Moedige vrouw van jaar vecht voor hetere wereld Einde van een lijdensweg' Thieu: militair verbond Indo-Chinaniet haalbaar Grootscheepse jacht op ontvoerders Aramburu B^K!AX3A9 Kritiek o|> werksfeer li Spoorwegen Adviseur Nixon neemt ontslag Nieuwe branden bij Marseille Agent niet in raad alles 55 goed en wel Wet op de jaar rekening 1 mei '71 van kracht ..Ik ben erg verontrnsl over deze wereld'* door Rolf Hoekstra yU ASSENAAR Wanneer ze haar naam zet in het boek „Een nieuwe wereld voor onze kleinkinderen", dat ze vo rig jaar schreef, maakt ze een kleine vergissing. „Schrijf ik 1969 in plaats van 1970. Kun je zien dat ik oud word", zegt ze lachend. Mevrouw Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlis- singen, letterlijk en figuurlijk een grote vrouw, is vandaag negentig jaar geworden. Ze viert haar verjaardag in fami liekring in ..Het Rode Koper" te Leuvenum. „Ze komen allemaal. Ik heb twee kinderen. 9 kleinkinderen en 21 achterkleinkinderen. Ze ven generaties heb ik meege maakt. God heeft me tot op deze hoge leeftijd gespaard, omdat ik nog een taak te vervullen heb in deze wereld. Ik ben dankbaar dat ik nog in het volle leven mag staan. Dat ik nog mag meeden ken." Ze heeft de hele wereld afgereisd, deze energieke vrouw. Ze bezocht de binnenlanden van Afrika, India, Ja pan, Amerika, Indonesië en Australië. Haar 75e verjaardag vierde ze in Ma dras. Vorig jaar opende ze een cen trum van de Morele Herbewapening in India en voor volgend jaar staat een reis naar Zwitserland op het pro- gromma. Nog steeds gaat ze door met de mensen te wijzen op de noodzaak zich te veranderen. „Bijna elke dag ontvang ik mensen van de Morele Herbewapening. Uit alle delen van de wereld komen ze. Een Boeddhistische monnik uit India of een Rotterdamse kraanmachinist. Ik heb het er erg druk mee. maar anders zat ik hier vermoedelijk met een breiwerkje, tobbend over 'n pijn tje hier en 'n pijntje daar". Mevrouw Van Beuningen zit kaars recht in haar stoel bij het raam in een van de vele grote kamers, die de kapitale woning in het Wassenaarse villadorp telt. "Dit huis had ik bij testament vermaakt aan de Morele Herbewapening. Steeds hoorde ik stem: waarom vermaak je je hi niet nu? Ik heb er veel strijd om gehad, maar toch aan die innerlijke stem ge hoor gegeven. Ik heb geleerd naar die stem te luisteren. Nu wonen in dit huis verscheidene mensen. Deze ka mer bijvoorbeeld wordt ook gebruikt voor het geven van dia- en film avonden. Toen ik zeventig jaar geleden trouwde met W. van Beuningen, di recteur van de Steenkolen-Handels vereniging in Utrecht, waren de so ciale voorzieningen slecht. Vele jaren lang hebben we de sociaal zwakkere geholpen, maar op een moment besefte ik dat materiële hulp alleen de mens niet gelukkig maakt. Luisteren Mijn contact met dc Oxford Groep, de huidige Morele Herbewapening, heeft m'n leven ingrijpend veranderd. Ik was 55 jaar. "Jullie hebben iets dat ik ook wil hebben. Wat moet ik doen" .vroeg ik aan dc leden van de Oxford Groep. "Leven volgens deze vier maatsta ven: absolute eerlijkheid, absolute reinheid, absolute onzelfzuchtigheid en absolute liefde", zeiden ze. „Niet zo moeilijk", dacht ik bij mezelf. Ik vond me nogal onzelfzuchtig. „Ik sta immers voor iedereen klaar", meende ik. "Er is nog meer", zeiden ze. "U moet de dag beginnen met naar God te luisteren". „Dat kan ik niet", ant woordde ik. "Daarvoor heb ik het veel te druk. Ik ben presidente van weet ik hoeveel verenigingen en lief dadige instellingen, 's Morgens vroeg beginnen de telefoons al te rinkelen, komen er mensen om me te spreken. Nee, die paar uurtjes slaap heb ik echt nodig". „En u wilde een ander leven leiden. U kunt niet eens een uurtje eerder opstaan om naar God te luisteren. Begin er dan niet aan", zeiden ze. Ik gaf ze volledig gelijk en kocht een hele grote wekker. Toen-ie voor 't eerst afging schrok m'n man gewel dig. Wat doe je nou, vroeg hij ver baasd. Toen ik hem van m'n plan vertelde begon hij hartelijk te lachen. „Zeker weer een nieuwe hobby", dacht hij. Wonder Maar ik hield vol en leerde, dat ik helemaal niet zo opofferend was. Eigenlijk was ik onverdraagzaam. Ik gebruikte m'n organisatietalent om alles en iedereen te organiseren, te beginnen met m'n man en kinderen. Ik heb ze om vergeving gevraagd. Ik had nooit werkelijk naar anderen ge luisterd. Door te luisteren naar de stem in mij, door te doen wat die stem zei, vaak tegen de eigen wil in, deed ik dingen die ik anders nooit zou heb ben gedaan. Nooit had durven of kunnen doen. Ik beleefde het wonder dat wat bij mensen onmogelijk schijnt, mogelijk is bij God. Vooral in de oorlog heb ik dat ervaren. Vlakbij ons huis in Vught was een concentratiekamp gebouwd, waar on geveer vijfduizend gevangenen zaten. De mensen stierven van de honger. „Daar is nu eenmaal niets aan te doen", zeiden de mensen. De stem in mij zei, dat ik naar de kampcomman dant moest gaan. M'n man heeft nog geprobeerd mij tegen te houden, om dat hij bang was dat ik daar zou worden vastgehouden. Mijn innerlijke stem was sterker dan m'n angst. „Behandel de com mandant niet als een vijand, maar probeer zijn hart te bereiken", zei de, stem- Ik heb met hem gepraat en ge praat, maar hij weigerde de levering van voedselpakketten aan de gevan genen toe te staan. Toen de comman dant mij vertelde dat hij 's nachts niet kon slapen omdat z'n enige zoon aan het Russische front vocht, wist ik wat ik hem moest antwoorden. Veranderen „Uw zoon kan daar in een kamp zitten, zoals mijn landgenoten hier. Wanneer u toestemming geeft de ge vangenen pakjes voedsel te zenden, ben ik ervan overtuigd dat ook iemand in Rusland uw zoon zal hel pen als hij in moeilijkheden zit." De commandant gaf toestemming en wat klein begon groeide al spoedig uit tot een grote landelijke aktie. Later wist ik ook die twee andere commandan ten, die in Vught kwamen, te overtui gen." „Als je luistert naar God, dan ge beuren er wonderen. Ik heb dat vele malen ervaren. Ieder mens gaat er van uit dat de ander zich moet ver anderen. Zo gebeurt er niets. De mens moet eerst zichzelf veranderen op basis van die vier absolute morele maatstaven. Die vier grondslagen vind je in alle godsdiensten terug. Het is voor iedereen en overal." „Bij stukjes en beetjes heb ik ge leerd in te zien wat ik allemaal ver keerd heb gedaan en nog doe. Een heilige word je nooit. Ik zal tot m'n laatste ademtocht moeten strijden. Gelukkig heeft God mij niet alles in eens laten zien, want anders was ik zo mismoedig geworden. Chaos Ik ben erg verontrust over deze wereld. De alles-mag-maatschappij moet wel uitlopen op chaos en ver nietiging. De vooruitgang is adembe nemend. Ik kan me nog herinneren dat m'n grootmoeder per trekschuit reisde en ik vlieg in de nieuwste straalvliegtuigen van het ene land naar het andere. Maar die vooruit gans kan ons te gronde richten. Het is m'n diepste overtuiging dat alleen mensen, die besluiten zich door die vier absolute more le maatstaven te laten leiden en God willen gehoorzamen, een uitweg kunnen vinden. Ik zou iedereen willen uitnodigen dit leven te willen leven. Dat is wat ik de mensen te vertellen heb en dat staat te lezen in mijn boek „Een nieuwe wereld voor onze kleinkinderen. Een vindingrijke inwoner van Keulen, die naast familie en (een omvangrijke hoeveelheid) koffers, ook nog zij1 twee honden mee op vakantie moest nemen, kwam na veel piekeren met deze ^hondse" oplossing, een soo^t] synthese van middeleeuws vernuft en hedendaagse efficiency. (VERVOLG VAN PAG. 1) „Er is een eind gekomen aan de lijdensweg die we al sinds 1958 bewandeien", zei Nol de Jong, se cretaris van de ondernemingsraad. „We staan aan het eind van een stuk beleid dat gelukkig voorbjj is". Iedere hoop op het alsnog in een andere vorm voortzetten van Rolma noemde hjj absurd." Op die koers hebben wc naar mijn mening al veel te lang gevaren". De vakbonden in dc metaalindu-, strie zullen zich niet verzetten tegen de sluiting van Rolma en de ophef fing van Werkspoor-Utrecht. Wel handhaafden zij de eis: geen man de poort uit zonder vervangende werk gelegenheid" UTRECHT De commissie dir de Nederlandse Spoorwegen een F derzoek heeft ingesteld naar de sf' in het bedrijf, is tot de conclusie f komen dat het NS-personeel nietr vreden is met zijn werkomgeving. P" Dit meldt de Federatieve Spoorj I Vakvereniging in haar blad RF Hij heeft dit, mede namens de mi- i Spoor. Volgens de commissie, die F1 wederinpassing van het personeel van de afdeling rollend materieel gezien de krappe situatie op de arbeids markt, zonder veel moeilijkheden zal verlopen. Juist beleid Flinke straffen geëist voor verkrachting AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren j flinke straffen geeist tegen drie An- die in de nacht van 15 op 16 mei jl een 19-jariee studente Spaans aan de universiteit van Amsterdam hadden verkracht. Tegen ce niet ter zitting versche nen. als hoofdverdachte gekarakteri seerde. 30-iarige lasser Robert L. de ^la R. werd een gevangenisstraf van waalf maanden geeist waarvan vier orwaardelijk met een proeftijd van rie jaar. Zijn vrienden, de 23-jarige ankwerker William L. R. en de È25-jarige kok George D H. haorden iacht maanden, waarvsr drie voor- Ywaardelijk met eenzelfde proeftijd, tegen zich eisen Frankrijk wil Z.-Afrika vliegtuigen verkopen PARIJS Frankrijk heeft Zuid- -Afrika voorgesteld. Franse vliegtui gen ter bestrijding van duikboten te kopen, ingeval Engelands nieuwe 'conservatieve regering het wapenem bargo voor Zuid-Afrika zou opheffen i*n Zuid-Afrika Engelse Nimrod-toe stellen zou willen verkopen. Een woordvoerder van de Franse firma Brequet heeft gisteren de hoop uitgesproken, dat de firma een con tract voor 20 toestellen voor de duik- bootbetsrijding zal kunnen sluiten. „Onze voorwaarden zijn zeer concur rerend. De Brequet is goedkoper dan de Nimrod en wij hopen het te win nen. zelfs als de Britse regering haar wapenembargo opheft", aldus de woordvoerder. De werknemers werden ingelicht door jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de raad van bestuur. Zijn rede werd verschillende keren onderbro ken door Kreten uit de zaal als 'die fabeltjes die u vertelt, gelooft u die zelf, we hebben dit gepraat al vaker gehoord'. Jhr. Sickinghe zei, dat het recente beleid /.onder meer juist is geweest. De NS-directie geeft geen com mentaar op de beslissingen die over Werkspoor genomen zijn: „Dat-is een pure VMF-zaak", maar zei wel inge nomen te zijn dat nu eindelijk klaar heid is geschapen ten aanzien van tijdstippen Voor Werkspoor-personeel dat bij de NS v/il komen werken zullen de zelfde normen worden gehanteerd als voor andere sollicitanten, zij het dat de NS bereid is, naar boven af te wijken van de normal'ter gehanteer de leeftijdsgrenzen. B'j de Spoorwe gen zijn ongevper 300 vacatures. Geen moeilijkheden Minister Bakker verwacht dat de PEAK Leoeng De Zuidviet- namese president Ngoejen Van Thieu heeft gisteren gezegd dat een militaire alliantie tussen de vier landen in Indo-China niet haalbaar is omdat Laos geen in teresse toont en omdat Zuid- Vietnam de Geneefse overeen komst van 1962 heeft ontste kend, waarin de neutraliteit van Laos wordt gewaarborgd. Thieu zei dit gisteren in Xeak Leoeng. 60 km ten zuidoosten van WASHINGTON Robert Mayo, aviseur van president Nixon en direc- recteur van de begroting, heeft zijn ontslag ingediend. Door de oprichting van een nieuw plan- en begrotingsbureau was Mayo van zijn belangrijkste verantwoorde lijkheden ontheven. Hij is benoemd tot president van de Federale Reservebank van Chicago. Phnom Penh. waar hij besprekingen voerde met de Cambodjaanse macht hebber Lon Nol. De Zuidvietnamese president deed een beroep op de vrije wereld zo snel mogelijk met hulp voor Cambodja te komen. Die hulp moet vooral geboden worden op militair, psychologisch en politiek gebied, zei hij. Miljoen meer De lopende militaire hulp van de VS aan Cambodja blijkt het a-gelo pen financiële jaar niet 7,9 miljoen dollar, zoals aanvankelijk was voor- I zien. maar 8.9 miljoen dollar te heb- 1 ben bedragen. Dit deelde gisteren een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington mee. Een Amerikaanse vrouwelijke arts. dr. Marjorie Nelson, heeft een Con grescommissie in Washington ver klaard. geregeld Zuidvietnamese ge vangenen te hebben behandeld, die waren gemarteld. Zij zei daarvan bij Amerikaanse en Zuidvietnamese functionarissen verslag te hebben uit gebracht, maar er was blijkbaar niets doortastends ondernomen om iets aan de mishandelingen te veranderen. Dr. Nelson heeft twee jaar, tot ok tober 1969, in de Quang Nagi-gevan- genis in Zuid-Vietnam gewerkt. On geveer 80 procent van de 800 tot 1300 gevangenen zaten daar om poli tieke redenen. De subcommissie ondervraagt ver scheidene mensen over de omstandig heden op het gevangeniseiland Con Son, waar gevangenen in tijgerkooi- en zouden zijn opgesloten. PARIJS —Gistermiddag zijn in het gebied van de Rhoze-delta, o.a. bij het Etang de Berre, niet ver van Marseille, nieuwe branden uitgebro ken. Drie brandweerlieden liepen ernstige brandwonden op, toen zij door het plotselinge draaien van de wind door het vuur ingesloten wer den. Sinds donderdag zijn als gevolg van de branden twee doden en acht gewonden gevallen. nisters van economische zaken en van j sociale zaken en volksgezondheid, meegedeeld in antwoord op vragen Dr. H. Roethof (soc.) Mogelijk zullen een aantal ouderen, in het bijzonder beambten, moeilijk heden ondervinden bij het zoeken naar een nieuwe betrekking, maar ook voor hen zijn reële herplaatsings kansen aanwezig, aldus de bewinds man. In hoger beroep NIEUW GINNEKEN Wacht- I meester der rijkspolitie A. B. N. van der Sangen is geweerd uit de ge meenteraad van zijn woonplaats Nieuw Ginneken. De raad besloot gis teravond me zes tegen vier stemmen hem niet toe te laten. Drie leden van de oppositie waren niet aanwezig. Burgemeester De Kort (oud-Twee de-Kamerlid) benadrukte dat er geen sprake is van een afwijzen van de heer Van der Sangen persoonlijk. Het gaat slechts om de onverenigbaarheid van functies. Hij zou graag zien dat de agent in beroep zou gaan bij GS en eventueel bij de Kroon. Dr. De Kort liet duidelijk uitkomen dat op het onderdeel van de politie taak —de handhaving van de open bare orde de wachtmeester onder geschikt is aan de burgemeester en aan het gemeentebestuur. Aanstaan Tijdens de verkiezingsstrijd hadden B en W zich bewust van commentaar onthouden. „Er was een lijst-Van der Sangen, die een eerlijke democrati sche kans moest krijgen", zei de bur gemeester, die ook vertelde de heer Van der Sangen graag in de raad te hebben gezien en dat de ideeën en doelstellingen van diens partij hem wel aanstaan. (De wachtmeester haalde met zijn lijst vijftien procent van de stemmen in Nieuw Ginneken en twee zetels - red.). Hij heeft reeds meegedeeld tegen dit besluit in beroep te gaan bij GS. staat uit een aantal bedrijfsdesku#s gen en een vertegenwoordiger de personeelraad, levert het persoj vaak vernietigende kritiek op de schikbare schaf4 en verblijfplaatsi De commissie meent, dat in de soneelbezetting een zodanige moet worden opgenomen, dat wantrouwen onder de NS-ers aanzien van de waarborgen voor voorbeeld ver lof verlening en rui gen, verdwijnt Verder stelt de commissie, daj de laatste jaren onaanvaardbai bezuinigd op de personeelsaccoi datie. Ze doet aanbevelingen tot betering van de bestaande toesl waarbij ze onder meer nieuwbou' modernisering van personeelsvt jven, schaftlokalen en sport- en spanningsruimten suggereert met schakeling van architecten, kleuf nadviseurs en kunsiencors. j In haar rapport ple'"t de commjjj ook voor maatregelen die discrimtg tie van geüniformeerd personeel, h in de restauraties óienstconsup d wil gebruiken uitsluiten. 0DU BUENOS AIRES Dc Argentijnse autoriteiten hebben een grootscheepse jacht ontketend op allen die bij de ontvoering en dood van oud-president Pedro Aramburu zijn betrokken ge weest. President Levingston heeft in een radiotoespraak gezegd dat de zaak lot op de grond zal worden uitgezocht. In Buenos Aires patrouilleert zwaar ge wapende politie om demonstraties te voorkomen; in de straten zijn biljet ten met de foto's van de ontvoerders opgehangen. Reeds na de aankondiging rt u het lijk geïdentificeerd aan de hand van het gebit was gevonden, hield leden president! een om wraak roepende menigte een betoging voor de woning van de over- Het lijk van Aramburu is vandaag ter aarde besteld. De regering heeft een dag van nationale rouw afgekon digd. Aramburu is. getuige twee kogel- wonden. op 1 juli door en 'revolu tionair tribunaal terechtgesteld' voor het laten fusilleren van 27 leiders van een Peronistische staatsgreep, veer tienjaar geleden. Een van de twee mannen die Aramburu op 29 mei ontvoerden is enige tijd geleden bij een vuurge vecht met de politie omgekomen. Vijf personen worden nog gezocht, vier i zijn in verband met de ontvoering gearresteerd. DEN HAAG De regering wil de wet op de jaarrekening vanonderne mingen op 1 mei volgend jaar van kracht laten worden. Dit betekent dat iedere jaarrekening over het boekjaar dat na die datum sluit aan de wette lijke vereisten zal moeten voldoen, aldus heeft de minister van justitie, mr. g. F. M. Polak, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van Eerste Kamerleden over dit Wetsontwerp. Loopt het boekjaar gelijk met het kalenderjaar, dan is de wet voor het eerst van toepassing op de jaarreke ning over 1971. Naar het oordeel van de minister hebben de ondernemin gen voldoende tijd om de nodige in terne voorzieningen te treffen. Zij hebben in eik geval sinds 1 mei. toen de Tweede Kamer het wetsontwerp aanvaarde, met de toekomstige voor schriften rekening kunnen houden. De Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof zal waar schijnlijk per 1 januari a.s. zijn ge- vormden bezet. Zegge en schrijven een kabouter was uit Amsterdam gekomen om het Arnhemse paleis van justitie tot Oranje- vrijstaatpaleis te verheffen. Dit naar aanleiding van de recente vrijspraak van vier Nijmeegse krakers. Andrè Schmiddt (met ddt, want het venijn zit in de staart) vond dat Oranjevrijstaat toch wel een blijk van waarde ring mocht geven. Officier van justitie mr. Lauwaars vond het een zaak van de concierge, die inderdaad erin slaagde met wat collegiale hulp hel bord te verwijderen. Maandag krijgen de rechters het bord (ter inzage). Ontruiming Van tijd tot tijd komt tijdenC, voorlichting over bejaardenwerkfci volgende probleem ter sprake. ra oudere echtparen gaan verhuizen h een bejaardenwoning moeten zij er schriftelijk mee akkoord verklf dat bij overlijden van een vait partners de ander zijn intrek ine: verzorgingstehuis zal nemen. ,b Wanneer dan een van de echtelii overlijdt betekent dat vaak veel I driet voor de ander om de wonirjg moeten verlaten. De vraag is, of b, tot deze verhuizing gedwongen ti worden. Er wordt dan steeds op gd zen dat er huurbescherming is eite men dus de woning beslist niel). hoeft te ontruimen. »e De alleen achter geblevene echt no(o)t(e) is volgens artikel 18 vap Huurwet van 1950. gewijzigd in I beschermd tegen ontruiming van1" woning. Als de ontruimingsplichlf glementair is vastgelegd en de bel kenen tekenen voor aanvaarding^ de woning een akkoordverkla?1 heeft het reglement geen enkele Ir kenis evenmin als de getekende'1- koordverklaring. ALKMAAR Mejuffrouw \V. van if (soc. f Het leger j. Rolf Hoekstra's „greep uit het Iqi in het Zondagsblad van 11 juli ji mij aanleiding tot het maken vann kele opmerkingen. Soldaat Van Horst werd niet gestraft omdat eenmaal weigerde te groeten. Hij 1 zich daaraan herhaaldelijk schti gemaakt, terwijl hij tevens zou w« ren aan parades deel te nemen. De ouderwetse groetplicht is ii loop der jaren reeds gematigd. En is niet zo, dat alleen de arme sol moet groeten. Zijn meerderen mö teruggroeten en ook elkaar grot Het is een symbool van saamhorig en verbondenheid. Dit aspect is blijkbaar de VvJ onbekend. Zij wilde met haar ,.n£ nale groetdag" de verhoudingeni uitingen van respect in het leger, chelijk maken, ergo ondermijnen een geordende maatschappij dien^( gezag te worden gehandhaafd. n De kapitein van een schip heet zagvoerder: zijn bevelen dienen l te worden opgevolgd. Verzet daal gen kan leiden'tot zware straffen, zijn meer voorbeelden aan te voera Bij de vele acties van de laatslel (vaak onder de naam ..democrat ring) dient men zich af te vragen A ondergrond niet weloverwogen aarf] ting van het gezag is. Zonder erkenning van gezag ml geledingen van staat en maatschaf is een land gedoemd te gronde te gf' AMERSFOORT P. G. MAN!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6