Juwelendieven ontkomen in super-snelle auto „Israël heeft al de beschikking over kernwapens" BENELUX PRAAT OVER GRENZEN Bommen o{ luchthaven Frankfort DC-8 stort brandend neer in moestuin Huwelijk ministers' dochter Voor tienduizenden guldens vermist Smokkelde Israël drugs Egypte in? ECHEVARRIA PRESIDENT Geen ziekte ongeneeslijk STUDENTEN WILLEN LIDO VERKOPEN Tandarts wil officierseed niet afleggen Het Kwartet Papoea-rebellen gevangen genome MAANDAG 6 JULI 197. Burgemeester Marijnen v Den Haag feliciteert Elly den I; Toom. dochter van de minister f ran defensie, nadat h\j haar in de echt had verbonden met de heer E. Houthuysen. Rechts mi- nister Den Toom. NEW YORK „Dat president Nixon de crisis in het Nabije Oos ten ontzettend gevaarlijk heeft genoemd, heeft te maken met het feit, dat een aantal functionarissen in Washington ervan overtuigd is dat Israël zijn eigen kernwapens heeft gemaakt." Dit meldde gisteren het in New York verschijnende „Sunday News". (Van een onzer verslaggever*) ROTTERDAM Twee mannen, die gistermorgen vroeg by het juwe- licrebedryf Siebel aan het Stadhuis plein Rotterdam hebben ingebroken, zijn na een spectaculaire jacht, waar aan politiekorpsen van Rottcidam. Breda, Utrecht, Ede en een aantal andere plaatsen hebben deelgenomen, ontkomen met een buit van enkele tienduizenden guldens waarde. Bij deze jacht over de rijkswegen zijn snelheden genoteerd, die ver boven de tweehonderd kilometer per uur lagen! De twee mannen knipten met een betonschaar de tralies door, die het raam van de juwelierszaak beveilig den. De etalageruit werd kapotgesla gen, met een snelle greep werd ten hoeveelheid kostbare ringen en arm banden buitgemaakt. Twee jongens hebben de mannen aan het werk gezien en zij zagen ook, hoe de mannen in een witte Fiat verdwenen. De politie kon onmiddel lijk de achtervolging openen. De Fiat bleek in Dordrecht gestolen te zijn. In de Goereesestraat in Rotterdam- Zuid stapten de mannen over in een Alfa-Romeo, die met draaiende motor stond te wachten. Toen begon de jacht, die eerder deed denken aan de een of andere fantastische film dan aan de werke lijkheid. De politie gaf het signale ment van de super-snelle sportwagen door aan alle Nederlandse politie korpsen en met het snelste materiaal werd de achtervolging ingezet. Via de rotonde bij Voorburg ging het op Utrecht aan. vervolgens in de richting van Arnhem. Door de weergaloos hoge snelheid raakte de politie bij Ede het spoor bijster. Ook de Westduitse politie Is nu bij de jacht ingeschakeld. Ziekte Wrakstukken van de Comet van de Britse maatschappij Dan- Air. Het toestel was tegen een berg bij Arbucia gevlogen. Alle 112 inzittenden kwamen om het leven. (Vervolg van pag. 1) Ooggetuigen zagen het brandende toestel met de neus omlaag loodrecht naar beneden duiken. Kort voordat de Douglas bij een boerderij in het dorp Castle More terechtkwam, hoorde men een enorme explosie en werd een grote vuurbal zichtbaar. In het wrak van de verongelukte DC-8 werden alleen maar een stuk vleugel van ongeveer 2'/ï meter leng te en de resten van het blauwe uni form van een stewardess terugge vonden. De brandende Douglas kwam te recht in een moestuin op ongeveer 20 J meter afstand van de boerderij van de naar Canada geëmigreerde Nederlander Sytze Burgsma, die daar met zijn vrouw Janna en tien kinde- KAIRO De Egyptische politie heeft tweeduizend kilo hash en opium in beslag genomen van een gezamen lijke waarde van meer dan achttien miljoen gulden. Volgens de politie zijn de „giffen" met behulp van de Israëlische veiligheidsdienst het land in gesmokkeld „ter vernietiging van het moreel van het Egyptische volk". De zeventien smokkelaars, allen Egyptenaren, zijn gearresteerd. In Assoet zijn naar verluidt zestien leden van een bende, die acht miljoen hash planten in een nabijgelegen dorp heeft geplant, gedood bij gevechten met de Egyptische politie. MEXICOSTAD De voormalige minister van binnenlandse zaken Luis Echevarria Alavarez is gisteren bij de presidentsverkiezingen als overwin naar uit de bus gekomen. De 43-jarige oud-minister werd kandidaat gesteld door de regerings partij, de RPI (de Instititionele revolu tionaire partij). Echevarria volgt pre sident Gustava Diaz Ordaz op, die op 1 december zal overdragen. De verkiezingen verliepen zonder noemenswaardige incidenten. Zeker heidshalve heeft de regering 60.000 soldaten op de been gebracht om in geval van nood in te grijpen. Echevarria's tegenkandidaat, de 40-jarige Efrain Gonzalez Maorfin, die kandidaat was voor de in oppo sitie zijnde Nationale Actiepartij (PAN) had geen schijn van kans. Aanhangers van zijn partij betwist ten de overwinning var. Echevarria. Watchman Nee Het maandblad Getrouw van de ICCC meldde in juni: „Broeder Harold Martinson, voormalig zendeling in China, één van de beste China-ken ners en schrijver van het boek „Under the Red dragon", schreef ons: wij heb ben uit Shanghai vernomen dat een van China's voornaamste evangelisten, Watchman Nee, het zwijgen is opge legd. Omdat hij weigerde op te houden het evangelie te verkondigen sneden de communisten hem de tong uit, sta ken zijn ogen uit en hakten ook zijn beide handen af". Nu stond in de bladen van Het Kwartet dat „de gezondheid van Watchman Nee redelijk goed is en de gruweldaden tegengesproken worden". Dit zou gezegd zijn in christelijke kringen in Hongkong. Maar weet men wel wat „christelijke kringen" in Hongkong betekenen? Hoe ze moeten leven onder een bewind, dat een echt christelijk leven onmogelijk maakt? Daarom: geloof de communisten biet. Het zijn leugenaars, die de men sen met mooie praatjes zand in de ogen proberen te strooien. Oud-Beijerland J. A. v. d. Wetering Buggy Met verbazing en angstige voorge voelens las ik uw artikel over het goedkope zelfbouw-autootje van de Rotterdammer Peter de Vos. Ik vind z'n idee reuze leuk, maar als dat serie- produktie gaat worden op oude (door geroeste?) VW-chassis van 50 tot ƒ200, dan hoeft het van mij niet. Nog dwazer en onverantwoordelijker gaat het worden als de polyester carrosse- riedelen in bouwpakket leverbaar wor den. De automobielfabrikanten getroosten zich enorm veel geld en moeite om veilige auto's te bouwen. Hoe zou de carrosserie van een buggy zich gedra- fcij een frontale botsing. M.i. schieten je in zo'n geval de stukken polyester door hart en nieren. We zitten al met genoeg kwaad en ondeugdelijkheid op onze overvolle wegen. Onze onvolprezen rijksver- keerspolitie zou dergelijke „fabrika ten" geen kans van slagen moeten ge- btwtjk a. Zee C'. Ouwehand Bejaardenpartij Wat een enorme aow-verhoging zal dat worden als er volgens het plan van de heer Van Valen uit Vaassen 24 bejaardenzetels in de Tweede Kamer zullen komen. Wat een gerochel ook. Laat de Kamerbewaarder er voor zor gen bij elke aow-zetel een kwispedoor te plaatsen- Ik ontvang al meerdere jaren aow »n ik heb dit flltijd beschouwd als een gunst. De pow-era van thans hebben •voor dit pensioert slechts zeer weinig betaald, In feta betalt da jonge gene- ütiè Wins ei* de jongeren moeten „Het is op het Witte Huis bekend, dat Israël ten minste tien goed ont wikkelde gelelde raketten heeft met een bereik van 450 kilometer. Dit z(jn raketten die uitsluitend zfjn gebouwd voor het vervoer van kernladingen", aldus het blad. „Onder technische deskundigen is het algemeen bekend, dat als Israël de nucleaire explosieven voor deze raketten nog niet heeft samengesteld, het zeer goed in staat is dat snel te doen". Uit de Jordaanse hoofdstad is ver nomen. dat zaterdag een beginsel overeenkomst is gesloten tussen de Jordaanse autoriteiten en de leiders van de Palestijnse verzetsbewegingen. De overeenkomst is gebaseerd op de volgende beginselen: aan de Pa lestijnse verzetsbewegingen in Jorda nië wordt vrijheid van handelen ver leend en de soevereiniteit van koning Hoessein wordt geëerbiedigd. Israël heeft gisteren toegegeven, dat boven Egyptisch grondgebied een Is raëlische Phantom is neergeschoten. Tegelijk gaf het een foto vry, die ge maakt is tijdens luchtaanvallen in de zóne langs het Suezkanaal. Op deze foto z(jn duidelijk Russische Sam-2 I raketten te zien. Chinees partijorgaan: TOKIO De Chinese communisti sche partij stelt in het blad „Rode Vlag" dat geen ziekte in de wereld absoluut ongeneeslijk is. De onge neeslijkheid is vaak eer voorwendsel, gebruikt door bourgeois medische ..autoriteiten" om hur onkunde te verbergen. Mao's gedachten dienen de medi sche wetenschap tot voorbeeld te strekken. Eerst dan kunnen we corri geren wat verkeerd is en de „beper kingen" van de medische wetenschap doorbreken, aldus hfpartijorgaan. Geïmproviseerd ontbijt voor de Nederlandse vakantiegangers, die door het niet komen opdagen van een Spaans chartervliegtuig vrijdagmiddag, de nacht op Schiphol moesten doorbrengen. NEW YORK De Verenigde Na ties hebben het besluit genomen ge durende tien dagen een „algemene vergadering" van jongeren bijeen te roepen op het hoofdkwartier in New York. Het besluit moet worden gezien als een poging de generatiekloof te overbruggen. „De hele wereld" is uitgenodigd Noord-Vietnam en Noord-Korea heb ben al laten weten niet geïnteresseerd te zijn. Of China gaat meedoen blijft vooralsnog een interessante vraag De „jeugdvergadering" zal onder meer worden bijgewoond door vertege- woordigers uit Oost- en West-Duits- land (beide geen lid) en door een lid van de Zwarte Panter-beweging in de VS. [vele jaren bijdragen voor hün komen- j de aow. Toch zijn de uitkeringen in de loop I der jaren reeds enorm verhoogd. De I heer Van Valen beweert dat er hele- maal niets voor de bejaarden wordt gedaan, maar in mijn woonplaats wordt er voor deze groep heel veei gedaan. Dat hij verbetering vraagt voor hem en zijn mede-aow-ers, akkoord, maar de wijze waarop doet mij denken aan de vele onsympathieke provocaties met spandoeken en spreekkoren. Nog nooit hebben de diplomaten in Den Haag zoveel recepties, diners en soupers af moeten lopen als deze zomer. Het FAO-congres met zijn officiële hoge bezoekers is daar de voornaamste oorzaak van geweest, terwijl er bovendien in juni en be gin juli zo'n vijftien landen hun na tionale feestdag vieren, al dan niet met diplomatiek vertoon. Waarover praten zij, die velen daar met het glas? De onwennige gast meent wel I eens, dat het de wereldpolitiek is, maar niets is minder waar. Eén receptieronde levert een serie verhalen, die nooit na te vertellen zijn, maar wel een verzameling menselijke ervaringen geven. Wat te denken van het volgende: een trotse moeder vertelt hoe haar zoon met zijri jong gezin na enige jaren met verlof uit Amerika is thuisgekomen. Verrukt somt ze de geschenken op. die meegebracht zijn... Een salonklok, een wekker, een set compoteschalen, een ver plaatsbare oven. die op een stopcon tact werkt. Ik kon het niet helpen maar schoot in de lach om de combinatie. Wat de mama dusdanig ontwapende, dat ze verder ging: „En raad eens hoe ze daar allemaal aan gekomen zijn?" Natuurlijk raadde ik het niet. „Allemaal cadeaux van de spaar banken..." De uitleg was leerzaam. In Ameri ka woedt net zo'n slag om de spaar ders als in ons lieve land. Alleen werken ze daar niet met percentage verschillen in rente maar met een geschenk bij eerste inleg. Babbels Wie vijfhonderd dollar als eerste kapitaalvorming stort, krijgt een fraai geschenk, mits die inleg in een bepaalde periode geschiedt. De animo der spaarders is groot. In rijen staan ze voor het loket en een uur wachte op je beurt is niets. Die vijfhonderd dollar had het jonge stel, omdat ze van meet af aan spaarden voor de vakantie thuis, die nu aangebroken was. Nu was het verder alleen een kwestie van beleid en energie. Goed opletten op de advertenties en een paar uur uittrekken voor de storting. Hun eerste vijfhonderd dollar wis selde driemaal van spaarbank, wat driemaal een welkomstgeschenk op- leverde. Hoe dichter de vakantie-in-het- -oude-vaderland naderde hoe meer spaargeld er kwam en hoe meer ge schenkmogelijkheden.... Een ogenblik later een nieuw ge sprek. Een dame krijgt een compli ment over haar geheel nieuwe kap sel, dat haar opvallend verjpngd heeft. Ze reageert: „En het gemak kelijke is dat ik het zo af kan ne men...." algemene verbazing: een pruik! Een heer, correct kortgeknipt, iet wat vergrijsd en verkaald in de di plomatieke dienst wil er alles van weten. Hoe het voelt, of het moeilijk op te zetten is. of het nou altijd past... of het waar is, dat er ook pruiken voor mannen zijn? De pruikedame weet er alles van en troost hem onmiddellijk: er zijn ook pruiken voor heren. Speciaal langharige voor de vrije tijd... In de week een correct man op zijn post, in het weekend een langharige... Je ziet de correcte er over naden ken... een ongedachte kans om al thans voor enige etmalen per week uit het harnas te komen.... Een in- cognitokans ook.... Den Haag D. Knoester I ren woont. „Wij wonen hier nu al vier jaar en zien de vliegtuigen komen en gaan. Wij zijn nooit bang geweest dat zo iets zou gebeuren", aldus Burgsma. De boer was onmiddellijk naar het wrak toegerend. „Alles was stil. Ik hoorde geen kreten of iets derge lijks. Ze hebben ook niet veel kans gehad er uit te komen", vertelde Burgsma. „Ik zag zwarte rook uit het gat komen. Het enige wat ik hoorde was een fluitend geluid dat ook uit het grote gat kwam". AMSTERDAM Het Amsterdamse studentencorps wil haar sociëteit, net voormalige Lido aan het Leidseplein, verkopen omdat de exploitatie te kostbaar is geworden. De studenten vereniging wil er 2,5 miljoen gulden i voor vragen. De afstoting is mogelijk doordat de studentenvereniging een fusie aangaat met het vrouwelijke studentencorps, de AVSV, die een pas gerestaureerd pand aan de Raam- gracht bezit, dat groot genoeg is om beide verenigingen te huisvesten. I TAE WEG van de Egyptische pret dent Nasser gaat te Moskou nj over rozen. Telkens was er oponthot of bleek men geen tyd voor hem 1 hebben. En nü is ondertekening vi een nieuw akkoord over de man} waarop de problemen in het Nab| Oosten aangepakt moeten word enkele dagen opgeschort. Nasser maakt van het nieuwe uil stel gebruik om een geneeskund| behandeling te ondergaan. Hy woi in hetzelfde sanatorium behandeld t de Russische partyleider Brezjnef, c wegens ziekte moest afzien van e reis naar Boekarest ter ondertekeni van een RussischRoemeens vrien schapsverdrag. Wat het Nabye Oosten betreft l slaat de mogelijkheid, dat geen ov« eenstemming kon worden bereikt. I als dat zo is, lykt het aannemel® dat Moskou niet bereid is alle wé sen van Nasser te vervullen. 1 wachtkamer is dan het beste vertr om geduld te oefenen. Kennelijk voelen de Russische ll ders er niets voor. door Nasser andere Arabieren in een situatie worden betrokken, waarin zy reel streeks met Amerika geconfrontee kunnen worden. Dat gevaar woi steeds minder denkbeeldig. Verwacht wordt, dat Brezjnef en Nl ser het probleem verder zullen I spreken tijdens hun rustkuur. Inti sen is de Russische premier Kosy| naar Boekarest gereisd om in plaats van Brezjnef het nieu1 vriendschapsverdrag met Roerael te ondertekenen. De inhoud van dit verdrag is n naar de zin van de Russen. Het 1 vat geen clausule over hulp aan Ri land in een conflict buiten Eurc (China wordt niet met name genoei in het reeds met Tsjcchoslowak gesloten verdrag). Ook het beg Westduitse agressie komt in nieuwe stuk niet voor. Het oude verdrag was al in 1968 gelopen. Om nög groter gezichtsvi lies te voorkomen hebben de Rusf nu genoegen moeten nemen met v minder dan zy geëist hebben. Da: uit valt misschien de ziekte t Brezjnef te verklaren. Er is nü slecj een akkoord tussen regeringen. Dit houdt in, dat het verdrag zal wj den gewyzigd zodra Moskou f slaagt in Roemenië een andere re ring aan het bewind te brengen, i het wél zyn wil kan oplegg Brezjnef heeft het nu blykbaar i aangedurfd. Roemenië met geweld het gareel te brengen. LUXEMBURG Een groot aantal ministers van de Beneluxlanden is vanmorgen in Luxemburg begonuen met besprekingen over een aantal belangrijke zaken. Premier De Jong zei dat alle drie regeringen er blyk van hadden gegeven op de conferen tie „zaken te willen doen". Het Beneluxparlement drong er gisteren op aan toch vooral alles in het werk te stellen op 1 november de formaliteiten aan de Benelux- binnengrenzen zakelijk af te schaffen. Voor sommige technische problemen lijkt dit erg moeilijk te gaan. Staats secretaris De Koster meende dan ook dat geen krokodillentranen moeten worden gehuild als de liberalisatie van het Beneluxverkeer niet op 1 november kan worden gehaald, om dat dan vrijwel zeker slechts twee maanden later wél de grensbelemme- ringen zullen zijn weggenomen. AMERSFOORT Tandarts Nico Jongsma (23). sinds april chef van de tandheelkundige diens* in de Menno van Coehoornkazerne in Arnhem, heeft bij zijn beëdiging tot reserve- -luitenant in de Juliana van Stol bergkazerne in Amersfoort geweigerd de officierseed af te leggen. Toen hij aan de oeurt was, verklaarde hij de eed te weigeren en een beroep te doen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst „Ik ben tot de con clusie gekomen, dat ik als medicus niet kan meewerken aan een krijgs macht, die het doden van de mede mens wettigt en rechtvaardigt", zei hij. Daarna wilde hij S3men met enkele vrienden stencils uitdelen, waarin zijn bezwaren tegen de militaire dienst waren samengevat. Dit werd echter geweigerd. De tandarts heeft inmiddels een re kest ingediend om in aanmerking te komen voor vervangende dienst. deze krant behoort tot h hec Westen uit grootste proc. chr. dagbladpers Verder bespreken de premiers, ir nisters van buitenlandse zaken, ec nomische zaken, landbouw, financü en justitie onder meer verbeterii van de samenwerking op het gebi> van de economische unie, verhoudii van de regeringen tot de raadgevenj interparlementaire Beneluxraad. f verlenging van het mandaat van H stimuleringscollege en de samenwè king van de drie op economisch sociaal terrein. Verder zal, aldus premier De Jon hard gewerkt worden om te prober! voortaan in EEG-verband steeds rri één gezamenlijk Beneluxstandpunt t de bus te komen. FRANKFORT Op de luchthaf van Frankfort werd het afgelop weekeind groot alarm geslagen, politie ontdekte op verschillen plaatsen twee bommen. Korte tijd nadat een voorbijgan rook zag komen uit een bagagekl en de politie in een pakje een ni ontplofte bom vond schoot steekvlam uit een papiermand. Vo dat het projectiel grote schade kon richten werd het onschadel gemaakt. Nog tijdens het onderzoek ontvi de politie een anoniem telefoontje een bom was geplaatst ln een rli< tuig van de Spaanse maatschap Iberia. Een juist opgestegen toe! kreeg opdracht onmiddellijk terug keren. In deze machine en in tv geparkeerde toestellen werd ech niets gevonden MERAUKE Indonesische tr pen hebben op West-lrian opnie 63 Papoea-rebellen gevangen ge men, zo meldt radio-Merauke. De 63 opstandelingen werden o singeld in Sausapor in het dist Sorong. Volgens radio-Merauke is van de rebellen de in Nederland geleide sergeant Mirino. De militaire commandant in W« Irian heeft 31 juli gesteld als tijdslimiet, waarbinnen a'le Pa^o opstandelingen zich moeten hebl overgegeven. Sinds 1965 voeren d zenden rebellen in de Arfakber een guerrilla-oorlog tegen de In nesiërs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6