STEVENS GEDEKLASSEERD ZOMERSCHOOL: OOK LES IN VAKANTIE Staking verzwakt positie pond Eddie Scholl verkijkt zich op Kick Langeweg 1 Etappeoverwinning voor Marino Basso Jan Janssen ernstig gedupeerd Deurne wil volgend jaar proef nemen Geleerde in Israël krijgt 18 jaar cel Tourcijfers FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Effectenhandel stelt l fusieregels bindend ZATERDAG 18 JULI 1970 TOURS „Het kan niet raar zijn, want ik zat helemaal inks van de weg", zei Harry teevens aanvankelijk, nadat ij had gehoord dat hem de iveede plaats op de meet in ours was ontnomen, omdat ij in de spurt van het bijna amplete veld van zijn lijn was eweken. Het verweer van teevens klonk zwak, opvallend ras trouwens ook dat hij met- Mi na die chaotische aan- om st op het reusachtige ten- Kin stellingsterrein van Tours, ard was doorgefietst naar de p de verte wachtende wagen hn Caballero. (Blijkbaar had Steevens zelf al wei- g hoop gehad op een eervol resul- Bt. et duurde Hdan ook niet lang of 1 kwam een soort van bekentenis. (Tot honderd meter voor de streep ld ik alleen vooruit gereden. Toen igon het duwen en trekken. Ik orde wat achter me roepen en ben" sschien daardoor tochwat van mijn n geweken. En er waren er meer e duwden. De bekentenis van Steevens was nodig. Want hij was zo duidelijk in fout gegaan, dat het protest van n Janssen onmiddellijk door de ïdstrijdcommissarissen werd toege- nd. Steevens, na de Italiaan Marino isso als tweede over de streep ge- tst, werd gedeklasseerd naar de itste plaats van het peloton en dat tekende de voorlaatste in de uitslag n vrijdag, omdat alleen Frits Hoo- rheide, der traditie getrouw, achter is geraakt. Er waren er twee, die zich het ;est gedupeerd voelden door de ma- euvre van Steevens. In de eerste lats Jan Janssen, die door de zwie- r van de Limburger in zijn vaart ;rd geremd en nu door de enkele ïtimeters te kort kwam om de fel geerde etappezegge te behalen, nssen had in de laatste ronde over t tentoonstellingsterrein bewust het el van Harry Steevens gekozen, laar zat ik goed. Zo goed, dat ik lemaal niet meer op Basso of nand anders rekende, toen we op finish afvlogen". De oud-tourwinnaar was diep te- ■gesteld: „Ik kwam net naast ivens toen hij uitweek, dat bracht i,helemaal uit mijn evenwicht. Ik miet meersprinten." Janssen, die een etappezege best jcl kunnen gebruiken, concludeerde hslotte: „dat Steevens gedeklasserd j helpt mij niet. Ik heb weinig geluk deze Tour. Zaterdag, in de rit van jurs naar Versailles, is mijn laatste is. Maar zo denken er heel veel r." Iveneens sterk gedupteerd voelde Walter Godefroot, die via een xwinning zijn groene trui defini- veilig had kunnen stellen. De |lg werd nu derde, achter Basso, die derde ritzege boekte, en Janssen, kan het kostbare kledingstuk ter- twernood meer kwijt raken. Alleen Idy Merckx zou hem de groene trui kunnen ontnemen, maar die past el voor op om zijn coalitiepartner |nte doen. Aan de schuld van Steevens had Hmand getwijfeld. Hij ging vlak br de meet zo duidelijk haast rars over de weg, dat wellicht het Mest van Jan Janssen niet eens no- zou zijn geweest, om de Limbur- lj op de strafbank te plaatsen. Vlak Hiter hem in de beslissende fase had les Zoontjes gezeten. Deze nuchtere ,burgenaar uit de ploeg van Steev- il had alles van nabij meegemaakt zei: „Het was misschien wel de rjge manier voor Harry om te win- 0, maar het was ook een beetle te i tichtig." Zoontjens was overigens verontwaardigd, dat men juist rfevens als boosdoener had uitgeko- U. „Ze hadden ook eens naar Basso teten kijken. Die zat te rukken en lltrekken en dat was veel gevaar eer dan wat Steevens deed." ,|>e rit van Ruffec (de renners wa- in de vroege ochtenduren al op trein gezet om de 150 kilometer ',n Bordeaux naar dit dorpje te ^rbruggen) naar Tours was veel le- ^diger geweest, dan men in dit sta- ?lm van de Ronde van Frankrijk j 3 mogen verwachten. De volle 191 •(>meter door waren demarrages *|t van de lucht Daarbij waren i ilvuldig Nederlanders betrokken, j het begin Harry Steevens een paar br. Rini Wagtmans liet zich toen In zien, Eddv Beugels ging een r*r mee en ook Joop Zoetemelk 1 Zullen ze zo straks ook in Parijs staan? Links Joop Zoetemelk (tweede), midden Eddie triomfator en rechts Gösta Petterson als derde. kwam naar voren ter verdediging zijn tweede plaats, toen Gosta Petter son in een vlucht betrokken raakte. De karavaan kwam echter pas goed in beroering, toen Eddy Merckx na ruim 80 kilometer een paar maal hef tig demarreerde. Het was echter spie lerei van de Belg, die op deze wijze duidelijk liet weten dat hij de ont snappingspogingen van de vorige da gen in de ravitaillering niet op prijs had gesteld. Het veld moest er even geducht aan trekken, om de terecht wijzing niet in een echte vlucht te doen verkeren. Merckx hield er de wind onder tot na de Cote de la Celle na 133 kilome ter, waar hij als eerste boven kwam, als demonstratie van zijn, overigens onbetwiste, leiderspositie in het berg- klassement. Daarna mochten de figu ranten gaan. Er werd gretig gebruik van gemaakt. Vooral Harm Otenbros werd bijzonder actief, ging met iede reen mee, die even aanzette, en lan ceerde ook zelf enkele attaques. Het bracht hem geen succes. Otten- bros na afloop: „Die mannen van Kas en Salvarani laten niemand gaan, om hun strijd in het ploegenklassement niet in -de war te laten sturen. Jam mer, want ik had juist zo'n goede moraal. Had ik die donderdag maar gehad in de rit naar Bordeaux. Maar toen kwam ik niet vooruit." Ottenbros, die evenals Jan Janssen tevreden zou zijn geweest met één etappezege, is een nuchter mens: „Aan de goede vorm vorm en de goe de moraal heb je weinig, als je niet wegkomt. Morgen,zaterdag, is ook mijn laatste kans." AMSTERDAM De deelnemers aan de nu al befaamde ontmoeting Rusland Rest van de wereld, die in april in Belgrado werd gespeeld, do mineren in het IBM schaaktornooi. De Russische grootmeester Poloega- jevski nam gisteren de leiding door een verdiende zege met zwart op de Nederlandse meester Hans Ree. De Rus, die thans 3 punten uit 4 partijen heeft, wordt gevolgd door wereldkampoen Boris Spasski, de Zuidslavier Gligoric en de Oostduit ser Uhlmann. De twee andere deelne mers aan de „Rusland Rest" wed strijd, Geiler en Hort, zijn onderweg naar de top. Csorn gaf zijn hangpartij uit de derde ronde tegen Gelier zon der meer op. Hort heeft thans het zware begin- programma achter de rug en kan be ginnen aan het inzamelen van hele punten. Landskampioen Eddy Scholl. die tot dusverre gelijke tred hield met de grootmeesters, viel terug door een nederlaag tegen landgenoot Lan- TEL AViV Een rechtbank in Tel Aviv heeft Jean Pierre Salam, een in Israël bekende wetenschappelijke on derzoeker, veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf. Het blad „Maariv" berichtt dat Jean met een buitenlandse agent en deel genomen hebben aan een komplot te gen de veiligheid van de staat Israël alsook aan een poging tot spionage. Het blad Maarin" bericht dat Jean Pierre Salam Jood is, maar niet de Israëlische nationaliteit bezit. geweg. Deze behandelde met zwart de Siciliaanse verdediging uitermate be kwaam. In de meestergroep demonstreerde Adorjan met zwart tegen Piket een staaltje van zijn technisch kunnen. Van der Weide kon niet op tegen de combinaties van Prins. Laatstgenoem de heeft met 3 punten uit 4 partijen een goede uitgangspositie voor het behalen van een meesterresultaat be reikt Jan Timman tenslotte be werkstelligde tegen de sterke Marovic een fraaie overwinning. UITSLAGEN Grootmeestergroep 4e ronde: Ree Po- loegajewski 0—1: Csom Hort Gli goric Geiler */iJongsma Hartoch ViScholl Langeweg 0—1; Uhlmann Spasski '/i'/j-.Clric Donner Janosevlc Trlngow 0—1. Stand na 4 ronden: 1. Poloegajevski (Rusl) 3 pnt; 2/4. Spasski (Rusl). Gligoric (Zsl). Uhlmann (OD1) 2'/»; S/12. Clrlc (Jsl). Janosevic (Jsl), Trlngow (Buig). Langeweg (Ned). Hartoch (Ned). Gelier (USSR). Hort (TsJSl). Scholl (Ned) 2; 13/15. Donner (Ned), Csom (Hong), Jongsma (Ned) IV*: 16. Ree (Ned) 1. Meestergroep: Cortlever Bednarskl af- gebr.; Hamann Westerlnen 1—0; Piket Adorjan o—l: Tatal Van Geet 0—1Tim man Marovic 1—0: vd weide Prins 0—1. Stand na 4 ronden: 1. Adorjan (Hong) 3Vi pnt; 2. Prins (Ned) 3: 3. Timman (Ned) 2'/*: 4/8. Piket (Ned). Tatai (It). Marovic (Jsl). Westerlnen (Flnl). Hamann (Den) 2; 9. Van Geet (Ned) IV»10. Cortlever (Ned) 1 plus 1 afgebr.11. vd Welde (Ned) 1; 12. Bednars kl (Polen) plus 1 afgebr NEW YORK De Wereldjeugd- assembiee in New York is de afge- j lopen nacht in een complete chaos ernstige beproeving voor het Engelse geëindigd. Voorzitter Lars Thalen volk en kan bij een langdurig karak- moest tweemaal de veiligheidswacht |er schadelijke gevolgen hebben voor tior. Potior, de toch al niet sterke economie van Gedurende tien dagen waren naar 1 aanleiding van het 25-jarig bestaan cn de positie van het pond van de VN 630 jongeren uit 113 lan- sterling. den bijeengeweest. Ervaren linkse mi- Het tekort op de Britse handelsba- litante deelnemers overheersten de lans was over juni 51 miljoen het assemblee. j grootste sedert april 1969. Het lam- De uitslag van de 2lstc etappe is: 1. Basso (It-Albanl) 5.24.55 met bon. 5.24.35. 2. Janssen (Ned-De Muer) 5.24.55 met bon. 5.24.45, 3. Godefroot (Belg-Pezzl) 5 24.55 met bon. 5.24.50, 4. Huysfnans (Belg-Driessens) 5.24.55, 5. V. Ryckeghem (Belg-Cools). 6. Guimard (Fr-Caput), 7. Durante (It-Gigan- tl), 8. Benfatto (It-Glganti), 9. Rentmeester (Ned-Peters). 10. Bruyere (Belg-Driessens) allen 5.24.55 ,11. Wolfshoh. (Wdl/Caput), 12. Wagtmans (Ned/Vissers), 13. Dolman (Ned/- Vlssers). 14. Riotte (Fra/Stablinskl). 15. Van VUerberghe (Bel/Martini). 16. Davld (Bel/- Schotte), 17. Frey (Den/De Gribaldy), 18. Zoontjens (Ned/Peters). 19. Polidorl (It/Gl- gantl). '0. Aimar (Fra/Stabilnski). 21. Schleck (Lux/De Muer), 22 Jimenez (Span- je/Langarica), 23. Dumont (Fra/Plaud), 24. Labourdette (Fra/Caput), 25. Van Impe (Bel/Stabllnski). Na de 2le etappe ziet het algemeen klas sement er als volgt uit: l. Merckx (Bel/- Drlessens) 111 uur 38 min 5i sec., 2. Zoete melk 'Ned/Schotte) op 10 min. 14 sec., 3. G. Pettersson (Zwe/Martlnl) op 13.39, 4. Wagt mans (Ned/Vlsscrs) op 15.00, 5. van den Bossche (Bel/Albani) op 15.13. 6. Van Impe (Bel/Stabllnskl) op 15.30. 'i Galdos (Spa/- Langarlca) op 17.00, 8. Poulldor (Fra/Caput) op 17.27, 9. Houbrechts (Bel/Pezzl) op 18.19, 10. Pintens (Bel/Cools) op 18.59. 11. Dellsle (Fra/Plaud) op 19.07, 12. Zubero (Spa/Lan- garlca) op 20.il, 13 Balmanion (It/Pezzl) op 20.46, 14. Zllloli (It/Drlessens) op 21.22, 15. Agostlnho (Port/De Gribaldy) op 23.27, 16. Van Neste (Bel/Cools) op 23.42. 17. Almar (Fra/Stabllnskl) op 24.09, 18 Panlzza (It/- Pezzl) op 24.54, 19. Schiavon (It/Pezzi) op 25.07. 20. Schleck (Lux/Dc Muer) op 25.10, 21. Ganda.las (Spa/Langarlca) op 29.52, 22. Dumont (Fra/Plaud) op 41.42, 23. Vivian (Zwl/De Gribaldy) op 44.46, 24. Gabica (Spa/Langarica) op 45.07. 2a. Swerts (Bel/- Drlessens) op 48.12. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De grote vakantie betekent in ons land een radicale onderbreking van het onderwijs. Er ivorden nog wel administratieve zaken afgehandeld, de schoollei ding heeft haar roosterbezigheden en er zijn leerlingen die voor een taak moeten iverken. Maar het schoolbedrijf zelf ligt stil. De meeste deelnemers aan het onderwijs vinden het best zo. Vijf Nederland se rectoren van experimen terende scholen voor vwo- havo, die het vorig jaar een studiereis naar de VS heb ben gemaakt, hebben echter de suggestie gedaan naar Amerikaans voorbeeld ge durende vier weken in de grote vakantie in een aantal centra een „zomerschool" te organiseren. Op de meeste Amerikaanse scholen duurt de zomervakantie drie maanden. Men vindt het niet efficiënt de gebouwen, tech nische apparaten (de uitrusting van het onderwijs heeft op vele plaatsen een indrukwekkende vlucht genomen), bibliotheken en sportvelden al die tijd onge bruikt te laten. Tegen extra be loningen worden onderwijzers, leraren en hoogleraren aange trokken om de school ook in de vakantie te laten functioneren. Dp de high school (voortgezet onderwijs op verschillende ni veaus) komt zittenblijven weinig voor en het is ondenkbaar dat men een leerling een heel jaar lang alle vakken opnieuw zou laten doen omdat zijn resultaten in een paar vakken onvoldoende waren. Lager niveau Als een leerling op het eind van het schooljaar bij een be paald vak tekort schiet, kan hij dat vak het volgend jaar niet zonder meer in zijn studiepakket opnemen. Is het een verplicht vak, dan zal hij "het op een lager niveau moeten volgen en dit kan consequenties hebben voor z'n verdere studieplannen. Zo'n leerling krijgt het advies dat vak op de „summer schooi" te volgen. Die school duurt een maand en start bijvoorbeeld een week na het begin van de va kantie. Met uitzondering van de weekends worden er dagelijks verschillende cursussen gegeven. De leerlingen die de raad heb ben gekregen een of twee vak ken op de zomerschool bij te spijkeren, vormen echter maar een minderheid van degenen die men daar aantreft. Velen komen op de zomerschool omdat dit in stituut gelegenheid biedt tot het volgen van cursussen waar men in het gewone schooljaar niet aan toe komt. Er zijn cursussen voor Engels cn wiskunde op vele niveaus en in vele variëteiten, voor vreemde talen, typen, huishoudelijke vak ken, metaalbewerking, houtbe werking, journalistiek, muzische vakken, autorijden enz. Zowel de zwakke als de intelligente leerlingen kunnen dus op de zomerschool terecht. Sport en muziek bieden goede mogelijk heden voor de sociale contacten. Een cursus duurt meestal 40 uur (vier weken, vijf dagen per week, twee uur per dag). Die 40 uur komen in tijd gemeten overeen met een vak dat gedu rende een studiejaar een uur per week wordt gevolgd. Het inten sievere deelnemen aan de zomer school blijkt echter een veel groter effect te hebben. Een an- dat de docenten vaak geassis- dat de docenten vaak geassi- teerd worden door aanastaande leraren, die bij de cursussen er varing opdoen in lesgeven en leiden van discussies. Ook voor ouders In Nederland zou men ook iets dergelijks moeten opzetten, al dus het reisverslag van de vijf rectoren (J. Boon, Haags Mon- tessorilyceum; M. D. Bos, rijks scholengemeenschap Breukelen; A. G. Castermans, rijksscholen gemeenschap Goeree-Overflak- kee; Th. G. A. Hoogbergen, Peel- landcollege Deurne; J. H. Raat, Ichthuscollege Drachten). De inspectie zou op een aantal centraal gelegen scholen in de zomervakantie herhalings- en verrijkingscursussen moeten or ganiseren. Leerlingen die afge wezen zijn voor een volgend leerjaar of voor hun eindexa men, zouden na het volgen van de zomerschool opnieuw aan het overgangs- of eindexamen moe ten kunnen deelnemen. Dit zou voor maximaal twee vakken mo gelijk moeten zijn. De lerarenvergadering zou leerlingen die anders zouden moeten doubleren, kunnen ver plichten voor een of twee vak ken aan een herhalingscursus deel te nemen. Naast die her halingscursussen zouden er voor belangstellenden ook verrij kingscursussen moeten zijn: van huishoudelijke vakken tot com- puterkunde, van typen tot film kunde. Rector Hoogbergen van het Peellandcollege had eind vorig jaar bij de opening van zijn nieuwe school de zomerschool- gedachte nog wat concreter uit gewerkt. Bij een grote vakantie van twee maanden zou de zo merschool de eerste twee en de laatste twee weken omvatten, zodat in het midden van de va kantie en maand vrij blijft. Eén school zou de cursus moeten or ganiseren voor een groep van vijf tot ti enscholen. De verrijkings cursussen zouden in principe ook toegankelijk moeten zijn voor niet-leerlingen, bijvoorbeeld ou ders. Overdenking Een goed idee, zei de vertegen woordiger van O. en W. die dit betoog beluisterde; maar het mi nisterie zou er verder nog eens over moet denken. Die overden king heeft tot nu toe niet geleid tot een bepaald besluit, maar in Deurne wordt nu gewerkt aan een voorstel waarvoor men de medewerking van „Den Haag" zal vragen. Het gaat om een ex periment met een zomerschool in 1971. Het punt van de zomerschool vormt een van de 23 aanbevelin gen voor het Nederlandse onder wijs die zijn toegevoegd aan het verslag van de vijf rectoren dat onder de titel „De Amerikaanse High School" verschenen is bij Wolters-Noordhoff NV. De op brengst van deze uitgave laten de auteurs ten goede komen aan de UNESCO voor een school in een ontwikkelingsland. Een andere aanbeveling geldt de „counseling". Om de leerlin gen goed te kunnen helpen bjj de samenstelling van hun vak kenpakket, voor gesprekken met ouders, studiehulp in algemene zin, versterking van de moti vatie en hulp bü persoonlijke problemen zou iedere school een „counseler" moeten hebben. Dit moet een leraar z(jn die drie jaar bij het onderwijs heeft gewerkt en een speciale cursus heeft ge volgd. Inbreuk Amerikaanse leerlingen noe men als fundamenteel bezwaar dat de counselor herhaaldelijk inbreuk pleegt op hun privé- leven. Hij gebruikt de (ook in Nederland niet onbekende) socio- grammen. Iedereen in de klas moet de namen opschrijven van degene die hij het meest en van degene die hij het minst mag; aan de hand van deze gegevens bepaalt de counselor ieders so ciale en persoonlijkheidsgeledin gen. Het is ook de counselor die de leerlingen strikvragen stelt over hun huiselijk leven en er varen emoties. De counselor is noch psycho logisch, noch medisch geschoold. Toch meet hij zich juist op die gebieden vaak verregaande rech ten aan. En wat de eigenlijke studievoorlichting betreft: die sluit dikwijls niet aan op de kwaliteiten van de leerling, maar ook op wat de school te bieden heeft Aldus mevrouw M. M. Hijmans in Winnipeg, een Nederlandse lerares die ook in de VS les heeft gegeven. AMSTERDAM Onder lei ding van Wall Street konden de financiële centra de koerswinsten uitbreiden, zonder dat de Britse havenstaking roet in het eten gooide. Vooral de gunstige stem ming voor Kon. Olie viel op onder de internationale waarden. De stemming op de obligatie- markt is ook verbeterd, omdat men op een lichte daling van de rentevoet hoopt. De Britse havenstaking vormt een leggen van het zeetransport treft de Britse economie zwaar, daar de ha venarbeiders een sleutelpositie inne men ter zake van de afwikkeling der internationale handel. Het gevaar dreigt, dat het pond sterling op de wisselmarkt zwakker wordt door een afnemend vertrouwen in de herstelmogelijkheden van de Britse economie, zodat een periode van nieuwe onrust op monetair ge bied kan ontstaan. De Britse haven staking vormt een nieuw obstakel op de weg naar meer evenwichtige ver houdingen in West-Europa en moet als zodanig een negatieve factor ge noemd worden. Ziekte Toch hebben de financiële centra zich deze week betrekkelijk weinig van de Engelse „ziekte" aangetrokken en bleken zij meer vatbaar voor de ontwikkeling in Wall Street. Daar heerste een gunstige stemming, welke werd aangewakkerd door de uit- 'Amsterdam De veeniging .J>r den Effectenhandel stelt de fu- Tegels zoals die vastgesteld zijn 1br d tegels zoals de ser bindend voor haar Vereeniging heeft bindende "Irschriften opgesteld waaraan de Men zich moeten houden. Enkele nten daaruit: indien voor het uitbrengen van I openbare bieding op effecten een M door één der betrokken vennoot- Mappen van het voornemen tot het urengen van een openbaar bod in 5nis wordt gesteld of bij de be- 'Jjekingen over zulk een voornemen ^dt betrokken, is het desbetreffen- '"lid verplicht te bevorderen, dat de ttnootschappen de door de Sociaal- 'pnomische Raad vastgestelde ge- 'Igsregels in acht nemen. indien aan het lid blijkt, dat de V betrokken vennootschap of één der betrokken vennootschappen de door de sociaal-economische raad vastgestelde regels niet wenst te vol gen, is het lid verplicht zijn mede werking te weigerenresp. testaken. Indien de commissie voor fu sieaangelegenheden openbaar Kennis geving doet van een overtreding van de gedragsregels door besturen van bij een openbare bieding op effecten betrokken ondernemingen, zijn de le den van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel en hun bijkantoren ver plicht elke medewerking aan de uit voering en afwikkeling van het bod te staken resp. te weigeren. Alle handelingen en verzuimen van een lid of van een bijkantoor van een lid, die in strijd zijn met de voor schriften zullen krachtens het regle ment van orde worden gestraft. spraak van president Nixon, dat hij zeer optimistisch gestemd was inzake de Amerikaanse economie en een op leving in de tweede helft van dit jaar verwachtte. Nu weten wij langzamerhand wel dergelijke officiële verklaring op de juiste waarde te taxeren en meer te kijken naar de cijfers en feiten. Zo meldde Chrysler een scherpe terug gang van de winst over het tweede kwartaal van 41 miljoen tot S 8 miljffe'n. Verwacht wordt, dat de ko mende kwartaalcijfers van vele Ame rikaanse concerns de achteruitgang van de Amerikaanse economie scherp zullen registreren en afgewacht moet worden in hoever de uitkomsten van het 2e kwartaal reeds in de koerien van Wall Street zijn verwerkt. De verbetering op de New Yorkse beurs had belangrijke invloed op de koersvorming van ons hoofdfonds, Kon. Olie. Het schijnt, dat grote be leggingsfonds de laatste dagen veel oliefondsen hebben gekocht vermoe delijk. omdat men de koersval van deze aandelen in de voorafgaande weken te ver gegaan acht. Of de meei' vriendelijke stemming voor oliefondsen samenhaYigt met een be tere beoordeling van de vredeskansen in het Midden Oosten wagen wij te betwijfelen. Kon. Olie noteerde vori ge week 122.40 en liep gisteren op tot 132.70, hetgeen een verbetering inhoudt van 55 punten. Afdammen Het Amerikaanse ruimtevaartcentrum in Huntsville, Alabama, heeft een experimenteel ruimtestation ter waar de van zeven miljoen gulden opgezet. Op de foto een proefpersoon in een „slaapzak", die aan het plafond en de vloer is bevestigd. Een horizontale pósitie in in verband met de gewichtloostheid niet noodzakelijk. In West-Duitsland is het disconto van 7V» op 7 pet. gebracht in zover is dit merkwaardig, dat een anti-infla tieprogram. zoals dat de laatste tijd in genoemd land gevolgd wordt, een hoog rentepeil noodzakelijk maakt. Een hoge rente remt immei's de in vesteringen af en een verlaging van het disconto doorkruist de anti-infla tie-politiek. In dit geval heeft men echter het accent gelegd op de stroom van vluchtkapitaal, dat West-Duits land bereikt, welke stroom men wil afdammen door een renteverlaging. Hoe meer geld Duitsland binnen stroomt. hoe ruimer de liquiditeit in het land wordt en op deze wijze wordt de krapgeldpolitiek van de overheid ondermijnd. Daarom heeft men het disconto verlaagd, omdat men blijkbaar van oordeel is, dat het gevaar voor uitbreiding der investe ringen meer komt van de zijde der ruime kapitaalmarkt vanwege de buitenlandse geldstroom dan van een lagere rentevoet. Wij vrezen echter, dat de geringe verlaging van het disconto een onvol doende maatregel is om genoemde kapitaalstroom in te dammen omdat „het kwaad" dieper zit, nl de in ver houding tot andere va'» fa's te 'age wisselkoers van de Duitse mark. Als nu weer het pond sterling zwakker wordt door een langdurige havensta king. zal hpt probleem van de pari teitsverhoudingen tussen de verschil lende valuta's in de vergadering van het Int. Mon. Fonds in september a.s. opnieuw besproken moeten worden. U it geversaandelen In de lokale afdelingen was de be langstelling hier en daar aanzienlijk, als men afgaat op de koersverschil len. Men dient echter rekening te houden met de „dunheid" der markt. Vast in de markt lagen uitgeversaan- delen, zoals Elsevier, Kluwpr en V.N.U.. terwijl ook aannemingsmaat schappijen wat betreft de koersvor ming, aan „hoogbouw" deden. De jaarvergadering van Nederhorst bracht gunstig nieuws voor de toe komst van dit groot aannemingscon cern. dat zich in toenemende mate interesseert voor buitenlandse op drachten en bezig is de vruchten van de vele overnamen der laatste Jaden te plukken, na een periode van indi gestie. De koers van dit fonds haalde in één klap het dividend van 18 pet in. Gisteren vond de inschrijving plaats op 100 miljoen 8 pet. 7-jarige obi. Ned. Gasunie tegen een uitgifte koers van pari, waarvoor de belang stelling zeer groot was, ook uit het buitenland. Het is niet onmogelijk, dat. behalve naar de Duitse Bondsre publiek, ook naar ons land buiten lands kapitaal stroomt dat hier tijde lijk onderdak vindt vanwege de mo netaire onzekerheid elders. Aan de ene kant betekent deze ver ruiming van de kapitaalsmarkt een welkome verlichting voor het knel punt der financiering, welke In ons land moeiliik is. aan de andere kant worden de infiatore tendenzen erdoor versterkt. Nadat wij een lichte ontspanning op de Eurodollartnarkt hebben gesig naleerd volgt nu d= verlagin® "an het Duits disconto en hoopt men dat hier te lande de rentevoet ook licht zal kunnen dalen'. Gisteren waren willig gestemd sommige bankaande len. Zo kwam A.B.N. van 227Vt v.w, op 244, Amrobank van 50 20 op f 55.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7