(81!.overledenAMERIKAANSE KERKEN IN GELDMOEILIJKHEDEN Volwaardige plaats voor kind in de geloofsgemeenschap Betere wereld begint bij de christen persoonlijk Kritiek Derde Werelt assemblee °P Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Ds. J. A. Raams P^tselijke gemeenten houden geld vast puzzelhoe Het Kwartet KIND EN GELOOF (I) Russen in verzet MAANDAG 20 JUL! 19 „Doop de Geest niet uit, veracht de profetieën niet, maar toetst al les en behoudt het goede" (1 Thessalonicenzen 5—19, 20 en 21). Een woord van Paulus, dat oproept tot aktiè. Een christen hoort actief in het leven te staan. De gehele bijbel door wordt daarop ge wezen. De -mens, die Christus heeft leren kennen, is geen mens meer, die rustig in een hoekje blijft zitten. Hij heeft de lendenen omgord en hij houdt de lampen brandende. Zijn knieën zijn niet slap en zijn oog is niet troebel. En - naar Paulus' vermaning - dooft hij de Geest niet uit, hij ver acht de profetieën niet, maar hij toetst alles en behoudt het goede. Alles toetsen en het goede behouden het is de enige manier om de verleidingen^ te weerstaan. Voor hen, die deze vermaning van Paulus ter harte nemen, worden de problemen minder. Toetsen aan Gods onfeilbaar Woord. En alles wat daaraan niet voldoet kan als nutteloos en ondeugdelijk terzijde worden gezet, omdat het in strijd is met Zijn Wil. God stelt de mens eisen. Wij kunnen nooit zeggen, dat we het niet hebben geweten. Wandelen in zijn Waarheid is in feite niets anders dan wat Paulus ons klemmend voorhoudt te doen: geheel onze handel en wandel te toetsen aan wat Hii van ons ver langt. Wie zo doet behoudt het goede. Wij lezen vandaag Exodus 19j 16-25. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Kan een koopsomstorting voor aankoop van een zandgraf voor mij en mijn echtgenote een aftrek bare buitengewone last vormen? De reeds vorig jaar gedane storting is definitief en kan dus door mij niet worden ongedaan gemaakt. Antwoord: De aankoop van het graf is niet aftrekbaar als buitenge wone last. Het staat namelijk nog geenszins vast dat het als zodanig gebruikt zal worden. Tevens staat het niet vast of u het graf niet aan een ander overdoet. Om deze reden heeft de Hoge Raad een aftrek van geweigerd. Vraag: Graag wil ik weten met wat voor insecten wij hier te maken hebben. In enkele dagen zijn er ze ker honderd gevangen. Ze zitten op de ramen en op de gordijnen. Waar komen ze vandaan en wat moeten weer tegen doen? Antwoord: Dit zijn tapijtmotten. Het zijn de larven, kleine witte wormpjes met donkere kop, die de schade veroorzaken. Deze larven voeden zich met wol of veren. Aan het einde van de winter spint deze larve zich in een hieruit komt na enkele weken het vliegende motje te voorschijn. Mottenlarven houden van duister nis in rust. Het leggen van eieren en het uitkomen van larven kan wor den verhinderd met kloppen, stof zuigen, enz. Denk vooral aan de ver borgen plaatsen, zoals de lappenkast, stoelvullingen, vloerkleden en oude wollen kinderkleertjes. Direkte be strijding: kleden, gordijnen, beklede meubelen, enz. van tijd tot tijd be stuiven met een insectendodende vloeistof. De flitspuit een meter er vandaan houden om vlekken te voorkomen. Vraag: Waar kan ik een tijdschrift krijgen dat gewijd is aan de vlie gende schotels? Antwoord: Het is het tijdschrift ..Vliegende schotels", verenigingsor gaan van de NOBOVO, Nederlands onderzoekbureau voor ongeïdentifi ceerde vliegende objecten, adres: Moleneind zz. 69, Drachten, tel. 05120 -2153. Vraag: Wanneer twee familiele den, elk met een eigen bedrijf, geza menlijk machinerieën hebben, d.w.z. gezamenlijk gekocht en gezamenlijk de reparaties betalend, en een van beiden wil geheel zelfstandig wor den, terwijl de andere daarvan niet wil weten, hoe moet men dan han delen? Antwoord: Niemand is gedwongen in een gemeenschap te blijven. Men kan dus verdeling van de machine rieën vorderen, waarbij natuurlijk een redelijke termijn moet worden in acht genomen. Wil de ene partij niet medewer ken, dan moet men een advocaat in schakelen. Deze kan waarschijnlijk door overreding de andere partij tot rede brengen zonder dat het tot een voor beide partijen duur proces komt. Vraag: Welke fout heb ik begaan met mijn stephanotis of bruidsplant? Ze zag er uit als een juweel. Er wa ren ook 20 tot 25 bloemen op komst, maar nu worden de bloemen, voor dat ze open gaan, geel en vallen af. De plant zelf groeit nog steeds en het blad glanst. Antwoord: Zeer waarschijnlijk is de aarde te droog. In de bloei heb ben de planten veel water nodig en wanneer u pas gaat gieten als de grond licht gekleurd is, zal dit te weinig zijn. Meer gieten met (lauw) water is gewenst. Zorg voor geregeld sproeien en zet de plant op een zo genaamd eilandje (omgekeerd scho teltje in een sierpot). Houd daarin water tot juist onder de pot. Om de 14 dagen moetu bijmesten. In de winter echter niet mesten, minder gieten en de temperatuur op 12 tot 18 graden Celsius houden, het voorjaar insnoeien en oude bloeiranken geheel wegnemen. Zo nodig verpotten in bladaarde met goede bloemistengrond en verteerde mest. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. BRUMMEN Vrijdag is na een landurige ziekte overleden de her vormde emeritus-predikant ds. J. A. Raams. Hij was 81 jaar. Ds. Raams. die in Utrecht theologie studeerde werd in 1914 kandidaat ge steld. Zijn eerste gemeente was Asch (gemeente Buren), waar hij in 1915 werd bevestigd. Hij stond achtereen volgens enkele jaren in Breskens, Rijswijk (N-Br.), Kloetinge. Tien jaar van 1936 tot 1946 was hij predi kant in Rotterdam-Feijenoord. Daar na ging hij naar Brummen, waar hij tot zijn emeritaat in 1954 bleef. Ruim een jaar verrichtte hij nog in Rotter- dam-Hillegersberg hulpwerkzaamhe den. In de tweede wereldoorlog werd ds. Raams door zijn bekendheid en felle preken in de jaren 1943 en 1944 als gijzelaar gevangen gehouden. Ds. Raams heeft zich in de gemeen ten, waar hij als predikant kwam te staan vaak ingezet voor goed geoutil leerde kerkgebouwen en nevenruim- I ten. Verder had het jeugdwerk zijn gro te belangstelling, vooral de takken muziek, sport, kampen en de jeugd- j diensten. In de dertiger jaren bewoog hij zich ook op politiek terrein. Hij was toen voorzitter van de CH-Kamer- kring Middelburg. Van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Rotterdam-Zuid was hij voorzitter. In latere jaren was hij bestuurslid van de Nederlands Hervormde Stichting voor Zenuw- en Geesteszieken. Zijn begrafenis is woensdag om half twee op de Algemene Begraaf plaats in Brummen. Een rouwdienst die daaraan voorafgaat begint om half twaalf en is in de hervormde kerk van Brummen. DEN HAAG „Dubbeloude grootmoeder, wilt u uw stam be danken omdat zij u heeft toege staan onze stam te bezoeken?" Dat zei een stamhoofd in Afrika tot onze Nederlandse evangeliste Corrie ten Boom, die daar het evangelie had gebracht. Dubbeloud, klinkt wat vreemd in de oren van hen, die deze vitale hoogbejaarde (78) kennen. Het was bedoeld als eervolle onderscheiding in een land, waar oud zijn „aanzien" be tekent. Mejuffrouw Ten Boom sprak voor een aandachtig gehoor in de residen tie van zijne excellentie ambassadeur en mevrouw Middendorf. Nadat de Amerikaanse ambassadeur zelf het internationale gezelschap welkom had geheten sprak de evangeliste over: Ik zal uw land genezen. Naar aanleiding van Gods belofte aan koning Salomo. Zij wees erop hoe in onze tijd elk land genezing behoeft. De oplossing ligt evenwel niet in de eerste plaats bij maatschappelijke of geestelijke hooggeplaatsten, maar bij iedere christen persoonlijk. Corrie ten Boom kruidde haar toe spraak met vaak geestige illustraties, opgedaan tijdens vele reizen over de gehele aardbol. Als een voorbeeld van toewijding aan Christus noemde zij de toewijding aan een ideologie, die zij in communistische landen waar nam. „Wij zijn fanatiek voor onze ideo logie. Ons leven wordt daardooi' Vol komen beheerst. Het enige waarin wij zijn geïnteresseerd is wereldcom munisme". Zo vertelde een commu nist haar, „Wij wijden ons leven en onze bezittingen aan een wereldbe weging". Rode boekje „In China heeft iedereen het boekje van Mao. Wij hebben een boek dat veel belangrijker is: de Bijbel. Wij ontdekken daarin het geheim van Gods plan". Aldus Corrie ten Boom. Zij ging verder in op de voorwaar den. die verbonden zijn aan de gene- Kardinaal Alfrink: Onze problemen geen andere dan elders OLDENBURG Kardinaal Alfrink heeft in het afgelopen weekeinde te Dinklagc in de Westduitse deelstaat Nedersaksen verklaard, dat er in West-Duitsland dezelfde kerkelijke vraagstukken bestaan als in Neder land. De R.K. kerk van Nederland, aldus de kardinaal, kent geen proble men die ook niet in andere landen voorkomen. In Nederland worden de actuele kerkelijke kwesties mogelijk eerder en meer besproken, zo zei kardinaal Alfrink na gesprekken met vooraan staande katholieken uit dit deel van West-Duitsland. De r.k. primaat van Nederland was naar Dinklage gegaan ter bijwoning van een manifestatie onder het mot to: ..Onmoeting met Nederland". Over zijn onderhoud met paus Pau lus wilde de kardinaal zich niet uitla ten, zolang hij daarover niet eerst mededelingen heeft kunnen doen aan de bisschoppen van Nederland. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste proc dir. dagbladper» CORRIE TEN BOOM zing van een land: verootmoediging en terugkeer tot God. Over Corrie ten Boom zelf, zei me vrouw Gien Karssen-Leinenga: „Ik zou haar aan u kunnen voorstellen als de eerste gelicentieerde horloge- maakster in Nederland Als schrijfster van verschillende boeken, als wereldreizigster. Of zoals zij zich zelf het liefste noemt „een vagebond voor het evangelie". Ik verkies evenwel de naam die de overleden Amerikaanse Dr. Abraham Vereide van de International Council of Christian Leadership haar eens gaf: Gods eigen vrouw. Het meest op merkelijke van Corrie ten Boom is dat zij eeii vi'ouw is die God kent. Daarvan komt zij spreken" (Van onze kerkredactie) NEW YORK In de greep tussen toenemende inflatie en dalende inkomsten zien verschil lende grote Amerikaanse kerken zich gedwongen tot drastische bezuinigingen. De gevolgen zgn het pijnlijkst voor de 3,4 miljoen leden tellende Episcopale Kerk. Gesteld voor de noodzaak, om een miljoen op haar begroting te bezuinigen, heeft deze kerk 43 staffunctio narissen moeten ontslaan. Omdat de geldnood, waarin de Amerikaanse kerken verkeren, ook gevolgen heeft voor hun werk over zee, zullen de bijdragen van de Euro pese kerken flink omhoog moeten. Het zijn vooral de landelijke kas sen, die in grote moeilijkheden zitten. Een heel complex van factoren is hiervan oorzaak. In de eerste plaats hebben de ker kelijke leiders de laatste jaren steeds meer oog gekregen voor de taak van de kerk in de strijd tegen sociaal on recht en rassendiscriminatie. Ver schillende kerken hebben indrukwek kende programma's opgezet voor be tere woningen of om de negers aan een beter bestaan te helpen. Ook po litieke acties, zoals de vredesbewe ging, vragen aandacht en geld; Maar het gevolg van deze stijging van de uitgaven is juist een daling van de inkomsten, omdat vele ge meenteleden niets moeten hebben van dit sociale en politieke engagement van de kerkleiding. De afstand tussen de plaatselijke gemeeenten en de „top", de kerkelijke bureaus in New York, die toch al niet gering was, is de laatste tijd nog gro ter geworden en steeds meer gemeen ten houden hun bijdragen aan de centrale kassen eenvoudig in. Overigens moet men daarbij ook bedenken, dat er niet weinig gemeen ten zijn, die plaatselijk ook allerlei sociale en politieke activiteiten zijn gaan ontwikkelen en daarom geen kans meer zien. om hun bijdrage aan de centrale kassen op.gelijke voet te houden. De Episcopale Kerk stelde voor dit jaar een begroting vast van 13,1 mil joen dollar, een miljoen minder dan vorig jaar. Lager kon het in geen ge val, maar het betekent wel, dat deze kerk dit jaar nagenoeg al haar reser vefondsen opteert. De helft van de bezuiniging, een half miljoen, ging ten koste van het werk overzee. Van de elf seminaries (samen dui zend studenten) moeten er zes wor den opgeheven. Voor het eerst sinds 1948 is deze kerk, die bekend staat als de kerk van de high society in de Verenigde Staten, niet in staat om aan haar verplichtingen jegens de Wereldraad te voldoen. •fe Geboortepijnen Presiderend bisschop John E. Hines spreekt van de geboortepijnen van de ombuiging naar een evangelische ra- dikaliteit. Hij ontmoette vorig jaar geweldig veel kritiek, omdat hij sym pathiek stond tegenover de eisen van het Zwarte lyianifest Ook andere kerken moeten mensen ontslaan of vervullen vacatures in de landelijke bureaus niet meer. De Amerikaanse Baptistenconventie heeft haar 550 leden tellende staf in anderhalf jaar met tien procent inge krompen. Deze baptistengroep ont ving in 1969 een kwart miljoen dollar voorde zending minder dan in 1968. De Verenigde Presbyteriaanse Kerk Eind augustus verschijnt bij uitgeverij AMBO in Bilthoven het boek Kind en Geloof van de remonstrantse predikante dr. J. L. Klink uit Haarlem. Het boek telt 300 pagina's en kost 12,50. Zaterdag gaven wij een alge mene beschouwing. Vandaag en in de komende dagen zullen wij er nog verder bp ingaan. heeft haar begroting met zeven pro cent moeten besnoeien. Ook hier bleek de verbinding van de plaatse lijke gemeente naar de landelijke kerk de zwakke schakel, want men heeft berekend, dat het totale inko men van deze kerk de laatste drie jaar gelijk is gebleven op 350 miljoen. De Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk heeft bijna de helft van de staf van de raad voor het zondagsschoolwerk moeten ontslaan. Drie van de vier boekwinkels van de kerk werden ge sloten en de boekenlijst van de John Knox-pers is tot de helft terugge bracht. -fe Wonder De zendingsraad van deze kerk heeft echter geweigerd, om zich bij deze feiten neer te leggen. Gelet op de huidige inkomsten zal er in 1971 slechts voldoende geld zijn voor het onderhoud van 353 zendingsarbeiders. Deze zendingsraad heeft echter beslo ten, koste wat kost het aantal zen dingsmensen op ten minste 400 te handhaven. Een speciale commissie is ingesteld, „om een modem wonder te bewerken, dat de voortzetting van het program overzee mogelijk maakt." De nationale raad van kerken voelt ook de druk. Het aantal fulltime me dewerkers is het afgelopen jaar ge daald van 184 tot 169. Anders is het met de Zuidelijke Baptistenconventie, de grootste pro testantse kerk in de Verenigde Sta ten. Naar het zich laat aanzien, zullen de inkomsten van deze kerk dit jaar zelfs vijf procent hoger liggen dan vorig jaar. Dat hoeft niet te verwon deren, want deze kerk houdt zich zorgvuldig buiten controversiële so- ciale-actieprogramma's. Dieper Toch wijst de episcopale bisschop Frey er op, dat de werkelijke oorzaak van de .huidige malaise dieper ligt dan het politieke onbehagen van de „zwijgende meerderheid". Het gaat om ons waardesysteem, schrijft hij in „The Episcopalian". Nog altijd den ken wij christenen het eerst aan ons eigen gezin, vervolgens aan onze plaatselijke kerk en dan een heel eind verder nog eens aan onze op dracht als christen, die achter de ho rizon ligt. Voor elke duizend dollar, besteed aan het werk overzee, staat minstens dertigduizend dollar, die, uitgegeven wordt voor plaatselijk kerkewerk. En daarvan gaat een verbijsterend groot deel naar de gebouwen. gels vitale organen voor de kerk zijn en dat Gods pure licht gefilterd moet worden voor consumptie door onze glas-in-lood-ramen." De Amerikaanse moeilijkheden zul len zich ook in de Europese kerken doen gevoelen. Tot nu toe gold de vuistregel, dat de Amerikaanse ker ken alle zending, werelddiakonaat en oecumene in de wereld voor vijftig procent financierden. De Duitse zendingsman dr. Hans Florin heeft in het begin van dit jaar in het zendingsblad „Das Wort in der Welt" al vastgesteld, dat dit niet meer haalbaar is en dat als gevolg daarvan de Europese bijdragen dras tisch omhoog zullen moeten. Hij noemde daarbij met name het theologisch opleidingsfonds, het chris telijk literatuurfonds en het werk op het gebied van de massacommunica tiemiddelen ten behoeve van de ker ken in de Derde Wereld. Kruiswoord-puzzel Horizontaal, l.bijb. figuur. 4. dwaas, 7. versch dene. 8. radio omroep vereniging, 9. lofsprai 11. afgelegen, 12. takel.. 14. muzieknoot, bergweide, 16. pers. voornaamw. 17. so drank, 19. vaarwel, 21. plaats in Gelderl. 23. wendig orgaan, 24. water in Limburg, 25. bij, plaats in Italië. Verticaal. 1. soort bier, 2. kasteel, 3. orgelreg ter. 4. gift, 5. eer, 6. aard, 7. rede, 10. maat Noors hout, 13. onmetelijk. 17. dos, 18. jongei naam. 20. projectieplaatje, 22. rivier in En| Oplossing vorige puzzel I. varken. 2. krekel, 3. tekkel, 4. eerlijk, 5. tela 6. laatst. 7. giraal, 8. snedig, 9. latoen. ,J)uivelen als pannen op de daken (Van onze kerkredactie) EVIAN „Diep gekwetst" over de door hen als discrirhinatie van hun landen ervaren ver plaatsing van de lutherse wereldassemblee van Porto Alegre naar Evian toonden zich vertegenwoordigers van kerken van de Derde Wereld tijdens het drie uur durende, soms heftige debat, waarin de lutheranen het mislukte Braziliaanse avontuur hebben trachten uit te praten. Een gedetailleerd verslag (13 pagi na's) van secretaris-generaal dr. An- dré Appel en de daarop volgende verklaring van de president van de Braziliaanse Lutherse Kerk, ds. Karl Gottschald maakten duidelijk, dat aan de serie misverstnden en onnauw keurigheden in de beschrijving van Argeloze kindervraag met teke ning, uit het bekende boekje Brieven van kinderen aan God: „Wy gaan vrijdag met vakantie. Wanneer gaat U, God?". BILTHOVEN Het kind zal uit het aparte kinderhoekje te voorschijn moeten komen en een volwaardige plaats gaan inne men in de geloofsgemeenschap. In haar boek Kind en Geloof pleit de schrijfster, dr. J. L. Klink hierover in het eerste hoofdstuk „Het Kind." Hoewel het kind in de vorige eeuwen wel is „ontdekt" als kind en niet langer de volwassene in het klein is gebleven, die het daarvoor was, heeft het toch ook daardoor een aparte plaats gekregen en is vooral als object van belering en vermaning gezien. Op die aparte plaats, in dat eigen wereldje, werd speciaal riiimte en lectuur voor het kind gereserveerd en er werd meer en meer gedaan aan zijn opvoeding en het onderwijs. Er kwamen kinderboeken, kinderkennis sen en zondagsscholen. De wending, die er in deze tijd is schrijft dri Klink toe aan het feit, dat nu wordt gemerkt, dat het kind te zeer apart is gezet en dat de afstand tot de wereld van de volwassenen steeds groter wordt. Het duurt steeds langer voor in een mensenleven deze afstand wordt overbrugd. Opstand „De opstand van de jeugd in de laatste tijd is een geweldige reactie tegen de superieure, venmanende, kleinerende volwassenen. Het is eigenlijk een protest tegen de acht tiende en negentiende eeuw. De tijd is gekomen, dat we het kind weer met andere ogen gaan zien als een volwaardig menselijk wezen, dat een unieke functie vervult in de mensen wereld." Aan het eind van de verschillende hoofdstukken heeft dr. Klink citaten van volwassenen en kinderen toe ge voegd. We nemen er in dit verband twee over. Maria Montessori schreef in de vorige eeuw: „Als persoonlijk heid, als lid van de gemeenschap wordt het kind tot op heden niet ge waardeerd; het is alleen een toe komst, een worden en het telt nog niet, tot op de dag dat het „zal zijn geworden". Prof. dr. M. J. Langeveld, pedagoog uit onze dagen zegt: „Men is pas ten volle mens als men geen kind is, zo schijnt het. Men wil het kind graag begrijpen volgens de maatstaven der volwassene. Zo reduceert men het kind tot een negatief beeld van de nog-niet-volwassenen". In het hoofdstuk „Wanneer het ge loof begint" signaleert dr Klink, dat op de vraag of een jong kind al kan geloven verschillend wordt geant woord. Enerzijds gaat men ervan uit, dat een jong kind zo argeloos vroom kan zijn en honderd uitvragen over God („Gaat Hij ook met vakantie"), dat men hieraan niet mag twijfelen. Napraten Anderzijds wordt gezegd, dat een kind zo makkelijk grote mensen na praat en in de eigen ouders gelooft, dat het daarom geen werkelijk con tact kan maken met God. Het kindergeloof begint bij het be gin. Het Is als met de liefde "in een mensenleven. Wanneer deze begint weet niemand. Ze moet gewekt wor den en groeit ongemerkt in het eerste contact van ouders en kind. Zoals je niet kunt zeggen „toen begon het kind van ons te houden" zo kun je niet zeggen „toen begon het kind te geloven". Daarom vindt dr. Klink het zo on werkelijk klinken als ouders gods dienstige lectuur gaan kopen voor hun kind, omdat ze „er iets aan wil len gaan doen". Ze hebben er al lang „aan gedaan" zonder dat ze het wis ten. „De gezonde levende kleuter is Vol op gelovig. Onze grootste zorg moet zijn om hem zijn geloof niet te ontne men. Hij zal met zijn hart bij de mensen en de dingen zijn en hierin ook bij de oorsprong van dit alles" (een citaat van J. H. Huijts onder aan dit hoofdstuk). En een ander waar mee we vandaag besluiten is van O. Kroh: „Geen kind heeft God ooit uit zichzelf bedacht, maar ieder kind is bereid in Hem te geloven". de gebeurtenissen, die tot het aIJ gen van Porto Alegre hebben ge nog geen einde gekomen is. 1 Aan de andere kant ervoeren afgevaardigden, adviseurs en be kers het uitvoerige nakaarten als' soort van collectieve schuldbelijd en daarmee als een bevrijding) nam een ondraaglijke spanning' de assemblee weg. Overigens Gottschald, zoals hij aangekon! had, onmiddellijk na het afle] van zijn verklaring uit Evian i trokken. 1 Appel maakte nog eens duidi' dat voor de bestuurders van de 1 de verplaatsing van de assemblee» Evian, vijf weken voor het begin» „brutaal besluit" was, maar de uitweg. Enerzijds het starre vasthoudei de Braziliaanse lutheranen aan uitnodiging van staatspresident J ci en anderzijds de weigering steeds meer delgaties, om onder omstandigheden naar Porto Aleg gaan, lieten de LWF geen keus meer. Pinksterïnan Het scherpst werd de kritiek ul Derde Wereld onder woorden' bracht door öe preside*** van de^ ziliaanse Pinksterkerk, Manoej Mèllo, die zicfi'als gast van de aï bleé solidair verklaarde met de ll ranen van zijn land. „Zelfs al zou Brazilië compleet? duivelen geregeerd Worden, dat nog de assemblee niet uit ons, weg mogen blyven", zei hjj. D^ herinnerde hjj aan Luther, dls naar de Rijksdag van Worms te i gaan. „ook al zaten de duivele^ pannen op de daken." De luthcfc in de wereld moesten wetenfl zij het protestantisme in La Amerika grote schade berolji hadden. ;i Zijn woorden maakten indruk, dat de Pinksterkerk in Braziliëp bekend staat als de kerk vaj ontrechten en de laagste bevolk klassen. De lutheranen vormen» meer een middenstandskerk. Er is overigens een voorstel maak, waardoor het in het niet meer mogelijk zal zijn, da) langrijke besluiten door enkele^ ken onder druk veranderd ku worden, wanneer de meerderheii de aangesloten kerken niet gej pleegd kan worden. (Van onze kerkredactie) j EVIAN Onder sterk verze' de Russische afgevaardigden sectie III van de lutherse wer< semblee zaterdag haar ontwerj# port over de rechten van de vastgesteld. Dit ontwerp zal nd week in plenaire zitting worde)! handeld. De boosheid van de afgevaard van de lutherse kerken van Es) Letland en Litouwen gold de aari ding van een amendement van P. W. Boekman uit Oslo, waarin1 bezorgdheid wordt uitgesproken^ de positie van de joden in Rusl) De Russische afgevaardigden W de steun van ds. Helmut Frenzj Chili, die de uitspraak over de V. sche joden „een document van dc de oorlog" noemde. Het ontwerp veroordeelt met' het racisme in Zuid-Afrika t Vex-enigde Staten. De ZuidafriK afgevaardigden konden zich ef in vinden. Zij zeiden, dat resè van wereldconferenties tegel, apartheidspolitiek in hun land 1 toe alleen maar overechts ge hebben en leidden tot verder' ment van de kerken in Zuid-xf PARAMARIBO Surïnai? door de Zuidelijke Baptistenco' tie, dc grootste protestantse kei de Verenigde Staten, uitgekozfc nieuw zendingsveld. De Zuidelijke Baptisten, de,, waartoe dr. Billy Graham bt werken al in tientallen landen echtpaar Harold Lewis, dat toj. kort op Trinidad werkte, heeft in Suriname gevestigd en is c ogenblik bezig de Nederlandse f leren. Er is in Paramaribo een bapl gemeente, die al in 1888 werd g tueerd en 58 leden telt. Deze gej te leeft mee met de Unie van B1 tengemeenten in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2