WELVAART IN 1973 Commentaren Gevangenen op Vietnamees eiland in kooien opgesloten irondel stort van kabelbaan Jtudie planbureau over le Nederlandse economie eel gewonden bij ^negerrellen VS e a Het Kwartet Lonen stijgen 8 procent Prijzen 3 procent hoger b VS-congres leclen onthullen: VIJF GEWONDEN IN DE BEEKSE BERGEN Ernstige stremming treinen Werkloosheid Minder warm Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvasbch is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Woensdag 8 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoogkleuriger toekomst (voor iedereen Volgens liet Centraal Planbureau gaat de economie in Nederland de eerst komende jaren een nog rooskleuriger toekomst tegemoet. Dit staat in een "rapport, dat giseren is verschenen. ■N (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vooruitzichten voor een voortgezette ;roei van onze economie zijn voor de komende vier jaren ;unstig. Aldus het vandaag verschenen rapport van het Cen- raal Planbureau over de Nederlandse economie tot en met 973. Enkele andere conclusies in dat rapport: I een jaarlijkse loonstijging van 7,5 a 8 procent en een 'emiddelde stijging van het reëel besteedbaar inkomen met pim drie procent; V een jaarlijkse prijsstijging van 2,5 a 3 procent, tegen hans een stijging van vier procent. De studie van het planbureau ivat twee delen en is met een ;tal nieuwe aspecten van de :onomische ontwikkeling op iiddellange termijn uitgebreid, fet is het tweede rapport van et bureau, dat tracht de ont wikkeling van de economie op inge termijn te schetsen. Het jsrste verscheen in 1966. De 25.000ste Tienertoerdagkaart van de NS is gistermiddag op het station in Hilversum uitge reikt aan de 19-jarige Iiilver- sumse studente Paula Erens, die •wel wat blij verrast was, dat zij zo in het zonnetje werd gezet. .«tfASBURY PARK In de Ameri- badplaats Asbury Park zyn voor de derde achtereen- tlgende maal ernstige onlusten uit- ^brokcn. ■Grote groepen negers trokken door :t centrum van de stad, waar zij Km grote chaos achterlieten. In de ne- rijken waren sluipschutters ac- Bij gevechten met de politie zijn [nderden mensen gewond geraakt, larvan er veertig met schotwonden ziekenhuizen moesten worden be- indeld. de gevechten van maandag- Hond waren 45 mensen gewond ge gakt en werden honderden arresta- jls verricht. JVbór de onlusten zondag uitbra- §n. is aan de meeste eisen die de ne- Irleiders gesteld hadden, voldaan, ten eiste terugtrekking van de politie Jiten de stad en amnestie voor de Jrestanten. De werkelijke moeilijk- ]den liggen vooral op het terrein r werkgelegenheid en huisvesting. Het planbureau is uitgegaan van enkele tevoren vastgestelde hypothe sen; een nominale loonstijging van ten hoogste acht procenten opvoering van de woningbouw in de jaren na 1971 met 2000 stuks per jaar. Het planbureau verwacht dat de gunstige ontwikkeling van de wereld conjunctuur zich zal voortzetten, al hoewel er zich de komende twee ja ren een afzwakking van de groei zal voordoen. Men heeft ook een aantal varianten opgesteld. De uitkomsten van het onderzoek lopen namelijk niet meer analoog als bijvoorbeeld de lo nen hoger stijgen dan acht procent en de overheidsuitgaven sneller stijgen. Inflatiecorrectie Het rapport gaat er vanuit dat de BTW in 1971 en in 1973 zal worden verhoogd en dat na 1971 een automa tische inflatiecorrectie op de tarieven van loon- en inkomstenbelasting wordt toegepast. Enkele andere conclusies in het rapport: een produktiestijging in het be drijfsleven van' vijf procent per jaar. een stormachtige ontwikkeling van de chemische en aardolieindustrieën, een verdrievoudiging van de aardgas- produktie. lichte stijging van de overheidsuitgaven. beschikbare ruimte op rijksbegroting van twee miljard gulden per jaar (onderwijs, defensie en woningbouw slokken dat bedrag grotendeels op) in 1973 1,1 miljard ontwikkelingshulp (1 procent van het bruto nationaal inkomen) immigratie van jaarlijks meer dan 15.000 buitenlandse werknemers. Voor een uitgebreid verslag zie el ders in deze krant. Direkt nadat de gondel was neergestort, schoten van alle kanten mensen toe om huTp te bieden. Deze gruwelen zagen twaalf Amerikaanse Congres-: leden tijdens een twaalfdaagse inspectietocht door Zuid-Vietnam. Foto boven: Een door de Zuidvietname- zen opgehangen gevangene. Rechts: Een zogenaamde tijgerkooi waarin de gevangerien worden opgesloten het eiland Con Son. De kooi wordt van boven af ai schermd met tralies. SAIGON Twee Ameri kaanse congresleden hebben op zienbarende onthullingen ge daan over de toestand op een Zuidvietnamees gevangenis eiland. HILVAEENBEEK In het re- reatiegebied „De Beekse Ber en" is gisteren een gondel van en kabelbaan naar beneden ge- Negen mensen liepen ver kondingen op. Een baggervaartuig voer met de giek de kabel door, waardoor enkele i lijk niet hebben kunnen bereiken, gondels naar omlaag stortten. De in- zittenden kwamen zowel op de wal als in het twaalf meter diepe water terecht. Met diverse ziekenauto's werden de slachtoffers naar zieken huizen in Tilburg vervoerd. Er werd gisteravond nog gedregd naar mensen, die de walkant moge- Door het ongeval viel de kabelbaan stil. Tientallen mensen in de nog over gebleven schuitjes bleven hangen. De brandweer moest eraan te pas komen om hen uit de benarde positie te be vrijden. Zij zagen dat politieke gevangenen opgesloten worden gehouden in zoge naamde „tijgerkooien", van boven met tralies beschermd. „Het is het ergste wat ik ooit heb gezien", zei de afgevaardigde Hawkins uit Los An geles en zijn collega Anderson sprak van „een gruwelijke behandeling voor menselijke wezens, ongeacht wai ze hebben misdaan." In Saigon meldde de Amerikaanse schrijver Don Luce, die het eiland sa men met de congresleden bezocht, dat de gevangenen honger en dorst leder, en sporen van mishandeling vertoon den. Don Luce, die secretaris voor Vietnam is van de wereldraad van kerken, verklaarde in een uitvoerig rapport, dat zich in de anderhalve meter brede kooien drie tot vijf per sonen bevinden, velen van hen vast- j geketend. Ze schreeuwden de bezoekers toe: „Wij hebben honger en dorst. Wij zijn geslagen. Wij zijn ziek en krijgen geen medicijnen." Volgens Don Luce zijn onder de gevangenen veel meis jesstudenten uit Saigon. Op de hoogte Op de tralies die de hokken van boven afsluiten, stonden emmers met gebluste kalk die over de gevangenen worden uitgestort als zij te lastig zijn. Sommige gevangenen zitten daar al jaren. Velen zijn te zwak om te staan. Rechtop staan kan men trou wens in de tijgerkooien niet. De on- gelukkigen krijgen zo weinig water, dat zij hun eigen urine drinken. Het aantal sterfgevallen, vooral aan tbc, is groot. De Amerikaanse ambassade in Sai gon heeft toegegeven op de hoogte te zijn van het bestaan van de toestan den op het eiland Son Son in de Zuidchinese Zee. Er was met de Zuidvietnamese autoriteiten over ge sproken, wat tot enige verbetering had geleid, maar meer kon niet ge daan worden. Tien. andere leden van de congres commissie wilden de gruwelijke toe stand op het eiland liever niet be kendmaken, aanvoerend dat de pers de zaak maar zou overdrijven en dat Noord-Vietnam misschien wraak zou nemen op Amerikaanse krijgsgevan genen. e i DEN HAAG De studie van het Centraal Planbureau plaatst Neder land voor een belangrijke keuze-pro blematiek, zo schrijft drs. H. H. de Klerk in het orgaan van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond in een commentaar op het gisteren verschenen rapport van het CPB over de economische ontwikkeling tot 1973. DORDRECHT Het treinverkeer tussen Dordrecht en Rotterdam is gisteravond van 16.30 uur af tot om streeks 23.30 uur ernstig gestremd geweest. De vermoedelijke oorzaak is het warmlopen van de zogenaamde drukknoopsluiting in de nieuwe hef- brug over de Oude Maas. Eén spoor kwam hierdoor geheel stroomloos te staan. Ook was er een kabclbrr.uk tussen Lage Zwaluwc en Dordrecht. Verscheidene doorgaande treinen moesten worden opgeheven. Op het andere spoor was nog enig treinver keer mogelijk. Doordat dit in beide richtingen over het enkele spoor moest geschieden leverde dit grote vertragingen op. Tussen Rotterdam en Barendrecht konden nog treinen rijden. Tussen. Dordt en Barendrecht werden bussen ingezet. De D-trein uit Parijs moest over Utrecht worden omgeleid, evenals de Edelweiss-expres. De reizigers op het baanvak .Dordrecht- Rotterdam on dervonden een vertraging van mins tens een half uur. Vaak was dit veel langer. DEN HAAG Aan het eind van juni 1970 waren 25.000 mannen zon der werk. Dit aanta! komt overeen met 0,8 pet. van de mannelijke be roepsbevolking. Eind mei waren 27.400 mannen zonder werk, zodat :n juni een daling is opgetreden van 2.400. Ten opzichte van juni vorig jaar is het aantal werkloze mannen gedaald njet. 4 400. Waar veel licht schijnt, daar is de schaduw sterk. GOETHE (RITA) „Moet je nu al weer in bad?" urr iéickb DE BILT Een hogedruk- gebied boven Oost-Europa, dat de afgelopen dagen voor aanvoer van warme continentale lucht zorgde, trekt zich steeds verder naar het oosten terug, waardoor West- Europa geleidelijk meer binnen de invloedssfeer komt te liggen van oceaanstoringen. Een uit Bretagne afkomstig lagedrukgebied lag woensdag ochtend boven Zuid-Engcland. terwijl het bijbehorende front in het Frans-Belgische grensgebied was aangekomen. In de loop van woensdag zal dit front Nederland met enkele onweersbuien pas seren, waarna koelere lucht over ons land zal uitstromen. Een tweede frontensysteem, dat samenhangt met een depressie ten westen van Schotland, nadert de Britse eilanden en verplaatst zich regelmatig naar hei oosten. Het ziet er naar uit dat het weer de komende dagen minder vast I zal 2ija met nu en dan buien en lagere temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Strandweer Een gebied met onweersbuien verdrijft de warme lucht. Morgen wisselend bewolkt met nog een kleine buienkans. Matige zuidwes ten wind, temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: wat onbesten dig, al blijft de temperatuur vrij aangenaam. 'BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar) dalend. Zon en maan 9 juli zon op 4.31, onder 20.59; maan op 10.41, onder 23.11; 11 juli EK Hoog Water Hoog Water: 9 juli: Rotterdam le getij 8.34. 2e getij 20.34; Vlis- singen 5.24-17.42; Willemstad 9.12-21.28. Oppassen kleuren. Leuk voor uw kleuters. HET nieuwe sociaal-economisch plan van het Centraal Planbureau leert ons ten overvloede, dat voor een gunstige, evenwichtige ontwikkeling van onze economie bokkesprongen van overheid en bedrijfsleven uit den boze zijn. Voor de komende vier jaren beteken! dat in de praktijk: normale loonsty- gingen en geen sterke prysschonmie- lingen. Alleen op deze manier kan een vermeerdering van het reëel be steedbare inkomen van drie procent worden bereikt. Zodra de lonen hoger stijgen dan het planbureau aangeeft en de overheid de rijksuitgaven drastisch gaat ver hogen. zitten we weer midden in een verhevigde loonprysspiraal. Terwijl we juist met alle inan bezig zyn de oude spiraal terug te dringen. Dat betekent dus: rust aan het ar beidsfront, prijzen in de hand En wat dat eerste betreft: meer dan ooit is een hervatting van de samenwerking binnen het bedrijfsleven tussen werk gevers en werknemers noodzakelijk, loonwet of geen loonwet. De nota toont aan. hoe mocilyk hei is in Nederland iets groots te doen zonder in moeilijkheden te komen. Een opvoering van de woningbouw productie met 2000 per jaar vergi al /.Ovcel van onze economie, dat een jaarlijkse stijging van 5000 per jaar, zoals in de bedoeling ligt, vérstrek kende gevolgen zal hebben. Aan de ene kant willen we de woningnood oplossen, maar aan de andere kant willen we onze economie in gunstiger banen leiden. Om goed te kiezen zullen in 1971 goede stuurlui nodig zyn Pluimveehouders leven op eigen wieken drijft, is vorig jaar aangetoond by de daling van de appelpryzcn beneden de kost prijs; op dit moment lyden de grote kippenbedrijven enorme verliezen. De prijzen van appels en eieren ko men tot stand op een vrije markt van vraag en aanbod. Dalen de prijzen be neden de kostprijs, dan is er geen ga rantieprijs, maar moeten de onderne mers zelf de verliezen voor hun reke ning nemen. Volgens globale laxtaties van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren hebben de tweeduizend grote kippen- bedryven in ons land over het afge lopen half jaar een verlies geleden van in totaal circa veertig miljoen gulden. Dit verlies is niet te wyten aan slechte bedrijfsvoering, maar aan een overmatige produktie in alle EEG- landen. De bedrijfsvoering op de Ne derlandse bedrijven is over het alge meen modern en efficiënt. De bedrij ven werken met scherpe pryzen en kunnen een stootje opvangen. Van faillissementen is op dit moment nog geen sprake. De verliezen betekenen wèl, dat hier en daar bedrijven buiten hun schuld in liquiditeitsmoeilijkheden dreigen te komen. Het georganiseerde agrarische bedrijfsleven heeft daarom minister Lardinois om een overbruggingskre diet voor de pluimveehouderij ge vraagd, waarvan de renten en aflos-* singen enige tyd zullen worden uit gesteld. Hel is een juiste zaak, dat de over heid bijspringt in gevallen, waar ge* zonde bedrijven door oorzaken buiten hun schuld in financiële moeilijkhe den komen. In de toekomst zullen de ze bedryven ongetwijfeld weer tot de welvaart van ons land bijdragen. Wy menen dat de overheid een taak heeft tegenover deze sector van het bedrijfsleven. Met een betrekkelijk gering offer uit de schatkist kan hier toch een belangrijke bijdrage worden geleverd. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal Uniaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! r~~1 Snelle zwemvliezen. Doen het even «3 goed in Castriciun ah aan de Costa I1 Brava. aankruisen wat u wenst mm Wmt. mm 1 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1