Vrouwen in Ulster betogen tegen lange huisarrest Prins Sihanoek bij verstek tot doodstraf veroordeeld Opnieuw een rustige nacht Gevaar nog niet geweken JHerlinalë1 na rel afgebroken Brezjnef niet naar Roemenië Drie doden en zestien vermisten Aanvaringen in Kanaal en de Middellandse Zee RDM levert eerste vat voor VS af Artibus gesloten voor 16 studenten MAANDAG 6 JULI 1970 BELFAST De patiënt heeft een tweede achtereeenvolgende rustige nacht gehad, maar het gevaar is nog niet geweken. Met deze vaststelling kon vandaag de toe stand in het Noordierse Belfast worden omschreven. Protestanten en rooms-katho- Keken staan daar opnieuw in blinde haat en verbitterinng tegenover elkaar. Of de middeleeuws aandoende haat- en wrokgevoelens tegenover el kaar wat zijn geluwd of juist zijn versterkt, zal in de komende dagea moeten blijken. In ieder geval trok ken beide partijen gisteren en masse naar de bedehuizen. Fouilleren In nog geen tien dagen moes ten twaalf doden en enkele hon derden gewonden worden geteld als gevolg van een eeuwenoude godsdienstoorlog, die nog altijd niet is uitgewoed; als gevolg ook van de noodzaak van sociale her vormingen, waar iedereen al ja ren over praat, maar waarvan het lioht nog niet aan de horizon daagt. Het uitgaansverbod, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag door het Britse militaire gezag was ingesteld, werd na 35 uur opgeheven, maar dit betekende niet dat de Engelse solda ten het veld ruimden. Integendeel. Na de grote wapen vondsten van de afgelopen dagen, na het lafhartige optreden ook van op daken opererende scherpschutters, van wie er zeker twee door contra- vuur van het leger werden gedood, poogt generaal Freeland ten koste van de rust in zijn troepen te voorko men dat er een nieuwe, een derde Bloednacht, aanbreekt. Op daken Hij doet dit door het uitzetten van wachtposten op de daken, door ver- BERLIJN Het Berlijnse filmfes tival is zondag twee dagen eerder dan het plan was beëindigd. Oor zaak is de film „O.K." van regisseur Michael Verhoeven, waarin onder meer een viervoudige verkrachting van een Vietnamese vrouw door Ame rikaanse militairen wordt getoond. De jury sloot „O.K." van deelne ming uit, omdat de film niet zou bij dragen tot de doelstelling van het fes tival. „het bevorderen van de interna tionale verhoudingen." Regisseur Verhoeven heeft daarop zijn film ingetrokken, gesteund door een aantal deelnemers aan het fes tival en een groot deel van de inter nationale pers. De twist om „O.K." laaide echter zaterdagnacht weer op, toen de ver toning van de Cubaanse film „Herin- j neringen aan de onder-ontwikkeling" onderbroken werd. Senator prof. dr. Werner Stein, voorzitter van het curatorium van de Berlinale, maakte toen voortijdig een eind aan het festival. De jury ver klaarde het festival te moeten beëin digen omdat haar tijd in beslag geno men werd „door discussies die met de getoonde films niets te maken heb ben." MOSKOU De Russische partij leider Brezjnef is niet naar Roemenië gegaan, waar vandaag het nieuwe Russisch-Roemeense verdrag wordt ondertekend. Dit nieuws is dit week eind in Moskou met verwondering ontvangen. Het persbureau Tass deelde later mee. dat Brezjnef ziek is. Hij zou kou hebben gevat. Waarnemers in Mos kou zijn van mening dat Brezjnef thuis blijft om uiting te geven aan het ongenoegen van de Sowjet-leiders over de onafhankelijke politiek van Roemenië. scherpte patrouille-aktiviteiten in de dorpen, door het achter de hand hou den van gepantserde vechtwagens en door het bewaken van de prikkel draadversperringen, die de protes tantse van de katholieke wijken scheiden. Deze maatregelen zijn, zo mag thans al wel worden geconcludeerd, niet zonder succes gebleven, ook al omdat de agiterende en op een burge roorlog uitzijnde extremisten hebben kunnen constateren dat het geduld van de zeker 2000 Britse militairen, die alleen al in de geteisterde wijken van Fall sRoad zijn ingezet, niet ein deloos is. Scheldwoorden, straatstenen en zelfs benzinebommen kunnen ze nog wel verdragen, maar als ze be schoten worden, schieten de in kogel vrije vesten gestoken „Tommies" on herroepelijk terug. In totaal zijn nu 11.500 Britse soldaten in Ulster. Onmiddellijk na de opheffing van het uitgaansverbod marcheerden ze ker 500 vrouwen door het zogenaam de Falls-kwartier uit protest tegen het lange huisarrest. In tassen of ge woon in de handen droegen ze alle mogelijke levensmiddelen, die voor zieken en ouden van dagen waren bestemd. De demonstratie had veel gelijkenis met die in de bloednacht van jl. za terdag, toen een groep vrouwen, die door r.k. geestelijken werd geleid, te vergeefs trachtte de vechtende par tijen te scheiden. In de Britse kran ten van vanmorgen krijgt het optre den van de vrouwen van Belfast bij zonder veel aandacht. „Nazimentaliteit" De mannen in de omgeving van Falls Road waren op hun eigen wijze aktief. Ze begroetten passerende mili taire patrouilles met opgeheven arm met de bedoeling een zwijgend pro test uit te brengen tegen de, door hen gesignaleerde „nazimentaliteit" van de Britse troepen, die er o.a. van be schuldigd worden tijdens huiszoekin gen geplunderd te hebben. Jongeren gooien met stenen tijdens de ongeregeldheden in Falls Road, Belfast. Zoals bekend verloren vijf mensen hierbij het leven. Op de achtergrond een uitgebrande dubbeldekker. Katholieke demonstranten, meest vrouwen, trokken gisteren door de wijk Falls Road in Bel fast, de Britse militairen bij de versperringen honend. De situatie is toch weer heel anders dan een jaar geleden, toen er niet alleen veel minder wapens in handen van de burgerbevolking waren, maar toen de komst van de Britse militai ren als ordebewaarders ook veel en thousiasme onder de rooms-katholie- ke minderheid in Ulster teweeg kon brengen. Het zijn nu dezelfde rooms-katho- lieken, die zich het felst tegen de En gelse troepen keren. Generaal Free land wordt er thans door beide par tijen van beschuldigd bevooroordeeld te zijn het hoe en het waarom hiervan ontgaat elke waarnemer, die althans naar objectiviteit tracht te streven terwijl tevens duidelijk is geworden dat de militaire interventie in het burgerlijk gezag geen werke lijke oplossing biedt voor de vaak emotioneel geladen onderlinge moei lijkheden. Rechtbanken De speciale rechtbanken, die in verband met de talrijke arrestaties zijn ingesteld, hebben gisteren, op zondag dus, de zittingen niet onder broken. In Belfast vond een massale voorgeleiding plaats van 45 volwasse nen en vier minderjarige rooms-ka- tholieken, die in een school waren aangetroffen waarin grote hoeveelhe den dynamiet en andere springstoffen werden ontdekt. De zaak van de meeste verdachten werd echter aan gehouden voor een nader onderzoek. Het huisarrest dat enkele tiendui zenden inwoners van Belfast in de bloednacht van vrijdag op zaterdag kregen opgelegd, had in ieder geval tot gevolg dat nieuwe botsingen tus sen protestanten en rooms-katholie- ken zomede Britse militairen konden worden voorkomen. De toestand blijft niettemin ge spannen, wat ook wel blijkt uit het feit dat de regering van Chichester- -Clark tot dinsdag een demonstratie- verbod heeft afgekondigd voor Be lfast en Londonderry. Voor Armagh trouwens ook, want daar wordt het symbool van het rooms^katholieke Voor de totaal van de buitenwereld afgesloten wijken in de buurt van Falls Road, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag een ware veld slag woedde, leverde deze kerkgang overigens wel de nodige moeilijkhe den op. Bij de prikkeldraadversper ringen werden de kerkgangers door Britse militairen op wapens gefouil leerd, zowel op de heen- als op de terugweg. En fouilleren is nog altijd een zaak, die een burger kribbig maakt, zeker de Noordierse rooms-katholiek, omdat deze van mening is dat hij op dit punt ten aanzien van zijn protestant se landgenoot wordt gediscrimineerd. Ook vandaag daverden er weer he likopters boven de hoofdstad van Ul ster. Van deze wentelwieken uit werd elk dak van de wijken rond Falls Road minutieus onder de loupe geno men voor eventuele aanwezigheid van wapens. De huiszoekingen die werden uitge voerd, hebben zoveel wapentuig op geleverd, dat men het hart vast houdt bij de gedachte wat er in Belfast zou zijn gebeurd, als al die pistolen, die handgranaten, die machinegeweren, die explosieven en die munitie, liefst 15.000 kogels in handen van de burgerbevolking was gebleven. De aanwezigheid van het wapenar senaal duidt er in ieder geval op dat er van een organisatie sprake is, van extremistische kernen, die zich voor berieden op een burgeroorlog. In dit verband wordt opnieuw de naam ge noemd van de sinistere IRA, de zowel door Londen als door Dublin illegaal verklaarde Ierse verzetsbeweging, die een republikeins karakter draagte n die erop uit is in Ulster desnoods met geweld d eelvan Ierland te laten uit maken. Grieven Maar ook de protestanten hebben hun illegale organisaties. De grote grief van de rc^ms-katholieken in Noord-Ierland is dat er bij de eersten geen huiszoekingen worden gedaan. De gematigden in Ulster hopen dat de grote demonstratie van de Oranje Orde, die voor volgende week maan dag is georganiseerd om de Slag aan de Boyne te herdenken, of wel de uiteindelijke overwinning van de protestanten op de rooms-katholie- ken; verboden wordt. Onder de huidi ge omstandigheden zou zo'n demonst ratie als olie op het vuur zijn. Ulster kan juist in deze dagen geen enkele provocatie verdragen. Enkele prinsheerlijke foto's uit Porto Ercole: boven met z"n allen bijeen, van links naar rechts prinses Beatrix met benjamin Constantijn, in het midden Wil- lem-Alexander en rechts prins Clatis met Johan Friso. Het prinselijke gezin wordt goedmoedig vergezeld van twee speelkameraadjes". En als je bovendien de beschikking hebt over een speciaal geconstrueerde auto, een zg. DAF-speciaal, is alle vakantiepleziêr zo voor het grijpen. Foto links onder: prinses Beatrix en Constantijn, voor wie alles nog wat nieuw is, maar het went wel snel. Rechts onder: wie anders zal zich parmantig achter het stuur plaatsen dan Willem-Alexander? PNOM-PENH Een militair tribunaal heeft gisteren het af gezette Cambodjaanse staats hoofd prins Norodom Sihanoek bij verstek ter dood veroordeeld wegens misdrijven tegen de staat. Na een beraad van 40 minuten kwamen de president van de recht bank, een Jjurger, en vier militaire rechters tot een uitspraak over Siha noek, die met zijn regering in Peking in ballingschap verblijft. De prins blijft opwekken tot de omverwerping van het huidige regime. Tijdens het proces, dat drie dagen duurde, verklaarden getuigen dat de Vietcong Sihanoek geld betaalde voor PRINS NORODOM SIHANOEK doodvonnis een vergunning, om in hun Cambod jaanse schuilplaatsen te blijven, van waar uit zij aanvallen ondernamen tegen Zuid-Vietnam. De Cambodjaanse oud-minister van justitie Teip Hoeg deelde mee, dat Sihanoek de terechtstelling had gelast van enkele honderden mensen, onder wie Cambodjaanse communisten en leden van een politieke beweging te gen hem. Sihanoek zelf, heeft het proces als onwettig gebrandmerkt. Hij waar- I schuwde de leiders in Cambodja dat j zij eerstdaags terecht zullen staan we- i gens hoogverraad, als Sihanoek weer aan de macht komt. Onrealistisch Het Russische partijblad Prawda noemde gisteren de bewering van Nixon, als zouden de kansen op vrede in Indo-China vooruit zijn gegaan door de-Amerikaanse inval in Cam bodja. onrealistisch. Het blad meent dat de invasie het gehele Indochine- se schiereiland heeft veranderd in een krijgstoneel. In hetzelfde artikel wordt de benoeming van David Bruce tot leider van de Amerikaanse delegatie voor de vredesbesprekingen in Pa rijs. „opnieuw een gebaar". Gisteren heeft de Vietcong formeel ingestemd met deze benoeming. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Williams Rogers heeft gisteren b.'j zijn driedaagse be zoek aan Zuid-Vietnam opnieuw overleg gepleegd over wat hij noem de, „verdre politieke initiatieven" tot vrede in Indo-China. LONDEN/SIRACUSA Het afgelopen weekeinde hebben zich twee scheepsrampen vol trokken. Hierbij kwamen drie mensen om het leven. Zestien worden nog vermist. Dertig kilometer ten noorden van Cherbourg in Het Kanaal kwam het 3500 ton metende Griekse vrachtschip Bourgaria in aanvaring met de Duitse vrachtvaarder Hagen van 5500 ton, in dichte mist. De Bourgaria zonk vrij wel onmiddellijk. Twaalf van de 29 opvarenden konden door de Hagen aan boord worden genomen. De lijken van drie zeemannen zijn geborgen. De overige bemanningsleden worden nog vermist. Dnder de overlevenden zijn enkele zwaar gewonden. Verscheidene sche pen, waaronder Franse oorlogsbodems begaven zich naar de plaats van het ongeluk. Zondagochtend is ter hoogte van Siracusa het 1100 ton metende Ita liaanse schip Castellamare gezonken na een botsing met het 30.000 ton grote, onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip Montreuil Twee van de I 27 opvarenden worden nog vermist. J De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. Het ongeluk gebeurde bij goed zicht en kalme zee. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen heeft de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij een begin gemaakt met het tran sport van het eerste complete reactor vat voor Amerika. Om vijf uur stond een speciale diep- lader bij de werf om het 300 ton zwa re gevaarte naar de Prinses Margriet haven te vervoeren. Het vat was in onderdelen van Amerika naar de RDM gebracht. Op 1 juli van het vo rige jaar kreeg de scheepswerf op dracht van Westinghouse Electric Cor poration om het vat samen te stellen. Het reactorvat is bestemd voor de centrale Surry 1 bij het plaatsje Surry aan de James rivier in de staat Virgi nia. De centrale krijgt een vermogen van 743 megawatt. Het vat heeft een inwendige diameter van vier meter en een lengte van 12,6 meter. Aan de Prinses Margriethaven lag de bok Matador gereed om het ge- vaorte aan boord van de Mormacsea te zetten. Het containerschip vertrekt dinsdag naar Newportnews waar het vat per lichter naar de in aanbouw zijnde centrale gebracht zal worden. De waarde van het vat ligt rond tien miljoen gulden. De RDM heeft totaal dertien reac torvaten in opdracht. Vorige maand opende de scheepswerf een nieuwe constructiehal voor grote vaten. UTRECHT Zestien studenten (waarvan achteindexaminandi) zul len na afloop van de vakantie op 16 augustus niet meer worden toegelaten tot de Utrechtse academie voor beel dende kunsten „Artibus". De reden hiertoe is wangedrag in het afgelopen half jaar, aldus heeft het bestuur hen laten weten. Een der weggestuurde studenten heeft de beslissing willekeurig en on gemotiveerd genoemd omdat „men ons gewoon uit 280 studenten heeft gepikt". Eerder dit jaar zijn moei lijkheden gerezen bij de realisering van het democratiseringsproces op de academie. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) verzet, het parlementslid Bemadette v v» r ofe Devlin, wegens agitatie gevangen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5