V STAAT OP SCHERP 4 Nieuwe Leidse Coeramit stronauten »rgd over loreel aap Kennedy Leger in alarm Veel optochten 19 steden Commentaar Weer nieuwe opdrachten voor Verolmeconcern .au]® Rotterdam lost geen J Britse uitwijklading Verolme-werf vestigt nieuw lengte-record Het Kwartet Eigen risico lud-premier van rankrijk vermist Kindje in de Waal gegooid? RITA J Esso Europoort vanochtend te water Ex-minister van Columbia ontvoerd Voor bejaarden hogere zieken fondspremie Dure bedelbrief Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 11 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen I ptdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BELFAST Het Engelse leger heeft scherpe veiligheidsmaat- gelen genomen voor een te verwachten botsing tussen protestan- fen katholieken in Noord-Ierland dit weekeinde. Men rekent er- dat in de huidige gespannen sfeer één klein incident voldoende zijn om een explosie te veroorzaken, zoals Ulster nog niet heeft jkend. Aanleiding voor dc vrees zijn de komende feestelijkheden van de pro testantse Orangisten, die de overwin ning herdenken van de Nederlandse stadhouder Willem III op de katho lieke Jacobus II in de slag aan de Boyne in 1690. Ter gelegenneid daar van wordt maandag in Belfast en achttien andere steden een reeks luidruchtige optochten gehouden, waaraan ruim 100.000 mensen zullen deelnemen. In Belfast alleen zijn 7000 militai ren paraat, elders in het land nog 4000. Helikopters staan gereed om commando's naar de gevechtshaarden over te brengen. Op strategische pun ten in Belfast hebben scherpschutters posten in hoge gebouwen betrokken met de instructie te schieten zodra ze iemand het vuur zien openen. Er zijn ook pantserwagens opgesteld. Men houdt er rekening mee, dat militante katholieken vergeldingsac ties in de zin hebben, verontwaar digd als zij nog steeds zijn over het optreden van het leger in hun wijk Falls Road, de huiszoekingen en de inbeslagneming van wapens, vorig weekeinde. Zoals bekend vielen er toen vijfdoden. Er is al gedreigd met bomaanslagen. Het Noord-Ierse parlementslid Ro bin Chichester-Clark, broer van de premier heeft verklaard, dat de Oranje-orde de optochten wel wil af gelasten, maar alleen als de Ierse re publiek officieel erkent, dat Ulster een onlosmakelijk onderdeel van Groot-Britannië vormt. Waarnemers zijn het er over eens, dat dit voorstel in Dublin geen schijn van kans maakt. a INDUS' r Misc Wing IOUSTON Alan Shepard en Ed- Mischell, die de volgende maan- ding moeten maken, zyn bezorgd er het moreel onder het personeel in Kaap Kennedy en, als gevolg Evan, ook over hun komende tereis. begrotingsbesnoeiingen, het uit- jeren van het Apollo-programma Ier een langere termijn en het ont- |g van bijna 10.000 werknemers pft bij het personeel grote onte7 pdenheid gewekt, zo verklaarden [astronauten gisteren. Zij vrezen, dat deze stemming van vloed zal zijn op de voorbereidingen ,-eti de volgende ruimtevlucht. en pet feit, dat het onderzoek inzake [Apollo-13 aan het licht heeft ge acht. dat bepaalde procedures op kap Kennedy mede de oorzaak wa- -f van het mislukken van de reis, ■nden zij evenmin bevordelijk Jkhet moreel. beide ruimtevaarders (die op j/fl jroegst eind januari vertrekken) de komende maanden te zullen de stemmirig onder de me- aan het ruimteprogram- op te schroeven. K>ok hopen zij op meer belangstel- |g van het publiek. „Over het al- jneen is men wel enthousiast wan- 3%r het spannend wordt, maar dat Rit al gauw als er wat tegenslagen imoeilijkheden komen". GRANVEJLLE Felix Gailard tmier van Frankrijk van november t .57 tot april 1958 wordt vermist. inderdag was hij met een vriend een jacht naar het Kanaaleiland iey vertrokken. Dezelfde dag nog hij terugkeren. Toen de vijftigja- Gailard tegen middernacht nog thuis was alarmeerde zijn vrouw olitie. Een reddingsvliegtuig heeft liddels bij de kust van Jersey ikhout gevonden. Het staat nog vast of deze wrakstukken af- jnstig zijn van het jacht van Gail- k DOORNENBURG De rijkspolitie zoekt naar twee mannen en een vrouw van ongeveer twintig jaar, die volgens een veehouder in dc Betuwse plaats Doornenburg een kind in de Waal hebben gegooid De veehouder zag het drietal giste ren met een jong kind in de armen naar de waterkant lopen. Even later was het kind niet meer bij hen. Het drietal reed daarna met hoge snelheid in een crèmekleurige Morris of Aus tin Seven weg. Mogeliik was het kind al door mishandeling om het leven gekomen en daarna in de rivier ge worpen, meent de politie. ROTTERDAM Als dinsdag inderdaad de 74.000 Britse havenarbeiders ""fctaking gaan zullen de Rotterdamse havenarbeiders met deze actie solidair j. Dat houdt in dat schepen met voor Engeland bestemde lading die als rolg van dc Britse staking naar Rotterdam uitwijken, hier niet zullen -trden gelost, aldus hebben de vakorganisaties laten weten aan de Scheep- irtvereniging-Zuid, waarin de Rotterdamse havenbedrijven zyn verenigd. JDeze solidariteit is het gevolg van een verzoek van de Britse vakbonden I de organisaties van havenarbeiders in andere landen om schepen, die als rolg van de Britse staking naar elders uitwijken, niet te behandelen, -pe haven van Londen zal vanaf morgenavond voor het uitgaande verkeer lloten zijn als destakingsdreiging nog niet is afgewend. Het binnenkomen- ""verkeer zal tot dinsdag worden afgehandeld. De Britse regering zou over- Jgen de noodtoestand af te kondigen. Als u kritiek wilt vermijden: doe dan niets, zeg dan niets, wees dan niets. HUBBARD „Ik kan niet weg uit dc ijssalon. oordat ik uitgekocht word." Zon en maan 12 juli zon op 4.34, onder 20.57; maan op 14.19, onder 23 45; 18 juli VM H'"iR Water Hoog Water: 12 juli: Rotterdam le getij 10.26, 2e getij 22.33; Vlis- singen 7.28-19.56; Willemstad 11.07-23.29. Barometerstand: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar) stabiel. DE BILT Een kleine ne depressie trekt van zuid-oost Engeland naar Duitsland en geeft vandaag op enkele plaatsen een bui. Zondag wordt het wat sta bieler, met flinke'opklaringen en overwegend droog weer. De zuid westenwind voert frisse lucht aan waarin de middagtemperatuur toch tot ruim twintig graden kan stijgen. De verdere vooruitzich ten wijzen op redelijk juliweer. ROTTERDAM De doopster heeft haar werk goed verricht, voor het bed uit om het schouwspel niet te missen. De Esso Met toenemende vaart glijdt de Esso Europoort 's werelds Europoort zal eind van dit jaar in de vaart genomen worden, langste tanker (348 meter) van de Verolme-helling, nageoogt Het mammoetschip meet 253.000 ton en is het derde identieke door duizenden belangstellenden. vaartuig dat door Verolme voor de Esso wordt gebouwd. Eerder Verolme hield „open huis" en zeer velen kwamen er vroeg gingen de Esso Cambria en Esso Nederland te water. czb'J y&uujumzn INTERIEURVERZORGING CPUN5BUPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING HONG KONG —De Amerikaanse rooms-katholieke bisschop James Ed ward Walsh, die indertijd in Sjanghai stond, maar van spionage werd be schuldigd en gevangen gezet, is nu vrijgelaten. Hij heeft sinds 1958 gevangen geze ten in China. Hij is tegen de tachtig en waarschijnlijk wegens zwakke ge zondheid vrijgelaten. Jarenlang is bisschop Walsh missionaris in China geweest. ZUIDWESTELIJKE WIND DE BILT Veel bewolking maar ook enkele perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfe temperaturen als vandaag of iets hogere. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Vandaag in ZO: -)(- Rolf Hoekstra begint vandaag een serie artikelen onder het motto: „Uit het leger gegrepen". „Goya was geen flikflooier" Is een conclusie in de kunstkritische beschouwing van Gijs Kording. -)(- Dr. E. Diemer wijdt zijn kantteke ning aan drugs. Cora de Vos schrijft dat het werk van zes edelsmeden onweerstaan baar lokt. Dr. C. Rijnsdorp bespreekt „Een liefde in Ierland" „Maansteen volop op aarde" Is een korte informatie van Paul van Langstraat. Elders in ZO wordt aandacht be steed aan de 70 jaar geworden Louis Armstrong. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De scheeps werf Verolme heeft een opdracht gekregen voor de bouw van twee mammoettankers van 225.000 ton. Beide schepen zullen op de NDSM-werf van het concern worden gebouwd. De tankers moeten eind 1973 en midden 1974 worden opgeleverd. Ook de werf in Alblasserdam boekte twee opdrachten: bulkcarriers van 3.500 ton. Dis is vanmorgen meegedeeld bij de tewaterlating van de reus achtige mammoettanker Esso Europoort van de werf van Ver olme. Duizenden mensen omzoomden de helling toen mevrouw R. A. Bazc, echtgenote van de vice-president van Standard Oil, de fles champagne te gen de scheepshuid uiteen liet spat ten. Voorbeeldig gleed het 348 meter lange gevaarte hierna van de helling. De Esso Europoort is de derde vol ledig identieke tanker van 253.000 ton die Verolme voor de Esso bouwt. Achtereenvolgens liep de Esso Cam bria, de Esso Nederland en nu de Esso Europoort van de helling. Tijdens zijn toespraak ter gelegen heid van de tewaterlating merkte de heer B. Scheffer, directeur van de werf, op, erkentelijk te zijn voor de hulp die de werf heeft gekregen van de Nederlandse regering toen het be drijf vorig jaar in ernstige liquidi teitsmoeilijkheden verkeerde. Het beleid van de regering heeft ons in staat gesteld nieuwe opdrach ten te aanvaarden, waardoor de werkgelegenheid veilig kon worden gesteld. Niet alleen het Verolme concern is hiermee gebaat, aldus de heer Scheffer, ook zeer veel Neder landse toeleveringsbedrijven en hun werknemers. De Verolme-directeur memoreerde dat van Standard Oil in het begin van dit jaar nog eens twee mammoet- schepen in opdracht kreeg waarmee de werf in totaal anderhalf miljoen ton bouwt voor Esso. Voor de Nederlandse scheepsbouw- industrie heeft de Esso-organisatie sedert het midden van de jaren vijftig voor wat tankertonnage betreft tot de allergrootste opdrachtgeefsters be hoort. zo zei drs. J. A. Baart, presi dent-directeur van Esso Nederland. Sinds 1955 bestelde de Esso voor 1.750.000 ton deadweight bij Neder landse werven. Natuurlijk brengt het gebruik van dergelijke giganten een bepaald ge- varenrisico met ziph, aldus de heer Baart. Op drukbevaren scheepvaart routes houdt het gebruik van een groot aantal kleinere tankers meer risico's in dan het varen met een veel kleiner aantal zeer grote schepen. BOGOTA De voormalige Colum- biaanse minister van buitenlandse za ken Fernando Londono y Londono is ontvoerd. Dit heeft dc politie in Bo- gata meegedeeld. Zijn ontvoerders hebben een losprijs gevraagd van bijna driekwart mil joen gulden. De 57-jarige Londono, een groot- j grondbezitter en een van de voor- mannen van de conservatieve partij, j werd donderdag ontvoerd van zijn koffieplantages, nabij de stad Mani- j zales. Naar de ontvoerders, lid van de I organisatie het .iNationale bevrijdings- leger" is een grootscheepse opspo- ringsactie ingezet. j Gezellig opblaasbeest in opvallende 1 kleuren. Leuk voor uw kleuters. Over de positie van de huisarts be- staan vele tegenstrijige meningen. De artsen zelf stellen, dat het toe nemend tekort aan huisartsen voor een groot deel is te wijten aan de onvoldoende honorering. Het tekort verzwaart voorts het werk van de gevestigde huisartsen, waardoor de animo voor dit beroep nog verder afneemt. Vakbeweging, ziekenfondsen en re gering menen echter, dat de artsen geen reden hebben tot klagen over hunfinanciële positie. By de sterk toenemende lasten van de volksge zondheid zouden de artsen hun fi- naciële eisen wat moeten matigen. De medici geloven dat op een aan zienlijk verstandiger wijze valt te bezuinigen op de kosten van de volksgezondheid. Zij zijn over het algemeen voorstanders van het op nemen van een financieel risico in elke ziektekostenverzekering, ook in dc verplichte ziekenfondsverze kering. Thans zouden per jaar miljoenen guldens te veel worden uitgegeven. Aangetoond zou zyn, dat de ver plicht verzekerden volgens de zie kenfondswet (zonder een financieel eigen risico) gemiddeld meer bezoe ken bij de huisarts afleggen en meer gebruik maken van medische voorzieningen dan anders verzeker den. Sterk wordt dit nog eens onder streept door dr. P. C. Koppert in een deze week verdedigd proefschrift. Zijn wetenschappelijk betoog tegen de bestaande structuur van het zie kenfondswezen verdient de aan dacht van de instanties die bij deze kwestie zijn betrokken- Mocht blijken, dat er in het proef schrift van dr. Koppert veel waars schuilt, dan zullen vakbeweging, ziekenfondsraad en eventueel de verantwoordelijke minister niet moeten schromen maatregelen te nemen, die tot verbetering leiden zoalsidoor dr. Koppert bedoeld. Over dit proefschrift zal ongetwij feld voorlopig het laatste woord nog niet gesproken zijn. Wel lijkt langzamerhand de tijd gekomen om eens een proef te nemen met het inbouwen van een eigen risico in het ziekenfondspakket. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren in zijn wekelijkse zitting be sloten de ziekenfondspremie voor be jaarden met terugwerkende kracht tot 1 februari te verhogen. De premie wordt nu bii een inko men tot 6.036 4,34 per week, j 8,68 per week bij een inkomen tussen 6.036 en 7.046, 10,85 per week bij een inkomen tussen ƒ7.046 en ƒ8.904 en 15,19 bij een inkomen tussen 8.904 en 10.761. KEULEN Een bedelbrief van Wolfgang Amadeus Mozart, die hem twee jaar voor zyn dood f 100 ople verde, is vrijdag op een veiling in Keulen voor 21.000 mark verkocht. De brief was gericht aan Franz Hofdemel, functionaris van justitie in Wenen en evenals Mozart zelf lid van dc orde der vrijmetselaars- cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uit deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee 1 Knots opblaasballen. voor zwembad of J strand. 2 stuks voor 1 abonnee! plaats: Betaalt per □kwartaal □maand Snelle zwemvliezen. Doen het even o goed in Castricum als aan de Costa 11 Brava. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1