Hidden ie de boel blijven Britse regering wacht nog met inschakelen militairen LHVprijsbeschikking ondermijnt positie arts Nelissen spreekt volgende week met prij so verleg-commissie luud Haakeindredacteur van „Wacht te Kooi99 Krakers dienen aanklacht in tegen huisbaas Bejaarde vrouw jzes dagen dood voor tv-toestel Order van 100 milj oen voor havenwerken Nieuwe partij oud-AR-leden De havenstaking in Engeland Twee agenten doodgeschoten Gas-, diesel- en huisbrandolie maandag duurder Man die twee jongens neerschoot gearresteerd Mr. Schneiders naar Almelo ZATERDAG 18 JULI 1970 ROTTERDAM „Die mensen zijn werkelijkzonder overdrijving, hoor er tevreden met deze krant Aan boord wordt er bijna letterlijk gevochten. Laat de kapitein het pakje „Wacht te kooi" maar et in zijn hut of in het stuurhuig laten liggen, want dan gebeurt wat. Dat betekent paniek! Waar blijft „Wacht te kooi"? Want er >rdt in de machinekamer op gewacht, maar ook bij het bedienend Ze willen toch weten wat er in Nederland aan de hand Aan het woord is Ruud Haak, eindredacteur van het weekblad or zeevarenden „Wacht te kooi", als zodanig oog en oor van de jderlandse zeeman waar ook ter wereld. Huib Goudriaan Nederlanders, op vakantie door üropa zwervend, kunnen vrq- el overal Nederlandse kranten open, of ze toe laten sturen. Ne- erlandse zeelieden, altijd zwer end over de wereldzeeën, waren óór het verschenen van „Wacht kooi" aangewezen op buiten- indse bladen. En die geven geen lederlands nieuws, kunnen we ens taalproblemen niet door idereen worden gelezen en door ebrek aan tijd ook niet in elke Bvenstad worden gekocht. Daarom gaf de Stichting Stil tecentrum voor Zeevarenden pht jaar geleden uitvoering aan et denkbeeld van oud-gezag- oerder van de voormalige PM, J. v. d. Broek-Humphrey, m nieuwsblad voor onze zee arenden uit te geven. Aanvan- elijk verscheen het blad, dat Wacht te kooi" werd genoemd, tnmaal in de veertien dagen, pt werd echter zo goed ontvan- la, dat er een weekblad uit jroeide. Na een jaar werd eindredacteur aangetrokken: uud Haak, afkomstig uitk de agbladjournalistiek. Jplage van 7500 „Wacht te Kooi" verschijnt nu elke bensdag in een oplage van 7500 ^emplaren. Personeelsleden van de 'ichting Studiecentrum voor Zee va- iden, nog steeds uitgeefster, ver- iren de krantjes voorzien van een •esbandje naar de verschillende re- irijen. Bij de rederijen behoeven :hts de namen van de havens van schepen te worden ingevuld, lama meteen de verzending per ichtpostkan gebeuren. Ruud Haak: „We hebben een min meer constante lezerskring, maar e adressen veranderen elke week. t voorzitter van onze redactiecom heeft eens gezegd: Dit is het lige blad met een vaste lezerskring, e elke week van adres verandert, l zeg zelf altijd: Dit is het dunste met het grootste versprei- ^gsgebied." ^.Het is niet zo dat elke opvarende Jn „Wacht te kooi" krijgt. Dan zou it te duur worden. De verzendkos ten bedragen nu al gemiddeld 80.000 per jaar. Elk schip krijgt één exem plaar per vijf opvarenden. Het is een „verstrekking", waarbij de kosten door reders, overheid en zeelieden ge zamenlijk worden gedragen." Voldoet het systeem van verzen ding? „Nagenoeg zonder fouten; we hebben weieens steekproeven geno men en daarna kregen we de briefjes terug, waarop gezagvoerders onge vraagd opmerkingen hadden geschre ven in de geest van: Meneer, door gaan zo! Nu blijven we tenminste op de hoogte." Objectiviteit „Het gebeurt zelden dat er com mentaar is in de zin van: moet dat stukje er nou in. Wel heb ik het vol gende meegemaakt. Wielrenner Ed dy Merckx wordt in België „den al machtige" genoemd; dat is daar ge woon een begrip. In een verhaal over de Tour in „Wacht te kooi" was die term overgenomen. Een week later kreeg ik een brief van een lezer: Zeer hartelijk dank voor uw mooi krant je, maar dat met die „almachtige" moet dat nou? U moet niet vergeten, dat er aan boord altijd mensen zijn, die zich daar aan ergeren, mensen voor wie de almachtige, de Enige is." „Deze briefschrijver had volkomen gelijk. We hebben daar begrip voor en we hebben teruggeschreven, dat hij bedankt werd voor zijn zeer ge paste, kritische opmerking." Eindredacteur Haak beklemtoont de noodzaak van zijn blad. „De bemanningen van de schepen zijn levensbeschouwelijk zo rijk geschakeerd, dat we daar ook in de berichtgeving rekening mee hou den. Als bij voorbeeld de christelijk gereformeerde kerk in het nieuws is, schenken we daaraan aandacht, en dat geldt voor nieuws uit alle ker ken." „We zijn een toelichtend en voor lichtend blad. We geven geen opinie ten beste. Conclusies moeten de lezers maar aan de hand van onze bericht geving trekken. De formule is de mensen zo zuiver, zo objectief moge lijk, zo exact mogelijk te informeren over wat er in binnen- en buitenland gebeurt. Natuurlijk bestaat de grote moot uit binnenlands nieuws: 70 pro cent." RUUD HAAK: blaadje? Onze „Wacht te kooi" man! Hoe te vullen? Redactiecommissie, hoofdredactie (dr. J. Ratté, ex-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad) en eindredac teur bepalen de inhoud van „Wacht te kooi". Bij het samenstellen van die inhoud wordt Ruud Haak bijgestaan door een staf van tien free lance me dewerkers, specialisten op gebieden als sport, film, muziek en toneel. Voor het uitkiezen, het selecteren van de berichten is eindredacteur Haak in grote mate verantwoordelijk. En daar tilt hij zwaar aan. „Je moet weten wat je in de krant zet. Het is natuurlijk niet moeilijk een blad te vullen; dat is een koud kunstje, maar hoe vul ik het? Selecteren van nieuws is kiezen, maar zodra je een objectief bericht uitkiest, ben je al weer subjectief." Ruud Haak heeft grote behoefte aan contact met mensen. Hij legt ook makkelijk contacten en komt hij in een Rotterdams café in gesprek met een zeeman, dan laat hij niet na even te informeren of „de mensen tevreden zijn over' zijn blaadje". „Komt „Wacht te kooi" ter sprake ik zeg in zo'n gesprek altijd expres blaadje, als de man nog niet weet dat ik er redacteur van ben dan stel ik de vraag: Jullie krijgen toch ook zo'n blaadje aan boord? Bijna altijd roept hij dan uit: Blaadje? Man, dat is onze „Wacht te kooi". In de loop van zo'n gesprek blijkt dat de opvarenden ons in hoge mate waarderen. We moeten niet vergeten, dat „Wacht te kooi" het enige is in deze vorm dat ze regel matig en in de Nederlandse taal aan boord krijgen." Fijne mensen Heeft Ruud Haak ook persoonlijk interesse in de scheepvaart? „Ja, maar voornamelijk omdat ik de men sen, die varen zo verrekte graag mag. Ik vind varen-op-zich al geweldig fijn hè. Natuurlijk ben ik een ner veus type wie is dat in dit vak niet? en ik kom op zee volkomen tot rust." „Zodra je alleen bent met dat boot je in die golven, wat die golven ver der ook doen, en je geen auto's meer ziet, en je die heerlijke luchtjes van kombuis en uit het ruim ruikt, is al les anders. Ik heb trouwens altijd van een haven met teerlucht gehou den. Als kind ik ben geboren in Beverwijk zwierf ik in IJmuiden langs de vissershaven." „Ik heb nu privé een paar zeereis jes gemaakt, en ervaren hoe fijn je met die mensen op zee kunt praten, over de dingen die aan de wal gebeu ren, maar ook over hun werk." „Dat contacten zoeken met zeeva renden doe ik dus veel. Maar we hebben wel een gekke lezerskring in die zin dat je 99 procent nooit ziet. Je ontmoet af en toe is één mannetje!" „Of ik ooit «Zelf zou willen varen? Daarop kan ik geen antwoord geven. Ik zou er misschien niet voor deugen, want die jongens zijn over het alge meen rustige typen. Die winden zich niet zo op. Ze zijn misschien wel emotioneel, maar ze hebben op een of andere manier het vermogen, dat niet te laten blijken. Daarom is het ook zo prettig omgdan met die mensen. Het is niet alleen dat die boot zo heerlijk voorttuft door de golven, maar ook de mensen zelf: ze zeggen niet zoveel. Af en toe komen ze los in een fijn ge sprek. Dan word je gevraagd in de hut te komen, en ga je gewoon gezel lig praten." „Nooit klaar" Ruud Haak, voor de Neder landse koopvaardij verzorger van een belangrijke schakel met het vaderland, houdt van deze kant van zijn werk: „de binding met de zeekant." Toch komt hij wei nig toe aan het bijwonen van te waterlatingen of proefvaarten. Meer dan 80 procent van zijn tijd brengt hij achter het bureau door. Bezig met wat hij als een die nende taak ziet. Bezig ook met zich altijd maar weer af te vra gen of hij het wel goed doet, of hij de feiten wel juist doorgeeft. „Je bent in dit vak nu eenmaal nooit klaar. Je bent nooit uitge studeerd, omdat je midden in de boel moet blijven staan, hè". Twee Utrechtse kra- die vorige week een leegstaand aan de Neude in Utrecht be- en die er vervolgens door tegen woord igers va" de huiseige- de aannemers firma Lisman, op hardhandige wijze werden jezet, hebben bij de Utrechtse po- Ie tegen deze firma, een klacht in- "liend wegens huisvredebreuk, ie krakers, de studenten Bert De- leyer en Louis Jongeneel, stellen, de wijze waarop zij uit het pand ■den verwijderd onrechtmatig is. eigenaar kon ons er niet zomaar jgooien., dat kan alleen maar na "n uitspraak van de rechter. Door ti soort knokploeg op ons af te stu- n heeft hij het recht in eigen han- jn genomen", aldus de studenten. APELDOORN In haar woning Vi de Billitonlaan te Apeldoorn is jjsterochtend de 70-jarige mejuf- tbuw A. Spans dood aangetroffen ir enkele omwonenden. Deze had- i de deur van de woning gefor- ird omdat zij al zes dagen taal :h teken van de bejaarde vrtmw, hartpatiënte was. hadden verno- [Zij vonden de vrouw levenloos in stoel voor haar televisietoestel, dat aanstond Een arts constateerde It de vrouw al zes dagen terug 'erleden was. Het stoffelijk over- hot werd overgebracht naar een fkenhuis. UTRECHT De thans uit gevaardigde prijsbeschikking is I een ondermijning van de positie I van de huisarts in de gezond- heidszorg en een gevaar voor de omvang en de kwaliteit van de I zorg die hq aan zijn patiënten j moet kunnen besteden. Dit zegt het Centraal Bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) in een adres aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Zoals bekend mogen de huisartsen volgens de prijsbeschikking hun par ticuliere tarieven verhogen tot ƒ9,50 voor een spreekuurconsult en 14,50 voor een visite. In zijn adres ontkent het centraal bestuur echter, dat de 'gebruikelijke' honoraria waarop deze bedragen zijn gebaseerd, op 14 maart vorig jaar op 9 en 13,50 lagen. De ze getallen, aldus het bestuur, stem men ongeveer overeen met het peil van de algemene inkomensontwikke ling tot medio 1967. De LHV meent dan ook, dat de minimum-tarieven op 11 per consult en 16,50 per visite moeten liggen. De minister van economische zaken heeft intussen de LHV toegezegd, dat hij spoedig antwoord zal geven op het binnenkort in te dienen verzoek tot ontheffing van de prijsbeschikking. AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandsche Maktschappij voor ha venwerken, dochtermaatschappij van de Verenigde Bedrijven Nederhorst heeft de opdracht verkregen voor de bouw van een ertssteiger met bijko mende faciliteiten in Cape Lambert (N.W. Australië). Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van 100 min. De opdracht is verstrekt door Cliffs Western Australian Mining co. pty. ltd. Cliffs western Australian Mining co. is management agent van de joint-venture welke gevormd wordt door Mitsui, Cliffs en Robe River Ltd. Deze groep zal de ontginning van ijzererts in nw. Australië ter hand gaan nemen. De ertssteiger zal een lengte krij gen van 2.4 km., een vrachtverlaad- steiger tellen alsmede verlaadinstal- laties met een capaciteit van 6000 ton per uur. De steiger is geschikt voor schepen tot 150.000 ton dwt. HOOGEVEEN Op 7 augustus zal een gesprek worden gevoerd tus- j sen de Politieke Partij Radikalen en de groep ex-leden van de ARP, die op 12 jupni tijdens het partijconvent j uit de partij zij ngetreden. Men is j van plan in oktober een nieuwe par- 1 tij op te richten, De Evangelische i Voorhoedeparty. Of deze nieuwe partij met de PPR zal samenwerken bij de Kamerver kiezingen van volgend jaar hangt af van de besprekingen. Óp het ogen blik, aldus drs. J. P. Feddema, woordvoerder van de oud-AR-leden, is men bezig contact te zoeken met uitgetreden CHU-groepen. Volgens drs. Feddeina is het par tijprogramma van de AR links, maar het beleid behoudend rechts. Alle mensen die volgend jaar hun stem op ARP, CHU of KVP uitbrengen, stemmen eigenlijk op de VVD. Prins Claris heeft gisteravond het zesde wereldmuziekconcours in het Limburgse Kerkrade geopend. Op de foto de Prins op het bordes van het stadhuis tijdens het défilé. Naast hem de burgemeester van Kerk rade, mr. J. G. Smeets. CHICAGO Twee politiemannen zijn gisteravond tijdens hun ronde in de negerwijk van Chicago doodge schoten. Vyftig agenten hadden de sluip schutters vanmorgen omsingeld. Een helikopter hield ze vanuit de lucht in het oog. LONDEN De Britse rege ring heeft gistermiddag op een buitengewone vergadering over de nationale havenstaking beslo ten, in ieder geval vóór maandag geen militairen in te schakelen in de havens. Zij blijft vastbesloten de hulp van het leger in te roepen zodra dat nodig wordt, maar het ziet er niet naar uit dat dit in het weekeinde het geval zal zijn, aldus een regeringswoordvoer der. Hiermee sprak de regering persbe richten tegen volgens welke vandaag al troepen aan het lossen zouden worden gezet. Wel zullen militaire waarnemers naar de twaalf grootste havens worden gestuurd om de toe stand te beoordelen en een actieplan op te stellen. Minister van landbouw James Prior deelde mee dat er nog vol*- doende voorraden levensmiddelen voorhanden zijn. De eerste gevolgen van de havenstaking zijn echter al merkbaar op de Londense centrale markten, waar de prijzen van vlees, groenten en fruit zijn gestegen. Op de Scilly-eiranden voor de Zuidwestkust is de benzine gerantsoeneerd. De nachtdienst van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland en de Britse spoorwegen op de route Hoek van Holland-Harwich wordt normaal uit geoefend en ondervindt geen last van de Britse havenstaking, zo deelt de Maatschappij Zeeland mee. Datzelfde geldt voor de Rotterdam-Harwich containerdienst. De Noorse bond van transportar beiders heeft zich solidair verklaard met de stakende Britse havenarbei ders. De leden van de bond zullen na volgende week vrijdag geen Britse vracht meer behandelen. De drukte op de luchthaven Rot terdam is uiteraard sterk opgelopen, maar regelmaat is tot nu toe in de vrachtvluchten naar Engeland niet bereikt. De luchthavenleiding ver wacht dat de grootste drukte nog moet komen. Er zijn nog onvoldoende vliegtuigen beschikbaar, maar elk vliegtuig naar Engeland wordt tot de uiterste capaciteit geladen. Gisteren werd op de werf van NDSM in Amsterdam de 210.000 tons turbinetanker Marticia ge doopt door mevrouw W.erner- Asmussen, echtgenote van de di recteur van de KNPM, die op dracht tot de bouw gaf. Het centraal bestuur is door de le denvergadering gemachtigd, namens alle huisartsen ontheffing te vragen van de prijsbeschikking medische hulp aan particulieren 1970. Dit met handhaving van het standpunt dat de prijzenwet niet van toepassing is op het vrije beroep. DEN HAAG Minister Nelis sen van economische zaken pleegt volgende week vrijdag overleg met de prijsoverleg-com- missie inzake het komend prijs beleid. Het overleg werd zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer aangekondigd. De bewindsman zei eerst de publi- katie van het prijsindexcijfer per half juni te willen afwachten. Dit cij fer werd afgelopen dinsdag bekend en het bleek van 131.3 medio mei ge stegen te zijn tot 131,9. Eerst na het overleg met de com missie, waarin vertegenwoordigd zijn de organisaties van werkgevers het grootwinkelbedrijf, de middenstand, J de groothandel en de consumenten, neemt de minister zijn beslissing. Hij j zal daarvan mededeling doen in een j brief aan de Tweede Kamer. Het socialistische Tweede Kamerlid heeft gisteren mr. Nelissen schrifte lijk gevraagd of de berichten waar zijn, volgens welke de minister van plan is om de algemene prijscalcula- tie-beslissing te laten vervallen en vervangen door de prijsgedragsregels zoal9 deze in 1966 zijn ingevoerd. Als dit zo is, aldus vraagt het Ka merlid, kan dan meegedeeld worden DEN HAAG De n etto-verb rui - kersprijzen van gas-, diesel- en huis brandolie worden met ingang van maandag 20 juli verhoogd met 70 cent per 100 liter, aldus is door dc Neder landse Organisatie van Oliehandela ren meegedeeld. De gestegen aan- voerkosten veroorzaakten deze prijs verhoging. De verhoging, die past in de door het departement van economische za ken vastgestelde prijsstructuur voor aardolieprodukten, geldt niet voor dieselolie voor het wegverkeer aan de pomp en voor particuliere verbrui- I kers, die de oliesoorten voor verwar- I ming gebruiken. I wanneer de beschikking vervalt, wel ke uitzonderingen gemaakt worden, wat het effect zal zijn op het prijsbe- leid en prijsverloop en welke motie- I ven er zijn voor de wijziging van het prijsbeleid. AMSTERDAM De recherche in Amsterdam is er donderdagnacht in geslaagd de man te grijpen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag jL twee jongens neerschoot en daarna in een taxi ontkwam. Het is de 27-jarige boekhouden C. H., die in Buitenvel- dertwerd aangehouden. Verdachte had in de bewuste nacht ruzie gekregen met een nog onbe kende zeventienjarige jongen in een automatiek aan het Kleine-Gartman- plantsoen in Amsterdam. De jongen nodigde de boekhouder, die geen on bekende is voor de politie, uit de ru zie op straat uit te vechten. Daar schoot de man de jongen in zijn arm. De vluchtende schutter werd achter volgd door een vriend van het slacht offer, die hem op de brug voor het rijksmuseum achterhaalde De 19-ja- rige jongen kreeg geen kans om hem vast te grijpen. Een kogel trof hem in de borst. DEN HAAG Mr. F. J. H. Schnei ders is per 16 augustus benoemd tot burgemeester van Almelo. Hy volgt mr. H. Rijpstra op, die commissaris der Koningin in Friesland is gewor den. De heer Schneiders, thans burge meester van Leusden (U.) is evenals mr. Rijpstra hervormd en lid van de CHU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5