WILSON BELOOFT HULP Dóórgroei-kamera... Amerikaanse officieren voor studiereisin Israël QJ^- t Veerdiensten gaan door Vis wordt wèl gelost Thaise luchtmacht actief in Cambodja ROLMA Nelissen beraadt zich nader over melkprijs 2 miljoen mensen in Jemen bedreigd met hongersnood Kaap-Verdische arbeiders mogen niet blijven Exakta RTL1000 VRIJDAG 17 JULI 1970 i GENÈVE Twee miljoen mensen |n Jemen dreigen van honger om te komen als gevolg van de droogte in Hat land. Dit meldt de Wereldraad ran Kerken. I De raad heeft zijn 239 aangesloten lidkerken en hun bureaus dringend jerzocht, materiële steun te verschaf- jen aan de slachtoffers van drie jaar (droogteen hongersnood, i Volgens rde Wereldraad van Kerken heeft Jemen in het verleden andere krabische landen van voedsel kunnen voorzien. Maar de acht jaar durende burgeroorlog en thans ook de droogte, bebben de bevolking arm en nood druftig gemaakt. (Vervolg van pag. 1) Zoal» al werd verwacht, heeft de Britse regering gisteren de noodtoestand afge kondigd in verband met de na timide havenstaking. Op ieder gewenst moment kan zij nu militairen inschakelen voortitel lossen van schepen met voor de bevolking en in dustrie onmisbare goederen. Ook kan zij voertuigen vorderen en maximumprijzen voor voedsel vaststellen. In verband met het Mickey Mousejubileum veertig jaar viert Walt Disneys populaire schepping al triomfen) reist Disney-ambassadrice I Cathy Birk (20 jaar) door Europa. Gisteren kwam zij op Schiphol aan luoor een bezoek aan Nederland, waar zij o.a. kinderziekenhuizen aandoet. SIEM REAP De Thaise pchtmacht is al enige tijd be irokken bij de strijd tegen Viet- ong- en Noordvietnamese een heden in Cambodja. Op 11 juli lebben Thaise vliegtuigen de rmgeving van de historische bmpel van Angkor Wat be- tookt, waar zich belangrijke 'ietcong-eenheden ophouden: weeëntwintig Vietcong-leden tolden zijn gedood. Op 12 juli bestookten Thaise vlieg- ligen een bunker-complex in de lurt van Phnom Krom. De volgende Ig zijn Thaise officieren bij Siem eap aangekomen om de verbindin- to op de grond met straaljagers te |i talleren. Dit .is 6lsteren door Cambodjaanse ficieren in Siem Reap bekendge- aakt. Het is voor het eerst dat mel- )ig wordt gemaakt van de Thaise lname aan de strijd tegen commu- ische troepen in Cambodja, olgens welingelichtp kringen zal Thaise luchtmacht de verken- igs- en bombardementsvluchten in rdwest Cambodja op zich nemen. >e regering van Thailand heeft tot er nog niet offic'eel toegegeven jt haar luchtmacht actief deelneemt 1 |n de gevechten in Cambodja. In ■Angko'c is men ervar. overtuigd dat hailand op den duur ook geregelde Dndtroeoen naar Cambodja zal zen- to. JDe regering zou van het standpunt Igaan dat hel 'beter is Thailand te irdedigen door in Cambodja te vechten, dan door in eigen land te vechten'. In Parijs zei de plaatsvervangende leider van de voorlopige revolutionai re regering dat er op het ogenblik in de Zuidvietnamese kerkers 200.000 mensen gevangen zitten. Zij zoüden vaak ernstig mishandeld worden. Volgens hem zijn in de dierentuin van Saigon onderaardse cellen rechtstreeks met de tijgerkooien ver bonden. Als de bewakers een hek openen storten de tijgers zich op de gevangenen. De delegatieleider stel de de VS verantwoordelijk voor deze gruwelen. Koningin Elizabeth onderte- kendè de proclamatie van de noodtoestand enkele minuten na haar terugkeer van een bezoek aan Canada. Bij de bekendma king ervan in het parlement zei minister Carr van arbeid dat een officiële commissie van on derzoek de knelpunten in bet loongesohil zal bestuderen. De afkondiging van de noodtoe stand houdt niet automatisch in dat de regering haar nieuwe bevoegdhe den ook zal gebruiken. Mocht de sta king echter de voedselsituatie of an dere vitalè sectoren in gevaar bren gen, dan kan onmiddellijk worden in gegrepen. De laatste keer dat de noodtoestand werd afgekondigd, was in mei 1986, toen de socialistische premier Harold Wilson met een zeeliedenstaking werd geconfronteerd. Woedend Wilson haalde zich gisteren in het Lagerhuis, nu als leider van de oppo sitie, de woede van de Conservatieven op de hals toen hij minister Carr ge brek aan bereidheid verweet om werkgevers en vakbonden bij el kaar te brengen. Later verzachtte hij zijn kritiek en beloofde de regering- (Vervolg van pag. 1) De Spoorwegen hebben nu reeds wegens gebrek aan materieel de grootste moeite de opgevoerde dienstregeling uit te voeren. Mate- rieelgebrek is er volgens ingewijden oorzaak van, dat het NS-materiaal niet op tijd de noodzakelijke onder houdsbeurten krijgt. „We rijden onze treinen kapot", aldus een NS-functio- naris. „We zitten om dat V-7 mate rieel van Werkspoor te springen." Volgens de overeenkomst met Werkspoor zou de aflevering van de 80 nieuwe bakken op 1 oktober a.s. moetenbeginnen. Het ziet er echter naar uit dat één treinstel per drie weken In plaats van de gebruikelijke zes dagen kan worden afgeleverd. Als dat waar is, zouden de Spoorwegen twee jaar lang op hun rijtuigen moe ten wachten, waardoor de dienstrege ling volgend jaar in gevaar komt. Boeteclausule Voor Werkspoor betekent dat dan bovendien een financiële strop, want in het contract met NS is een boete clausule opgenomen: voor elke week later leveren moet per treinstel ƒ500 extra worden betaald. Dat zou de NS een miljoen gulden kunnen opleve ren. Bij de Spoorwegen onthield men zich van commentaar. Evenmin kon men verklaren of het juist is, dat de spoorwegorder al geheel aan Werk spoor is betaald (ruim 30 miljoen gul den). Hoofddirecteur ir. P. H. Bos boom van de NS zei vorige week in een vraaggesprek, dat de afwerking van de NS-order mogelijk moet zijn, „Desnoods met inschakeling van NS- personeel." DEN HAAG De minister van Stitie, mr.-C. H. F. Polak, is niet ireid een algemeen pardon af te tndigen ten behoeve van de illegaal Nederland verblijvende arbeiders Itn de Kaap-Verdische Eilanden tortugal). Een dergelijk generaal pardon, zo left hij in de Tweede Kamer-com- issie voor justitie meegedeeld, zou in premie op het werk van koppel- Izen en ronselaars betekenen. Verscheidene Kamerleden hadden voor gepleit thans illegaal in Ne- pland wonende Kaap-Verdiërs offi- eel toe te laten Volgens minister Polak is de uit wring van de met Portugal gesloten lereenkomst voor het werven van beiders in Portugal niet van de pnd gekomen. Dit jaar zijn in Por tal tot nu toe 228 machtigingen tot lorlopig verblijf in Nederland afge ven. Het is zo langzamerhand wel duidelijk dat de luchtvaartmaatschap pijen af willen van het „uniform" voor stewardessen. Een geheel andere stijl wordt hier gepresenteerd door Lynda Vincent (links) en Marika Wencler uit Vancouver. Dit nieuwe driedelige ensemble, ontworpen door Jonathan Logan uit Montreal, zullen de gastvrouwen-in-de-lucht van de CP-Air binnenkort dragen, waarbij ze kunnen kiezen uit de kleuren paars, blauw en groen. Alleen de bloes is wit. -Heath zoveel mogelijk te zullen hel pen in de huidige moeilijke situatie. De Britse havens liggen vrijwel volledig plat. Hoe lane de staking zal duren, is met geen mogelijkheid te zeggen. Sommigen verwachten dat het wel maanden kan duren voordat een regeling in het loongeschil zal zijn getroffen. Op enkele plaatsen werden met toe stemming van de vakhonden nog aan bederf onderhevige goederen, hoofd zakelijk groenten en fruit, gelost. Het lossen van vis ondervindt geen hinder van de staking, omdat dit wordt ge daan door havenarbeiders die zijn aangesloten bij een bond die niet aan de staking deelneemt Veerdiensten Ook de veerdiensten tussen Enge land en het Europese vasteland gaan gewoon door, al moeten de passagiers hun bagage dragen. De boten nemen geen afzonderlek vracht mee. Moeilijkneden zouden zich al snel kunnen voordoen in de op invoer aangewezen metaalverwerkende in dustrie. Engelands grootste deviezen- leverancier. de Levland-autofabrie- ken, houden rekening met een dage lijks exportverlies van circa 8.6 mil joen gulden. Kort voor de afkondiging van de noodtoestand waren dp de Londense Smithfieldmarkt, het grootste vlees- distributiecentrum van het land, de grossiersorijzen van Argentijns rund vlees en Nieuwzeelands lamsvlees al verhoogd. Een aanwijzing dat wordt gedacht aan een eventuele uitbreiding van de staking tot andere sectoren, kwam gisteren van de Labourafgevaardigde Norman Atkinson. Hij zei dat het een onduldbare situatie zou worden in dien het leger in de havens te werk gesteld zou worden terwijl de werk gevers weigeren te onderhandelen. Als dat gebeurde, zouden veel op positieleden en vakbondsleiders zich uitspreken voor uitbreiding van de staking, zei hij. Een bond van vracht rijders heeft zijn leden inmiddels al opgeroepen geen vracht naar of uit de havens te accepteren BELFAST In een bank in de Noordierse hoofdstad Belfast heeft j zich gisteren een zware explosie voorgedaan. Volgens de politie wer den 25 personen gewond; vier zijn er ernstig aan toe. Waarom zou u geld steken In een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd Is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat ie nu al mogelijk voor 569,- met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst I Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hi) Is al bij uw fotohandelaar! Orwo Foto N.V. Postbus 127 - Hilversum In september wordt in Amsterdam, aan het Rembrandtplein, het nieuwe Caransahotel geopend. Het wordt een uniek (on) betaalbaar onderkomen, maar optimale ontspanning voor de vermoeide gast is er wel. Er is bijvoor beeld een vibratie-apparaat in de slaapkamers, ingebouwd in de bedden, bovendien is in iedere kamer een servicebar: een druk op de knop brengt het gewenste drankje tevoorschijn, dat direct door de computer op rekening van de gast wordt geboekt. En indien men toch nog de voorkeur geeft voor verpozing in collectief verband is er de bar in de banketroom bijvoorbeeld. Op de foto dit illustere hoekje, waarvan de achterwand met 24 karaats bladgoud is bekleed. TEL AVIV Terwijl presi dent Nasser in Moskou zijn be sprekingen met de Russische lei ders over vergroting van de Sowjet-steun aan Egypte heeft afgesloten, is gisteren een groep hoge Amerikaanse luchtmacht officieren in Tel Aviv aangeko-. men voor een „studiereis". De Amerikaanse militaire delegatie staat onder leiding van generaal Ed- mundson. Deze heeft gisteravond een langdurig gesprek gevoerd met mi nister van defensie Dajan. Edmund- son heeft ook gesproken met de chef staf van de Israëlische strijdkrach ten generaal Bar Lev. Minister Dajan had eerder op de dag zich zeer pessimistisch uitgelaten over de vredeskansen in het Nabije Oosten. Volgens hem zou de strijd te gen de Arabieren nog wel een tijd duren. In een toespraak tot luchtmacht- kadetten zei Dajan: „De volgende ronde tussen Israël en de Arabieren wordt niet aan de conferentietafel ge houden, maar op het slagveld", aldus Dajan. De Egyptische minister van buiten landse zaken Riad zei in Moskou dat de Russische leiders zich volledig aansluiten bij de Egyptische eis tot terugtrekking van de Israëliërs uit alle bezette Arabische gebieden. Rusland, aldus Riad. heeft beloofd de Arabieren 'krachtig' te steunen in de strijd tegen de 'imperialistische Is raëlische agressie" De Arabieren krijgen politieke en militaire steun totdat zij hun land hebben bevrijd, zei Ri.ad Hij maakt deel uit van de delegatie van president Nasser. Communiqué i Hoewel Nasser zijri besprekingen met de Kremhn-leiders heeft beëin digd. is het niet bekend wanneer hij naar zijn land zal terugkeren. Hü verblijft al sinds 29 jun» in de Rus sische hoofdstad. In Moskou Is gezegd dat er een communiqué zal worden uitgegeven over de besprekingen tils- sen Nasser en de Russische leiders. Verwacht wordt dat een dergelijk communiqué pas zal verschijnen als Nasser uit Moskou is vertrokken. Be- halve het Egyptische verzoek om ver groting van de militaire steun, is ook h«t Amarikaania vredesinitiatief ter i sprake gekomen. Zowel Rusland als Egypte hebben nog niet officieel ge reageerd op dit initiatief. Israëlische acties Israëlische strijdkrachten hebben ook gisteren weer aanvallen gedaan op Egypte, Jordanië en Libanon, 's Ochtends vroeg bliezen Israëlische commando's in het Libanese dorpje Kala drie woningen op als represaille voor recente aanvallen door Pales tijnse commando's. Ook de anderhalf uur durende aanval van Israëlische vliegtuigen op posities van het Jor daanse leger was een vergeldings maatregel voor de steun die het leger aan Palestijnse commando's heeft ge geven. aldus een militair woordvoer der in Tel Aviv. Aan het Suez-kanaal is gisteren een Zweedse officier van de VN-be- standscommissie, door vuur van Egyptische lichte wapens om het le ven gekomen. Majoor J.E. Bogvad was op verkenningsronde toen hij werd gedood. Hij is het derde lid van de bestandscommissie, dat tijdens dt vervulling van zijn dienst om het le ven kwam. DEN HAAG Minister Ne lissen (economische zaken) zal zich nader beraden over een ver dere verbetering van de prijsstel ling voor consumptiemelk. En ook over de vraag of bij die prijsstelling moet worden uitge gaan van een minimale grond- stofwaarde van ƒ35,50 per hon derd kilogram, de richtprijs voor boerenmelk. Hij zal op korte termijn zijn besluit bekend maken. Eerst wil de bewinds man de resultaten van het rentabili- teitsonderzoek bij melkinrichtingen bestuderen. Minister Nelissen deed gisteren deze toezegging na aandrang van het Landbouwschap Wat de overheid dit jaar tot nu toe aan de consumptiemelkprijs heeft ge daan is volgens het Landbouwschap beslist onvoldoende. Zoals bekend is de prijs voor con sumptiemelk en consumptiemelkpro- dukten Der 1 juni in het hele land verhoogd met een cer.t per verpak kingseenheid, hetgeen volgens Econo mische Zaken over het hele pakket van produkten gerekend neerkwam op een opbrengst verhoging met on- 1 geveer 1,25 cent per liter. Per 15 juni mochten in het westen des lands da prijzen met nog eens een cent om- hoog. Dit kwam neer op een op brengstverhoging met ongeveer 0.75 cent per liter. Het Landbouwschap meent dat on danks deze maatregelen het inkomen van de veehouders achterblijft; van daar dat het op korte termijn verdere verbetering wil. De Kon. Nederlandse Zuivelbond (KNZ) gaat zich er nu samen met de aangesloten coöperatieve melkinrich tingen over beraden, of men al of niet uitvoering zal geven aan het dreige ment, maandag a.s. in de gebieden buiten het westen de consumptie- melkprijs illegaal met een cent per liter te verhogen. Het Landbouwschap vindt, nu de minister bereid is op korte termijn- een beslissing te nemen, het forceren van een beslissing door het bedrijfs- leven niet juist. Kamervragen over arrestaties Papoea's DEN HAAG Het Tweede-Ka-, merlid dr. Roethof (soc.) heeft de mi-K nister van buitenlandse zaken don derdag schriftelijk gewezen op pers-.' berichten inzake de arrestatie door de. Indonesische autoriteiten van voor-- aanstaande papoea's, onder wie oud-- -gouverneur Bonay en F. Kirihio. Dr. Roethof dringt er bij de rege ring op aan na te gaan of deze be richten juist zijn. Verder vraagt hij - de regering navraag te doen omtrent' de achtergronden en zonodig h^hr be-* zorgdheid over deze ontwikkeling bij! de Indonesische regering tot uitdruk-- king te brengen. Mijn eerste uitverkoopje heb ik te pakken. Stom toeval overigens. Echter w^l weer te danken aan mijn slimheid Wie wil kan nrrrelijk in Den Haag de binnenstad doorkruisen en toch nelemaa) onder dak blijven. Men start gewoon b:j een der poten van de Passage er. wandelt er weer uit door de poot. d»e uitkomt in de Spuistraat S'eekt de drie fikse stap pen over naar het rijk vén V. en D. en kuiert naar de Grote Marktstraat, desgewenst via een ommetje van het Spui. Men kan onder dc luifel schuilen tot het licht voor de oversteek op groen opring' en dan Hema en Bij enkorf van top tot teen en omge keerd Joen dan via de Hema over steken en C en A afwerken. Bij zon doorsteek, met niet het minste plan om waar dan ook een boodschap te doen. maar simpel om dat ik naar de Gedempte Gracht wilde, marcheerde ik in ijltempo door V. en D. En opeens was he4 er Een oord met aankondiging dat het Rode Boekje var Wandelganger, onze jolleg? Henry Faas van de Volkskranl er voo' vijfenzeventig een! te knor» was Uit solidariteit en omdat ze altijd iets te vertellen hebben, koop ik elk door een journalist geschreven boek. Altijd op een prikje, want waar wij zo'n ernorm plezier over kunnen hebben of wat wij machtig interes sant vinden, blijkt bij het grote pu bliek nooit »en bestseller te zijn. Ze «comen altijd terecht in de koopjes Koopje Zo ook nu Het Rode Boekje. Ana loog naar Mao, maai gevuld met malle uitspraken var parlementsle den °n ministers. Zoals de merk waardige woorden van de heer Kik kert: „lk heb iets ir mijn achter hoofd. dat lk hier voor me heb." Voor mijn vijfenzeventig centen heb ik een vrolijke avond gehad en nu staat het boekje sb geestelijk op- kikkertje voor het grijpen. Maar het gekste i< wel het serieu ze voorwoord van Faas. Hij zegt neel kritisch zijn citaten gekozen te hebben wel beseffend dat wat van- daag è'-estie is, morgen afgesleten kan zijn. Maar ook de „morgen" duurt niet lang en daarom berust hij er in, dat wie het boekje over een jaar of twintig opduikelt op een boeken markt er misschien niks aan zal vin den. Het Rode Boekje is uitgegeven bij Bruna in 1968 In plaats van twintig zijn we dus twee jaar verder geestig <s het beslist nog maar toch in Je uitverkoop, het voorportaal van de boeken mark' Onverdiend vind ik, het is de vol le prils waard, wai 'die ook moge zijn. En heel sneu als je de journalist bent. die eens nationale onrust ver oorzaakte door met veel wikkep en wegen en een massa feitenkennis een eigen miljoenen nota op te stel len en re publiceren die op een haar na gelijk was aan dp officiële, die een paar dagen later zou uitkomen. Want nu had hij ztoh met de ver wijzing n«iar de boekenmarkt toch maar twintig jaarverkeken. Mogen zijn Rode Boekjes wegvlie gen voor vijfenzeventig cent. Het kan hem dan een troost zijn, dat hij al die kopers voor een prikje berg 'achstof heeft thuisbezorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7