Residentie Orkest schiet in de roos Californisch koor luistert dienst op CSU legt zich niet neer bij „Ostpolitik" Zang Roberta Peters stelde nogal teleur Uniek concert van de Byrds De dood sluipt rond in de Tour Verklaring geëist over gesprek Parijs achter „Ost-politik" van Brandt PSP-protest tegen Franse kernproeven Vier Nederlandse jongeren naar VN I 7 MAANOAO 6 JUll 1970 HOLLAND FESTIVAL n| Als de Promenadeconcerten van het 101 Residentie Orkest het komende sei- n zoen ook zo'n geweldig succes worden J als het symfonische proefspel van za- 1 terdag in de Kurzaal, dan is het Haagse orkest op de goede weg. ib Men schoot toen niet alleen in de i roos. maar ook letterlijk met een his- iil torisch kanon, -dat aan de door het d( vele blinkend gepoetste koper toch al oi zo festijnige vertolking van Tsjai- j ikowsk's Ouverture 1812 extra knal- t i lende luister bijzette. e Toen de kruitdamp was opgetrok- njken. stond het talrijke publiek nog te juichen en te applaudiseren. Dat is pas de echte promenadestemming, die degelijk was voorbereid door de 'spontane vitaliteit en het onbekom- v,merde plezier van Dvoraks Slavische I Dansen en door de meer dan melo- dfldieuze charme van de Armeense Sui- vfltevan Richard Yardumian. J Elk concert, ook een Promenade- ■tjconcert, schijnt tegenwoordig niet aan modernismen te kunnen ontttomen. j(Wat de wereldpremière van Geza Frids Concert voor drie violen be treft, gaan we volledig akkoord. Frid is zo verstandig geweest veel toneel water in zijn dodecafonische wijn te doen en hij heeft met scherpe intuïtie rekening gehouden met de violisti- sche eigenschappen van zijn drie so listen. Emmy Verhey en de gebroe ders Christian en Dick Bor. Elk hunner kreeg onder de bekwa me leiding van gastdirigent Igor Bu- ketoff gelegenheid tot schittering en snarenkunstige mijmering en wat wil men meer? En dan was er ook nog de overschatte en bijna onvermijdelijke zondagscomponist Charles Ives, die ter gelegenheid van de Vierde Juli een van zijn versleten, platvloerse grapjes had uitgehaald. Ook een Mozart schreef wel eens opzettelijk valse muziek, maar dat was dan toch wel heel wat anders! Gezien evenwel de wijze, waarop men in het huidige Amerika op de viering van de Onafhankelijkheids dag reageert, is Ives met zijn disso nanten toch verbluffend actueel. F.D. it< yi ROTTERDAM De Ameri- kaanse coloratuursopraan Ro berta Peters moest de trekpleis ter vormen van het promenade- 1 concert, dat het Rotterdams R| Philharmonisch Orkest zater-' r< dagavond als onderdeel van het ,el Holland Festival in de Doelen ''gaf. Ze was tevoren al nadruk- jkelijk in de publiciteit gebracht en heel Nederland heeft tegelij- j ,kertijd met haar hooggeroemde ,vi kwaliteiten kunnen kennisma- isiken, dank zij de life-uitzending ydie de NCRV van deze avond w verzorgde. 1 De NCRV heeft zich helaas met de- !d ze keuze vergist (deze omroeporgani satie moet wel voor het engagement m verantwoordelijk geweest zijn), zoals C alle bezoekers van het concert en alle kijkers gemerkt zullen heb- I ben, die enigszins op de hoogte zijn met goede zangkunst en met de eisen die aan zangsolisten gesteld moeten worden. Ir Zowel in de FrühJingsstimmen- walzer en de aria „Mein Herr Mar- quis" uit Die Fledermaus, beide van Johann Strauss jr., als in „Ach, ich lie be" uit Die Entführung en de con cert-aria „Mia speranza adorata" van Mozart was het prettiger luisteren naar de subliem afgewerkte orkest partijen onder Jean Fournet, dan naar de coloratuurtechnisch niet on verdienstelijke, maar qua toonvor- ming zeer discutabele zang van de Newyorkse zangeres. Haar stem heeft een zeer neutraal timbre en haar toonvorming in het hoge register mist de glans en draag kracht die in een grote zaal nu een maal dwingende noodzaak zijn. Daar bij kwam dat sommige intonaties In moeilijke passages bepaald noncha lant uitvielen. Roberta Peters heeft deze pijnlijke manco's niet kunnen compenseren met haar op uiterlijk effect berekende acteermaniertjes, hoewel ze het merendeel van het pu bliek daarmee kennelijk zand in de oren strooide, blijkens de enorme bij val. Fournet schoot in de bekende Kai- serwalzer van Joh. Strauss misschien iets tekort a?n Weeni temperament, maar oogstte terecht veel bewonde ring voor het spirituele élan en het klassieke evenwicht waarmee hij Haydns Symfonie nr. 88 liet klinken, en met zijn buitengewoon effectrijke weergave van de suite die Richard Strauss met het oog op een opera film vervaardigde uit zijn „Rosenka- valier". Het R.Ph.O. reageerde uiterst bekwaam en attent op zijn beeldend gebaar en maakte van deze mondaine muziek van R. Strauss een zinnelijke verrukking voor het oor. )ii ROTTERDAM De „Santa Barbara Chamber Singers", stu- ,3 denten van de Universiteit van Californië, maken onder leiding van hun dirigente Dorothy Westra een goodwill-toernee door Europa. Zy hebben de gelegenheid aange grepen om in het kader van de Pil- "i grim Fathersherdenking zondagmor gen te zingen in de Oude Kerk aan Pde Aelbrechtskolk, waar deze om der wille van de geloofsvryheid vluchten den 350 jaar geleden een dienst hiel den vóór zü naar Engeland en ver- I volgens naar Noord-Amerika over- L staken. I Het kleine koortje zong voortref felijk „Psalm 4" uit het in 1692 uit gegeven „Bay Psalm Book" en sprong daarna op een heel modern werk over, „Pentecost Sunday" (Pinksterzondag) ivvan Richard Felciano met gefluister >pop een fluittoon als begeleiding, dan Idoor elkaar gepraat met klankgeruis men ook zang en orgel. Heel fijn werd „Lord Jezus, who didst redeem us" van Johann H. Rolle gezongen, en prachtig, mede door goed gekozen nuancering, klonken „David's lamentation" van William Billings, „May the words-' van de Joods-Amerikaanse componist Ernst Bloch (en prachtig lied!), „Psalm 67" van Charles E. Ives en het Negro- spiritual „Soon ah will be done" van William L. Dawson, de beide laatste bijzonder temperamentvol gezongen. Geen wonder dan ook, dat er ap plaus op volgde. Voorganger in deze dienst was ds. P. H. Quartel. wiens preek handelde over het heil van God, dat de Pilgrim Fathers indertijd ergens anders hadden gezocht, maar het ook daar niet hadden gevonden. 's Avonds concerteerden de 18 jon gelui op het Stadhuisplein, waar zij Negro-spirituals en volksliedjes zon gen. Het bleef gelukkig droog, waar door de belangstelling voor dit zui vere en frisse zingen redelijk goed was. G. M. Dersjant. ROTTERDAM De popwereld zit vol verrassingen, twee weken geleden was de, muziek van de Amerikaanse popgroep „TTie Byrds" in ons eigen land alleen nog maar bekend van de grammofoonplaat. Dank zij het Kra- llngse popfestival kon men vorige week voor het eerst „life" met de Byrds kennis maken, en dat k kenne lijk iedereen zo goed bevallen dat de ze fameuze popgroep dezer dagen maar liefst vier concerten in ons land geeft, een extraatje dat door vele fans gretig Is aanvaard. De belangstelling voor het eerste concert, zaternacht m de Doelen was overweldigend, de zaal was tot de laatste plaats uitverkocht, en terecht, want de muzikale show die deze vier ras-muzikanten opvoerden was in zijn soort haast onvergelijkbaar. Uiterst professioneel lieten de Byrds zaterdagnacht horen dat hun muziek gedurende de laatste jaren naar een eenzaam hoogtepunt is ge groeid, nummers als „eight miles high". „Tum, turn, turn", ,,Mr. Spa ceman" en „Jesus is just allright" zijn onvervangbaar, geven de toe hoorder zo'n kick dat men aan het einde van het trwee en een half uur durende concert alleen maar een gescandeerd „We want more" kan aanhaffen. En dat gebeurde ook, de groep kwam liefs viermaal terug, bij na een unicum in de popscene. Het plezierige van dit concert was vooral het anti-commerciële karak ter, de Byrds hadden duidelijk zicht baar lol in hun optreden, en als het aan hen gelegen had was er nog tot half vijf doorgegaan. Basgitarist Skip Battin drukte het als volgt uit: dit jonge publiek is onze gast en hebben afgezien van het geld wat zij betaald hebben (wat in verhouding met de States erg weinig is) gewoon recht op een spontaan optreden zonder com merciële poespas. De Byrds waren over het concert, in muzikaal opzicht, erg tevreden, nieuwe nummers waren met succes uitgeprobeerd en alles liep technisch zo volmaakt in elkaar over dat de leden met grote voldoening op dit concert terugzien. Onnodig te vertellen, dat in de Doelen een staande, juichende menig- te overduidelijk „ja" zei tegen hun muzikale leidsmannen. Oh, ja, wat in Engeland vanwege werkvergunningen niet mogelijk was gebeurt hier dus wel: twee concerten van de Byrds dinsdag in Amsterdam, en nog een herhaling woensdag inde Doelen! Jorhls Boddaert MULHOUSE Er rust geen zegen op deze Tour de France. Waarschijn-- lijk door de grote inspanningen, die alle volgers zioh moeten getroosten omdat zij 's avonds vele kilometers ver naar hun hotel moeten rijden en ook omdat de start vaak ver weg is. hebben zich al meer ongelukken in de volgers-karavaan voorgedaan, dan normaal is. Daarbij zijn helaas twee dodelijke ongevallen te betreuren geweest. Midden vorige week reed een auto met Italiaanse journalisten, die op weg waren naar hun hotel, een jon gen aan. Hij werd dodelijk gewond. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de dood opnieuw toe. Een der commissarissen van de Tour, de Fransman Guy Gabbeye uit Nancy werd zaterdag tijdens de etappe van Chiney naar Felsberg zeer ernstig ge wond. Hij reed op de motor en kwam ver achterin de karavaan langs een auto, die plotseling linksaf sloeg. Guy Gabbeye week nog naar links uit, maar reed tegen een muur. De Frans man overleed 's nachts in een zieken huis in Saarlouis. Met ingang van de rit van gisteren waren de motorrijders in de kara vaan verplicht een helm te dragen. Het was helaas te laat voor Gabbeye, wiens vrouw en drie kinderen ver geefs aan de finish in Felsberg wachtten. ROTTERDAM Het nieuwe refor matorische jongerenblad Concreet, dat als tegenwicht tegen .de "linkse koers" van Arjos en CHJO is opge richt, zal eind augustus met het eer ste nummer uitkomen. Dat is moge lijk geworden door de vele positieve reacties die de initiatiefnemers heb ben gekregen. Het gironummer van Concreet (ƒ2,50) is 556692 t.n.v. drs. J. G. van der Land te Hoogkerk (Gr.). Hilversum I 402 m AVKO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. 18.25 Ik verbind U door... praatje. 18.30 Stereo: Licht muziekprogramma en praatje. 19.20 Nabeschouwing Tour de France. 19.30 Nieuws R.V.U.: 19.35 Aardgas tn ons dagelijks leven. NOS: 20.05 Stereo: Jazz In Alette. 21.00 Taalbeheersing: over spreken en luisteren, schrijven en le zen (V). 21.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 21.50 Gamma van Alpha en Bèta: programma over recente vor deringen ln de wetenschap. Bond Zonder Naam: 22.20 Op de 65+ tour, lezing. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: licht muziek programma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 29R m NORV18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. EO: 19.00 Geeste lijke muziek. 19.20 Reformatie en reveil, lezing. 19.35 Muzi kaal intermezzo. 19.45 Opbouw: wekelijkse Bijbelstudie. NOS: 20.00 Stereo: Holland Festival 1900: Radlophllharmonisch or kest met solisten. In de pauze: Magazine met sfeerreportages. Interviews, nabeschouwingen, discussies en kritieken uit dc pers. NCRV: 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Ste reo: piatennleuws. 23.30 Text and Sound 1970: vcrbosonlsch festival ln Stockholm 23.56-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I NOS: 18.25 Tour de France: sa menvatting van de 10e etappe. 18.45 Pi po de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. VARA: 19.04 CK) Hier is Lucy, TV-serie. 19.30 Anatomische les, programma van de Finse TV naar het Festival van Montreux. STER: 19.55 <K) Re clame. NOS: 20.00 (K> Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 Achter het Nieuws. 20 45 (KI Er bestaan zelfs gelukkige zigeuners. TJe- chlsche film. (Keuring: 18 Jaar). NOS: 22.15-22.20 (K> Journaal. Nederland II NOS: 18.45 Pi po de Clown. STER: 18.91 (K) ReClame.N OS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 <K) De 21e Eeuw: Jonger leren-.... documentaire van de Ameri kaanse TV OBS. NCRV: 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe. vervolgverhaal. 19.37 (K) De wetten van de wildernis: serie over het dierenleven in de wildernissen van Centraal-Afrl- ka. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.20 (K) Please Sir!. TV-serie. 20.45 Ik zie. tk zie..., quiz. 20.55 Tussen Grens en LJssel, regionaal muzikaal pro gramma. 21.45 Zijn de dagen van het Keizerrijk geteldT: Duitse filmdocumentaire over Ethiopië. 22.30 Duitse histori sche kerken: De gotische Domkerk van Altenberg. N06 22 40-22.45 (K) Journaal. Relgle K'nalen Nederlands: 2 en 10. 18.55 Schooltelevisie. 19.25 Zandmannetje. 19.55 Medede lingen en De Weerman. 20.00 Nieuws 20.20 Ronde van Frankrijk - fllmverslag. 20.30 Ziet u r wat ln? de sv-pro- gramma's van de komende da gen. 20.35 Susususususut. eenakter door Cyriel Buysse. 21.10 Les Barbouzes, politie film. 22.55 Nieuws. GRAMMOFOON PLATEN- PROGRAMMA DRAADOM ROEP VANAVOND van 18-20 uur I. Wolfgang Amadeus Mozart 1. Symphonle nr. 35 In D gr.t. KV 385 („Haffner') 2. concert voor hoom en orkest nr. 4 in Es gr.t. KV 495 3. Concert voor clarinet en orkest in A gr.t. KV 622 n. Joseph Haydn l. Concert voor hobo en orkest in C gr.t. 2. Symphonie nr. 103 ln Es gr.t. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.oo Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte gram- mofoorwnuzlek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de Kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). «11 00-11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberich ten). 12.30 Voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radto- lournaal. NOS: 13a30 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Promenade Matinee: Pro Arte Trio en Promcnade-or- kesi. AVRO: 15.10 Amerikaanse muziek van onze eeuw (V). 16.00 Nieuws. 16.03 Kwlspel quiz. 18.10 Vamos a Escuchar: serie programma's over Spanje en zijn muziek. 16.J5 Stereo: Nieuwe klassieke en moderne grammofoonplaten met toe lichting. 17.30 Trefpunt: dis cussierubriek voor actuele za ken. 17.56 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.26 Horen en zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Ac tualiteiten.) 8.00 Nieuws. 8,11 Stereo: TV Deum Laudamus. 8.30 Nieuwe. 8.32 Mededelingen, informaties en tips voor va kantiegangers. 8.46 Stereo Klassieke muziek (gr.) 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw. 9.10 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 9.35 Ste reo Llohte grammofoonmu ziek. 10.00 Bijbelse verkennin gen. 10.15 Opera-aria's (gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Amusementsmuziek (gr.) 11.25 Voor de zieken, pim. 11.65 Me dedelingen. KRO: 12.00 Stereo: Gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mede- dellngent.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13 00-13.05 Raden maar....) 14.00 Stereo: Musiesta: licht muziekprogramma. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00 Nieuw» 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 17 is Hall jeugdprogramma. HUlversum UI. 2M m. ea FM- kanalen. VARA 9.00 Nieuws. 9 0s Plaat jes voor de pep. <10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieer de vlsltle. (12.00 Nieuws) NOS: 13.00 Nieuws. 13.03 Radio Tour de France: popmuziek en reportages Ronde van Frank rijk. (14.00. 15.00 en 18.00 Nieuws). VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Max. gevarieerd pla te nprogramma. BelgiëNederlands progr. kan. 2 en 10. pim 15.20-15.54 Ronde Frankrijk (He etappe). DE BYRDS uniek concert NEURENBERG De CSU wenst zich niet neer te leggen bij de door bondskanselier Brandt gevolgde „Ostpolitik". Dit is tot uiting gekomen op het zaterdag gehouden congres van deze par tij, de Beierse tak van de chris ten-democraten, die in de bonds republiek de oppositie vormen. De parlementaire secretaris van de christen-democraten. Will Rasner. zei zaterdag In Bonn dat de oppositie een volledige verklaring zal eisen van de regering-Brandt over de recente be sprekingen tussen de Sowjet-minlster Gromvko en de Westduitse staatsse cretaris Egon Bahr. Resolutie Op het congres in Neurenberg heeft de CSU een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat er geen ver drag met Moskou kan worden geslo ten op grondslag van wat er tussen Gromykoen Bahr is besproken. Volgens de CSU legt het sluiten van niet-aanvalsverdragen in feite territoriale aanspraken van de Sow- jetunie contractueel vast en druist dit voorts in tegen het Duitse recht tot zelfbeschikking. BONN De Franse regering zal de regering van Willy Brandt politiek en moreel steunen bij haar toenade ringspogingen tot Oost-Europa. Dit heeft de Franse regeringswoordvoer der Leo Hamon dit weekeinde ver klaard na beëindiging van de Frans- Westduitse besprekingen in Bonn. Beide landen zijn het er over eens, dat de benadering van Polen en de Sowjet-Unie niet moet worden ge- schelden van de viermogendheden besprekingen over Berlijn. De Duitse minister van buitenlandse zaken Scheel zei. dat een niet-aanvalsver- drag met Moskou niet zou worden ge ratificeerd voor vooruitgang is ge boekt in de situatie rond Berlijn. In India zijn waarschijnlijk 150 mensen verdronken b'j een ongeluk met een veerboot op de rivier de Krisjna, nabij de haven stad Masuli- patam. DEN HAAG In een telegram aan de Franse ambassade in Den Haag heeft het bestuur van de PSP geprotesteerd tegen de Franse kern proeven, die vorige week zijn geno men in de Stille Oceaan. Tot 15 augustus zullen in dit gebied nog dri1 kernbommen tot ontploffing worden gebracht, zo is dit weekeind meege deeld door de Franse minister van defensie Debré Hij liert doorschemeren dat de Franse onderzeebootvloot tegen plnd 1975 zal zijn uitgerust met nucleaire wapens. Frankrijk heeft evenmin als China het wereldverdrag tegen het verspreiden van atoomwapens onder tekend. .SCHIPHOL Vanmorgen is van Schiphol een delegatie van vier jon geren naar New York vertrokken om er de Wereld Jeugd Assemblee bij te wonen. De bijeenkomst, georganiseerd door de VN. heeft als thema „vrede, voor uitgang en internationale samenwer king". De Nederlandse delegatie, die is sa mengesteld door het Nationaal Comi té 25 jaar VN, bestaat uit Toos Groen, leerlinge aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme in Breda. Saskia Grotenhuis, middel bare scholierp in Ootmarsum, Johan van 't Hof, weg- en waterboukundi- ge in Nijmegen en Willem Claassen, studentin Lejden. Vanavond te zien Ned. 1 VAR.4 7.04 uur Lucy-show. daarna de Finse uitzending voor Mon treux. 8.45 uur Joegoslavische speelfilm „Er bestaan zelfs gelukkige zigeuners". (18 jaar). Ned. 2 NCRV 7.04 uur (NOS) De 21ste eeuw. on derwijs voor kleuters. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NIÖKLEBY 218 Laat ik u eens bekijken. De oude snoeper kijkt zo duivelachtig uit zijn ogen. Wat moet dat betekenen?' - 'Ik zou u niet willen bedriegen,* teemde Gride. 'Ik zou het niet kunnen; ik zou het nooit willen. Ik, ik me neer Nickleby bedriegen, die duizend maal slimmer is dan ik? Maar ik vraag u nog eens, - wat zou u er wel van zeggen, als ik u vertelde dat ik ging trouwen?' - 'Met de een of andere oude heks?' vroeg Ralph. - 'Nee, nee!' antwoordde Gride, terwijl hij in verrukking zijn handen wreef. 'Mis, geheel mis! Meneer Nickleby voor een enkele keer mis, geheel ver keerd! Met een knap meisje, bekoorlijk, betoverend en nog geen negen tienjaar oud. Donkere ogen, - fraaie wenkbrauwen, purperen lippen, die men niet kan zien zonder het verlangen ze te kussen, glanzige lokken, een middeltje, dat men met zijn handen kan omspannen en waar men onwil lekeurig zyn arm omheen wil slaan, voetjes zo klein en vlug, dat haar tred de grond niet schijnt te raken. Zo'n meisje te trouwen - hè?' - 'Dit is iets meer dan gewone onzin,' zei Ralph, nadat hij met een opgetrokken lip. naar de verrukking van de oude zondaar had geluisterd. 'Hoe heet ze?' - 'Kijk nu eens, hoe gevat!' riep Gride uit. 'Hij merkt al, dat ik zijn hulp nodig heb, en dat het hem een zoet winstje zal opbrengen. Hij be grijpt alles al. Zij heet, er is toch niemand die ons horen kan?' - 'Wie voor de duivel zou dat zijn?' vroeg Ralph driftig. - 'Er kon wel iemand naar boven of beneden gaan,' zei Arthur Gride, nadat hij buiten de deur had gekeken. 'Of uw knecht is misschien teruggekomen. Die mensen zijn zo gewend te luisteren, en het zou mij zeer spijten, als Noggs...' - 'Laat Noggs naar de duivel lopen,' zei Ralph bits, 'en zeg wat u te zeggen hebt.* - 'Och, jal Noggs mag wel naar de duivel lopen,' hernam Gride. 'Zij heet,' - 'Nu kom aan!' zei Ralph, driftig wordend, toen de ander weer afbrak. - 'Madeline Bray.' 'Bray,' zei Ralph. 'Er was eens een jonge Bray van, maar nee, die had nooit een dochter.' - 'U herinnert zich Bray toch wel?' hervatte Gride. - 'Nee,' antwoordde Ralph hem wezenloos aanziende. - 'Walter Bray i niet? Dat zwierige heerschap, die zijn mooie vrouw zo slecht behandelde.' - 'Als u mij een bijzonder zwierig heerschap wilt te binnen brengen,' zei Ralph, zijn schouders ophalend, 'zal ik hem verwarren met tien van zulke heren die ik gekend heb.' - 'Och kom. Die Bray die tegenwoordig in de Rules van de King's Bench zit,' zei Arthur. 'We hebben allebei zaken met hem gedaan. Hij is u immers nog geld schuldig.' - 'O, bedoelt u hem!* hervatte Ralph. 'Ja, nu u het zegt. Zo, is het zijn dochteri 'Ik wist wel dat u hem niet vergeten was, als u maar een ogenblik na dacht.' - 'U had gelijk,' hernam Ralph. 'Dat de oude Arthur Gride eraan denkt te trouwen, is onbegrijpelijk. Maar dat hij het in zijn hoofd krijgt de dochter van een geruïneerde nietsnut te trouwen, is ongelooflijk. Eén woord, vriend Arthur! Als u van mij in dit geval hulp verlangt, en dat is zeker, want anders zou u niet bij mij komen, spreek dan zonder omwegen. En zeg vooral niet, dat ik er enig voordeel van zou hebben, ik weet goed, dat u er ook voordeel bij moet hebben, of u zou u er niet mee inlaten.' Behalve de spot, die in deze woorden lag opgesloten, was de toon van Ralph bitter en beledigend genoeg om zelfs het koude bloed van een oude woekeraar tot gisting te brengen. Maar Gride liet geen ongenoegen blijken en herhaalde slechts zijn 'o, wat een man!' alsof hij de vrijpostig heid van zijn vriend grappig en aardig vond. Hij begreep evenwél, dat hij geraden was Ralph niet verder ongeduldig te maken, en kwam ter- 1 zake. (Wordt vervolgd) 7.30 uur aflevering Scheepsjongens, daarna Franse film over dierenleven in Afrika. 8.20 uur Please sir (herhaling). 8.45 uur quiz. 8.55 uur muzikaal programma „Tus sen grens en IJssel'. 9.45 uur Duitse documentatie over Ethiopië. Vanavond te horen Hilversum I NOS 8.05 uur Jazz in actie. 9.00 uur cursus taalbeheersing. 9.50 uur Gamma; vorderingen in de wetenschap. 10.55 uur Metropoleorkest, Trio Lol is van Dijk en solisten. Hilversum II NCRV 8.00 uur Holland Festival (NOS) ma gazine en concert door bet Radio Filharmonisch or kest en solisten. 10.40 uur avondoverdenking. 10.50 uur nieuwe platen. 11.30 uur opnamen van het Stock- holmse verbosonische fes tival. Smidje Verholen en de Marsmannetjes 69: Wat de oude Kne- kelbleker en de valse sleu teldrager aan de grote baas Mars te vertellen hadden, daaraan hoeven we wer kelijk niet veel woorden te verspillen. Dat begrijpen we ook wel, zonder dat het hele verhaal opnieuw wordt verteld. We stellen alleen met verbazing vast, dat Mars precies zo rea geerde als alle dictatoren in die omstandigheden schijnen te doen. Hij ont plofte van woede en toen hij eenmaal precies had begrepen wat er was ge beurd, vond hij het nodig iemand de schuld te geven en af te straffen. Tot dat doel greep hij een grote hondezweep en daarmee begon hij de sleuteldrager en de ouwe Kneek toch af te ranselen, jongens! Zo'n fris pakje op hun ziel hadden ze waarschijnlijk nog niet veel gehad. „Ik had het kunnen weten!" brulde Mars. Nu begrijpen wij niet goed, wat Mars daarmee precies bedoelde, want als hij het had kunnen weten, dan was het eigenlijk zijn eigen schuld en ln dat geval zou hij er beter aan hebben gedaan als hij zich zélf van een pak slaag had voorzien. Maar ja, dat doen dictatoren nooit. We laten hem daarom maar rustig verder slaan en wij vragen ons alleen af, wat er op deze wijze van die arme smidje Verholen moet worden. De smid merkte niets van al dat gebrul, dat door de gangen van de burcht weerklonk. Hij was namelijk op dit moment bezig met behulp van een zware voorhamer de zware stalen deur op zijn plaats aan te brengen. Hij was zó ijverig bezig, dat hij niets hoorde of zag van alles wat er op dit ogenblik plaats vond. Het enige, dat hij merkte, was het feit, dat er iemand aan zijn jasje trok. Toen hij opkeek zag hij de tweë Marsakkertjes staan, die opgesloten hadden gezeten in de knekelkelders. „Nou breekt mijn klomp!?? zei de smid verbaasd en hij liet zijn hamer rusten. „Zijn jullie vrij? Hoe kan dat nou?" De smid kreeg op deze vraag geen bevredigend ant woord, want de twee kereltjes begonnen te ratelen in de onverstaanbare taal van de stad Marsak. Nu denkt misschien iemand: hoe vreemd, dat de twee Marsakkertjes niet bang zijn voor zo'n lelijke soldaat! Ochdat is niet zo vreemd. De Marsakkertjes hadden al lang begrepen, dat het een brave vent moest zijn ,die de echte Knekelbleker bij hen in de cel had gesmeten. En zij hadden de smid aan zijn edele gelaatstrekken herkend: dat is alles. Enfin, de mannekes riepen dus: „Krinaslog larsag magosseflos! Seifas dinareslag fosgas trubenos!" „Het spijt me wel, jongens," mompelde de smid. „Maar daar versta ik geen woord van. Als jullie echter zijn ontvlucht, dan zal ik jullie moeten helpen." En toen deed de smid het enige wat hij onder deze omstandigheden kon doen: hij joeg de twee kereltje» de verboden trap op naar de torenkamer FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7