Nieuwe start in Kampen nodig van democratiseringsproces ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING i Assemblee lutheranen geopend Gemeente is in frontliniï zonder kennis onmachti REVOLUTIE - toverwoord onder lutherse jongeren Nieuw kantoor voor In de rechte straat Poging om via discussie uit impasse te komen Een woord voor vandaag Theologische Hogeschool heeft „stormschade Personele unie in Numansdorp? Puzzelboek Kunnen structuren zich bekeren? (Slofy Aan de vooravond van Evian door Dr. G. de Ru In voormalig Biafra nog altijd honger Veertienduizend vrije evangelischen BEROEPINGSWEI i "Nu gij Christus Jezus, de Here, aanvaard hebt, wandelt in Hem, geworteld en dan opgebouwd wordend in Hem, bevestigd wordend in het geloof, zoals u geleerd is, overvloeiende in dankzegging" (Colos- senzen 1: 6 en 7). Het lijkt of Paulus hier een overbodig woord spreekt. Is het niet vanzelfsprekend, dat wie Christus aanvaardt ook in Hem wandelt, dat wil zeggen Hem tracht te volgen, tracht Zijn geboden te onder houden? Paulus kent de mens, en hij kent de machten, die de mens bedreigen en ook vat op hem krijgen. De praktijk van het leven bewijst, dat Christus aanvaarden en in Christus wandelen twee af zonderlijke zaken kunnen zijn. Men kan zeggen: Ik aanvaard Christus als mijn Heiland, en toch in handel en wandel doen of Hij niet bestaat. Van mond-christenen is de wereld vol Maar in hun leven zit weinig diepte, weinig standvastigheid het wandelen in Christus Jezus is niet eenvoudig, het is niet iets wat van de ene minuut op de andere kan geschieden Paulus laat daar geen twijfel over bestaan De mens, die Jezus aanvaardt en in Hem wil wandelen, moet in Hem worden opgebouwd,- dat betekent dat hij zich in de Here moet willen laten opgaan, helemaal van Hem moet worden doortrokken. We lezen vandaag: Galaten 5 vers 1 tot 12. zijn communistische (Van onze kerkredactie) KAMPEN Drie oorsaken noemt de rector van de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerken, prof. dr. G. P. Hartveld, van de 'stormschade' die is aangericht bij het zich ontwikkelen van het democrati seringsproces aan deze hogeschool. In de eerste plaats het aan elkaar moe ten wennen, verder de, zijns inziens te lange, duur van de „inspeelperio- de", maar bovenal het feit dat een van de afgevaardigden van de stu dentenlid is van de CPN. (Van onze kerkredactie) EVIAN Met een avond maalsdienst in de oude rooms- katholieke kerk van Evian-les- Bains is vanmorgen heel sobgr de wereld assemblee van lutherse kerken geopend. Ongeveer 245 afgevaardigden, die ruim 53 miljoen lutheranen vertegen woordigen, zullen hier tot volgende week vrijdag vergaderen. Het aantal officiële deelnemers Is minder dan op de vorige assemblee, die in 1963 in Helsinki werd gehou den. Opvallend Is de ruime plaats, die in de meeste delegaties aan de jonge ren is otegekend. NUMANSDORP De hervormde gemeente van Numansdorp in de Hoeksewaard heeft aan de gerefor meerde kerk ter plaatse de suggestie gedaan, de te beroepen nieuwe gere formeerde predikant ook onder de hervormden te laten werken. De hervormde gemeente is te groot geworden voor één predikant. De ge reformeerde kerk is sinds een half jaar vacant. De te beroepen predikant zou dan in de hervormde gemeente een eigen wijk krijgen. De hervormde gemeente zou dan meebetalen aan zijn salariëring. Het Numansdorper plan is niet nieuw. In Veldhoven bij Eindhoven deed de gereformeerde drs. Th. Vol lenhoven in september 1969 intrede in de hervormde gemeente voor een part-time functie naast zijn werk in een gereformeerde wijkgemeente. BLAD THANS 21 000 LEZERS (Van onze kerkredactie) VELP De laatste hand wordt thans gelegd aan het nieuwe administratiegebouw van de stichting In de rechte straat (predikant directeur ds. H. J. Hegger), dat in de onmiddellijke omgeving van het hoofdgebouw, De Wartburg is gelegen. De administratie komt in een nieuw herenhuis aan de Parkstraat, aangekocht uit gelden van. het fonds „Geef meer ruimte", waaraan velen hun (particuliere) bijdragen hebben gegeven. Kruiswoord-puzzel wrTTT Horizonttal. 2. menigte. 6. deel van de bijbel (aflc.), 8. en personne (alle.), 10. loterijbriefje, 11. kweekgras (Z.N.). 12. jong schaap, 14. spece rij, ld. bijb. figuur. 17. mand met een deksel. 18. 29. troefkaart, 30. loot. 31. wandversiering. 33. voorzetsel. 34. atmosfeer (allt.). 35. titel. Verticaal. 1. aangezicht. 3. reeds. 4. korte kous, S. iemand die staakt. 6. familielid, 7. achting. 9. vreemde munt. 11. heipaal, 13. in het oog val lend. 15. gevangenis, 19. vak, 20. tijdverlies. 22. zijtak Donau. 24. opening. 25. graafschap in En geland. 27. een der Cydaden. 28. bevel, 32. welaan. Opk>iaio| vorige puzzel Hor. I. Amer. 5. oker. 9 anemoon. 11. opaak. 13. regio. IS. park. 17. pels, 18. en, 19. gamelle. 21. Oeral. 22. eboniet. 24 - ast. 26. tele. 27. trio. 28. Oliva, 30. treek. 31. generen. 32. dona, 33. Adam. Vcrt 2. maart, 3. enak. 4. rek. 5. oor, 6. koepel, 7. engel. 8. pope. 10. rose. 12. parabel, 14. illusie. irel. 19. gei. 20. mat, 21. oneven. 22. Eton. 16. Karei. II 23. oligo. 24. i i. 25. toké! 27 tred. 29. ana! In september hoopt men het admi nistratiegebouw, waarin zes functio narissen werkzaam zullen zijn de accommodatie is berekend op even tuele uitbreiding van de admini stratieve staf in gebruik te kunnen nemen. Nadat deze staf uit de villa De Wartburg, die aan de Boulevard te Velp is gelegen, en ongeveer twintig vertrekken bevat, zal zijn verdwenen komt er gelegenheid om tenslotte ook de benedenverdieping van dit gebouw te restaureren. Als deze restauratie achter de rug is zal De Wartburg huisvesting kunnen geven aan onge veer vijftien voormalige priesters. Midden 1971 zullen deze restauratie werkzaamheden zijn voltooid. Het is de bedoeling, dat ds. H. J. Hegger, die predikant-directeur van de stichting In de rechte straat Is, in De Wartburg blijft wonen. De stormschade is nu van dien aard, aldus de hoogleraar in het jong ste nummer van „Theologische Hoge school Kampen", dat de geleding van de hoogleraren gemeend heeft de medewerking aan de nieuwe be stuursvorm, de Civitasraad, te moeten opschorten totdat duidelijkheid is verkregen over enige zaken. Na vastgesteld te hebben dat het vooral de problematiek geldt die de studenten af gevaardigde/CPN'er (Kees Bakker - red.) in het leven heeft geroepen, zegt prof. Hartveld: „Afgezien van de vraag of alle stu denten die hem hebben afgevaardigd van dit feit op de hoogte waren, kan men wel stellen dat verreweg de meeste studenten zich, toen hij een maal gekozen was, op het standpunt hebben gesteld dat hij pas dèn terug getrokken zou worden wanneer hij niet hun belangen zou verdedigen, DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krarit. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Willy Brandt, de Westduitse bondskanselier, is door paus Paulus in audiëntie ontvangen. Hier ontvangt Brandt een me daille uit handen van zijn gast heer. Uitbreiding Het blad van gelijke naam is een actie begonnen om het lezerstal, dat thans 21.000 bedraagt, uit te breiden. In de rechte straat is bedoeld ter ver spreiding zowel onder rooms-katho- lieken, als onder protestanten. Gezegd wordt onder meer in een wervingsartikel, dat in het juli- augustusnummer van In de rechte straat is opgenomen: „De stroom van linkse Schriftbeschouwingen wordt steeds sterker en dreigt heel kerke lijk Nederland te overspoelen. Een onbijbelse oecumene is bezig alles te vervlakken en uitte hollen." En verder: „Wij menen dat In de rechte straat een belangrijke rol kan spelen in de hevige strijd die thans gaande is. Immers, ons blad is het enige, dat in zoveel verschillende kerken en kringen op zulk een grote schaal verschijnt". maar die van overtuiging. Een der moties die door de studen ten is aanvaard, luidde zelfs, dat zij van mening waren dat politieke over tuiging geen gevolgen had voor het studeren in Kampen en het afgevaar digd worden door studenten naar het hoogste bestuursorgaan. Hoogleraren Het college van hoogleraren was bepaald niet gelukkig met deze gang van zaken en heeft de zaak wat min der pragmatisch aangepakt, door te stellen dat de belijdenis van het christelijk geloof onverenigbaar is met de politieke partijkeuze voor het communisme en voorts, dat het lid maatschap van genoemde partij on verenigbaar is met het lid-zijn van de civitas-raad. Dit laatste hierom, omdat de CPN een ondemocratische signatuur ver toont en wij in Kampen krachtens democratische spelregels met elkaar wilden omgaan. Het woord „onverenigbaar" loog er niet om. De hoogleraren hebben ge tracht hun bezorgdheid over de gang van zaken over te brengen op de stu denten. Dit is helaas niet geheel gelukt en toen op de hogeschooldag een stencil werd verspreid door een aktie-groep, ondertekend door het lid van de Civi tas-raad, waarin zelfs werd opgeroe pen tot staking, was het college van hoogleraren unaniem van mening dat de medewerking hunnerzijds aan de Civitas-raad moest worden opge schort totdat duidelijkheid verkregen was over genoemde zaken. Nu moet worden gezegd, dat intus sen steeds meer zaken ter discussie zijn gesteld. Er is de kwestie van de verhouding van christendom en com munisme. maar onmiddellijk hecht deze zaak zich aan het ander© pro bleem, n.l. dat van „aard en karakter van de Theologische Hogeschool." „Kampen" is tenslotte geen dispu- teergezelschap maar een hogeschool, die eigen signatuur vertonen wil. Van niet minder belang is de andere kwestie; wat nu precies de demo cratie is die wij hier willen realiseren in de omgang met elkaar. Studenten Zoals de zaken er nu bijstaan, heb ben de studenten - in antwoord op de opschorting van de medewerking der hoogleraren - het volgende gesteld: Zij zijn van mening dat de interne democratisering een dergelijk groot goed is, dat het moet worden voortge zet, omdat het, naast inspraak van allen in het beleid der hogeschool (naar binnen), ook de enige kans is in onderling vertrouwen verder te gaan. De studenten zijn tevens van me ning dat allen weliswaar tot dus verre met goede bedoelingen gehan deld hebben, maar dat het tot reële samenwerking niet gekomen is. Voorts dat de leden der Civitas-raad moeten worden teruggetrokken tot een nader te bepalen datum en dat tot die da tum fundamentele discussies gevoerd moeten worden, bijv. over de verhou ding christendom - communisme, de theologie aan de hogeschool (dit i.v.m. PROF. DR. G. P. HARTV mes uit de buikf de nota herstructurering der tfreL sche studie van de Akadeni Raad), grotere duidelijkheid t.a" vraag wie aan de hogeschool kt worden toegelaten. Voor het geval de discussie» tot eenstemmige conclusies leidek door alle geledingen een nieuw J vaardiging gekozen moeten word^ Het bovenstaande is een kor» menvatting van de voorstellen v i zijde der studenten. Het college van hoogleraren J zijn antwoord op deze voorsteheL niet gereed. Zoveel is wel duia dat ons in de maanden na de vD tie wel enige discussie zal wacht* j Niet minder duidelijk is, d<0 over enige aangelegen zaken^ meer eenstemmigheid tussen de dingen zal moeten komen dai dusverrre hét geval is. Men kan wel stellen dat - ong* de afloop der discussies - de toch opnieuw starten moet. Maap ge duidelijkheid vooraf lijkt nutf ontkoombaar, al was het alleen om te voorkomen dat we in Ka- dan wel weer aan de gang maar dat na enige weken blijk we vergeten waren het mes u" buik te halen. ROTTERDAM De kerk kan zich nooit laten gebruiken als soort pressiegroep om politieke of maatschappelijke idealen door te drukken, sociale structuren te veranderen. Zij zal altijd in de eerste plaats een vergadering zijn van mensen, die in Christus geloven, die door God zelf ver zameld zijn rondom Woord en Sacrament. Een vergadering van mensen, daar leren het zit ons nl. niet „in het bloed" wat het betekent te leven van „de vreemde vrijspraak", van verzoening door het offer van Chris tus. van vergeving uit genade en ge rechtigheid uit geloof; om vervolgens en vanzelfsprekend dat nieuwe leven gestalte te geven in de liefde tot de naaste. ren. Mensen moeten zich bekeren, willen zij niet zó over de aarde heer sen, dat zij deze straks niet meer kunnen bewonen. En bekering is ant woord geven met „hart en mond en handen" op het Woord van God. De God, die door dat Woord zich bekend maakt als de Bron, de énige, van alle waarlijk leven en samenleven. Daarom kan de Gemeente in de frontlinie en in de loopgraven niet zonder kennis Gods (Hosea 4: 1-5!). Prof. Miskotte vertelt in zijn Bijbels abc over Oskar Hammelsbeck, die zeer bijzondere lekenprediker, die ja ren gewerkt heeft in een grote volks hogeschool, In de Erwerblosenkame- ratschaften en in kampen van de Het weer in Europa Amsterdam regen Brussel zw. bew. Frankfort licht bew. Genève licht bew. In neb ruck onbew. Kopenhagen licht bew. Locamo onbew. Londen Luxemburg Madrid regen licht b< Majorca MUnehen Nice Parijs Rome Wenen ZUrich onbew. onbew half bew. onbew. licht bew. onbew. half bew. licht bew. (Van onze correspondent) THONON In het koele sou terrain van een moderne rooms-katholieke kerk waar voorafgaande aan de grote lutherse wereldconferentie vijftig lutherse jongeren af komstig uit de hele wereld zich voorbereiden op „de grote vergadering" te Evian, valt steeds hetzelfde woord: revo lutie. Hier is de jeugd bijeen voor een teach-in, die de afsluiting moet bete kenen van allerlei voor-discussies over dit thema. De gemeenschappe lijke mening van de jeugd wil men uitdragen op de wereldconferentie te Evian, die van-daag begonnen is. Hoewel het hier een congres geldt dat op de buitenstaander beslist een sympathieke indruk maakt, kan niet ontkend worden dat er een verba zingwekkend tekort aan communica tie onder de deelnemers bestaat. Deze tekorten doen zich in zo'n mate voor, dat ze gelijk gesteld kunnen worden met de stoornissen van deze aard, zoals die zich tussen generaties kun nen voordoen en een werkelijk goede dialoog onmogelijk kunnen maken. Het is vooral een psychologische kwestie. Ruim drie dagen duurde het voor en aleer Aziaten en Afrikanen uit hun tent(en) gelokt waren, zodat ze, evenals de anderen, aan de dis cussies gingen meedoen. Er wreekt zich ook een ander ge brek: de deelnemers zijn niet allen op deugdelijke wijze voorbereid. In feite is er voor Thonon maar één regionale voorbereidingsconferentie geweest, namelijk voor de jeugdgedelegeerden uit Europa. Jongeren uit Noord- en Zuid-Ame- rika, uit Afrika en Azië zijn voor zo'n voorbereidingsconferentie niet bijeen geweest. Daardoor moet veel tijd ge spendeerd worden aan het geven van informatie, die een deel van de jon geren al lang verteerd heeft. Achter de ruwhouten tafel in het uiterst simpele vergaderlokaal zitten jonge dames en heren, die in leeftijd variëren van 18 tot 25 jaar. Zij ko men uit vijf werelddelen en leveren het voor Internationale oecumenische conferenties vertrouwde beeld op: al le huidskleuren en rassen zijn verte genwoordigd. Een deel van de meisjes uit de Der de Wereld draagt de schilderachtige kleding van het land van herkomst; veel van de jongens zijn „medestan ders" van de „wereldbeweging" van baarden en lange haren. En daar zijn de vlotte niets meer of minder dan revolterende en in de discussie geoefende boys uit de VS; daar is dc temperamentvolle senorita uit Guatemala en daar is de gebaarde student uit Madagascar met zijn niet uit te spreken naam, die uit acht let tergrepen bestaat. Hij laat zich maar „meneer van de drie vragen" noemen, omdat hij na elke inleiding drie vragen achter el kaar pleegt testellen. Intussen zijn de communicatiepro blemen overwonnen en wijden allen zich met elan aan de zakelijke vra gen, die in wezen uitsluitend cirkelen om de verhouding rijke-arme landen. Revolutie is het steeds weerkerende toverwoord. In alle voordrachten dook het op. ook in alle daarop vol gende discussies, als enige mogelijk heid om de steeds breder wordende kloof tussen Industrielanden en Der de Wereld te overbruggen. Zal het de jonge revolutionairen lukken ook de lutherse wereldbond tot die revolutionaire gezindheid te bekeren? In elk geval bezint men zich zwaar op de te volgen prestatie- -techniekte Evian. De jongeren willen vermijden, en wie kan hun dit kwalijk nemen, dat ze door de soepel draaiende machine van de wereldvergadering vermalen worden en door het establishment van de seniores van de tafel geveegd worden. Nog weten ze niet precies hoe ze het aan zullen pakken. Of hun ideeën gehoor en ondersteuning zullen vin den, zal spoedig in Evian blijken. BRITSE PATERS: (Van onze kerkredactie) LONDEN Britse missionarissen, zo juist terug uit voormalig Biafra, hebben verklaard dat in sommige de len van dit gebied de hongersnood nog even erg is als tijden» de oorlog. Ook verklaarden zij te hebben mee gemaakt dat voedsel en medicamen ten worden onthouden aan sterven den onder hetlbovolk. Pater Raymond Kennedy, die tij dens de oorlog een groot aandeel had in het hulpwerk, verklaarde voor de Britse tv, dat drie factoren de huidige beproevingen van het Ibo-volk ver oorzaken: onverschilligheid bij de Ni- gerianen, ondoelmatigheid van de hulpverlening en kwaadwilligheid, welke laatste factor bij enkelen on mogelijk kan worden uitgesloten. In het tv-programma lazen twee dochters een brief voor van hun va der: luitenant-kolonel Philip Effiong, die de overgave van Biafra tekende nadat Ojoekwoe hem de macht had overgedragen. Hierin deelt deze hoge militair mee, dat hij sinds 21 april in de gevangenis van Port Harcourt is opgesloten. Dit in tegenstelling met de belofte der Nigerianen dat alle Biafraanse leiders amnestie zouden krijgen. vrijwillige arbeidsdienst. Een man dus, die wist waarover hij sprak, Hij werd van de culturele en socia le vragen gedreven naar de zielzorg en moest die tenslotte herleiden tot Structuren kunnen zich niet beke- de zorg hoe de moderne mens in huis en school en vakvereniging te bren gen tot een leven „onder het Woord". Het streven naar structurele veran deringen kan een onderdeel zijn van de christelijke heiligmaking. De Kerk mag niet voorbijgaan aan de grote vragen van deze tijd, zij moet mede worstelen om de juiste antwoorden te vinden. Maar niet in die vragen en ant woorden vallen de fundamentele be slissingen. Die vallen als de oproep van de Heer zelf: „Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn" weer wordt verstaan als de oproep tot de persoonlijke geloofsbelissing van de enkeling, met alle daaruit voortvloei- ènde consequenties voor de anderen, voor de samenleving in gezin, maat schappij en volkerenwereld. UTRECHT De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten telde eind vorig jaar 8650 belijdende leden. De groei bedroeg in 1969 slechts vijftig leden. Het aantal doopsleden kon niet exact vastgesteld worden, maar wordt ge schat op ruim 5450, zodat deze 47 ge meenten in totaal ruim 14.100 zielen tellen. NED. HERV. KERK 1 Beroepen te BÜrgh, mej. A. AAe Leeuwen, vlc. te Gorssel; te m ningen (vac. G. Pettinèa), G. KoC man te Bleiswijk. Aangenomen naar Ede (vac. J. de Heuvel; toez.), W. C. Hoviifl< Katwijk aan Zee, die bedankte Blauwkapel, Brakel en voor Kestfc naar Silvolde, kand. P. Lootsmfci Amersfoort, die bedankte Lathum. L Bedankt voor Wieringermeer j 1 J. W. van der Heide), M. H. Boe te Hellendoom. GEREF. KERKEN Beroepen te Dwingeloo, Joure C. A. Wielemaker) en te Zwartety kand. G. P. Wijnbeek te Lemme Erica, kand. drs. A. Hekman te SI kanaal; te Sellingen, kand. J. VrC Amsterdam. Emeritaat verleend (om geati heidsredenen) aan H. N. de Moet Dieren. e CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar StadskaF kand. R. van der Kamp te Den die bedankte voor Hillegom. r GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor' Rilland, G. J.jj den Noort te Capelle aan den l|( OUD-GEREF. GEMEENTE Aangenomen naar Aalburg, Jonge te IJsselmuiden. DRS. CH. KOETS! de kleine catechismus van de il UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 39: Welke mogelijkheden zijn er om zelf in een ontwikt Iingsland gaan werken. P ANTWOORD 39: Via kerk, overheid of bedrijfsleven. Er is de inté kerkelijke organisatie Dienst over Grenzen, Corn. Houtmanstraat J< Utrecht. Dan is er de stichting Nederlandse Vrijwilligers, Muzenstraat Den Haag, terwijl ook werelddiakonaat en zending medewerkers ui zenden. Het is heel belangrijk met welke instelling men in de ontwikkeling landen werkt. Een houding van dienstbaarheid en bereidheid tot luisteif' is eerste vereiste. Men moet zoveel mogelijk samenwerken met de kerken in het ontwil lingslanden, in het werk ook de menselijke verhoudingen verbeteren, dl criminatic tegengaan en gerechtigheid en barmhartigheid bevorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2