Kindergeloof belangrijk voor toekomst van kerk De drie toga 's van ds Theo van Wi/ligenburg Uw probleem is het onze HIJ IS EVANGELIST, MAAR HIJ HEEFT VAAK MEER WEG VAN EEN BOUWVAKKER Twee jongerei1 in vergaderin' van kerkeraa Onfeilbaarheid paui vandaag een eeuw Nieuwe wet Portugal Een woord voor vandaag i „Kind en Geloofvan dr. J. L. Klink zoivel voor zoekende ouders als voor hun kinderen BEROEPINGSWEE PAGINA ZATERDAG 18 JULI 197l Verblijdt u te allen tijde, bidt zonder ophouden, dankt onder alles, want dat is de wil Gods in Christus Jezus ten opzichte van u" (I Thessalonicenzen 5:16, 17 en 18). Men kan de opmerking wel eens beluistereh: Er valt bij zovele christenen zo weinig echte blijdschap te ontdekken, en men kan niet ontkennen, dat in de opmerking enige waarheid Schuilt. Want zo is het inderdaad, we behoeven slechts in eigen kring te zien en ook eens acht te geven op onszelf. Er is wel een verklaring voor te vinden. De strijd, die de kinderen Gods hebben te strijden, vooral tegen het eigen hart, kan er toe lei den, dat veel van de vreugde, van de blijdschap verloren gaat. Men kan somber worden door de schijnbaar hopeloze strijd tegen de zon den. En toch! PaUlus, en hij is een man, die spreekt uit ervaring, blijft vermanend de vinger opheffeh: Verblijdt u te allen tijde. En daar is ook reden voor. Want wij weten van Hem, Die is gekruisigd en op gestaan voor ons, Die heeft geleden juist terwille van onze zonden. Het is volbracht, het is gebeurd, Hij heeft ons gered. En daarom blijdschap. Blijdschap, die onze omgeving moet kunnen zien. Men moet kunnen zéggeh: Hij kent Christus. En dan die zwa re strijd, die zo moedeloos kan maken? Paulus zegt: Bidt zonder ophouden. En weet, dat Hij Die ons roept ook getrouw is. Die ons vergeving op vergeving schenkt. Ook daarom altijd blijdschap. Wij lezen vandaag Exodus 18:13-27. Wij lezen morgen Exodus 19:1-15. - Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Via het computercentrum van het Rijk ontvang ik een opgave van het loon van mijn vrouwenz. De belastingdienst krijgt eveneens een exemplaar. Voor 1968 werd opgege- van het loon van mijn vrouw enz. De mie aow/aww ƒ971,37 en inge houden belasting 1057,81. Haar brutoloon bedroeg echter 10.959,38, waarvan voor pensioenpremie en in koop ƒ781,19 (niet-belastbaar) afge trokken wordt. Op welk bedrag is nu de 5 pet. regeling van toepassing? In mijn be- lastingopgave heb ik 5 pet. over ƒ10.959,38 afgetrokken, of 547,97. De belastingdienst houdt echter als loon aan de opgave van het Rijk en komt tot een bedrag van 5 pet. over, ƒ10.178,19 of ƒ508,91. Het verschil van 39 viel erg ongunstig in de belastingschalen en zodoende moest ik nog 48 belasting betalen. Antwoord: Het loonbegrïp voor de loon- en inkomstenbelasting is zoda nig in de wet omschreven, dat de ingehouden pensioenpremie niet de aard van loon heeft. Loon is dus in uw geval het lagere bedrag 10.178,19), zodat het standpunt van de fiscus wettelijk juist is. Een be zwaarschrift heeft dus geen succes. Vraag: Er zijn rentezegels geplakt voor mij tot een bedrag van 1300. Ik word nu 65 jaar. Hoeveel rente wordt ei* dan uitgekeerd? Antwoord: Aangezien voor bere kening van de ouderdomsrente niet voldoende is het totaal bedrag van geplakte zegels te weten, maar ook de termijn van het plakken en de waarde van de zegels, kunnen wij de ouderdomsrente voor u niet bere kenen. Wij raden u aan, zich tot de Raad van Arbeid te wenden, waar u toch de rente en tevens de uitkering vol gens de Algemene Ouderdomswet moet aanvragen, ongeveer zes weken voor uw 65ste verjaardag. Vraag: Ik kreeg een aanbeveling voor een kunstgebit. Kunt u zeggen of het betrokken instituut betrouw baar is? Antwoord: Voor inlichtingen be- tTfeffende de kwaliteit van dit merk kunstgebit kunt u zich wenden tot de heer J. M. de Haas voorzitter van de commissie ter bestrijding van de onbevoegde uitoefening van de tand heelkunde, Bachlaan 9, Heemstede. Verzoek van lezer: Lang geleden stond in uw blad een gedicht van Bert Bakker: „Christus langs de weg", beginnend met: „Ik zie U dwalen op den tast. Gelijk een blin de zo gaat gij. Ontbindt dus uw schoenen, wees Mijn gast En breek het avondbrood met Mij" Is er iemand die me aan de volle dige tekst kan helpen? Vraag: Waar kan ik het gedicht vinden: „Eer brengt een artne vader met vreugd zes kinderen groot" enz., Antwoord: Dit staat in de gedich tenbundel van Nicolaas Beets. Het telt 43 verzen van drie regels. Het is in bibliotheken te vinden. Vraag: Op 30 september 1969 kreeg ik een aanslag personele be lasting van 54,76, geadresseerd aan mijn oude adres. De eerste ter*- mijn verviel 31 oktober, de laatste 31 mei. Op 30 september 1969 ben ik verhuisd. Ik heb bij de inspecteur geen ont heffing aangevraagd, omdat ik daar voor mijns inziens niet in aanmer king kwam. Met ingang van welke datum ben ik nu personele belasting verschuldigd in mijn nieuwe woon plaats? Als ik met ingang van 1 ok tober aangeslagen word, betaal ik dubbel. Antwoord: Het belastingjaar loon' van 1 juni tot en met 31 mei. De toestand op 1 juni is beslissend. B'.j vertiuizing wordt in beginsel niet verrekend. De volgende aanslag zal dus de nieuwe woning betreffen, met ingang van 1 juni 1970. Is de huurwaarde hog^r dan die van de vorige woning, dan behoeft u over de periode tot 1 juni 1970 niet bij te betalen. Is de n'euwe huur waarde lager, dan kan u over de bij de verhuizing nog niet ingetreden maanden alleen ontheffing vragen (voor een deel) als de nieuwe huur waarde meer dan een kwart lager is dan de oude. BILTHOVEN „Het is ge makkelijk om een kind manieren te leren, enkele strubbelingen ten spijt, om het naar school te sturen, informatie te geven over onze wereld, maar je kinderen te leren geloven, dat is niet een voudig! In het geloof zijn we zelf zo onzeker. En kunnen we het tegenover onze kinderen ook waarmaken in ons leven? Het komt er bij hen juist zo op aan. Daarom is .godsdienstige opvoeding voor de meeste ouders niet meer iets De blauwe toga. Van Willigen- burg nog hard aan het werk, om het kantoortje klaar te krijgen voor de evangelisatiecampagne, die vandaag is begonnen. vanzelfsprekends. Het lijkt of het nu i pas werkelijk een actueel probleem wordt. Alles is ook zo anders dan vroeger. Je nam de kinderen mee naar de kerk, je stuurde hen naar zondagsschool en ze leerden op school de catechismus. Vroeger was het bij na een gewoonte, in ieder geval ver weven met het dagelijks leven. Nu gaat men zich afvragen: Hoe hebben wij onze eigen jeugdervarin gen op dit gebied verwerkt? We kun nen het niet meer aan onze kinderen vertellen zoals we het zelf vroeger hebben geleerd, maar hoe dan wel? Wat kunnen wij aan de kinderen overdragen en hoe verwerken zij het?!! Koploper Eind augustus verschijnt bij de uit geverij AMBO in Bilthoven het boek Kind en Geloof, geschreven door me vrouw dr. J. L. Klink uit Haarlem, waaruit bovenstaande regels afkom stig zijn. Kind en Geloof telt 300 pa gina's, kost 12.50 en is de koploper van een hele reeks boeken over deze materie. Met het schrijven van dit boek heeft dr. Klink, remonstrants predi kante en vrijgesteld voor deze studie over de theologie van de theologie van kinderen, pionierswerk verricht. Tot nu toe hebben de kerken en de theologen, maar ook de ontwikke lingspsychologen zich hoegenaamd niet beziggehouden met dit onder werp. Dr. Klink toont in Kind en Geloof aan hoe belangrijk het is dit wel te doen. De manier waarop het kind in zijn jeugd met het evangelie in aan raking komt is meestal niet alleen van het grootste belang voor zijn ver der leven, maar ook voor de toekomst van de kerk. Prof. dr. II. Berkhof zegt het in zijn voorwoord zo: „Velen, die de kerk hebben verlaten, vallen haar aan op de presentatie van het geloof, zoals ze die in hun jeugd hebben meegekre gen: de voorstelling van een almach tige God die alles ziet en leidt en de mensen in levenservaringen straft en beloont. Voor tallozen komt een ingrijpende correctie van deze karikatuur te laat. Maar ten dienste van de kleine kin deren nu en straks zal het belangrijk zijn dat ook theologen, psychologen en pedagogen met de opvoeders mee denken en hun volle aandacht geven aan de zo fundamentele vragen van de religieuze opvoeding". Voorstudie Dr. Klink, schrijfster van de be kende Bijbel voor de Kinderen, heeft met haar boek niet alleen pioniers werk, maar ook monnikenwerk ver richt. Jarenlang heeft zij voorstudie gemaakt onder andere door middel van het verzamelen van kinderuit spraken, waaraan ook verschillende lezers en lezeressen van onze krant hun aandeel hebben bijgedragen. Deze uitspraken zijn met eindeloos geduld gerubriceerd en aan de ver schillende 'hoofdstukken toegevoegd. Tevens zijn er citaten opgenomen van zeshonderd ouders en opvoeders, die vertelden over hun jeugdherinnerin gen en ervaringen met kinderen. Uit deze bonte verzameling blijkt, dat er meer vragen dan antwoorden zijn. Dat is immers eigen aan deze tijd als reactie op het zo zeker weten van \Toeger. Dr. Klink probeert niet te antwoorden op al deze vragen. Het boek ls meer bedoeld om met de le zers na te denken over veel proble men en te proberen ze zelf met de eigen kinderen op te lossen. Overal in he,t land zijn kringen van ouders en opvoeders waarin men zich verdiept over deze materie. Ook voor hen is Kind en Geloof als leidraad bedoeld. Het resultaat van deze jarenlange arbeid is een bijzonder boeiend en knap werk. Je zou het kunnen om schrijven als een bundel werkmate riaal, waaruit je zo nu en dan kunt putten, maar als het de lezers gaat zoals ons, dat lees je het in een ruk uit. Het aantal citaten kunnen dan echter wel eens als een teveel worden ervaren. Volwassenen Ook voor volwassenen is dit boek een aanwinst. Om nog eens prof. Berkhof te citeren: „Het helpt moder ne volwassenen om het christelijk ge loof beter te verstaan en ook beter te verwoorden. Maar zoals dr. Klink op merkt, het blijft een boek met veel vragen, waarmee je aan het werk kunt gaan. Het is wetenschappelijk getint, maar zo „vertaald" dat het voor iede re geïnteresseerde prettig leesbaar is. In tegenstelling tot veel theologen van vandaag, die toch iedereen aan willen spreken, maar hier vaktermen niet meer kunnen vertalen, heeft dr. Klink de kunst verstaan „gewoon" te schrijven. Al lezende kan men zich echter met verbazing afvragen waarom er aan deze studie zowel van theologische als psychologische zijde tot nu toe zo weinig is gedaan. Predikanten, psy chologen en psychiaters komen tallo ze malen in aanraking met mensen - meestal gevoelsmensen - die gebukt gaan onder verkeerde godsdienstige jeugdervaringen. Als zij zich al dur ven uiten dan is de reactie vaak een superieure, minzame, of zelfs bestraf fende, maar een positieve uitweg wordt meestal niet gewezen.. Ook daarom is een boek als Kind en Ge loof zo'n aanwinst Het wijst, nuchter en eenvoudig, in zekere zin de weg naar geloofsblijheid. Omdat dit boek in een leemte voor ziet en velen aan de voorstudie heb ben meegehopen weten we, dat nu al van alle kanten naar het verschijnen van Kind en Geloof wordt uitgezien. In de komende dagen willen we ver der op de inhoud ingaan en ook en kele citaten geven. Riet Diemer (Van onze kerkredaetie ^/ILLEBROEK Als je de Heer om een paar schoenen vraagt, dan krijg je ze, en Hij geeft je er een paar kousen bij. Want Hij laat je er niet met blote voeten inglippen. Dat is bet blijmoedig geloof, waarin nu al ruim tien jaar een Nederlandse evangelist ploetert op een kleine evangelisatie- post in België: Theo van Willigenburg met vrouw en drie kin deren in Willebroek. Een andere uitspraak van hem: Ik ben eèn rijk man, want ik heb drie toga's, een zwarte, een groene en een blauwe. De zwarte is voor zondag in de kerk. De j groene is mijn gewone pak. waar- I mee ik in de week voor de klas j sta. En in mijn blauwe overal I ben ik nu al acht jaar bezig tus- j sen de bedrijven door mijn huis annex kerk op te knappen. Onbewoonbaar Het principe van de Belgische Evangelische Zending is, dat haar evangelisten zelf de kost moeten ver dienen, hoe klein hun gemeente ook is. Van Willigenburg doet dat door 22 uur per week godsdienstles te geven in Willebroek en omliggende plaat sen. Toen Van Willigenburg in 1959 in Willebroek kwam, was de pastorie boven de kerk een onbewoonbaar krot. Er was geen keuken, geen bad kamer, één kraan. De trap was levens gevaarlijk. Van kamer tot kamer hebben zijn vrouw en hij in deze ja ren hun huis helemaal opgeknapt. Met eigen handen. Eigenhandig dichtte hij de zestien gaten in de kerkvloer, legde hij de tapiflex (eerst vijf kilo nageltjes). De kerk moest een heel nieuw dak heb ben. Toen bleken de muren bouwval lig te zijn. Zijn vrouw schuurde de banken af en lakte ze opnieuw. Hij legde overal nieuwe verlichting aan, vernieuwde het trappenhuis en het toilet, maakte de preekstoel. Zijn handen werden ruw van het dage- lang metselen. „Ik zeg maar zo, wat je niet kunt, dat kun je leren." Gelukkig kreeg Van Willigenburg hulp. Hij gelooft Wet, dat er één kerk zo oecumenisch is: het orgel ls uit de Wilhelminakerk in Dordrecht afkom stig. Het avondmaalsstel en zijn toga (de zwarte) komen uit Duitsland, het liederenboek uit de hervormde ge meente van Bladel en de collectezak van de gereformeerde kerk in Geu zenveld. Het dienstboek is hervormd en de loper is een cadeau van een vrije evangelische ouderling. De rol luiken voor de kerk waren oud-gere formeerd. Schippers (die nog al eens bij hem in de kerk komen; Willebroek ligt aan een druk kanaal, 25 kilometer ten zuiden van Antwerpen) gaven hem koolteer, zodat hij het kerkdak kon teren. „Ik moest van de gemeente brand- blusapparaten hebben en juist van morgen kreeg ik een gift uit Ameri ka. waaTmee ik ze kan kopen. Kijk, dat bedoel ik nou met die schoenen en die kousen. Dat is het nut van het geloof. Dat hoef je niet van de daken te schreeuwen, maar dat mag je toch wel eens zeggen." Vriendschap Van Willigenburg heeft veel mede werking van het gemeentebestuur en de politie^ Trouwens, van de Wille- broekse mensen ondervindt hij alle vriendschap. Als hij op de markt komt, om lectuur te verspreiden, dan is het: dreun op de schouder en: ben je er al weer? Het overkomt hem wel, dat hij met de geluidswagen op pad is, dat een bietel uit een café komt met een pot bier: Ge spreekt zoveel, ge zal wel dorstig zijn. De Vlaming is een gemoedelijk mens, maar het is ontzettend moeilijk om werkelijk eens tot een diepgaand gesprek te komen. Ieder doet maar wat hij wil en God voor ons allen. Dat is de simpele filo sofie en Van Willigenburg constateert door de toenemende welvaart een geestelijke achteruitgang. Elke zaterdag trekt hij er met de geluidswagen op uit om het evangelie te brengen. De mensen luisteren trouw, maar met alle hartelijkheid zal niemand het aandurven, om een stap in de kerk te zetten. Van de 19.000 Willebroekers zijn maar tien gezinnen protestant. On langs kwamen er ineens twee gezin nen bij: een dat gegrepen was door de Billy-Grahamcampagne in Ant werpen en dat bracht weer een ander gezin mee. Vijf Ds. Van Willigenburg preekt zon dags voor een gehoor, dat varieert van vijf tot dertig mensen. Hij is blij, dat hij sinds kort een ouderling heeft, een man die vijf jaar geleden nog rooms-kathiliek was. Die kan hem dan ook eens vervangen in de dienst. Voorheen kon hij bijna nooit weg om ergens anders te preken en dat heb je nodig, zegt hij. Anjers raak je zo in het isolement. „Ik preek wel eens in de Brabantse gemeenten, met Pinksteren nog in een Open Deur- dienst in Breda voor duizend mensen. Dat geeft je een fijne stimulans om door te gaan." Voordat de dienst begint, zorgt de ouderling voor orgelmuziek. Uit een bandrecorder, want de enige die het orgel bespelen kan, is Van Willi genburg. „In de dienst zingen we uit de bun del van Johannes de Heer. De men sen mogen een lied opgeven en kan ik het niet spelen, dan zingen we a cappella." „Intussen houdt mijn vrouw boven zondagsschool, in ons huis. Eerst deed ze het inde keuken." de steun heeft gekregen van jongens en meisjes uit Nederland. Ze bivak keren in de tuin onder een afdak en op twee schepen. Jonge mensen, die in het kader van de BEZ-kruistoch- ten een week van hun vakantie ge ven aan het straatevangelisatiewerk in België. „Want je moet het van de straat hebben. Het lijkt wel of de mensen de dood aan onze kerk hebben. Ik heb het zelfs geprobeerd met film voorstellingen, maar er kwam nie mand." Zo blijft er werk aan de winkel. Onder de kerk is een fantastische kelder. Daar zou een mooi jeugdhonk van te maken zijn. Van Willigenburg praat over figuurzagen en pingpon gen. Ook heeft hij een kachel gekre gen, die al in de kelder staat en waarmee hij zijn kantoortje en de kerk zou kunnen verwarmen. We mogen even kijken. Het is om te huilen. Van de winter is de kelder onder water gelopen en wat Van Wil ligenburg ook geprobeerd heeft, hij krijgt het water er niet uit. Hoe hij dat op moet lossen, weet hij niet. Financieel zit hij als ge woonlijk aan de bodem. Maar, zegt hij. onze verlegenheid is Gods gele genheid. Gewoon Stoof Klein misverstand: „Ik zei eens te gen een jongen: de volgende week mag jij op de stoof zitten. Hij kwam niet meer, zei hij tegen zijn vader: bij de protestanten moet ik op de stoof zitten." Voor de Vlaming is de stoof de kachel. Hij heeft weken lang toegewerkt naar de evangelisatiecampagne, die hij vandaag begint en waarvoor hij Zijn vrouw is onder alle tegensla gen wel eens down. „We zitten hier j nu al elf jaar en je ziet zo weinig resultaat", zegt ze. Ze vindt het ook niet nodig, dat er een foto van haar in de krant komt. „Wij zijn toch maar heel gewone mensen en we doen gewoon ons werk." Ja, zegt Van Willigenburg. „Wij zijn gewone mensen, maar we hebben een koninklijke opdracht en een machtige Heiland. Ze zeggen wel eens tegen me: Man, ga toch naar Holland terug, daar kan je veel vruchtbaarder werk doen. Maar we zijn hier in Willebroek een weg ingeslagen, waar op we niet meer terug kunnen." Voor wie hem eens wil opzoeken: met de intercity naar Brussel, uit stappen in Mechelen, dan met de bus naar Willebroek, uitstappen net over de brug, vijftig meter doorlopen en men staat voor het kerkske van Wil lebroek, Dr. Persoonslaan 22, waar de koffie wacht en het werk. (Van onze kerkredaetie) LEIDERDORP —Twee jonge maar liefst het hele jaar door graag dezelfde, kunnen voortaan jeugdvertegenwoordigers dc verga ringen van de centrale kerkeraad de hervormde gemeente te Lei< dorp bijwonen. Ze mogen volop to besluitvorming bijdragen, maar len als niet-ambtsdragers geen st recht krijgen. De kerkeraad die tot deze mi lijkheid besloot zal de regeling v< lopig een jaar doen gelden. Jonge -zelf hadden om inspraak gevra omdat zij zich te weinig bij het stuursbeleid betrokken voelen, kerkeraad vond dat de stem van gere leden zo van 18 tot 25 jaa inderdaad te weinig bij de besluit^0' ming meeklinkt en nam de beslis i des te gemakkelijker, omdat men meevergaderen ook een go training voor later vond. Tegelijkertijd is besloten belangde lende kerkleden als toehoorder toL kerkeraadsvergaderingen toe te la Bij de rondvraag zullen ze ook k zegje mogen doen, als ze daar c op stellen en zo nodig met de kek raad in gesprek kunnen komen. F GEREF. KERKEN (vrijgemaakt Bedankt: voor Ermelo S. Cno^ te Vollenhoven-Cadoelen. L GEREF. GEMEENTEN fn Bedankt: voor Goudswaard: (i'a v. d. Noort te Capelle a.d. IJf voor Hellevoetsluis: A. Hoogerf te Werkendam. DR. J. L. KLINK hoe hebben wij onze eigen jeugdervaringen verwerkt Vrrklaring oud-katholiekë bisschoppen - (Van onze kerkredaetie) ROME Het is vandaag hon derd jaar geleden, dat de beslui ten van het eerste Vaticaanse concilie afgekondigd werden, krachtens welke het alomvatten de rechtsprimaat en de onfeil baarheid in geloofsuitspraken van de bisschop van Rome ge proclameerd werden. Omdat deze besluiten de aanleiding waren tot de stichting van Oud-Ka tholieke Kerken" in vele landen (al leen in Nederland bestond de Oud- - Katholieke Kerk al langer), heeft de oud-katholieke internationale bis schopsconferentie een verklaring uit gegeven, waarin zij zich aansluiten bij de beginsel verklaring van het eerste congres van oud-katholieken in 1871 te München. Dit congres sprak zich uit „voor het primaatschap van de bisschop van Rome, zoals dit op grond van de Schriftuur door de kerkvaders en de concilies der oude, onverdeelde kerk erkend werd", maar verwierp de besluiten over de onfeilbaarheid en het alomvattend bisschopsambt van de paus. De oud-katholieke bisschoppen ci- de paus. De oud-katholieke bisschoppen ci teren paus Gregorius I, dat de paus niet de „alomvattende bisschop" over allen, maar slechts de „dienaar der dienaren Gods" moet zijn. Zij begroeten de resultaten van het tweede Vaticaanse concilie positief, maar constateren, dat het denken in termen van rechtsgezag nog steeds niet overwonnen is. „Niettemin koesteren wij dc vaste hoop, dat de ontwikkeling, die leidt naar een alle kerken omvattende con ciliaire gemeenschap, zic.h zal zetten, een gemeenschap waarbt het oorspronkelijke dienstkarf" van een primaatschap als van 1 een nieuwe vervulling zal vinden Daarom vragen wij dringend christenen en zeer in het bijzi alle bisschoppen en verantwo g lijke leidslieden der kerken, S steeds meer bewust te worden f! hun gemeenschappelijke veranti E delijkheid om de mogelijkheg scheppen voor een nieuw, algemeen concilie, dat uit naanj alle christenen kan spreken en t singen nemen." Godsdienstvrijhei LISSABON Het Portugese ment zal dit jaar een nieuwe i de godsdienstvrijheid behan Over de inhoud is n*": niets bek< ij De protestanten hopen, dat de we wet bepaalde m-aVtiiken voaf| zal versoepelen. Zo is het eenl tijdrovende procedure voor eei meente, om rechtsoers^onlOkhei^ te vragen (noodzakelijk voor hari zitten van onroerend goed). Zesjes tisten-gemeenten wachten al aP" half jaar op antwoord op hunL( vraag. Tegenlijkertijd krijgen thl clubs en dergelijke zeer snel réci persoonlijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2