Kalme mars Orangisten au duizenden door Ulster Vietcong bezet stad in Cambodja „Nixon kan geen oorlog voeren Spanning voelbaar maar incidenten bleven uit Tentoonstelling attributen van wonderkind Pele Heyerdahl in Barbados Muur Kerkrade Protestantse kerken stampvol Hagepreken en rituele dansen Zes arrestaties bij krakersactie in Amsterdam Lid lo$e orangis" VS willen geheime contacten Hanoi Goudciwinnat CPJO hield geslaagde Provinciade Vechtpartij me Italianen in Gasselte Persoonlijke brief van Montgomery: MAANDAG 13 JULI 1 John Alexander, keizerlijk groot meester van de onafhankelijke Oran je Orde, zei in een interview dat de rooms-katholieke minderheid in I Noord-Ierland erop uit is de macht in handen te nemen. Als het de papisten j COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN Maand- en kwartaalabonnees krijgen een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. Een steeds meer toegepaste moderne methode. WIE GIBO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements geld naar ons bureau laten over schrijven. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien en aan z'n bank afgeven. WIE GEEN GIRO HEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor be talen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. In plaats van aan het postkantoor kunt u met deze kaart ook aan het kantoor van de krant betalen. Men kan ook als men geen giro heeft de kaart van handtekening voorzien en aan z'n bank afgeven. Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn tekening af te schrijven, valt na tuurlijk buiten deze regeling. Circa zeshonderd katholieken zijn in het afgelopen week einde van Noord-Ierland naar de Republiek Ierland gevlucht, uit angst voor de manifestaties van de Orangisten. Velen gin gen te voet. De armsten zijn ondergebracht in legerkampen. Thor Heyerdal doel bereikt BRIDGETOWN De Noorse on derzoeker Thor Heyerdahl en zijn bemanning zijn gisteren in Barbados bemanning zijn gisteren op Barba dos (in de Caribische Zee) aan gekomen met hun papyrusboot Ra-2. Hetoversteken van de Atlantische Oceaan heeft 47 dagen geduurd. De reis van 6300 kilometer is ge maakt om te bewijzen dat de Egypte- naren duizenden jaren voor de Noor mannen of Columbus de nieuwe we reld hebben ontdekt. De Ra-2 werd de haven van de hoofdstad Bridgetown binnengebracht door een sleepboot, aan boord waar van zich Heyerdahls vrouw en 17-ja- rige dochter bevonden. Verscheidene zeil- en motoerboten waren ter be groeting uit gevaren. De bemanning -bestaat, buiten Heyerdahl, uit een Egyptenaar, een Italiaan, een Japanner, een Mexicaan, een Marokkaan, een Amerikaan en een Rus. KERKRADE Inwoners van Kerk rade kunnen voortaan weer winke len in het Duitse Herzogenrath. Na een hardnekkige strijd hebben beide gemeenten van Den Haag en Bonn gedaan gekregen, dat de 40 centime ter hoge betonnen muur, die de grensstraat door midden deelt, op twee plaatsen is doorbroken, zodat zij zon der de douane te hoeven passeren bij elkaar op bezoek kunnen. De doorbraak werd zaterdag vrolijk gevierd met vlagvertoon en het op treden van zowel Duitse als Limburg se muziekkorpsen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BELFAST Overal in Noord-Ierland werden vandaag de tra- ditionele herdenkingsoptochten gehouden om de uiteindelijke over winning van de protestanten op de katholieken te vieren. Dat ge- beurde weliswaar 280 jaar geleden koning stadhouder Willem III, „King Billie" genoemd, versloeg toen z'n schoonvader, de naar Frankrijk gevluchte Engelse koning Jacobus II bjj de rivier de Boyne maar dit verhinderde niet dat men dit feit nog herdacht alsof die betreurenswaardige godsdienstoorlog nog werkelijkheid I was. Memoires De Gaulle PARIJS Het eerste deel van dc j memoires van generaal De Gaulle uit de na-oorlogse periode. „Le renou- i veau", zal waarschijnlijk tegen het einde van het jaar verschijnen, aldus I hebben zijn uitgevers meegedeeld. Deze memoires, „Memoires de l'es- poir" zullen behalve „Le renouveau" handelend over de periode 1958-1962, i „l'Effort" (1962-1965) en „Le terme" (1966-1969) omvatten. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Er deden zich geen noemenswaar dige incidenten voor die paapse vijanden van de calvinistische fana tici. waren kennelijk thuis gebleven maar de spanning voelde aan als een tussen de vingers aangetrokken elastiekje. Zwijgend, met opgeheven hoofd en met een gezicht alsof ze zich voor een kruistocht hadden aangemeld, mar cheerden ongeveer honderdduizend protestanten door de steden van Amsterdam hield zaterdag zijn kraakdag. Er werd een doodkist rondgedragen met alle volkshuis vestingmaterie erin, die men be graven wilde, (foto boven) maar dat mocht van poiltiewege niet. Men nam de doodkist in beslag en arresteerde de dragers (foto onder. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zaterdagmiddag zes jon gelui gearresteerd, die zich op een of andere wijze misdroegen tijdens een krakersactie in de hoofdstad. De zes behoorden tot een groep van j honderd jongelui, die in optocht de I binnenstad was doorgetrokken, om I een groot aantal woningen te kraken. Na enkele uren waren zij echter uit J elkaar gegaan zonder een pand we- j derrechtelijk te zijn binnengedron- j gen. De krakersactie was op touw gezet door de Amsterdamse kabouters. Sommige jongelui hadden bakfietsen en auto's meegenomen, beladen met bedden, kleding en andere huisraad. Er werd ook een witte doodkist mee genomen. Daarmee wilden ze het Bu reau volkshuisvesting van Amster dam symbolisch ten grave dragen. Op het Weteringcircuit greep de poli tie echter in. Er werden tijdens deze demonstratie rookbommen naar poli tiewagens gegooid. In Noord-Ierland zijn de feeste lijkheden rond de herdenking van de slag aan de Boyne aan de gang. Onder het wakend oog van de Britse soldaten begeeft in Belfast een optocht zich naar de plaats waar ds. Paisley zijn her denkingsrede zal uitspreken. Noord-Ierland. I>e helft trok door de hoofdstad Belfast, die eruit zag alsof j hij belegerd was. Grimmig Gisteren had de kerkelijke herden king plaats van dit provocatieve pro testantse feest. Ondanks de bolhoeden en de Eden-hats, de witte handschoe nen, de oranje sjerpen en de op mars- temp» gespeelde gewijde muziek, maakten de vele kilometers lange stoet Orangisten een grimmige in druk. Dat kwam minder door de getrok ken sabels van de vaandel wachters of door de piketten en hellebaarden, die waren meegevoerd, dan door de met prikkeldraad afgezette straten. Het wemelde daar van zwaar gewapende militairen die tientallen pantserwa gens achter de hand hielden, en ook van onverstoorbaar op wacht staande politiemannen. De elkaar dicht op de hielen vol gende bands en pijperkorpsen hadden nogal wat last van elkaar. Niemand scheen zich er echter aan te storen dat het strijdlustige „Onwards Chris tian Soldiers" wel eens werd over stemd door andere muzikale omlijs tingen als „Blijf bij de Heer" of „Veilig in Jezus' armen". Evenmin werd als een storend ele ment beschouwd dat de hekkesluiter van deze protestantse marsen een sandwichman, die de tekst „Het bloed van Jezus Christus reinigt u van alle zonden" op z'n witte vest geschilderd had, precies onder de loop van een mitrailleur liep van een langzaam meerijdende legerjeep. •fe Stampvol In heel Ulster waren de protestant se kerken gistermorgen stampvol. Met woorden, die nog nauwelijks aansluiting bij dit feit vonden, werd de band met de Britse Kroon gepre zen, terwijl de vermeende dreiging van rooms-katholieke ziide met kre ten als „No surrender" (geen over gave) werd afgedaan. De paus werd hier en daar afgeschilderd als een giftige slang, die via de rooms-katho^ lieke Republiek Ierland de protestan ten in Ulster op de kineën wilde dwingen. Hagepreken waren er ook. Voor de zogenaamde Onafhankelijke Oranje Orde de Orangisten zouden geen goede protestanten zijn, als ze niet van onder tot boven verdeeld waren hield de volijverige demagoog en papenhater, het Lagershuislid ds. Pa- isley, een groedvolle speech. Met trots noemde hij zich een rechtlijnige pro testant. die zich altijd op de grote waarheden van de Reformatie ba seerde. De Sunday Telegraph bepaald niet rooms-katholiek, meldde gistermor- j gen dat de god van de Orangisten bijzonder veel lijkt op een door pri mitieve stammen vereerde totempaal, oranje van kleur en met roodwitblau- j we strepen. •fa Deportatie in Ulster niet beviel, zo zei hij, dan moesten ze maar naar de Ierse Repu bliek verhuizen. Hij en zijn ten zouden er niets op tegen him medewerking te verlenen aan een eventuele deportatie. Het bijna rituele dansen rond de bonfires, de vreugdevuren, vond in de nacht van zaterdag op zondag plaats. In de Shankhillwijk, waar bijna van elk huis de Engelse vlag wapperde, en waar erepoorten waren opgericht met afbeeldingen van een op een vu rig ros zittende „King Billie", waren de vlammen het hoogst. Meer dan eens moesten de brandweerlieden de elf aangestoken vuren bezweren, om dat de omliggende panden erdoor verteerd dreigden te worden. Zowel de protestantse premier Chi- chester-Clark van Ulster als de rooms-katholieke premier Lynch van Ierland hadden tot kalmte, tolerantie en het vermijden van provocaties ge maand. „De wereld kijkt naar u", luidde een waarschuwing, „laat u niel vermijden tot gewelddaden". Het klonk allemaal heel mooi, vooral uit de mond van twee voor aanstaande politieke leiders, maar beiden hebben zich in deze middel eeuwse aandoende godsdienststrijd die overigens de dringende noodzaal van sociale hervormingen tot achter grond heeft, zwaar gecompromitteerd. Premier Lynch door zich onge nuanceerd achter de rooms-katholie ke minderheid van Ulster op te stel len zo sterk zelfs dat hij er door Londen van beschuldigd wordt zich in de binnenlandse aangelegenheden van een buurstaat te mengen en premier Chichester-Clark door het feit, dat hij lid is van een van de Oranjeloges, en vandaag tijdens de grote Oranjedemonstratie in Belfast meemarcheerde. In Noord-Ierland waren vandaag zo'n 18.000 militairen en politieman nen op de been, diè veiligheidsmaat regelen hadden getroffen alsof het de mogelijkheid van een opstand gold. De enige cultuur, die in dit trieste, door werkloosheid geteisterde Ulster bedreven wordt, namelijk het drin ken van bier, was verboden, althans in openbare gelegenheden. i hebben O PHNOM PENH Ruim dui zend militairen van de Vietcong en van Noord-Vietnam zijn er gisteren, na een zware strijd van twee dagen, in geslaagd de Cambodjaanse stad Kirirom, 90 km ten zuidwesten van Phnom Penh, te bezetten. Een klein garnizoen van het Cam bodjaanse leger dat zich aanvankelijk geducht tegen de aanvallers verzette, is uit de barakken verjaagd en heeft zich vervolgens in de heuvels rond de stad verschanst. Het Cambodjaan se opperbevel in Phnom Penh heeft troepen naar de bezette stad gestuurd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers, die in Lon den besprekingen voerde met premier Heath, zei gisteren, dat het één mil joen tellende leger van Zuid-Vietnam gereed is om de Cambodjanen te hel pen. Voor de eerste maal werken de vier landen in dit deel van de wereld Laos, Zuid-Vietnam, Thailand en Cambodja, samen "tegen de gemeen schappelijke vijand", aldus Rogers. Rogers zei verder dat de VS mis schien zullen streven naar meer ge heime contacten met de regering in Hanoi om de impasse in de Parijse vredesbesprekingen te doorbreken. In Saigon is bekendgemaakt dat zaterdag enige kilometers van de ge demilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Vietnam een wapenopslag plaats was ontdekt met 143 lijken van Vietcongstrijders. Zij zouden zijn om gekomen tijdens een bombardement van B-52 bommenwerpers. Een twee de munitiedepot werd 125 km ten noordoosten van Saigon, niet ver van de Cambodjaanse grens, gevonden. Het Noordvietnamese blad Nhan i Dan weet te melden dat in het Zuid- j Vietnamese kamp Phu Loi duizend ge- j BOSKOOP Zowel het voetb; als het volleybal-elftal van 1 streekverband Gouda is zaterd winnaar geworden op de jaarlijl ontmoetingsdag, de Provinciade van de Christelijke Plattelands Jc geren Organisatie. Deze elftallen n gen zaterdag 5 september in Ede de landelijke CPJ-sportdag de pi vincie Zuid-Holland vertegenwoori gen. Aan het voetbaltoernooi namen e tallen van de streekverbanden 1 blasserwaard/Vijfheerenlanden, Gc da, Rijnstreek en de Zuidhollanc Eilanden deel. Aan het volleybaltoi nooi bovendien een team van De land. Een geheel andere wedstrijd bets de beoordeling van zwartbontvee. deelnemers moesten de kennmerke de eigenschappen noemen en wie 1 dichtst de beoordeling van de ju benaderde was winnaar van e nieuwe wisselbeker omdat de vori verleden jaar definitief in het be kwam van de heer J. Kortlever i Noordeloos. Nieuwe winnaar werd de heer J. Vonk uit Goudriaan. Na de lunchpauze werden persoo lijke behendigheidswedstrijden houden. Zo was er een spectaculai auto-behendigheidswedstrijd voor d mes en een vierkamp bestaande wagenrennen, tandemfietsen, zak! pen-met-hindernissen en estafetl loop. Dank zij de grote deelname aan le onderdelen en de goede organisa had de sportdag een geslaagd verlot Burgemeester G. W. baron van D dem en wethouder Booij woonden middags een belangrijk deef van wedstrijden bij. De Provinciade '70 werd beslót met een cabaretavond in de beurs! van Florida, waar het Muzevalcab ret uit Utrecht en de Tyroler Alpe roseKapel optraden. GASSELTE Ongeveer vijftj Italianen hebben gisteravond een re ravage aangericht in café Adaj le Gasselte (Drente). Stoelen werq door de ruiten gegooid, glaswtl flessen en asbakken gingen tegen] vloer. In hotel 't Olde Hof hadden inJ ners van Stadskanaal en Mussell naai zich 's middags geergerd aanl manier waarop een Italiaan op I stoel was gaan zitten. Een vechtpa] ontstond, waarbij de Italiaan dal werd afgetuigd. 's Avonds kwamen de Italianen e van de mannen tegen, die naar 1 dachten 's middags één van hen L afgedroogd. De Italianen sloegen r boel kort en klein. Na afloop vluchtten ze. Men echter het kentekennummer van I auto te noteren. De eigenaar bil geen onbekende bij de politie te zijf DJAKARTA Het Indonesia leger heeft een ondergrondse comnj nistische beweging in Djakarta opj rold en mensen gearresteerd daartoe zouden behoren. Dit heeft vangenen zijn vergiftigd. In het kamp Con Son zouden 800 mensen met ma chinegeweren zijn afgemaakt. In de provinciale gevangenis van Tay Ninh woordvoerder van het garnizoen zouden volgens Nhan Dan honderd de hoofdstad meegedeeld. Hij zei, gevangenen met springstof zijn ge dood en in de gevangenis van Thu Due 1.400 vrouwen op een afschuwe lijke wijze zijn gemarteld. de verdachten tijdens het verhji hadden meegedeeld, dat zij van pi waren studentenorganisaties en Bt jak-bestuurders te beïnvloeden. SANTOS Pele, 's werelds grootste voetballer, heeft er in toegestemd dat sommige van zijn meest geliefde attributen scheep gaan naar Londen voor een inter nationale voetbaltentoonstelling. Als enige voorwaarde heeft Pele gesteld dat zijn voetbalplunje goed verzekerd en bewaakt wordt, Pele stelde zelf de verzeke- ringswaarde van zijn uitrusting vast: 30.000 dollar voor het Santos shirt met nummer tien. waarin hij zijn duizendste doelpunt scoorde. Eenzelfde bedrag voor de broek die hij toen droeg. 60.000 dollar voor de gouden kroon die hem voor de wereld kampioenschappen in Mexico werd aangeboden. 30.000 dollar voor het Brazi liaanse nationale shirt waarmee Pele in Mexico speelde. Eenzelfde bedrag voor de broek die hij toen droeg. 60.000 dollar voor het paar voetbalschoenen dat hij bij de wereldkampioenschappen van 1966 in Zweden droeg. 60.000 dollar voor de bal waarmee hij zijn duizendste doelpunt maakte. WASHINGTON „Pr-ident Nixon is totaal ongeschikt om op perbevelhebber te zijn van de Amerikaanse strijdkrachten. Zijn kennis van oorlogvoering is nihil.'" Aldus Montgomery, de voormalige opperbevelhebber van het Britse acht ste leger, in een brief aan de Ame rikaanse industrieel Cyrus Eaton. Verder schrijft Montgomery dat de taak van de president is. het kiezen van goede generaals en het verstrek ken van politieke en strategische in structies aan hen. De oorlogvoering moet hij aan de generaals overlaten. Montgomery herinnert aan de moei lijkheden van president Lincoln bij het beëindigen van de Amerikaanse Zaterdag bood de N Fifth Avenue een uniek spel. Er was geen auto te men. Burgemeester Lindsay namelijk (als experiment) verkeer verbannen uit straten. burgeroorlog. Lincoln vond in de geschikte deneraal en liet aa de oorlogvoering over. Zelf zich terug in zijn eigen sfeer, lijk de politieke vraagstukken. Mi gomery betreurt dat Nixon nietfcj zo handelt. Nixon zou in moeten zien, enige oplossing om aan dc in Vietnam een einde te politieke oplossing is. Montgomery zei dat het hier volkomen persoonlijke brief die nooit gepubliceerd had worden. Men vermoedt dat inhoud van de brief openbaar Ife gemaakt om zijn eigen mening de oorlog in Indochina te staven]

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6