Groot deel publiek eist zware straf druggebruik f20.- Het is toch niet alles midi wat Parijs dicteert I f40.- Dóórgroei-kamera.. Bauxietreus van de grond in Suriname Reispubliek nog te vaak ontstellend nonchalant Internationale prijs voor zondagsschilder Pieter Hagoort (82) NS-Vakantie- dagtochten 8 Dagen kris-Rrasdoor Nederland V erkeersbordeiicliaos op de rijkswegen? Belangstelling voor drugs is gering Exakta RTL1000 Celstraf voor vernielen van buste Franeo Massachusetts spant proces aan Pechstein wilde er met een kano vandoor ANVR-VOORZITTER OVER FLATCAR-DRAMA: 7 DONDERDAG 23 JULI 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Over het algemeen genomen is de belang stelling voor drugs in ons land gering. Het publiek weet weinig van de diverse middelen, is slecht op de hoogte van de gevolgen van het gebruik, maar staat vrij negatief tegenover de gebruikers van drugs. Dit concludeert de Nederland se stichting voor statistiek uit een onderzoek, dat zij heeft ge houden omdat naar haar mening over het onderwerp „drugs" veel wordt geschreven maar weinig voorgelicht. Dit tekort aan voorlichting kan, volgens sommige deskun digen, leiden tot een toeneming van het druggebruik en de vaak sensationele benadering van dit onderwerp wordt al even ge vaarlijk geacht. Bü het onderzoek waren ruim 1100 len en vrouwen betrokken. Van ondervraagden antwoordde 45 procent dat druggebruikers zwaar [estraft moeten worden. Zij spraken soms over zweepslagen, werkkampen en afbeulen. Vooral de ouderen in de leeftijd van 50 tot 64 jaar menen dat een harde hand meer zal helpen dan zachte heelmeesters. Een genuanceerder houding bestaat bij jongeren van 16 tot 24 jaar, bij inwoners van de drie grote steden en bij de mensen, die veel belangstelling voor het onderwerp hebben en van wie kan worden aangenomen dat zij beter zijn geïnformeerd. Zij zien meer in lichte straffen, ontwenningskuren of helemaal niet straffen. Interesse Zestien procent van de onder vraagden toonde veel interesse voor drugs, 25 procent een beetje, 58 pro cent is weinig geïnteresseerd. Het percentage met weinig belangstelling is het hoogst in de categorie 65 jaar Waarom zou u geld steken In een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkeli]k kompleet kamera-systeem. Dat Is nu al mogelijk voor 569,- met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exekte kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchrooriflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. en ouder. Niet zo verwonderlijk, maar dat het percentage jongeren van 16 tot 24 jaar met veel belangstelling zoNlaag is (18 procent), noemen de onderzoekers verrassend. In deze leeftijdscategorie is de kennis over drugs het grootst. Over het algemeen genomen wordt mari huana, "LSD en hasjiesj het meest genoemd. Men is van mening dat iemand die af en toe marihuana ge bruikt, minder gevaarlijk is voor de samenleving dan iemand die veel alcohpl gebruikt. De meerderheid is niet van plan een marihuanasigaret te proberen. Deze neiging is het grootse bij de mensen van 25 tot 34 jaar en 50 tot 64 jaar. Over het algemeen neemt men aan, dat drugs blijvende schade lijke gevolgen hebben. Hierbij dient j men wel te bedenken dat de kennis van de ondervraagden over de midde- len gering is, aldus het rapport Bjjna alle ondervraagden ztfn het erover eens, dat het voornamelijk de j „langharige jeugd" is die drugs ge bruikt Verder worden genoemd men sen met moeilijkheden, mensen die zich vervelen, artiesten en studenten. Van de ondervraagden wist overigens 34 procent hierop geen antwoord te geven. 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Tn juni, juli en augustus. voordelig uit met NS PARIJS Nu de rokken alle aandacht vragen komt ook de voetbekleding extra in de belangstelling. Je schoenen zijn slanker geworden. De hoogste hak is ongeveer vijf centimeter. Reptielleer is favoriet; maar ook elastisch geweven materiaalbedrukt met een reptielmotief. Roger Vivier maakte er lange laarzen van voor après-ski. De pantalonpijpen worden in de schacht gestopt. Voor de avond een hielloze pump van rood satijn met een bijou van rood kristal. Op de foto's drie modellen van deze meester-schoenmaker. Hij is ai bij uw fotohandelaar! Orwo Foto N.V. - Postbus 127 AMSTERDAM De bijna 83- jarige Pieter Hagoort uit Grootebroek by Enkhuizen heeft de eerste prijs gewonnen tijdens de internationale „Naleven 70" in Zagreb (Joegoslavië), waarin 131 naïvc schilders uit 18 landen deelnemen. Pieter Hagoort, die op 16-jarige leeftijd koetsier werd op de Rot terdamse paardetram en later chef van de paardetram tussen Hoorn en Enkhuizen, begon te schilderen na zijn pensionering als postbode in Enkhuizen. Hij schildert hoofdzakelijk stads gezichten, gebouwen en andere on derwerpen die er nu niet meer zijn en doet dit alleen uit zijn herinnering. Aanleiding om te gaan schilderen was de wens om de vroegere tram remise van Grootebroek vast te leggen. Schilderijen van Pieter Hagoort be vinden zich tot 3 augustus in de „Albert Dome collectie van naïve schilderkunst" in het Bonnefanten- museum in Maastricht. De eerste prijs van „Naïve 70" be staat uit een verblijf van veertien dagen in Joegoslavië. (Tevens zal bij de volgende manifestatie van naïve kunst in Zagreb een overzichtsten toonstelling van zijn werk worden gehouden. (Van onze moderedactrice) PARIJS Coco Chanel, die de afgelopen jaren menige on- zouten kritiek heeft gelan- erd op haar collega's, die al- or maar weer een paar centi- iter van de roklijn afknabbel- n, heeft het gepresteerd tot i toe als enige met een collec te komen, waar de rok pre ss tot de knieholte en knie- reikte. En het is merk- *ÈB hoe kort dat nu lijkt aardig 1 pakjes waren kleurrijker dan ■4t met veel rood er in. Ditmaal geen ..rnering van het traditionele galon, f)ar tweemaal twee zakjes op het Ije. De zakken staan boven elkaar, Id vlak boven en een vlak onder de llel U n. ieder zakje een koperen knoop, die welke het jasje sluiten. 1 werden blouses bij gedragen met 1 stijve boord, die omgeslagen pun- ns heeft, een grote strik of een opdas horen erbij. Verder toonde fluwelen japonnen met zwierige Sten en mantels van grote onregel- jige ruiten. Voor de avond komt het lange slanke silhouet terug, temeer daar de avondjaponnen lange strakke mou wen hebben. Een enkele maal waaiert de rok uit door plissee. Heel veel grijs flanel, verder crê pe, fluweel en jersey. De kleuren naast het grijs; vooral in diepe war me tinten als auberginepaars, roest rood, paprikarood en prune. Bij al les, ook bij de avondjaponnen, wor den laarzen gedragen met knoopslui- ting opzij. Spektakel Dp ii 'Jjk nï wei "fc Verkleden ïna Rlcci, het huis waar Pipart ls groter naam krijgt, was ook al at gematigd met de roklijn. Voor ihtend net over de knie; voor de Idag tot de kuit; voor de cocktail onder aan de kuit en voor de d maxi. (Gesteld dat altijd dat ik maar een vrouw is, die zich keer van top tot teen wil verkle- >k hier rechte hemd-jurken met ilitten, maar dan werd er onder split een onderpand van hetzelfde iriaal gedragen. De garnering be id uit dubbele stiksels. Horizon- net onder de buste en vertikaal de zijnaden. De rokken zijn it. Ronde halzen of hoge boorden. uitbundig en heel flatteus de Russische mantels met wijd, •mzoomde rokgedeelte. Er wor- geweldige kozakkenmutsen bij igen. De sluiting heeft vaak lebourgs. Mantels, die doen den- aan hoge sneeuw en arresleden... De Parijse modeweek kan niet echt zijn wanneer er niet ergens een pa- niekje uitbreekt. Het is nu eenmaal zo, dat elk huis zijn programma op maakt zonder rekening te houden met de collejga's. Het gevolg is, dat er van show naar show gerend wordt. Voor het eindigen van de show ver trekken wordt als een grofheid be schouwd en laat komen betekent een plaatsje in een weggedrukt hoekje, waar vrijwel niets te zien is. Na de show van Cardin, die onge looflijk lang duurde, ondernamen de moderedactrices aller landen dus een run naar de Avenue Pierre Premier de Serbie, waar Ted Lapidus in een modern pand gevestigd is. Merkwaar dig genoeg precies op de plek waar eens de salon van Jacques Fath stond. Toen de bonte schare bij Ted arri veerde, was er echter geen binnenko men mogelijk, omdat velen Cardin hadden laten schieten, en met of zon der kaart zich bij Ted genesteld had den. Algemene verontwaardiging Het eind was. dat men de gouden stoeltjes op straat sleepte en de man nequins via de salons ook een rondje op straat liet lopen. Een vreemde grap werd uitgehaald met de aankondiging dat Castillo, de Spanjaard die in Parijs een grote naam verwierf maar toch zijn huis sloot en naar zijn vaderland terug keerde, weer in Parijs een collectie zou tonen. Iedereen wilde daar bij zijn. Maar toen bleek, dat Castillo nog rustig in Spanje zit. Hij heeft echter aan een confectiefirma zijn naam „verkocht" en die firma show de. En deze week moet men in Parijs niet met confectie aankomen. De hoogste haute couture is immers het enige wat nu telt! Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. voordelig uit met N Aartsbisschop Makarios van Cy prus en de Grieksorthodoxe patriarch van Alexandrië (Egypte) Nikolaos IV hebben besloten tot de oprichting van een Grieks-orthodoxe theologi sche faculteit in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. ■fr In de kloosterkerk van Lwof (Oekraine) is een museum voor de geschiedenis van de godsdienst en het atheïsme geopend. In Leningrad bestaat al een dergelijk museum. Een pakje in beige met framboos- kleurige strepen uit de nieuwe herfst-wintercollectie van de ont werpster Coco Chanel. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met.een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS DEN HAAG De béwering, als zou de plaatsing van ver keerstekens op de Nederlandse wegen, onbegrijpelijk, overdadig, volmaakt slordig en volledig chaotisch zijn, is gisteren door minister Bakker tegengesproken. De bewindsman wilde wel toegeven dat er merkwaardige combinaties voorkomen van verkeersborden, maar dat in vele gevallen een levensge vaarlijke situatie zou zijn ontstaan, ontkende hij. De minister van verkeer -deed zijn uitspraken op vragen van het socia listische Tweede Kamerlid Van Thijn, die doelde op conclusies uit het rap port van ir. Maaskant over verkeers regels, verkeersaanwijzingen, enz. In dit rapport werd de toestand op de Nederlandse wegen als hierboven omschreven. Er is nu een werkgroep gevormd, die de voorschriften op meer effectie ve wijze gaat interpreteren, zo deelde minister Bakker mee. De richtlijnen voor tekens op het wegdek binnen de bebouwde kom zijn eind 1969, en die voor buiten de stad in april 1970 door de minister vastgesteld. PARAMARIBO De Surinaamse regering en het Amerikaanse bedrijf Reynolds Metals Company hebben overeenstemming bereikt over een gezamenlijke ontwikkeling op fifty- -fifty-basis van een aluminiumbedrijf in West-Suriname. De zakelijke overeenkomst vpor het winnen van bauxiet werd tijdens een korte plechtigheid ondertekend. Er is een planning gemaakt voor twee pro jecten, een in net Bakhuisgebergte en het andere bü de Coppenamerivier. BARCELONA Vijf Spaanse stu denten, die ervan worden verdacht een borstbeeld van generaal Franco te hebben vernield, zijn gisteren schuldig bevonden aan „militair op roer" en tot gevangenisstraffen ver oordeeld van zes maanden tot twee jaar. De studenten zouden ook hebben gedreigd de rector van de universiteit te verwijderen. De zes studenten, een van hen werd vrijgesproken, moesten verschijnen voor een militaire krijgs raad. De veroordelingen moeten nog worden bekrachtigd door de militaire bevelhebber in Barcelona. Voor het vervoer wordt een spoor lijn aangelegd. De bouw betekent een belangrijke stimulans voor de econo mie en zal de werkgelegenheid even eens ten goede komen. Drie tot vijf honderd werknemers zijn nodig in de mijnen. Het bedrijf zal zich ook be zighouden met de bouw van klinie ken, scholen en woningen. De capaciteit van de fabriek, die wordt geschat op 200.000 ton per jaar zal nog worden opgevoerd tot 400.000 ton. Hie.-mee bezet het bedrijf de derde plaats op de wereldranglijst. WASHINGTON De staat Ma- sachutsetts heeft het hooggerechts hof in Woshington verzocht te ver klaren dat het Amerikaanse optreden in Vietnam ongrondwettig is. Overeenkomstig een besluit van de volksvertegenwoordiging heeft de procureur-generaal van deze staat het hooggerechtshof gevraagd de mi nister van defensie te gelasten zich te onthouden van het versterkken van de Amerikaanse troepenmacht in Vietnam of van het zenden van inwoners van Massachusetts in een militaire functie naar Vietnam. In het verzoek wordt er aan her innerd dat Massachusetts, toen het tot de unie toetrad, afstand deed van zijn soevereine recht buitenlandse betrekking aan te knopen en oorlog te verklaren, op voorwaarde dat de nie slechts na een formele verkla ring van het congres aaan oorlogen zou deelnemen. HOEK VAN HOLLAND De poli tie van Hoek van Holland heeft een verrassende ontdekking gedaan in de Berghaven. Daar is de kano gevonden van Klaus Pechstein, de man die vo rig jaar bewondering afdwong voor zijn zwemtocht over de gehele lengte van de Rijn en nu in een Zwitserse cel zit. Zoals bekend was Pechstein gear resteerd op verdenking tot afpersing van een bedrag van 100.000. De Zwitserse lange-afstandzwemmer had zijn vluchtplannen kennelijk degelijk voorbereid. Op 17 juni was hij al voor voorbereidingen in Hoek van Holland geweest. Daar had hij een kano achtergelaten, afgedekt met zeildoek. Pechstein was na het slagen van de afpersing van plan geweest een veilig heenkomen met de kano te zoeken. Hierin bevonden zich kleren en le vensmiddelen voor een lange periode en een flobertgeweer met munitie. Granada protesteert tegen doden stakers GRANADA Enkele honderden personen hebben gisteren een sitdown demonstratie gehouden uit protest te gen de dood van drie stakers, die door de politie zijn neergeschoten. De bouwvakkers hebben Inmiddels hun staking voortgezet. Tijdens de onlusten van eergisteren, waaraan door drie duizend betogers werd deel genomen, zijn 37 politiemannen ge wond geraakt. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Het Flatcar-drama, deze week, heeft het opnieuw triest aangetoond: wie onbezorgd naar de zon wil, moet bij het kopen van dat vakantieplezier terdege uitkijken; wie dat niet doet, loopt risico's. De ruim honderdzestig Ne derlanders, die hun Spaanse dromen plotseling en vlak voor vertrek in rook zagen opgaan, hebben het hard ervaren. Van de ene dag op de andere was hun vakantie afgeschreven en mét die vakantie ook het geld, dat zij al hadden gestort. Het jonge, nog geen jaar be staande, Amsterdamse reisbureau Flatcar was in financiële moeilijkhe den geraakt. Niet door eigen schuld op zijn beurt werd het bureau weer slachtoffer van de oplichters- praktijken van een Duitser, die be middelde tussen Spaanse flateigena ren en Flatcar maar de gedupeer den zaten er toch mee. Alleen door spontane hulp van een tweetal concurrerende bureaus Sporthuis Centrum en D-Tours, die gratis, resp. voor een derde van de prijs vervangende reizen aanboden kon een deel van de gedupeerden nog naar een vakantieland worden gebracht. De rest moet thuisblijven, zonder vakantie, zonder geld. „Eigen schuld" „Een trieste zaak", zegt in Am sterdam de heer F. Benningcn, voor zitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, die 750 van de 900 Nederlandse reisbureaus in zich verenigt (de 1600 reizen ver kopende bankkantoren niet meege rekend). „Maar", voegt hij er gelijk aan toe, .het is de schuld van de mensen zelf. Het reizend publiek toont vaak een ontstellende noncha lance als het om het kopen van een reis gaat." „Men boekt maar, telt grif hon derden guldens neer1 en vraagt zich niet eens af aan wélk bureau men zijn vakantie toevertrouwt" Waarmee hij niet wil zeggen, dat de (25-jarige) Flatcar-eigenaar D. van der Kreeft, mala fide zou zijn. Een onderzoek van de Amsterdamse recherche toonde het tegendeel aan: er was correct zaken gedaan, het bureau had het dooi' de klanten ge storte geld overgemaakt naar de als tussenpersoon optredende Duitser Joachim Hack. Alleen: toen de Duit ser dit geld bleek te hebben verduis terd, was de bankrekening van Flat car niet toereikend om de Spaanse flateigenaren uit eigen middelen te betalen. Flatcar was te klein, te jong, te weinig kredietwaardig en raakte dus dii'ect in moeilijkheden. Vrije markt Benningen: „Dat is het probleem in deze branche: iedereen, die dat wil, kan er zich vrijelijk in begeven Het organiseren van reizen is in Ne derland niet aan een vergunning ge bonden, alleen voor busreizen heb je papieren nodig. Voor wederverko pers is zo'n vergunning al helemaal niet vereist. Zelfs de groenteboer mag reizen verkopen." „De ANVR tracht hier paal en perte aan te stellen. Wie lid wil wor den moet aan bepaalde eisen vol doen. Hij moet aantonen tenminste drie jaar zijn bureau vakbekwaam te hebben gerund, hij moet een ze kere financiële stabiliteit hebben en hij moet 10.000 gulden als garantie in de verenigingskas storten." „Maar natuurlijk, niemand ver plicht hem tot de vereniging toe te treden. En dat betekent, dat zich elk iaar opnieuw weer nieuwe wilde vlinders op de reismarkt storten. Lo gisch, want het is een snel groeiende markt, men ziet er veel geld in. Soms ook slaagt zo'n nieuweling, maar vaak ook niet. In ieder geval zijn het tot nu toe steeds de buiten staanders geweest, die brokken ma ken, de mensen, op wie wij geen enkele controle hebben." Bescherming Bieden de ANVR-bureaus dan wél een waterdichte bescherming? De heer Benningen geeft toe: mocht een bij de vereniging aange sloten bureau in moeilijkheden ra ken dan is et geen ANVR-fonds, waaruit gedupeerde vakantiegangers kunnen worden betaald. „Er wordt wel over gesproken, maar tot een beslissing is het nog niet gekomen; een ondernemer is nu eenmaal niet zo gauw bereid te betalen voor een concurrent, die zijn zaken niet goed runt." „Maar laat ik het zo voorzichtig stellen: ik heb het gevoel, dat wanneer er in onze gelederen iets zou gebeuren dit binnen deze ge meenschap wordt opgelost. Ook de luchtvaartmaatschappijen, di>e aan ons zeer goede klanten hebben, zou den dan wel wat willen doen. Maar het is een logische zaak, dat wij een bureau als Flatcar, dat geen ANVR- lid is, niet helpen, althans niet als vereniging." Basis Vindt de heer Benningen, dat de reisbureau-organisatie bij de wet zou moeten worden geregeld? „Wet is een wel heel groot woord. Wij vinden, dat elke branche zélf orde op zaken moet stellen. Dat pro beert de ANVR nu. En naar eer en geweten kan ik stellen, dat wij al een behoorlijke basis hebben gelegd, al kan nog niet gesproken worden van een ideale toestand Het is ook een moeilijke zaak in een branche, die zo onstuimig groeit, gelijk maar alles te stroomlijnen." De regelingen van de ANVR ko men tot stand in nauwe samenwer king met de overheid. Benningen: „Het ministerie van economische zaken laat ons gelukkig nogal vrij." „We mogen alle regelingen treffen, die wij nodig vinden Alleen onder één voortvaarde: dat we niemand duperen. En dat vinden wij. eerlijk gezegd, een nogal zwak standpunt, want dan ga je bij het bepalen van je beleid uit van de zwakste scha kel." Schildje In hoeverre die regelingen de va kantieganger van straks een werke lijk waterdichte''bescherming zullen bieden, is vooralsnog een vraag. Het gebeurde met Flatcar en Flatcar staat niet alleen als men kijkt naar het aantal vakantiedrama's van de laatste jaren heeft in ieder geval bewezen dat men nu zover nog niet is. Het ANVR-schildje op de deur van het reisbureau mag dan een ze kere garantie zijn, het ontbreken er van hoeft niet te betekenen, dat men met een minder goed bureau te ma ken heeft. Het betekent alleen, dat men met zo'n bureau eerder kans op moeilijkheden heeft dan met een bureau.dat het schildje wél voert. De keus is aan de klant....

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7