Rehabilitatie voor Jan Krekels ER WORDT AFGEZIEN Ree van verloor Gligoric Linda de vermoeide Boer Anke overklast Rijnders On fortuin velde Jan Janssen ook in Chaam Oproer Milanese gevangenis duurt voort Conclusie na twee dagen in Nijmeegse Vierdaagse Vragen om ander tracé van weg Breda-Ulvenhout Jongetje dood bij aanrijding Winst van Shell Oil sterk gedaald in eerste helft van 70 Leeuw valt vader en zoon aan 9 DONDERDAG 23 JULI 1970 Door Ger Stolk CHAAM Jan Janssen was goed kwaad. Terwijl het wielervolk in een poging het schrij nend leed te verzachten gescandeerd zijn naam yellde, kwam weer die trek van wrevel op het getekend gelaat van ,1e professeur'. In het -merde, ik mag toch niet meer winnen', hleek tenslotte een wereld van machteloosheid, een seizoen vol schlemielig onfortuin opgesloten te liggen. Jan Janssen, vier maal miskleunend in de recente Tour de France, evenzoveel keren naar een hatelijke tweede plaats verwezen als gevolg van de grijnzende pechduivel haalde ontgoocheld de schou ders op. „Het mag niet meer. Het mag niet meer". Een langzaam leeglopende achter tube en een niet la minuut aanwe zig zijnde reservefiets bepaalden dat gisteren niet Jan Janssen, maar Jan Krekels, de gekrenkte, de om discipli naire redenen buiten de Tourploeg gelaten Caballero, zich uitgebreid mocht laten kussen. Ook al omdat ploegmaat Harrie Steevens niet de indruk maakte in de enerverende meters naar het finishlint, serieus op de bloementuil aan te sturen. Want was het verbeelding? Hield de Witte Peter Post stapte bij de wed strijd de Acht van Chaam voor het eerst sinds zijn operatie weer op de fiets. Hij kon de 120 km echter niet uitrijden en moest na 80 km opgeven. MILAAN Het oproer in de San Vittore-gevangenis in Italië, die tot nu toe drie gevangenen het leven kostte, heeft zich gisteren in alle he vigheid voortgezet. Ongeveer zestig gevangenen protes teerden tegen de slechte behandeling en weigerden na het luchten naar him cellen terug te keren. Vijfhon derd gehelmde politiemannen, gewa pend met stokken, slaagden er na on geveer twee uur in, de gedetineerden naar de cellen terug te drijven. Vijf politieagenten zouden zijn ge wond. Een gevangene houdt uit pro test al vier dagen iang zijn celdeur gebarricadeerd. Hij heeft gedreigd met zelfverbranding als zijn eis tot bespoediging van zijn proces, niet wordt ingewilligd. Door Matty Verkamman NIJMEGEN Het gelaat was één pijnlijke grimas. De voe ten werden scheef op de keien geplaatst, maar alsof het een gloeiend heet bakkersblik betrof, werd het contact met de aarde weer zo snel mogelijk verbroken. Typerend voor het lopen was het steeds verder naar achter werpen van het zitvlak; alsof bij elke stap het verlangen groeide, het meest vlezige lichaamsdeel ergens achter te laten. De armen hingen er doelloos bij. Door het in het „normale leven" beslist aantrekkelijke negen tienjarige meisje nu gedevalueerd tot een zielig hoopje mens werd geleden. 4e daq VIERDAAGSE Ze was één van de velen. Zij viel niet op. Wel bekroop een ieder die het 'wandelgenot 'niet smaakte, een gevoel, gedistilleerd uit medelijden, DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. T. E. Westerterp (kath. v.) heeft minister Lardinois van land bouw en visserij gevraagd, de gepro jecteerde weg Breda -Ulvenhout zo aan te leggen, dat het niet noodzake lijk zal zijn een 26 meter brede strook van het zestiende eeuwse Mastbos te kappen. De minister van verkeer en water staat heeft al enkele jaren geleden een zuidelijker variant vastgesteld voor het tracé van ed nieuwe rijks weg Eindhoven - Tilburg - Breda - Bergen op Zoom, omdat het aanvan kelijke tracé het Mastbos door mid den zou snijden. SPIJKENISSE De achtjarige Joukje van de Kooij uit Krimpen aan den IJssel is gistermiddag nadat hij onverwacht dc straat was overgesto ken, aangereden door een auto. Het jongetje was op slag dood. j Honkballer Hamilton Richard- j son van Harlem Nicols heeft deze week tijdens een sliding demonstratie in Spijkenisse zijn kuitbeen gebroken en zal min stens twee maanden niet in actie kunnen komen. KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen I ROTTERDAM Shell Oil Company, de Amerikaanse maat- happij van de Kon./Shell Groep, heeft in de eerste helft van dit ar een netto-resultaat van 114,16 miljoen dollar behaald, 23 pro ent minder dan de winst van 147,38 miljoen dollar in het overeen- omstige tijdvak van 1969. humor en onbehagen. Ongelooflijk dacht je. Hoe kun je dat voor je ple zier doen. Met stomheid ben je dan ook geslagen, wanneer het zojuist be schreven meisje de vraag, hoe ze de tweede dag van de 54ste Vierdaagse had gevonden, als volgt beantwoord de: „Gelukkig was het weer beter dan gisteren. Het parcours door schilder achtig land van Maas en Waal was fascinerend. Gewoon geweldig mooi. Verder vond ik het bij elkaar komen van alle lopers in Wijchen nog groot ser dan gisteren in. Eist. Echt, ik heb het vandaag prima naar mijn zin ge had", besloot ze haar relaas. Blaren Geen last van blaren gehad?, dacht ik haar klem te zetten. „Blaren", vroeg ze spottend, groeien die nog niet genoeg aan de bomen? Ik voelde me ongelukkig. Had ik dan helemaal niets van een vierdaagseloopster be grepen? Aanmerkelijk fitter verscheen de 83-jarige....Rotterdammer Henk van der Wal aan de meet. Eens winnaar van Olympisch zilver en brons op de Spelen van 1908 in Londen, op res- pektievelijk de tien mijl en de mijl en met voor het begin van deze Vier daagse 64840 kilometer in georgani seerd wandelverband achter de rug, kwam deze krasse Zuidwijker opge wekt zijn kaart laten afstempelen. „Wanneer je zoals ik, geen alcohol gebruikt en ook geen nicotine in je longen zuigt, kun je wel tot je hon derdste een vierdaagse lopen. Trai ning vooraf is natuurlijk wel een eer ste vereiste. Dat is de fout, die jonge gasten maken. Ze denken dat het al leen maar een pretje is. Echt. het wordt onderschat". Onderwijl advies gevend aan een jongere generatie, droegen zijn pezige, korte benen hem even later naast zijn wandelvriendin, mevrouw Jansen, met 86 jaar de oud ste van allemaal, naar zijn hotel. O Uitvallers De tweede dag zelf werd vereerd met een bezoek van minister W. den Toom van defensie. Oorspronkelijk had het in de bedoeling van de be windsman gelegen, reeds 's morgens in de gezamelijke rustplaats Wijchen aanwezig te zijn. Op het laatste mo- bewust in vijftig meter voor de meet. Of zat hij er echt door? Patatkramen In die typische sfeer van Chaams ragfijn beschreven Acht door het rij pend zomerkoren was gisteren weer dat alles te beleven wat Chaam op alle andere citeria met straatlengte doet winnen. Sfeer, entourage, de walmende patatkramen en luid ven tende hotdogverkopers. Vedetten, Tourhelden en bierdrinkende wieler fans. Opgesmukt Chaam bleek ander maal een belevenis. Een spektakel stuk omdat, hoe men ook over het met schreeuwende reclameborden be hangen dorp moge denken, de renner en daar gaat het toch om nog altijd graag „De Acht" op zijn erelijst ziet bijgeschreven. Zo ongeveer moeten de vluchters van het eerste uur, een Peter Heynig, een Piet Hoekstra en een Marsman, erover hebben gedacht. Geen kwali teit genoeg voor de beslissende slag. Dat niet maar ze lieten zich toch even zien. Meer kaliber had de vlucht van Kees Zoontjes, John Brouwer, Eddie Beugels en Matje Gerrits. Maar toen ook al, hanteerde Jan Janssen de zweep meedogenloos en snel zagen de dapperen zich weer omgeven door vol leedvermaak grijnzende collega's. Grote slag De grote slag viel vijftig kilometer voor het einde. Peter Post was er net afgefietst als gevolg van het steken van een nieuw achterwiel, toen Jan Janssen ging lopen. In het ontketende geweld konden Harrie Steevens, Cees Rentmeester, Jan Krekels, Joop Zoe temelk en de voor zijn doen opmer kelijk 'klein' fietsende Leen Poort- I vliet mee. De kwaliteit en de samen- werking in deze groep, moesten, zo redeneerde tenslotte een ieder, de de- finitieve afscheiding teweeg brengen, j Het bleek een rake veronderstelling. Enfin Jan Krekels bleek de geluk kige. Want nadat Harrie Steevens een door Joop Zoetemelk geslagen gat had dichtgereden, nadat Jan Janssen zoals in de aanhef gemeld in de hoek der grommende pechvogels was ver zeild geraakt, gingen de Caballero's de spurt van ver, heel ver aan. Joop Zoetemelk, de rriet-spurter was toen al geklopt. En het enige gevaar kwam in feite van de ook al niet als rap bekend staande Leen Poortvliet. Maar de lange coureur uit Hekelin gen kwam er niet meer overheen, Jan Krekels had zich gerehabiliteerd voor de smaad hem aangedaan. Ergens op de perstribune vertelde Ton Vissers inmiddels dat het gerucht dat de Wil lem II ploeg zou ophouden te bestaan volkomen uit de lucht gegrepen is „De omzet van sigaren vliegt om hoog,", aldus de vrolijke Rotterdam mer. „Wat wil je dan nog meer...." De uitslag: l. Jan Rekels (Ned) de 120 km in 2.41.03: 2. Harry Steevens (Ned) z.t.: 3. Leen Poortvliet (Ned) z.t.; 4. Joop Zoete melk (Ned) z.t.: 5. Cces Rentmeester (Ned) z.t.: 6. Jan Janssen (Ned) op 18 sec.: 7. Matje Gerrits (Ned) op 2.11: 8. Peter Kiss- ner (Ned): 9. Richard Buckaki (Ned): 10. Jan van Katwijk (Ned): 11. Rlni Wagtmans (Ned): 12. Gerard Vianen (Ned): 13. Harm Ottenbros (Ned): 14. Roger Roosiers (Belg); 15. Eric Leman (Belg); 16. Franco Bltossi (It); 17. Luis Ocana <Sp); 18. Evert Dolman (Ned); 19- Jules v.d. Flaes (Belg): 20. Harry Jansen (Ned) allen dezelfde tijd als Ger rits. De uitslag van de wedstrijd voor ama teurs: 1. Kees Priem, Goes 120 km In 2 uur 51 min. 13 sec. 2. Bcnnl Groen. Steenwljk. 3. Henk Stander. Oude Tonge. 4. Cees Koe ken, Achtmaal. 5. Evert Diepenveen, Bil- thoven. 6. Ted Blom, Haarlem. 7. Jet Smulders. Tilburg. 8. Wlm Wanders, Meesrsen. 9. Jan Leuperink, Gasteren. 10. Peter Romijn. Goes. Winnaar bij de nieuwelingen werd Chris Bongers uit Apeldoorn, die de 80 km reed In 1 uur 59 min en 14 sec. De winst bij de Aspiranten was voor Jan Damen uit Ul venhout. 40 km in l uur 5 min en 35 sec. Dc spurt in volle gang. Links Steevens, verder van links naar rechts Krekels, Poortvliet en Zoetemelk. ment liet hij zich echter verentschul- digen. Nu zag hij in de benagelijke zon (Wat een verschil met gisteren) het lange lint lopers de laatste loodjes voor Nijmegen afleggen. Later op de middag bezocht hij nog het militaire kamp „Heumensoord". Het aantal wandelaars dat gisteren goed geluimd op weg ging, maar veelal gedesillusioneerd proefde hoe bitter het is na een geslaagde start te moeten uitvallen was precies twwe- maal zo groot als op de eerste dag: 356. Met dit al vertrokken er vanmor gen in alle vrpegte 11897 tippelaars voor de derde etappe van de 54ste Nijmeegse Vierdaagse, in wandelter men de Groesbeekse dag geheten. LEEUWARDEN Naar adem snakkend heeft Anke Rijnders moe ten ervaren dat Linda de Boer te machtig is geworden op het nummer dat zij verleden jaar nog voor onbe paalde tijd leek te gaan beheersen: de 400 meter vrije slag. it een communiqué dat Shell Ne- rland gisteren heeft uitgegeven lijkt verder dat de winst per aan- jeel is gedaald van 2,19 tot 1,69 dol- F- De voornaamste factoren die de re- ultaten over het eerste kwartaal on- iinstig hebben beinvloed, te weten Igere prijzen en hogere belastingen, leven in het tweede kwartaal door erken, zo heeft de president van de atschappij Denis B. Kemball-Cook, een toelichting op de cijfers ver aard. 4 Het netto-resultaat over het tweede wartaal gedroeg 59,13 miljoen dollar f 22 procent minder dan over het- ïlfde kwartaal van 1969. De winst 6r aandeel bedroeg in het tweede jvartaal 0,88 dollar tegen in het freede kwartaal van 1969 1.12 dollar. Door de herziening van de belas- hgwetgeving in de VS is de fiscale le ei c a; druk voor Shell Oil zwaarder gewor den. Ongeveer 9 miljoen dollar, of 21 procent, van het verschil tussen het netto-resultaat over het. eerste half jaar van 1970 en dat over de eerste helft van het vorige jaar is toe te schrijven aan de hogere belastingen. De opbrengst van de verkochte olieprodukten is in de eerste helft van dit jaar met slechts 1 procent gestegen hoewel de verkochte hoe- veelheden met 3 procent toenamen, hetgeen het ongunstige verloop van de benzineprijzen weergeeft in verge lijking met de eerste helft van 1969. De vermindering van de vraag naar en de druk op de prijzen van een aantal belangrijke chemische produk- ten als gevolg van de achteruitgang in de conjunctuur veroorzaakte een daling van 3 procent van de op brengst der verkochte chemische produkten,zo staat in de verklaring. AALSMEER De 35-jarige leeu- j wenlemmer R. Grabijn. eigenaar van het kleine circus Roberti, is gisteren I door een van zyn leeuwen aangeval- j len. Zyn vader, die met een knuppel probeerde zyn zoon te ontzetten, werd ook door het dier gegrepen. De man- nen moesten met ernstige wonden i naar het VU-ziekenhuis te Amster- j dam worden gebracht. De jonge Grabijn is al geruime tijd in het bezit van een leeuw en een leeuwin, waarmee hij dagelijks voor een nieuw nummer oefent. Ook gis teren ging hij de kooi in om het ge bruikelijke programma door te ne men, totdat hij onverhoeds door de leeuw werd aangevallen. De vader kon zijn zoon, die zwaar gewond onder het dier lag, niet hel pen. Een poging de leeuw met een stuk hout te verdrijven had tot ge volg, dat ook de vader werd aange vallen. De zoon maakte van de ge legenheid gebruik een brandblusappa- j raat te grijpen en de leeuw, in de ogen te spuiten, waarop een buurman de gewonde mannen hielp, uit de kooi te kruipen. Vader Grabijn kon na behandeling naar zijn woning terugkeren, maar zijn zoon moet voorlopig in het zie kenhuis blijven. Onder de bewonen van Aalsmeer AMSTERDAM, 22/7 De uitsla gen van de partijen voor het IBM- schaaktoernooi, dat in Amsterdam wordt gehouden, waren: Grootmeestergroep 8e ronde: Ree - Gligoric 01; Jongsma - CSOM af- gebr.; Scholl-Poloegajewski 01; Uhl- mann - Hort 1/2 - 1/2; Ciric - Gelier afgebr.; Janosevic - Hartoch afgebr; Tringow - Langeweg afgebr; Donner - Spasski 01. Stand na 8 ronden: 1/2: W. Uhl- mann (Odl) B Spasski (Rus) 6 3: L. Poloegajewski (Rus) 5 Va plus 1 af gebr. 4. S. Gligoric (Z sl) 5 plus 1 afgebr.; 5: v. Hort (Tsj sl) 4; 6/8: D. Ciric (J sl), G.P. Tringow (Buig) E. Gelier (Rus) 3V= plus 1 afgebr. 9/10: J.H. Donner (Ned), E.C. Scholl (Ned) 3V2 11/12: D Janosevic (Z J Sl), R G Hartoch vNed) 3 plus 1 afgebr. 13/14: K. Langeweg (Ned), I. Csom (Hong) 2V« plus 1 afgebr. 15. H Ree (Ned) 216. A.KP. Jongsma (Ned) lVa plus 1 afgebr. Meestergreep 8e ronde: Cortlever - Ontslag dreigt voor 450 werknemers van T ransburg/Enschede ENSCHEDE Bij dc Almelose rechtbank is gisteren het faillisse ment aangevraagd van de NV Trans burg waar 450 mensen werken. De Enschedese textielfabriek is het laat ste restant van het Van Heek con cern, dat in haar beste jaren ruim 3000 personeelsleden telde en het grootste bedrijf te Enschede was. Niettemin worden pogingen ge daan om Transburg van een onder gang te redden. Tot een van de mo gelijke redders wordt gerekend de heer W. G. Hukkekr, directeur van de Nederlandse bontweverij, die nog zeer resent het in staat van faillisse ment verkerende Enschedese bedrijf Tetem overnam. Hamann afgebr.; Piket -va Weide 01; Tatai - Bednarski Vt - Va; Tim man - Prins 10; Marovic - Westeri- nen 10; Van Geet - Adorjan 10. Stand na 8 ronden: 1. J. Timman (Ned) 6; 2: A Adorjan (Hong) 5Vs; 3: D. Marovic (Z.sl) 5; 4: L Prins (Ned) 4'/t plus 1 afgebr.; 5: S. Hamann (Den) 4 plus 2 afgebr; 6: T. Tatai (It); 4; 7: N. Cortlever (Ned) 3 plus 1 af gebr.; 8/1O: D.D. van Geet (Ned), B.J. Bednarski (Polen), J.J. Piket (Ned) 3; 11/12: H. Westerinen (Finl), P. v/d Weide (Ned) 2'/s. De partij Ree - Gligoric verliep als volgt: WIT H. REE (Nederland): ZWART S. Gli goric (Zuidslavle): Siclllaans grootmeester- groep, 8e londe: 1. e2—e4 d—c5: 2. pg—f3 d7d6; 3. d2—d4 c5xd4; 4. pf3 x d4 pg8—16: 5. pbl—C3 e7—e6: 6. ƒ2—f4 IfB—e7; 7. lfl—d3 pb8—c6: 8. pd4xcG b7 x C6. 9 0—0 0—0: 10. kgl—hl pf6d7: 11. ddl—f3 pd7—c5; 12. lel—d2 d6—d5: 13. e4e5 pc5xd3: 14. c2 x d3 lc8a6: 15. df3—g3 f7—f5; 16. e5xf6ep tf8xf6: 17. tal—el le7d6; 18. pal—e2 c6—c5: 19. Id2—c3 tf6f721. d3—d4 c5xd4; 22. Ic3xd4 22e6—e5: 23. Id4—gl e5xf4; 24. tel—dl ta3—e8: 25. tfl—él ld6—b4: 26. pe2—c3 teSxel: 27. tdlxei d5-dl: 28. df3—e4 la6—b7: 29. de4xd4 dd7—c6: dd4—d8 tn—f8: 31. dd8—g5 h7—h6: 32. dgag4 Ib4xc333. b2xc3 tf8—f6: 34. lgl—d4 tf6—g6: 35. dg4—e2 tg6xg2: 36. de2—e8 kg8—h7; wit geeft het De natuurlijke sprintaanleg van de 14-jarige Apeldoornse verloor het in Leeuwarden van het sublieme tempo- werk van haar één jaar oudere te genstreefster uit Naarden. Het was geen rechtstreeks duel, dat vindt zon dag plaats tijdens de all-in-finales, maar de strijd tegen de klok gaf dui delijk uitsluitsel. "s Morgens in de series dook Linda bij 'een mild zonnetje meteen bijna drie seconden onder het nationaal re cord van Anke: 4.45.6 met als tussen tijden 1.07,1 2.20,6 en 3.34,8. 's Avonds in de finale van de onder zestienjari gen kwam ze na een iets minder felle start uit op 4.46,5. Even tevoren had Anke Rijnders bij de onder veertien jarigen een mislukte poging gedaan het record weer terug te halen. Na een uiterst snelle eerste 200 meter (2.17,5) bleef ze steken op 4.48,1, tweetiende van een seconde onder haar eigen record, maar het had toch de uitwerking vaneen fiks pak slaag. Uitgeput bleef ze lange tijd aan het startblok hangen. Linda de Boer was beide malen fit als een hoentje uit het water gewipt. Al met al is na een jarenlange bloedarmoede de verheu gende situatie onstaan dat op de lan gere vrije slagafstanden het talent el kaar verdringt. De 14-jarige Anke Rijnders, de 15-jarige Linda de Boer en de 12-jarige Hansje Bunschoten. Laatstgenoemde is waarschijnlijk het grootste talent van allemaal. Maar er bestaat een vlotte kans dat Nederland bij de Europese kampioenschappen in Bercelona een finaleplaats op de 800 meter vrije slag mist als gevolg van het feit dat de jongste leeftijdsgroep in Nederland niet meer dan 400 meter per dag mag zwemmen. Hansje Bun schoten, het 12-jarige Naarden-talent I reeds goed gebleken voor 1.04,7 op de I sprint versloeg na een uitgekiende i race Yvonne van Kuilenburg in de j series van de 400 meter vrije slag dames met handslag: 4.49.4 Hansje moet volgens het reglement 1 zo. in één van beide finales verstek laten gaan. ..Ze zal waarschijnlijk de 400 meter kiezen, dat vindt ze leu ker," aldus haar moeder. Gemeente Utrecht wil personeel Werkspoor UTRECHT Het gemeentebestuuï va nUtrecht is bereid in samenwer king met het gewestelijk arbeidsbu reau na te gaan of er binnen het ge meentelijk apparaat plaatsingsmoge lijkheden zijn voor werknemers van Werkspoor Utrecht. Deze toezegging werd gistermid dag gedaan tijdens een op initiatief van het gemeentebestuur gehouden bijeenkomst met vertegenwoordigers van de directie van Werkspoor, werkgevers- en werknemersorgani saties. Heineken plaatst mi 1 joenenorder HARDENBERG Heineken heeft een order van acht miljoen geplaatst bij Wavin NV te Hardenberg en Zwolle, één van de grootste plastic- fabrieken in West-Europa. Het gaat hier om kratten voor bierflessen die op en naast elkaar kunnen worden gestapeld. Bij Wavin werken 1000 mensen. Daarnaast bestaan vestigingen in Denemarken, Ierland, Duitsland, En geland en India. Hansje Bunschoten won de 400 meter vrije slag dames. Met Linda de Boer is zij tot nu toe het meest opvallende zwemster- tje van dit kampioenschap. Op de foto: v.l.n.r. Hansje Bun schoten, haar moeder de Naar- den-trainster Wil Bunschoten en Linda de Boer, zeer tevreden na de races op de 400 meter. is de onrust over de aanwezigheid van beide leeuwen toegenomen. Men ver wacht dat zij de burgemeester zullen vragen de vergunning voor hun ver blijf in te trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9