Zeldzame vlinders in 'n niini^eiiiLseum ns haar een GROTE FUSIE IN UITGEVERSWERELD Bankier verduisterde tien miljoen gulden Wolters-Noordhoff en Tjeenk Willink samen Handgemeen om doorkijkhlouse Hulpverlening aan Peru loopt goed B. en W. van Weert bleven in gebreke Veel strijd in eerste ronde Uit de Haagse hof geplukt Woningkrakers niet gestraft NVSH VRAAGT HULP VOOR OVERVALSTER Generaal Groves (73) overleden VARA ontslaat Ben de Jong WOENSOAO 13 JVtl 1970 1 ropmodel-mannequin Tanya Trijbels is gisteren in alle stilte op het Am- terdamse stadhuis in het huwelijk getreden met Yaki Kornblit, eigenaar tan de Galerie 20 in Amsterdam. Tanya droeg een bedrukt organza zn- semble, het huwelijksgeschenk van ontwerper. Edgar Vos. GRONINGEN-HAARLEM Wolters-Noordhoff NV te Gro ningen en H. D. Tjeenk Willink en Zn's uitgeversmaatschappij NV te Haarlem hebben besloten tot volledige fusie. H. D. Tjeenk Willink en Zn zal toe treden tot Wolters-Noordhoff NV, waarin o.m. een aantal uitgeefafde- lingen verenigd zijn, die zich bezig houden met het ontwikkelen van boe ken, tijdschriften, losbladige uitgaven en leermiddelen voor elk educatief niveau. Het ligt in de bedoeling het fonds van H.D. Tjeenk Willink onder deze naam te laten voortbestaan om met name het groeiend aantal juridische en andere maatschappij-wetenschap pelijke uitgaven van Wolters-Noord hoff tezamen met de uitgaven van Tjeenk Willink tot verdere ontwikke ling te brengen. Familiebedrijven Wolters-Noordhoff en Tjeenk Wil link zijn beide familievennootschap pen. De oorsprong van de uitgeverij Tjeenk Willink gaat terug tot 1840, toen A.C. Krusemanzich te Haarlem als uitgever vestigde. In 1873 trad de zwager van zijn zoon- dr. H.D. Tjeenk Willink, doopsgezind leraar te Vlis- singen, als compagnon toe. Het fonds van Tjeenk Willink heeft vrijwel elk gebied van het boek be streken, zij het dat na 1945 het ter rein van de belletrie nagenoeg werd verlaten. Men heeft zich vooral toe gelegd op rechtskundige en rechtshis torische uitgaven en op historische en cultuurhistorische werken, vertalin gen van klassieken en tekstuitgaven voor het onderwijs in klassieke talen. Van de jongste uitgaven van Tjeenk Willink kunnen in het bijzon der vermeld worden de jubileumedi tie van Huizinga's Herfsttij der mid deleeuwen en het gedenkboek van de vereniging „Hendrick de Keyser." Pittige uitspraken van Coco Chanel: 'ARIJS Coco Chanel, de ;e en ook bekendste mode- lingin ter wereld is niet alleen >r haar ontwerpen een uit- ïderlijke figuur. Ze kan bij i en wijle bijzonder pittige uit raken doen. Gemakkelijk te iiaderen is zij niet. Ongenaak- ju* woont ze haar shows bij, it arendsogen van de trap af :e beweging volgend. tver haar leeftijd wordt alleen ir gefluisterd. „Die moet om de btig zijn." Haar beroemdheid heeft echter niet te danken aan de ex- .triciteit van haar kleren, integen- I. Cocco Chanel heeft zich decen- lang gehouden aan één principe: beroemde pakje van rok en jasje, ebiesd met galon. ■weed is haar geliefkoosd mate- il. Zelf bepaalt ze uit welke addiktes en kleuren geweven 7en moet worden. Soms ook laat er heel smalle reepjes fluweel of ie doorwerken. Het resultaat is al- adembenemend mooi. Nagemaakt miljoenen zo niet miljarden inplaren zijn de Chanelpakjes r de confectie nagemaakt. Fel is te keer gegaan tegen haar collega's de minimode de wereld instuur- 'olgende week dinsdag zal zij weer r nieuwste collectie voor het voet- t brengen. Wat daarin te zien zal is nog een geheim, maar wel ft ze al iets over de principes, die >ok nu trouw is gebleven, gezegd, fk geef de wereld geen aanstoot, ben de vijand van excentriciteit, het ergert me als ik zie hoe de lsen zich kleden. Beseffen de Uwen niet, dat het hun eerste ht is om vrouwelijk te blijven en bannen te behagen? ij moeten niet proberen er als ritig uit te zien als ze zestig zijn, als een jongen. Waarom doen ze toch? De mannen zijn al even Geloof me, op mijn leeftijd ben Riet op zoek naar een minnaar, tr als een langharige hippie zou beren me het hof te maken zou ik 1 zeggen op te hoepelen! Eerbetoon erwijl ze mijn appartement aan opknappen waren, zat ik in de Dy van de Ritz en zag de mensen irbij lopen. Ik heb elke roklengte len, van stepin tot halverwege de t. Ik ben tegen halverwege de kuit lat daarmee de benen in tweeën [den gesneden. k heb nooit mijn roklenglen ver- terd. Daar is heel wat over te doen reest. Maar onlangs ging ik naar restaurant met een vriend. Hij Heel wat mensen groeten je. Ik ie m'n bril op en was verrast. De asen brachten me een zwijgend betoon. Ik was zeer geroerd, ïisteren nog heb ik over broeken {edacht. Ik kan er alleen mee ak- (rd gaan om ze in huis te dragen, in de tuin, zoals ik in mijn huisje Zwitserland doe, of voor een picnic het gras, of om buitenshuis warm iblijven. Ik heb er vier in mijn lectie, maar ik heb mijn modellen jraarschuwd: „Probeer niet om er gehsachtig mee te lopen, dan ont- I ik je op staande voet. Vergeet >it. dat jullie meisjes bent." Iroeken of geen broeken. Chanel !dat vrouwen vrouwelijk blijven! ,Neem nu eens dit pakje dat ik aan toe om leven te brengen' in de grège wol. Neem mijn jasje, nu zou ik het korter maken, niet langer dan het heupbeen, dat is jonger, maar dan moet de rok anders gesneden worden om de slanke benen langer te doen lijken." Mevrouw Pompidou Over de toiletten voor mevrouw Pompidou ontworpen zei Chanel: „Ik heb haar gesmeekt om haar rode mantelpak niet in Parijs op straat te dragen, zelfs niet in de Faubourg. Op het land kan men zich kleden zoals draag", zei ze sprekend over haar grège cardigan van het vorig seizoen. „Ik voegde er net genoeg rose wol men wil. Ik maak me er zorgen over, dat zij alleen uitgaat. Ik heb haar gezegd dat ze altijd wel iemand kan vinden die haar ver gezelt. Ten slotte is ze nu de first lady, de vrouw van de president. „Als u alleen bent, kunt u, heb ik haar gezegd, het doelwit worden van een of andere jonge revolutionair die u misschien gaat beledigen." Coco Chanel eindigt: „Onlangs kreeg ik bezoek van een vriend, een oudere man. Hij had zijn zilvergrijze haren lang laten groeien. Hij zag er absurd uit. Ik zei hem: „Je vrouw neemt er genoegen mee, omdat zij scènes wil vermijden, maar geloof me, prettig vindt ze het niet!" Lucie Noel VATIKAANSTAD Een West- duitse toerist en zijn vrouw, die een mini-rok en doorkijkblouse droeg, zijn gisteren enige tijd door de Vati- kaanse politie vastgehouden na een handgemeen met een pauselijke gen darme. De gendarme had de vrouw meege deeld, dat haar jurk niet strookte met de voorschriften van het Vatikaan voor kleding en dat zij derhalve de basiliek niet mocht betreden. Dit was niet naar de zin van de echtgenoot van de vrouw. Er ontstond een handgemeen, maar de gendarme kreeg de overhand en bracht man en vrouw op naar het Vatikaanse poli tiebureau. Het echtpaar werd na enige tijd vrijgelaten. De Vatikaanse politie zal evenwel het incident bij de justitie aan de ordestellen. SCHIPHOL „De hulpverlening aan Peru loopt goed. De nationale in zamelingsactie heeft tot nu toe ruim 2,5 miljoen gulden opgebracht en wij hopen, dat dit tot het einde van de actie in augustus nog flink zal toene men." Dit zei gistermiddag bij zijn ver trek van Schiphol de heer W. Schol, die als vertegenwoordiger van de Vereniging van Nederlanders in Peru voor deze actie twee dagen in ons land is geweest. In Peru wonen onge veer 500 Nederlanders van wie 105 lid zijn van deze vereniging. Direct na de aardbevingen startte een hulppro ject. „Het gaat bij ons om de weder opbouw van ziekenhuizen. Daarnaast willen we 23 hulpposten en 10 poli klinieken oprichten. Voor het totaal denken wij 7,5 miljoen gulden nodig te hebben,aldus de heer Schol. De Vereniging van Nederlanders in Peru werkt bij de Nederlandse inza melingsactie samen met een tiental andere organisaties, w.o. het NOVIB en het Rode Kruis. MAASTRICHT B. en W. van Weert hebben te lang verzwegen dat de aankoop en verbouwing van de ambtswoning van .burgemeester F. Breekpot veel meer ging kosten dan het door de raad hiervoor beschik baar gestelde krediet. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben dit ge antwoord op vragen van het staten lid dr. H. Waltmans. Aanvankelijk was voor aankoop enverbouw 235.000 uitgetrokken. Later moest het college bekennen dat dit bedrag met anderhalve ton was overschreden. De raad verleen de onder protest het aanvullende krediet. Gedeputeerde Staten stellen dat B. en W. de gemeenteraad niet voor een voldongen feit hadden mogen stellen. Of het aanvullende krediet toelaatbaar is, wordt nog onderzocht. Het staat bijna vast dat ook dit be drag niet voldoende is om de ver bouwing te bekostigen. Vermoede lijk is nog een ton nodig. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De eerste ronde van het IBM-schaaktoernooi heeft een spectaculair verloop gehad, hoe wel dat in de uitslagen nauwelijks te merken valt. Immers vijf partijen eindigden in een remise, terwijl een drietal partijen werd afgebroken. Toch kenmerkte de eerste ronde zich door hevige strijd op alle bor den. Tekenend daarvoor is dat aan alle borden vrijwel de volle vijf uur slag is geleverd. Vooral de partijen SpasskiGligoric en HartochPoloe- gajevsky waren hoogtepunten. De uitslagen in de grootmeester- groep luiden: CiricRee VsVz; Ja- nosevicUhlmann V*Va; Tringow Scholl afg.; DonnerJongsma afg.; SpasskiGligoric afg.; Langeweg Csom VtVsHartochPoloegajevski V»Va; Gelier—Hort »/i— Wij Hagenaars mogen geen koop avond hebben. De Kamer van Koop handel wil het niet hebben. Of wij Hagenaars het wel of niet willen hebben is ons nooit gevraagd. Wij Hagenaars zijn dan de consu menten, de klanten. Gezien de drukte en animo in de plaatsen waar wel een koopavond is en het aantal Hagenaars, dat weken lang het Rijswijkse winkelcentrum In de Bogaard heeft bezocht op de koopavond, kan men vermoeden dat de consument er heel gelukkig mee zou zijn. Daar staat tegenover dat de win keliers de schouders ophalen en zeg gen: „Wie op vrijdagavond koopt, blijft zaterdags weg. In onze kassa is alleen een verschuiving van de koopopbrengst naar tijd, niet naar hoeveelheid". En die koopavond kost hun extra aan licht, aan personeel of aan eigen arbeidskracht. Eerlijk is eerlijk, de pret van de koper mag niet ten koste van de zorg van de verkoper gaan. Maar als onnozele toeschouwer zou je zo zeggen: „Is er dan geen compromis te vinden? Waarom slui ten de winkels niet op zaterdagmid dag, zoals in talloze steden in het buitenland?" En gunt men de klant zijn koop avond daarbij. tiupvn Het winkelpersoneel zou er geluk kig me'e zijn en de zelfstandige win kelier heeft dan tenminste ook nog een redelijke aanloop tot de zon dagsrust, wat nu maar al te dikwijls in het geding komt. Voor de koper is het gewoon even wennen. In mijn buurt is de zater dagse winkelsluiting door de solida riteit der winkeliers verlaagd van zes uur tot vier uur. En niemand die daar pijn aan heeft. Voor de huisvrouw is sluiting op zaterdagmiddag geen probleem. Als ze verstandig is heeft ze haar bood schappen eerder gedaan. Voor de werkende vrouw zou een koopavond een uitkomst zijn. Voor het personeel van de zaken die 's maandags geheel of des mor gens gesloten zijn wordt een waar devol stuk aan het weekend gebreid. En de duizenden meewerkende echtgenoten, zoals ze heten, de vrou wen van winkeliers, die nu de zater dagmiddag achter de toonbank moe ten staan en tegelijk in de gaten moeten houden hoe hun huishouden reilt en zeilt zouden er mee verlicht worden. Misschien zijn dit allemaal liuis- tuin-of-keukenredenaties die de mannen van de Kamer van Koop handel onnozel vinden. Maar de con sument is ook maar een huis-tuin- of-keukenmens die gewoon zijn boodschappen moet doen en dat kar wei liefst zo gezellig mogelijk op knapt. Waarbij komt dat een koper in een goede stemming toch een ietsje losser van zijn geld is, wat in de winkelkassa tot uiting komt. Museum huize „De Vlinders" herbergt een enorme collectie vlinders, waaronder verschillende soorten die in Ne- derland al lang niet meer zijn waargenomen. Een bijzonderheid die hét optrekje zo op het oog niet doet vermoeden. (Van onze correspondent) ULFT -Het kleinste en armste museum van Neder land staat in het dorpje Ulft in de Achterhoek. Het zal ook wel het enige museum zijn waar een groot bord voor staat met de medede ling: „Entree op eigen risi co", compleet met doods kop". Het is trouwens in nog meer opzichten uniek. De directeur is de 18-jarige Charles Naves, die samen met zijn vriend Gerard Mutter in 1962 begon een vldn- derverzameling aan te leggen. En dat is al lang geen kinderspel meer, al doet het houten keetje ach terin de tuin van huize Naves dat nog wel vermoeden. In 1964 zijn er ver schillende soorten dagvlinders gevan gen, die nu helemaal niet meer in Nederland voorkomen. Voorzichtig Met de conclusie is Charles Naves nog wel wat voorzichtig: „liet kan zijn dat een bepaalde trekvlihder in tientallen jaren hier niet langs komt en dan toch weer opduikt." Maar de kans dat het mini-museum exemplaren herbergt, die nooit meer met het vlindemet achterna gezeten kunnen worden, is daarom niet min der groot. De kunst van het conserveren heb ben de jeugdige museumbezitters al lang onder de knie. „Ze kunnen jaren goedblijven als ze met ether en lysol- zuur zijn geconserveerd. Je moet ze natuurlijk niet beetpakken, al worden ze wel regelmatig afgestoft en behan deld tegen houtworm en museumke vertjes", aldus Charles Naves. Verzetje Keurige houten bakken met een glazen dekplaat zorgen dat de be zoekers het tere materiaal niet aanra ken. Een beveiliging die extra nood zakelijk is, nu het tweetal de leeftijd heeft bereikt, dat ze ook wel eens een verzetje willen. Zo nu en dan wordt het museum tot discobar omgetoverd. „Dat ze nog steeds niet door de vloer zijn gezakt,'' verzucht moeder Naves over het in .de loop der jaren van steeds meer uitbouwtjes voorziene huis-op-palen. Maar alle feesten ten spijt, Charles en Gerard blijven hun museum trouw. Zelfs tot in het nabijgelegen Duitsland wagen ze zich om een bij zonder exemplaar te bemachtigen. In een jaar tijd vangen ze wel zes tot zevenhonderd vlinders. Overigens heeft Charles van zijn hobby nog niet zijn beroep gemaakt; na de mulo is hij in het horecavak gegaan. BUENOS AIRES De vroegere directeur van het Londense kantoor van de Bank van India, Sami Patel, is gisteren in Buenos Aires gearres teerd, verdacht van verduistering van bijna 10 miljoen gulden. Patel die vorige maand als toerist in de Argentijnse hoofdstad aan kwam, werd enige dagen geleden be wusteloos en aan handen en voeten gebonden, in een fontein aangetrof fen. Hij vertelde de politie dat hij iwas neergeslagen en beroofd door drie jongelui. De aanklacht tegen hem is inge diend door een vertegenwoordiger van de bank, die van Londen naar Officier in hoger beroep ARNHEM De eerste krakers die in Nederland voor de strafrechter moesten verschijnen, zijn ontslagen van rechtsvervolging. Daarmee is minister Polak in eerste instantie duidelijk geworden dat de wets-artikelen huisvredebreuk en in breuk op de persoonlijke vrijheid van de eigenaar niet bruikbaar zijn tegen woningkrakers. De officier van justitie gaat uiter aard in hoger beroep, zodat het Ge rechtshof en daarna waarschijnlijk ook de Hoge Raad zich over de kraakproblemen zullen moeten bui gen. Tegen de vier Nijmegenaren, de studenten P. B. (24). A O. (20) en G. H. (22) alsmede de bouwvakker H. K. (39), was veertien dagen geleden tweehonderd gulden boete geeist.. Hun raadsman, mr. G. J. P. Cammel- beeck- vroeg bij die gelegenheid vrij- spraak of ontslag van rechtvervol-. ging. De rechtbank heeft zich in zijn vonnis wel afkeurend uitgelaten over het woningkraken. „Anders wordt het een chaoi". j Buenos Aires is gereisd. Scotland Yard heeft om Patels uitlevering ge vraagd. De zaak Patel kwam in de open baarheid toen bleek dat een kleine Hamburgse Bank op grond van door Patel en een accountant getekende brieven 10,5 miljoen mark had be taald voor cheques, waarvan zij ver onderstelde dat zij door de Bank van India werden gegarandeerd. Bij con trole bleek echter dat de bank deze chèques niet had geregistreerd. Van onze correspondent ARNHEM Het hoofdbestuur van de NVSH heeft opdracht gegeven uit te zoeken welke hulp de vereniging de 26-jarige Doesburgse Willie T.- V.. die maandag de gemeentespaarbank in Doesburg beroofde, kan verlenen. Zoals gemeld besloot de vrouw, moeder van vijf kinderen en opnieuw zwanger, ten einde raad tot de over val nadat het haar nergens lukte de tweeduizend gulden te lenen die ze nodig had voor een abortus in Enge land. Ze dacht daarmee haar huwe lijksmoeilijkheden op te kunnen los sen. Een scheidingsproces was even wel al gaande. Het wetenschappelijk bureau van de NVSH breekt zich nu het hoofd over de vraag hoe men mevrouw T. zowel juridisch als medisch kan bij staan. De vereniging ziet in het geval van de Doesburgse een duidelijke so ciale indikatie vooreen abortus. CORNWALL (Ontario) Negen mensen, onder wie een vrouw en een kind zijn gisteren verdronken nadat een Canadese vrachtboot op een rots gestoten en gezonken was. Dit ge beurde op de St. Lawrence, 30 km ten westen van Cornwall. Twaalf opvarenden van het schip, de 3335 ton metende Eastcliffe Hall, zijn opgepikt. WASHINGTON Generaal-ma- joor Leslie Groves, die destijds de lei der was van het Manhattan-project dat de atoombom heef» ontwikkeld, is gisteravond op 73-jarige leeftijd in het Walter Reed-hospitaal in Was hington aan een hartaanval overle den, zo is door het Amerikaanse leger meegedeeld. De generaal heeft het project voor ontwikkeling van de atoombom van 1942 tot 1947 geleid. Hij was verant woordelijk voor alle fasen daarvan. Ook de bouw van het Pentagon, waarin net hoofdkwartier van het Amerikaanse ministerie van defensie is ondergebracht, stondonder zijn leiding. De bouw daarvan begon in 1941 en was in het jaar daarop vol tooid. Groves kreeg daarna de leiding van het Manhattan-project. Tijdens het hoogtepunt daarvan had hij het toezicht#over installaties in meer dan 30 steden, 130.000 man personeel, was hij verantwoordelijk voor de uitgaven van dertig miljoen dir. per maand en drie grote fabrie ken waarin atoom-materiaal werd vervaardigd Na de oorlog werd gene raal Groves onderscheiden met de „distinguished service" medaille om dat hij volgens het leger de oorlog had bekort. In 1948 verliet generaal Groves het leger. (Van onze correspondent) HILVERSUM De VARA heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau in Hilversum een ontslagvergunning aangevraagd voor regisseur Ben de Jong. Tussen de VARA-televisie cn Ben de Jong zijn zulke moeilijkheden ontstaan, dat de omroep heeft ge meend, toestemming tot ontslag te moeten vragen. Volgens de VARA gaat het om een verschil van inzicht van zuiver per soonlijke aard. Ben de Jong is ongeveer tien jaar bij de VARA werkzaam geweest Hij regisseerde onder meer Rudi Carell- shows en de quiz „één van de acht" van Mies Bouwman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9