PORTUGAL i De teugels wat gevierd maar toekomst nog vaag «r VVDM: (nog) niet buiten „legerboekje" gaan ZATERDAG 18 JULI 1970 Ze zeggen, dat de Portugees melancholiek is. Ze zeggen, dat hij nog droomt. En wie in een van de kleine cafeetjes in de Alfama, Lissabons Montmartre, naar de fado-zangeres luistert, die kan daarin geloven, als hij er het onbestemd verlangen naar vroeger in hoort. Naar Portugals verleden, naar de tijden van koloniën en rijkdom, van grote namen als Bartholomeus Dias, Vasco de Gama, Cabral. Ze zeggen, dat daarom die fado zo triest klinkt, wat smartelijk soms: omdat het Portugal van vandaag niet meer dan een schim is van wat het vroeger was. Lyriek van romantici? Wie de tekst vertaalt, ontdekt wél, dat zij minder dat roemruchte verleden als onderwerp heeft alswel de inhoud van alle chansons waar ook ter wereld: de liefde. Maar toch blijft het muziek met een weemoedig tintje. Waarom? Geen Portugees, die het verklaart. In ieder geval bespeurt de toerist op de drukke Rossio, Lissabons hart, weinig weemoed en triest is het er ook niet. Integendeel: het Lissabon van vandaag bruist van leven. door Stadsbeeld In Lissabon: rtugees gaat goed gekleed. 'ortugals capitool is een vrolijke d, met een opgewekt terrasle- i, met voorbijrazend druk ver- ir. met goed geklede Portugezen met vooral aan de oever van Taag een leger van uitgesla- i kooplui. Een mooie stad ook. arin het pittoreske van de Alfa- -straatjes en de geverfde vis- sboten op de rivier harmonieus itrasteren met het strak gesty- rde staal en beton van de chtige Pont Salazar over de >q- :en stad met moderne winkels, I een warnet van nauwe straten het centrum, waar men gemak- ijk verdwaalt Te overzien is zij uwelijks. Of men zou met een de kabeltreintjes of met de lift Santa Justa (voor zes cent) ir het hoger gelegen stadsdeel eten gaan. Daar heeft men Lis ion aan de voeten liggen en be- jpt men de lofzangen op de „ko- qin van het westen en de prin- der oceanen". Lissabon zó, zijn over de heuvels golvende izenzeeën, is een metropool, die behalve leven ook schoonheid uit straalt. Lissabon: Portugals visitekaartje, juweel van het land, dat de Portu gees voor de bezoeker graag in de vitrine legt. Natuurlijk, het land heeft meer van die sieraden. De Algarve bijvoorbeeld, meest zuide lijke provincie, waarvan nu al jaar lijks zo'n miljoen toeristen komen proeven. Of die vele kleine vis sersplaatsen aan de oceaankust, waar de boekenromantiek op straat ligt. Maar Lissabon is de koningin. Een rijke vorstin. Zeker in de ogen van die kleine zeven miljoen Portu gezen in het binnenland, die het autochroom in d» brede Avenida da Liberdade en de luxe-etqlages van de Rua do Carmo alleen van horen zeggen kennen. Want zij le ven in een heel andere wereld. Zij behoren tot dat overgrote deel van het Portugese volk, dat financieel het hoofd maar net boven water houdt. Dat voor de huurprijs van een flat in Lissabons nieuwbouw wijk (zo'n 3000 Escudo's, ofwel 260 gulden) een maand moet werken. Vaak onder primitieve omstandig heden Want het is geen zeldzaam heid, dat korenvelden nog met de sikkel worden gemaaid. „U heeft gelijk", zegt op een druk terras aan de Rossio de amb tenaar van een ministerie. Er is in Portugal een groep, die het goed, zeer goed heeft Maar het is slechts een kleine. Daarna komt een bescheiden middengroep en daéma de grote rest, die nog net geen armoe lijdt Men spreekt wel eens over een land met twee ge zichten, Portugal is er een school voorbeeld van" „Maar", zegt hij er gelijk bij, „er is wat aan het veranderen. Het Portugal van nu is niet meer het Portugal van een jaar geleden. Marcello (Portugals nieuwe premier -jf Vrachtboten in de haven van Lissabon: vele ervan bevaren nog alleen op hun zeilen de bre de Taag. Caetano) doet goed werk. Sinds Salazar verdwenen is, hebben wij het beter gekregen al gaat het dan langzaam" En daarmee wijst hij niet alleen naar de materiële om standigheden. maar vooral ook naar het democratiseringsproces, dat na een bijna veertigjarig straf dictatoriaal Salazarbewind voet- staos op gang liikt te komen. „De pers is wat vrijer in haar meningsuiting, al is vergaande kri tiek niet mogelijk en tot op zekere hoogte kan je ook op straat kritiek uiten op de regering zonder, zoals vroeger, gelijk te worden opgepakt door de PIDE, de beruchte gehei me staatspolitie." Meerderen in Portugals hoofd stad beamen dat. Caetano heeft sedert zijn komst in 1969 de teu gels wat laten vieren. Dat bleek vorige herfst al toen de beide op positie-partijen CEUD (de gematigd socialisten) en de CDE (de radika- len) meer gelegenheid kregen hun kiezers achter zich te krijgen dan vroeger. Dick Ringlever Dat die oppositie er desondanks niet in slaagde ook maar één van de 130 zetels te verkrijgen in de Assemblee en de regeringspartij de Nationale Unie dus nog steeds de alleen heersende Is, heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats blijkt een groot deel van de bevolking vooral die van buiten de steden weinig geïnteresseerd in politiek, waaruit kan blijken, dat zij geen dwingende redenen heeft in actie te komen voor een nieuw regime. In de tweede plaats ligt de oor zaak van de nederlaag van de op positie in het verkiezingssysteem. Want ondanks alle (vaak schijn bare) vrijheden zijn de actie-moge lijkheden beperkt gebleven. Zo moet de kiezer (alleen gezinshoof den zijn stemgerechtigd) zich zes maanden voor de verkiezingen la ten inschrijven in het kiezersregis- ter. Is hij ook maar een dag te laat, dan mag hij al niet meer mee doen. Pas als een maand voor de ver kiezingen de partijcampagnes mo gen beginnen (daarvoor zijn ze verboden), krijgen de oppositiepar tijen dit register in handen. Dit be tekent, dat zij ook dan pas de kie zers kunnen gaan bewerken en hun de lijst met kandidaten kunnen stu ren. Een lijst, die tevens als stem biljet dient. In een cafeetje in Coimbra aan de oever van de traag stromende Mondego, zegt een student, die zijn naam niet genoemd wil heb ben: „Ik ben zelf gematigd socia list en vind hét jammer, dat wij een machtige concurrent hebben in de persoon van Caetano, die in heel Portugal populair is. Dat heeft hij niet alleen te danken aan zijn spontane manier van optreden Salazar was een stroeve norse man maar vooral ook aan de hervormingen, die hij beloofd heeft. Hij maakte zich enorm populair door Soares, de leider van de so ciaal-democraten, uit zijn veroan- ningsoord Sao Tomé terug te halen en ook de in 1958 het land uitge stuurde bisschop van Oporto, Go- mes. weer toe te laten. Eveneens de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen heeft zijn po sitie bij het volk verstevigd. Daar mee kréég hij natuurlijk een uitste kende entree. Maar wij vragen ons wel af of dit niet een gewijzigde tactiek is in dienst van de oude Salazar-strategie. Een Nederlander, die al enkele jaren samen met zijn Portugese vrouw In Lissabon woont: „Nee, geen namen, als buitenlander mag je je hier helemaal niet met politiek bemoeien: voor je het weet heb je een dwangbevel om direct het land te verlaten." Ook hij geeft toe:" Er Is In het laatste jaar veel ten goede veran derd, meer dan onder 40 jaar Sala zarbewind. Caetano staat bekend als een gematigd man, een erudiet man ook hij was jarenlang rec tor van de universiteit van Lissa bon. Bovendien is van hem be kend, dat hij een niet al te beste vriend van Salazar Is. Niet voor niets is hij In 1958 als minister van overzeese gebieden uit de regering getreden." „Wèt hij nu eigenlijk wil veran deren, is minder duidelijk. Zijn po litiek ten aanzien van de koloniën bijvoorbeeld: Als je zijn toespraken hierover goed leest, zou je zeggen dat hij een federatie voorstaat, waarin de koloniën dan wel geen volledige onafhankelijkheid hebben, maar wèl zelfbestuur." „In de praktijk is hiervan tot nu toe echter weinig terecht gekomen. En dat grijpt de oppositie natuurlijk graag aan om kritiek te uiten. Als je daarop maar flink blijft hameren, krijg je op den duur wel aanhang, want die koloniën liggen de ge wone man zwaar op de maag. Twee jaar dienen In de tropen, waar de verlieslijsten steeds langer worden, vindt niemand een pretje. De gemiddelde Portugees wil van die koloniën af." „Maar aan de andere kant: als je de economie laat gelden en Caetano is een econoom dan moet je je kunnen voorstellen, dat Lissabon Angola, Mozambique, Guinee en Kaap Verdische eilan den graag zo lang mogelijk vast houdt. Ze brengen tenslotte zo'n 85 procent van alle staatsinkoms ten binnen, al kan je niet stellen, dat die opbrengst alleen door Por tugal wordt geconsumeerd. De ko loniën zijn geen paradijzen, verre van dat maar de bevolking leeft er beter dan In veel andere Afrikaan se staten, die wel onafhankelijk zijn." Wat wil Caetano? Is hij werkelijk de man van de hervormingen? Tot nu toe is zijn politiek nog vaag en onduidelijk. Maar insiders wiizen erop. dat men ook niet anders kan verwachten. Want Caetano is geen alleenheerser. Hij moet rekening houden met de groepen achter de schermen. De machtigste daarvan is wel het leger, dat een to ver gaande liberalisering nooit zal tole Lissabons hart, de Rossio: Ie* vendig en gezellig. Foto links: het ontdekkings monument, dat in 1960 aan de monding van de Taag Is ge plaatst: herinnering aan Portugals roemrucht verleden. reren, evenmin als de ultra-rechtse president Tomas dat zal doen. Dat hij in het parlement al een dertig vertegenwoordigers toeliep die officieel wel tot de Nationale Unie behoren, maar bekend staan ale critici van het bewind Salazar, wordt algemeen als een belangnike toegeeflijkheid gezien. De aanwe zigheid van deze „christen-demo craten," zoals ze wel worden ge noemd, is niet zonder betekenis. Velen zien hierin de enige moge lijkheid om het beleid om te bui gen: van binnenuit en niet via de oppositie. Dit laatste zou de kolo nels alleen maar een voorwendsel kunnen geven om in te grijpen en een volledige militaire dictatuur te vestigen. En dat Is wel het laatste wat Caetano wenst. Al blijft de oppositie sceptisch ten aanzien van de schijnbare be doelingen van de premier waar ter wereld overigens juicht een op positie over de tegenpartij? nie mand in Portugal zal ontkenner», dat er veranderingen gaande zijn. In hoeverre die van blijvende waar de zijn en in hoeverre ze uitzicht bieden op democratisering, zal de toekomst moeten leren. Vooralsnog lijkt het buitenland zich drukker te maken om Lissa bons politiek dan de doorsnee Por tugees zelf. Het percentage niet opgekomen kiezers van vorig na jaar (38 procent van de ingeschre venen) spreekt wat dit betreft dui delijke taal. De gemiddelde Portu gees houdt zich bij zijn glaasje porto met nootjes op het terras. En wanneer er al in nachtelijk duister op de vrachtloodsen aan de Taag in krijt geschreven wordt „vi va o partido comunista Portugues," dan wordt dit de volgende dag al gauw gevolgd door een „viva Mar cello." Want ook in Portugal heeft elke politiek geëngageerde zijn te genstander.... BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad T)e Vereniging voor Dienstplich- °e Militairen (WDM), in 1966 op richt, telt ongeveer 23.000 leden, fit is 44 procent van het totale aan- dienstplichtigen. Het centrale ic I.tgangspunt van de vereniging is j positie van de dienstplichtige litairen beneden de rang van jderofficieren te verbeteren. Zij ~xht haar doel te bereiken langs ïttige weg en wel door overlec it burgerlijke en militaire autori ten. Zo ongeveer staat het in de statu - a. Vooral de zinsnede waarin wordl fcteld dat op basis van overleg zal irden gehandeld is uitermate be- 3.ngrijk, want zonder deze garantie rtfi de VVDM binnen het leger niet innen worden getolereerd. Een club in 23.000 dienstplichtigen, die een ':1 andere doelstelling heeft dan leger waarvan ze deel uitmaakt, idt een reëel gevaar in. door Rolf Hoekstra Wat te doen wanneer al die dui zenden leden zich gaan mobiliseren om een bepaald doel te bereiken? De nationale groetdag, uitgeroepen door het WDM-bestuur. is daarvan een voorbeeld. Deze actie was ludiek ge noeg om door de vingers te worden gezien, maar er zat in de ogen van de legerleiding zonder twijfel een opruiend element in. Zou een dergelijke actie geen na tionaal karakter hebben gehad, maar op kazerneniveau zijn gehouden, dan was er vermoedelijk wel ingegrepen Hoe dan ook, het ministerie van de fensie volgt de verrichtingen van de vereniging op de voet. Het WDM- bestuur waakt ervoor niet buiten z'r boekje te gaan, want voorlopig wordl nog veel waarde gehecht aan de be staande vorm van overleg. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd in de Hojelkazerne aar de Croeselaan 39 in Utrecht. Voorzit ter mr. H. G. M. Dijstelbloem (24) is met nog drie van de zeven dienst plichtige hoofdbestuurders geheel vrijgesteld voor het werk van de VVDM. Zij krijgen alle mogelijke fa ciliteiten, zoals type- en stencilma chines, en verzorgen de uitgave van het tweemaandelijkse verenigings blad „Twintig". Over het gehele land verspreid telt de vereniging honderd afdelingen, die op hun beurt weer zijn onderge bracht in tien districten met aan het hoofd een districtscoördinator. Deze besturen .kunnen vrij van diensten krijgen voor het houden van verga deringen. In de praktijk komt het erop neer dat, hoewel in een aantal gevallen buitengewoon verlof moet worden aangevraagd, iedereen zijn werk voor de VVDM naar behoren <an doen. De WDM is zich er sterk van be wust dat de overheid een groot be lang heeft bij het bestaan van de vereniging. Het biédt de legerleiding een goed inzicht van wat er onder de dienstplichtigen leeft en ze kan zono dig tijdig ingrijpen, wanneer militai ren tot ongewenste acties zouden be sluiten. Sinds kort is in de kringen van hel hoofdbestuur een discussie aan de gang of de democratisering van het Dienstplicht wordt niet meer zozeer gezien als een eer en dat kan ook bijna niet, wanneer ongeveer de helft van alle dienstplichtigen in werkelijke militaire dienst komt. Ze raken achter bij leeftijdgenoten die wel kunnen doorgaan met geld verdienen of studeren. Uit deze onlustgevoelens is de WDM geboren, die vecht voor de emancipatie .van de soldaat. Er is al heel wat bereikt, maar sinds kort is er onder de hoofdbestuur ders een discussie gaande of de vereniging zich scherper dient op te stellen teneinde de zo gewenste democratisering van het leger door te voeren. leger door middel van overleg moet worden bereikt. Het koperpoetsen is grotendeels afgeschaft, de reveilles worden later gehouden, men mag la ter naar bed, de vrije tijd wordt in burgerkleding doorgebracht en de wedde is verviervoudigd; van vijftig gulden gebracht op 200. Toch worden deze wapenfeiten door de meer radikalen onder de verenigingsbestuurders eerder scep tisch bekeken dan toegejuicht. „Mooie zoethoudertjes", is de me ning. „Het roestige militaire bestel moet worden opengebroken. Alles blijft bij het oude, alleen wat rand- zaken worden verbeterd. Het dragen van burgerkleding staat wel netjes, maar is niet essentieel. Een aardig voorbeeld van repressieve tolerantie". De grote meerderheid van het hoofdbestuur is het hiermee niet eens en geeft de voorkeur aan de bestaan de vorm van overleg, wijst elke harde aktie af. Zij wil de faciliteiten, die het mi nisterie van defensie de VVDM heeft verleend, niet in de waagschaal stel len. Men is allang blij, dat er kan ge sproken worden over een mentali teitsverandering. Vooral bij de jon gere officieren is hiervan sprake. Door zich scherper op te stellen, zou de verhouding tussen mindere en meerdere alleen maar verslechteren. En niemand is daarbij gebaat. Men vindt het al erg genoeg dat vooral onder oudere officieren de argwaan ten opzichte van de drang naar de mocratisering groeit. Zij slaan met gemengde gevoelen* gade dat de positie van de vereniging steeds sterker wordt. Sinds kort kun nen militairen, die zijn afgezwaaid, lid blijven van de WDM. Het was voor de vereniging een grote handi cap met een weliswaar groot maar om de twee jaar totaal wisselend ledenbestand te moeten werken. Nu afgezwaaide dienstplichtigen lid kunnen blijven, kan gewerkt wor den aan een actief vast ledenbestand. Het betekent tevens dat op deze ma nier de politiek, die altijd buiten het leger is gehouden, via de vereniging haar invloed kan uitoefenen op het militaire bestel. Het zullen vooral de politiek bewusten zijn, die het lid maatschap ook na de militaire dienst tijd gehandhaafd willen zien. Deze ontwikkeling baart de leger leiding zorgen. Wat te doen wanneer de leden van het hoofdbestuur eisen een hardere lijn te volgen om zo de gewenste democratisering te berei ken? Een eerste ontwikkeling in deze richting wordt in het militaire ver enigingsblad „Twintig" aangegeven door onderwijzer Bob Manten, die als niet meer dienstplichtige deel uit maakt van het algemeen hoofdbe stuur en zegt dat de vereniging zich het recht moet voorbehouden om over te gaan tot niet-parlementaire acties. Minister Den Toom van de fensie heeft al een duidelijke waar schuwing laten horen. Daarom de volgende week: WDM to be or not 'o be. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9