vertoornde wielervorst We moeten lief zijn voor elkaar Juichende Rini :Tour in cijfers \mi Wagtmans' triomf Ada Kok onttroond Problemen rond Roger Magnusson j Boze Eddie Merckx wenstte geen commentaar te geven in zinderend Montpellier Sprekende zege FC Utrecht Wagtmans en Zoetemelk: Tourallerlei van 't weekend MAANDAG 13 JULI 1970 ^[TET is zover. Nederland heeft een etappewinnaar. Rini Wagt- etl mans, die na de komst van De Smokkel weer „moraal" heeft, torgde zaterdag in Montpellier voor een feestje bij de Willem Il'ers. Juichend overschrijdt hij de meet. uitslag van de vijftiende etappe is: l. mans (Ned-Vissers 3 uur 52 minuten en iconden met tljdsvergc-eding 3.53.38; 2. 3 (Ita-Albani) zelfde tijd. met tljdsver- ling 3.53.48, 3. Nassen (Bel-Schotte) z.t. tijdsvergoeding 3.5J.53. 4. Dolman •Vissers). 5. Guimard (Fra-Caput). 6. -Jhohl (Wdl-Caput), 7. Van den Berghe 'l-Driessens), 8. Zoontjens (Ned-Peters), ljlenfatto (Ita-Glgantl), 10 Stevens (Ned- ^rs). 11. Schleck (Lux-De Muer). 12. Rijckeghem (Bel-Coois), 13. Godefroot Pezzi), 14. Mogens Frey (Den-De Grl- y), 15. Mascaro (Spa-Ltmgarica). 16. Po- 4 (Ita-Glgantl), 17. Zoetemelk (Ned- •tte), 18. Tumellero (Ita-Martlnl), 18. ,nte (Ita-Giganti), 20. Perln (Fra-Ca- l 21. Aimar (Fra-Stablinsky). 22. Van «rijk (Ned-Vlssers), 23 Genet (Fra-Ca- 14. Ottenbros (Ned-Vissers), 25 Gosta •rson (Zwe-Martini). 33 Merckx (Bel- sens), 39. Poulidor (Fra-Caput), 46. 'mpe (Bel-Stabllnsky:, 49. Van den he (Bel-Albani), 50 Hoogerhelde I-Vissers). 59. Janssen (Ned-De Muer). dezelfde tijd als Waetmans 3.53.58. 61. a (Spa-De Muer) 3.54.14. 67. Beugels •Schotte). >8. Benjamins (Ned-Peters>. an der Vleuten (Ned.-Vissersi, 100. Via- (Ned-Peters). aller, dezelfde tijd as 3.54.14. 105. Rentmeester (Ned-Peters) ploegenklassement van de vijftiende e ls: 1 Vissers (War.tmans. Dolman. Katwijk) 11 uur 41 minuten 54 secon- I (27 pnt). 2. Caput (3i pnt). 3. Giganti pnt). 4. Schottc (54 pnt; 5. Cools zelfde I (C9 pnt). 13. Peter 11.42.10. riNTERTHUR FC Utrecht, ft in Zwitserland een sprekende rwinning behaald op de FC Win- ':hur in de wedstrijdreeks uit de •toto-competitie. Na een ruststand 2=M3 wont de FC Utrecht met de eerste helft ging de strijd Ïwel gelijk op met een tamelijk lelend spelbeeld. Beide ploegen gen een aantal doelrijpe kansen. Winterthur liet die ongebruikt. Utrecht niet. Steen Olsen opende score in de negende minuut en k voor rust verdubbelde Van de lenallen de voorsprong. Ja rust bleken de Utrechters tech- h en conditioneel ten minste een sse sterker. In vijf minuten tijd listen Van de Merkt (64 en 68) en •enendijk (66) de strijd. Na het ste doelpunt van Van der Merkt j orde Konietzka tegen. Er waren toeschouwers. De uitslag van de zestiende etappe ls: 1. Van Vllerberghe (Belg-Martini) 8 uur 21 minuten en 12 seconden met bonificatie 8.20.52. 2. Benfatto (ït-Giganti) z.t. met bon. 8.21.02. 3. Frey (Denm-De Gribaldy) 8.21.56 met bon 8.21.51, 4. Rlotte (Fr-Stablinsky) 8.21.56. 5. Guerra (It-Pezzi,6. Huysmans (Belg-Driessens), 7. Ottenbros (Ned-Vissers). 8. Bruyere (Belg-Driessens). 9. v. d. Vleu ten (Ned-Vissers). 10. Gonzales (Sp-Langa- rica) uilen dezelfde tijd 8.21.56. De uitslag van de etappe ls verder: 11. Godefroot (Belg-Pezzi) 8.22.15, 12. v. d. Berghe (Belg-Driessens). 12. Van R.vckeg- hem (Belg-Cools). 4. Guimard (Fr-Caput). 15. Basso (It-Albanl), 16. Wolfshohl (WDld- -Caput). 17. Wagtmans (Ned-Vissers) allen dezelfde tijd 8 22.15. Vervolgens het grote peloton in 8.22.15 met uitzondering van: 99. Van Katwijk (Vissers) 8.23.29. 100. Benja mins (Peters) 8.24.25, 104. Rentmeester (Pe ters) 8.24.43. 104. Hoogerheld (Vissers) 8.26 14. Het algemene klassement na de zestiende etappe is: 1. Merckx (Belg-Driessens) 73.49 48. 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 9.26. 3. Wagtmans (Ned-Vlssers) op 12.09. 4. Pet- tersson (Zwe-Martini) op 12.21. 5. Pouulldor (Fr-Caput) op 14.06, 6. v. d. Bossche (Belg- Albanl) op 15.09. 7. v. Impe (Belg-Stablins- ky) op 15.12. 8. Galdos (Sp-Langarlca> op 15.15. 9. Pintens (Belg-Cools) op 16.15. 10. Houbrechts (Belg-Pezzi) op 17.33. 11. Zube- ro (Sp-Langarlca) op 17 34 12. Aimar (Fr- Stablinsky (op 17.47. 13 Delisle (Fr-Plau- d)op 18.03. 14. Ziliolt (It-Driessens) op 19.15. 15. Van Neste (Belg-Cools) op 20.02. 16. Agostinho (Part-De Gribaldy) op 21.08. 17. Balmanion (It-Pezzi) op 2; 25. 18. Panizza (It-Pezzi) op 22.58. 19. Schiavon (It-Pezzi) op 23.38. 20. Gandarias (Sp-Langarica) op 25.22. 21 Schleck (Lux-De Muer) op 25.47. 22. Mori (It-Pezzii op 31 43. 23. Dolman (Ned-Vissers) op 36.37. 24. Laboudctto (Fr- Caput) op 36.53. 25. Dumont (Fr-Plaud) op- 37.30. 33 Janssen op 44.33. 39. Van der Vleu ten op 51.07. 52. Steevens op 1 04.47. 53. Vlanen op 1.05.28. 75. Van Katwijk op 1.31.05. 85. Zoontjens op 1.36.31. 87. Otten bros op 1.39.07. 91. Beugels op 1.42.14, 101. Rentmeester op 2.17.33. 102 Benjamins op 2.18.29, 103. Hoogerhelde op 2.21.25. TOULOUSE Op de sintelbaan van Montpellier, waar een handvol toeschouwers aanwezig was bij de aankomst van de vijf tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, klonk het Wilhelmus. Ter ere van de 23-jarige Rini Wagtmans, die een opmerkelijk herstel in de Alpen had besloten met de ritzege in de eerste vlak ke etappe tussen Alpen en Pyreneeën. De eerste ritzege ook van een Nederlander in de tour na die opwindende slotdag van de grande bouclé in 1968, toen Jan Janssen in de tijdrit naar Vin- cennes nog de Belg Herman van Springel als leider in het alge meen klassement onttroonde. De Nederlandse driekleur ging weer eens in top. Omdat Rini Wagtmans aan een kleurloze rit door de Vaucluse, Gard en de Heralt, waar de hitte als een klamme deken over de karavaan lag, een enerverend slot had gegeven. Een verrassend slot ook. Want het was niet de bedoeling van de grote machthebber in de karavaan geweest dat Wagtmans zou gaan winnen. Er was een bepaalde overeenkomst. Merckx zou een zege van Dolman, Ottenbros of Van Katwjjk niet in de weg staan. Het betekende alleen dat zijn mannen in de slotfase die bepaalde leden van Willem II/ Gazelle niet zouden dwarsbomen. Maar Wagtmans? Merckx was woedend over de cou pe van de Brabander, die door de bonificatie de Zweed Gösta Petterson van de derde plaats in het algemeen klassement verdrong. De Belg liet het te duidelijk blijken. Hij reed nijdig weg, vermeed alle moeilijke vragen. De uitdrukking op zijn gelaat sprak echter boekdelen. "Het is niet te gelo ven", zei de nerveus rondlopende Ton Vissers. "Merckx is werkelijk nog al tijd bang voor zijn gele trui". Wagtmans trok zich er weinig van aan. Hij vertelde rustig hoe hij de laatste tien kilometer van de koers, nadat eerst Dolman en vervolgens Ottenbros vergeefs hadden getracht weg te komen, voornamelijk rustig tussen de wielen was gebleven. "Zo kon ik mijn krachten sparen". Wel had Wagtmans aangehaakt toen Aimar, Panizza, Godefroot, Gonzales en Basso nog hadden getracht de be slissing te forceren. Want Wagtmans wilde ook geen risico nemen. Het kwam de Brabander echter beter uit dat de Faemino's als gewoonlijk rege lend optraden. "Tenslotte lanceerde Jan van Katwijk voor mij de spurt". Eenvoudig Het klonk allemaal zo eenvoudig. Maar Wagtmans had bepaald uitge kookt gereden en veel risico genomen. Vooral toen hij als eerste "de sintel- baan opstormde met de supersprin ters Walter Godefroot en Jan Janssen in zijn kielzog. Ook Jan van Katwijk en Evert Dolman waren in de buurt ter bescherming voor zover dat moge lijk was. Maar Wagtmans had geen hulp meer nodig. Hij reed zo vakkun dig door de gevaarlijke bochten dat hij hoogstens enkele centimeters van zijn voorsprong verloor. De concur rentie moest risico's nemen. De gevol gen bleven niet uit. Eerst ging Jan Janssen onderuit ("het blijft altijd link, zo'n aankomst op de sintels"), op het laatste rechte eind gleed ook Go defroot weg en sleepte Van Katwijk mee, maar ook zonder die val zou Wagtmans hebben gezegevierd, want Godefroot lag duidelijk in geslagen positie. Rini Wagtmans had, nadat hij in het voorjaar in de Ronde van Spanje twee ritzeges had geboekt en vervol gens wegens een knieblessure enige tijd uitgeschakeld was geweest, zijn opmerkelijke opmars van de laatste dagen (een zesde plaats in Grenoble, de tweede prijs in Gap, een schitte rende vierde plaats op de Mont Ven- toux) via die etappe-zege in Mont pellier ondubbelzinnig bevestigd. "De verantwoording heeft in het begin van de Tour geloof ik te zwaar op mij gedrukt. Vorig jaar ging het allemaal spelenderwijs, nu moest ik die zesde plaats in het eindklasse ment van 1969 ook waar maken en dat ging aanvankelijk moeilijk". Wagtmans is altijd zeer openhartig. Zo had hij voor het vertrek van de Willem II/Gazelle ploeg naar de Tour laten weten dat hij beslist niet door de Spanjaard José Vidal. di e een enigszins schemerachtig dopingverle- den heeft, gesoigneerd wilde worden. Na Grenoble echter, toen de spe ciaal voor Wagtmans meegekomen Leen Jansen door Vissers naar huis werd gestuurd omdat er een soigneur moest afvallen, veranderde Wagt mans van gedachten. "Die man is me enorm meegevallen. Voor die rit naar Grenoble stond ik voor de keus, of liever gezegd, ik had geen keus. Ik Janssen (Ned) 105, 4. Basso (It) 95. 5. Waxt- mans (Ned) 93. 8. Steevens (Ned) 71. 9. Dol man (Ned) 50. Algemeen bergklassement: 1. Merckx (Belg) 84 punten. 2. Gandarias (Sp) 74,- 3. v. d. Bossche (Belg) 53. 4. Schiavon (It) 46. 5. Petterson (Zwe) 44, 10. Wagtmans (Ned) 24. Algemeen ploegenklassement: 1. Langa- rica 747.10.56, 2. Pezzi ?47.r.25, 3. Driessens 247.14.05, 4. cools 247.17.19 5. Stablinsky 247.25 37. 8. Vissers 247.40.25. 15. Peters 249.51.08. kon of door Vidal gemasseerd wor den, of zonder massage op de fiets stappen. Nu denk ik anders over die man. Hij is veel sympathieker dan ik had gedacht. Hij geeft ook blijk van een grote eraring". Vakkundig Op de massage-kamer gaf Wagt mans zich dan ook na korte tijd vol ledig over aan de vakkundig kne dende, aaiende en strelende handen van Vidal, die zijn overwinniné in het conflict met Wagtmans nog wel even wilde onderstrepen: "Als Rini tien dagen eerder zo gemasseerd zou zijn dan had hij nu niet op twaalf minuten achter Merckx gestaan, maar hoogstens op vier". Er werd om deze opmerking gelachen. De Span jaard meende het echter ernstig. "Dan was Rini in de goede uitgangs positie geweest om in de Pyreneeën eventueel de Tour te winnen. Dat Merckx geen supermens is, bleek op de Mont Ventoux. Zo'n inzinking zou hij best nog eens kunnen krijgen", aldus de Spanjaard. Beneden in het hotel werd een feestje opgebouwd. De etappe-zege van Wagtmans, het veroveren van de eerste prijs in het dag-ploegenklasse- ment, de derde plaats ook van Rini in het algemeen klassement, waren re denen te over om een fles champagne open te trekken. Ottenbros zat er wat verdrietig bij. Hij had gehoopt in de plaats van Wagtmans zijn regenboog- trui eindelijk eens waar te kunnen maken. Hij moest nu zijn heil zoeken in de rit van zondag, de langste en tevens ook de saaiste etappe van de Tour, van Montpellier naar het van hitte zinderende Toulouse. Het lukte weer niet. Te laat Toen de Willem Hers in de aanval gingen was het te laat. De uit tocht van Jos van der Vleuten en Harm Ottenbros tegen het einde van de etappe, in het gezelschap van Riotte, Mogens Frey, Guerra, Gonza les Bruyere en Huysmans begon pas toen de Italiaan Benfatto en de in Italiaanse dienst rijdende Van Vlier- berghe ruim een halve minuut voor lagen. Die marge was te groot voor de Nederlanders. Op de wielerbaan in Toulouse won Van Vlierberghe ge makkelijk van de maar weinig tegen stribbelende Italiaan en maakten de Nederlanders in de strijd om de der de plaats een foutje. Van der Vleuten sleurde namelijk teveel aan de kop van het groepje, waardoor Ottenbros nauwelijks het tempo kon volgen. Toen De Vleut afstopte, kon de we reldkampioen zich nog wel iets naar voren werken, maar verder dan de zevende plaats bracht hij het niet. Er werd niet lang over getreurd. "Er ko men nog meer vlakke etappes", zei Ottenbros hoopvol,De kleine man uit Hoogerheide geeft het niet gauw op. MARSEILLE De transfer van Roger Magnusson van Juventus naar Olympique Marseille is nog niet rond. Marseille bezit slechts 300.000 gulden, de helft van de gevraagde transfers om. De Franse club heeft Juventus verzocht om de optie van de club op de Zweedse buitenspeler met t wee weken te verlengen. In die tijd hoopt Marseille van zijn supporters de ont brekende 300.000 gulden bij elkaar te krijgen. SANTA CLARA De zeventienjarige Amerikaanse scholiere Karen Moe heeft zaterdagavond bij internationale zwemwedstrijden in Santa Clara (Cal.) het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Karen Moe maakte een tijd van 2 minuten 20,7 seconden en bleef daarmee drietienden van een seconde onder het wereldrecord dat Ada Kok op 25 augustus 1967 vestigde in Blackpool. De Nederlandse maakte de tijd van 2 minuten 21 seconden echter op de 220 yards, waardoor zij destijds ruim 1 meter 15 meer zwom. Ada Kok behoudt haar wereldrecord op de 220 yard». - TOUIOUSE Er gaat een gerucht door de karavaan dat Joop Zoetemelk volgend jaar voor Willem II Gazelle zal gaan rijden. Zekerheid is over deze eventuele transactie niet te verkrijgen. Zoe temelk zelf houdt zich bij vragen van de domme. Begrijpelijk, want in de eerste plaats loopt zijn con tract met Mars/Flandria pas op 31 december van dit jaar af, maar daarnaast zou zijn marktwaarde uiteraard enorm stijgen, wanneer hij er in zou slagen de tweede plaats in de Tour de France achter Merckx tot in Parijs te blijven bezetten. Ook Ton Vissers blijft op de vlakte. „Natuurlijk zou ik Joop Zoetemelk graag in mijn ploeg hebben, wie niet. Niet alleen vanwege zijn kwaliteiten als coureur, maar ook omdat hij een uitermate nette jongen is. Hij past wat dat betreft precies in mijn straatje. Of er al onder handeld is wilde Vissers niet zeggen. Elkaar ontzien Opmerkelijk in deze affaire waren zaterdag wel de uitlatin gen van Wagtmans en Zoete melk ten opzichte van elkaar. Wagtmans, nadat hij de rit van Carpentras naar Montpellier had gewonnen en door de bonifica tie naar de derde plaats, achter Merckx en Zoetemelk, was op geklommen, zei: „Ik hoop dat Joop Zoetemelk goed blijft rij den. Want als ik de tweede plaats moet veroveren ten koste van een landgenoot, dan zal ik toch niet tegen hem in de aan val gaan. Ik geloof namelijk dat we elkaar beter kunnen ontzien dan elkaar vermoorden. Joop moet echter niet denken dat ik een ploegmaat van hem ben. feest moet echter dan nog pas beginnen, want achttien kilome ter na de top van de Peyresour- de begint de karavaan aan de Aspin, die slechts 1489 meter hoog is, maar zwaar genoeg is bevonden om bij de eerste cate gorie te worden ingedeeld. Kort na deze berg begint dan de laatste en beslissende klim naar het wintersportoord La Mongie, dat op 1770 meter hoogte te gen de Tourmalet gekleefd ligt. Vooral wanneer het warm is zo heet bijvoorbeeld als de laatste dagen zullen de tijds verschillen bij deze aankomst bijzonder groot kunnen zijn. De verwachting is dan ook alge meen dat in deze etappe de be slissing over de tweede plaats valt. Daarbij lijkt Rini Wagt mans, gezien zijn prestatie op de Mont Ventoux, iets in het voordeel ten opzichte van Joop Zoetemelk. Maar deze heeft in feite nog geen trap teveel ge daan en zou weieens voor een verrassing kunnen zorgen. Niet minder ztvaar DE rif van woensdag, van Bag- neres de Bigorre naar Mou- zie ik het somber in. Wat heb ik in feite nog in deze Tour te zoe ken? Als je demarreert gaat er steevast een Faemino' mee." Misschien zal Janssen toch door zetten. Hij had zondag een slechte bui, omdat hij 's nachts niet goed had geslapen. Hij had veel last gehad van een schaaf wond aan zijn linkerzij, die hij zaterdag bij het oprijden van de sintelbaan van Montpellier, waar Rini Wagtmans zegevier de, had opgelopen. Toen was Janssen in een bocht onderuit gegaan. Geen inzinking HET valt niet mee als Je Merckx heet, om toe te geven dat je op de Mont Ventoux je kunnen hebt overschat. De Belgische ve dette, die op die verschrikke lijke berg na zijn overwinning in elkaar stortte, heeft er een hele nacht over liggen piekeren om een verklaring te vinden. Zaterdag, in de rit van Carpen tras naar Montpellier, ging hij onderweg bij een aantal beken den buurten, om zijn uitleg van de affaire te geven. „Ik heb ko- Rini Wagtmans had zaterdag alle reden zich gelukkig te voelen. Niet alleen was de zege hem in Montpellier, maar er waren tevens kussen van enkele charmante majorettes. Hij zal zijn tweede plaats wel zelf moeten bevechten." Joop Zoetemelk, onkundig van de woorden van Wagtmans, zei na de zege van de Braban der: „Als Rini mij klopt in de strijd om de tweede plaats, is hij sterker geweest dan ik. Maar ik zal hem goed partij geven." Het klonk allemaal te lief. Zou Zoetemelk dan toch al gepolst zijn voor Willem ll/Gazelle? Het zou niet de eerste keer zijn dat er tijdens de koers zaken zou den zijn gedaan. DE komende drie dagen zullen overigens wel be slissend zijn voor het eindklas sement voor de 57ste Tour de France, waarin de Nederlanders Joop Zoetemelk en Rini Wagt mans, na Eddy Merckx, de tweede en derde plaats be zetten. Want na de rit van maandag van Toulouse naar Saint Gaudens, over een geacci denteerd parkoers, met enkele kleine, maar venijnige klimme- tjes, wacht dinsdag en woens dag het grote gevecht op de Py- reneeënreuzen, die in deze Ron de van Frankrijk aanmerkelijk hoger zijn dan de bergen in de Alpenritten. Moeilijkste MEN mag rustig aanne men dat de etappe van dinsdag verreweg de moei lijkste van deze Tour wordt. Dan moeten de renners vanuit Saint Gaudens na 24 km al beginnen aan de klim naar de top van de Col de Mente (1350 meter en tweede categorie) en wacht na 65 km. in Bagneres de Luchon de klim naar de Col de Peyre- sourde (1563 meter en even eens tweede categorie). Het renx ville Nouvelle, is zeker niet minder zwaar wat het klimmen betreft, maar de lange uitloop na de grimmige Aubisque (bij na 80 km) kan alle verschillen op de top weer ongedaan ma ken. Deze rit over de Tourmalet (met 2113 meter het „dak" van de Tour), de Col de Soulor, dit jaar het strijdperk van de herin- neringsprijs Henri Desgranges, de stichter van de Tour en de Aubisque (171 Ometer) is overi gens vrijwel authentiek aan die van het vorig jaar. Toen kwam Merckx als winnaar te voor schijn, met een winst van bijna acht minuten, terwijl hij op de Aubisque slechts zeven minuten had voorgelegen. Het is dus blijkbaar mogelijk om in die uit loop een voorsprong te vergro ten, maar dan moet je wel Eddy Merckx heten. Pessimistisch NOG geen twee jaar nadat hij zegevierden de baan van Vincennes opreed, ziet Jan Janssen de nabije toekomst met pessimisme tegemoet. Op de slecht bezette wieler baan in Toulouse, vroeg hij zich zondag af hoeveel slachtoffers de Pyreneeën in de komende dagen zullen ver gen. „Want er zitten er heel wat slecht bij. Ook voor mezelf medie gespeeld. Ik had hele maal geen inzinking. Maar toen ik al die verslaggevers op me toe zag hollen, nadat ik al bij de r*adio en de televisie geweest was, heb ik gedaan alsof ik een flauwte kreeg. Dat was de eni ge manier om aan al die man nen te ontsnappen." Er werd over deze uitleg van de groot meester in de karavaan stilletjes gelachen. Geen windeieren DE zege van Rini Wagtmans zaterdag in de etappe van Carpentras naar Montpellier, heeft de formatie van Ton Vis sers geen windeieren gelegd. Die overwinning van Wagtmans blauwen zaterdag ook de eerste ste plaats in het laatje, de Bra bander kreeg ook de Prix d'Ele- gance. een extra-prijs, die om onbegrijpelijke redenen dage lijks wordt toegekend. Want met elegantie heeft hij niets te maken. Het leverde echter toch weer 250 francs op. Door de plaatsingen van Dolman en van Van Katwijk veroverden de wen zaterdag ook de eerste plaats in het dagploegenklasse- ment weer duizehd francs. Al met al kwam er dit week einde uit de tourpot ruim vier duizend francs in de geldbuidel van de mannen van Vissers. Het bleef er niet bij. Ton Vissers was zo in zijn nopjes met de prestaties, dat hij aankondigde, de directie van de fabriek te zullen voorstellen de gebruike lijke premie voor de etappe-ze ge (enkele duizenden guldens) te verhogen. Het was een goed weeketode voor Wagtmans en zijn makkers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11