Anton Kersjes: Voorlopig laatste tv-concert TV-commentaar Moeilijk Traditie van 10 jaren High Chaparral krijgt klap NIEUW FAMILIEVERHAAL A VRO metMarkurell van van Hjalmar Bergman Wachtmeester in gemeenteraad Subsidie voor Anne Frank Stichting Indonesische regering: geen Soekarno-cultus VRIJDAG 17 JULI 1970 ANTON KERSJES Als je moet kiezen tussen VPRO- pïknik, de dief van Washington en het songfestival in Knokke, is het voor de criticus ronduit gezegd een moeilijke kijkavcmd. Dan wil een kwartier optreden van de virtuoze barpianist Sandor Vidak met zijn evergreens en Weense liedjes wel even een verademing zijn. Want wil je beluisteren welke on derwerpen er voor en met uitslui tend popjeugd worden besproken, dan moet je je eveneens door oude lndianenfilms heenbijten en daar van gaat de aardigheid gauw af. Een te veel aan bladvulling verveelt bij eentonigheid. Ook blijven de onderwerpen waar in de popjeugd blijkbaar is ge- interesseerd steeds draaien om sex en drugs en ook dan is het terrein voor variatie niet al te groot. Een resumé van de in Rotterdam gehou den drug-bespreking liet ons weten dat er nu „versnelling in het denken erover" is ontstaan, maar dat de in ternationale afspraken over het we ren ervan blijven wegen. Er wordt gesproken over toene ming van geslachtsziekten, welke hygiëne het best kan worden toe gepast en hoe nuttig het is, mei der gelijke ziekteverschijnselen naar de huisarts toe te gaan. Leden van het homofiele danspeloton mochten hun al overbekende ervaringen bij optreden in het publiek vertellen. De pi knik werd ditmaal gehouden in regenachtig kil Bergen aan Zee, er was weer heel geduldig publiek, dat ten slotte ook de verlangde pop muziek te horen kreeg. Zo kwamen de drie uren wel om en dan maar weer tot over veertien dagen. 't Zou misschien wel leuk zijn, als de VPRO zich dan herinnerde, dat er ook werkende en sportbedrijven- de jeugd bestaat, die wel eens iets voor zichzelf op de tv zou willen zien. Al was 't maar voor de afwis seling. Volwassenen komen van de winter misschien wel weer aan bod. Je kunt nooit weten. Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen Telefoon 01823 - 2377 HILVERSUM „Tien jaar geleden begon de KRO met tele visieconcerten. Het was toen heel erg moeilijk, want niemand van de tv-mensen wist iets van orkest-optreden af. We moesten allemaal samen experimenteren hoe een echt concert boeiend kijk- en luisterspel kon worden. De shots van de camera's moes ten precies op de muziek aanslui ten, vonden wij uit. En het ge beurde allemaal „levend". Dat kostte heel wat zweetdruppel- tes In de besloten tuin van zijn heel moeilijk te vinden villa in Blarieum vertelt dirigent Anton Kersjes over toen en nu: tien jaar tv-optreden met het Kunstmaandorkest. dat nu Am sterdams Filharmonisch orkest heet. Zondagavond kunt u het weer zien en horen voor de KRO-televisie en dat wordt voorlopig het laatste concert- maar tevens en had u dat gedacht? het 107de. Dan ls er rust tot een nieuw sei zoen. Trouwens, de musici zijn al op vakantie, want deze uitvoering is op beeldband vastgelegd. „We hebben 50 concerten direct uitgezonden, daarna zijn de opnamen begonnen en dat gaf ons veel meer rust. Gaat er dan eens iets minder goed, dan is er een mogelijkheid om het nog over te doen, zowel voor de cameramensen als voor ons. Directe uitzendingen leveren ontzettend grote inspanningen op". Wachten „We concerteerden toen ook al op zondagavond en dat was in een tijd toen andere programma's wel eens een half uur uitliepen. Dan zat je in een betrekkelijk kleine studio maar te wachten". „Door de televisie hebben we grote bekendheid gekregen. Tja. die naam van het orkest... indertijd was Jan Huckriede verschrikkelijk boos, dat het Holland Festival geen Neder landse werken uitvoerde. Daarvoor is toen met kunst- en vliegwerk een nieuw orkest van 20 man geformeerd. We noemden het Kunstmaandorkest en ik heb het van 't begin af met grote liefde gedirigeerd. Maar de Kunstmaand bestaat niet meer en dus moest ook de naam van het orkest worden gewijzigd". ,,'t Is heel gek gegaan met die naam. In t begin hadden we er veel last van. 't Leek wel of het etiket „kunst- en vliegwerk" er op geplakt zat. En nu we Amsterdams Filharmo nisch heten ja, we tellen nu 00 man! is die naam Kunstmaand er zo ingebrand- dat die overal nog wordt gebruikt". „Ik erken, dat ons televisie-optre den voor de KRO ons erg veel goed heeft gedaan. Het schiep een hand met de kijker, vooral toen We maan delijks op 't scherm waren. Om ons direct te horen zijn veel mensen voor het eerst in het Concertgebouw geko men. We hebben ze gelokt met fijne programma's. Daardoor hebben we een eigen publiek gekweekt en daar zijn wij heel gelukkig mee". Een nieuw „lok-systeem" heeft het Amsterdams Filharmonisch gescha pen door het publiek in de gelegen- Henk van Stipriaan naar Indonesië HILVERSUM Henk van Sti priaan is vandaag voor ruim twee weken naar Indonesië vertrokken om daar opnamen te maken voor een radioprogramma, dat de NOS op 17 augustus zal uitzenden ter gelegen heid van het feit dat op die datum 25 jaar geleden de republiek Indonesië door Soekarno werd uitgeroepen, twee dagen nadat Japan had gecapi tuleerd. De reportage die Henk van Stipri aan maakt, zal 40 minuten duren en gaat vooraf aan een discussie over Indonesië door een aantal deskundi gen. heid te stellen op zegels van een zelf. bedieningszaak kaartjes te laten ko pen. „Is dat wel een gelukkige combina tie: concert-boodschappenzegels?" 0 Bescheiden „Waarom niet?" zegt Anton Kersjes (die heel bescheiden zwijgt over de band die hijzelf met zijn toelichtin gen op de tv-concerten met de kij kers heeft geschapen) „Het schermen met de „grote K" zegt mij erg weinig en met ons populaire verkoopsysteem krijgen wij de drempelvrees weg. Een beletsel om naar het Concertgebouw te gaan, is voor velen het plechtige in de rij staan om kaartjes te kopen. Dat schrikt af. Nu kopen de mensen gewoon een Op het songfestival van Knokke gisteravond de finale ging tussen Spanje en Engeland, eerstgenoemd land won de beker kreeg Mary Porcelyn van de Belgische ploeg, die als derde eindigde, de persprijs voor de meest markante deelneem ster. De „superfinale" vanavond gaat tussen een Amerikaanse selectie en de vijf hoogst gekwalificeerden van de Europese teams. toegangsbewijs bij de kruidenier. Dan gaan ze een dag uit in Amsterdam en besluiten die trip met naar ons te komen luisteren. Waarom mag dat niet? Wij hebben het op drie na hoogste bezoekersaantal van Neder land. Dat is heerlijk. Maar we zijn ook erg gelukkig geweest met onze solisten van wereldformaat". Anton Kersjes (47) gaat in het voorjaar van 1971 op uitnodiging diri geren in Moskou, Leningrad en Boe dapest. Dergelijke uitnodigingen val len niet iedereen te beurt „Het wordt mijn tweede optreden in Rusland", vertelt hij toch wel een beetje trots* „een herhaalde uitnodiging voor dat land is erg fijn voor een .musicus". (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De populaire Amerikaanse wild-west-serie High Chaparral heeft een gevoelige klap gekregen, want na veel dreigen met weggaan heeft Mark Slade er de brui aan gegeven: hij bedankte ervoor, nog langer als domme Billy Blue op te treden. Na vele jaren High Chaparral heeft Slade de image: kinderachtige onvol wassen zoon van de oppermachtige vader zo onverbrekelijk met zijn eigen persoonlijkheid verweven, dat niemand hem meer voor vol aanziet en dat verdriet hem zeer. Hij heeft genoeg van zijn eigen schelvisogen, die door de onnozelheid welke hij telkens moet tentoonsprei den overdreven uitkomen. Kortom, hij wil zich niet langer vereenzelvi gen met de tv-rol, die hem inmiddels goud heeft opgebracht. Mark Slade is geen groot acteur, maar hij staat zijn mannetje in de cast en bovendien is hij een knappe cartoon-tekenaar, want inplaats van onnozel is hij in werkelijkheid een heel geestige man. Daarom heeft hij de High Chapar ral in de steek gelaten, en de schrij vers moeten nu maar zien, hoe ze een plaatsvervanger kunnen binnen halen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na „De opstan ding" komt de AVRO dinsdag met een nieuw spel in vier delen op de televisie: een bewerking van de ro man „Markurelli Wadköping" (Ne derlandse titel „De familie Markurell uit Wadköping") van de Zweedse schrijver Hjalmar Bergman. De auteur tekent hierin het fami lieleven in de kleine stad in de eerste decennia van onze eeuw. Het verhaal begint op de ochtend van 6 juni 1913 thuis bij de rijkge- worden caféhouder Markurell, die in beschaving is achtergebleven bij zijn in 18 jaren stevig gegroeide bankre kening. Het aanleren van fijne manieren heeft hij overgelaten aan zijn zoon i Johan, zijn trots en glorie, die daar- i voor alle kansen krijgt door zijn vriendschap met Louis, zoon van de deftige familie De Lorche, Johan zit voor zijn eindexamen en het gaat hem niet te best in de studie. DINER Papa Markurell neemt zich voor, leraren en gecommitteerden die straks over Johans onvoldoende ken nis moeten oordelen, gunstig te stem men door hen een weids diner aan te bieden in zijn etablissement Kupan. Plotseling echter komen er moeilijk heden: Johan wordt niet meer ont vangen door de invloedrijke familie De Lorche en wat mag hiervan de oorzaak zijn De kleine stad gaat zich er roddelend mee bemoeien. Bergman begeeft zich met dit ver haal sterk op het menselijke vlak en dat betekende destijds in zijn carrière als schrijver een omwenteling. Na de ze roman volgden veel meer boeken in dit voor hem nieuwe genre. INTERNATIONAAL Het is een goede gedachte van de AVRO, deze zomer de kijkers nader te laten kennismaken met gespeelde werken van internationaal bekende schrijvers. Het is de bedoeling, dat men niet alleen het verhaal in zich opneemt, maar zich ook rekenschap geeft van de confrontatie met de vi sie, die „eigentijdse" schrijvers in be paalde perioden van de samenleving op hun medemensen hadden. Dat verrijkt kennis en inzicht om trent maatschappelijke toestanden in het verleden en in bepaalde landen en kan zo ook de kijk op sociale ont wikkelingen zuiverder maken. Dinsdagavond om 9.10 uur op Ned. 1 de eerste van de vier afleveringen, die verder wekelijks verschijnen. TERSCHELLING Een door de gemeenteraad van Terschelling be noemde commissie van drie, be staande uit de raadsleden J. Wijnolz (VVD). J. de Vries (Chr. groeperin gen) en J. de Jong (PvdA) heeft giste ren besloten de heer M T Berendsen, wachtmeester der rijkspolitie op Ter schelling, per 1 september toe te laten tot de gemeenteraad van Terschel ling- Dit besluit werd genomen zonder hoofdelijke stemming Wethouder J. Bloem wordt geacht tegen te stem men. Wachtmeester Berendsen werd op 3 juni als raadslid gekozen voor de VVD. Burgemeester J. L. Hoogland van Terschelling verzette zich tegen de installatie van de heer Berendsen als raadslid, maar heeft de uiteindelijke beslissing overgelaten aan de com missie van drie uit de gemeenteraad. Tegen de persoon van de wachtmees ter verklaarde hij geen enkel be zwaar te hebben. AMSTERDAM De Anne Frank Stichting krijgt met ingang van 1970 subsidie. Het bestuur kreeg dezer da gen bericht van de minister van c.r.m., dat de stichting voor haar vor- mings- en conferentiewerk per ge noemde datum wordt opgenomen in de subsidieregeling voor de overige vormen van volksontwikkelingswerk. Dit houdt in, dat de experimentele periode, die in 1967 voor drie jaar inging op basis van een subsidie van 30.000 per jaar, thans wordt omgezet in een definitieve regeling, waarbij de stichting voor haar vormingswerk 60 procent subsidie krijgt op de sub sidiabele lasten. Er zijn thans nog onderhandelingen met het rijk gaande om geld los te krijgen voor de exploitatie van het achterhuis, dat jaarlijks werkt met een verlies van ongeveer 30.000, waarvan de gemeente tot nu toe 10.000 voor haar rekening nam. DJAKARTA De Indonesische re gering heeft gisteren een waarschu wing gericht aan het adres van de aanhangers van oud-president Soe karno geen cultus rond hiin onlangs overleden leider te gaan vormen. Zo maakte de minister van binnen landse zaken generaal Amir Mach- moed bijvoorbeeld bekend dat de re gering diverse maatregelen heeft ge nomen om een „exploitatie" van de dood van Soekarno te voorkomen. Mach moed is een van de drie gene raals die in maart 1966 opdracht kreeg Soekarno ervan te overtuigen dat hij zijn macht beter aan Soeharto kon overdoen. De bekendmaking van Machmoed volgt op een eerder gedane aankondi ging dat er beperkingen zijn inge voerd ten aanzien van bezoeken aan het graf van Soekarno. Men vermoedt dat de laatste waarschuwing voorna melijk is bedoeld voor de door Soe karno opgerichte nationalistische par tij. „Speciale opdracht" loopt ten einde (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV maakt binnenkort een einde aan de verto ning van de Britse serie ,-Met spe ciale opdracht", waarin men een idee krijgt van heel bijzonder werk door de mannen van Scotland Yard ver richt. Maandagavond is de voorlaatste af levering, handelend over de gevolgen van een tijdbom op het schip van een sjeik, op Ned. 2 te zien. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 228 'Het is mij een groot ^genoegen met zo'n uitstekend persoon kennis te ma ken,' zei Nicolaas beleefd. - 'Dat genoegen is u van harte gegund, me neer,' was het geestige antwoord, 'en de eer is wederkerig, zoals ik ge woonlijk zeg als ik een boek dramatiseer. Hebt u ooit een definitie van roem gehoord, meneer?' - 'Verscheidene,' antwoordde Nicolaas meteen glimlach, 'maar wat is de uwe?' - 'Als ik een boek dramatiseer, meneer,' zei de letterkundige, 'dat is roem, voor de schrijver.' - 'Zowaar!' zei Ni colaas. - 'Dat is roem, meneer.' - 'Zo hebben dus Richard Turpin, Tom King, en andere struikrovers voor ons de roem bewaard van de namen van hen die zij geplunderd hebben?' zei Nicolaas. - 'Daar weet ik niets van af,' was het antwoord. - 'Het is waar, Shakespeare heeft geschiede nissen gedramatiseerd, die ook al gedrukt waren,' merkte Nicolaas op. - 'Zeker,' zei de letterkundige, 'hij heeft ook gedramatiseerd, en wel vrij knap, Voor zijn tijd.' - 'Ik wilde zeggen,' hervatte Nicolaas, 'dat Shake speare enige onderwerpen aan oude vertellingen heeft ontleend die reeds lang in omloop waren, maar het komt mij voor dat heren van uw beroep veel verder gaan.' - 'U hebt volkomen gelijk, meneer,' antwoordde de letterkundige in zijn stoel achteroverleunend en onderwijl zijn tandensto ker gebruikend. 'De menselijke geest is sedert zijn tijd vooruitgegaan, en gaat nog altijd vooruit.' - 'Ik bedoel verder gegaan,' hervatte Nicolaas, 'in een heel ander opzicht. U neemt bijvoorbeeld een nog levend schrij ver een voltooid werk uit handen, verminkt en verknoeit hef naar de ver mogens van uw acteurs en de omvang van uw toneelstuk, maakt het werk haastig en slordig voor hem af en bederft de denkbeelden die hij nog niet heeft uitgewerkt.' Het gesprek dreigde nu een onaangename wending te nemen, maar me vrouw Crummies voorkwam een heftige uitbarsting door de letterkundige te vragen naar de plannen van zes nieuwe stukken, die hij geschreven had om de Afrikaanse messenslikker gelegenheid te geven tot het tentoon spreiden van zijn verschillende talenten. Dit wikkelde hem spoedig in een levendig gesprek met deze dame, wat hem zijn woordenwisseling met Nicolaas deed vergeten. Toen de tafel afgenomen was en de schotels voor flessen waren verwisseld werden de gasten die tot nog toe in groepjes hadden zitten praten, al stiller en stiller en eindelijk geheel stil, terwijl de meesten nu en dan naar meneer Timberry keken, en de stoutmoedigsten zelfs niet schroomden met hun knokkels op tafel te kloppen en hun verwachting door bemoedigende uitroepen aan te duiden, zoals: 'Kom aan, Tim,' 'Wordt wakker,presi dent,' 'Alle glazen vol en klaar voor een toast,' en zo al meer. Deze demonstraties verwaardigde Timberry eerst met geen ander ant woord dan door op zijn-borst te kloppen, te hijgen en door andere tekens aan te duiden dat hij nog te uitgeput was, want men moet zich nooit te goedkoop maken, - terwijl Crummies, die zeer goed wist dat hij het on derwerp van de tout zou zijn, sierlijk in zijn stoel leunde met zijn arm achteloos over de rug geslagen en au en dan een teugje punch nam met hetzelfde gezicht waarmee hij gewoonlijk bij een toneelfeestmaal lange teugen van niemendal uit bordpapieren bokalen nam. Eindelijk rees Timberry op, plaatste zich in de vereiste houding^ niet de ene hand in zijn vest en de andere op zijn snuifdoos, stak in een lange re devoering, vol dramatische aanhalingen de loftrompet over Crummies en reikte tot slot meneer en mevrouw Crummies elk de hand.. Vanavond te zien Ned. 2 AVRO 7.04 Kindermusical „Een klaarlichte dagdroom": Rotterdamse Mavo voor ballet en muziek. 8.20 Tom Jones-show. 9.10 Sportpanorama. 9.45 Voorde vuist weg. Ned. 2 KRO 7.30 Debbie Reynolds-show. 8.20 aflevering serie Politie New York. 8.45 tv-portret van de para chutist graaf Carl Gustav von Rosen. 9.30 Songfestival Knokke: super-fi- nale. 11.05 meekijken naar de Duitse kantie-uittocht. Vanavond horen te Hilversum I VPRO en VARA fc 4.00 -9.00 gevarieerd actueel pii gramma VPRO-vrijdag. n; 9.00 Openingsconcert Internationcf» Orgelconcours Haarlem. w 10.55 Serenade in blue. Hilversum II NCRV en TROS 8.05 groot musicalprogramma. d 9.10 Metropoleorkest speelt. la 10.00* (TROS) actualiteiten. In 10.40 amusementsprogramma C Beyaerd-hier. 11.10 vervolghoorspel Apollo XXI. Hilversum I «02 m. 11.00 Nieuws; Tussen 19.00 - 19.30 nabeschouwing Tour de France; 19.30 Nieuws). VARA: 21.00 Openingsconcert Interna tionaal Orgelconcours Haarlem (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Me dedelingen. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Gevarieerd pla- tenprogramma. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II 29t m. NCRV: 10.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: actualiteiten, met verslag IBM schaaktoernooi in Amsterdam. 19.00 Wereldpano rama. 19.10 veel ge wijde muziek (gr.). me. NOS: 20.00 (X) Journaal. STER: 20.15 (K) Journaal. AVRO: 20.20 (K) Dit ls Tom Jones, muzikale show. 21.10 (K) AVRO's Sportpanorama. 21.45 Voor de Vuist weg. NOS: 22.50 - 22.55 (K) Journaal. NEDERLAND II. NOS: 18.45 Plpo de Clown. STER: 18.51 <K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS; 19.04 (K) VrlJ-Uit: het wel en wee van de recreatie. KRO: 19.30 (K) De Debbie Reybolds Show. STER: 19.55 HO Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.20 <K> Poli tie New York: Wie ls hlJT, TV- -film. 20.45 (K) Graaf Carl Gus tav von Rosen, film portret van een vechtende pacifist. 21.30 Destlno" La vlta inferno al-solist: 9.35 Gymnastiek voor de lTnfellce O tu che in seno huisvrouw; 9.45 Stereo: Grand agll angell. 5. Uit „Alda" Se Gala du Dlsque Classique: een quel guerrier io fossi! Celes- keuze uit de platen van de te Alda. forma dlvlna. III. afgelopen tien jaar: 11.00 Amllcare Ponchlelli Urendans Nieuws: 11.03 Visie, lezing (II) uit „La Gloconda". IV. Giaco- 1L15 Stereo: Nationaal Jeugd- Fragmenten uit 1970: Super-finale: Europ a U.S.A. NOS: 23.00 (K) Journaal. 23.05 - 23.35 (K) Uittocht: oriëntatie in kerk, zending en (Beierse TV), oecumene. 19.50 Nederlandse lolklorlstlsche muziek. 20.05 Stereo: The sound of musical musicalfragmenten. 21.10 Ste reo: Metropole orkest mei zangsollsten met als intermez zo licht instrumentaal kwintet (gr.). TROS: 22.00 Aktua: re portages. kommentaren en mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 De Beyaerd-Hler: cabaretprogram ma. 23.10 Apollo XXI: ruimte vaart-mysterie. 23.30 Stereo: Licht muziekprogramma. 23.55 - 24.00 Nieuws. Eurovisie: Songfestival Knokke v de voorpagina: 8.15 Ste- ift-fA* Ctii\Ai>.#lnal>' f 11 ran a ..I J BELGIE KANALEN NEDERLANDS: 2 en 10 19.20 Zandmannetje. 19.25 Lu- ceat: Katholiek-godsdienstige uitzending. 19.55 Mededelingen Sp0rtnieuws: 13.11 VARA-Va- *»n n- Weerman. 20.00 Nieuws. _i_. Tiiaii— n m corps van de Nederlandse Fe deratie van Christelijke Mu- zlekbonden (opn.); 11-55 Mede delingen; KRO: 12.00 Zonder grenzen: over missie en zen ding; 12.10 Uit balans: uitzen ding ln samenwerking n at het N.K.O.V.: 12.14 marktberich ten: 12.16 Overheidsvoorllch- tlnr: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 12.50 Buitenlands commentaar: NOS: 13.00 Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen; KRO: 14.00 Stereo: P.M een weekblad met veel plaatjes: (16.00-16.02 Nieuws); NOS: 16.30 inzet: een programma over den): 10.30 Stereo: Promenade amateuristische muzlekbeoefe- Orkest met solist: 11.00 nlng; 17 00 Hiro: HLRO-Maga- Nleuws; 11.03 Nieuwe opnamen zine; 17.15 HIRO: Gasten van van Jazz- en amusementsmu- de „^[5- KRO: 17.30 Stereo: ziek: 11.25 Afrikaanse kroniek: 11.45 Oude grammofoonplaten. 12.05 verslag van een" 30-me- rentocht in Friesland (herhl 15 Juli JU: 12.30 Actueel Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.23 Weekeind Jeugd programma; VPRO 7.54 Deze dag: VARA: 8.00 Ni: «n De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Ronde van Frankrijk. 20.30 Y Manana?. kolderfilm van Emlle Degelln. 21.30 Xlle Europese Beker voor Zang voordracht te Knokke. Super- finale rechtstreeks vanuit het Casino. 23.00 Nieuws. 13.13 Actualiteiten: 13.23 Dit Is het begin...: Jon„:ren- programma: 14.35 Radio Jazz Magazine: NOS: 15.00 Beetho ven - 200 (opn.): 16.00 Nieuws: 18 03 Stereo: Scan: populair programma voor electronica: VARA: 16.15 Nederlanders ma ken muziek: een fsnfare-or- nminnMiinpp ,l<est <°Pn->; 1835 A'tlstleke staalkaart: 17.10 Stereo: ver- zoekprogramma (gr.); 17.55 Me- -"dingen. GRAMMOFOONPLATF.NPRO- GRAMMA VANAVOND van 18-20 uur I. Gaetano Donizetti „Lucia dl Limmermoor" An- HUversum II. 298 in. NCRV: tlè. Hilversum III. 240 m. en FM- kanalen. KRO 9.03 Nieuws. 9.02 DJInn: gevarieerd pro gramma: (10.00 11.00 Nieuws): NOS: 12.00 Nieuws: 12 03 Ge volmachtigd: een konlnk te rijk voor de door U gevraagde plaat: 13.00 Nieuws: 13.03 Radio Tour de France: Popmuziek en reportages Tour de France; (14.00: 15.00 en 16.00 Nieuws): NCRV: 17.00 Nieuws: 17.02-18.00 s->ortshow met licht platen. TELEVISIE NEDERLAND I NOS: 18.25 Tour de Franc- Samenvatting van de 21e etap pe. 18.45 Plpo de Clown. STER 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 <K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. AVRO: 19.04 (K) Eer klaarlichte dagdroom, kinder musical. STER: 19.55 (K) Recla- glunse Regnava nel 7.00 Nieuws; 7.11 Het levende sllenzlo. 2. Uit „Linda dl Cha- woord: 7.16 Stereo: Op het mountx" Ah! tardal troppo eerste gehoor: klassieke mu- O luce dl quest' anima. II ziek (gr.): (7.25 Horen en zien; Giusppe Verdi 1. Ouverture 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hter en „Nabucco" 2. Uit „Lulsa Mil- Nu: actualiteiten-: 8.00 Ier" Oh! fede negar potessl ag Nieuws: 8.11 Te Deum lauda- II occhl miel... Quando Ie sere mus <gr.): 8.30 Nieuws: 8.32 In- al placldo. 3. Uit „Urv Ballo In formaties en tips voo vaka- Maschera" Forse la soglla at- tie '8.45 Stereo: Lichte gram- tlnse Ma se m'è forza per- mofoonmuzlek: 8.55 Stereo dertl. 4. Uit „La Forza del Promenade Orkest met zang- Nederland I. NOS: 16.00 (K) Nieuws; NCRV: 16.02 Abbott ind Costello, tv-fllm, '6.25 (K) Schoonmoeders I. tv-serle: - *0-17.30 voor de kinderen. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 15.20-15.55 Ronde v. Frankr' k (22e etappe). Smidje Verholen en de Marsmannetjes 79: We weten nu zo langzamerhand wel. dat smidje Verholen niet voor één gaatje gevangen is. Hij dacht in zich zelf: „Nou ik vind alles best. maar nou wordt 't me toch een beetje té link. Ik zit hier nu wel met de bevrijde Mars- akkertjes en met de her overde vogeltjes, maar hoe kom ik ooit van deze zolder af? Laten ze me in de stad Marsak maar eens vertellen hoe ik dat moet doen. Die oude mijnheer Grurantrog is nog al een slimmerd. Misschien weet hij wel raad." Smidje Verholen nam dus voor de zoveelste maal zijn radioring en be gon uit te zenden naar Marsak. (Zoals we natuurlijk al lang gezien hebben, heeft de smid het zó warm gekregen van de inspanning en de opwinding, dat hij nu behalve zijn jasje ook al zijn helm aan de kant heeft gelegd. Dat is natuurlijk erg prettig, want nu ziet hij er eindelijk weer eens als de oude, vertrouwde smidje Verholen uit). Toen de smid eenmaal contact had met Marsak, verbond men hem daar snel met de woning van Grurantrog, waar ook een zend- en ontvangtoestel stond opgesteld. De oude Grurantrog sprong natuurlijk verschrikt op. toen hij daar plotseling de zorgelijke stem van de smid hoorde komen. Professor Drandalag was ook in de kamer en zat in een luie stoel. „Wat is er met Verholen aan de hand?" vroeg hij. „Odat is héél erg", antwoordde Grarantrog. „Smidje Verholen heeft kans gezien door te dringen tot in de verboden torenkamer, waar de vogelen des vredes verborgen waren. Hij heeft zich daar stevig verschanst en hij heeft onze twee bevrijde landgenoten ook bij zich. Ze hebben zojuist een gat in de torenmuur gehakt, doch dat helpt hun niet veel, want de loreb: te hoog. k Nu wordt hij aan alle kanten belaagd door de boze soldaten van Mars. hem in handen trachten te krijgen. Hij vraagt of wij een manier weten, d' hem uit die toren te redden." „Heeft-ie een gat in de torenmuur gehahi vroeg professor Drandalag gespannen. ht „Ja, dat zei hij tenminste", antwoordde Grurantrog. „Mooi zo!" stoi Drandalag tevreden vast „Vraag jij hem dan of hij het nog vijf minuten h volhouden, dan haal ik mijn nieuwste wetenschappelijke ontdekking van b Ik heb namelijk een electroconcreto radiusstabilisator uitgevonden. Vermoedelijk zal ik hem daarmee kunnen reddenDe wijze Gru< trog keek zijn makker Drandalag verwonderd aan. want hij had nog n van een electroconcreto radiusstabilisator gehoord. Hij kon ecchter niet n vragen wat dat was, want Drandalag was er al vandoor gehold en racete in zijn hydrodynamische straalauto naar zijn laboratorium FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10