R00STPRIJS VOOR OCANA Gezonde verstand heeft in Noord-Ierland gesegevier d Moeder van vijf kinderen pleegt overval op bank Vermoeide Jan Janssen zag éven zwarte sneeuw ^Twijfel bij renners ian Willem 2/Gazelle Grootste Britse veiligheidsmacht op de been Kloof tussen Orangisten en kabinet Ulster? Harrie Steevens (vijfde) beste Nederlander.... - or dl ploeg opgeheven....? Dure nacht voor Merckx Tourcijfers Veiligheidsraad moet praten over Z.-Afrika DINSDAG 14 JUL! 1970 lurt om de tweede plaats. Marino Basso )linbs) is de rapste, de tot ster gebombardeerde Fransman Guimard de van rechts) wordt drie. terwijl Godefroot dappere Harrle Steevens de vierde plaats ontfutselt. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BELFAST Volgens de Noordierse minister Faulkner van ontwikkeling zegevierde gisteren het gezonde verstand, toen de Orangisten hun traditionele, maar tegelijkertijd provocatieve her denkingsoptochten in Ulster hielden. Maar dat was dan bepaald niet het gevolg van de houding van de honderdduizend rechtlij nig denken protestanten, die meemarcheerden en ook niet van INT GAUDENS De 24-jarige Spanjaard Luis Ocana zal el wat anders voor ogen hebhen gehad dan zijn etappezege nt Gaudens, toen hij voor de Tour verkondigde, dat in de eeën de grote slag zou vallen. Toen nog verkeerde Ocana in an dat hij in de eerste zeventien ritten van deze Tour het van grootmeester Eddy Merckx zou kunnen weerstaan en op de toppen van beroemde Pyreneeënreuzen als de Tour- en de Aubisque met de Belg de degens zou kunnen kruisen e eindoverwinning als inzet. a had het terrein zorgvuldig Maar hij had er geen reke- gehouden dat hij voor de eën al op een onoverbrugbare tand zou kunnen zijn gereden als een soort troostprijs de rit voorportaal van de laatste C: ten van deze Tour zou mogen N om had de zege van Ocana in iGaudens een triest aspect. Idy Merckx mocht dan zitten toen de Spanjaard veertig ki- voor de êindstreep in zijn een- idoor ging. Het was wellicht :ie van Merckx, op het feit, in deze door de afgrijselijke L inder zware dag alles alleen in, omdat zijn ploegmakkers zoorste lijn ontbraken. Maar 'voren was Merckx toch ook beroerd geweest om zelf de rage van Godefroot, Ocana, ias en Dolman ongedaan te Hij bleef nu echter lang ge- issief om Ocana een vrij vetli- iprong te bezorgen. Spanjaard draafde over de heu gen naar zulk een voorsprong i poging van Harm Ottenbros gat te overbruggen op niets wereldkampioen bracht ,pkele kilometers voor Saint tot anderhalve minuut en sec. achter Ocana, en voor op jofdmacht, waarin Merckx nu 'pe zaken had gereorganiseerd. jacht, duidelijk bedoeld om DEN Bij Hoogovens is gis- •öe 46-jarige machinebankwer- 1 Kleinman uit IJmuiden door ;eval om het leven gekomen. Was aan het werk in een put van de walserijen. Een rol bakte onverwacht in beweging jam in de put boven op het ffer terecht. de positie van Walter Godefroot in het puntenklassement wat rooskleu riger te maken, betekende de onder gang van Ottenbros. Hij werd een paar kilometer voor Saint Gaudens overweldigd en was toen zo terneergeslagen dat hij uit eindelijk pas vier minuten na Ocana binnenkwam. De Spanjaard die aan het avontuur was begonnen met een achterstand van een uur en zes minuten op Merckx, boekte een winst van twee minuten en tweeentwintig seconden. Merckx reed hem in zijn gele trui hooghartig voorbij aan de finish. Die paar minuten deerden de Belg niet. Het zat hem alleen een beetje dwars dat hij er niet in was geslaagd Go defroot verder naar voren te schui ven. Het was Godefroot zelf overigens ook niet gelukt na de vlucht van Ocana de maximale winst uit zijn po sitie in de hoofdmacht te halen want in de spurt moest hij de Fransman Guimard en de Italiaan Basso laten voorgaan. Wel behield de Belg de groene trui. Maar het ziet er naar uit dat hij dit winstgevende kledingsstuk in de grote Pyreneeënritten kwijt zal raken en bijna zeker aan Merckx, die slechts elf punten op hem achter staat. Het valt namelijk niet aan te nemen dat Godefroot weer genoeg punten zal kunnen behalen, terwijl Merckx uiteraard favoriet is voor de eerste plaats in het dagklassement. Maar de voorsprong van de beide heren op de anderen in het punten klassement is zo groot dat het bezit van de groene trui wel weer in de laatste ritten voor Versailles geregeld zal kunnen worden. Krachten sparen Grote betekenis had de etappe van maandag niet. De groten wilden hun krachten sparen met het oog op de komende twee moeilijke dagen en iAINT GAUDENS - Er heerst ijfel onder de renners van jlem II—Gazelle over het ~brtbestaan van de formatie 1 daardoor is in de ploeg een (jezonde situatie ontstaan. ivert Dolman zei het aan de in Saint Gaudens: ,,Wij rij- allemaal als individualisten. I ]nt je kunt wel een goede Vfcht zijn, maar als de ploeg Kijrdt opgeheven, koop je er '•Mts voor". Hoe de twijfel is ';Jstaan? Dolman herinnerde ian hoe de publiciteits-mana- van Willem II, de heer ipts in het voorjaar bij de pre- itatie had gezegd dat men II door MOEST gaan na de (reldtitel van Ottenbros en de 3jj»de plaats van Rini Wagtmans hilde Tour van 1969. 15Joelen hadden dat als scherts ggfchouwd, maar de renners nstt. De twijfel was gezaaid. Er idfam nog een schepje bovenop l£MBrussel. De verantwoordelijke krfecteur van Willem II, de heer ulussen, werd daar gevraagd n'fe de zaken er voor stonden. ie« ^'"em a' c'an n'e' zou .jjorgaan met een wielerploeg? gjn antwoord was dat men tg- n-h daarover na zijn vacantie zou beslissen. De renners weten nu hele maal niet meer waar zij aan toe zijn. Wat dat in werkelijkheid betekent schetste Dolman. In de bij een temperatuur van 35 gra den gereden etappe van Tou louse naar Saint Gaudens had den de waterdragers het ui teraard bijzonder druk. Bij Wil lem ll-Gazelle, dat toch in Rini Wagtmans, derde in het klasse ment, een duidelijke kopman heeft, waren de taken niet ver deeld. Dolman: „Meestal ging Van der Vleuten voor Wagt mans water halen en een enkele keer ook Hoogerheide, maar die was vaak niet te vinden." Dol man ging er ook op uit, maar voor zich zelf. „Als Rini het mij zou vragen dan zou ik het on middellijk voor hem doen, maar hij komt niet bij me dus doe ik het ook niet." Het wordt hoog tijd dat uit Valkenswaard en Dieren het verlossende woord wordt ge sproken. Zo mogelijk nog deze week voor het einde van de Tour. Ook deze werknemers hebben het recht te weten waar zij aan toe zijn. de instelling van de minister zelf, die deel uitmaakte van de demonstranten die het centrum van Belfast bevolkten en wier kinderen luidkeels zongen dat alle rooms-katholieken bastaards zijn. Alleen de Britse troepen, die waar schijnlijk nog deze week met eender de (3700 man) zullen worden geredu ceerd, hebben Noord-Ierland van een nieuwe calamiteit gered. Het waren de gepantserde voertuigen, de mi trailleurs en de machinepistolen, die nieuw haatuitbarstingen wisten te voorkomea. Ondanks alle tegengestelde ver wachtingen bleef het afgelopen nacht rustig in Ulster. De enige wanklank was een explosie in een meer schim mig dan gerenommeerd hotel, dat ge deeltelijk afbrandde. De politie houdt er echter rekening mee dat deze schijnbare bomaanslag was geensce- neerd om in dit door toeristen geme den land de nodige verzekeringspen ningen los te krijgen. Vakanties Vandaag begonnen in het voorlopig explosief blijvende Noord-Ierland de bedrijfsvakanties, wat betekent dat er ontelbare protestanten en rooms- -katholieken de hort opgaan. Er is nauwelijks een gebied in de wereld, waar de bevolking zo toe is aan va kantie. Niet zozeer om te breken met de dagelijkse sleur van barricades, ben zinebommen, geruchten en uit het lood geslagen politici, maar meer om tot bezinning te komen. Verwacht wordt dat de rooms-ka- tholieken, die het afgelopen weekein de met de nodige angstgevoelens naar Republiek Ierland zijn gevlucht Dublin beweert dat het om 12.000 mensen gaat binnen enkele dagen naar hun woningen zullen terugke ren. Minister Faulkner beweerde gister avond dat hij de beweegredenen van deze vluchtelingen niet kon begrij pen, en dat zijn regering geen enkele poging zal doen om financiële maat regelen te treffen. Vorig jaar augus tus, toen de eerste doden vielen in de Noordierse „Hoekse en Kabeljauwse twisten", en toen er zeker 500 gezin- Luis Ocana, de Spanjaard in Franse dient, die eens de Tour zei te kunnen winnen. Gisteren ontving hjj een troostprijs. De etappe zege in Saint Gaudens werd zijn deel. zorgden er wel voor dat er niet te veel met de wapens werd gekletterd. Het was de dag van de waterdragers, de onfortuinlijke gregario's, die door hun ondergeschikte positie in de ranglijst frisse dranken voor de meesters hadden aan te slepen. Niets was veilig voor hun graaiende vin gers. Hele families, die zich hadden verheugd op het passeren van de Tour en zich comfortabel in de berm hadden genesteld, werden beroofd van hun dranken. Cafeetjes werden geplunderd, kortom de Tour rolde als een niet te verzadigen dorstige reus door het heuvelland tussen Toulouse en Saint Gaudens. Wellicht was al dat heen en weer geren er mede de oorzaak van dat Harrie Steevens in de spurt van het veld niet verder kon reiken dan de vijfde plaats. „Want", zei hij klagend, „er was niemand om de sprint voor mij aan te trekken. SAINT GAUDENS Als je op de wielerladder zo hoog bent gestegen als Eddy Merckx, slaap je niet meer in een meisjesschool. Merckx weiger de maandagavond zijn door de tour voorgeschreven logies in Saint Gau dens en trok met de hele ploeg naar een hotel. Voor eigen rekening uiteraard. Het werd een duur nachtje, want de or ganisatie nam deze inbreuk op de re gels niet en gaf alle tien renners van Faemino elk een boete van vijftig franc. Ploegleider Lomme Driessens. die verantwoordelijk werd gesteld, kreeg een ernstige berisping. De uitslag was: 1. Luis Ocana, Spanje. S uur 20 minuten en 27 seconden; 2. Cyrllle Guimard. Frankrijk. 5:22.59; 3. Marino Bas so. Italië, 5:23.04: Walter Godefroot, Belgie; 5. Harry Steevens, Nederland; 6. Daniel van Ryckeghem. Belgie; 7. Gerard Vlanen, Nederland: 8. Eef Dolman. Nederland: 9. Rini Wagtmans. Nederland: 10. Van Vller- berghe. Belgie. allen in 5:23.09; 11. Merckx (Bel-Drlessens) zt.: 12. Schleck (Lux-De Muer) zt.; 13. Benjamins (Ned-Peters) zt.: 14. Frey (Den-Degrlbaldy) zt.; 15. Swerts (Bel-Drlessens) zt.: 16. Bouloux (Fra-Plaud) zt.; 17. Nassen (Bel-Schotte) zt.; 18. Du- mont (Fra-Plaud) zt.: 19. Van Impe (Bel- Stabllnski) zt.: 20 Zoetemelk (Ned-Schot- te) zt.; 21. Tumellero (Ita-Martini) zt.: 22. Berland (Fra-De Muer) zt.: 23. Poulidor (Fra-Caput) zt.; 24. Aimar (Fra-Stabllnskl) zt.; 25. Panlzza (Ita-Pezzl) zt. Het algemeen klassement na de 17e etap pe: 1. Merckx (Bel-Drlessens) 89.12.57; 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 9.26; 3. Wagt mans (Ned-Vissers) op 12.09; 4. Gösta Pet- terson (Zwe-Martini) op 12.21; 5. Poulidor (Fra-Caput) op 14.06; 6. Vandenbossche (Bel-Albani) op 15.09; 7. Van Impe (Bel-Sta- bllnskl) op 15.12; 8. Galdos (Spa-Langarlca) op 15.33; 9. Plntens (Bel-Cools) op 16.15; 10. Houbrecht* (Bel-Pezzl) op 17.33; 11. Zubero (Spa-Langarlca) op 17.34; 12. Almar (Fra- Stabllnskl) op 17.47; 13. Dellsle (Fra-Plaud) op 18.03; 14. Zllloli (Ita-Driessens) op 19.15; 15. Van Neste (Bel-Cools) op 20.02: 16. Agostlnho (Por-De Gribaldy) op 21.08; 17. Balmanlon (Ita-Pezzl) op 21.25: 18. Panlzza (Ita-Pezzl) op 22.S8; 19. Schiavon (Ita-Pezzl) op 23.38 20. Gandarias (Spa-Langarica) op 25.40; 21. Schleck (Lux-De Muer) op 25.47; 22. Primo Mori (Ita-Pezzl) op 32.01: 23. Dol man (Ned-Vissers) op 36.37; 24. Labourdette (Fra-Caput) op 37.23; 25. Dumont (Fra- Plaud) op 37.30: 31. Janssen (De Muer) op 44.33: 38. v/d Vleuten (Vissers) op 56.09 51. Steevens (Peters) op 1.04,47 54. Vlanen (Pe ters) op 1.05.28; 79. Zoontjens (Peters) op 1.38.33; 83. Ottenbros (Vissers) op 1.39.43; 87. v Katwijk (Vissers) op 1.42.49: 89. Beugels (Schotte) op 1.43.04; 100. Benjamins (Peters) op 2.18.29; 102. Rentmeester (Peters) op 2.22.18; 103. Hoogerheide (Vissers) op 2.26.42. BERGKLASSEMENT 1. Merckx (Bel) 84 punten; 2. Gandarias (Spa) 74 pnt.; 3. Vandenbossche (Bel) 53 pnt.; 4. Schiavon (Ita) 49 pnt.; 5. Gösta Petterson (Zwe) 46 pnt.; 10. Wagtmans (Ned) 24 pnt. SAINT GAUDENS Jan Janssen goot een flesje mineraalwater over zijn hoofd leeg. Hij stond na de finish in Saint Gaudens wat afzijdig. Jans sen meed de publiciteit even om bij te komen van de vermoeienissen van de zeventiende dag van de Ronde van Frankrijk. „Wat heb ik in het begin slecht gezeten. Ik zag zwarte sneeuw. Dat was op dat steile klimmetje na 57 kilometer. Ik kreeg helemaal geen lucht meer". Janssens door ontberingen gete kende gelaat versomberde weer toen hij terugdacht aan die periode. „Op mijn verzoek kwam dr. Judet in het peloton. Hij heeft mij met eau de cologne en ijs in mijn pet opgekalefa terd. Ik had daarbij het geluk dat er toen in het peloton ook net werd ge stopt. Anders had ik het niet gewe ten". De oud-Tourwinnaar, die erg opziet tegen de zware Pyreneeënetappe van dinsdag, waarin achter elkaar de Col de Mente, de Col de Peyresourde en de Col d'Aspin moeten worden be klommen, vóór de finish op 1770 me ter tegen de flanken van de Tourma- let wordt bereikt, is echter het oude vuur nog niet kwijt. Maandag werd bekend datt de Tourdirectie overwoog geen prijzen meer uit te keren wan neer er een gemiddelde van minder dan 33 kilometer per uur zou worden gedraaid. Janssen brieste: „Als zij dat proberen, krijgen zij met mij te ma ken. Toen wij in het begin soms etap pes reden met een moyenne van meer dan 45 werden er ook geen extra-pre mies uitgekeerd. Wat denken zij wel. Die heren zitten lekker in hun auto en krijgen op tijd hun natje en hun droogje. Dan kun je gemakkelijk pra ten. Wij zijn geen beesten, wij zijn ook mensen". Hel ziet er naar uit dat Jan van Katwijk dinsdag in de grote Pyre neeënetappe over de drie cols met aankomst op de Tourmalet niet van de partij zal zijn. De Brabander had weer zoveel last gekregen van de beschadigde duim die hij zaterdag bij een valpartij op de sintelbaan van Montpellier opliep, dat hij in Saint Gaudens al aankondigde niet meer te zullen vertrekken. „Ik moet met één hand remmen. Wat dat betekent in de Pyreneeën behoef ik niet duidelijk te maken. Dan wordt het een ravijn voor Jan tje." Ton Vissers was niet overtuigd. Hij en de voor dokter Jesse ingeval len arts Stols haalden Tourarts Judet ertoe over in het ziekenhuis in Saint Gaudens foto's te maken. Daarbij bleek, dat van de linker duim van Van Katwijk een botje los zat. De chirurg zag geen bezwaren. Dr. Stols echter meende dat Van Kat wijk niet meer zou behoeven te ver trekken. Het laatste woord daarover bleef bij Ton Vissers. Hij stelde het uit tot dinsdagochtend. nen dakloos werden omdat hun huis door vlammen werd verteerd, ge beurde dit wel. Orangisteiipasje Op straffe van uitstoting uit de Oranjeloge, was het de betogers gis teren verboden anti-papistische spreekkoren aan te heffen als ze langs rooms-katholieke kerken trok ken. Ook mocht de opwindende dub bele drumslag slechts spaarzaam ten gehore worden gebracht, terwijl het kennelijk even opwindende versnelde pasje, het zogenaamde Orangisten pasje, niet mocht worden uitgevoerd. De rooms-katholieken hadden zich aan de andere kant verplicht geen vlaggen van de Ierse republiek uit te hangen in het zicht van de voorbij marcherende protestanten. Deze tri colores werken namelijk als de be kende rode lap op een stier, zoals vo rige optochten bewezen hebben. De enige Ierse vlag die gisteravond toch plotseling in het centrum van Belfast wapperde, werd op verzoek van het leger door een r.k. geestelijke verwij derd. Overigens hebben de verstokte Oranjeklanten van Ulster gisteren al leen gemarcheerd in plaatsen, waar de rooms-katholieken in de minder heid zijn. In totaal waren er zo'n honderddui zend mensen op de been. bewaakt door de grootste veiligheidsmacht, die ooit in het Verenigd Koninkrijk pa raat heeft gestaan, namelijk meer dan 18.000 man, die de beschikking hadden over enkele honderden pant serwagens. Kloof De bezworen crisisdag van gisteren heeft in ieder geval bewezen dat er een kloof dreigt te ontstaan tussen de Orangisten en de leden van het pro testantse, maar onder druk van Lon den staande Noordierse kabinet die, op drie na, allen lid var een Oranje- loge zijn. Premier Chichester-Clark nam te gen alle verwachtingen in niet deel aan de marsen. Voor het eerst sinds eeuwen bleef de gebruikelijke royali teitsverklaring achterwege. Wel wer den alle protestanten opgeroepen de eenheid te bewaren, dit met het oog op de rooms-katholieke vijand, die er van Dublin uit naar zou streven Ul ster met de Republiek Ierland te ver enigen. NEW YORK Afrikaanse leden van de Verenigde Naties hebben gis teren een spoedzitting van de Veilig heidsraad over de toestand in Zuid- Afrika gevraagd. Zij zullen de raad verzoeken het verbod van wapen leveranties aan dat land te verscherpen. Eventuele nieu we stappen ter naleving van de em bargobepalingen zouden speciaal be doeld zijn voor Engeland en Frank rijk, maar ook voor andere landen die het embargo hebben geschonden. De twee vrienden Henk (links) en Jan wisten de verklede over- valster tot bij haar huis te volgen. (Van onze correspondent) DOESBURG Omdat ze geld nodig had voor een abortus, heeft gisteren een moeder van vijf kinderen in haar woonplaats Doesburg de gemeentelijke spaarbank overvallen. Slechts enkele minuten nadat ze met 5700 in haar boodschappentas thuis was gekomen, kon de politie haar dank zij de oplettendheid van twee vrienden arresteren. De 26-jarige mevrouw W. T.-V. leeft gescheiden van haar man. Ze is in verwachting van haar zesde kind maar ze heeft het financieel al moei lijk genoeg om voor haar vijf andere kinderen te zorgen, Ten einde raad besloot ze naar En geland te gaan om abortus te laten plegen. Het kaartje voor de overtocht lag al klaar toen ze gistermorgen be sloot het benodigde geld te roven. Ze had nog tweeduizend gulden nodig. Vermomd als man, met een ijsmuts over haar hoofd waarin ze gaten had geknipt, en met een pistool in haar hand betrad ze gisteren de spaarbank, die op nauwelijks driehonderd meter van haar huis staat. Ze eiste van de bibberende 24-jarige caissière twee duizend gulden, maar deze was zo bang dat ze al het kasgeld in de boodschappentas van de „man'4 stop te: 5700. Hierna maakte de over- valster zich snel uit de voeten. Overstuur Geheel overstuur rende de caissière naar haar buurman, een kapper. De 22-jarige kapperszoon Henk Regelink en zijn vriend Jan Visser (21) zetten onmiddellijk op de fiets de achter volging in. Ze raakten de vrouw in een gan getje kwijt Op aanwijzing van de net passerende drogist Ph. Gastelaars vormden omstanders een kordon om het gangetje, tot de politie kwam. De agenten hoefden niets anders te doen dan in haar achtertuintje dc in houd van de fietstassen tc bekijken: een ijsmuts met een gat voor de ogen, een legerjack, een alarmpistool cn de tas met geld. Tien minuten na de overval bekende Willie T.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7