Conventionele achterstand niet te groot worden In Hoeven schijnt de zon in ieder geval Drie mannen verdronken nadat auto in vaart reed Zware straffen voor Palestijnen Gebruik maken van nucleair evenwicht Kocht Bonn vrijhe,d Anthony Barber Weekeindverkeer eist veel doden minister van financiën Uit de Haagse hof geplukt 5 MAANDAG 27 JULI 1970 v on rtovanopiipn tVan onze militaire mede werker) iptwikkelingen op wapentech- ■soflogisch gebied dwingen ons g v streven naar ontspanning in Oost-West-relatie, naar wa- tabeheersing en wapenver-, voortzetting van de bewa- 'ngswedloop kan zeker op igere termijn, slechts ramp- ge gevolgen hebben. Gelukkig •schaft het machtsevenwicht in Oost en West tijd en ge- menheid om bestaande poli tegenstellingen te over- mipnen en een meer solide veilig- te construeren. ïmers, zolang hel nucleaire even- it tussen Rusland en Amerika ge- ihaafd blijft, zullen beide groot- phten, ter voorkoming van zelfver- iging, zich moeten inspannen om militaire confrontatie op grote il te vermijden. Van deze om- nijdigheid behoort zo goed mogelijk lik te worden gemaakt. ykjedenkelijk blijft dat van een even- itstoestand op conventioneel ge- nauwelijks sprake is. De achter- ot'jid van de NAVO op het Warchau dreigt in de huidige politieke si- iie te groot te worden, aoiïen van de voornaamste oorzaken deze achterstand is wel de nala- leid van meerdere partners in het imen van bondgenootschappelijke dichtingen. Als andere zijn aan- ibaar: De zelfstandige politiek van ikrijk en de beslissing van Cana- de troepenmacht in Europa te iinderen. En als de voorspellingen laarheid worden, staat ons in de >ije toekomst ook een reductie van merikaanse strijdkrachten op ons lent te wachten. onderhandelingspositie van met name de Europese NAVO-landen bij het internationaal politiek overleg, ern stig verzwakt. Maar er is meer. Een toenemend verschil in kracht kan de ander in de verleiding bren gen, onder bepaalde omstandigheden, zijn conventionele overmacht op be perkte schaal daadwerkelijk te ge bruiken. Ten slotte beperkt een ach terstand ons in de mogelijkheid om in eeh conflictsituatie (ontstaan bij ver gissing, paniekreactie, enz.) adequaat te reageren. De functie van conven tionele middelen onder die omstandig heden is tweeërlei: 1. verschaffen van tyd aan beide partijen, om zich te bezinnen op de gevolgen van voortgaan de agressie; 2. voorkomen dat wij in een zeer vroeg stadium naar massaver nietigingswapens moeten grij pen; tenzij wij aan een over gave de voorkeur geven. Het is daarom niet zonder reden dat van meerdere zijden wordt ge wezen op het belang van conventio nele strijdkrachten. Wij mogen dat bepaald niet waarderen als een „drij ven" van militaire experts, of zien als pogingen om de koude oorlogs sfeer nog wat in stand te houden. Soepelheid De zorg die doorklinkt in de vele waarschuwingen, stoelt op de over tuiging dat in een complexe, weinig doorzichtige politieke situatie, con ventionele rfiiddelen een veiligheids systeem die soepelheid geven die het nodig heeft om gepast te reageren op internationale ontwikkelingen. Welke betekenis heeft dit alles voor ons nationale defensiebeleid? (bedoeld wordt het beleid van het in 1971 op tredende kabinet). Uit het voorgaande valt af te lei den dat één van de voornaamste be leidspunten moet zyn: het wegwer ken van de tekortkomingen bij de strijdkrachten voor zover dit technisch mogelijk is. En daarbij gaat het dan primair om de vrijmaking en toebe deling van voldoende financiële mid delen. Nu kan het geld op twee manieren worden verkregen. In de eerste plaats valt te onderzoeken wat de defensie huishouding zelf kan opbrengen b.v. door een vermindering van deN uit gaven in de exploitatiesfeer. De twee de manier is een externe voorziening n.l. door vaststelling van een toerei kend defensie-budget. Op beide willen wij in een volgend artikel nader ingaan. van gevangenen in Oost-Duitsland? BONN West-Duitsland heeft in het geheim de vrijheid gekocht voor 200 gevangenen die in Oostduitse ge vangenissen zaten, zo meldt het blad Bild am Sonntag. Volgens Bild am Sonntag zijn on der de strengste geheimhouding de gevangenen, van wie sonimige lange straffen uitzaten, deze maand bij Thüringen-Hessen over de zone-grens naar de Bondsrepubliek gezet. Bonn zou tien miljoen mark voor hun vrij lating hebben betaald. Tot de in vrijheid gestelden zouden spoedig ook twee sportvliegers beho ren die onlangs tot respectievelijk 19 en 22 maanden gevangenisstraf wa ren veroordeeld. v er zwakt it kan deze groeiende achterstand gevolgen hebben? In een eerder el wezen wij erop dat een ach- ijven op conventioneel gebied de De Engelsman George Tonkin (31) met zijn mouw Jo (27) en dochters Hayley (8) en Joanne (5). Tonkin kreeg een jaar geleden een nierziekte en zijn huidskleur werd zo donker, dat hij op een gekleurde immigrant begon te lijken. Overal waar de man aan de slag tracht te komen, wordt hij nu geweigerd vanwege zijn huidskleur. Volks*lerrenwnch< houdt open hui* (Van een onzer redacteuren) HOEVEN Troost voor de vakantieganger: in de Hoevense volkssterren- wacht, tussen Breda en Roo sendaal laat men de zon in ieder geval schijnen, weer of geen weer, onder het niet officiële motto „boven de wolken schijnt altijd de zon". Want zelfs wannéér de zon niet doorbreekt zal men haar kun nen waarnemen, zij het dan al leen via de radio-telescoop. Tot en met volgende week zon dag houdt de sterrenwacht open huis, de hele week van 's morgens tien tot 's avonds acht. Voor ieder een. die er een zonnige dag wil doorbrengen. Vandaar ook de naam: zonneweek, een doorlopende show (de eerste sinds de sterrenwacht ne gen jaar terug werd opgericht), waar in een zo compleet mogelijk beeld wordt opgegeven van de ster, waar van wij dagelijks leven. Ei bakken Een van de grote trekpleisters zal de spiegelparabool (een meter door snee) zijn, waarmee de hitte van de zon wordt geconcentreerd. Een hitte, die zo groot is (2000 graden), dal men er een stoommachientje op laat draaien. Eventueel zal er voor lief hebbers ook een eitje op worden gebakken. Uiteraard alleen als de zon zichtbaar schijnt. Voorts zal met een zgn. coelostaat (een kijker van vier meter) een beeld van de zon worden geprojec teerd van een halve meter doorsnede, waarop verschijnselen als zonne vlekken duidelijk zichtbaar zullen zijn. Een kostbaar Lyothfilter laat verder duidelijk in kleur zien, dat de zon een massa zeer heet bewe gend waterstofgas is. Deze zeer ingenieuze en nauw lui sterende opstelling van spiegels, kij kers en instrumenten vormt het kernpunt van het buitengebeuren, dat als franje verder twee bikini meisjes biedt, die aan de hand van hun bruine huid het publiek vertel len hoe het precies komt, dat de zon hen bruin gebrand heeft. Zonnevlammen zal men ook te zien krijgen: door de zgn. protube ransenkijker. En voor het geval de zon niet wil schijnen, zal men in de radiokamer kunnen luisteren naar haar radiosignalen. Het binnengebeuren omvat verder o.a. de vertoning van enkele films en een tentoonstelling. Veel bezoek Directeur Th. Vermeesch: „hoewel het de eerste keer is, dat we zo'n show, gewijd aan één onderwerp, organiseren, rekenen we op een groot aantal bezoekers. Vooral vakantie gangers. Wanneer het experiment slaagt, zullen we het wellicht her halen. We denken o.m. voor het na jaar aan een maanweek. Ook daar voor zal. na alle ruimtereizen, zeker belangstelling bestaan". LONDEN Anthony Barber, En- gelands onderhandelaar over toetre ding tot de EEG, is zaterdag door premier Edward Heath tot minister van financiën benoemd als opvolger van de maandag overleden Ian Mac- leod. Heath zal volgende week de naam van Barbers opvolger als Europees onderhandelaar bekend maken. De huidige minister van technologie. Geoffrv Rippon, wordt als de kandi daat getipt Ex-RAF-piloot Barber (50) staat be kend om zijn geweldige werklust, or ganisatievermogen, gevoel voor hu mor en taaie onderhandelingstaktiek. In de Tweede Wereldoorlog werd hij boven Het Kanaal neergeschoten en door de Duitsers gevangen genomen. Tijdens zijn gevangenschap stu deerde hij rechten. In 1963 was hij minister van gezondheid in het kabi net van sir Alec-Douglas Home. Daar voor was hij staatssecretaris van fi nanciën. Gotomina Power (19), dochter van de filmactrice Linda Christian (links), ^^ewondert een duif, afkomstig van de bruidstaart die werd gegeten bij de i haar huwelijk met de Italiaanse pop-zanger Al Bano (rechts).. wetnda Christian, geboren Nederlandsekwam sterk in de publiciteit haar verzet te9en dit huwelijk: „Ik wil niet dat mijn dochter met sr£ze jongen trouwt". Ze vloog nu toch naar Rome om er bij te zijn. Ro- érwiina's vader teas de enkele jaren geleden gestorven filmacteur Tyrone KÜ Power. ROTTERDAM Het verkeer heeft dit weekeinde verscheidene mensenlevens opgeëist. Zaterdagmorgen verdronken in Kol- lumerland drie mannen uit Kollum nadat de auto waarin zy zaten van de weg was geraakt en in de naast de weg gelegen vaart terechtkwam. De bestuurder wist zich uit de auto te bevryden, maar H. de Vries (22). De Jong (52) en S,j. Visser (22) slaag den daar niet in. Bij een frontale botsing zaterdag ochtend tussen twee personenauto in de Lier raakten zeven personen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto geen voorrang ver leende aan .een van rechts komende personenauto. De bestuurder van deze auto gooi de op het laatste moment het stuur om, wist een botsing met de vracht wagen te vermijden, maar kwam op de linkerhelft van de weg in frontale botsing met een tegenligger, waarin vijf personen zaten. De vijf inzittenden van deze auto en de twee personen uit de andere wagen zijn met ernstige verwondin- i gen naar het Hippolytus ziekenhuis in i Delft overgebracht. Over de kop In Someren raakte de 53-jarige grondwerker H. Fransen uit Asten 1 vrijdag de macht over het stuur kwijc en sloeg met zijn auto over de kop. Hij werd uit de wagen geslingerd en j overleed later aan de verwondingen. In Franeker kwam zaterdagmorgen de 9-jarige Fockjc de Roos uit Leeu warden om het leven toen de door haar vader bestuurde auto in een bocht van de weg raakte en in een j t «loot terechtkwam. Zy was op slag dood. Vit trein gevallen Zaterdagavond is de 4-jarige Ro nald van Kabel uit Den Bosch uit de trein RoosendaalZwolle gevallen en was direct dood. In de nacht van zaterdag op zon dag vloog in Waardenburg een per sonenauto met grote snelheid uit de bocht en reed tegen een boom. Be stuurder P. W. Werps (20) uit Gel- dermalsen was op slag dood. In Bakel en Milheeze zijn twee auto's/frontaal tegen elkaar gebotst. Eén inzittende, R. Bom (18) ui Ven- ray, overleed ter plaatse. In Sint Oedenrode is zaterdagavond de 17-jarige W. Adams uit Venray, die aan de rechterkant van de weg liep, door een achteropkomende auto aangereden en gedood. In Weert werd op een rijwielpad het stoffelijk overschot van de 30- jarige G. L. L. Karis uit die plaats aangetroffen. Uit een politieonder zoek bleek dat hij met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Vit auto geslingerd Zaterdagnacht werd de 29-jarige Tilburger Th. Laros in zijn woon plaats uit de auto geslingerd en ge dood. De man, die vermoedelijk met te grote snelheid een flauwe bocht nam, raakte eerst de middenberm, waarna hij vervolgens tegen een boom, een lantaarnpaal en een ge parkeerde auto terechtkwam. In Helden is zaterdagmiddag de 3- jarige Peter Wijnen door nog onop gehelderde oorzaak om het leven ge komen. Op het erf van zijn vader was men bezig beton te storten, toen men plotseling de kleuter met een ernstige hoofdwond zag liggen. De levensgeesten waren toen na genoeg geweken. Vermoedelijk is hei jongetje zonder dat iemand het merkte met zijn hoofd tegen de bak, waarin het heton werd vervoerd, ge botst. Schijn Waarom is er aan een toerist al- ld iets tragi-komisch? Hij is een nr ferlijk vrij mens. terwijl wij in ït gareel vastlopen of -zitten. ni«Maar een beetje gek vinden we ze nr iel, die rondkykers, slenteraars, (iddelieden, open-mond-gapers, in- •rij-staanders en ansichtenschrij- 'n'4r' zijn een heerlijke stoffering Brbor televisieprogramma's, waarin nr e medelijdend bekijken hoe zy van dagje-uit genieten. 'We lachen als ze houten klompen open, die geen mens kan dragen erton stenen molentjes van een struc- «obttur zoals nog nooit een molen ge- „rrlfd heeft. lapsfWe vinden ze veeleisend ook. Die .merikanen, die maar ijswater wil- NWV en de Fransen, die soep zonder otirirood onvolledig vinden en de En- ,'lsen, die onze thee met gootwater we ^rgelijken. MarfNiet dat we de toeristen onheus ïjegenen. Ons solidariteitsgevoel is erk genoeg om heel de horeca, mu- ualioimwereld en attractatie-exploitan- n te steunen door een vriendelijk ian °ord aan de toerist te schenken. Rlo We wijzen ze de weg. als het moet 17 Niet handen en voeten. We trachten cjarfidelijk te maken dat in Den Haag chét Museum Mesdag wat anders is dan het Panorama Mesdag en wie het één zoekt, zich in het ander be kocht zal voelen. Waarbij dan wel blijkt, dat de toerist over het algeineen weinig om de oude Hollandse meesters, als het toch geen Rembrandt is, geeft, en alles verwacht van het Panorama. Meest wonderlijke ervaring by dat wegwijzen is, dat de toerist nog lóópt. Van het Spui naar Madurodam? Neem lijn negen! Maar ze willen wandelen. En dan staat de Hagenaar paf. Toerist De toerist is een uitzonderlijk we zen. Anders dan anderen en anders dan anders. Je kunt je helemaal niet inden ken, dat de kortgebroekte man, die gemoedereerd met een boodschap- penmandje loopt met de proviand voor-de dag, alle overige weken van het jaar slijt als in-de-plooi-verko- per achter een toonbank, of als klerk op een kantoorstoel. De toerist is voor ons byna net zo'n bezienswaardigheid als de za ken waarnaar hy gaat kijken. Hy is het ongewone, een mens met eigen tijd en toch zich mateloos ver moeiend. We glimlachen er toegeeflijk om. En we denken er geen ogenblik aan, dat wij straks of onlangs pre cies zo zijn of waren. Dat we schoen zolen versleten hebben met het sjouwen door Londen, terwijl metro en bussen af en aan reden. Dat. we elders in de rij hebben gestaan voor een plaatselijk museumpje, waarvan we de naam al vergeten zijn. Dat we een houten gondeltje meesleep ten uit Morcote en een puntenslij per, die de Eiffel toren voorstelde en geen potlood wilde scherpen, uit Parijs. Dat we'een jurk in de kast heb ben hangen, die we voor een vakan tie kochten en waar we nooit ofte nimmer ons mee in de Haagse dre ven zouden vertonen. Dat we eens onwijs hebben lopen zoeken en vragen naar de Rue Na poléon en pas na veel misverstand ontdekten, dat we de Rue Bonapar te bedoelden. Dat we net zo sukkelig, zo veel eisend en zo blij opgewonden als toerist zijn als al die vrije blije mensen. En ook altijd veel te veel sjou wen ATHENE Een rechtbank in Athene heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige Jordaniër Elias Dergarabedian veroordeeld tot een gevangenis strafvan 18 jaar en vier maanden. Hij werd schuldig bevonden aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, het veroorzaken van schade via een explosie en het illegale bezit van wapens en springstoffen. Zijn veroordeling houdt verband met de granaat-aanslag die novem ber van het vorig jaar werd ge pleegd op een Atheens bureau van El Al waarbij 17 personen gewond raakten. Een van de gewonden, een i kind. overleed twee dagen later. De mede-aangeklaagde, de even- j eens 23-jarige Jordaanse student Mansjoer Moehran, werd op beschul diging van medeplichtigheid veroor deeld tot een gevangenisstraf van 11 jaar en 3,5 maanden. Rustig en onbewogen hoorden beide Palestijnen het vonnis aan, we tend dat ze hun straffen toch niet hoeven uit te zitten. Ze behoren namelijk tot de zeven in Griekenland gevangen gehouden Arabieren die voor 22 augustus door de Griekse regering aan het internationale Rode Kruis zullen worden overgedragen. Deze toezegging is de Griekse i autoriteiten afgedwongen door zes andere mede-leden van het Volks front voor de bevrijding van Palestina die afgelopen woensdag een Boeing van de Griekse luchtvaartmaat schappij Olympic Airways kaapten. Zoals bekend dreigden zij toen het toestel met 47 passagiers aan boord op de luchthaven van Athene op te blazen als zij niet de verzeke ring kregen dat de zeven gevangenen worden vrij gelaten. r\E Russisch-YVestduitse besprekin- gen tc Moskou dragen niet het ka rakter van werkelijke onderhandelin gen. Zij dienen slechts ter vaststelling van het al geruime tijd langs diplo matieke weg vastgestelde ontwerpver drag. Dit stuk voldoet niet aan de ver langens van Bonn, omdat het zich be perkt tot een weinigzeggend niet-aan- vaisverdrag. Het rood-liberale kabinet van Brandt en Scheel heeft echter geen keus; liet moet de schijn ophouden. TAAAROM werd besloten dat Scheel naar Moskou zou gaan om het ver drag te ondertekenen, hoewel hij bij de voorbereiding ervan nogal eens buiten spel werd gezet. Het prestige van Scheel en diens in nood verkerende Li berale partij moet worden opgekrikt door het met veel publiciteit omgeven bezoek aan de Russische hoofdstad. De. minister beroept zich nu zelfs op Ade nauer, die in 1955 te Moskou een begin maakte met de toenadering. TJET verzet tegen het te ondertc- i1 A kenen verdrag is in YY'est-DuitsIand groot. Dat is bij verkiezingen in vcr- j schillende staten gebleken. De chr.-de- mocratische oppositiepartij is de spreekbuis van de tegenstanders, die wel een akkoord met de Russen willen, maar op andere voorwaarden dan waarmee Brandt en Scheel in zee gaap. Zij nemen geen genoegen met aanvul lende verklaringen, die slechts ter ge ruststelling van de kiezers dienen. TN BRIEVEN', die aan het, verdrag toegevoegd moeten worden, zegt Bonn te blijven streven naar Duitse he reniging en verbetering van de positie van YVest-Berlijn. Wat dit laatste be treft zal Scheel in Moskou „duidelijk stellen, dat een bevredigende oplossing voor Berlijn, die het de bevolking mo gelijk maakt, in vrijheid en veilig te leven, een voorwaarde is voor het in- werkingstreden van een verdrag." Het zal op de Russen weinig indruk maken. I^AN'SELIER Brandt wil het verdrag met een gewone meerderheid door de Bondsdag slepen. Een grondwette lijke meerderheid (van tweederden) wijst hij af met een beroep op het feit dat de verdragen met het Westen in de Adenauerperiode ook met een eenvou dige meerderheid werden aanvaard. Een probleem voor Brandt is evenweL dat zelfs deze eenvoudige meerderheid voor het verdrag wellicht niet zal zijn weggelegd. Er zullen in elk geval libe ralen met de oppositie tegenstemmen. pE zo hebben Brandt en Scheel zich in de afgelopen weken in al lerlei bochten gewrongen om steun te vinden voor het teleurstellende verdrag. Voor de Russen was hun gedrag aanlei ding tot de scherpe opmerking, dat de regering-Brandt haar verklaringen moet zuiveren van tweeslachtige reser ves. Onder de Arc de Trimphe in Parijs is een tunnel voor eenrichtingverkeer in gebruik genomen, die de Avenue de la Grande Armee met de Champ* Elysées verbindt. Er was geen geld genoeg voor een bredere tunnel, maar met deze hoopt men toch ook op wat verlichting in het soms haast on ontwarbare verkeer. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit leunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. A.ngf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5