Mi de postgiro do's makketijk! Wordt de postgiro nóg makkelijker? Duits-Russisch gesprek strikt vertrouwelijk f f'. BOEKHOUDER STAL ANDERHALVE TON t, Margaret en Tony verknoeien feestjes Vrachtwagen valt door Baileybrug Britten winnen strijd tegen enorme olievlek 210/ ronlo geld opnemen 2 /O renie in het buitenland gratis giroboekjes Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! Vliegverbod F-lll in VS opgeheven Trimstations langs Duitse autowegen Vaders meubelen verkocht om met vakantie te gaan Leüjer weer in La Courtine 5 DINSDAG 28 JULI 1970 BRUSSEL Gisteravond is een Nederlandse vrachtwagen door de brug over het verbindingskanaal He- rentals-Bocholt in Olcn gezakt. De Nederlandse chauffeur Jozef Heyn- dens uit Margraten in Limburg, 1 kwam daarbij om het leven. De man moet in een moment van onoplettendheid niet hebben opge merkt dat de in de wijk Gerheze lig gende Baileybrug slechts een belas ting van twaalf ton kon hebben. Hij reed met zijn vrachtwagen plus aan hanger die samen 38 ton wogen de brug op en regelrecht zijn dood tege moet. Toen de vrachtwagen de brug be gon op te rijden, werd deze door het zware gewicht als het wai'e van de pijlers gedrukt. Enkele ogenblikken later was het gehele brugdek in het water verdwenen, evenals de vracht wagen. Van deze laatste staken alleen de acht wielen boven water uit. Toen men hulp kon bieden bleek de in zijn cabine bekneld geraakte chauffeur al overleden te zijn. MOSKOU West-Duitsland 'e en -de Sow jetunie zijn gisteren de onderhandelingen over een s niet-aanvalsverdrag begonnen in I een „zakelijke en vriendschappe- a» lijke" sfeer. IDe bijeenkomst in het Spiridonof paleis in de buurt van het centrum van Moskou, begon met het afleggen 1 van beginselverklaringen door minis- j ter van buitenlandse zaken Walter Scheel en zijn Russische tegenspeler Gromiko. Na ruim twee uur gingen I de onderhandelaars uiteen. Naar de Westduitse regerings- I woordvoerder Von Wechmar meedeel de, hadden de beginselverklaringen i geen verrassingen opgeleverd al be- vatte die van Gromiko wel verschei- dene interessante punten. Nader wil hij daar niet op ingaan. Minister Scheel had 's morgens al een beleefsheidsbezoek aan zijn Rus- sische collega Gromiko gebracht, I waarbij de afspraak was gemaakt de onderhandelingen in „absolute ver trouwelijkheid" te laten verlopen. Er zouden ook besprekingen onder vier j ogen worden gevoerd. Geen termijn Er zijn geen aanwijzingen over de i duur van de onderhandelingen. Scheel en andere Westduitse delega tieleden zeiden, dat er geen termijn J was afgesproken. Het officiële persbureau Tass had zondag kort na aankomst van Scheel verwarring gesticht met de mede deling dat de Westduitse minister van plan was tot vrijdag iri Moskou te blijven. Dit bericht werd daags daarna gecorrigeerd. „Noch aan het verblijf van Scheel noch aan de on derhandelingen was een tijdslimiet verbonden", aldus Tass. Vanmorgen zijn de eigenlijke be sprekingen over een verdragstekst begonnen. LONDEN Een Armada van klei ne schepen heeft gisteravond de strijd gewonnen tegen een enorme olievlek in de monding van de Theems, waardoor' de stranden in Zuidoost-Engeland gevaar liepen be vuild te worden. De olievlek die op een gegeven ogenblik een laaiende vuurbarrière van 19 km in de rivier vormde, was afkomstig van het ruim 10.000 ton metende Spaanse schip Monte Ulia dat een olieleiding had stukgevaren. De olie raakte in brand en de vlammen sloegen over naar drijvende kranen en kleine schepen die ge meerd waren. Van de oever af be streden ruim honderd brandweer lieden drie uur lang de brand, terwijl vele sleepboten en andere kleine schepen chemische middelen op de olie pompten. 3 xja! r n Uw geld gaat rente geven bij de Postgiro. Want per J 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2y2°/° rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan. Dat is een goede zaak! V Binnenkort kunt u MM M met de gegaran- deerde girobetaal- W kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Fteis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. J Het snelle en MM M gemakkelijke betalingsverkeer W per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden ƒ1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! De girokantoren Arnhem (085) 43 0811 Den Haag (070) 814281 en de postkantoren geven u graag méér informatie. In Duitsland DM 100, Frankrijk Ffrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmk. 100. LONDEN Volgens het Ameri kaanse tijdschrift Ladies Home Jour nal kunnen prinses Margaret en haar man lord Snowdon niet met elkaar opschieten. Zij maken op feestjes ru zie waardoor de stemming wordt ver knoeid. Het is opmerkelijk dat in deze welvaartstij d, want zo heet deze episode toch, een algemene be zuiniging is waar te nemen. Let maar eens op in de groentewinkels, waar bezorgd kijkende huisvrou wen wikken en wegen; stort u zich eens in de uitverkoop en zie hoe kritisch gezocht wordt naar wat morgen en overmorgen ook nog met de mode meê zal kunnen. Maar dat zijn gewoon burger lijke zaken van jan en alleman, die zijn budget kent en tering en nering in evenwicht wil houden. Het opmerkelijkste is wel, dat die versobering duidelijk ook naar voren komt, waar men het niet verwacht. In de sfeer van glans en glamour, die nog altijd gedacht wordt rond het elitegroepje, dat Corps Diplomatique heet. Naar de mening van niet-Hage- naars en ook van wei-Hagenaars hangt het leven daar samen van cocktailparties, recepties, diners en soirées. Aangelegenheden waar een klei ne kring regelmatig verkeert en door de buitenwacht als super luxe-heerlijkheid worden gedacht. En daar nu yergist men zich stevig in. Rond de jaren vijftig bloeide het diplomatieke feest welig in Den Haag. Een Nationale Dag was er een van uitpakken, van recepties waar de drank vloeide en de buffetten overstroomden. Het waren de ja ren, dat de soberheid ons nog in de botten zat en een kippebout voor de deftige ambtenaar nog verleidelijk genoeg was om die in de vingers te nemen en, zij het enigszins afgewend, lekker af te kluiven. De tijd, dat een fikse taartpunt Bezuinigen nog geen kreetjes van schrik ver oorzaakte bij de dames. Dat alles is lang voorbij. Een simpel zoutje, al dan niet met een kwakje bedeksel, is genoeg. Een glas wordt nog wel geheven, maar meer genipt dan gedronken. En waar het kan, wordt het aan tal recepties verminderd. Omdat toch de beleefdheid en de nationale eer niet in het gedrang mogen komen is er een nieuwe mode ontstaan. Inplaats van de 6-8 receptie, waar de belangrijke man zijn representatieve vrouw mee mag nemen, is de 12-1 recep tie in zwang. Alleen de functionaris wordt gevraagd. Daar alle ambassadeurs mannen zijn sinds de enige vrou welijke ambasadeur, die Nederland ooit gekend heeft, de Begum Lia- quat Ali Khan van Pakistan, ver trokken is, zijn de twaalfuurtjes louter mannelijke aangelegenhe den. Verzeilt er ooit een vrouw, die qualitate qua er thuis hoort, dan maakt dat de zaak wel moeilijk. Zij het dat de diplomatieke hof felijkheid dit niet laat merken. Voordeel van het nieuwe sys teem is ook, dat de selectie groter is. Alleen de big-bosses kunnen zich een middagpauze van allure veroorloven. Waar vroeger zo'n vierhonderd mensen zich verdron gen, keuvelen er nu veertig. En dat scheelt toch lekker in de kosten Op feestjes van de Londense socie ty is het met de vrolijkheid gedaan als het paar verschijnt. „De sfeer van vijandigheid die zij verspreiden brengt een kilte teweeg als van een airconditioner die hartje winter wordt aangezet", schrijft Antonia Chatsworth, wat volgens het blad een .schuilnaam is voor een 'hooggeplaat ste Britse aristocrate'. Als voorbeeld stelde zij een party bij de markies van Dufferin. „Marga ret en Tony gingen tegenover elkaar .staan en wisselden blikken alsof de Ihoofdreden van hun aanwezigheid was, zo duidelijk mogelijk te maken ■dat zij niet van elkaar gediend wa ren", aldus Antonia Chatsworth. Volgens haar moet de oorzaak van d'e ongelukkige verhouding gezocht worden in het mislukken van de on gelukkige verhouding met de gewone burger Peter Townsend. De schrijfster vermoedt dat zij Peter Liet vallen omdat zij niets aan pres tige en glamour wilde inboeten. Prinses Margaret en Lord Snowdon weigerden commentaar te leveren op hiet verhaal, maar een naaste vriend beweert ten stelligste dat niets ervan WASHINGTON Na een vlieg verbod van zeven maanden is de eer- sl'.e van de 230 omstreden gevechts vliegtuigen van het type F-lll door de Amerikaanse luchtmacht weer vrijgegeven voor het luchtruim. De supersone toestellen zijn sinds 22 december vorig jaar aan de grond gehouden voor een grondige revisie, nadat in enkele maanden tijds een dozijn ervan was verongelukt. De Amerikaanse minister van de ft ensie, Laird, zei dat zijn departe- nlent geen grote vliegtuigcontracten meer met maatschappijen zal sluiten voordat de bewuste toestellen grondig in de lucht zijn beproefd. LIMBURG a/d LAHN De West duitse minister van verkeer, Georg Leber, heeft gisteren het eerste van een reeks van vijftig „trimstations" geopend, die langs de Westduitse autowegen zullen worden geplaatst. Het bevindt zich naast een uitspan ning aan de weg Frankfort-Keulen in Limburg a.d. Lahn. De trimstations een combinatie van rekstokken op diverse hoogten met een handleidingsbord bieden automobilisten gelegenheid tot licha melijke activiteit en ontspanning. „Toen de mensen zich nog te voet voortbewogen, moesten er banken neergezet worden. Nu is het zaak, automobilisten in staat te stellen zich met behulp van eenvoudige turntoe- stellen tijdens lange ritten lichame lijk fit te houden, zo zei Leber, die meteen ook maar even wat oefeningen aan de rekstok deed. AMSTERDAM De officier bij de rechtbank van Amsterdam eiste gisteren twee jaar gevan genisstraf tegen de 42-jarige boekhouder H. C. uit Hilversum wegens verduistering van an derhalve ton. Hij zou deze gel den in ruim twee jaar van zijn werkgeefster, de Technische Handelsmaatschappij Nederland, achterover hebben gedrukt. Overigens is het tijdens de rechts zitting niet duidelijk komen vast te staan hoe groot het bedrag precies is geweest. De officier legde hem diverse ge vallen van vervalsingen van giro kaarten ten bedrage van 150.000 ten laste. Maar volgens de directeur van het bedrijf ligt het bedrag eerder bij de 250.000 dan de twee ton, die aan vankelijk door het bedrijf was ge schat. In ieder geval heeft de boek houder volgens de oficier minstens anderhalve ton achterover gedrukt. De boekhouder gaf toe, dat hij val se handtekeningen van zijn superieu ren had gezet op de girokaarten waarmee hij telkens bedragen van rond de tienduizend gulden op zijn priverekening liet overmaken. Hij beschuldigde de adjunct-direc teur, die als getuige optrad, ervan hem te hebben gechanteerd omdat hij eerder met de justitie in aanraking was geweest. Volgens de boekhouder zou ook hij geld in zijn zak hebben gestoken, lat hij op dezelde wijze uit de bedrijfspot had gehaald. De beschuldiging werd door de ad junct-directeur met grote veront waardiging ontkend. De verhouding tussen beide mannen was zoals zij toegaven, nooit plezierig geweest. De rechtbankpresident moest tus sen beide komen, toen verdachte en getuige op een gegeven ogen blik als twee kemphanen tegenover elkaar stonden. „Ik ben nu niet meer bang voor je. beet de boekhouder zijn voormalige baas toe. Van het verduisterde geld is nu niets meer over. De boekhouder maakte dure vakanties en wilde tegen over zijn vrouw doen uitkomen dat hij een goed betaalde baan had bij het bedrijf. Hij leefde royaal en ging diverse avondjes uit in Amsterdam, waar het geld vlot ging rollen. Onder tranen betuigde hij zijn be rouw voor de president, die een lijst an vier veroordelingen wegens eer der gepleegde valsheid in geschrifte en verduistering opsomde. Uitspraak 31 juli. UTRECHT Bij terugkomst van vakantie constateerde een leraar uit Utrecht dat uit zijn woning vrijwel zijn gehele antieke meubilair ver dwenen was. De gealarmeerde politie stelde vast dat het het werk moet zijn geweest van de 20-jarige zoon des huizes, die het meubilair aan een handelaar in Jutphaas heeft verkocht. Van de op brengst is hij waarschijnlijk met va kantie gegaan. DEN HAAG Voor het eerst sinds 1964 gaat het Nederlandse leger weer gebruik maken van het militaire oefenterrein La Courtine in Frankrijk. 1 Ruim duizend militairen vertrokken gisteren naar Frankrijk, ze zullen 19 augustus terugkeren. Een tweede I groep zal van 10 augustus tot 2 sep- tember in Frankrijk oefenen. Het j gaat voornamelijk om oefeningen met I rupsvoertuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5