aeiuLwe Leidse Courant BRITSE HAVENSTAKING NADERT HET EINDE Commentaren Onderzoek Britse abortusgolf Schelde bouwt 2 moderne fregatten voor marine -vakbondsleiders beslissen morgen- Het Kwartet Crita) Minder stabiel Negerleider in VS overleden na schot m maag Franse kernproef Spionageschip in grond geboord Actie 250 parlementsleden: Met opdracht 250 miljoen gemoeid DD G3 Directeur» F. Diemor j Hoofdredacteur: Dr. E. Dlemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 28 juli 1970—51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoe holler het hoofd, hoe meer onverdiende lof men er zonder gevaar in kan gieten. HOHENEMSER „We hoeven mijn moeder niet lastig te vallen; ik weet wel hoe ze over kinderen denkt." wW 15 :;iu; DE BILT Nog steeds fun geert Noordwest-Europa als buf fer voor oceaandepressies. Een langwerpig lagedrukgebied lag vandaag over Noorwegen en de Britse eilanden. Het is gevuld met koele en onstabiele lucht. De begrenzing van de koele lucht wordt gevormd door een front van Denemarken naar En geland, dat in de loop van van daag ook ons land passeert met wat regen, zodat we opnieuw een periode met wisselvallig weer tegemoet gaan. In Midden- en Oost-Europa is het weer aan een duidelijk her stel bezig, terwijl het warme en droge weer in Zuid-Europa nog steeds niet van wijken weet. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. STRANDWEER Nog een storing met regen gaat passeren, waarna morgen drogere lucht met meer zon. Matige zeewind. Temperatuur tussen 18 en 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wel wind van zee, maar stabieler met wat meer uren zon. Barometerstand: Heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), dalend. Zou en maan 28 juli zon op 4.55, onder 20.37; maan op onder 17.53; 2 aug. NM Hoog Water Hoog Water: 28 juli: Rotterdam le getij 0.04, 2e getij 13.05; Vlis- singen 9.54-22.29; Willemstad 0.47-13.37. De Britse havenstaking nu waarschijnlijk het einde nabij is niet altijd zo grimmig als men wel denkt. In Newshaven, Sus sex, wordt fruit gelost, bestemd voor ziekenhuizen en andere oorden, waar het onontbeerlijk is. De havenarbeiders willen voor dit werk geen loon hebben. HOUSTON (VS) De 21-jarige militante negerleider Carl Hamptton is gisteren in een ziekenhuis te Houston overleden aan schotwonden die hij had opgelopen in een gevecht met de politie. Daarbij werden vijf mensen gewond en werden er 50 gearresteerd. Drie gewonden zijn negers. Een blan ke is er erg aan toe. Hampton, leider van een pas ge vormde negergroepering van het type Zwarte Panter, Volkspartij nummer twee geheten, werd door een kogel in zijn maag getroffen toen de politie het hoofdbureau van de partij in een vervallen negerwij k binnendrong. Volgens de politie hebben negers het eerst geschoten. PARIJS Het Franse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat er gisteren op het verlaten atol Moeroeroa in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan een kernbom met een geringe explosieve kracht tot ont ploffing is gebracht. Het is de zesde kernproef van de huidige serie waar mee men eerder in dit jaar is begon nen. SEOEL Zuidkoreaansc jachtbom menwerpers hebben vandaag een zwaarbewapend Noordkoreaans spio nageschip tot zinken gebracht. De naar schatting tien opvarenden ver dronken toen het schip vlammend in de golven verdween. Volgens Seoel is dit het derde Noordkoreaanse spionagevaartuig dat dit jaar tot zinken is vernietigd of in beslag is genomen. Lutheranen LONDEN Het einde van de Britse havenstaking is in zicht. Als de stakingsleiders morgen zich neerleggen bp het oordeel van een commissie van onder zoek, kan de staking donderdag al tot het verleden behoren. De gunstige wending van het reeds veertien dagen durend conflict was een gevolg van de aanbevelingen van een boven de partijen staande com missie van onderzoek onder leiding van Lord Pearson. Deze instantie verwierp weliswaar de eis van de werknemers het basis- -weekloon met negen pond tot twin tig pond te verhogen, doch zij stelde voor. de betaling van overuren, va kantiegeld en van een .modernise ringspremie' te verbeteren, uitgaande van het aanbod van de werkgevers om het gegarandeerde minimumloon te verhogen tot 20 pond per week. De werkgevers hebben zich onmid dellijk akkoord verklaard met de aanbevelingen. Voorzitter Jack Jones van de Bond van Transportarbeiders noemde op zijn beurt het oordeel van de commissie een belangrijke voor uitgang. Voor morgen is een bijeenkomst van tachtig vertegenwoordigers van de stakers uitgeschreven. In dit or gaan werd destijds met 48 tegen 32 stemmen het besluit tot de staking genomen. Sindsdien hebben de 47.000 havenarbeiders slechts vijf pond sta- kingsgeld per week ontvangen. Met het oog hierop en in het voor uitzicht dat zij meer kunnen gaan verdienen dan de 35 tot 40 pond die zij tot dusver per week ontvingen, zullen er, naar men verwacht, vol doende gematigden bereid zijn de stemverhouding ten gunste van een werkhervatting keren. Het is intussen de hoogste tijd dat de staking wordt opgeheven, omdat _er in de ruimen van de schepen die op lossing wachten, veel aan bederf onderhevige goederen liggen. In de haven King's Lynn in het graafschap Norfolk schroomden giste ren de arbeiders niet de handen uit de mouw te steken om een Neder lands schip, dat dreigde te zinken, te Voor het lossen van de 350 ton graan van de Wega (346 ton) uit Gro ningen wilden de arbeiders echter geen loon hebben. Het geld zal aan een liefdadige instelling worden ge schonken. De Belgische transportarbeiders- bond is intussen ontstemd over de si tuatie in Nederlandse havens in ver band met de Britse havenstaking. De bond beschuldigt de Nederlanders er van dat zij alle voor Engeland be stemde goederen lossen en opslaan, zodat de schepen vrijkomen voor nieuwe ladingen. „De Nederlandse werkgevers ma ken van de huidige situatie misbruik door er een commerciële zaak van te maken", zo staat in een in Antwerpen verspreid manifest. De bond dreigt met het bijeenroepen van het comite- -Noordzeehavens. Er zal dan een werkelijke internationale coördinatie van de solidariteitsactie moeten ko men, want anders heeft de actie van de Antwerpse arbeiders geen nut en kan ze de Scheldehaven alleen maar schaden, aldus de bond. Opgewonden jongelui werpen een niet meer herkenbare politiewagen omver in het Grant Park in Chica go. Zeker zes personen werden door revolverschoten gewond, toen duizend jongeren schreeuwend door de stra ten trokken en een spoort van vernielingen achterlieten, nadat een popconcert was afgelast. Door de Eeuwen Trouw: Voorkom bezoek van Soeharto' DEN HAAG Het hoofdbestuur van de stichting Door de Eeuwen Trouw heeft in een brief aan mi nister-president De Jong een drin gend beroep op de regering gedaan ervoor te zorgen dat president Soe harto van Indonesië geen bezoek aan ons land brengt. De Stichting noemt het Indonesische staatshoofd, dat van 1 tot 4 september wordt verwacht, de eerst-verantwoor- delijke voor het doodvonnis voltrok ken aan de vrijheidsstrijder en staats hoofd van de Republiek der Zuid- Molukken, mr. dr. Chr. Soumokil. Soeharto wordt verantwoordelijk ge steld voor „het verkrachten" van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Mocht de regering aldus de brief „de moed niet kunnen op brengen het recht te laten preve- leren, dan doen wij een beroep op het gehele Nederlandse volk en de politieke partijen om de heer Soe harto duidelijk te doen blijken dat zijn bezoek hoogst onwelkom is". /~)NDER de deelnemers aan de lutherse wereldassemblee zal wel niemand zijn die Evian verlaat met een gevoel van voldoening. Daarvoor zijn te veel vragen onopgelost geble ven. Onbevredigend is met name, dat het fundamentele debat over de gees telijke achtergronden van het poli tieke en maatschappelijke handelen van de kerk, dat zich donderdagavond onverwacht ontspon, niet uit de verf kon komen. Het is hetzelfde liedje van alle grote internationale kerkvergaderingen van de laatste jaren, niet in het niinst ook van Uppsala. Men stelt zich voor in een tijdsbestek van enkele dagen alle problemen van de wereld aan te kunnen pakken. Te laat komt men tot het inzicht, dat enige zelfbeperking wenselijk ware geweest. Waar het gehoopte wonder van een eensgezind heid uitblijft en voor diepgaand ge sprek en zorgvuldig onderzoek zowel de tjjd als de technische apparatuur ontbreekt, ziet men zich want er moeten tenslotte resoluties worden geproduceerd maar al te vaak genoopt tot algemeenheden, vrome retoriek. Als er dan toch nog enkele opmerke lijke documenten uit het beraad van Evian zijn voortgekomen, pleit dat slechts voor de vlijt waarmee er ge werkt is. Wij denken met name aan de verklaring over Brazilië en de toe standen daar, die uitgroeide tot een evenwichtige en ondubbelzinnige resolutie over de rechten van de mens. in heldere taal, waarmee de kerken hun voordeel kunnen doen. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of deze vijfde lutherse wc- i'eldassemblee is de laatste geweest, althans in deze vorm. Rest de vraag: in hoeverre heeft Evian waar gemaakt, dat de overeenkomst in belijdenis nog voldoende grond vormt voor samen werking in een wereldorganisatie? Voor diezelfde vraag ziet over enkele weken de Hervormde Wereldbond zich gesteld in Nairobi. PAK LONDEN Meer dan 250 Britse parlementsleden van alle partijen en godsdienstige richtingen hebben een motie ondertekend, waarin een on afhankelijk onderzoek wordt ge vraagd naar de werking van de abor tuswet, die sinds april 1968 van kracht werd. De actie werd ondernomen, nadat statistieken uitwezen, dat zich jaar lijks ongeveer 100.000 gevallen van legale abortus voordoen. De niet-le- gale abortus is intussen niet vermin derd, blijkens het rapport in de Brit ish Medical Journal. Van de 7065 ge vallen in juni werden er 3973 in zie kenhuizen van de Nationale gezond heidsdienst behandeld en meer dan 3000 in particuliere klinieken. Het onderzoek moet betrekking hebben op het gezondheidsaspect, als mede op de wettelijke, sociale eti mo rele effecten van de wet; en het moet leiden tot aanbevelingen om de wet te verandern als ht algemeen belang dat eist. In het bijzonder moet de gang van zaken in de particuliere sector wor den nagegaan en in verband daarmee hoe kan worden opgetreden tegen de genen, die in strijd met de abortuswet handelen. Ook moet de druk worden over wogen, waaronder de gynecologische diensten werken sinds aanvaarding van de wet. Ongerustheid bestaat eveneens over het ontbreken van enig systeem van nazorg in de par ticuliere sector en de gevolgen daar van in termen van ziekte en dood. Een taak van grote zorg is de po sitie van degenen, die op grond van hun geweten tegen abortus zijn. Er kan een situatie ontstaan, waarin velen hun medewerking zullen wei geren. Ook het verplegend personeel leeft onder toenemende druk. Thans zou zich het feit wreken, dat de wet twee jaar geleden werd aangenomen, zonder voorafgaand on- derzeok naar de mogelijke uitwer king. BETALING ABONNEMENTSGELD AUTOMATISCHE GIRO TOELICHTING Als er 16.15 is ot wordt Afgeschreven van uw girorekening, betreft dit het 3e kwartaal 1970. J ts het 5.40. dan geldt het voor de maand juli 1970. Deze mededeling dient ter verklaring van de onduidelijke omschrijving op i het dagafschrift van het girokantoor. De afschrijvingen voor Juni en voor luli kunnen voor sommige abonnee: dicht bij elkaar liggen. VLISSINGEN De Konink lijke Marine heeft aan de maat schappij De Schelde opdracht gegeven tot de bouw van twee uiterst moderne fregatten, die met geleide wapens zullen wor den uitgerust. Met de opdracht is ƒ125 miljoen per schip gemoeid. Dc snelle schepen zullen omstreeks 1974/75 in dienst komen, waarna de kruiser De Ruyter zal worden afgevoerd. Ir. J. Bout, algemeen directeur van De Schelde, hoopt dat men nog dit jaar met de bouw kan beginnen. Deze opdracht brengt de orderpositie van De Schelde op 800 miljoen. In totaal heeft de maatschappij 59 orders van de Marine gehad. Beide schepen zullen in Vlissingen worden gebouwd. Er zal een overkap ping over de werven worden aange bracht, waardoor de schepen aan het gezicht worden onttrokken en de kostbare apparatuur zo weinig moge lijk wordt blootgesteld aan weersin vloeden. De Engelse firma Rolls Royce zal de voortstuwingsinstallaties leveren. Holland Signaal (Philips) zal voor de radarinstallatie zorgen. De 12-cm ka nonnen zullen bij Rijn-Scheldepart- ner Wilton-Fijenoord worden ge maakt. Gasturbines De fregatten krijgen een lengte van 138 meter, de waterverplaatsing be draagt 4300 ton, het machinevermo gen 40.000 pk en de maximum snel heid 30 zeemijl per uur. De beman ning zal per schip bestaan uit 306 koppen. De voortstuwing zal geschie den door middel van gasturbines, wat nieuw is voor schepen van de Ko ninklijke Marine. Beide schepen worden uitgerust met een geavanceerd geleidewapen- -systeem van het Amerikaanse type Tartar, waardoor zc in staat zijn een konvooi schepen tegen de modernste luchtaanvallen te verdedigen. Ook kunnen deze geleide wapens gebruikt worden voor oppervlakte-doelen. De Tartarraket kan een snelheid berei ken die enkele malen hoger ligt dan die van het geluid. Verder zullen de fregatten uitge rust worden met moderne opspo- ringsapparatuur voor duikboten, waaronder een geheel in Nederland ontwikkelde driedriedimensionale ra dar, een helikopter, eendubbel 12 cm kanon en torpedo's. cadeau voor liet aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees ei snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal Dmaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of J strand, 2 stuks voor 1 abonnee! "j Snelle zwemvliezen. Doen het even j O |°cd in Castricum als aan dc Costa plaats: Ik kies cadeautje nr. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden MET het PAK (samenwerkingsgroep Progressief Akkoord) loopt het ken nelijk op een eind. Misschien kan het hier en daar plaatselijk nog een pietsje betekenen, maar meer zal het niet zijn. Het is wel gebleken dat de partijen tot wie het PAK zich in het bijzonder richtte er, zeker in grote meerder heid, niets in zagen. Zeker niet, toen het PAK er op uit bleek belangrijke bevoegdheden der partijen op het ge bied van bepaalde candidaatstellingen aan zich te trekken. Naar buiten sprak het PAK ook ver der niet aan. Ons partijstelsel is, ze ker wat de gevestigde partijen be treft, nogal gefundeerd. Daaraan Iaat zich niet zo gemakkelijk tornen. Ten zij er misschien, zoals bij de grotere christelijke partijen, zekere gemeen schappelijke uitgangspunten zijn die spreken gaan. Ook in de ervaringen van het PAK zit een lesje. PvdA PARTIJVOORZITTER Vondeling ziet voor zijn PvdA nog geen reden tot intrekking van de resolutie tegen de KVP. Anders was ook niet te ver wachten geweest. De resolutie is destijds door de partij aanvaard, zij het na een wat warrig voorspel. Aan zoiets heeft een voor zitter zich te houden. Tenzij natuur lijk hij bereid is het ontstaan van een nieuwe situatie behalve te. onderken nen ook te erkennen. Zover echter is de heer Vondeling nog niet. En zoals hü destijds als voorzitter de resolutie had te aanvaarden, zo moet hij er naar zijn oordeel voorlopig ook wel mee blijven zitten. Intussen is daar het feit dat binnen de partij een toenemende stroming van de resolutie afwil. Het kan ook nauwelijks anders. De PvdA zelf is bevangen in een conflict van structu ren; het gaat daarbij om het karakter van de partij. Wij voor ons zien het zo, dat de anti- KVP-resolutie haar langste tjjd heeft gehad. Desnoods weer over Vondeling heen. Voorstellingen: JOJOCbeh.zo.)-12.30-13 30-15.00-16.30-20 lEWEHAVEN (bij Metro-station Ben») Tel: (010)114287

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1