OOR MERCKX MAAR EEN MENS Zomaar een zomeravond riskant en fascinerend Afscheid van Roger Pingeon Molendagen NIEUWE VW Kabinet akkoord met wijziging minimumloon Minister Veringa gaat in wetsontwerp niet ver genoeg 55 KOOS POSTEMA VINDT HET FIJN Tour in cijfers Margaret dicht bij Grand-Slam Provinciale VVV 55 Geen fraude bij staatsexamens i vakonderwijs Zware stookolie nog duurder? O iW '7 ZATERDAG l JUU 1970 Oelc Eddie Merck* is maar een mens. De zwarte van Tervuren mocht dan gistermorgen op de Zuidbelgische wegen naar het stadje Vorst ztormen van bijval oogsten, de etappe winnen zo als hij wilde, de concurrentie op vele vele meters razen, hij is en blijft een mens. Conclu sie die nadat de onbekende Spanjaard Gonzales Linares hem op zijn eigen specifieke terrein, de tijdrit, met drie seconden ,,in het pak fietste" gerechtvaardigd lijkt. PRUSSEL Temidden van tienduizenden Belgen stond Eddie Merckx. Hij zwaaide naar de fans, die hem rond het circuit van de tijdrit in de Brusselse voorstad Vorst hartstochtelijk had den toegejuicht, maar zijn gedachten waren niet bij hen. Want Merckx, die op deze zevende dag van de Tour in zijn woonplaats een superprestatie had willen verrichten, was slechts ten dele geslaagd. Nadat hij met groot machtsvertoon in de 119 kilometer lange rit van Va lenciennes naar Vorst de concurrentie welhaast een vernietigende slag had toegebracht, had hij zijn werkstuk later op de dag niet kunnen voltooien. Na de triomf van de overweldigende winnende solo tegen het eind van de ochtendrit had het gebeuren in de ra ce tegen het horloge twijfel in zijn hart gezaaid. Merckx was in zijn spe cialiteit geklopt door de jonge Gonza les Linares, een 24-jarige tourdebu tant uit Santander aan de Spaanse Atlantische kust. Het verschil tussen de Spanjaard en de Belg bedroeg slechts drie seconden en was dus niet van invloed op de haast onaantastba re positie van Merckx in het alge meen klassement. Daarover piekerde hij dan ook niet. Maar er was die twijfel bij hem ge rezen over zijn eigen kunnen. Had hij zich inderdaad in die solo naar Vorst te veel geforceerd? Merckx zat er kennelijk over in. Haast nors schudde hij de nieuwsgierigen van zich af en reed met een raadselachtige blik op het gelaat weg. Zijn triomf had de Belg overigens ook gehad. Een zegetocht langs hon derdduizenden landgenoten over deze grotendeels over Belgisch grondge bied voerende zevende etappe had Merckx op zijn eigen wijze besloten. Zoals hij de laatste jaren beroemde klassiekers had gewonnen door een voudig bij zijn concurrenten weg te rijden, zo had hij ook voor eigen pu bliek gezegevierd. Merckx was weer geweldig. Met een voorsprong van 1 20. waarbij ook nog 20 seconden bo nificatie kwamen, finishte hij op de Avenue du Globe, waar duizenden Belgen zich op deze uiterst koude dag warm schreeuwden. De concurrentie had een vernieti gende nederlaag geleden. Van al die groten had niemand het wiel van Merckx kunnen houden, toen hij vijf kilometer voor de meet demarreerde. Jan Janssen: „Zoals hij vandaag reed was Merckxniet te stoppen". Raymond Poulidor: „Ik ben te oud om het nog tegen zo's raspaard met succes te kunnen opnemen". Roger Pingeon. die later verder voor de eer zou bedanken: „Het is afgelopen. Merckx wint de tour". Rini Wagt mans: „In verhouding tot Merckx kunnen wij allemaal niets". Alleen de kleine Lucien van Impe had Merckx kunnen bijhouden. Misschien had Van Impe, een van de weinige Belgen in Franse dienst (Sonolor) wel kun nen winnen ook. Maar hij durfde niet. Hij had de moed niet nadat de grote Merckx zich onderweg had om gedraaid en hem had toege schreeuwd: „Denk erom dat je straks niet meesprint". Van Impe was er zo van ondersteboven dat hij vergat mee te gaan toen Merckx op de lange hel ling naar de finish nog eens extra aanzette. Met beide armen omhoog reed Merckx zoals hij het zich had voorgesteld langs zijn jubelende stad genoten. Hij had deze coupe zorgvuldig be raamd. Geen moment tijdens de rit over soms zeer smalle wegen en hob- M-S- Eddie Merckx winnend op de meet in Vorst, 's Middags zou de Zwarte van Tervuren heel wat min der vroiyk kijken. belige kasseien verslapte zijn aan dacht. Hij wilde zijn zegetocht en maakt zich zelf waar. Merckx was de eerste van de langgerekte rennerskaravaan op het Belgisch grondgebied. Merckx zelf maakte vluchtpogingen van o.m. Rini Wagtmans ongedaan. Merckx zelf ook was de animator in een belangrijke kopgroep na 75 km. waarin Vanneste, Godefroot. Van Springel. Janssen, Zoetemelk. Roger de Vlaeminck. Wolfshohl, Poulidor. Zubero en v. d. Vleuten meegingen. Dat die vlucht niet slaagde lag niet aan Merckx. Hij had genoeg zijn best gedaan. Maar er waren er in die groep, die niet reden. Janssen b.v. omdat Ocana er niet bij was. Merckx tenslotte liet vijf kilo meter voor de verlossende eindstreep de meute zijn hielen zien toen hij de tijd gekomen achtte. Merckx had een stunt in gedachten. Hij was erop uit om ook de tijdrit te winnen. Hautain was zijn blik toen hij als laatste aan de start kwam. Maar na de finish prikten er tranen in zijn ogen. Hij wilde niet geloven, dat die slanke Spanjaard in zijn rood-geel-rode kampioenstrui sneller was geweest. Een Belgische wed strijdcommissaris hielp hem uit de droom. Merckx was met drie secon den door Gonzales-Linares geklopt. Zijn droom van een dubbele overwin ning „in zijn voortuintje" was wreed verstoord. Zwaar parcours Merckx had zich kennelijk verke ken op het zware parcours van deze tijdrit, waarin de pure klimmers dui delijk overheersten. Want na Gonza les-Linares en Merckx kwamen Charly Grosskost, Luis Ocana en onze eigen Joop Zoetemelk, die ontzet was geweest door het fluitconcert van de chauvinistische Brusselaars bij de verschijning van Jan Janssen. Dat was hun wraak voor de uitlatingen van Jan Janssen vorig jaar na de dopingaffaire in de Giro. Zoetemelk had er niet over uitgekund. „Het is een schandaal. Die mensen moeten sportiever zijn". Hij kwam geprikkeld aan de start en deed zijn best om iets tegenover die aanval op zijn landgenoot te stel len. Winnen kon Zoetemelk niet, maar een uitstekende vijfde plaats vormde het bewijs van zijn geweldige vorm. De beloning bleef niet uit. Me de door het uitvallen van Roger de Vlaeminck die een lichte hersen schudding en vele kneuzingen opliep, en zijn winst op Poulidor en Zilioli steeg Zoetemelk in de algemene klas sering naar de uiterst verdienstelijke vijfde plaats achter Merckx, Gode froot, Janssen en Van Springel. Er zijn er nu al die Zoetemelk goed ach ten voor de tweede plaats straks in Parijs. Niet voor alle Nederlanders was de tijdrit een succes. Jan Janssen reed wat minder dan er van hem werd verwacht, maar bracht het toch tot een aanvaardbare tiende plaats. Goed reed voorts Harrie Steevens, wiens verlies van twaalf minuten in de rit van Rennes naar Lisieux nu zeer zwaar gaan tellen, want de Limbur ger is de laatste dagen goed op dreef. Bepaald tegenvallend waren Rene Pijnen en Rini Wagtmans. Voor al met de laatste, die weer bijna een minuut verspeelde, gaat het niet goed. „Ik heb last met bergop rijden", klaagde Wagtmans. Pechvogels En dan waren er weer de pechvo gels. Ditmaal Arie den Hartog, die al drie dagen last van buikloop heeft en aan opgeven dacht. Hij startte toch en kwam tot een verdienstelijke 28ste plaats. De ongelukkigste was echter Jos van der Vleuten. De Brabander raasde in een hoog tempo over het zware circuit en kwam in het zicht van de haven ten val, toen zijn ver snellingsapparaat niet goed werkte. Van der Vleuten zou ongetwijfeld zonder die val bij de eerste twintig zijn geëindigd. Nu verspeelde hij vele seconden. De allerslechtste Nederlan der was ditmaal Leo Duyndam. die bergafwaarts een redelijke tussentijd liet afdrukken, maar in de klim alles weer verspeelde en tenslotte als laat ste eindigde. Eer»te gedeelte De uitslag: 1. Eddy Merckx. Belgie 118 km In 2.50.31; t. Lucien van Impe. België. 2.51.11: 1. Tony 1 Houbrechts. Belgie 2 52.26 4 Walter Gode froot. België; 5 Daniel van Ryckeghem. België; 6 Martin van den Bossche, België; Joop Zoetemelk. Nederland; 8. Cyrllle Guimard, Frankrijk; 9. Harry Steevens. Nederland; 10. Jan Janssen. Nederland, al- 1 len in 2.52.31. 0 Tijdrit 1 Gonzales-Linares iSpa-Langaxieal 7200 meter in 10.01.70; 2. Merck, (Bel-Driessens) 10.04.51; 3. Grosskost (Fra-de Muer) 10.00.62. j 4 Ocana (Spa-de Muer) 10 08.06; 5. Zoete melk (Ned-Schotte) 10.10.70; 6 Pin tens (Bel- Cools) 10.1140; 7 Thomas PeUerson (Zwe- Martlni) 10.11.85. 8 Bruyère (Bel-Driessens) I 10.13.55; 9 Van Springel (Bei-Cools) 10.14.62; 1 •-0. Janssen <Ned-de Muer) 10.15.20: 11. Van den Bossche (Bel-Albanl) 10.17.24: 13. Trey cDen-de Grlbaldy) 10.17.70: 13 Agosünho I (Po-de Grlbaldy) 10.19.01: 14. Aimar (Fra- Stabllnsky) io.19.76; 15S teevens (Ned-Be ters) io.20.50: lb Swert (Bel-Driessens) 10.21.11: 17. Houbrechts (Bel-Pezti) 10.23.27; 18. Poulidor (Fra-Caput) 10.23.55: 19. Schut* OLux-Albanl) 10 34.56 20 MDchelotto ma-G4- gantl) 10.25.72. 0 Algemeen klassement 1 Merckx (Bel-Driessensi 30 13.24: 2. Go defroot (Bel-Pezzl) op 2.07; 3. Janssen (Ned-de Muer) op 2.09; 4 Van Springel (Bel-Cools) op 2.32; 5 Zoetemelk (Ned- Schotte) op 2.49; 6 Poulldor(Fra-Caput) op 3.01; 7. Zilioli (Ita-Driessens) op 3.04; 8. Gonzales-Linares (Spa-Langarica) op 3.29; 9 Ocana (Spa-de Muer) oo 3.38; 10. Plntens (Bel-Cools) op 3.55; 11. Grosskost (Fra-de Muer) op 3.58. 12. Vandenbossche (Bel-Al- bani) op 4.06; 13. Wolfshohi (Wdl-Caput) op 4.24; 14. Houbrechts (Bel-Pezzl) op 4.50; 15. Mlchelotto (Ita-Glganti) oo 4.52; 16. Swert* (Bel-Driessens) op 4.56: 17 Van Impe (Bel- Stabllnsky) op 4.56: 18 Gttsta Petterson (•we-Martini) op 5.03; 19 De Witte (Bel- Cools) op 5.06; 20 Nassen (Bel-Sehotte) op 5 09; 21. Van RJJckegherr (Bel-Cools) op 5.15; 22. Huysmans (Bel-Driessens) op 5.22: 30. Pijnen (Vissers) op 5.35: 35. Wagtmans (Vissers) op 6.37: tl. v d Vleuten (Vissers) op 7.29; 47. Vianen (Peters) op 8.38; 62. Zoontjens (Peters) op 9.29. 69. Beugels (Schotte) op 10.26; 88. Var. Katwijk (Vis sers) op 16.31; 90. Steevens (Peters) op 16.45; 94. Duyndam (Peters) op 17.31: 97. Den Har tog (Petersi op 19.11; 101. Ottenbros (Vis sers) op 21.28: 113. Benjamins (Peters) op 28.54: 117. Hoogerheide (Vissers) op 35.05: 118. Rentmeester (Peters) op 35.41: 119. Ser- penti (Vissers) op 35.49. Puntenklassement Godefroot (Bel) 107 pnt.; 2. Merckx (Bel) 88 pnt.; 3. Janssen (Ned) 67 pnt.; 4. v. Rtjclceghem (Bel) 56 pnt.; 5 Guimard (Fra) 52 pnt.; 6. Zilioli (Ita) 40 pnt.: 7 Van Springel (Bel) 32 pnt.: 8 Basso (Ita) 31 pnt.; 9. v. d Berghe (Bel) 79 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar de Belg Lucien van Impe (Sono lor). terwijl de Nederlander Van Vianen de prijs verwierf voor degen,., die de grootste sprong in het algemeen klassement maak te: de Caballero steeg van de 7Be naar de 47e plaats. Het moyenne ln de zevende etappe bedroeg 42 403 km 0 BergkUissement 1. Zubero (Sp) 12 pnt 1 Merckx (Bell 9 pnt.: 3. ex aequo Ghlselli (Fra). Catleau (Fra). Bruyère (Belg) 6 pnl; ex aequo Jottl (itai. Guimard (Fra> 5 pnt.; 8 ex aequo Zilioli (Ita). Duyndam fPeters) 4 pnt. De Australische Margaret Court, de nieuwe kampioene tracht hier een snelle bal van de Amerikaatise Billie- Jean King te keren. De eerste set, gewonnen door Court met 1412, duurde 27 minuten, de langste tijd in de 84-jarige geschiedenis van het Wimbledontenistoernooi. Zo ziet de nieuwe auto eruit, die de Volkswagenfabrieken in de komende herfst op de Duitse markt gaat bren gen: een geheel nieuw model ln de duurdere middenklasse, waarvan de prijs naar verwachting boven de 10.000 zal liggen. De auto, die in ons land niet eerder dan begin volgend jaar verkrijgbaar zal zijn, krijgt een watergekoelde 4-cylinder lijnmotor met 1.6 liter in houd, die twee verschillende uitvoe ringen krijgt, nl. 75 PK en 90 PK. Nog enkele bijzonderheden: vier deu ren, vijf zitplaatsen, gagage-inhoud 700 liter, tankinhoud 52 liter en een zelfdragende carrosserie. VORST Felix Levitan liep met een zorgelijk gezicht rond op de Avenue du Globe in de Brus selse voorstad Vorst. De baas van de Tour kon de tegenslag nauwe lijks venverken. Op de zevende dag van de Ronde had niet alleen Eddy Merckx in de ochtendrit van Valenciennes naar Vorst de concurrentie zo'n verpletterende nederlaag toegebracht dat er over de afloop van het evenement wei nig twijfel meer kan bestaan maar daarnaast waren opnieuw tien deelnemers, onder wie de Franse troef Roger Pingeon, uit de strijd verdwenen. Er waren na de tijdrit over 7,2 km, in Vorst, waarin Eddy Merckx een DEN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een j wijziging van het minimum-loon. Rekening houdend met de loon- ontwikkeling in het achterliggen de jaar zal de hoogte van het mi nimum-loon worden opgetrok ken tot 157,50, per 1 juli. De leeftijd voor de toekenning van het minimum-loon zal worden gebracht van 24 jaar op 23 jaar. Voor jongere werknemers beneden 23 jaar wordt eveneens de mogelijk heid van een minimumloon geopend. Bij algemene maatregel van bestuur kan dit worden geregeld. Een en ander is gisteravond meege deeld na afloop van het (wekelijks) kabinetsberaad. Het kabinet stelt zich voorts op het standpunt dat een ver dere (wettelijke) verlaging van de leeftijd voor het minimumloon slechts dan mogelijk is, als 90 procent van de werknemers, voor wie collectieve loonregelingen gelden. gedurende twee jaar onder een cao zal vallen waarin 22 jaar. resp. 21 jaar is aange geven als leeftijd waarop het vohvas- senloon ingaat. De ministerraad is ook akkoord ge gaan met het ontwerp van wethou- dende wijziging van de wet op de bejaardenoorden. Het wetsontwerp geeft enige aanvullingen op de be staande wetgeving van januari 1963. verrassende nederlaag leed tegen de Spanjaard Gonzales-Linares. nog slechts 122 van de 150 in Limoges gestarte renners over. In zes dagen waren 28 man naar huis gegaan. De tourorganisatie houdt altijd wel reke ning met een bepaald percentage uit vallers. Dit jaar gaat dat echter te vlot. Meer nog dan door deze onver wacht grote uittocht was de Tourdi rectie in het nauw gebracht door het wegvallen van Roger Pingeon en Ro ger de Vlaeminck, twee figuren, die men node kon missen. Vooral het op geven van Pingeon was een harde slag voor de Fransen, die nu alleen nog de tour in eigen land kunnen verkopen op de oude Raymond Pouli dor. Want hun pogingen om in de eerste dagen de jonge Cyrille Gui mard tot een nieuwe held te verhef fen, zijn op niets uitgelopen. Roger Pingeon. 29 jaar oud, die in '67 de Tour had gewonnen, die vorig jaar de Ronde van Spanje op zijn erelijst schreef en achter Merckx in de Ronde van Frankrijk tweede werd, had al na de ochtendrit naar Vorst te kennen gegeven te willen stoppen. De tanige Fransman was de gevolgen van een leverziekte in het begin van dit jaar nog niet te boven en had dit seizoen als gevolg daarvan geen enkele uitslag van betekenis kunnen maken. Pingeon reed uitge sproken slecht en alleen de overre dingskracht van de organisatoren had hem de laatste dagen in koers gehouden. Maar in Vorst was het dan zo ver. Pingeon. die in de ochtendrit weer bijna vier minuten op Merckx had verloren, was niet meer te bepraten. Hij kwam niet meer aan de start voor de tijdrit, pakte z'n spullen en vertrok naar huis. Officieel heette het dat hij wegens ademhalingsmoeilijk heden de strijd had gestaakt. Bijzonder jammer voor het Tourge- beuren was ook het uitvallen van de Belg Roger de Vlaeminck, winnaar van de etappe van donderdag en toen ook bezitter van de groene trui. Deze ploegmaat van Joop Zoetemelk kwam in de tijdrit zodanig ten val dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De Mars-Flandria ploeg, die de dag tevoren financieel een bij zonder grote slag had geslagen werd dubbel getroffen omdat 's ochtens voor het vertrek Eric de Vlaeminck ook had moeten bedanken wegens een oogontsteking. De andere zeven uitvallers van deze voor de Tour zo moeilijke dag waren de Fransen Ber nard Guyot. Jean Claude Theilleire, Désiré Letort, Michel Grain en Jean Vidament en de Italianen Marcelli, Vottorioen VignolinL DEN HAAG De provinciale WV Zuid-Holland heeft ook dit jaar een aantal molendagen uitgeschreven en wel op alle zaterdagmiddagen van juli en augustus. LONDEN Margaret Court is er gisteren voor de derde keer in geslaagd het damesenkelspel op Wimbledon te winnen. De Aus tralische die eerder dit jaar ook triomfeerde in Australië en Frankrijk, behoeft slechts For rest Hills nog te winnen om „Grand-Slam" te behalen. Margaret Court heeft het niét ge makkelijk gehad tegen de stevig ge bouwde Amerikaanse Billie Jean King. Eerst na ruim twee en een half uur slaagde margaret er in haar te genstandster te kloppen. Dit gebeurde in een spectaculaire partij tennis, waarin margaret technisch bijzonder sterk speelde, maar waarin Billie- -jean dankzij haar enorme vechtlust steeds weer terugkwam. Uiteindelijk bleek Margaret via 14—12 en 119 net iets sterker dan Billie jean King. Margaret Court leverde een voort reffelijke prestatie tegen haar Ameri kaanse tegenstandster. Immer luttele ogenblikken voor de finale had de nieuwe Wimbledon-kampioene een viertal pijnstillende injecties gehad, noodzakelijk omdat haar enkel flink gezwollen bleek te zijn. margaret. „Vreselijk die pijn. In het begin ging het nog wel. maar naarmate de partij vorderde werd het steeds erger." LONDEN In het hart van de Londense zakenwijk zijn gisteren uit de kantoren van een vooraanstaande handelsbank schilderijen gextolen met een gezamenlijke waarde van bijna 1,3 miljoen gulden. Vijftien werken zijn Victoriaanse landschappen van de Britse schilder Frederick Watts, één doek is van de Nederlander F. Kruseman en één van de Franse impressionist Marcel Dyf. De dieven zijn voortvluchtig en men weet ook nog niet hoe zij het bankge bouw zijn binnengekomen. PvdA over universitair bestuur (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG In vergelijking met de bestuursregels die thans voor de universiteiten en hoge scholen gelden, betekent het wetsontwerp van minister Ve ringa voor de bestuurshervor- ming een ingrijpende verbete ring. Met alle waardering voor de stap die hiermee gezet is, meent de PvdA echter dat het ontwerp nog ingrijpend veran derd zal moeten worden. Veringa schept nog niet voldoende mogelijkheden tot democratisering en zijn regeling is te uniform en te ge detailleerd. Dit oordeel wordt neerge legd in het voorlopig verslag. Het Kamerstuk zelf is nog niet versche nen, maar de socialistische fractie I heeft haar inbreng vast openbaar ge- I maakt. De PvdA-fractei acht het streven 1 naar democratisering, continuïteit en efficiency en vergroting van de zelf- I standigheid van de universiteiten I juist, maar zij vindt det Veringa in dit streven niet of maar heel gedeel telijk geslaagd is. De ontwikkelingen zijn in het laatste jaar sneller gegaan dan wellicht vermoed werd. Ondoorzichtig Tot de punten van kritiek behoort dat het bestuursmodel aan de top on- doorzichtig is. De eenheid van het wetenschappelijk corps heeft niet voldoende gestalte gekregen. Terwijl de onderwijs- en onderzoekeenheden hoewel onvoldoende gedemocra tiseerd worden, is dat bij de institu ten niet het geval. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik ben er weer middein gesprongen en ik vind het fijn. Weaken met pu bliek is voor mij een openbaring geweest en het boeit me nog al tijd om de verrassingen, die er in zitten. Zo maar een zomer avond" is riskant, maar een fas cinerend programma voor mij". Koos Postema, presentator, stevig in 't vlees, jong cn kordaat, met de juiste dosis zelfvertrouwen, is een heel goede bekende in de huiskamers. Sommigen bewonderen hem. anderen mogen hem niet: dat is het lot van elke presentator. Zo'n man, die mei iedereen praat behalve met jouzelf, is bij je thuis op het scherm altijd een omstreden figuur. Maar dat neemt niet weg, dat zijn programma „Zomaar een zomer avond" geweldig veel bekijks heeft. De mensen blijven ervoor thuis en dat wil wat zeggen. „We zijn er in 1968 mee begonnen om het "gat" ln de zomer te vullen. We zochten naar een unieke vorm en vonden dat door ergens in het land een tent op te slaan en daarin vakan tiegangers uit te nodigen. Daar werd wat dijenkletserig amusement gebo den, maar dat mag wel in de zomer. We wisselden het programma af met strak-gepresenteerde actualiteiten uit de studio." „Verleden jaar vonden we éen be tere formule, we presenteerden toen alles uit één lokatie: het Amsterdam se l'niversiteitstheater. waar we ge woon amusement en informatie in één pot gooiden. Het was er gezellig, maar dit jaar kon het niet meer om dat de studenten last hadden van ©n- I se repetities". Koos Postema „We zijn gebleven op de toer van de mixe amusement-in formatie, maar die informatie houden we aan de luchtige kant. Moet het diepe ernst worden, dan beginnen we gewoon met een aparte uitzending van „Ach ter het Nieuws". Trouwens, enigszins ernstige onderwerpen worden in zo'n vakantiesfeer toch gauw tot vrolijk heid omgevormd, als je met de men sen erover gaat praten. Dat is heel verrassend. Het is uitermate boeiend, de reacties van het publiek te ont moeten. De mensen kennen mij als de man van „Achter het Nieuws", die meestal achter een bureau zit of strikt ernstig met gasten in de studio praat. Maar als je dan ineens komt te staan tegenover 120 mensen in vrolij ke zomerkleren, die gewoon „uit" zijn en je aankijken omdat ze iets leuks van je verwachten, dan is dat elke keer weer een openbaring". „Zomaar een zomeravond" is een heel actueel gebeuren. Natuurlijk zijn er vaste punten voor amusement, maar het programma wordt elke week accuut voorbereid *an de hand van de gebeurtenissen en op 't laatste ogenblik wordt pas bepaald, wat er precies in komt." „Dat is het riskante en het fascine rende. Ook, dat je nooit van tevoren weet hoe het publiek zal reageren, welke kant de behandeling van een onderwerp uitgaat. Daar kunnen nog heel wat verrassingen in zitten". In deze zomermaanden leeft Koos Postema als 't ware voor „Zomaar een zomeravond". Hij is er expres vroeg voor met vakantie gegaan, zo dat hij alle elf de uitzendingen rustig kan doen. zonder het spektakel van reis-voorbereidingen. Met zijn vrouw (twee kinderen bleven thuis bij oma) doorkruiste hij Noorwegen en kort voor de eerste uitzending arriveerde hij weer in het Hilversumse. Hoe Koos Postema de toekomst ziet? „Ach, wie kan daar nu een zinnig woord over zeggen? Ik ben nu zeven jaar bij de televisie. Daarvoor was ik radioverslaggever: ik deed toen van alles: schaatswedstrijden, Europacup, Tweede Kamer en de brand in Per nis. Dat was een erg goede basis voor de tv-journalistiek. Voor mij is tv het hplemaal, het blijft nog altijd een uitdaging. Het feit dat het elke keer niet goed kan gaan is net zo boeiend als de gedachte dat het wel goed zal gaan". „Maar ik moet nog zien. of ik tol iniin 65ste in „Achter hel Nieuws" blijf zitten. Televisi eis een gek be drijf. Er zijn nog geen gepensionneer- den. 't Is nog niet bewezen, hoe lang je meekan. De spanning moet erin blijven, gaat die voor je verloren, dan voelt het publiek dat direct en dan kan j« beter vertrekken". De mogelijkheden tot experimente ren zijn te beperkt en afhankelijk van te lange toestemmingsprocedures. Men acht de kans niet uitgesloten dat bijzondere universiteiten meer moge lijkheden tot afwijkingen krijgen dan de openbare. Verder wordt betoogd dat de positie van de Academische Raad onvoldoende versterkt is. Bij de bespreking van de democra tiseringsgedachte wordt het telaakt dat in werkelijkheid niet de gekozen universiteitsraad, maar het gedeelte lijk gekozen college van bestuur het hoogste universitaire lichaam wordt. De invloed van de universiteitsraad op het college van dekanen is nihil. Uit een oogpunt van doelmatigheid wordt het vrij gedetailleerde en in hoofdlijnen toch vrij uniforme pa troon niet gelukkig geacht; het zou beter zijn geweest aan de universitei ten een grote mate van vrijheid van bestuursinrichting te laten op basis van enige minimale richtlijnen. OVER KT JAAR GEEN KIKKER IN NEDERLAND BARNEVELD Over tien jaar is er in Nederland geen kikker meer te bekennen. Dit is een van de alarme rende voorspellingen, die werd gedaan op een tentoonstelling in Barneveld over de bedreigingen van ons leef milieu. De expositie, tot stand gekomen op initiatief van een aantal Barnevelders en Heidemij's voorlichter Bert Schut, maakt duidelijk, dat bomen een be- I langrijk wapen zijn tegen de milieu- J vervuiling ..Bomen", zegt de heer Schut, „eten stof. ze absorberen lawaai, maken zuurstof en houden de omgeving koel." De expositie is te bezichtigen in het museum Nairac aan de Nieuwstraat tot 22 augustus. DEN HAAG Uit een onderzoek van de officier van justitie in Rotter dam naar eventuele fraude bij de in mei te Rotterdam gehouden staats examens voor leerkrachten aan het nijverheidsonderwijs is gebleken dat er van enig strafbaar feit geen sprake is. Aldus staatssecretaris mr J. H. Grosheide (onderwijs en wetenschap pen) in zijn antwoord op vragen van de socialistische Tweede Kamerleden C. Laban en mr J. W. Masman. Kroonprinses Sonja had miskraam OSLO De 32-jarige kroonprinses Sonja van Noorwegen heeft gisteren een miskraam gehad. Haar toestand wordt bevredigend genoemd. Prinses Sonja trad in augustus 1968 in het huwelijk met kroonprins Harald. Zij was de dochter van een zakenman uit Oslo. DEN HAAG Er bestaat slecht® een heel kleine kans dat de prijs vatt zware stookolie spoedig naar het ni» veau van de laatste jaren zal terug» keren Verdere stijgingen zijn zelf® niet uitgesloten, zo heeft minister Ne- lissen (economische zaken) geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. R. Zijlstra (a.r.). Voor een gemieeld glastuinbouw bedrijf betekenen de prijsstijgingen vanaf december 1969 een kostenstij ging van zo'n 600D gulden per jaar. aldus het Kamerlid. De voornaamste oorzaak van He prijsstijging is vol gens de minister een snel stijgende vraag en een daarbij achterblijvend aanbod.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7