Amerika's eenzame gezicht Telefoneren naar 16 landen in Europa is nu goedkoper. Naar 4 landen duurder. Smokkelkomplot in Rotterdamse haven SANTANi WK FLOYD *AYCHAR T OF OCCI VOORU PTT Wethouder ernstig in gebreke gebleven Peter Martens observeerde drie maanden: Rivierpolitie controleert scherper DINSDAG 14 JULI 1970 Een van de foto's die Peter Martens maakte. toont een Amerikaanse huismoeder demonstrerend tegen de oorlog: „Niet onze zonen, niet uw zonen, niet hun zonen." (Martens exposeert zijn werk in september in Den Haag. samen met Cas Oorthuys en Firet: op deze expositie zullen drie generaties beeldende kunstenaars vertegenwoordigd zijn.) Huib Goudriaan ROTTERDAM - ..\X at mij het niees-t boeit is de eenzaamheid van het indi vidu, het gebrek aan contact, dat ons allen beweegt", zei fo tograaf Peter Martens (30) me eens. Gistermiddag trof ik hem aan op zijn atelier, druk bezig met het ontwikkelen van foto's, die hij maakte tijdens zijn re cente zwerftocht van drie maanden door de Verenigde Staten. Martens maakte niet alleen platen, maar ook notities over de voor Nederlandse begrippen wel zeer harde Amerikaanse samenleving, die zijn uitspraak over eenzaamheid treffend il lustreren. Enkele opmerkelijke opmer kingen van Peter: „In de alcoholistcnwijk van New York liggen mannen op straat en in portieken dood te gaan. „De eenzaamheid is in New York zo groot, dat je overal, in straten en parken, in cafés en in de onder grondse. mensen hardop in xichaelf hoort praten." „Per weekend sterven in New- York gemiddeld zes kinderen onder de 18 aan hard drugs." „Er wordt in New York dagelijks en zoveel gedemonstreerd, dat er geen aandacht meer aan wordt be steed; er is selfs een speciaal tele foonnummer. opdat je kunt informe ren hoeveel demonstraties er op een bepaalde dag zijn. waar en hoe laat." 10.000 kilomet-er De talentvolle Rotterdamse foto graaf legde de werkelijkheid- van de mers vast tijdens reizen in Grieken land Joegoslavië, Sicilië. Portugal, Spanje, Engeland, Israël, Oost-Duits- land en de Canarische eilanden. De V -'"de Sinten ontdekte hij, samen mr' vriendin Jannv Mager (26) ve- -'-nuarl tot eind april van di' jar r-* "8m-n re" goedkope char ter -a?r New York. en kochter dar- n oud Ford je. „Een Ford Fal con '63, erg goedkoop omdat je in die wagen nog moet schakelen en dat willen de Amerikanen tegenwoordig niet meer." „We reden 10.000 kilometer, maak ten een reis naar New Orleans en Las Vegas Vooral de Arizona was gewel dig indrukwekkend; een prehistorisch potslandschap of een landschap, zoals je dat ziet in cowboyfilms. En uit het zand reden we zo het neon van Las Vegas in: een vreselijk kunstmatige stad, die midden in de woestijn ligt. Je kunt je daar laten fotograferen naast een bedrag van 1 miljoen dol lar, samengesteld uit honderd biljet ten van 10.000 dollar..." Over New Orleans zegt Peter Mar tens: „De soul en de beat hebben daar een einde gemaakt aan de authentieke muziek. Ergens wordt op de bar tussen de consumpties ge stript, onder andere „de huwelijks nacht": de stripster komt op in smetteloos witte bruidjesuitmonste ringen... vultu zelf maar aan"' Fietsen Het is hem opgevallen dat in Ame rika letterlijk iedereen auto rijdt en reist. „De jongemensen liften daar niet, maar bezitten allemaal auto's en motorfietsen. Een auto is in de VS zoiets als een fiets hier, met dit ver schil dat in New Yorks Central Park 's zondags de mensen in de rij staan om een fiets te huren." „In de staat Georgia, waar geen rijbewijs nodig is, rijden jongens van 15 jaar in Ford Mustangs, met het armpje uit het raam. En onderweg kwamen we overal bejaarden tegen, die met zogenaamde campingcars voortdurend achter het lekkere weer aanrijden. In die wagens zit alles: een chemische WC en een tv-toestel." De stad New York vonden Janny en Peter fascinerend, maar ook afsto tend. „Het heeft twee gezichten; soms is het gezellig en dan is het plotseling weer keihard. De mensen praten ook allemaal keihard op straat om het stadslawaai te overstemmen. Dag en nacht hoor je sirenes van politie- en brandweerauto's, zo sterk dat het een soort achtergrondmuziek wordt. In het weekend zie je alleen maar taxi's. Iedereen die een auto bezit, ontvlucht dan de stad." Niet aankijken Janny vertelt: „Er wordt in New York vreselijk gebedeld, en de men sen kijken dan ook doelbewust langs elkaar heen (als je iemand aankijkt, wil dat zeggen dat je iets nodig hebt). Toen ik weer in Rotterdam was en voor het eerst bij een tramhalte stond, kreeg ik een paniekgevoel, om dat mensen me aankeken.." Peter: „Een jonge neger bedreigde me met een stiletto, omdat hij 15 cent van me wilde hebben. Ik had maar 30 cent bij me voor de bus, dus zei dat ik het niet kon missen. Toen hij ge vaarlijk werd. gaf ik toe. Op dat ogenblik begon hij te lachen en zei dat hij mijn geld niet nodig had. Een andere keer vroeg iemand een kwartje, en haalde daarna een bos geld uit z"n zak. Er lopen daar onbe rekenbare figuren rond, die volgens mij op de grens leven van „zich in houden of gaan slaan." Wat hem nog opviel: „Een miljo nair zei me: Hoe is het mogelijk dal Martin Luther King de Nobelprijs voor de vrede kreeg! Overal waar hij kwam was het vechten geblazen.' „In oen folder van de legerwervinp las ik: Meisjes, in het leger ben je nooit zonder mannelijk gezelschap. Televisie „In New York kun je kiezen uit 17 tv-kanalen, waarvan de meeste 24 uur per dag uitzenden, 's Zaterdags van 7 uur 's ochtends tot 1 uur 's middags zijn er uitsluitend kinder programma's op de tv. zodat de ouders kunnen uitslapen. Tussen de programma's door is er tv-reclame in de geest van: Kinderen laat je ouders zus en zo soort speelgoed en dit soort cornflakes of snoepgoed voor je ko pen." „Als je in een casino van Las Vegas naar de WC gaat, stoft een neger tij dens het handenwassen je rug af." „Bij slecht weer verdwijnen de wolkenkrabbers inderdaad in de wol ken." „Ik zag op een autobumper geschil derd staan: „Keep God in America" (Probeer God in Amerika te houden) „Via de autoradio hoorden we country- and western-muziek en aan kondigingen over gesneuvelden in Vietnam, die werden besloten met weer country- and westernmuziek." „In New York hangen op straat en in bussen pamfletten van de gemeen te, met teksten als: Love your neigh bour (probeer van je buurman te houden) en Stop the hate-habbit (houd op met de gewoonte van. te ha ten!)" IWM Peter Martens in New York. po serend voor .fillmore East", het be roemde centrum van popmuziek Gierige Hol lander» (II) Op de enkele weken geleden gepu bliceerde LS waarin Belgen grap pen maakten over gierige Hollanders zijn nog enige reacties gekomen: Geachte heer Goudriaan, De dunk over de Nederlanders in Vlaanderen, zoals die nu zelfs in boekvorm wordt weergegeven, vloeit voort uit afgunst, onbegrip en min derwaardigheidsgevoelens. Hetzelfde, in een wat andere vorm, komt binnen Nederland ook voor ten aanzien van „Holland". De noordelijke provincies spreken veelzeggend over „Holland" of „die Hollanders", de zuidelijke provincies bedienen zich gaarne van „die van boven de Moerdijk". In beide geval- len houdt dit in: „Nou ja, dat is maar niks." Een vergelijking met de Neder landse provincies en hun respectieve lijke hoofdsteden gaat volkomen op voor Vlaanderen en steden als Brug ge, Gent etc. Doordat de Vlaming wel iswaar onze landstaal spreekt, maar geen Nederlander meer is, meent hij persoonlijk en beledigend te kunnen worden om zijn complexen te spuien. Hij heeft echter absoluut ongelijk als het over gierigheid gaat. Als ver tegenwoordiger van een grote maat schappij kom ik regelmatig met Bel gen in België in contact. Niet de Ne derlanders maar de Vlamingen zijn mijn moeilijkste klanten en ontzet tend op de penning. Zeeuws-Vlaanderen wordt in de weekeinden overspoeld met Vlamin gen. al dan niet met boot of caravan achter de auto. Denk niet dat ons land iets verdient aan deze mensen. Men houdt zich op langs de Wester- schelde, waar met de gehele familie tijdens eb naarstig wordt gezocht naar slakken, mosselen en garnalen, een ongekende lekkernij waarvoor zij geen cent behoeven te betalen en zelfs geen visakte nodig hebben. Bier en spawater worden meege bracht en de consumpties in ons land beperken zich tot „een zakske friten met pickels". De laatste tijd treft men de Belgen overigens aan langs al onze grote Deltastromen met hetzelfde doel en laten dan als dank voor het aan genaam verpozen... enfin. Door het ontbreken van wereldste den in Vlaanderen, heeft men over hel algemeen met een landelijke be volking te doen. Het doen en laten van deze mensen, de kleding van de oudere garde, alsmede de omgeving, de stijl en de toestand van de huizen en gebouwen doen uitgesproken „vooroorlogs" aan ten opzichte van Nederland, het enige land waar hun taal gesproken wordt en waar zij eens deel van uitmaakten. Dit zit hun dwars en uit zich dan in laster, welke ongegrond is. Daar komt bij dat de Nederlander zich absoluut afzijdig houdt van de problemen van de Vlaming, zoals de taalstrijd en de positie van Brussel. Voor dit laatste zou men meer begrip moeten hebben van onze kant, want ondanks alles zijn de Vlamingen beste mensen en in hun hart menen zij het niet zo. Zij moeten zich echter beheersen. Weliswaar bemoeien Nederlanders zich niet met hun „binnenlandse aan gelegenheden", kwaadspreken zoals de Belgen over ons doen, doen zij evenmin! Gegrond is wel de klacht over het vaak schaamteloze gedrag van onze landgenoten, niet alleen in Belgie maar in alle landen. Meestal betreft het lieden die nooit of zelden de grens oversteken, thuis niets te ver tellen hebben, in eigen land op alles lopen te griepen en tot de grens zit ten te mokken. Eenmaal over de grens gaan deze mensen luidruchtig doen, om bier schreeuwen (thuis drinken zij meestal koffie) en zich onbeschoft gedragen tegenover bedie nend personeel. Deze gevallen zijn echter niet re presentatief voor de Nederlander. An dere Nederlanders, in de vakantietijd op weg naar het zonnige zuiden, trek ken door Belgie heen. Zij komen ei niet als toerist en hebben er vanzelf sprekend geen behoefte aan veel of dure consumpties te nuttigen, gedu rende hun trip door dit land. Het ne men van een geringe vertering wordt in die gevallen gezien als vergoeding voor b.v. een sanitaire stop voor de kleintjes. Dit wordt meestal direct verkeerd uitgelegd: „Ziet ge die kaaskoppen wel, allemaal pissen en twee lassen kaffee nemen." Trokken er zuiderbu ren door ons land op weg naar va kantiebestemmingen in Duitsland of Scandinavië dan zou zich hier het zelfde voordoen. Al met al: de Vlamingen moeten zichzelf eens onderzoeken en dan pas oordelen. Hoogachtend, F. F. de Fooy, Ambachtsherenlaan 898, Zoe termeer. Gierige Hollanders? (III) Mijnheer, nu de Belgen een boekje over de Hollanders opendoen, weet ik wel iets over de Belgen te vertellen, want ik ben met mijn schip vele malen in Belgie geweest. Een keer moesten wij samen met drie andere Hollanders graan laden in de dokken van Antwerpen en toen een van onze buren voor moest halen, kreeg dat schip zo'n geweldige schok dat de schipper overboord viel (vlak naast de graanzuiger). De bemanning telefoon Weet u: u telefoneert meer. Daardoor kunnen wij nieuwe technieken toepassen - de kabelcapaciteit vergroten. Dat leidt tot verlaging van de kosten. Vooral op lange afstanden. Bij het internationale overleg kwam het volgende, voor Nederland aangename resultaat uit de bas: telefoneren naar ielex Ook de telextarieven profiteren van deze internationale onderhandelingen die overwegen'* gunstig uitpakten. Naar 9 landen is nu het telexverkeer goedkoper. Naar 2 duurder. Niet kwaad. 16 landen in Europa is nu goedkoper, naar 4 landen duurder. De nieuwe tarieven zijn telegrammen 1 juli 1970 ingegaan. Het spijt ons: telegrammen zijn zo arbeids intensief - ze zijn nu naar bijna alle Europe kosten van 1 minuut* oud landen duurder. t euw tarief tarief wilt u meer weten? België f 0.70 f 0.60 Denemarken f0.85 f 1.40 Stuur een kaartje of briefje naar de PTT, Frankrijk f0.85 fl.20 Antwoordnummer 004, Den Haag (zonder Italië f 1.75 f2.50 postzegel). We sturen u dan een folder met alle Spanje f2.00 f3.15 tarieven en alle verdere gegevens. West-Duitsland zone 1 f 0.70 f 0.70 West-Duitsland zone 2 f 0-85 f 0.95 Zweden fl.20 f 1.90 *U betaalt bij automatische verbindingen de werkelijke kosten, gebaseerd op de duur van het gesprek. Bij niet-automatische verbinding! geldt een minimum tarief van 3 minuten. (In het verkeer met België 1 minuut.) van de zuiger stak overigens geen hand uit. Het laden ging gewoon door. „Ach", zeiden ze tegen elkaar, „dan versmoord dien Hollander." Ge lukkig wist de zoon van de drenke ling zijn vader op fiet nippertje te redden. Een andere keer voer ik in Belgie in een kanaal. Plotseling zag ik van verre volk aan de waterkant staan. Ik nam mijn verrekijker en zag dat ze bezig waren een kromgebogen ijzerdraad aan een lijntje in het wa ter te smijten. Ik liet mijn schip langzaam drijven en vroeg wat er aan de hand was. „Awel". zeiden ze, „er is ene Pool versmoord" (die wilden ze er nota be ne met een kromgebogen ijzerdraadje uithalen). Toen heb ik direkt mijn dreg gegeven, maar ze vonden die jongen niet. Acht dagen later kwam ik weer voorbij met mijn schip en vroeg ik of ze die Pool al gevonden hadden. „Ja", zei iemand, „hij lag hier in het hoekske bij de brug, we konden hem zo pakken, zulle..." Uit bovenstaande blijkt dat een Hollander en een Pool in Belgie nog minder waard zijn dan een koe. Ik zou zo nog wel een poosje door kun nen gaan, maar het buiten hangen van de hele vuile was van een ander is ook niet leuk. Mathenesserdijk 141b Rotterdam D. Ph. Schouten Sr. oud-schipper en eigenaar m.s. Nooit Gedacht HILVERSUM Gedurende de va kantie van TROS-omroepster Anneke Nutbey zal zij worden vervangen door de echtgenote van regisseur Ge rard Trebert: mevrouw Ineke Tre- bert. Rapport moeilijkheden Utrechts atheneumi UTRECHT Volgens een commissie, die in opdracht van de Utrechtse gemeenteraad een onderzoek heeft ingesteld naar de achtergronden van de moei lijkheden op het gemeentelijke atheneum, is wethouder H. van der Vlist in deze kwestie ernstig in gebreke gebleven. „Hij is geweken voor de bedreiging en heeft zich onvoldoende achter de rector geplaatst en diens gezag onvol doende hooggehouden". De wethouder heeft rector Nut volgens de com missie-Van Dsm zelfs in het open baar gedesavoueerd. Zoals bekend ontstonden op het ge meentelijke atheneum het afgelopen schooljaar moeilijkheden tussen schoolleiding leraren en leerlingen over de democratisering. Op 30 ja nuari kwam het tot een openlijk con flict toen 100 leerlingen de leraars vergadering binnendrongen en rector Nut de hulp van de politie in moest roepen. Tjen de politie kwam waren de leerlingen, samen met ongeveer 20 progressieve docenten, vertrokken naar het jeugdcentrum de Raadskel- der. De Dolitie moest nog een keer ingrijpen, toen 300 leerlingen de school stormenderhand bezetten. Ver- 'OOL im£ 1U der verbood de schoolleiding tijdel het schoolblad Bulletje^ De commissie ach* een aa maatregelen geboden omdat an de ,nu totaal verziekte sfeer' op atheneum niet kan verdwijnen, ongeveer 20 leraren, die met de li lingen naar de Raadskelder mi gen. dienen schriftelijk te worden rispt, onder meer omdat zij met optreden een gemeenschappelijke van het docentenkorps in de stonden Volgens het rapport dienen voi drie leraren niet voor herbenoei in aanmerking te komen en zou drie gevallen één week salaris ten worden ingehouden. Wethouder Van der Vlist bestri in een commentaar op het rapp het verwiit als zou hij het gezag v de rector hebben uitgehold. Volgi hem is de commissie erop uit hem laten opdraaien yoor de moeilijkl den op het atheneum Zijn eind druk van het rappor* is dat n enerzijds door .schijnbare objectii ring in het verslag van het gebeur alle kolen en geiten heeft willen sj ren om andprzijds allerlei bezv rende uitspraken te doen in negatii zin ten aanzien van eer groot aan personen' Daarom kar. hij zich n, de strafvoorstellen van de commis niet verenigen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Lon- dense gevangenis zitten twee Rotterdamse chauffeurs onschul dig gevangen op verdenking van mensensmokkel. Dit is althans de mening van de Rotterdamse koopman L. van der Staay. Hij verklaarde in een interview met een ochtendblad dat hij de ver antwoordelijke man zou zijn, ter wijl de beide chauffeurs niet wisten wat zij in hun auto's ver voerden. Dp beide chauffeurs worden vastge houden omdat zij Pakistani illegaal vanuit Nederland Engeland binnen zouden hebben gebracht. Volgens de immigratiewet mogen slechts een be perkt aantal buitenlanders per jaar Engeland binnenkomen. Enige weken geleden heeft Scotland Yard de smokkelaffaire ontdekt. De chauffeurs konden aangehouden wor den, de heer Van der Staay wist ech ter op tijd weg te komen. Hij kan in Nederland niet worden aangehouden omdat hij in ons land niet strafbaar is. De heer Van der Staay zegt gewerkt te hebben in opdracht van verschil lende organisaties die Pakistani en Indiërs naar Engeland smokkelen. Volgens hem worden de mensen in vrachtauto's verstopt om per schip naar Engeland te worden overge bracht. De chauffeurs van de betref fende auto's wisten in de meeste ge vallen niet dat zij ook mensen ver voerden. Herhaald De heer Van der Staay heeft in- 1 hreider onderzoek worden gedaan. Paul van Vliet in „Avond aan zee" HILVERSUM De VARA-r af zal in de komende weken telkens o, korte reportage uitzenden van de a ven „Avond(en) aan zee", die I Haagse cabaretier Paul van VlP gaat geven in het Scheveningse Kiji haus. Tijdens dit optreden ontval Paul van Vliet telkens een gast(e). eerste maal zal dit Jasperina de J' zijn. U kunt de reportages van mora af wekelijks horen op Hilversum 2,' middags tussen 1.25 en 1.45 uur. middels zijn verklaring herhaald tl, overstaan van een tweetal recha cheurs van Scotland Yard. Hij blif er bij dat de twee chauffeurs onschu1 dig vastgehouden worden. Volgens L Rotterdamse politie, die het gesprf bijwoonde, is er in Nederland gef strafbaar feit gepleegd. Als er menski naar Engeland gesmokkeld zou™ zijn waren deze legaal in ons lan De Rotterdamse rivierpolitie binnen het raam van de mogelijk den een scherpere controle gaan oefenen op schepen met bestenimih Engeland, aldus chef-commissaris I van der Zandc. De hele zaak he( onze belangstelling, bepaalde specir maatregelen worden echter niet gi' nomen. Wel zal bij twjjfel een uitfï a

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6