LAGERHUIS STEMT IN MET WAPENLEVERING Marteling wapen in politiek Brazilië Gunstige reactie Kairo b|j dubro M A Correct gedrag van kapers Schoner rijden begint bijEsso Vraag onze "Schoon Rijden" (^jpfr hsso service gaat steeds verder bovenste beste onderzetters GRATIS A spaar alle 12 Labour waarschuwt voor gevolgen Kennedy jr.: Ik wil president van FS worden Zijn luchthavens in Zuicl-Europa echt gevaarlijk? Overleg VS met Rusland en Israël Vliegtuigkaper in Saigon gaf zich over Stakings leiders geven toe Minder longkanker door niet-roken Boliviaanse regering laat rebellen vrij Passagiers juichten bij overval Internationale juristen: onderdrukking en folteringen LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren na een fel debat Dgestemd met de mogelijke wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Een ïotie van de in oppositie zijnde Labour-partij waarin de conservatieve egering werd verzocht van haar voornemen af te zien, werd met 313 liegen 281 stemmen verworpen. Oud-minister van defensie Healy \jvaarschuwde voor de gevolgen van "eventuele wapenleveringen. Talrijke Afrikaanse landen ten noorden van Ie Zambesi beschouwen de militaire ll(anacht van Zuid-Afrlka als een sirechtstreekse bedreiging. De Afri kaanse landen, aldus de Labour-afge- aardigde, zullen tot een bewape- ingswedloop worden gedwongen. Zij uilen zich dan niet toi Engeland, 'plnaar tot Rusland en China of andere anden wenden. De politiek van de huidige regering, i vervolgde Healy, leidt tot afbraak Radio-Veronica (2) Met instemming heb ik de opmer- ringen van de heer Van Deth over gelezen. Het is pre- bies zoals hij schrijft dat men de man, die een clandestiene zen- 5<ner gebruikt, te vuur en te zwaard Achtervolgt maar de groten in dit ge bral Veronica, ongemoeid laat. Dit is een discriminatie die in deze etfechtsstaat niet zou mogen voorko- nen. Is het een wonder dat men gaat ipreken van klasse-justitie? Bovendien krijg ik, als ik de krij- en de „muziek" van deze zender hoor, 'len onaangename smaak in de mond. tornt men in de natuur, in bos of aan et strand, overal hoort men de klan ken van de meest banale Veronica- j lüziek, afgewisseld door de geagi- eerde stem (waarom eigenlijk altijd üleze gejaagdheid en schreeuwerig- teid) van de discjockey. Voor mij hoeft het allemaal echt «niet en hoe eerder deze zender wordt opgedoekt, hoe liever het mij zal zijn. al/I aardingen P. B. Huizer. ?i Bloedbank (2) Mej. Zonneveld schreef dat in Ca nooit gebrek is aan bloed. Twee sljaar geleden waren we bij onze zoon (n Canada. Een vriend van hem was imstig ziek in een ziekenhuis opge- Aan alle vrienden en kennissen, bezochten, werd gevraagd geven omdat de voorraad in ziekenhuis zo klein was... ben Otter Barendrecht Zwembaden n De a.r. fractie in Katwijk aan Zefe tafeeft gestemd voor openstelling van ■jet zwembad op zondag. Dat is verre een evangelische politiek waar- pee door u, ARP, geschermd wordt, dit is slechts kiezersbedrog. In praktijk komt er van die christe lijke keuze niets terecht. Weet nu dat wanneer u in de poli- lek doorgaat de naam des Heren te ïrioochenen, dat de Here u ook zal «•loochenen in de hemel. Dóch u, tafden der SGP en CHU fractie, die Heren naam voor de mensen hebt rieden, die zal ook de Here belijden >r Zijn Vader, Die in de hemelen l En dit geldt allen die in de politiek ach niet schamen voor de eer des jerenop te komen. van de posities die Engeland gedu rende een eeuw in Afrika en Azië heeft opgebouwd. Hij gaf toe dat de activiteit van de Sowjetvloot in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en. de Indische Oceaan is toegenomen, maar meende dat de doelstellingen van de Russen in dit deel van de wereld meer poli tiek dan militair zijn. Vitaal belang Volgens Sir Alec Douglas-Home is de handelsroute door de Indische Oceaan van dermate vitaal belang voor het westen, dat de NAVO zich ermee zou moeten bezighouden. „Tot het tijdstip dat de Verdragsorganisa tie besluit haar beleid te herzien kunnen slechts de vloten van Enge land en Zuid-Afrika tezamen vol doende kracht opbrengen", aldus de minister van buitenlandse zaken. Overigens zei Douglas-Home dat nog geen definitieve beslissing is ge nomen en dat het overleg met de lan den van liet Gemenebest met Ameri ka wordt voortgezet. Maar Washing ton heeft inmiddels zich gedistan tieerd van de voorgenomen wapenle veranties. Het is van plan strikt de hand te honden aan het wapenem bargo. In de Veiligheidsraad hebben de Afrikaanse landen hun ontwerp-reso- lutie betreffende de wapenleveranties afgezwakt, in zoverre, dat niet langer NEW YORK De 17-jarige zoon van de vermoorde senator Robert F. Kennedy, Joseph, heeft gezegd, dat hij president van de VS wil worden, zo stond gisteren in een artikel van het dagblad Daily News in New York. „Niet lang geleden hingen Joe en een paar andere knapen op een re genachtige dag rond bij de water- sportclub in Cape Cod. Zij speelden het spel waarbij iedereen moet zeg gen wat hij later wilde worden. Een van de jongens wilde kunstenaar worden, een ander miljonair. Toen het de beurt van de jonge Joe Kennedy was, zeihij: Ik ga pre sident van de Verenigde Staten wor den. En hij maakte geen grapjes, al dus het blad. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Van der Peijl (CH) wil zekerheid over de veiligheid op een aantal Zuid- europese vliegvelden. Het Kamerlid richt zich tot minis ter Bakker (verkeer en waterstaat) en wijst erop dat de Britse verkeersvlie gers twaalf vliegvelden technisch on- yoldoende uitgerust vinden, terwijl de Nederlandse verkeersvliegers de situatie lang niet zo verontrustend vinden als hun Britse collega's. speciaal wordt verwezen naar Frank rijk en Engeland. Protest De actiegroep Zuidelijk Afrika, het comité Zuid-Afrika, het Angola-co- mité, Sjalook kerk en vrede en Ro- desië comité hebben in een brief aan de Britse; premier Heath geprotes teerd tegen de wapenleveranties. Zij vinden dat deze leveranties, die voortkomen uit economische overwe gingen, tevens onderdeel vormen van een doelbewuste politiek van steun aan de onderdrukking van het Afri kaanse volk. De wapenlevering bete kent voor Zuid-Afrika een politieke en morele steun, zo schrijven zij. W anhoops toes tanden In Brussel is een aantal deskundi gen van de commissie voor de rech ten van de mens van de VN bijeenge weest om er getuigen te horen over de situatie in Zuid-Afrika en ook in Rhodesiëen de Portugese koloniën. Zij moeten nagaan of de rechten van de mens in deze landen worden geschonden. De deskundigen namen kennis van een verslag over de situa tie in Zuid-Afrika, waarin onder meer wanhoopstoestanden worden gesignaleerd, die zich voordoen bij de werkgelegenheid en de arbeidsvoor waarden, als gevolg van de apart heidspolitiek. GENEVE De internationale commissie van juristen heeft gis teren in Genève gezegd dat de marteling een politiek wapen in Brazilië is geworden en dat de zogenaamde „doodsbrigades" al moordend en ontvoeringen plegend door het land trekken en daarbij mensen op het oog hebben die vijandig staan tegenover de regering. In een document getiteld „Verslag over onderdrukking door politie en martelingen van politieke tegenstan ders en gevangenen in Brazilië" schat de commissie dat er in Brazilië ten minste 12.000 politieke gevangenen zijn. Vervolgens somt de commissie een lijst politie- en legerorganisaties op waarvan wordt beweerd dat zij heb ben deelgenomen aan onderdrukking en martelingen, evenals aan de zoge- Zodra het weer in Artis, Amsterdam, wat beter wordt komen ze naar buiten, Moeder Tijger en haar drie kinderen. De kleintjes, waarvan er hier maar twee te zien zijn, spelen onder het waakzame oog van moeder. naamde „doodsbrigades" van in bur gerkleren gestoken politie-agenten, moordenaars uit de onderwereld en ex-misdadigers die personen ontvoe ren en vermoorden die verdacht wor den van een vijandige houding te genover de regering. Het verslag gaat verder: ,.In be paalde gevangenissen of kazernes worden vaders en moeders voor de ogen van de kinderen gemarteld om hen te dwingen te spreken, priesters worden in het bijzijn van collega's gefolterd". Systematisch Marteling wordt volgens het com muniqué systematisch als een politiek wapen toegepast vaak zelfs voor dat er een verhoor is afgenomen. De methoden die daarbij gebruikt wor den zijn vaak verschillend. De ene keer wordt iemand met zijn hoofd zolang en zo vaak in drek, urine of vuil water gedompeld tot hij bijna bewusteloos is, »worden de gevoelige lichaamsdelen geslagen, of worden oogleden en neusgaten met elektri sche schokken bewerkt; de andere keer worden er schijnexecuties ge houden of berooft men iemand da genlang van zijn slaap. Volgens het communiqué worden er ook dikwijls vele gevangenen weken lang in zeer kleine ruimten geworpen waardoor er zich vaak gevallen van krankzinnigheid voordoen. De juristen zijn het erover eens dat de martelingen soms worden gepleegd op persoonlijk initiatief van enkele beambten. In de militaire gevangenis van Belo Horizonte worden politie honden getraind in het aanvallen van gevoelige lichaamsdelen; in andere worden de nagels van vingers en te nen uitgetrokken of worden withete naalden onder nagels of in gewrich ten gestoken. De Braziliaanse regering heeft on middellijk gereageerd met de verkla ring dat de beschuldigingen vals zijn. Niemand wordt vastgehouden omdat hij tegen de regeringspolitiek gekant is. In de gevangenis zitten alleen vijfhonderd „terroristen". Hun behandeling is niet in strijd met de humanitaire beginselen, zegt de regering. WASHINGTON Amerika heeft gisteren het Egyptische antwoord op zyn vredesvoorstel len voor een regeling van het conflict in het Nabije Oosten ontvangen. Samen met Israël, Rusland en andere geïnteres seerde partyen zal de Ameri kaanse regering het Egyptische antwoord bespreken. Of het antwoord positieve elemen ten bevat is niet bekend. Een woord voerder van het ministerie van bui- De geduldigste man in Den Haag ongetwijfeld mijn schoenmaker. is hij ook. Bescheiden erfevenzeer. En nijver. Hoe hij het presteert weet ik niet, jiaar in één dag kunnen de gerepa reerde schoenen weer gehaald wor gden en als dat de klant niet schikt Js hij nog goedig genoeg om ze thuis utlte bezorgen. De oudste trappers bekijkt hij met nraandacht en verzint dan wat eraan gelapt kan worden. Op een of an- manier lukt het hem ook nog e pltijd. at» Als het ongelooflijke dan gebeurd en het op betalen aankomt, ver- mtschuldigt hij zich voor de paar lubbeltjes, die het extra heeft ge tost. Gratis geeft hij zijn brokjes le vensfilosofie weg. Dat werken ge tond is en geld ook niet alles. Hij is altijd omringd door schoe ien, laarzen, sandalen en al wat de voet draagt. Dat is veelal bruin en twart. Zwart en bruin ook de bor stels, de machines, de leesten en de ïamers. Het was dan ook volkomen ver gassend er op een dag binnen te en een weelde van fleurig heid op de werkbank te zien. Een berg bloemetjeskatoenHij stond erover gebogen met aandachtige ogen en een grote tang in zijn hand Legde die neer en strekte de rug. Hoorde mijn schoenwensen aan en bekeek de slachtoffers van veel ge loop met deskundige blik. Beloofde zoals gebruikelijk een snelle behan deling. Nam toen de tang weer op, kenne lijk wensend en vrwachtend dat ik verdwijnen zou. Maar ik kon het niet laten: „Wat doet u nu toch?" Hij zuchtte. Blijmoedig Wees op een doos vol koperen rin getjes naast zich, op de berg stof en legde uit: „Ziet u, daar staan kleine stipjes. Op die plaats moet een gaatje komen met een koper ringetjes er omheen. Kunnen ze er zo modern een veter door halen Ik zag het, maar hoe kwam dat hier bij hem terecht? Hij zuchtte nog eens: „Het schijnt een gratis patroon uit een of ander damesblad te zijn. Kunnen ze zelf verkleinen of vergroten, weet ik het, in ieder geval voor veel maten. Heb- ben ze er dat blad bijgeschreven: Ga maar naar uw schoenmaker, die kan die gaatjes mooi maken Hij woelde even in het katoen: „Er kwam er één met zo'n jurk, Wat doe je? Effe aanpakken, hè? Toen kwam de buurvrouw, en nog één en nog één. Dit is voor een moeder met drie dochters, allemaal hetzelfde jurkje Ik telde de stipjes, zeker wel der tig, tweemaal vijftien dat is maal drienegentig „Het is een precies werkje, dat wel. Maar die mensen hebben gelijk. Die ringetjes zijn goedkoper dan knopen en het staat leuk." Hij be keek met welgevallen het stukje dat klaar was. „Nou," zei ik, „Ze zijn goed met u af. Niet iedereen zou er zin in heb ben Hij glimlachte zijn wijze glimlach: „Als je mekaar kan helpen .- Maar weet u, wanneer ik wel nijdig ben geworden?" Ik had er geen idee van. „Toen er één uit die straatkwam of ze effe de tang mocht lenen Stel je voor, je gereedschap uit han den geven Hij kneep een nieuw ringetje in en glimlachte alweer. tenlandse zaken weigerde daarover mededelingen te doen. Algemeen wordt in Washington aangenomen dat het een gunstig ant woord is. Men wijst er daarbij op dat Amerika niet met Israël, de Sowjet- unie en andere partijen behoeft te gaan praten als het antwoord duide lijk negatief ia Het Egyptische antwoord werd in Kairo overhandigd aan Donald Be- gus, die de Amerikaanse belangen behartigt. Het onderhoud dat Bergus met de minister van buitenlandse za ken Riad had, duurde een uur. Na dit gesprek lichtte Riad ook de Franse en Russische ambassadeur in Kaïro in over de Egyptische reactie. Egyptisch luchtafweergeschut heeft gisteren een Israëlische Skyhawk neergeschoten, aldus een Egyptische militaire woordvoerder. Hij zei dat het toestel deel uitmaakte van een formatie,van 54 vliegtuigen, die drie uur lang aanvallen hebben uitgevoerd op Egyptische stellingen langs het Suez-knaal. Volgens Tel Aviv zijn al le toestellen veilig op hun basis te ruggekeerd. In diplomatieke kringen in Londen is vernomen dat de Sowjetunie Libië een grote hoeveelheid zware wapens heeft geleverd. Twee Russische schepen zouden de laatste drie dagen in Tripoli 'een aan zienlijke hoeveelheid zware aanvals- raketten en artilleriematerieel' hebben gelost", aldus genoemde kringen. SAIGON Een Amerikaanse sol daat heeft zich gisteren overgegeven aan de Zuidvietnamese politie, nadat hij getracht had een vliegtuig van Saigon naar Hongkong te laten vlie gen. Het grondpersoneel verijdelde zijn plan door de banden van het vlieg tuig leeg te laten lopen. De enige ge wonde in dit incident was een Ko reaanse boordwerktuigkundige, die door de kaper in de keel werd gesne den toen hij probeerde het vliegtuig uitte vluchten. DONDERDAG 23 JULI 1970_ dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET/DEALEAFWASMIDDEL LONDEN Onder druk van de regeringsdreigementen om de 47.000 stakende arbeiders in de havens ge deeltelijk te vervangen door militai ren, hebben de leiders van de bond. van havenarbeiders gisteren toege zegd, hun leden te zullen vragen aan bederf onderhevige voedingsmiddelen te lossen. Het daarvoor betaalde loon moet aan liefdadige instellingen wor den gegeven. Afgewacht moet worden, of de sta kers aan dit verzoek zullen voldoen. Intussen zijn de voorraden fruit, vlees en andere voedingsmiddelen, die Engeland van het buitenland ber trekt, danig geslonken, terwijl de prijzen fors omhoog zijn gegaan. De havenarbeiders verenigde vak bonden in België hebben besloten dat in de havens van Oostende, Brugge en Zeebrugge geen schepen meer ge lost zullen worden die oorspronkelijk voor Britse havens bestemd waren. Eerder op de dag had ook de haven van Gent zich al solidair verklaard met de Britse stakers. AMSTERDAM Dr. Meinsma, de directeur van het Koningin Wilhel- minafonds, meent dat het niet-roken effect begint tc krjjgen op de long- kankersterfte. Uit voorlopige cijfers van het CBS blijkt, dat het aantal mannen tussen de 45 en 59 jaar, dat aan longkanker overleed, is gedaald van 1109 in 1968 tot 986 in 1969. Dit wijst volgens dr. Meinsma op een afnemend aantal ro kers in deze leeftijdsgroep. In andere leeftijdsgroepen zijn stijgingen te con stateren. Vorig jaar overleden 4995 mensen aan longkanker: 4698 mannen en 297 vrouwen. In 1968 waren deze cijfers: 4896 resp, 4553 en 343. Honderden doden bij overstroming in India NIEUW DELHI Gevreesd wordt dat overstromingen in India aan zes honderd mensen het leven hebben gekost. Tenminste vierhonderd van hen zijn Hindoe-pelgrims, die op weg waren naar de bedevaartsplaats Bra- dinah. Negentien bussen en vijf auto's zouden door de rivier Alak Nanda zijn meegesleurd. In de rivier heeft men de lichamen van zeker twintig mannen en 25 vrouwen zien drijven. In de Ganges zijn de lijken van drie mensen waargenomen, terwijl hon derden stuks vee de rivier afdrijven. ARICA Een toestel van de Bo liviaanse luchtmacht is in Chili aan gekomen met tien Boliviaanse guer rilla's, die werden vrijgelaten in ruil voor twee ontvoerde Westduitse tech nici. De tin werden onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie in Arica gebracht, een stad bij de grens met Bolivia en Peru. Zij zijn van plan naar Cuba of Mexico te gaan. De Westduitse technici zijn nóg niet vrijgelaten. Zij werden maandag ont voerd door een guerrillaorganisatie. (Vervolg van pagina 1) Voordat de Griekse regering zwichtte voor de eisen van de kapers om zeven Arabische ter roristen vrij te laten in ruil voor de 53 passagiers, de acht beman ningsleden en de Boeing, waren er heel wat pogingen in het werk gesteld om de kapers van hun plan te laten afzien. Pas na aandrang van de Rode- -Kruisvcrtcgenwoordiger Roshat ging de Griekse regering overstag. Onder handelingen van minister Pattakos en de. ambassadeurs van Libanon, Egyp te en Syric met de kapers waren toen al vastgelopen. Ook een aanbod van de eigenaar van Olympic Airways, Onassis, zich als gijzelaar beschikbaar te stellen, sloegen de kapers af. Op het vlieg veld was ook aanwezig Nastos, de va der van het. jongetje dat bij de aan slag op het El Al-kantoor om het le ven kwam. Hij vroeg de autoriteiten, de commando's niet vrij te laten. Intussen zaten de 53 passagiers in grote spanning. Die duurde acht uur: toen mochten ze één voor één het vliegtuig verlaten. Bemanningsleden van de Boeieng vertelden dat de ka pers zich correct hadden gedragen en dat de enige vrouw onder de Palestij- nen zich „moedig en resoluut" had getoond. De gezagvoerder van het toestel vertelde dat een man boven rhodos de stuurcabine was binnengedrongen, gewapend met een handgranaat en een revolver. „We willen niemand kwaad doen. Wij eisen alleen dat u onze instructies uitvoert", zei hij. Daarop voltrok zich het avontuur, dat voor de gezagvoerder en zijn beman ning meer dan zestien uur duurde. Een in het vliegtuig aanwezige journalist vertelde dat veel Arabische passagiers aanvankelijk de kaping toejuichten. Naarmate de ontwikke lingen echter een ongunstiger wen ding schenen te nemen, sloeg ook bij hen d e stemming om in angstige spanning. De leider van de Palessijnen vroeg de Arabische passagiers om hun me dewerking. „Wij zijn alleen tegen de zionisten", zei hij. Daarna werden fo to's rondgedeeld van lijken die door de Israëliërs zouden zijn verminkt. Tijdens de onderhandelingen moes ten de passagiers met hun gordels om blijven zitten.Ze kregen opdracht zich niet te bewegen, „wat er ook gebeurt". Kort voor de vrijlating steeg de spanning, toen de Palestijnse leider zei dat de Griekse regering had „gelogen" en nu de „consequenties" moest aanvaarden. Een Amerikaanse passagier noemde het verbazingwekkend hoe hoffelijk de kapers de gehele tijd bleven. Ver dere reacaies van passagiers waren niet te krijgen: de Griekse politie verwijderde hardhandig de journalis ten die met hen wilden praten. Enke len werden geslagen en er werden camera's vernield. Olympic Airways toonde er zich hoogst verbaasd over, dat de kapers met hun wapens aan boord konden komen. Onlangs werd op het vlieg veld van Beiroet een elektronisch systeem geinstailecrd, dat waar schuwt als passagiers met wapens aan boord willen gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5