Veel Nederlanders blijven dit jaar in eigen land onze strijdkrachten Natuurlijk tekortkomingen bij b|idubroji Vleesimportbedrijf wil activiteiten stoppen bovenste beste onderzetters GRATIS A spaar alle 12 Lijk van Aramburu gevonden veel Niet altijd een gevolg van gebrek aan geld Opmerkelijk veel thuisblijvers k Guerrillaleider doodgeschoten Ambtenaren krijgen 2,78 procent meer 9 VRIJDAG 17 JULI 1970 MINI BUENOS AIRES In de nabijheid van Buenos Aires is een lijk gevonden dat, aldus een mededeling van het Argentijnse ministerie van binnen landse zaken, waarschijnlijk dat van oud-president Pedro Aramburu is. Aramburu, die president was van 1955 tot 1957 d.w.z. na de omver werping van het regime Peron werd op 29 mei door twee in leger uniformen geklede mannen ontvoerd. Een Peronistische groep deelde mee dat hij 1 juni was terechtgesteld voor het laten doodschieten van 27 personen, die bij een mislukte staats greep waren betrokken, veertien jaar geleden. Het politie-onderaoek naar de ont voering maakte nauwelijks enige voortgang tot vorige week, toen een dodelijk gewond lid van een linkse verzetsgroep bekende dat hij een van de twee mannen was die Aramburu hadden ontvoerd. Daarop werden ze ven personen, onderwie een priester en een fotograaf, gearresteerd. Onlangs werd in Tokio een show gehouden van gebreide mode. Hier een swingend model met verzwaarde jranje aan mouwen en taille, en een bijzonder brede hoed. HANDWERK-WEDSTRIJD Leden van de Stichting Goed Handwerk (lidmaatschap 5.50 per jaar) kunnen deelne men aan een landelijke hand- werkwedstrijd, waarvoor de Stichting een werktekening le vert van verschillende huizen op een rijtje, doorstrooid met gestyleerde bloemen en bomen. Het werkstuk mag worden uit gevoerd in kruis- en aanver wante steken, Perzisch ajour of applikatie. Applikatie mag ge combineerd worden met een voudig borduursel. De inge zonden werkstukken moeten niet onder leiding, maar zelf standig vervaardigd worden. De keuze van stoffen, kleuren combinaties en afwerking is vrij. Inzendingen geschieden on der motto, dat duidelijk lees baar aan de achterzijde van het werkstuk moet zijn genaaid. Voor iedere techniek worden geld-prijzen ter beschikking ge steld. De goedgekeurde inzen dingen zullen prijken op de handwerktentoonstelling die in oktober te Breda wordt gehou den. Inzendingen tussen 15- augustus en 1 september op het adres: Vaillantlaan 74 Den Haag. Belangstellenden voor een handwerkcursusin de omge ving van Rotterdam kunnen zich wenden tot mevrouw C. van Laar, Bastiaan de Zeeuw- straat 9 Oudenhoorn. maakt tijdens de lentevakantie in mei. De reisbureaus beleefden toen een onverwachte hausse. Vooral Lot deze laatste groep beho ren ook de zeer velen, die deze zomer helemaal niet met vakantie gaan. Zij gebruiken het restant van hun budget voor andere zaken, o.m. voor aanko pen in de huiselijke sector. Hoe groot hun aantal is, kan nog niet bij benadering worden vastge steld, maar het is in ieder .geval gro ter dan vorig jaar,. Vooral de winke liers hebben geconstateerd, dat er tot nu toe opmerkelijk veel mensen zijn thuis gebleven Dit verklaart ook de geringe drukte i ii (Aan onze redacteur toerisme) DEN HAAG Eigen land blijkt deze zomer „in" te.zijn bij de Nederlandse vakantieganger, oewel daarover nog geen exacte cijfers bekend zijn. staat nu al vast, dat veel meer Nederlanders innen eigen grenzen blijven dan vorig jaar. Het zou hier zeker gaan om enkele honderdduizenden,. Zowel het Nationaal Bureau oor Toerisme als de kust-VVV's eken over een royale toene- ng. Belangrijke oorzaak noe- en zij het goede weer van vo- jaar. De ervaring heeft ge el, dat één goed Zomerseizoen eet effect heeft op de volgen- zomer: velen besluiten dan teen het ook maar weer eens eigen land te proberen. Daarnaarst speelt ook een rol, lat velen een flink deel van hun akantiebudget, al hebben opge- Teveel onzekerheid over nieuwe bepalingen GRONINGEN Het Grwun- er vleesimportbedrijf P. de rries NV wil volgende maand ijn activiteiten een tijdlang sta- en. Het vindt dat er teveel on- ïkerheid heerst inzake nieuwe tvoer- en keuringsbepalingen jor vlees uit Latijns-Ameri- fianse landen, die op 1 augus- Is a.s. zouden moeten ingaan. Het gaat hier enerzijds om beper- pg van het aantal Latijns-Ameri- lanse slachthuizen van waar uit Bes naar Nederland mag worden [gevoerd. Anderzijds om de plaats, [ar het vlees bij invoer in Neder- nd moet worden gekeurd. Volgens t bedrijf zou dit voortaan in Rotter- !m moeten gebeuren, terwijl het tot I toe in Groningen zelf kon. Brieven Tegen de nieuwe lijst van Latijns- herikaanse slachthuizen heeft P. de fies NV twee grieven: Hij is geheel ""Hgens Engelse eisen opgesteld, zon- _r Nederlandse inbreng; de offertes n de op die lijst staande slacht liggen tien procent boven die n de slachthuizen, waarvan men i het vlees betrekt. Reagerend op de eerste grief zegt t ministerie van landbouw dat de St, in opdracht van de Nederlandse ^artsenijkundige dienst, met inacht- ling van veterinair-hygiënische _n is opgemaakt door een Neder- idse inspecteur. Er was dus wel de- lijk een Nederlandse inbreng. Wel is er ook rekening gehouden >t Engelse eisen. Dat is gebeurd om- t Latijns-Amerikaans vlees na ver- frking in Nederland wordt uitge- erd naar Engeland. Vorig jaar heb- ti zich moeilijkheden voorgedaan Bt van Nederland uit geëxporteerd fgentijns vlees. De veeartsenijkun de dienst heeft daarom nu willen pn wat hij kon om een Engelse in- Brstop te voorkomen. Koelhuizen vot Tegen een keuring van het inge- ferde vlees uitsluitend in Rotter- m heeft het Groninger bedrijf het ■waar, dat dit vlees dan, voordat il aan keuring toe is, in Rotterdam koelhuizen moet worden opgesla- b. En die zouden al vol zitten met j Ier en fruit. Llaar een beslissing over die keu- I "hg is er nog niet, zegt het ministerie. fea'r Op dit punt bestaat inderdaad nog de onzekerheid waarover het Gro ninger bedrijf klaagt. Dat komt ech ter ook doordat het bedrijfsleven zelf een vertragende invloed uitoefent. op de autowegen -vorig weekeind. Hoewel gerekend was op een massale uittocht, deden zich vrijwel- nergens stagnaties voor en spraken de grens stations over een opmerkelijk kalm weekeinde. Zeeland Het duidelijkst manifesteert zich de verhoogde belangstelling van Neder landse vakantieganger? voor eigen land in Zeeland. De provinciale VW in Middelburg: „Het eerste half jaar. is er door Nederlanders voor zeker 30 procent Tuéér inlichtingen gevraagd- dan vorig jaar. Aan de andere kant echter verwachten we dit jaar min der Duitsers". Overigens heeft men in Zeeland nog steeds geen „vol huis", zeker niet in de hotels, die nog maar voor 75 pro cent bezet zijn. „Er is een' duidelijke verandering in het vakantiepatroon merkbaar. Zomerhuisjes, apparte menten en campings doen het beter dan de hotels. Vorige week waren de campings voor bijna honderd procent bezet. Door de regen van de laatste dagen zijn er weliswaar vele kam peerders voortijdig vertrokken, maar zodra de zon doorbreekt komen die wel weer terug". Duiters Ook aan de Zuidbollandse kust heeft men tot nu toe meer Nederlan ders te gast dan gebruikelijk. Van een verminderde belangstelling van de Duitsers heeft men Iver echter nog weinig gemerkt. De WV-Noordwijk: „In absolute zin is hun aantal zelfs gestegen als we naar de reserverin gen kijken. Een definitief beeld daarvan krijgen we echter pas aan het eind van het seizoen, want de vakanties in het Duitse Rijnland be ginnen pas komend weekeinde". Het Nationaal Bureau voor Toeris me schat het aantal Duitsers, dat uit deze streek tussen zaterdag en begin september naar Nederland komt, op ruim 200.000. SANTO DOMINGO Een van de belangrijkste guerrillaleiders in de Dominicaanse republiek, de 24-jarige Otto Morales, is gisteren door de poli tie van Santo Domingo doodgescho ten. Men vermoedt dat Morales betrok ken is geweest bij -de ontvoering op 24 maart van de Amerikaanse lucht vaartattaché Crouwly, voor wiens vrij lating men 20 politieke gevangenen in vrijheid heeft gesteld. (Van onze militaire medewerker) Gaat het wel goed met onze defensie? Is er reden tot be zorgdheid of worden wij gema nipuleerd in de richting van een hoger defensie-hudget? Dr. L. de Jong heeft op 12 juni met zijn rede te Delft voor de Expogé nogal het een en ander losge maakt. Hij wees er o.m. op, dat „een situatie dreigt te ontstaan waarin ons leger (ik wil mij daartoe beperken) bij gebrek aan middelen, door ouderwetse bewapening, door versleten auto- materieel, door onvoldoende oefening eenvoudig niet in staat is, die defensieve functie te ver vullen die het in bondgenoot schappelijk verband moet uit voeren". De hoogleraar heeft met zijn uit spraken bepaald geen geheimen aan de openbaarheid prijsgegeven. Wie de memorie van toelichting op de begro ting van Defensie voor 1970 heeft ge lezen, weet dat de krijgsmacht kampt met tekortkomingen. Bij de landmacht ontbreken be langrijke wapensystemen als luchtaf- weermiddelen en anti-tankwapens; veel eenheden zijn beneden de sterk te; de geoefendheid van grotere ver banden als bataljon en brigade is ronduit slecht en ook de ontplooiings snelheid van het legerkorps is onvol doende. Bij de luchtmacht schort het aan geschikte middelen voor de verdediging van vliegvelden en de beveiliging van vliegtuigen. Boven dien is er een tekort aan verken- ningsapparatuur en ontbreken de voor een goede taakuitvoering onmis bare middelen voor de elektronische oorlogvoering. Bij onze marine lijkt de toestand beter, maar ook daar zijn nog wensen. Invloed Nu is het goed er direct al op te wijzen dat deze tekortkomingen niet altijd het gevolg' zijn van een gebrek aan geld. De invloed van de techniek op de krijgsmacht neemt steeds meer toe. De tijd om wapensystemen te ontwikkelen en te produceren wordt voortdurend langer. Het is begrijpe lijk dat men daarbij tracht hel mate rieel van de tegenstander te overtroe- DEN HAAG In het centraal ge organiseerd overleg in ambtenarenza ken is overeenstemming bereikt over de nacalculatie over 3970. Deze zal 2,78 procent bedragen en zal in augustus worden uitbetaald. Zoals bekend is de nacalculatie de definitieve afrekening van de over- heidssalarissen over 1970 in het kader van het voor deze salarissen gevolgde trend-systeem Prof. dr. L. de Jong ven. zeker van wat betreft kwaliteit (prestatievermogen). Invoering van een nieuw wapen systeem zoals bv. de Leopard- tank betekent in de meeste ge vallen dat de tegenpartij tijdelijk in een bepaalde sector op achterstand wordt gezet. In het voorgaande ligt ook de reden dat het niet altijd mogelijk is om een tekortkoming zodra die ontstaat, op te heffen ook al ligt het geld er voor gereed. Luchtafweermiddelen voor gemechaniseerde verbanden die vol doen aan de eisen van de moderne oorlogvoering komen niet voor 1974/1975 op de markt. Tot die tijd moeten wij het dus wel doen met tactisch verouderd materieel. In zeker opzicht gaat deze redene ring ook op voor de tekortkomingen met betrekking tot de geoefendheid van de landmacht. Jaarlijks worden gelden gereserveerd om de bestaande oefen-gelegenheid uit te breiden en geschikt te maken voor compagnies- en bataljonsoefeningen. Maar andere omstandigheden verhinderen dat deze gelden voor dit doel kunnen worden aangewend. Zo ontbreekt nog steeds de toestemming van het parlement om uitvoering te geven aan het plan tot inrichting van regionale oefenter reinen. Onvoldoende Natuurlijk zijn er zowel in de in- vesterings- als in de exploitatiesfeer tekortkomingen omdat de defensie huishouding in een bepaalde periode over onvoldoende geld beschikt. De tekortkomingen in de exploitatiesfeer ontstaan veelal omdat men door be zuinigingen geld tracht vrij te maken voor de verwerving van nieuw en meer materieel. Nog onlangs heeft de I luchtmacht, met het oog op toekom- I stige investeringen, besloten enkele geleide wapeneenheden te de-active- ren en het aantal parate F 104 G straaljagers in de squadrons te ver minderen. Tekortkomingen in de exploitatie- sfeer worden zichtbaar in o.m. de on derbezetting van eenheden, de ver- mindering van voorraden, de tempo- risatie van bouwvoorzieningen, de be- perking van oefeningen en het uit stellen van maatregelen die een ver- I betering van de territoriale bcveili- ging moeten bewerkstelligen. Hoe moeten wij de huidige situatie i beoordelen? Dat er tekortkomingen I zijn, is zonder meer duidelijk. Wat j zijn daarvan de gevolgen? Vooropge- i steld zij, dat het onjuist is de tekort- komingen zoals die hiervoor zijn aan gegeven te verzelfstandigen. Er is in de afgelopen jaren bijzon der veel gedaan om onze strijdkrach ten te moderniseren. De vliegtuigen van de luchtmacht zijn van een uit stekende kwaliteit en opgewassen te- j gen iedere tegenstander. De land- macht beschikt over kwalitatief goede pantservoertuigen, een modern artil leriepark en met de vervanging van de Centurióntank wordt binnenkort een aanvang gemaakt. En nog on langs noemde vice-admiraal Doornbos de beide onderzeeboten Zwaardvis en Tijgerhaai de modernste onderzeebo ten ter wereld. Positief Deze positieve punten mogen wij nooit vergeten, als wij ons bezinnen op de gevolgen van de huidige gebre ken en ook als wij, zoals zo vaak gebeurt, vergelijkingen maken met de situatie zoals die bestond voor we reldoorlog II. Om met dft laatste aspect te begin nen. Bezien wij de situatie zuiver mi litair-technisch, dan zijn er duidelijke verschillen aanwijsbaar. De vraag is, of wij aan deze constatering veel waarde moeten hechten. Er zijn ook verschillen tussen een oud en versle ten horloge (situatie voor 1940) en een nieuw waaraan een enkel essentieel onderdeel ontbreekt. Belangrijker evenwel is, dat beide niet of slechts gebrekkig functione ren. En om dat functioneren gaat het toch in eerste instantie. Een gunstig perspectief is. dat het laatste horloge (huidige situatie) sneller voor zijn taak geschikt tc maken is dan het eerste. Maar een zuiver militair-technische benadering van het vraagstuk is on volledig. Wij mogen nu eenmaal de functie van de krijgsmacht niet los zien van de politiek-strategische toe stand waarin wij ons bevinden. Uitsluitend tegen de achtergrond daarvan kunnen wij ons een oordeel vormen over de gevolgen van de te kortkomingen bij onze strijdkrachten cn antwoord krijgei) op de vraag, waar in de toekomst het zwaartepunt van onze defensie-inspanning moet liggen. Op deze politiek-strategische toe stand zullen wij in een volgend arti kel nader ingaan. SPAANS DESSERT NAALDPRINSES Geen taart en geen cake, maar lekker en fris is dit des sert! Bovendien vergt het niet veel werk. U hebt nodig: 1 blik fruitcocktail. 3V* ons vanille puddingpoeder. 2 eetl. citroen sap, 1 kopje slagroom, 1 pak lange vingers, melk. Giet de iruitcocktail af, ver meng de siroop met de pud dingpoeder en de melk volgens de gebruiksaanwijzing aange geven. Breng het geheel lang zaam aan de kook, voeg er van het vuur citroensap en fruit aan toe. Vermeng de opgekropte slagroom met dit mengsel. Breek tien lange vingers door midden en zet ze langs de rand van een spring- of pudding vorm. Bedek de bodem met de rest der lange vingers. Vul de vorm met het vla-fruitmengsel, laat door en door afkoelen. Mevroyw - Blonk-Pols uit Coevorden is Nederlands Naaldprinses 1970 geworden. Op 18 juli vertegenwoordigt ze ons land in Luzern bij de ver kiezing van Naaldprinses van Europa, vergezeld van acht mededingsters die werden ge kozen tijdens de nationale fina le van de naai-wedstrijd. Door bijna duizend dames in den lande werd aan deze ama teurshows meegedaan, de deel neemsters varieerden in leeftijd van veertien tot zeventig jaar. De jury, bestaande uit Marjan Bos van B B Styling cn de couturier Jan Kamphuis was van mening dat het ge toonde dit jaar van uitzonder lijk hoog gehalte was. Een be wijs dat de modebewuste vrouw uitstekend met wat flair en zorgvuldigheid origineel voor de dag kan komen. Schellekoorden in kruissteek Atie Siegenbeek van Heuke- lom is ontwerpster, tekenares, en auteur van enkele kinder boeken, en ze woont in Ame- rongen. Zij is de schrijfster van het alleraardigste boekje „Schellekoorden in Kruis steek" dat in de Serie Vaardige Handen van N.V. Gebr. Zomer Keunings te Wageningcn uit kwam als nummer 26. Het is niet zo vreemd, dat het schelle koord zo'n opbloei beleeft. Het formaat ïs njn voor kleinbe- buisden, er komt niet zoveel dradentelwerk aan te pas door de smalle afmetingen en het geeft een romantische toets aan onze moderne woningen. Zo'n schellekoord diende om eertijds het snoer, waarmee de vrouw des huizes haar kamer meisje liet opdraven, te bedek ken. Het boekje geeft telpatro- nen voor abstracte figuren, voor een leuke meetlap, voor letters die omrankt zijn door bloemen en dierfiguren^ vele voorbeelden van menselijke en dierfiguren, vervoermiddelen, slingers, randjes en ornamen ten. Een schat van inspiratie voor handwerksters en allen die het willen worden! Mis schien een fijne start van de va kantie? Er wordt gelezen, gepraat en muziek gemaakt. Zij schijntzoals op het ogenblik in Italië. Toeristen vinden wat verkoeling in de vijver rondom het Vittoriano-gedenkteken en bovendien rusten ze zo even uit van hun (vermoeiende) wandelingen door de „Eeuwige Stad". dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE AFWASMIDDEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9