tOLMA EIND 1971 DICHT Moskou blijft Egypte steunen Vijf doden autobusje bij botsing van met posttrein Politici helpen bij afbraak defensie Het Kwartet Werkspoor Utrecht zal worden opgeheven Uiteindelijk ontslag van 250 mensen Nasser terug in Kairo NS-order niet in uitvoering Uitstel illegale melkprijs §3 v. d. Velde Citroën EU]® Van Speijk en Van Galen in Zuid-Afrika (R»TA) HET WEER Wisselvallig Nieuwe leidse Courant r- n. Qtantvactirh ie nhahlpvpn lirecteur: F. Diemer loofdredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 18 juli 1970 51ste jaargang 7 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen NiBUtyg Dtdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MOSKOU Rusland zal ypte militair blijven ssteunen, tar tegelijkertijd ook streven ar een „politieke regeling" van t conflict in het Nabije Oos- Dit staat in het gezamenlijk Rus- ich-Egyptische communique -dat (teren, na het bezoek van president isser aan Moskou, is uitgegeven. #Een rechtvaardige en duurzame fede in het Nabije Oosten, zo ver- It het communique, kan niet wor- n verwezenlijkt zonder dringende jatregelen voor het tot staan bren- Ti van de Israëlische agressie en te- gtrekking van de Israëlische troe- puit alle bezette gebieden". Het communique bevat voort3 de Jderzijdse belofte 'de politieke, eco- fnische en defensieve samenwer- ügte zullen blijven versterken, verder wordt met nadruk gezegd t de Sowjetunie ten volle bereid is rechtvaardige strijd van de Ara- ithe volken voor hun onafhanke- kheid. souvereinteit en vrijheid te unen en alle noodzakelijke hulp br deze strijd te zullen verlenen', n de gemeenschappelijke verkla- Ig wordt met geen woord gerept br het Amerikaanse vredesinitia- f,. Amerika wordt er wel van be- (uldigd de „agressieve politiek" ilsrael te steunen. T roostrijk President Nasser, die 19 dagen in jskou was, heeft bij aankomst in |iro de Russische leiders- bedankt br zijn bezoek 'dat zeer troostrijk nuttig i s geweest'. Ons land is (ts op de voortdurende steun van 'Sowjetunie, zei Nasser in een rede Dr de radio. Hij zegt tenslotte 'er- ïtelijk te zijn voor uw diepe npathie ten aanzien van ons fun- nentele standpunt, dat de vrede in Nabije Oosten slechts kan worden laseerd op rechtvaardigheid, alge- e terugtrekking van de krachten agressie en erkenning van de ttige rechten van het Palestijnse k'. pe Russische leiders zijn uitgeno od voor een tegenbezoek aan Kairo. a Geen nieuws tn Tel Aviv zei minister van bui- jilandse zaken Abba Eban, dat het Issisch-Egvptische communique pn verrassing of iets nieuws bevat. It komt echter wel aan dat de Sow- funie geen vrede in het Nabije Oos- 11 wil, getuige de nadruk op een volledige Israëlische terugtrekking uit alle bezette gebieden. In een interview voor de BBC noemde de Israëlische premier me vrouw Meir het beangstigend dat de wereld Israel thans dreigt te behan delen als Tjechoslowakije voor de Tweede Wereldoorlog: een klein land dat geen wereldoorlog waard is. Ze zei verder onder meer dat de overigens niet te verwachten mon- dergang van Israel zou betekenen dat het Westen niet alleen moreelarmer zou worden, maar dat tevens een stukje vrijheid verloren zou gaan. President Nasser was er terecht trots op het land van de Engelsen te hebben bevrijd, maar hij heeft de Russen binnengehaald. De Engelsen kan men er uit zetten, maar ik ken geen land dat er in geslaagd is de Russen eruit te krijgen nadat zijn eenmaal binnen waren, zo zei ze. Ondanks de staking lossen Britse havenarbeiders hier een lading autobrandstof, afkomstig uit Ja pan. Aangezien het gevaar op had kunnen leveren deze lading aan boord te laten hadden de haven arbeiders toestemming gekregen in dit geval te werken. DEN HAAG De regering zou een verdwijnen van de Amsterdamse Artis ernstig betreuren. Zowel in ab solute als in relatieve zin is het ech ter geen eenvoudige zaak door een adequate subsidieregeling het voort bestaan van Artis te garanderen. czbu ynïMu/nzz INTERIEURVERZORGING CR'JNSBURGZl MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee plaats: Betaalt per Dkwartaal Oma ai I Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! UTRECHT De afdeling Rollend Materieel van Werk spoor in Utrecht wordt in het vierde kwartaal van 1971 geslo ten. Hierdoor en door reorgani satie van de andere afdelingen, zal het aantal arbeidsplaatsen bij Werkspoor-Utrecht met ne genhonderd afnemen. Dit heeft de raad van bestuur van de VMF de ondernemingsraad en het personeel van het bedrijf gis termiddag meegedeeld. Het wordt niet zinvol geacht de groep Werkspoor Utrecht binnen het VMF-co'ieern te continueren nadat j de afdeling Rolma zal zijn beëindigd. De activiteiten van Werkspoor- Utrecht zullen daarom als volgt worden gehergroepeerd* met ingang van een n.ider te bepalen datum zul len de Apparatenfabriek en de pro- duktiegroep Struktural als zelfstan dige eenheden worden opgenomen in de Bronswerkgroep in Amersfoort. De tot de groep Werkspoor-Am sterdam behorende gieterij zal even eens als zelfstandige eenheid binnen deze groep opereren. Deze reorganisatie, aldus het be stuur van VMF heeft tot gevolg, dat in de komende periode (tot in het vierde kwartaal 19711 in totaal onge veer 890 arbeidsplaatsen bij Werk spoor-Utrecht komen te vervallen. Op grond van hei natuurlijk verloop, overplaatsingsmogelijkheden binnen het VMF-conc;rn en'plaatsingsmoge lijkheden oij de NS, wordt verwacht dat in deze periode ongeveer 250 me dewerkers ontslag zal rroeten worden aangezegd De NS-order voor de serie V-8 zal niet in uitvoering worden genomen. Hiermee zouden volgens de VMF op onverantwoorde wijze verplichtingen m.b.t. levertijd kwaliteit en daarmee samenhangende garanties worden aangegaan, die niet te schatten risi co's met zich mee zouden brengen. Voor vervolg zie pag. 7 De jeugd en het circus horen bij elkaar, een onomstotelijke twee-eenheid en als dan een ricus „open huis" houdt, maakt de vakantievierende jeugd daa ruiteraard dankbaar gebruik van. Het gebeurt je tenslotte niet elke dag dat je met een circusaap op de arm rond kun stappen. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ vindt het gewenst, de voor de gebieden buiten het westen des lands aangekondigde illegale verhoging van de consumptiemelkprijs met een cent per liter tot begin augustus uit te stellen. NUNSPEET Twee echt paren uit Amsterdam en een van hun kinderen zijn de afge lopen nacht om het leven geko men bij een botsing van hun autobusje met een posttrein. Een kinfr van het -andere echt paar verkeert in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveilig de overweg op de Eperweg in Nun- speet. De slachtoffers zijn A. van Storm- broek (49), mevrouw G. van Storm- broek-Neuhaus (48), J. van Dam (43), mevrouw A. M van Dam-Neles (39) en de dertienjarige Huib van Dam. ZÓETERWÖOPSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 v. ZUYÏ.EN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR TEL. 30!3 r~~~l Snelle zwemvliezen. Doen het even 3 goed in Castricum als aan de Costa IBrava. plaats: Ik kies cadeautje nr aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG „Het zal dui delijk zijn dat vele militairen, die op de hoogte zijn van de feiten, zich opnieuw afvragen waarom de politieke leiders steeds weer het hoofd in de schoot legden wanneer men de noodzakelijke fondsen niet toegewezen kreeg. „Door zich te conformeren aau de politieke tendens die de afbraak van de defensie beoogt of in de hand werkt, is men medeveranlwoorui- Ifjk." Dit schrijft luitenant-kolonel P. J. Koene, hoofdredacteur van het maand blad Vokl, het orgaan van de ver eniging van officieren van de ko ninklijke lahd- en luchtmachtt, in een artikel over de huidige situatie bij de defensie naar aanleiding van de recente uitlatingen van prof. L. de Jong en de reactie van minister president De Jong. De hoofdredacteur van Vokl vindt hett een uiterst nare zaak wanneer geconstateerd moet worden dat het bedrijf waar men vrijwillig als offi cier aan verbonden is, voortdurend in kracht en efficiency achteruitgaat, ZWAK VERWEER „Is hel niett merkwaardig aldus Koene, „dat de bewindslieden op de fensiegebied, die naar wij aannemen over dezelfde gegevens beschikken als wij, nimmer anders hebben ge daan dan zich zwak venveren tegen de afbraak van onze defensie". „Het heeft er alle schijn van dat men voortdurend de problemen uit de weg is gegaan, de kool en de geit heeft willen sparen, maar vooral het kabinet, daarbij willen» en wetens de afbraak van het defensieapparaaat in de hand werkend. Het was ons liever geweest te' horen Heren, er was mij veel gelegen aan het teamverband van het kabinet, ik heb reeds enkele malen in strijd met mijn geweten doch op basis van in dertijd gemaakte afspraken ten koste van de landsverdediging moeten han delen. Het gaat mij thans te ver, ik acht het niet langer verantwoord op deze wijze verder te gaan en zal derhalve mijn portefeuille ter beschikking stel- stellen", aldus de hoofdredacteur van Vokl. Hoe het ongeluk is ontstaan, was vanmorgen nog niet duidelijk. De posttrein AmersfoortZwolle reed met een snelheid van 120 kilometer per uur en greep het busje midden voor. Dit wer vijfhonderd meter mee gesleurd waarna een brand ontstond. De auto en de motorposttrekker met de zich darin bevindende post gingen geheel in vlammen op. Van het posi- rytuig verbrandde alleen de vouw- balg. De elfjarige Meta van Stormbroek werd bij de botsing uit hel busje ge slingerd, waardoor zij aan een. ver- brandingsdood ontkwam. Haar toe stand was vanmorgen echter zorg wekkend. Door de botsing en de brand rak- te rails kapot en werd de stroom op de bovenleiding uitgeschakeld. De goe- deriendienst van de NS was hierdoor gedurende vijf uur ontwricht. Betere regeling oorlogsslachtoffer DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken wil het systeem van uitkeringen aan oorlogsslachtoffers j verbeteren. Hiertoe is bij de Tweede I Kamer een wetsontwerp ingediend. Ook in het buitenland wonende Ne derlanders, die werden vervolgd, en I in ons land wonende vreemdelingen i of staatlozen kunnen voortaan aan spraak op een uitkering via de Al- I gemene Bijstandswet doen gelden, zo j willen minister Roolvink en staats- I secretaris Van de Poel. De minima en maxima van perio dieke uitkeringen zullen worden her zien evenals de bedragen die als een bescheiden vermogen moeten wor den vrijgelaten en de draagkracht- criteria dip bij het verlenen van bij stand in aanmerking moeten wor den genomen. De kortingsregeling van eigen inkomsten zal worden ver eenvoudigd. KAAPSTAD De 15 Indonesische, Westindisehe en Indische opvarenden van de Nederlandse fregatten Van Speijk en Van Galen, die gisteren voor een vlootbezoek in Kaapstad zijn binnengelopen, zullen alleen als blanken worden behandeld als zij geüniformeerd zijn. Dit zei gisteren de Zuidafrikaanse marinecommandant J. L. Krauss die optreedt als verbindingsofficier tij dens het vierdaags vlootbezoek van de Van Speijk en Van Galen. De politie van Kaapstad is goed geinstrueerd over de speciale positie van de gekleurde Nederlandse mari ne-mensen. zei Krauss. In Kaapstad wordt streng de hand gehouden aan de scheiding van blan ken en kleurlingen. De twee fregatten zijn de eerste Nederlandse oorlogsschepen die sinds 15 jaar een bezoek brengen aan Zuid- -Afrika. De Van Speijk en de Van Galen zijn op de thuisreis, na een reis van 4'/g maand om de wereld. PARAMARIBO Suriname is door de Zuidelijke Baptistenconven tie, de grootste protestantse kerk van de Verenigde Staten, uitgekozen als nieuw zendingsveld. Een onrechtvaardigheid je gens een enkeling begaan is een bedreiging voor allen. MONTESQUIEU ongelukje mei mijn Zon en maan 19 juli-zon op 4.42. onder 20.49: maan op 21.36. onder 4.59: 25 juli LK 20 juli zon op 4.43. onder 20.48; maan op 21.54. onder 6.35; 25 juli LK Vandaag in ZO: #- Dick Ringlever bemerkte in Portu gal dat de teugels wel wat ge vierd zijn, maar dat de toekomst van het land erg vaag is X- Rolf Hoekstra vervolgt zijn „Leger- serie"; vandaag over de VVDM die (nog) niet buiten het boekje wil gaan Dr. E. Diemer geeft in zijn „Kani- tekening" visie op de ethische aspecten van de wetenschap Dr. C. Rijnsdorp toont bewondc ring voor het bezonken oordeel van de jonge cultuurfilosoof Ton Lemaire J. C. Hartman poneert dat je geen kunsthistoricus behoeft te worden om een creatief mens te kunnen zijn X- J. van Rijn ging kijken hoe de Duitsers de zee overdekken en verwarmen X- Mevrouw A. C. Muller-ldzerda vertelt veel wetenswaardigheden van de populairste plant: de Fuchsia lloog Water Hoog Water: 19 juli: Rotterdam le getij 5.09. 2e getij 17.25; Vlis- singen 1.58-14.19; Willemstad 5.41-18.10. Hoog Water: 20 juli: Rotterdam le getij 6.03. 2e getij 18.14; Vlis- singen 2.49-15.06; Willemstad 6.31-18.59. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), stabiel. (Van onze weerkundige medewerker) DF, BILT Het zomerweer komt nog niet terug. Wel voert een zwakke westenwind zachtere lucht aan zodat het wat aange namer is geworden, maar nog niet geheel stabiel. In de loop van morgen kan nog een zwak front passeren met mogelijk wat neerslag. De zee wind wordt dan weer wat ster ker. De temperatuur zal in de kustgebieden niet boven de 20 graden komen. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1-8; min. temp.; omstreeks normaal; max. temp.: van 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Matig tot vrij krachtige wind. ruimend van zuidwest naar west. Lagere middagtemperaturen. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1