgt de burgerij nu ook de kans om van wege dat overvragen en dat uitdra gen van voorkeuren geïrriteerd te ra ken. En aan haar is toch in de politiek zo- weL het eerste als straks bij ko mende verkiezingen ook weer eén iweede woord. "TEN Nederlands initiatief om de im- passe in de Parijse vredesbe sprekingen over Vietnam te doorbre ken is niet van de grond gekomen, omdat er te weinig door Den Haag benaderde landen volledig achter kon den staan. Oorzaak van het gebrek aan steun is kennelijk het Nederlandse standpunt, dat een initiatief slechts zin zou heb ben als de schuldvraag buiten be schouwing zou worden gelaten. Dé meesten denken er anders over. Begin mei had minister Luns de Tweede Kamer toegezegd de moge lijkheid van een zinvol initiatief in zake Vietnam opnieuw te onderzoe ken. Wat hem voor ogen stond bleek echter niet te verwezenlijken. Blijft de vraag, of de Kamer het zon der succes gebleven optreden van de minister als zinvol wenst te beschou wen. Met name als waar blijkt te zijn, dat zelfs België niet mee wilde werken. DEN HAAG De kolonel der ma riniers, mr. A. F. van Velsen, zal niet worden vervolgd. Dit heeft de Com mandant Zeemacht hem per brief meegedeeld. De kolonel kwam enkele maanden geleden in het nieuws nadat hij in tern een fraude had gerapporteerd van zijn directe chef. Toen dit rapport in de publiciteit kwam, werd de ko lonel ter verantwoording geroepen. Het onderzoek, dat daarna werd ingesteld heeft geen aanleiding tot strafvervolging gegeven. WASHINGTON Generaal Leo nard Chapman, commandant van het Amerikaanse korps mariniers, heeft gisteren in Washington gezegd dat er spoedig in het noordelijke deel van Zuid-Vietnam zware gevechten zullen uitbreken. Hij verwacht dat de Noordvietna- mezen en Vietcongtroepen een offen- JJET Cubaanse experiment van Fi del Castro, dat voor velen het schoolvoorbeeld is geweest voor re volutionaire omwentelingen, is na elf jaar op een complete mislukking uit gelopen. De stemming op Cuba is ver bitterd. Weinig zin heeft het om te doen alsof alleen de suikeroogst beneden de ver wachtingen is gebleven. Ook een an dere aanpak van de economie zou de failliete boedel van het dictatoriale bewind niet hebben gered. Een systeem van onderdrukking kan tot tijdelijke successen leiden. Die du ren echter niet lang, en het uur van de waarheid breekt onherroepelijk aan als de bakens niet tijdig worden verzet. Ook op Cuba. Dictaturen verdwijnen echter niet vrijwillig. De persoonlijke vrijheid krijgt geen kans, ook al zou Castro aftreden (een oud foefje). Zonodig wordt het systeem (als in Tsjechoslo- wakije) met geweld gehandhaafd. sief zullen beginnen, omdat dit het enige ding van betekenis is dat zij kunnen doen. Maar, aldus generaal Chapman, de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen zijn daarop voorbereid. Chapman meent dat de inval van de Amerikanen in Cambodja de kracht van de tegenstander in het zuidelijk deel van Vietnam sterk heeft aange tast. DEN HAAG De minister van justitie heeft het gratieverzoek voor soldaat Henk van der Horst, die wei gerde een meerdere te groeten en daarvoor acht maanden gevangenis straf kreeg, afgewezen. Hierdoor vervallen de t juridische gronden waarop het kort geding was gebaseerd, dat de soldaat tegen de Staat had willen aanspannen en waarin hij onmiddelijllijke invrij heidstelling zou eisen. Bij de beslissing heeft een rol ge speeld, dat de minister geen verande ring in de groetplicht wil brengen. Bovendien was van invloed, dat de soldaat niet alleen weigerde te groe ten, maar zich ook afwijzend heeft opgesteldt egen de militaire dienst. Hij zal zijn straf nu tot half sep tember moeten uitzitten. Volgens de verdediger, mr. P. C. de Graauw, was een kort geding moge lijk geweest als voor donderdag geen antwoord was gekomen op het gratie verzoek. Volgens het militair straf recht kan iemand namelijk maar zo lang in arrest worden gehouden tot het proces is afgelopen. In dit geval was dit tot de uitspraak van het Hoog militair gerchtshof. Daarna kan de straf ten uitvoer worden gelegd. Wanneer echter gratie wordt ge vraagd, schuift de begindatum van de tenuitvoerlegging van de straf op tot een beslissing is gevallen. Dit is in het geval-Van der Horst niet gebeurd. Vandaar de voorgeno men eis tot onmiddellijke invrijheids- stelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1