IRITSE HAVENS PLAT Övervalster Commentaar vrijgelaten Qspraak burger j wegenplannen Kans op politieke regeling Indo-China kleiner Bosbranden aan Rivièra s m Vandaag afkondiging noodtoestand? Genoeg levensmiddelen voorradig Het Kwartet nister Bakker kondigt aan: Na*a ontslaat 900 werknemers (rita) het weer Opklaringen Britse troepen terug uit Ulster Zwijndrechlenaar komt oni na va al uit skilift Ruim 7.000 hectare verwoest Promotie Spakenburg Nieuwe Leidse Grarant cteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 16 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hieuwt {kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Loonvoorstel afgewezen Het basisloon van de Britse havenarbeiders bedraagt nu f 95 per week. Dat is in verhouding tot andere beroepen niet zo veel. Maar in feite gaan deze werknemers dank zij overwerk, premies en stukloon gemiddeld met zo'n 300 naar huis. Ze eisen echter een optrekking van hun basisloon tot 172. Op menselijke gronden Noodsituatie LONDEN .Engeland bereidt zich voor op de gevolgen van de staking van de 4i.000 havenarbeiders, die gisteren officieel het werk hebben neergelegd. Het is niet uitgesloten dat de staking, de eerste nationale sinds 1926, weken zal duren. De toch al wankele Britse eco nomie zal hierdoor een gewel dige klap kunnen krijgen. De staking kost de natie per dag zo'n 180 miljoen. vrijwel alle Britse havens wordt thans geslaakt. Hier de totaal ten kade van Southampton. 1ELOORD Nog dit jaar zal begonnen met een proef om •gers meer inspraak te geven vaststellen van wegcnplannen. r Bakker van verkeer en \va- heeft dit gisteren bij de van de Ketelbrug tussen de ostpoldcr en Oost-Flevoland Dndigd. de bedoeling dat Rijkswater- n aantal ontwerpen zal maken, een keus kan worden ge- De betrokken gemeentebestu- worden gevraagd of zij deze lannen voor de burgerij ter wil leggen of op voorlichtings- wil bespreken. leer alle ideeën, bezwaren en n binnen zijn, beslist de mi- relk tracé zal worden gekozen, llen de indruk wegnemen, dat aat er slechts op uit is z'n innen door te drijven zonder te houden met de belangen eren. Daarom starten wij met "ïriment", aldus de minister. Schakel i0 meter lange Ketelbrug in 6 is voorlopig nog de sterk- akel in een zwakke keten. Bakker benadrukte dat de ge route naar het noorden "etelbrug jiog verre van ideaal iet snelverkeer. Van de rijks- nog maar een paar kilometer polders zal voorlopig nog rekening moeten worden gehouden met langzaam lokaal verkeer. In de toekomst zal rijksweg i! de belang rijkste verbinding van dc randstad met het noorden vormen. Verwacht wordt dat de regering de noodtoestand zal afkondigen, waarna militairen kunnen worden ingescha keld om de voedselvoorziening uit de invoer gaande te houden. Deze komt anders geheel stil te liggen. Overigens zijn er volgens autoriteiten genoeg voorraden levensmiddelen om de si- tuatie het hoofd te kunnen bieden. I De „officiële" staking werd gisteren een feit nadat de vakbonden de nieu- I we loonvoorstellen van de werkgevers hadden afgewezen. Meer dan de helft van de havenarbeiders had dit besluit echter niet afgewacht en was niet op het werk verschenen. Met 48 legen 32 stemmen riep de stakingscommissie van de vier bonden de staking uit. Zoals bekend ejsen de havenarbei- ders een verhoging van hun basisloon van elf tot twintig pond per week, waardoor hun reëel inkomen op veer tig pond zou komen. Het laatste aan bod van de werkgevers is niet bekend gemaakt. De pas zes weken in functie zijnde conservatieve regering spant zich in om een regeling te treffen, maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat zij spoedig succes zullen hebben. Mi nister Robert Carr van arbeid heeft j vertegenwoordigers van werkgevers WASHINGTON De NASA. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zal per 1 oktober 900 man ontslaan, waardoor het aantal ontslagen van de afgelopen drie jaar op 5.200 komt. Het personeelsbestand zal per. 1 ok tober ''9.850 bedragen, het laagst sinds 1963. Zoals bekend heeft de Amerikaanse regering de ruimte- vaartbegrofing aanzienlijk vermin derd. en vakbonden ontboden in een poging een compromis te vinden. Stakingskas „Wé zijn bereid lang te staken als dat nodig is", zei gisteren vakbonds functionaris Jack Jones. De stakings kas lijkt krachtig genoeg om de sta king verscheidene weken te financie ren. De havenarbeiders krijgen er 43 pond per week uit. Het nieuws van de staking deed gisteren direct zijn invloed gelden op de koers van het pond, dat binnen enkele minuten zakte tot het laagste peil in negen maanden. (Zie verder pag. 9) (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse officier van "title mr. J. A. Kopn. belast met het onderzoek in de bankroof van ma?-Hag te Doesburg, heeft de 26-":"e Doesburgse moeder van vijf kinderen. Willie T.. die de overval pleegde, gisteren op vrijt voeten ge steld. Hij zei haar op menselijke gronden niet langer vast Ie willen houden, nu het onderzoek in de zaak is afgeremd. De officier noemde het geval Willie T. tragisch. Kij kon evenwel met vol doening vaststellen dat op het ogen blik alles wat menselijkerwijs moge lijk is voor de Doesburgse wordt ge daan. Ze is gisteren in Doesburg di- rekt i"e van sen door een maatschap pelijk werkster. De vrouw, die zwanger is, wil in Engeland abortus laten plegen. Om aan geld te komen besloot ze een na- bijtr^rvm b nk te overvallen. J7NGELAND moet exporteren of sterven. Dat is ccn oude waar heid. die nog steeds actueel is. En toch is voor het eerst in 44 jaar. hetgeen op zichzelf al veelzeggend ia een nationale havenstaking uitge broken. die catastrofale gevolgen kan hebben. Het begon met een wilde slaking. uit gelokt door wie niet van een com promis wilden weten. Voor duizen den werkwilligen was zo verder wer ken onmogelijk gemaakt. Ook de besprekingen kwamen in gevaar. Voordat het ultimatum afliep, had den de werkgevers aangeboden alle voorstellen aan arbitrage te onder werpen. Dat was een redelijk aanbod, omdat het advies van een onpartij dige instantie bindende kracht heeft. Tekenend voor de situatie is. dat slechts een kleine meerderheid het voorstel van haar eigen onderhande laar heeft afgewezen om het nieuwe aanbod van de werkgevers als basis voor verdere besprekingen te aan vaarden. Zo werd de staking na twee dagen pas officieel en algemeen. Als drie van de 82 afgevaardigden vóór voortzetting van onderhandelin gen zouden hebben gestemd inplaats van tegen, zou de staking zijn afge last. Het conflict zou dan door bemid deling van derden zijn opgelost, en Engeland zou veel (niet alleen finan ciële) ellende bespaard zijn gebleven. Het arbitrage-voorstel is nu van de baan. en van werkgeverszijde wordt het nut van een verder gesprek niet ingezien zolang dc slaking voort duurt. Gezien de militante houding van plaatselijke vertegenwoordigers van havenarbeiders ligt een oplossing niet voor het grijpen. Onder deze omstandigheden is afkon diging van de noodtoestand onvermij delijk. Misschien moet spoedig wor den overgegaan tot rantsoenering van voedsel en andere noodzakelijke levensbehoefte, omdat niet alleen de uitvoer, maar ook de invoer via de havens wordt stopgezet. Als militairen worden ingezet, ligt het voor de hand dat troepen worden onttrokken aan Noord-Ierland, waar een periode van betrekkelijke rust lijkt te zijn aangebroken nu de oran je-parades voorbij zijn. Hun komst zal in de havens evenmin als ginds niet vreugde worden begroet. IPUTER TEN DIENSTE VAN ABONNEES MEER ZELF REN en kwartaalabonnees krijgen door de computer vervaardigde) toegestuurd. Een steeds meer paste moderne methode. giro heeft kan met deze kaart >r kosten het abonnementsgeld ons bureau laten overschrijven. geen giro heeft kan met deze aan het postkantoor betalen. Een van de kaart krijgt u dan als Ibewijs terug laats van aan het postkantoor u met deze kaart ook aan het or van de krant betalen. het abonnementsgeld reeds Bid en ontving u toch een accept- paart? Wilt u deze dan als niet Oden beschouwen? Uw betaling is [geboekt, maar 't was niet mo de kaarten alsnog te verwij- E verzoeken wij vriendelijk in hel eerst na ontvangst van de accept- t te betalen. Men kan beter een jonge meikever zijn dan een oude paradijsvogel TWAIN ..Je krijgt je lieli even kleine Pietji schudden." STRANDWEER Morgen meer zon bij een tot matig afnemende wind tussen west en noordwest. In de middag 17 tot 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hoge drukgebied blijft via Zuid-Enge- land naar de Noordzee trHrken met tijdens het weekeinde weer aangenaam strandweer DE BILT Koude en onsta biele lucht achter een wegtrek kende depressie was vanmorgen gevorderd tot Zuid-Europa. In ons land viel de afgelopen dagen plaatselijk 40—50 mm re gen. Inmiddels komt een omvang rijk hogedrukgebied met de kern van 1033 mbar bij Ierland lang zaam naderbij. Het zal de buiig heid geleidelijk gaan onderdruk ken, zodat de kans op opklaringen het komende etmaal belangrijk toeneemt en de temperaturen weer op eén meer zomers niveau kunnen komen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 19: min. temp van ongeveer normaal tot 4 gra den onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Zon eo maan 17 juli zon op 4.40. onder 20.52: maan op 20.33, onder 2.06: 18 juli VM Barometersteid: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar). Stijgend. Water Hoog Water: 17 juli: Rotterdam le getij 3.08. 2e getij 15.41; Vlis- singen 0.11-12.41Willemstad 3.49-16.23. De Egyptische president Nas ser heelt gisteren in Moskou de bijeenkomst van de Opperste Sowjet bijgewoond Bij hel be treden van de zaal kreeg de pre sident (rechts) een staande ovatie. Naast hem op de mid delste rij van links naar rechts de Russische president Podgorny, premier Kosygin en partijvoor zitter Breznjei. LONDEN Engeland zal de ko mende dagen circa tweeduizend mili tairen uit Noord-lcrland terugtrek ken. zo heeft het Britse ministerie van defensie gisteravond meegedeeld De maatregel, die de Britse troe pensterkte in Ulster tot 10.000 man zal terugbrengen, volgt op de rustig verlopen protestantse oranjefeesten van het afgelopen weekeinde. Met het oog op die feesten, die naar men vreesde, zouden uillopen op he vige gevechten tussen protestanten en katholieken, waren ongeveer 3.500 militairen als versterking naar Noord-Ierland gezonden. Rogers: Hanoi verzwakt door Cambodja-actie SONDRIO De 50-jarige Zwijn- drechtenaar Is gisteren omgekomen na een val uit een skilift op de 2557 meter hoge berg Stelvio in Italië. De heer Visser, die met zijn echt genote in een hotel bij de Stelvio-pas logeerde, was in zijn eenpersoons cabine op weg naar de top van de berg toen de deur van zijn cabine openvloog. Hij viel er uit en maakte een val van zes meter. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. NICE Hevige bosbranden aan de Franse Rivièra hebben gisteren meer dan 7.000 hectare bos en ver scheidene huizen en boerderijen in de as gelegd. Een groot aantal dorpen, vakantiewoningen en zomerkam pen moest worden geëvacueerd. De zwaarste brand woedde tussen Sainte Maxime en Sainte Tropez. waar het vuur werd aangewakkerd door een stormachtige warme wind, die van de Middellandse Zee afkomstig was. Duizend brandweerlieden bestreden het vuur. In veel dorpen en gehuchten bleven de mensen vannacht op straat om zo nodig direct te kunnen vluchten. In dit gebied staan talrijke dure villa's, waaronder die van de minister van onderwijs, Guichard. Veel be woners zijn al uit het getroffen gebied gevlucht. Bij Marseille was eveneens een grote brandhaard. De „mistral" was zo krachtig dat het op enkele plaat sen onmogelijk bleek vliegtuigen in te zetten bij hel blussingswerk. Ook op Corsica woedde een ernstige brand. Daar leverde de brandweer een hevig gevecht met het vuur. dat een grote munitieopslagplaats bedreigde. De branden hebben tot dusver geen slachtoffers geëist. WASHINGTON De kans op een politieke regeling van de regeling van de oorlog in Indo- China is wellicht voor enkele maanden afgenomen omdat het Amerikaanse optreden in Cam* i bodja Noord-Vietnam heeft ver zwakt. Maar daarna zal de moge lijkheid toenemen dat Hanoi tot onderhandelingen bereid is. Dit zei gisteren- de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ro- i gers op een persconferentie in Was hington. Dinsdag z.ei Rogers in een vraaggesprek met een omroep dat als gevolg van de actie in Vietnam de positie van China was versterkt, en dat de vrede nog niet inzicht was. Deze verklaring leidde onmiddellijk tot speculaties over mogelijke ver schillen van inzicht tussen Rogers en president Nixon, die vorige maand zei dat de actie in Cambodja de moge lijkheid van een rechtvaardige vrede had vergroot. De woordvoerder van het Witte Huis. Ronald Ziegler. ontkende giste ren dat in het kabinet meningsver schillen heersten over het Zuidoosl- Azië beleid, en dat verkoeling was ontstaan tussen Roger en president (Van onze sportredactie) DEN HAAG Spakenburg is ge promoveerd naar de eerste klas. Gis teravond heeft de KNVB aan het bestuur van Go Ahead Kampen mee gedeeld dat in verband met het niet opkomen voor de wedstrijd tegen Spakenburg twee winstpunten in min dering zijn gebracht. Go Ahead heef: verder een geldboete van honderd gulden gekregen. Spakenburg komt volgend seizoen in de eerste klasse B uit. ROTTERDAM In het kader van de door het ministerie van economi sche zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen, zijn de prijzen van zware stookoliën met in gang van gisteren verhoogd met 6.60 per duizend liter/kilogram. Nixons medewerker voor veiligheids vraagstukken. dr. Henry Kissinger. Rogers herhaalde nadrukkelijk dat de regering van mening was en is dat de oorlog kan worden beëindigd en kan worden onderhandeld over een oplossing. Er bestaat niet de minste twijfel dat :1e buurlanden van Cam bodja de Amerikaanse actie als een 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren Leuk voor uw kleuters succes beschouwen en zijn ingenomen met de resultaten. De minister zei 'niet pessimistisch' te zijn over de bereidheid der Aziati sche landen, Cambodja bijstand te verlenen. Algemeen was men van mening dat het enige beletsel voor de neutraliteit van Cambodja de aanwe zigheid van Noordvielnamese troepen cadeau vonr liet aanbrengen ran een nieuwe abonnee Wie nu dc bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Betaalt per Dkwartaal Dmaand r~"| Snelle zwemvliezen. Doen het even O goed in Castricum als aan dc Cost I1 Bra va. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1