Marine boos Zuid-Afrika Vakantiegangers gedupeerd Crita) %rra# BEJAARDE WEDUWE WONING IN VERMOORD Commentaar Auto rijdt haven in: vier doden Het Kwartet spreuk Iets warmer Vlootbezoek vandaag beëindigd „Wij dulden geen discriminatie D'66: Formeel protest Vals Duits geld in Limburg Jankende hond alarmeerde buren Tussen twee gemeerde schepen Geen flat voor 200 toeristen in Spanje Nieuwe Leidse Gouraiut Directeur; F. Diemer Hoofdredacteur: Dr- B. Dïemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Siantvastich is ghebleven mijn hert in teghen9poet!" Dinsdag 21 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19^00uur Een gezond instinct vraagt niet naar bewijsgronden, maar verschaft ze. VAUVENARGUES I ..Kan ik een schriftelijke verklaring krijgen dat dit een vrouwtje is." DE BILT Een actieve de pressie bij Noorwegen brengt in grote delen van West-Europa koud weer en veel regen. Het front dat ons land gisteren pas seerde, ligt nu boven Frankrijk zodat alleen de landen om het Middellandse-zeegebied nog mooi zomerweer hebben. Dit is ook het geval met de Oosteuro- pese landen, waar warme lucht wordt aangevoerd. Onder invloed van drukdalin- gen boven Spanje en de Golf van Biskaje krimpt morgen de wind in ons land geleidelijk naar zuidelijke richtingen. Mid- dagtemperaturen kunnen hier door iets hoger worden, maar plaatselijk moet nog op een bui gerekend worden. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp.: 0 tot-4 graden on der normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. STRANDWEER Er staat ook morgen nog een te frisse noordwesten wind. Af en toe opklaringen, maar ook nog buien. Temperatuur 15 tot 17 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog te koel en onbestendig, na morgen langzaam stabieler en iets beter. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar), stijgend. Zod en maan 22 juli zon op 4.46, onder 20.46; maan op 22.21. onder 9.40; 25 juli LK Hoog Water Hoog Water: 22 juli: Rotterdam le getij 7.37, 2e getij 19.44; Vlis- singen 4.21-16.35; Willemstad 8.04-20.28. Voorstellingen: 10.30 (bek. zo.) -12:30 -13.30 -15.00 -16.30 - 20 u. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 11-4287 Zuid-Afrika heeft geen commentaar geleverd op de be richten van discriminatie van niet-blanke Nederlandse marine mensen. Er is ook geen formeel protest ingediend door „Den Haag", DEN HAAG Het bezoek van de fregatten Van Speijk en Van Galen aan Zuid-Afrika zal voortijdig worden afgebroken als niet-blanke opvarenden op nieuw discriminerend worden behandeld. Deze waarschuwing kreeg gisteren de Zuidafri- kaanse ambassadeur te Den Haag te horen. Zoals wij reeds gisteren meld den, weigerden twee restaurants in Kaapstad Surinaamse en In donesische bemanningsleden toe te laten op grond van hun huids kleur. Dit gebeurde ondanks de belofte van de Zuidafrikaanse regering dat de neit-blanke opvarenden als blan ken' zouden worden behandeld mits zij in uniform waren. Volgens de marinevoorlichtings dienst hebben de betrokkenen zich in beide gevallen rustig gedragen en hebben zij zich niet in discussie be geven. „Van Nederlandse zijde wordt discriminatie op grond van huids kleur niet aanvaard", aldus de ma rinewoordvoerder. „Het vlootbezoek zal worden afgelast indien de Zuid afrikaanse regering niet de verzeke ring kan geven dat discriminerende handelingen achterwege zullen bljj- ven". Overigent liep het bezoek aan Zuid-Afrika van de Van Speijk en Van Galen, die van hun wereldreis naar het Verre Oosten op de thuis reis zijn, vandaag af. De schepen waren vrijdag in Kaapstad aangeko men. Over enkele weken komen ze in Nederland terug. D'66 heeft inmiddels de regering gevraagd officieel bij Zuid-Afrika te protesteren. Het bestuur dringt erop aan, vlootbezoeken en andere eve nementen, waarbij Nederlandse on derdanen aan de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek worden onderwor pen, af te gelasten. Minister Den Toom van Defensie had begin februari een vraag van het D'66 Kamerlid Visser geruststellend beantwoord. „Hoewel de regering maatregelen 'heeft genomen, blijken er in de praktijk geen waarborgen te bestaan tegen dit soort incidenten", meent D'66. HEERLEN In Limburg rfloet, volgens de Duitse politie, een onbe kend aantal valse biljetten van 50 Duitse Mark in omloop zijn. De biljetten zijn in de roulatie ge bracht door een groep valsemunters, die vorige week met hun zeilboot de grens probeerden te passeren. Ze werden bij Emmerich gearresteerd nadat was gebleken, dat zij aan boord voor anderhalf miljoen gulden aan valse marken hadden. Een miljoen mark bleken zij al in omloop te heb ben gebracht. De leider van de groep, de 30- jarige Udo Grimm uit Wuppertal, is nog voortvluchtig. PARIJS Een groot aantal voor- aanstaande Franse schrijvers, onder I wie de bekende auteur Frangois Mauriac, heeft in een brief aan het j Zweedse Nobelprijscomité de Rus sische schrijver Alexander Solzjenit- sin voorgedragen als kandidaat voor I letterkunde. Uitgerust met paraplu's traden deze majorettes aan voor de vlaggenparadedie gisteravond in het Nijmeegse Goffertstation werd gehouden ter gelegenheid van de Vierdaagse. Bij de in schrijving verscheen een Zwitserse in haar mooiste klederdracht. LEEUWARDEN Het gejank van een hond he.eft gistermiddag in Leeuwarden geleid tot de ontdekking van de moord op de 75-jarige weduwe H. IJsselstein- Van der Velde. Buren van het slachtoffer zagen gistermorgen vroeg de hond jankend buiten op straat lopen, wat anders nooit gebeurde. Het dier kwam doorgaans buiten als ook zijn bazin haar woning ver liet. 's Middags vijf voor twee ging een gealarmeerde politieagent het huis aan de Gijsbert Japicxstraat binnen en trof in de woonkamer de bejaarde weduwe levenloos aan. Zij lag op de vloer, met een oude wollen lap en een stuk electriciteits- draad om de keel gesmoord. Haar schedel bleek met een voorwerp mogelijk een bijl te zijn ingesla gen. Sectie door anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust zal moeten uitma ken of het slachtoffer door wurging Verdwenen Russisch vliegtuig in Havanna? LIMA Het 4-motorige Russische transportvliegtuig dat zaterdag met hulpgoederen voor Peru boven de At lantische Oceaan is vermist zou vol gens het Peruviaanse blad Expresso in de Cubaanse hoofdstad Havanna zijn. Het blad zegt dit te hebben ver- nerven van een functionaris van- de Russische ambassade in Lima. dan wel door het inslaan van de schedel om het leven is gebracht. Mevrouw IJsselstein - Van de Vel de was bij de Leeuwarder politie be paald geen onbekende. Men beschikt over dikke dossiers vol klachten van de, nu vermoorde vrouw, waarin meestal werd geklaagd over wanbe taling van haar verhuurders. Dikwijl werd de politie verzocht achterstal lige huren te incasseren. Klachten Het slachtoffer maakte er overigens toch een gewoonte van brieven met klachten te versturen, niet alleen naar de politie, maar ook naar het gemeentebestuur, naar het ministerie van binnenlandse zaken en zelfs naar de Koningin. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheid dat het slacht offer weinig of geen omgang had met de buren, geen familie had en een nogal zonderling leven leidde. Over een mogelijk motief voor de moord tast de politie nog in het duis ter, omdat o.m. nog niet kon worden nagegaan of er geld of kostbaarheden in huis zijn geweest, die een roof moord aannemelijk zouden kunnen maken. Chaos Het onderzoek van de woning is trouwens toch al bijzonder moeilijk, omdat er een onvoorstelbare chaos heerste. De oude vrouw kwam nooit meer op de bovenverdiepingen, hoe wel zij op de begane grond ook maar nauwelijks een voet kon verzetten vanwege de grote partij oude spullen, een stuk of zes kachels, allerlei ser viesgoed, kledingstukken, gordijnen en dekens. De situatie wordt ook getekend door het feit dat de woning niet was aangesloten op elektriciteit en gas en dat het toilet niet was aangesloten op de riolering of een andere afvoermo- gelijkheid. Volgens de politie moet de moord zondagavond na negen uur zijn ge pleegd. Omstreeks negen uur werd mevrouw IJsselstein door de buren het laatst nog gezien toen zij met haar hondje in de richting van het centrum wandelde. Pas veel later op de avond liep de hond alleen buiten. Een half uurtje nadat vannacht een kleine auto met vier perso nen precies tussen twee gemeerd liggende schepen de Veerhaven inreed, was de wagen weer op getakeld. De lijken van de in zittenden waren nog in de auto aanwezig. DEN HAAG Het ministerie van defensie kon onmogelijk een garantie geven voor het uitbetalen van de lo nen aan het personeel van aannemer Coppelmans nv. Wel is geprobeerd de uitbetaling zo spoedig mogelijk te re gelen. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Den Toom op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Janssen (groep-Aarden) over het Eindhovense bedrijf dat surséance van betaling had aangevraagd en voor het minis terie enkele bouwprojecten uitvoerde. Waarschuwing LJP EEN onverwachte persconferen- tie heeft president Nixon gezegd, dat bü voortduring van het Russisch® militaire binnendringen in het Nabije I Oosten het machtsevenwicht zal ver dwenen en een nieuwe oorlog kan ontstaan. De Amerikaanse president behandelde ook nog een groot aantal andere on derwerpen, blijkbaar om te vermijden dat zijn verklaring als een schok zou aankomen. Ook valt op, dat de woord keus zeer zorgvuldig is geweest. Nixon beweert nl. niet dat een oor log tussen Rusland en Amerika dreigt als de invloed van Moskou in het Na bije Oosten daar tot verstoring van het machtsevenwicht leidt. Hij heeft het over een nieuwe oorlog. Dit laatste kan betekenen, dat hij doelt op een aanval van Arabische landen op de doör Israël bezette ge bieden en misschien op Israël zelf een mogelijkheid die beslist niet uit gesloten is. De president kan ook van oordeel zijn, dat Israël niet afwacht tot het militair de zwakkere is en evenals in 1967 een geschikt ogenblik uitkiest om zijn belagers een slag voor te blij ven. In het eerste geval bestaat het grote gevaar van een rechtstreekse militaire confrontatie tussen Rusland en Ame rika, welk land niet zou kunnen toe staan dat Israël onder de voet wordt gelopen. Valt Israël zélf aan, dan krijgt het ook te maken met de Russische strijd krachten die in Egypte zijn gelegerd. Een overwinning als in 1967 behaald lijkt daardoor niet meer te verwezen lijken. Amerika kan bij een Israëlische ne derlaag weinig méér doen dan zo goed mogelijke vredesvoorwaarden beplei ten. Want als Israël als aanvaller op treedt, kan Washington moeilijk mili taire hulp bieden. De waarschuwing van Nixon is dan ook niet alleen gericht aan Russen en Arabieren, die tijdens het bezoek van de Egyptische president Nasser aan Moskou nog niet openbaar gemaakte plannen hebben uitgewerkt. Zjj is óók bedoeld voor Israël, dat als we de verklaringen van minister van defensie Dajan moeten geloven opnieuw een grote militaire actie overweegt, al kan die kwade gevol gen hebben. In het Nabije Oosten behoort een mi litaire oplossing niet meer tot de mo gelijkheden. Als beide partijen zich dat gaan realiseren, groeit wellicht de bereidheid om een politieke regeling te aanvaarden. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Ruim twee honderd Nederlandse vakantie gangers, voor een groot deel Amsterdammers, hebben hun /akantie in Spanje in het water tien vallen door zwendel van de (Vestduitse reisbureau-eigenaar loachim Hack (van Mundo '70). De Duitser, inmiddels in Spanje ge arresteerd. had in Sitges een groot Aantal appartementen gehuurd en die joorverhuurd aan vier Nederlandse bureaus. Vorige week, toen zestig Ne derlandse toeristen in Sitges aankwa men, bleken de eigenaars van deze ippartementen niet bereid de sleutels te geven, omdat de Duitser de huur, flie hij al van de Nederlandse bu reaus had ontvangen, niet had afge dragen. Honderdzestig anderen, die vorig weekeinde zouden vertrekken, moes ten thuisblijven, tenzij zij bereid wa ren de huursom opnieuw te betalen. Het betrof hier alleen de vakantie gangers, die geboekt hadden bij Flat- car, een klein Amsterdams reisbu reau, dat dit jaar is opgericht Zij die bij de andere Nederlandse bureaus hadden geboekt (D-Tours van Dirk van der Broek, Roy en Sinbad .in Eindhoven) zijn niet gedupeerd, dooi- dat deze bureaus de huiseigenaars alsnog konden betalen. Volgens de afdeling zwendel van de Amsterdamse politie is Flatcar volko men bonafide. De 25-jarige eigenaar D. van der Kreeft heeft kunnen aan tonen de huursommen, die de vakan tiegangers aan hem hadden betaald, al geruimte tijd geleden aan de Duit ser te hebben overgemaakt. Maar in tegenstelling tot de andere bureaus had hij geen geld meer om de huiseigenaars alsnog te betalen. Het ging om 25.000 gulden. Het to tale bedrag waarvoor de Duitser de bureaus heeft opgelicht beloopt een LA PAZ Boliviaanse guerrilla strijders nebben de twee Westduit- Eugen Schulzmauser en Gunther Lerch ontvoerd, die als technici bij een Noordamerikaanse firma in Teo- ponte, 200 km ten noorden van La Paz, werkzaam zijn. Het ministerie van Binnenlandse zaken in de Boli viaanse hoofdstad bevestigde gisteren dat een groep gewapende mannen met een vrachtwagen zondagmorgen in Teoponte waren aangekomen, het radiostation hadden verwoest, de bu reauruimten van de firma in brand hadden gestoken en bij hun vertrek de Duitsers als gijzelaars hadden meegenomen. ton. De heer Van der Kreeft, die in middels surséance van betaling heeft aangevraagd, heeft nog geprobeerd tot een akkoord met de huiseigenaren te komen, maar die wilden eerst geld zien. Hij heeft nu een klacht ingediend bij de Amsterdamse recherche, die het proces-verbaal via Interpol heeft doorgestuurd naar de Duitse justitie. Op het ogenblik is hij niet bereik baar. Via een automatisch antwoord apparaat laat hij weten „dat Flatcar voorlopig geen activiteiten kan ont plooien doordat het bureau Mundo '70 grove oplichting en zwendel heeft ge pleegd" Wiebij hem hebben geboekt, raadt hij aan, niet opreis te gaan. De Spaanse politie houdt in Sitges toezicht op de appartementen, omdat zij bang is dat ze door woedende Ne derlanders zullen worden gekraakt. ROTTERDAM Twee vrouwen en twee mannen Zijn vannacht om streeks half één omgekomen, nadat hun auto in het water van de Veer haven te Rotterdam was verdwenen. Uit sporen op de wal zou blijken dat de wagen, een Trabant, met grote snelheid heeft gereden. Nadat de auto, die de Westerkade was komen afstuiven, de hoge stoep rand tussen Veerhaven en rijbaan was gepasseerd, heeft de bestuurder zo hard mogelijk geremd. Hij heeft geprobeerd een van de daar gemeerd liggende schepen van de havendienst Spido te ontwijken. Dat werd juist zijn ongeluk. Als de auto op het dek bleek dat de inzittenden onder water terecht was gekomen waren de inzit tenden er misschien levend afgeko men. Nu kwam de auto terecht in de 'enge ruimte tussen de Vondelingen plaat en het schip dar ösar vlak voor lag gemeerd Omwonenden die de klap hoorden, waarschuwden de brandweer, die met de G2 en de M II uitrukte en na een half uurtje met behulp van dreggen de kleine auto bonen water had. Het bleek dat de inzittende onder water hun wagen niet hebben kunnen ver laten. De inzittenden waren Wilhelmina Mindlin (17 jaar) uit de Peter Post- laan, de serveersters Ella Collee (32 jaar) uit de Putsestraat en Elisabeth Timme (29 jaar) uit de Oleander- straat en de Ambonese bestuurder Alexander Hultipeuw (18 jaar) uit de "Beatrijsstraat. Toen het ongeluk gebeurde was het door het late uur niet druk. Wachtslieden van aan de Wester kade gemeerde schepen hoorden een vreemd geluid bij de aan de kop van de Veerhaven gemeerde Spidoboten. Pas later realiseerde men zich dat er een ongeluk was gebeurd. Van het Zeemanshuis uit werden politie en brandweer ge waarschuwd. Drie Duitse en Zwitserse opvaren den van schepen aan de Westerkade doken naar de wagen, maai" slaag den er niet in, de slachtoffers te bevrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1