Jeugdassemblee een propagandaforum tegen het Westen? de postgiro Israëli's verontwaardigd over uitspraak Oe Thant Westduitse regering inflatie krachtig te gaat lijf ULTIMATUM AAN NOS da!s makkelijk! Monsterproces in Athene: jaar voor verdediger Door Russen onder druk gezet Presentatie beleid op lange termijn Soekarno betrokken bij staatsgreep DONDERDAG 9 JULI 1970 NEW YORK De Wereldjeugdassemblee. die vanmiddag in New York van start is gegaan, zal - te oordelen naar het felle optreden van de Russische delegatie wellicht een propagandaforum tegen iet Westen worden. Of de Russen en hun geestverwanten daarin zullen slagen, zal pas in de loop >an de volgende week duidelijk worden. De schermutselingen beginnen echter meteen al, omdat enkele delegaties (ook de Nederlandse) de 'astgestelde leeftijdsgrens van de deelnemers (van 18 tot 25 jaar) strikt gehandhaafd willen zien. De Russen hebben een delegatie gestuurd, waarvan het jongste lid 25 jaar is en het oudste 33. Cnkele andere deelnemers zouden nog ouder zijn. Eén van hen is de Griekse componist Theodorakis, ie wel een „late veertiger" wordt genoemd. Hij wordt geacht de Griekse jeugd te vertegenwoordigen, lie zich tegen het kolonelsbewind verzet. De delegaties uit ongeveer 100 lan den, tesamen meer dan 600 man vor mend, willen tien dagen lang discus siëren over politiek, armoede, oorlog, vrede en andere problemen, waar de jeugd zich mee bezighoudt. Men ver wacht ook een felle discussie over de vrijheid van meninguiting. Bij de voorbereiding van de Assem blee (die in het kader van de 25ste verjaardag van de VN wordt gehou den) is duidelijk gesteld, dat de deel nemers niet de spreekbuis mogen zijn van hun regeringen. De Russen kwa men daarop snel met de mededeling dat die regel op hen niet van toepas sing is. Niettemin verklaarden zij overeen komstig de partijlijn van Moskou, van plan te zijn, verwijdering te vragen van militante anti-Russische deelne mers uit Azië. Ook deden zij een scherpe aanval op de politiek van Is raël en op het Amerikaanse imperi alisme. Voorts zullen zij verzoeken om uit sluiting van delegaties uit nationalis tisch China (van generaal Tsjang Kai- sjek op Formosa), Zuid-Vietnam en Zuid-Korea. vcot Boyt In de RAI in Amsterdam is gisteren het driejaarlijkse wereldcongres van goochelaars, begonnen, waar ook om het wereldkampioenschap ge streden zal worden. De jonge congresbezoeker Henk Visser demonstreert veteraan Sorcar uit India het staande touw". Hoewel dus boven de Assemblee dreiging hangt van een furieuze dis cussievoering. hebben enkele leden van de oudere generatie al zuchten van verlichting geslaakt dat de hippie typen in de minderheid zyn. Enkele jeugdige deelnemers hebben overigens de lijn van de VN al be hoorlijk voortgezet, met name de lijn van de boycot. Zo weigerden Arabi sche deelnemers een uitnodiging van burgemeester Lindsay van New York vanwege zijn standpunt pro-Israël. Griekenland heeft evenals de mees te VN-lidstaten een delegatie gestuurd van vijf personen van wie de gemid delde leeftijd 23 jaar is. Het comité van voorbereiding heeft de uitnodi ging aan Griekenland echter „uitge breid" tot Theodorakis. ATHENE Tijdens het monster proces in Athene tegen een aantal communisten zijn alle 15 verdedigers uit de rechtszaal weggelopen, nadat een van hun collega's tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De advocaat, de 39-jarige Kirziri- des, werd veroordeeld wegens beledi ging van het hof. Hij had tijdens het proces de militaire rechters toege voegd, dat zij niet onpartijdig waren omdat zij betrokken waren bij de staatsgreep in '67. Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél. gespecificeerd en wel' Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 Schrijf maar: Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en ..Hebt u niet kleiner? En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. BONN De Westduitse rege ring heeft gisteren een belas tingverhoging van tien procent op loon on inkomsten aangekon digd, die later zal worden terug betaald. Doel hiervan is de in-- flatie te bestrijden. De maatregel was onderdeel van een pakket van voorstellen van de socialistisch-Iiberale coalitie en werd bekendgemaakt op een persconferen tie, die de eerste gerichte poging was tot een betere presentatie van het beleid aan de Westduitse kiezers. Andere onderdelen zijn: positie. Brandt heeft kennelijk beslo ten de onderhandelingen uit te stel len tot het debat in de bondsrepubliek enigszins is gekalmeerd. Scheel maakte wel bekend dat de regering ook de CDU heeft uitgeno digd deskundigen als waarnemers mee te sturen als de gesprekken in Mos kou beginnen. De CDU heeft echter al laten weten niets te zien in een toeschouwersrol. Werkspoor-Utrecht komen nu reeds personeel tekort (Van onze correspondent) UTRECHT De onzekerheid over het voortbestaan van de afde ling rollend materieel van Werk spoor-Utrecht heeft zoveel mensen ertoe gebracht naar andere bedrijven te vertrekken, dat thans bij Werk spoor-Utrecht een tekort aan per soneel ontstaat. Het personeelstekort is zo groot, dat het de vraag is of de afdeling rollend materieel de nog lopende or ders wel aankan. In verband met de onzekere toekomst van dit deel van Werkspoor-Utrecht kan men géén nieuw personeel aannemen. bestrijding van de criminaliteit de strijd tegen verdovende mid delen beter onderwijs verbetering van de situatie der dienstplichtigen strijd tegen de luchtverontrei niging TEL AVIV De secretaris generaal van de VN, Oe Thant, is kennelijk sterk door de Rus sen beïnvloed voor hij zijn ver klaring over het Nabije Oosten aflegde, zo meent het Israëlische ministerie van biutenlandse za ken. Gedoeld wordt op de uitspraak van Oe Thant, dat de recente Russische voorstellen voor het Nabije Oosten meer realistische cn concrete elemen ten bevatten dan de Amerikaanse. Volgens het ministerie schijnen Oe Thant's opmerkingen „de zeer inten- siéve uiteenzettingen te weerspiege len, waaraan de secretaris-generaal tijdens zijn recente bezoek aan Mos kou is blootgesteld."' Opschudding Thant's opmerkingen, minder dan 24 uur nadat Israël bekend maakte, dat het mogelijk Russen waren, die raketten hadden afgevuurd op Israë lische vliegtuigen, hebben in Israël veel opschudding veroorzaakt. Het populaire blad „Maariv" noem de Oe Thant „een ernstig obstakel op de weg naar de vrede". „Oe Thant is het vijfde wiel aan de wagen van de grote vier, die met gevaarlijke ver klaringen politieke regelingen probe ren af te dwingen in het Nabije Oos ten," aldus het blad. In de Amerikaanse havenstad Cle veland zijn gisteren 24 houwitser voertuigen aan boord gebracht van een Israëlisch vrachtschip. De leve ring van de voertuigen een klein soort tank valt onder een vorig jaar tussen de VS en Israël gesloten overeenkomst, zo wordt gemeld. Nederlandse bijdrage tot voedselreserves DEN HAAG De Nederlandse re gering is bereid bij te dragen aan de inrichting van voedselreserves op strategische plaatsen om in noodsi tuaties snel hulp te verlenen. De ministers Lardinois (landbouw) en Udink deelden gisteren op vragen van het Tweede Kamerlid Schlinge- mann (lib) mee, dat in internationaal verband in het kader van het wereld voedselprogramma al geruime tijd de voedselreserves worden besproken. Het kamerlid had erop gewezen dat 'in het noord-oosten van Brazilië ern stige hongersnood wordt geleden. Hii wilde weten of in Nederland nog vol doende voorraden voedsel aanwezi" zijn om onmiddellijk hulp te bieden Over de' „Ostpölitik" verklaarde Brandt, dat alleen prijs zou worden gesteld op een derde gesprek met premier Stoph van Oost-Duitsland als er bij voorbaat aanwijzingen zijn dat enig succes in het streven naar betere betrekkingen tussen de twee Duits- landen. Kritiek Minister Scheel van buitenlandse zaken zei dat het overleg met Polen zeer bevredigend verloopt en goede vooruitgang vertoont. Het Westduitse kabinet heeft nog geen beslissing ge nomen of Bonn formele onderhande lingen met Rusland zal beginnen over een niet-aanvalsverdrag. Die onderhandelingen hadden al moeten beginnen, maar door het uit lekken van de inhoud van het over leg is de regering bloot komen te staan aan hevige kritiek van de op- Een goede honderddertig jaar ge leden heeft Keesje, het diakonie- mannetje van Nicolaas Beets of mis schien liever van Hildebrand, onze voorouders ontroerd. We leven nu in de tijd dat „oud en arm", althans in theorie, onmoge lijk is. Er is immers de AOW en er is de Bijstandswet en er zijn de be jaardentehuizen, die overal in de lande in het riante groen liggen te blinken van heerlijkheid En toch zou er nog een literair diakoniemannetje te scheppen zijn, wiens probleem dan wel niet „het geld onder zijn hemmetje" zou zijn, maar die toch in heilig ontzag voor het alziend oog van directrice en helpsters beeft. Staatssecretaris Van de Poel van CRM heeft het in ambtelijke taal gezegd op vragen van het Kamerlid Egas: „Het komt voor dat bewoners van bejaardenoorden hun klachten niet naar voren durven brengen...." Het komt voor. Ambtelijk „het komt voor", maai ieder volwassen Nederlander weet. dat het scheringen inslag is. Dat achter de gezellige ramen de angst leeft. Voor harde stemmen. voor het onverhoeds openen van de kamerdeur, voor het doorsnuffelen van de kasten op zoek naar contra bande.... Voor menig bejaarde eindigt de meerderjarigheid bij het binnenkn men van een verzorgingshuis. En wat moeten ze klagen? Weggaan kunnen ze toch niet, men is veel te blij het plaatsje verove-d te hebben Bejaarden- klachten De oplossing van de staatssecreta ris: het goed functioneren van een bewonerscommissie is dan ook een nauwelijks haalbare trek. En de tweede oplossing: bekwaamheid en geschiktheid van leiding en perso neel, in theorie fraai en afdoend, maar wie zaidat beoordelen? Een controlerend bezoeker? Knap degene die achter de volle waarheid komt bij een officieel bezoek. Hoogstens de huisregels kunnen onder de loep genomen worden, die de aandachtige lezer met enig ver beeldingskracht menigmaal wel de schrik om het hart kunnen laten slaan. Niet ieder bejaardencentrum is gelukkig besmet met de geest van machtsuitoefening en betuttelarij. Wat zou er eigenlijk eenvoudiger zijn, dan elk bejaardencentrum ver plichten duidelijk zichtbaar het adres op te hangen van een Centraal Klachtenbureau? En dat bureau dan stichten na tuurlijk. Een bureau met deugdelijke in structies, zoals: Nooit een bejaarde terugschrijven, de post is ook niet overal heilig. Nooit een klacht dus danig behandelen dat de klager be kend kan worden. Het zou dan een kans zijn. dat de slechte tehuizen althans bekend worden en zaken onderzocht kunnen worden. Weereen Bureau? Waarom niet. Ze zijn er wel voor onnuttiger zaken. Want het diakoniemannetje leeft nog al heeft hij nu een ander pakie en een ander hemmetje aan. Veiligheidsdienst DJAKARTA Uit ondervraging j van ex-president Soekarno is geble ken dat hij betrokken is geweest bij I de mislukte communistische staatsgreep in 1965 in Indonesië. Dit heeft kolonel Doermawel Ahmed, een functionaris van de Indonesische vei ligheidsdienst, gisteren gezegd. Volgens hem zou Soekarno waar schijnlijk terecht hebben moeten staan wegens zijn handelingen ten tijde van de staatsgreep, als hij in leven was gebleven en zijn gezond heidstoestand een procés zou hebben toegelaten. Nu is de zaak echter gesloten, en het dossier van de ondervraging zal niet gepubliceerd worden, aldus ko lonel Doermawel Ahmed. Hij maakte verder bekend dat de in de gevan genis gestorven Chaeroel Saleh, die onder Soekarno vice-premier was Is vrijgesproken van medeplichtigheid aan de staatsgreep. 7ïi Londen is de meubeltentoonstelling Decor International geopend. Dauwdrop is de romantische naam voor het laatste snufje op tuin- stoelengebied. Mogelijk staking omroeppersoneel HILVERSUM Het Omroep- i personeel, dat is aangesloten bij de i algemene bond Mercurius van het j NW, heeft gisteravond besloten een uur te staken indien de omroepleiding blijft b(j haar eis dat sommige ge luidstechnici volgend jaar per week drie uur langer moeten gaan werken. I Bij de cao-onderhandelingen had- den de vakbonden een werktijdver korting gevraagd voor degenen, die langer dan 39 uur per week werkten. Dc omroepleiding stond daar positief tegenover, doch stelde in het kader van het streven naar een totale har- monisatie/gelijktrekking van de werktijden, dat dan een kleine groep geluidstechnici bij de radio ook 39 uur per week zouden moeten gaan werken in plaats van de huidige 36 uur. Het standpunt van de confessionele vakbonden inzake de staking is nog niet bekend. Wel menen zij dat de kwestie van de arbeidstijdverlenging uit het onderhandelingspakket dient te worden gelicht, daar dit probleem toch pas realiteit wordt op 1 juli 1971, tijdens de looptijd van de nieuwe cao. Dc solidariteit onder het omroep personeel. ondanks het feit dat liet slechts een zeer geringe groep be treft, is zo groot dat gevreesd moet worden dat zowel radio als te levisie een uur uit de lucht zullen zyn als niet binnen een maand over eenstemming is bereikt. Bovendien zal deze dan moeten worden be schouwd als een „eerste waarschuw wing".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9