Warm weer veroorzaakt ongemak... ARAD TE VERSLAAN 499 wandelaars haalden de finish gisteren niet Zaterdagclubs in de startblokken ado gelijk jVieMie Nederlands record voor Hennie Pentermann Fortuna en Ook Gerda Lassooy pijlsnel op 400 meter wisselslag - Poloegajevski op kop in IBM-seliaaktornooi Mieke Sterk en Wilma v. d. Berg in studententeam Aart Gerritsen gaat naar HVC Ernst Happel opgelucht terug uit Roemenië Rusland-Amerika Klacht vakbonden over bod op ICM Hennie terug aan top Ronde van Rijnland-Palts: Oosterhof vooraan 11 VRIJDAG 24 JULI 1970 Door Matty Verkamman NIJMEGEN Wie zijn dat eigenlijk, militairen die de Vier daagse lopen? Het publiek mag ze wel, de jongens die de bur germaatschappij voor anderhalf jaar gedwongen gedag moeten zeggen, om voor een schijntje zich voor de 'hoge omes* in het zweet te lopen. Prachtig vinden trotse vaders en moeders het, wanneer hun peuters aan de hand van stoere groenen ineemar- cheren. Wanneer men 's avonds door uitermate sfeervol Nijmegen flaneert, blijkt ook het vrouwvolk, gezien de op zijn minst vriendschappelijke' wijze van naast elkaar lopen, veel met de dienstplichtigen op te hebben. Na de qua public relations niet te overtreffen Israëliërs zijn ze dan ook het populairst bij de Gelderse bevolking. Na tal van barrières te hebben iverwonnen achtereenvolgens de werkelijk onsympathieke MP. de ge distingeerde majoor en de zó aardi- ;e kampcommandant werd ik in iet internationaal aandoende kamp .Heumensoord" in de gelegenheid ge steld de ervaringen van twee Neder landse dienstplichtigen in deze Vier daagse aan te horen. Dikke Daf•chauffeur Soldaat M. J. C. van der Swissen Uit Schiedam. registratienummer J 91 XO, in de dienst de functie van ,takeldooschauffeur" vervullend en zijn maat, huzaar B. J. van der Lin- ien uit Haarlem, registratienummer iTA 328 en het welluidende beroep ,dikke Dafchauffeur'! nu al weer ;edurende zeven maanden uitoefe- ïend.. Beiden hebben het tot nu toe prima ïaar hun zin. „We zijn gelegerd in Hohne, vlak bij Hamburg en aange ven daar niet zo veel te beleven valt s zo'n Vierdaagse een welkome on derbreking van de dagelijkse sleur", Zegt de Haarlemmer Van der Linden. Ze zitten met de vermoeienissen nog luidelijk op het gezicht achter een erfrissende klets een beetje bij te ;omen. ,Het was vandaag in die ■armte verreweghet zwaarst. Die leven Heuvels bij Groesbeek waren imelijk pittig. Zeker als je met tien :ilo bepakking je kilometers moet volmaken. Van ons peloton hebben er al negen het bijltje bij neergelegd", weet soldaat Van der Swissen te ver tellen. genen, die Nijmegen op de derde dag niet haalden, waren soldaten. Van daag gingen de nog overgebleven 11.398 voor de vierde en laatste maal op pad. (Van onze sportredartie) ROTTERDAM Met het oog op de Universiade, die op 26 augustus in Turijn zal worden gehouden, alsmede de tijdens het komende weekend te houden nationale atletiekkampioen- schappen hebben de volgende atletes een uitnodiging ontvangen voor de zogenaamde studerenden-ploeg. Mieke Sterk (100 meter horden en vijfkamp) van ADA, Wilma van de Berg (100 en 200 meter) van De Keien, Henrietta Vooys (100 meter, 200 meter en 100 meter horden) van Olympia en Josje Rademakers (100 meter en 200 meter) van PSV. De geselecteerden zullen eveneens uitkomen in de estafettenummefs. Herman Hofstede, leider coach van SISü, zwaait de technische scepter'. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT Aart Gerritsen, vaak en veelvuldig raak schietende spitsspeler van DOVO. gaat zijn heit hogerop zoeken. De zeer beweeglijke en moeilijk af te stoppen aanvaller tekende alsnog het contract dat eerste divisionist in het betaalde voetbal, het Amersfoort- se HVC hem voorlegde. De driedui zend gulden ten spijt, ziet men de gang van zaken in Veenendaal met lede ogen. Want ook .in het zaterdag- voetbal geldt: waar1 .haal je zo gauw een doelpuntenleverancier vandaan.... Overeenstemming over een Europese NASA BRUSSEL De vierde Europese ruimtevaartconferentie in Brussel heeft gisteren principiële overeen stemming bereikt over het samen smelten van de bestaande organisa ties Eldo en Esro tot een wat de Bel gische minister Lefèvre noemde Euro pese Naga'. door GER STOLK ROTTERDAM Feijenoord hoeft niet wakker te liggen over de kracht van de eerste tegenstander in de Europa j Cup 1970-1971. Ernst Happel, net terug van een vermoeien- I de vliegreis naar Isai aan de Roemeens/Russische grens, j waar hij UT Arad aan het werk had gezien tegen Politehnica. wond er geen doekjes om. „UT Arad is te kloppen." Happel, die aan de Roemeense pers verteld had. dat hij UT Arad een technisch bijzonder sterk geheel I vond. gaf daarmee toe dat hij come- die had gespeeld door UT Arad om hoog te steken. In werkelijkheid had de trainer diverse zwakke plekken ontdekt. Ook al is Happel realist ge noeg om te beseffen dat een ploeg die zich reeds landskampioen mag noe- I feit dat de technische man Nicolae „Coco" Dumitrescu, ooit als linksbui- i ten voor... UT Arad opereerde, is daaraan niet vreemd. Hierbij zij op gemerkt dat Dumitrescu zich met tien caps tot de betere Roemeense voet ballers mocht rekenen. UT Arads eer tijdens de verplichte nummers ste Europa Cup-avontuur niet tot op de bodem gaat. tstagJs- Wie en wat is UT Arad? In feite een buitenbeentje in het Roemeense voetbal. Want evenals in veel andere landen spelen de Roemeense topploe gen alle in de hoofdstad Boekarest. UT Arad nu. doorbrak verleden jaai reeds de hoofdstedelijke hegemonie. Een andere provinciale ploeg, Petro- lul Ploesti presteerde iets dergelijks eerder. Aanvallend UT Arad blijkt een ploeg te zijn die het accent op de aanval legt. Het was een kortstondig leven beschoren. „Aan vallen" heette het parool, waarmee Dumitrescu zijn discipelen in War schau tegen het ook in Rotterdam be kende Legia de. arena in comman deerde. Aanvallen, aardig als kijk spel, maar in het monstertornooi dal Europa Cup heet zoiets als zelfmoord. Voetbalminnend Roemenië fluistert er nog steeds over. „Daar in de mod der van Warschau hield UT Arad aan de 80 nederlaag een levensgroot minderwaardigheidscomplex over". De 00 die Feijenoord in Warschau tegen hetzelfde Legia bevocht steekt daarbij in vergelijking wel heel erg positief af. Ernst Happel stelde in het bloedhete Isai, waar UT Arad met 2—1 aan de verkeerde kant van de score bleef, dat er mogelijkheden te over zullen zijn voor Ove Kindvall om zijn startsnelheid uit te buiten tegen de trage veteraan, centrale ver dediger Lereter, die met zijn 36 jaar de oudste speler van de ploeg is. Vedetterol Verder constateerde de Oosten rijk se sfinx dat er voor een Coen Moulijn in vorm een vedetterol inzit tegen linksback Birau. Twee UT Arad-spelers maakten de verre reis naar Mexico met het nationale Roe meense elftal mee. Keeper Gornea spectaculair maar te veel risico's ne mend en middenvelder Dominde. Andere internationals waren eens Le reter en Petrescu VLAARDINGEN Fortuna Vlaar- dingen en ADO hebben donderdag avond gelijk gespeeld in een vriend schappelijke wedstrijd, 33. ADO had voor rust een voorsprong geno men van 21. De ongeveer 1500 toe schouwers zagen De Vries, Corver en Reijgersberg scoren voor Fortuna, de doelpunten van ADO kwamen op naam van Couperus, Korevaar en Schoenmaker. Prima sfeer De sfeer tijdens de Vierdaagse be valt ze goed. Prettig vinden ze dat ten opzichte van de meerderen, een ninder gedisciplineerd houding dan aormaal kan worden aangenomen. „Zonder dat er wat van wordt ge legd, kuier je hier op het terrein, fijn net je handen in je zak rond. Spre kender bewijs was even later echter ide onbestraft gelaten, luid uitgespro mening, die een jongen uit een peloton een meerdere wan neer ik dat tenminste uit zijn respect ^(dwingend voortgebracht stemvolu- ne en zijn indrukwekkend versierde >et juist afleidde toebeet. Zonder omhef van woorden, kreeg de iberoepspiet" te horen dat hij nu ein zijn grote mond maar eens houden.... lj 45 pet. militairen Onder de 499 uitvallers van giste- (en, behoorden overigens opvallend nfeel militairen. Bijna 45 pet. van de- LEEUWARDEN Een uitzonderlijk goede tijd, sneller dan de reeds geselecteerden. Dat wa ren de eisen die golden voor hen die zich tijdens de nationale zwemkampioenschappen alsnog bij de geselecteerden voor Barcelona wilden plaatsen. Aan beide voorwaarden heeft de acht tienjarige Amsterdamse Hennie Pentermann donderdag in Leeuwarden ruimschoots voldaan. Met een tijd van 5.22,5 in de series stelde zij het nationaal record van de 400 meter wisselslag ruim anderhalve seconde scherper. Haar clubgenote, de één jaar jongere Gerda Lassooy, die in april al het reisbiljet naar Barcelona verdiende, trok zij mee naar een tijd die eveneens onder het oude record lag: 5.24.0. Blaren vormen nog Immer het grootste probleem waarmee de Vierdaagse loper te maken heeft tijdens de Nijmeeg se monstertocht. Deze militair weet ervan mee te praten. Htf was gisteren één van de ruim 200 soldaten die de pijp aan Maarten gaf. LENINGRAD In het Lenin-sta dion van Leningrad is donderdag voor 30.000 toeschouwers de atletiek interlandwedstrijd tussen de dames- en herenploeg van Rusland en de Verenigde Staten begonnen. De eerste uitslagen zijn: Heren: 100 meter: 1. Borzov (R) 10.4; 2. Vaughan (VS) 10.5: 3. Crockett (VS) 10.5; 4. Kor'neljoek (R) 10.6. 110 meter horden: 1. Walker (VS) 13.8; 2. Hill (VS) 14.1; 3. Balikine CR) 14.5; 4. Podtergoera (R) 14.6. Dames: 100 m: 1. Davis (VS) 11.7; 2. Besfamilnaja (R) 11.9: 3 Golomazova (R) 12.-; 4. Smallwood (VS) 12.2. 400 m: i. Popkova (R. 54.1; 2. Ham mond (VS) 54.8; 3. Nikanorova (R) 55.2; 4. Scott(VS) 55.3. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Zij het op uiterst beperkte schaal, gaan morgen de zaterdagvoetballers, nauwelijks enkele weken na de bekerfinale HuizenZwart Wit, in de startblokken. Dat gebeurt nog lang niet op alle fronten, gezien het feit dat nagenoeg geen enkele eerste of tweede klasser in actie komt. In tegenstelling tot de clubs uit dis trict Zuid, die zich naar verhouding al danig gaan weren. Meer dan een preludium tot de achtste augustus is het evenwel niet, wanneer iedere vereniging een oefenwedstrijd heeft gepland. Op de trap van het badmeesters huisje, die enige bescherming tegen de regen bood, liet Nico van Dam zich in zijn enthousiasme ontvallen: „Dat noem ik overtuigend zwemmen. Er is geen twijfel mogelijk. Zij gaan alle twee mee". Direct daarop zwakte hij deze uitspraak af, want officieel vergadert de zes man sterke keuze commissie pas tijdens het weekeinde en niemand is voor die tijd zeker van een plaatsje in deBarcelonaploeg. Voor trainster Tine Lewis was het resultaat een enorme opluchting. In het Leeuwarder trainingskamp, dat de HDZ drie weken geleden betrok, was de spanning langzamerhand te snijden geweest. Gerda Lassooy voel- j de zich onzeker omdat zij haar tra ditioneel goede wintertijden nog nooit in de zomer had herhaald. Hennie Pentermann, omdat zij vocht voor haar laatste kans. De bakkersdochter was dit voorjaar van plan geweest te stoppen toen een hardnekkige ver koudheid met de gewone huismiddel tjes niet te verhelpen bleek. Daar door mocht zij op de winterkam pioenschappen niet zwemmen. Een maand later probeerde zij het weer eens. De geheimzinnige kwaal was niet verdwenen. Maar de oude strijd lust was ontwaakt Happend naar lucht en met tranen in de ogen werkte Hennie Penter mann het trainingsprogramma af. „In de open lucht gaat het gelukkig wat beter", aldus de Amsterdamse. „Het schijnt te maken te hebben met de bacillen in het water." Tegenbeeld Gerda Lassooy en Hemde Penter mann, clubgenotes en uitkomend op hetzelfde nummer, zijn in wezen el- kaars tegenbeeld. Gerda, die de rug slag als spècialiteit heeft, zwemt vrij wel alleen op de armen. Hennie, die op basis van een goede schoolslag voor de wisselslag koos, ontwikkelt met de benen veel stuwkracht. Het leuke is dat op dc laatste me ters de uitersten elkaar raken, ook al neemt Gerda op de rugslag een voorsprong van vele meters en keert Hennie op de vlinderslag als eerste, in Barcelona is voor beide meisjes een finaleplaats weggelegd, al zullen zij geen kans maken de Nederlandse hegemonie bij de Europese kampioen schappen (Adrie Lasterie in 1962 en Betty Heukels vier jaar later) te be stendigen. Daarvoor zijn de Oost- duitse Evelyn Stolze (dit jaar 5.17,7) en Schuchardt (5.20,0) waarschijnlijk te snel. Dat constaterend werd het opeens duidelijk dat een geselecteerde voor Barcelona in de concurrentiestrijd ge ruisloos ten onder was gegaan. Els Droog van De Kikker uit Emmen. In april was dit meisje goed voor 2.30,0. Nu ging zij met 2.35,4 als vierde over naar de all-in-finales van het weekeinde. Kansloos naar men mag aannemen. AMSTERDAM De Ooytduitser hlmann en Boris Spasski voeren nds gisteren niet langer de ranglijst in in de grootmeestergroep van het jmsterdamse IBM toernooi. Na de ihtste ronde, waarvoor donderdag |echts dc afgebroken partij Lev Po- pïegajevski-Gligoric aan de orde was %zet eerstgenoemde Rus de eerste laats. Dank zij winst in een mara- lonpartij die na 108 zetten gcreali- jerd was, klom Lev Poloegajevski Mi een halve punt (6'/«) uit boven zijn ^ndgenoot Spasski. alsmede Uhl- lann. ■In de grootmeestergroep vallen de ge klasseringen van de Nederlan- ïrs op. Op de helft van het toernooi beren Donner en Scholl het Neder- Indse contingent aan. Hun achter and op de leider bedraagt evenwel nu teds drie volle punten. Een positie ie geen enkele garantie op een ere plaats biedt. Een andere tegenvaller Jrmen de prestaties van Hans Ree. en halve punt voor rode lantaarn drager Jongsma, en een plaats een na laatste. In de meestergroep zet de stijgende lijn van Jan Timman zich constant door. Lodewijk Prins is in het geweld in de achtste ronde een stuk terug geslagen. Niet alleen moet hij in die ronde Timman een vol punt toestaan, maar bovendien kon hij la ter op de avond niet anders doen dan de Deen Hamann feliciteren omdat deze de nog uit de vijfde ronde over gebleven afgebroken partij in zijn voordeel besliste. Prins zakte er door af naar de vijfde plaats. De stand in de grootmeestergroep is nu. na acht ronden: 1. Poloega jevski (rus) 6' pnt. 2. Uhlmann (Odl.) en Spasski (Rus) 6. 4. Gligoric (Zsl) 5. 5. Gelier (Rus) 4"!, 6. Janose- vic (Zsl), Tringov (Bul) en Hort (Tsj) 4. 9. Ciric (Zsl). Donner (ned) en Scholl (ne) 3"», 12. Langeweg (Ned), Hartoch (Ned) en Csom (Hon) 3, 15. Ree (Ned) 2V», 16. Jongsma (Ned) 2 punten. Voor morgen lijkt GDSMeerkerk een interessante kamp te worden. Dit aangezien de Genderen-Drongelen CombinaJe pas sinds juni bestaat. Tot nu toe sneelden SDO en Dron- gelse Bovs weliswaar op het zelfde complex, maar trok men verder ge- j scheiden op. I Nu de fusie to' stand is j gekomen, moet men een redelijk elf- j tal op de been kunnen brengen. Ook al vertrokken steunpilaren Van den Anker en Klomp naar1 Baardwijk. Meerkerk liet doelman Erkelens slechts met node gaan, maar kreeg er in de persoon van Van Kerkwijk (Heukelen) een safe sluitpost bij. Kwalitatief beter voetbal wellicht bij Krabbendijke - Barendrecht. Een ontmoeting tussen een Zuidelijke en Westelijxe derdeklasser. Krabben dijke treodl morgen aan met de van UTRECHT De Algémene en de hristelijke Bedrijfsgroepen Centrale, alsmede de St. Willibrordus bond hebben een klacht Ingediend bij de Sociaal Economische Raad over het International Coating Materials-con- i cern. VAN VEEN naar Wilhelmina Arnemuiden afkomstige Oostdijk en stelt ook enkele talentvolle jeugdspe lers op. GJS - BVC '54, alsmede Wil helmina - Oranje Wit zijn eveneens confrontaties tussen ploegen uit Wesf en Zuid De thuis spelende clubs kampten het afgelopen seizoen beide met aanvalslinies zonder stootkracht. Bij GJS vielen in de voorhoede geen mutaties te noteren in tegenstel ling tot Wilhelmina. dat In 't Veld kwijt raakte, maar in Van Veen. ex Roda Boys, een waardig remplacant ziet. Bij Arkel-De Alblas ten slotte kan de thuisploeg tegen de afdelings club zijn goede vorm van de laatste weken onderstrepen, via overtuigende winst. En dat zit er beslist in. nu de van SVW afkomstige Zondag een versterkiag blijkt. ISog vlugger „Maar ook onze meisjes moeten nog vlugger kunnen", aldus trainster Tine Lewis. „Ik geloof niet dat zij hun top nu al hebben bereikt." Na dit grote werk trok de jeugd in de avonduren weer alle aandacht Vooral Anke Rijnders. Hel Amers- foortse meisjes vlinderde lichtjes naar een evenaring van het adspiranten- record: 1.09,8. Frieke Buys, de VZC- zwemster die haar kansen voor Barce lona ineens uiterst dubieus zag wor den, putte er de inspiratie uit om in de finale van de onder 16-jarigen terug te slaan. Mei 1.09,3 dook zij voor het eerst een flink stuk onder de voor haar moeilijk te nemen barrière van de zeventig seconden. Concurrentiestrijd Ook op de 200 meter rugslag was de concurrentiestrijd uiterst fel tus sen Jozien Elzerman (bij de onder 14- jarigen) en Annemarie Groen bii de oudere groep. De Zian-zwemster evenaarde met. 2.34.0 het door Anne marie Groen in de series gemaakte adspiranten-record. Annemarie Groen bewees even later nog eens wel licht ten overvloede de voortreffe lijkheden van het Naardense zwem- systeem door in vlekkeloze stijl naar 2.32,0 te reiken, slechts een halve seconde boven de bij de winterkam pioenschappen geldende limiettijd. Dit is Hennie Pentermann. Na lange maanden bleek het Am sterdamse zwemstertje gisteren in Leeuwarden tijdens de natio nale zwemkampioenschappen, plotseling terug van weggeweest. Met haar 5.22.5 op de 400 meter wisselslag dames stelde Hennie niet alleen resoluut haar kandi datuur voor de hoogste eer, maar wist ze bovendien haar eigen na tionale record 1,6 seconde scher per. Bovendien lijkt ze met deze tijd zeker van een ticket Barce lona, waar zoals bekend de Eu ropese kampioenschappen zullen worden gehouden. TRIER Een dag na het opval lende Duitse succes in de ronde van Rijnland-Palts hebben de Nederlan ders in de derde etappe weer d.- hoofdrol gespeeld Popke Oosterhol won de etappe over 153 kilometer van Lauteieckcn naar Wittlich en Tino Tabak won vijf seconden nadat Oos terhof binnen was gekomen de sprint van de eerste groep. In het algemeen klassement bleef de Westduitse kampioen Deriick oo de eerste plaats. Tabak is op bijna een minuut derde en Oosterhof bezet de zesde plaats met een achterstand van anderhalve minuut. De uitslag van de derde etappe is: 1. Oosterhof (Ned) 153 kilometer van Lauterecken naar Wittlich in 4 uur 1 minuut en 40 seconden, met tijdsver- goeding 1.01.10: op 5 seconden: 2. Ta bak (Ned) met tijdsvergoeding 4 01 25: 3. Becker (Wdl). met tijdsvergoedine 4.01.35; 4. Troche (Wdl); 5. Trott (Wdl); 6. Muddemann (Wdl). Het algemeen klassement na drie etappes is: 1. Derlick (Wdl) 10.29.09. 2. Becker (Wdl) 10.29.28, 3. Tabak (Ned) 10.29.56, 4. Troche (Wal) 10.29.58, 5. Muddemann (Wdl) 10.30.26 6. Ooster hof (Ned) 10.30.38.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11