A Spodk laat zich niet zo makkelijk in hoek duwen Politieke geschillen niet met geweld oplossen Ritmeester in Britse handen bl'dubroM EXPORTSTOP VLEES NAAR VS Buitenland bezit drugs straft zwaar bovenste beste onderzetters ..GRATIS A spaar alle 12 Gedachte wint steeds meer terrein: Dr. Fiedeldy Dop: „Ze hebben het begrip tolerantie niet begrepen" Directeur IF A gepakt Duitse technici in Bolivia vrij 9 VRIJDAG 24 JULI 1970 Een zonnige foto uit het misschien nu niet meer zo zonnige Denemarken: In de tuin van kasteel Amaliënhorg in Kopenhagen, een ludiek tafereel, prins Henrik en kroonprinses Margrethe met de prinsjes Joachim (een) en Fr ede-rik (twee jaar). i (Van onze militaire medewerker) Onze krijgsmacht kampt met ekortkomingen. Alleen al om edenen van doelmatigheid is iet noodzakelijk deze op een zo :ort mogelijke termijn weg te irerken. Een belangrijke vraag of voor dit doel een aanzien- ijk hoger defensie-budget moet /■orden vastgesteld of dat de oodzakelijke kwalitatieve ver- eteringen bereilkt moeten wor- door aantasting van de be gaande kwantiteit. Deze vraag zal zeker aan de orde Omen tijdens de volgende kabinets formatie wanneer men zich bezint op iet in de toekomst te voeren veilig- ïeidsbeleid. Een goed inzicht in de tuidige politiek-strategische situatie ijkt welhaast onmisbaar om op deze .raag een bruikbaar antwoord te unnen geven. S Kenmerkend voor de politieke ver houdingen in Europa op dit moment s wel het streven naar ontspanning. ÏAVO en Warschau Pact steken hun •oelhorens uit om te onderzoeken felke mogelijkheden er zijn voor een ïfectief gesprek over de Europese (eiligheid. In Wenen praten Amerika n Rusland over de beperking van de trategische wapenwedloop. En naar jet zich laat aanzien maken zij daar pede vorderingen. Nu is wederzijdse genegenheid be taald niet de voornaamste drijfveer por deze toenadering. Veel meer is 'et de bezorgdheid over wapentech- Jplogische ontwikkelingen die de ^rtijen rond de conferentietafel -rengt. De mens beschikt thans over liddelen die een totale vernietiging jogelijk maken. Een algemene nu cleaire oorlog kent geen overwinnaar. Wij leven in een tijdperk „waarin, voor de eerste keer in de geschiedenis van de mens een levende generatie het vetorecht heeft over het voortbe staan van de volgende." (F. W. Ful- bright; De arrogantie van de macht). Beheersen Zowel Oost als West hebben er be lang bij deze ontwikkeling zo goed mogelijk te beheersen en het inzicht wint veld dat daarvoor een gezamen lijke inspanning geboden is. Natuurlijk blijft de huidige situatie riskant, zeker zolang deze gezamen lijke inspanning nog geen gestalte ge kregen heeft in een nieuwe, de huidi ge vervangende, veiligheidsstructuur. Zo kan een beperkt conflict uit de hand lopen (bv. rond Israël). Ook is de mogelijkheid niet uit te sluiten dat door nieuwe technische vindingen het machtsevenwicht tus sen Oost en West wordt verbroken. Hierop wordt o.m. gewezen in het Strategisch Overzicht 1969 (Interna tionale Spectator april 1970) o.a. daar waar worHt gesproken over de toene mende nauwkeurigheid van raketsys temen. Technische ontwikkelingen lijken de aanvaller in een steeds betere po sitie te plaatsen t.o.v. de verdediger met als gevolg dat wellicht in de toe komst de ene partij de ander door een verrassingsaanval op de knieën kan krijgen. Ondanks deze minder prettige ge luiden ziet het er toch naar uit dat men steeds meer tot het besef komt dat onder de huidige omstandigheden politieke geschillen beter met andere dan militaire middelen kunnen wor den opgelost. Er is nog een andere factor. De huidige wapenwedloop, en wij behoe- VEENENDAAL De 83 jaar gleden opgerichte Gebrs. Van ^huppen Ritmeester sigarenfa- Jieken NV zal waarschijnlijk Deddeels in Engelse handen ■irergaan. De op één na grootste ibaksonderneming in Engeland, allaher Ltd. die sinds 1965 een etvart van het aandelenkapitaal n\zit heeft aangekondigd een bod doen op het resterende pakket. "flubro onderzetters met uw sterrenbeeld ?HaiDEALEAfmSM100£LI Voorwaarde is dat voor 1 oktober zoveel aandelen worden aangeboden dat Gallaher tenminste 81 procent van het nu uitstaande kapitaal ver werft. De nominale waarde van het totaal is ƒ5 min. Op 22 juni hebben directie en commissarissen de alge mene vergadering van aandeelhou ders geadviseerd het bod te aanvaar den. Directeur drs. G. J. Koomen zei, dat de gevolgen van de kapitaalsver plaatsing beperkt zullen blijven tot een wijziging van de samenstelling van de raad van commissarissen. Tot dusver zijn er vier Nederlandse com missarissen van wie drie leden van de familie Van Schuppen en één En gelse. In de Nederlandse direktie komt geen verandering. Ook worden geen wijzigingen verwacht met betrekking tot produktie en personeelsbezetting. Ritmeester heeft vestigingen in Vee- nendaal, Kesteren, Didam en in het Belgische Rijkevorsel met in totaal 1200 werknemers. Gallaher is een dochteronderneming van American Brands Inc. Volgens schattjng van de heer Koo men is straks nog slechts 30 tot 40 procent van de Nederlandse sigaren- industrie volledig in Nederlandse handen. T ariefverhoging DEN HAAG Het ministerie van economische zeken en van verkeer en waterstaat zullen op korte termii i een beslissing nemen over de tarief- verhoging in het wegvervoer. De bedoeling is in het bijzonriei voor het vervoer van kleine zendin gen het een thans ver beneden kost prijs wordt verricht, tot een reële vrachtprijs te komen. Voor grote zen dingen zal de wijziging van het tarief slechts van bepeikte omvang zijn. ven maar te denken aan de ontwik keling van anti-raket raketsystemen, aan rakétwapens met meervoudige lading, etc., vereist een aanzienlijke financiële inspanning, die naar de mening van velen een betere aan wending verdient Zowel Amerika (krotopruiming, po sitie minderheidsgroepen) als Rusland (achterblijvende produktie van con sumptie goederen) worstelen met in terne problemen die om een oplossing vragen. Daarnaast is er voor beiden nog het mondiale vraagstuk van de ontwikkelingshulp. Waar zal de toenadering tussen Oost en West op uitlopen? Niemand kan daar iets definitiefs over zeggen. Maar er zijn hoopgevende tekenen. V oorzichtig Bedacht zij evenwel dat een situa tie waarin nog niet duidelijk zicht baar is welke kant wij opgaan, noopt tot voorzichtig optreden. Mede daar om kunnen wij nog geen afstand doen van bestaande veiligheidssyste men. Twee redenen verdienen in het bijzonderde aandacht. De eerste is dat een toereikende krijgsmacht ons, bij het op gang ko mend overleg, een stevige onderhan delingspositie verschaft. De ander moet het de moeite waard vinden om met ons tot overeenstemming te ko men. De tweede reden is belangrijker. Eerder is erop gewezen dat het vooral eigen belangen zijn die aansporen tot samenwerking. De machtsontplooiing zeker van de beide grootmachten gaat door. Concurrentie tussen staten blijft bestaan. De functie van militaire middelen in deze strijd is primair een politieke: nl. het uitoefenen van druk die een ander tot toegeven dwingt. Daarnaast is ook daadwerkelijk gebruik moge lijk zij het dat men dit beperkt wil houden en niet wil laten uitmonden in een algemene nucleaire oorlog; een gebruik dus waarbij alles in het werk wordt gesteld om een openlijke con frontatie tussen Rusland en Amerika te vermijden. De situatie in het Nabije Oosten levert een leerzaam voorbeeld. Rus land heeft de laatste tijd haar positie op de zuid-flank van de NAVO en in het oostelijk deel van de Middel landse Zee aanzienlijk verbeterd. Dat hierbij, vooral in politieke zin van militaire middelen gebruik is ge maakt, is algemeen bekend. Het daadwerkelijk gebruik, zicht baar tussen Israël en de omringende Arabische staten probeert men ten koste van alles binnen zekere grenzen te houden. Tot zover dit voorbeeld. In een volgend artikel: Veran dert de functie van militaire middelen? door ROLF HOEKSTRA Dr. Ph. H. Fiedeldij Dop, kinderarts te Amsterdam, is geen man van de witte doktersjas en een klinische praktijk vol glim mende apparatuur. ..Het schrikt de kinderen maar af. Ik behan del ze liever gewoon bij moeder op schoot", zegt hij. zittend ach ter z'n rommelige bureau in een praktijkruimte, die meer weg heeft van een gezellige huiskamer met hier en daar op 'n stoel een grappig speelgoedbeest. ziet het in gezinnen en bij besturen, die plotseling alles goed gaan vinden, terwijl bijvoorbeeld de mensen die protesteren tot een gesprek op ni veau willen komen." .,In een vakantiekolonie hebben we het heel moeilijk gehad om erachter te komen hoe we de kinderen, afkom stig uit probleemgezinnen, moesten opvangen. Die kinderen mochten plotseling een heleboel, maar spoedig moesten we concluderen dat, als we geen duiaelijke grenzen zouden stel len, die kinderen zich bijzonder on veilig zouden voelen." Protest In zijn boek protesteert dr. Spock tegen: een verloren gaan van duidelijke doelstellingen of idealen, hetgeen een demoraliserende uitwerking op veler lei activiteiten tot gevolg heeft; een toenemende rivaliteit tussen de seksen, waardoor zowe' mannen als vrouwen ontevreden worden over hun rol; een zo symplistische opvatting over de seksualiteit, dat de wezenlijke waarden en genoegens ervan ge schaad worden de bereidheid zonder meer eigen agressie en haatgevoelens toe te schrijven aan anderen, die niet tot de eigen groep of nationaliteit behoren. Een mentalite'l die in dit atoomtijd perk onherroepelijk tot zelfvernieti ging leidt; het falen or ze maatschappijpolitiek zo te organiseren, dat de wil tot sa menwerking het wint var onze heb zuchten verlangen naar macht; de moeilijkheid in een tijdperk waarin de techniek steeds meer de boventoon voert, opvoeding en onder wijs af te stemmen op onze emotione le, sociale en geestelijke behoeften. Ogenschijnlijk staan al deze dingen los van elkaar, maar in zijn boek legt Spock een psychologisch verband. Hij probeert namelijk duidelijk te maken, dat de mens bij z'n daden zich niet bewust is van de onderliggende mo tieven. Die motieven probeert hij naar de oppervlakte te halen. Verschil Dr. Spock vindt het niet juist dat mannen en vrouwen hetzelfde onder wijs volgen, omdat er nu eenmaal een essentieel verschil bestaat tussen de beide seksen. Hij zou graag zien dat de rol van vrouw als vrouw meer wordt gewaardeerd, ook in de sek suele relatie, waarin hij een brok vervreemding signaleert. Dr. Spock ontzegt de vrouw niet het recht te gaan werken, maar wel vestigt hij er de aandacht op dat het kind in de kleuterleeftijd zo'n emo tionele en dynamische ontwikkeling doormaakt, dat het de begeleiding van de moeder niet kan missen. Het opvoeden zou aan waarde moeten winnen en niet ten achter dienen te worden gesteld bij het werken in de maatschappij. De samenleving is verintellectuali- seerd. Psychologen, psychiaters, eco nomen, sociologen en noem maar op hebben de mens wetenschappelijk verknipt. Ze hebben het analyseren steeds gedaan, maar het synthetiseren nogal eens achterwege gelaten. De ontlede mens moet worden terugge bracht tot de totale mens, die weer Dr. Fiedeldij Dop is de bewer ker van het boek, waarmee de wereldberoemde opvoedkundige dr. Benjamin Spock in Amerika voor enige sensatie heeft ge zorgd. Dertig jaar lang heeft dr. Spock in z'n boeken gepleit voor een tolerante opvoeding, waarbij de vrijheid van het kind voorop staat. En plotseling komt hij met een boek, waarin hij dit al les grotendeels zou terugnemen. Grote ophef ln Amerika en ook in ons land, waar de ideeën van Spock gretig ingang hebben gevonden, dwarrelt wat-van het opgewaaide stof neer. De beroemde Amerikaanse op voedkundige, aan wiens richtlijnen miljoenen over de gehele wereld hun opvoedk inde hebben ontleend, zou bekennen gefaald te hebben. „Onzin", zegt dr. Fiedeldij Dop, die verant woordelijk is voor de Nederlandse bewerking van „Decent and Indecent, our personal en political behaviour", dat spoedig onder de titel „Fatsoen en onfatsoen, ons persoonlijk en maat schappelijk gedrag" oo de markt komt. Normbesef „Dr. Spock is opgegroeid in een ge zin met een sterk ontwikkeld norm besef en vanuit die situatie heeft hij z'n opvoedkundige boeken geschre ven. Vele ouders, die van huis uit een dergelijk normbesef misten, hebben niet begrepen wat Spock met dat be grip tolerantie heeft bedoeld. Ze zijn ervan uitgegaan dat het zoiets bete kende als „laat maar gaan". „Tolerantie is een uitermate moei lijk begrip", zegt dr. Fiedeldij Dop. „Ook de regering van ons land laat duidelijk merken niet precies te we ten hoe dit begrip toe te passen. Ze toont haar goede wil door de jeugd helemaal los te laten. Dat is het na tuurlijk niet. De jeugd wil niet losge laten worden. Ze wil dat de anderen begrijpen waarom het haar gaat in deze wereld. Bij de opvoeding moe' het komen tot een uitwisseling tussen ouder en kind. Maar niet een uitwisseling waaraan alle leiding ontbreekt. Je Dr. Fiedeldij Dop Dr. Spock gelooft in iets dat boven hem staat, in iets dat waarde heeft. Spock wil de jeugd door wetten be schermd zien tegen de onbeschaamd toenemende obsceniteit. Volwassenen kunnen deze obsceniteiten misschien hebben, kinderen niet. En toch krij gen ze het allemaal voorgeschoteld via de televisie, door toneel en films. Het klinkt allemaal net even anders dan de door Spock zo sterk gepropa geerde tolerantie. Ouderwets Dr. Fiedeldij Dop: „Dr. Spock heeft z'n opvoedingsmethoden niet herroe pen. Hij heeft bij de overdracht van z'n ideeën een andere lijn gevolgd, omdat dat noodzakelijk bleek. Hij heeft dat gedaan in de trant van: als ik dingen zeg die te streng of te ouderwets klinken, dan corrigeer je ze maar op basis van de eigen erva ring. Ik begrijp best waarom het werk van Spock in Amerika zo slecht is beoordeeld. Hij heeft weloverwogen de bom afgekeurd en is langzamer hand tot de overtuiging gekomen, dat de oorlog in Vietnam een illegale strijd van de Amerikanen is. In z'n nieuwste boek besteedt hij dan ook grote aandacht aan de agres siedrift en hoe die binnen de perken te houden. Onlust versterkt de agres sie, die op de ander wordt geprojec teerd. Amerika zit met z'n rassenpro bleem, z'n soms ongekende armoede temidden van ontzettend veel wel vaart. Men reageert dit onbehagen af door op een vervelende manier naar anderelanden te gaan kijken. Men probeert die landen te over heersen en als dat niet lukt, gaat men de ander zien als vijand die je tegen houdt en die overwonnen moet wor den. Waarop dezelfde vijand, die een zelfde houding tegenover het kapita lisme inneemt, tot dezelfde paranoïde haat komt, hetgeen de totale vernieti ging kan betekenen. Volgens Spock is uit dit onbehagen in Amerika de oor log in Vietnam te verklaren. ff aanziii Men heeft geprobeerd hem in de hoek van het communisme te duwen, maar Spock laat zich niet zo gemak kelijk in een hoek drukken en daar om hebben ze het over een andere boeg gegooid. En dan praten ze over „de jeugd van Spock'', die het alle maal 'zo rot doet. Waanzin. Er bestaat geen „jeugd van Spock", die je bij voorbeeld de opstanden op de univer siteiten in de schoenen zou kunnen schuiven. Spock steunt nog steeds de activi teiten van de jeugd, hoewel hij het geweld dat ze gebruikt afwijst. Hij probeert de mensen duidelijk te ma ken waarom de jeugd streeft naar een betere wereld en dat hun ideeën, voorzover die door reactionairen anarchistisch worden genoemd, eer der te' vergelijken zijn met de denk beelden van de eerste onr'stenge- meenschappen", aldus dr. Fiedeldij Dop. DEN HAAG Verschil van mening over hygiënevoorschrif- ten. is oorzaak, dat de Nederland se slachthuizen geen vlees meer mogen verwerken voor Amerika. De Amerikanen hadden geëist, dat de slachthuizen op 1 juli zouden zyn voorzien van sterilisatiepunten met heet water van 82 graden. In Neder land was men van mening dat men beter met stoom kan steriliseren. Door dat verschil van mening heb- dal de exportstop van vlees nog ben verschillende slachthuisdirecties wordt uitgebreid. De slachthuizin de gemeentebesturen niet tijdig kun- zullen per 15 oktober eveneens moe- nen adviseren om het voor vernieu- j ten voldoen aan de in EEG-vcrband wingen benodigde materiaal aan te j geldende normen. De vraag is of DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken vestigt de aandacht van Nederlanders die reisplannen hebben, op de grote gevaren die aan het bezit van verdovende middelen in an dere landen zijn verboden. i De laatste tijd zijn de acties van de autoriteiten in sommige landen rond de Middellandse Zee aanzienlijk ver- scherpt en wordt een toenemend aan tal personen gearresteerd. In enige landen staan strenge tot zeer strenge straffen op het bezit van narcotica: in Turkije zijn gevangenis straffen tot dertig jaar mogelijk, in Iran kan de doodstraf worden vol- j trokken. De autoriteiten maken geen onderscheid tussen „soft" en „hard" I drugs en letten niet op de hoeveel- han- heid of op de bestemming del of eigen gebruik. De straffen in Spanje en Frankrijk worden geleidelijk aan steeds stren ger. Een groot risico loopt de reiziger die ook zonder het te weten ver dovende middelen in zijn auto ver voert. Wordt dit (of andere smokkel waar) gevonden, dan wordt het voer tuig doorgaans onmiddellijk in beslag genomen, ook al behoren de middelen (of andere smokkelwaar) aan een toe vallige passagier (lifter). Zeer vaak wordt de auto in dergelijke gevallen verbeurd verklaard, waarna de eige naar hem tegen de dagwaarde bij de douane kan terugkopen. Iedere Ne derlander die in het buitenland in moeilijkheden komt, wordt aangera den een beroep te doen op de Neder landse consulaire vertegenwoordiger ter plaats*. schaffen. Fabrieken Het gevolg is dat praktisch alle Nederlandse slachthuizen op het ogen blik van de Amerikaanse erkennings- lijst zijn afgevoerd. Ook zouden nogal wat vleeswarenfabrieken van deze lijst zijn uitgesloten. De heer G. J. Wouters, voorzitter van de Vereniging van directeuren van openbare slachthuizen ,ziet het niet als zo'n ernstige zaak. „De slacht huizen deden niet zoveel aan de toe levering voor de exportindustrie, maar willen er natuurlijk ook niet graag van worden uitgesloten." Slachthuizen waar ook paarden worden geslacht zullen, als ze hun Amerikaanse erkenning willen be houden of heroveren, voor januari nog eens een grote investering moeten verrichten, omdat de paarden dan geheel gescheiden móeten zijn van de andere slachtdieren. Verschillende gemeenten geven er echter de voorkeur aan met inves teringen te wachten tot ze weten waar ze met hun slachthuis aan toe zijn. Het nog niet besliste lot van de „nadere keuring" en de daaraan voor de gemeente verbonden inkomsten is hierbij van belang. De kwestie is woensdag ook ter sprake gekomen in de bestuursvergadering van het Produktschap voor vee en vlees. De heer Wouters geeft toe, dat men over hygiëne altijd verschillende op vattingen kan hebben. „Maar ik heb toch ook de indruk dat bij de Ameri kaanse beoordeling wel eens van willekeur sprake kan zijn." De Neder landse veeartsenijkundige dienst noemt hij daarentegen „reëel". De mogelijkheid is niet uitgesloten, tegen die tjjd de Nederlandse slacht huizen klaar zijn met deze aan passing. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN Maand- en kwartaalabonnees krijgen een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. WIE GIRO IIEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements- geld naar ons bureau laten over schrijven. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien cn aan z'n bank afgeven. WIE GEEN GIRO HEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor be ulen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. In plaats van aan het postkantooi kunt u met deze kaart ook aan het kantoor van de krant beUlen Men kan ook als men geen giro heeft de kaart van handtekening voorzien en aan z'n bank afgeven Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt na tuurlijk buiten deze regeling. ndonesië-reizigers zwaar gedupeerd AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse politie hebben gistermiddag om vijf uur de 27-jarige R.S. aangehouden in verband met op lichting van een zestigtal toeristen, die bij hem een reis hadden besteld naar Indonesië. Omdat verdachte niet heeft kunnen aantonen, dat hij de ƒ100.000 die hij van de mensen heeft ontvangen, be stemd heeft voor de vliegprijs, is hij door de politie ingesloten en wordt hij voorlopig vastgehouden. De luchtvaartmaatschappij, die de vlucht zou uitvoeren, heeft tot nu toe geen geld ontvangen van verdachte, S. is directeur van de International Friendship .Association in Londen, waarvan een bijkantoor in Amster dam is gevestigd. LA PAZ De twee Duitse technici Eugen Schulhauser en Günther Lerchl, die door Boliviaanse verzets lieden waren ontvoerd, zijn gisteren vrijgelaten. Dit heeft de Boliviaanse minister van voorlichting bekendge maakt. Het nieuws kwam van de Amerikaanse maatschappij waarbij de twee technici urerkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9