ARABIEREN VERDEELD Commentaren verandering in verdrag Veel campings vol; drukte op weg valt mee Moskou waarschuwt voor «er weer Het Kwartet Jordanië steunt vredesplan Dreigende taal Palestijnen Ook Russen steunen (rita) Vrij zacht Bom-explosie in Belfast Proeven met mobilofoons op treinen havenstaking Verlies Saai Koningin en Prins naar Porto Ercole Morgen reactie Israël - s m m Nieuwe poging progressieve concentratie Minister Scheel begint onderhandelingen JU Nieuwe Leidls e Courant Maandag 27 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nliuwe I# iofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Gracia van Monaco als zigeunerin tijdens een zg. zigeunergala- avond in Monaco met een liefdadig karakter. De Prinses danst met leden van het Spaanse ballet van José de la Vega. Wat niet goed is voor de ttoerm, is dat ook niet voor le bij. MARCUS AURELIUS DE BILT Het afgelopen weekeinde toonde een wissel vallig weerbeeld, doordat oceaan- storingen hun baan tot dicht ons land verlegd hadden. Ook in Midden- en Oost-Europa was liet weer enigszins gestoord; in Frankrijk en in Zuid-Europa was het overwegend zonnig en warm. Vooruitzichten voor woens dag: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp.: van 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. STRANDWEER Moxgen wisselend bewolkt en overwegend droog Zwakke zee wind. Temperatuu*- 18 tot 20 gra den, zeewater 17 graden. Vioruitzichten: Geleidelijk warmer en aangenamer strandweer. Barometerstand: Heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar), stijgend. BONN Moskou heeft gisteren gewaarschuwd dat het geen veranderingen duldt in het met West-Duitsland te sluiten niet-aan- valsverdrag waarover vandaag de onderhandelingen zijn be gonnen. BELFAST In de Noordierse hoofdstad Belfast hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag twee bomexplosies voorgedaan. Persoon lijke ongelukken deden zich daarbij niet voor doch de schade was in beide gevallen aanzienlijk De eerste bom ontplofte voor het huis van sir Lan celot Curran, oudste rechter van het hof van beroep in Belfast. £urran was een van de drie zogenaamdi •peers' (juristen die rechtskwesties in het Hogerhuis mede beslissen) die een verzoek van het Noordierse par lementslid Bemadette Devlin weiger de bij het Britse Hogerhuis in be roep te gaan tegen de haar opgelegde gevangenisstraf van 6 maanden. De tweede explosie deed zich voor bij het huis van dominee Martin Smyth, een vooraanstaand lid van de Oranje-orde in Belfast Kort na aankomst van de West- duitse minister van buitenlandse za ken Walter Scheel in Moskou schreef het partijblad Prawda dat Brandt zijn tweeslachtige reserves dient te ver wijderen uit zijn nieuwe, op verzoe ning gericht beleid jegens de Sowjet- unie. „Men kan niet nalaten op te mer ken dat de rechtse, revanchistische kringen in Bonn een grotere activiteit ontplooien vlak voor het begin van het bezoek van Scheel", aldus Prawda. De Westduitse minister Scheel, die in Moskou arriveerde aan het hoofd van een twintig man sterke delegatie, onder wie staatssecretaris Egon Bahr die het ontwerpverdrag heeft opge steld, zou een reeks amendementen bij zich hebben die hij aan het ver drag toegevoegd wil zien opdat het meer aanvaardbaar wordt voor de christen-democraten. In Warschau hebben zaterdag de Poolse en Westduitse onderhandelaars intussen hun overleg over de for mulering van een verdrag ter rege ling van de erkenning door Bonn va!?. na-oorl°gse Oder-Neissegrens beëindigd. De bijeenkomst werd ver daagd om rapport uit te brengen aan de regeringen. Zij zullen in de eerste helft van september in Bonn opnieuw bijeenkomen. UTRECHT Machinisten en sta tions van de Nederlandse Spoorwegen zullen eind 1972 door middel van mo bilofoons met elkaar in contact staan De voordelen zijn dat de veiligheid wordt opgevoerd en dat treinreizigert van eventuele vertragingen of aan sluitingen op andere verbindingen op de hoogte kunnen worden gesteld. Het systeem, dat men eind 1972 ge reed hoopt te hebben, is afkomstig uit Denemarken. Voorlopig worden en quêtes gehouden onder bestuurders in Noordholland, dat als „proeftuin" is gekozen, omdat de beveiliging in dit gebied nog niet geheel is geautomati seerd. In Washington verwacht men dat Israël gunstig, hoewel sceptisch, zal antwoorden. Tel Aviv zal waarschijn lijk eisen dat Egypte tijdens het voor gestelde bestand van drie maanden de posities aan het Suezkanaal niet ver sterkt. Amerika zou volgens waar nemers Israël hebben laten weten een verstoring van het machtsevenwicht ten nadele van Israël niet toe te laten. Schakel In zijn VARA-rubriek van zaterdag over de ochtendbladen is Han Lam- mers zijn hem niet door ons voor geschreven boekje te buiten ge gaan door ook iets over een (avond)- blad te zeggen. Hij noemde ons „een van de saaiere Nederlandse kranten". Op een telefonische vraag onzerzijds erkende hij onze, krant slechts spora disch te zien iets waarmee hij zichzelf natuurlijk wel tekort doeL Voorts bevestigde hij haastig, dat het niet meer was dan een uiterst subjec tieve mening hetgeen ons, wisten wij het al niet, zou kunnen gerust stellen. Wij hebben hem toen maar gezegd, dat een beoordeling van bladen op saaiheid van de kant van iemand die uitgerekend aan de Groene Amster dammer verbonden is wat wonderlijk voorkwam. Waarop hij smakelijk moest lachen; hij had het kennelijk wel begrepen. Zou zijn gevoel voor humor dan toch wat objectlever zijn. DEN HAAG Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet, mr. Van Vollenhoven en prinses Christina zijn gistermorgen van het vliegveld Soesterberg vertrokken naar Porto cole voor een zomervakantie. De ko ningin zal deze vakantie die enkele weken duurt onderbreken om op 15 augustus in het Haagse congresge bouw aanwezig te zijn bij een her denking van de capitulatie van Ja pan, 25 jaar geleden. Prinses Mai'griet en mr. Van Vollenhoven zullen over twee weken doorreizen naar Suri name en Canada. Gisteravond zijn prinses Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen te ruggekeerd van hun zomervakantie in Porto Ercole. Deze tweedracht heeft presi dent Nasser van Egypte in een bijzonder moeilijke positie ge bracht, menen waarnemers. Israël reageert waarschijnlijk mor gen op het VS-pIan. De partijen bin nen het kabinet zouden het tijdens het drukke beraad in het weekeinde nog lang niet eens zijn geworden. Men zou in Washington opheldering over de plannen willen vragen. Morgen vergadert de regering opnieuw. Het meest karakteristieke voor de situatie noemde hij dat Nasser als voorwaarde heeft gesteld de stopzet ting van Amerikaanse wapenleveran ties aan Israël, terwijl hij tegelijker tijd bekendmaakte dat de toestroming van Russische wapens naar Egypte onverminderd doorgaat. LONDEN Havenarbeiders in de Sowjetunie. Frankrijk en België heb ben zich gisteren solidair verklaard met de stakende Britse havenarbei ders en in sommige gevallen gewei gerd werk te verrichten op schepen die van hun koers naar Britse havens zijn afgeweken in verband met de staking. Belgische havenarbeiders hebben de internationale unie van transport arbeiders (ITWU) gevraagd Europese landen te bewegen geen schepen te helpen die lading voor Engeland heb ben. De Belgische arbeiders weiger den al een week werk op voor Enge land bestemde schepen en de twee grootste bonden in Antwerpen ver langen van de ITWU dat zij de vak bondsleiders in West-Duitsland, Ne derland en Denemarken tot gelijke actie dwingt. De Noordierse boeren hebben een oplossing gevonden om hun goede ren naar Engeland te krijgen. Een ar mada van vissersboten, geladen met eieren en varkensvlees, vaart van Noord-Ierland naar kleine Schotse havens. Het zo plotselinge .heengaan van de plaatsvervangend griffier der Tweede Kamer, dr. A. C. de Ruiter, betekent een ernstig verlies. In de eerste plaats voor zijn nabestaanden, wie wel bemoediging mag worden toege beden. Maar voorts voor al zijn vrienden en voor al degenen met wie hij door zijn functie in ons parlement in aanraking kwam. Jegens hen be wees hij, zonder enige uitzondering te maken, zijn hulpvaardige vriendelijk heid. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden ten dienste van onze volksvertegen woordiging was dr. De Ruyter een bekwaam publicist in de periodieke pers. Maar bijzondere aandacht kreeg toch wel zijn gedegen proefschrift in 1961 over de grenzen van de over heidstaak in de anti-revolutionair* staatsleer. Bij een streven als dit staat de mens altijd weer voor het raadsel van le ven en van dood. Is de beste aanma ning dan niet die tot tijdige overge gevenheid. Op de wegen was het behalve za terdagmorgen nauwelijks druk te noemen. De enkele files werden ner gens langer dan een paar kilometer. Tientallen kampeerders hebben zaterdag een vergeefse tocht naar Terschelling gemaakt. De campings op het eiland waren overvol, zodat ze met de volgende boot terug moesten. De WV van Terschelling had bij de afvaart in Harlingen duidelijk bekendgemaakt dat er geen kam- peerplaats meer op het eiland be schikbaar was. Van de Waddeneilanden is er al leen nog plaats op Texel. Verder zijn de kampeerterreinen in Drente, Overijssel, Utrecht, 't Gooi en Wal cheren zo goed als vol. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee zal het wel lukken, pap." Zod en maan 27 juli zon op 4.53, onder 20.39; «aan op 23.51, onder 16.41; 2 aug. KM hoog Water IHoog Water: 27 juli: Rotterdam en 8.40-21.09; Willemstad 12.15-. y40-21.09; Willemstad 12.15■- Ik geef op als nieuwe abonnee: Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! straat: plaats: Betaalt per kwartaal omaand Mijn naam: straat: plaats: Ik kies cadeautje nr.: aankruisen wat u wenst KAIRO De Arabische wereld denkt totaal verschil lend over de Amerikaanse vredesplannen voor het Nabije Oosten: Egypte en Jordanië hebben er onder voorbe houd mee ingestemd, maar Irak, Syrië en de Palestijnse verzetsbewegingen zijn er vierkant tegen. Hoogseizoen-1970 maar weinigen'trotseerden, zaterdag de elementen vóór een bezoek aan het strand. Er stond een harde wind en af toe werd het wat milder, maar toch dikke-truienweer. Hier een aantal dapperen in Hoek van Holland. AMERSFOORT Vertcgenwoordi- ers van plaatselijke en provinciale roeperingen hebben de partijinstan- es in 130 gemeenten een brief ge- uurd waarin alsnog wordt aange- rongen op landelijke samenwerking in progressieve partijen. De brief is opgesteld op initiatief ui het PAK Lelystad en Progressief Uversum. Er is een commissie benoemd die Bloten heeft de partijcongressen van PvdA, PSP, PPR en D'66 de vol- nde voorstellen te doen: een geza- ïnlijk minimumprogramma accep ten; de partijbesturen opdracht ^^en mee te werken aan de vorming een schaduwkabinet; maximale rctorale steun verlenen aan dit iaduwkabinet. ►kker houwt mee aan Japans vliegtuig TOKIO De Japanse vliegtuigfa- |ek Namco, producent van de 'eemotorige Turbo prop YS-11 jet, eft zaterdag bekend gemaakt, dat II overeenstemming heeft bereikt u (t de Fokkerfabrieken voor geza- snlijke ontwikkeling van een Ja ns burgerstraalvliegtuig. De Japanse regering zal het project n Namco en Fokker actief steunen. De streefdatum voor de voltooiing n het toestel, dat Y-X zal heten, is paald op.juli 1974. Voor die datum tien er vier prototypes worden ver- ardigd. De Y-X zal 180 plaatsen bben. DEN HAAG Degenen die het afgelopen weekeinde de moed hebben kunnen opbrengen met vakantie te gaan zoals tien duizenden bouwvakkers staat volgens het KNMI beter weer te wachten. Het slechte weer was er waarschijnlijk de oorzaak van dat de verwachte verkeersstroom in het weekeinde is uitgebleven. De spoorwegen hadden het wel druk: zaterdagmorgen moest al het beschikbare materieel worden inge zet om duizenden reizigers te ver werken. Alle treinen zaten goed vol, maar bijna niemand hoefde op een station te blijven staan, was de drukte normaal. Hoewel eerder was aangenomen dat Syrië zich stilzwijgend achter het standpunt van president Nasser had geschaard, werd gisteravond het vre desinitiatief een schakel genoemd in de ketting van opeenvolgende impe rialistische plannen. Syrië schaarde zich hiermee achter de Palestijnse verzetsbewegingen. Za terdag zei George Habasj, de leider van het volkstront, -desnoods het ge hele gebied, Jordanië Inbegrepen, in een hel te zullen veranderen als de landen met Washingtons plan ak koord gingen. Volgens Irak heeft het vredesplan ten doel, de Palestijnse zaak te liqui deren en het volk van Palestina het recht op terugkeer naar eigen land te ontzeggen. Jordanië schaarde zich wel achter de positieve reactie van Nasser, maar er werd direct bij gezegd dat dit land zich niet verantwoordelijk acht voor acties van Palestijnse guerrilla's tij dens het bestand, waarin een poli tieke oplossing moet worden gevon den. Vrees Aanvankelijk dacht men dat koning Hoessein uit vrees voor nieuwe moei lijkheden met de" Palestijnen het plan zou verwerpen. Het nationale congres van Egyptes Arabische socialistische unie heeft gisteren het antwoord van Nasser op de vredesplannen goedgekeurd. De gepensioneerde Israëlische bri gade-generaal Haim Herzog, oud- hoofd van de militaire inlichtingen dienst, meent dat de aanvaarding door Nasser van het Amerikaanse plan een politiek rookgordijn is om de actieve militaire voorbereidingen voor het oversteken van het Suezka naal te bedekken. Wie nu dc bon invult kan kiezen axi deze prachtige cadeaux. Wees ei snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel omt j Snelle zwemvliezen. Doen het even I goed in Ca&tricum als aan de Co sta 1 Brava. Postzegel is niet nodig als u op - do envolop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Tl Gezellig opblaasbeest in opvallende I kleuren. Leuk voor uw kleuters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1