■Bloedbad bij My Lai I bewust in doofpot VS-commissie onthult voor televisie: "Israël verwacht versteek kanaal NKF staal gaat in zee met AugUSt ThySSen duurder VANDAAG BESLUIT BRITSE BONDEN Het Kwartet Egypte beproeft amfibievaartuigen BULTHUIS Leven iets Ook echtgenote gearresteerd 'root alarm 3 Schiphol Kustvaarder gezonken Melkprijs tegen wil minister omhoog (rita) hit weer Stormweer en regenbuien „KINDERMOOKD" OPGELOST ,,In Waal geworpen baby slaapt rustig in wiegje Leidse Courant recteur: «ofdredi fdkanti Iredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGÉVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Woensdag 15 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het militair strafrecht moet herzien worden, waardoor mi- ■- litairen niet voor een krijgsraad hoeven te verschijnen wegens H hun optreden in het gevecht, tot een uitspraak is gedaan over hun toerekeningsvatbaarheid op het moment van de actie. De ze aanbeveling doet de commissie, die het onderzoek instelde naar het bloedbad in My Lai. WASHINGTON Het bloedblad van My Lai in maart 1968 is destijds in de doofpot gestopt, zo heeft een speciale commissie van onderzoek gisteravond voor de Amerikaanse televisie ont huld. heê kader van de besprekin- n in Parijs is gisteren een aan- Noordvietnamese gevangenen overgedragen aan Noord-Viet- nam. De overdracht had plaats iri volle zee. H, AVIY Volgens een staf-of- in Tel Aviv voert het Egypti- sger momenteel manoeuvres uit Joor Rusland geleverde amfibie- uigen ter voorbereiding van een teek van het Suezkanaal. gr fep daarbij nog eens terug üuit Washington afkomstige be- (n dat de Sowjetunie de laatste ieel amfibisch materieel naar e beeft overgebracht. Hij zei jioeveel vaartuigen waren gele- •maar volgens de Amerikaanse »ten waren het er ongeveer 100. officier wees ook op die president Nasser n tijdens een redevoering in Li- die aantoonde dat de Egypte- zich voorbereiden op een over- van bet Suez-kanaal naar de sraël bezette oostelijke oever, f daarmee voedsel aan reeds :5jd 'n Tp] Avty gaande geruch- s t Egvcte eer spectaculaire 'vil maken cm een brugge- op le posteUjlce oever te slaan militaire woordvoerder in Kaï- lde mee, dat Egyptische artille- teren gedurende een bombai'de- van twee uur, Israëlische artil- I lerie en 'ankconcentraties aan de oos- telijke zijde van het Suez-kanaal on der vuur heeft genomen De Egypti- i sche artilleristen plaatstën ver- ne voltreffers Lang na afloop van j het bombardement woedden nog branden aan de Israëlische zijde. Tal rijke doden en gewonden werden door Israëlische helikopters naai: het achterland vervoerd aldus de Egypti sche woordvoerder. In de loop van de dag voerden 56 Israëlische vliegtuigen aanvallen uil op Egyptische stellingen langs het kanaal. Zij zouden echter door Egyp tisch luchtafweer zijn verdreven. Dit kon gebeuren door de „sa menwerking tussen militairen en ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, die besloten alle bewijzen weg te moffelen". Wanneer, waar en door wie in laatste in stantie het besluit is genomen de waarheid te verzwijgen, heeft de commissie echter niet kunnen vaststellen. Wel wordt de naam genoemd van een zekere James May, ambtenaar van buitenland se zaken. De commissie, bestaande uit vier leden van de commissie voor de strijdkrachten uit het Huis van Af gevaardigden, is enkele maanden be zig geweest met haar onderzoek. Het rapport is gebaseerd op 152 getuigen van het bloedbad in het Zuidvietna- mese dorpje My Lai. waar Ameri kaanse militairen 102 burgers om het leven brachten. Afwijkend De commissie zegt, dat het optre den van de soldaten in feite zo ver keerd en zo afwijkend van het nor male karakter en optreden van de strijdkrachten was, dat „het onmid dellijk de vraag doet rijzen of deze mannen wel toerekeningsvatbaar wa ren." De commissie acht het een kwa lijke zaak, dat de legerleiding in Sai gon destijds niet van het bloedbad op de hoogte is gesteld. De verant woordelijke officieren en ambtena ren hadden volgens de commissie alle betrokkenen verzocht over het ge beurde te zwijgen. Het leger heeft tegen negen offi cieren beschuldigingen ingebracht wegens het verzwijgen van de zaak. De aanklachten tegen een generaal en nog een officier werden echter vorige maand ter zijde gelegd. Het eerste uit de zaak-My Lai voort vloeiende proces begint op 20 juli te gen sergeant David Mitchell. Eind augustus staat luitenant William Cal- ley terecht. De kritiek in het rapport is onver wacht fel. De leden van de commissie staan bekend als „haviken". Over het bewust in de doofpot stoppen van de affaire gaat het rapport veel verder dan de conclusies van een door het leger ingesteld onderzoek. Na een afwezigheid van vier ja ren was het vreemdelingenle gioen, het Franse woestijnkorps, gisteren op de feestdag van de 14de juli, weer opgenomen in de militaire parade in Parijs. De pa rade werd afgenomen door pre sident Pompidou. OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN 140 x 180 van 145,- voor 98,- 170 x 240 van 215,- voor 158,- 200 x 300 van 285,- voor 215,- 230 x 315 van 365,- voor 269,- Grote maten tegen ongekend lage prijzen. Smyrna tafelkleden nu slechts 89.50 Speciale aanbiedingen in klasse meubelen Kussenkast van 1275 voor 995,- 3-zitsbank van 1295 voor 698,- Fauteuil van 750 voor 398,- Botermarkt 23 AMSTERDAM De heer J. Ph. Korthals Altes, directeur van de bank Mees en Hope N.V., heeft ontslag ge nomen op grond van verschil van inzicht over het beleid. Commissarissen zullen aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen dit ontslag per 1 sep tember te verlenen. ALBLASSERDAM Het Westduitse staalconcern August Thyssen Huette AG te Duisburg- Hamborn gaat voor 49 procent deelnemen in het kapitaal van de NKF staal NV te Alblasser- dam, een onderdeel van de in april j.^. door Philips overgeno men NKF groep NV. Doel van de samenwerking met ATH is het zekerstellen van de voor ziening van de walserijen met vol doende ruwmateriaal in de vereiste kwaliteiten, zo staat in het gister avond verschenen communiqué van de raad. van bestuur van de NKF groep NV. De samenwerking brengt geen wij ziging in de samenstelling van de di rectie. De werkgelegenheid zal gun stig worden bet vloed, mede als ge volg van mogelijke uitbreidingen. Het gehele personeel en de vakbonden zijn tijdig op de hoogte gesteld, aldus het communiqué. Verder zijn de fu- sie-regels van de SER in acht aeno- men. De besprekingen met het Westduit se staalconcern waren al geruime tijd aan de gang. Op 20 april jl. werd al gezegd dat de NKF staal NV in on derhandeling was getreden met een andere staalproducent. De naam kon toen echter nog niet worden bekend gemaakt. Opgemerkt wordt dat de commissie van de Europese gemeenschappen en de raden van commissarissen nog hun goedkeuring moeten uitspreken over de samenwerking. NKF staal NV is het tweede grote bedrijf in Nederland dat met een Duits concern in zee gaaf Hoogovens deed dit met Hoesch. De raad van bestuur merkt in het communiqué nog op dat zij ervan overtuigd is, dat door de samenwer king met ATH een waardevolle bij drage kan worden geleverd voor een vevrdere groei van NKF staal. Hoewel Philips de NKF groep mid dels een bod op de aandelen in han den heeft gekregen, heeft de directie van die groep vrijheid van handelen in het bepalen van haar beleid. DEN HAAG Het prijsindexcij fer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal bureau voor de statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, steeg van 131.3 medio mei tot 131,9 medio juni. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer op liep van 126,0 tot 127,4 werden stij gingen geregistreerd voor brood, aard appelen, groenten, vis, margarine en melk. Eieren daalden opnieuw in prijs. Voor de sector woning steeg het in dexcijfer met 123,9 tot 124,7. Dit is o.m. toe te schrijven aan bloemen en aan vaste brandstoffen. Het indexcijfer voor de sector kleding en schoeisel gaf een daling te zien van 134,2 tot 133.4. Binnen deze sector werden met name voor de dames- en kinderkle ding prijsdalingen waargenomen. Het schoeisel steeg daarentegen in prijs. Voorts is nog vermeldenswaard een stijging van de kapperstarieven. DELFT' De Delftse politie heeft gisteren de echtgenote van Herman de Koster, die zondagnacht werd ver moord, gearresteerd. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid aan Over nieuwe loonvoorstellen havenarbeiders moord. Inmiddels heeft de 32-jarige Italiaan F. V. bekend de man om het leven te hebben gebracht. TIPHOL Op Schiphol werd en groot luchtalarm geslagen »en Brits vliegtuig met 112 pas 's aan boord wegens rookont- ling een tussenlanding op deze laven moest maken. zag boven de Noordzee }ing een rookontwikkeling, e dit aan de verkeersleiding op hol en verzocht te mogen lan- Hfer werd ogenblikkelijk groot gegeven: enige tientallen weerwagens, ambulances en po- ,to's werden naar de landings- gestuurd, waar alle verdere )rgsmaatregelen werden geno- Jm bij eventuele calamiteiten de zo beperkt mogelijk te hou- De landing verliep echter vlek- cadeau voor liet aanbrengen ran nieuwe abonnee 1 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: LONDEN De vakbondslei ders moesten vandaag beslissen of zij akkoord gaan met de nieu we loonvoorstellen van de werk nemers voor de 47.000 Britse havenarbeiders. Gisteren had een algemene staking moeten beginnen, maar de werkne mers stelden deze met 48 uur uit om de nieuwe voorstellen te bespreken. Ondanks dit uitstel staakte gisteren bjjna de helft van de havenarbeiders. De havens in het hele land vertoon den een volkomen chaotisch beeld. Een aantal militante havenwerkers meende namelijk dat vakbondsleider Jack Jones niet gerechtigd was het stakingsparool in te trekken, omdat dit door een vergadering van afge vaardigden dient te geschieden. On- Betaalt per akwartaal Omaantl 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of J strand, 2 stuks voor I abonnee! L- porzaak va nde rookontwikke- ras een storing in een der moto- De passagiers vlogen met een toestel door naar de eindbe- Ung Malmö. toestel, een viermotorige Bris- itannia van Britannia Airways 's avonds leeg terug naar Lu- de kracht van slechts drie mo- 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Brava. W aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden DEN HA.AG De 199 ton metende kustvaarder Castor uit Delfzijl is gis teravond 'n de Noordzee gezonken. Het schip was met een lading graan van Rotterdam op weg naar Enge land. De zier bemanningsleden die in een rubberbootje waren overgestapt, zijn opgepikt door het Engelse ms. Wil mington In een telefoongesprek vanaf de Wilmington deelde de gezagvoerder mee, dat het schip dinsdag om twaalf uur **eeds water maakte. Over de oor zaak daarvan liet hi' zich nog niet uit. Waar precies het schip is gezonken is niet bekend. geveer 22.000 arbeiders gaven gehoor aan de oproep van hun militante collega's om toch te gaan staken. „Onze zogenaamde leiders slaan nog harder op de vlucht dan Napoleon uit Moskou", zo klonk het op een bijeen komst van zesduizend stakers in een Londense haven. Toen bleek dat Lon den de oproep van de vakbondsleiders negeerde, legde een deel van de ha venarbeiders in andere plaatsen ook het werk neer, zoals in Liverpool, Glasgow, Dundee en Southampton. DEN HAAG Tegen de wil van minister Nelissen heeft de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ) haar leden geadviseerd met ingang van volgende week maandag de melk prijs met een cent te verhogen De minister had wel voor het westen van ons land een verhoging van de melkprijs met een cent toegestaan. De zuivelbond wil deze verhoging voor geheel Nederland ingevoerd zien en heeft daarom middels een tele gram de minister op de hoogte ge steld van haar advies aan alle melk inrichtingen om de prijs met ingang van maandag te verhogen. De minister wilde een beslissing over een verhoging uitstellen, totdat de resultaten van een door het pro- duktschap voor zuivel ingesteld lan delijk onderzoek naar de melkprijs bekend zou zijn. UTRECHT De Utrechtse re cherche heeft de 26-jarige juffrouw B. uit Utrecht aangehouden onder verdenking van verduistering van 19.000. De één zegt iets omdat hij praten wil en de ander praat omdat hij iets te zeggen heeft. VAN DER STEEN „Dal doe ik mol die knullen als ze gaan trouwen." STRANDWEER Stormdepressie verwijdert zich. Morgen minder guur, bij 15 tot 17 graden wel te koel. Zeewa ter 17 graden. Tot krachtig of matig afnemende noordwesten wind. Vooruitzichten: Na morgen ho- gedrukinvloed met een langzame verbetering. DE BILT Achter een kou front,dat dinsdag met langdurige regen boven ons land bleef steken, maar na de passage van een golf uit het westen snel naar het zuid oosten wegtrok, ontwikkelde zich boven de Noordzee een storm- veld. dat woensdag het weer be heerst. De lucht die wordt aangevoerd is koud en onstabiel, zodat regel matig buien voorkomen. Een rug van hoge druk boven de oceaan ten westen van Ierland breidt zijn invloed Ir» oostelijke richting uil en zal later de buiigheid hier Ie lande geleidelijk gaan onder drukken. Vooruitzichten vrijdag: koel en afnemend buiig. Zon en maan 16 juli zon op 4.38, onder 20.53; maan op 19.38, onder 1.07; 18 juli llnne Water Hoog Water: 16 juli: Rotterdam le getij 2.02. 2e getij 14.44; Vlis- singen 1144Willemstad 2 46-15.24. NIJMEGEN De mensen die volgens een veehouder in het Betuwse dorp Doornenburg een kind in de Waal hadden gegooid. zijn onschuldig gebleken. Donderdag had dc boer twee man nen en een vrouw met een baby in het struikgewas bü dc rivier zien verdwijnen tit hen even later zonder kind hard terug zien lopen naar hun auto. Het gezochte drietal, een Nijmeegs I echtpaar en een vriend, heeft zich gis teren bij de politie gemeld en de toe dracht uitgelegd. Gezamenlijk waren ze naar de ri vier gaan kijken. De vrouw was ech ter met de baby buiten het gezichts veld van de boer teruggelopen. De mannen waren even later in looppas teruggerend, omdat ze zagen dat er een dief aan een portier van hun auto zat. „Het leek voor de boer inderdaad echt op kindermoord, maar de baby ligt rustig in zijn wieg te slapen", aldus de politie. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1