Ondernemingslust is nog niet erg groot Kom niet tegemoet aan wensen zwembadkrakers" Katholiek vakverbond boos op defensie is Groetplicht afschaffen Premier De Jong: mijn mening niet gewijzigd Menuhin speelde Berg in slechte akoestiek Jongepier boeide met levendige improvisatie W. Wieringa wordt jf voorzitter NCBO Franse kernproef in Stille Oceaan Wordt kamp V ledder straks opgeheven? FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Vereniging tol bevordering zondagsrust: Paus denkt niet aan aftreden Blu ssei> kreg en bekeuring Neo-nazisme steekt kop sterker op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De algemeen secre taris van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel, de heer W. Wieringa te Rijswijk, zal de heer J. ten Heuvelhof opvolgen als voor zitter. Deheer Ten Heuvelhof is eni ge maanden geleden benoemd tot burgemeester van Hazerswoude. De NCBO is met ruim 53.000 leden de grootste organisatie van het Chris telijk Nationaal Vakverbond. De ver kiezing van de heer Wieringa tot voorzitter houdt tevens het voorzit terschap in van de Christelijke cen trale van onderheids- en onderwij zend personeel (de CCOOP), een overkoepelend orgaan voor ruim 2j 100.000 leden. l® PARIJS Frankrijk heeft gisteren In de Stille Oceaan een sterke experi- mentelebom tot ontploffing gebracht. 101 Het ministerie van defensie wilde P niet zeggen of het hier een waterstof- j bom betrof. Aangenomen wordt dat dit wel het geval is. [e' De bom moest een uur voor de explo sie onderaan een ballon op 000 meter ra hoogte In positie worden gebracht. e Defensie-minister Debre en enkele n hoge officieren sloegen de kernproef en op 100 km afstand gade vanaf een 3 kruiser. In de buurt lag ook een Rus- ?t)| sisch schip vol antennes. 131 Frankrijk heeft tot dusver 34 kern- bommen tot ontploffing gebracht (in de Sahara en de Stille oceaan), waar- onder twee waterstofbommen in 1968. 1(3 Frankrijk en China zijn de enige lan den die nog kernproeven uitvoeren in de dampkring. Het Franse testpro- I*] gramma, geplaagd door financiële en technische moeilijkheden, is al twee m j -rrop het schema achter. ak rl DEN HAAG De regering onder zoekt pf het kamp Vledder, waar gewetensbezwaarden tegen de mili- 2 j taire dienst worden tewerkgesteld, moet worden opgeheven. Dit heeft minister Den Toom van defensie I geantwoord op vragen van het Eer- *te-Kamerlid (pac. soc.). Op het ogenblik zijn zes mensen in M het kamp tewerkgesteld tegen zeven ïe^ personeelsleden. Dit is het gevolg van een nieuw beleid, waarbij gewetens- bezwaarden de keus wordt gelaten thus te wachten tot een passende functie bij een werkobject vrijkomt r*j of naar Vledder te gaan. AMSTERDAM Zolang de onzekerheid op economisch en politiek gebied internationaal voortduurt, blijft de onderne mingslust op de effectenbeurs gering en neemt men een zeer voorzichtige houding aan. Giste ren was Wallstreet gesloten we gens Onafhankelijkheidsdag en dat was reden te meer voor Am sterdam met het oog op het weekeinde extra voorzichtig te zijn. In de Ver. Staten ia volgens de laatste gegevens de werkloosheid licht gedaald, daar de cijfer* over ju ni aangeven, dat het percentage van 5 op 4.7 pet. is gekomen Op zichzelf zegt dit nog niet veel, daar seizoenin vloeden werkzaam kunnen zijn en overigens afgewacht moet worden of er meer aanwijzingen komen over het herstel der economie. Voorlopig blijft men ter beurze hie rover nog gereserveerd gestemd, al ontveinst men zich niet, dat de nade rende verkiezingen in de Ver. Staten in november a.s. president Nixon zul len stimuleren om de recessie in het land zoveel mogelijk te keren. Afremming De strijd tegen de inflatie kan o.i. niet gewonnen worden zonder een periode van afremming der bestedin gen, zowel van de overheid als van bedrijfsleven en partikulieren en nu gaat het erom, of men de consequen ties daarvan wil dragen. Wil men een periode van „kalm aan" in lonen en prijzen aanvaarden of niet? We herinneren aan de recente uit spraak van dr zijlstra, president der Ned. Bank, die erop neerkwam, dat een voortgang der opwaartse bewe ging van lonen en prijzen over de hele wereld een recessie onvermijde lijk kan maken. Volgens prof. dr. Post'numa, oud-directeur der Ned. Bank. staan we aan het begin van een depressie en er zullen in de mar ginale bedrijfstakken in de komende jaren klappen vallen, de werkloos heid zal toenemen. we zitten overigens al in een perio de van teruggang, welke vooral in Amerika tot crisisachtige verschijnse len (liquiditeitstekorten) aanleiding heeft gegeven. Internationaal is men bezig met het bestrijden van de infla tie. De jongste Britse troonrede maakte duidelijk, dat die bestrijding in het regeringsbeleid prioriteit krijgt. In Westduilsland heeft men wegens de voortgaande inflatore tendenzen, de minimumkasreserves der banken met 15 procent verhoogd, waardoor Dm 3 miljard geneutraliseerd wordt, terwijl de president van de centrale bank hoopt, dat de regering nieuwe stappen zal doen om de hoogconjunc tuur af te remmen. Als men deze strijd tegen de infla tie consequent volhoudt, komt er een periode van bezinning en krijgt dè patiënt via een rustkuur de kans zich te herstellen. Het is echter de vraag of de regeringen van onderscheiden landen de kracht kunnen opbrengen om die strijd tegen de inflatie conse quent voort te zetten. Want zulk een optreden is niet populair en vraagt offervaardigheid. Dat de effectenbeurzen al lang re kening hebben gehouden met een mindere groei i de economie, weet ieder, die kijkt naar het koerspeil, zowel hier als elders. In de Ver. Sta ten daalde het indexcijfer van indu strie-aandelen van bijna 1000 tot be neden de 700. En ook in Amsterdam daalde het koerspeil van internationals van eind 1968 tot 100 en het algemeen koersge- middelde van aandelen van 121 tot Zonder „kleerscheuren" komt de effectenbeurs de periode van aanpas sing niet door en aangezien de beurs altijd vooruitloopt, is het koerspeil al flink lager gekomen. En al is er een zekere verbondenheid tussen Ameri ka en de rest van de Westelijke lan den, zodat een recessie ginds gevolgen heft voor de economie van andere landen, zo moeten we toch oppassen voor generaliseren. Een land als Ja pan is veel meer afhankelijk voor zijn export van de Vef. Staten als Nederland b.v. Wij houden er rekening mede, dat de EEGlanden niet dezelfde neergang j behoeven te krijgen als amerika en I tot dusver- ziet men binnen de EEG- markt een heel andere ontwikkeling als in de Ver. Staten. Er is o.i. voorlo- I pig geen reden om alarm te slaan en j 1929 in de herinnering te roepen. I Maar het is duidelijk, dat veel zal afhangen van de ontwikkeling in an dere landen (b.v. Duitsland) en in eigen land van de zelfbeheersing der overheid, werkgevers en werknemers. Blijft men halfweg in de strijd tegen de inflatie steken, dan krijgt men wel uitstel van „executie", maar het risico van een nieuwe „zwelling" der infla tie is dan aanwezig. Het gevaar van half werk is een actuele dreiging, dunkt ons. Opmerkelijk deze week was de koersstijging van cert. Phs van Om meren, welk fonds van 204 tot 234 pet. opliep. Uiteraard brengt de beurs deze grotere belangstelling in ver band met een eventueel samengaan met een ander concern. De aand. In- terlas. een fusie-kandidaat, waren de ze week opnieuw gevraagd en kwa men boven de 5 x paril. Ook In ven- tum «n Sphinx (incourante markt) werden op fusiegeruchten belangrijk hoger, verto kwam ook weer in de belangstelling en de hardnekkigheid van de hier gesignaleerde kooplst doet denken aan een voorbereidende actie tot overname. Gisteren noteerde dit fonds 234 pet. tegen vorige week 218 pet. In het proces Vredestein komt de stelling na het tweede kort geding neer op „pat". Zowel Goodyear als Goodrich mogen geen stemrecht uit oefenen met de in hun bezit zijnde aandelen en nu moet het hoger be roep op de twee kort-gedingen wor den afgewacht en zullen de beide amerikaanse concerns zich in de tijd, die komt, onthouden van het uitoefe nen van direkte invloed op het dage lijks bedrijf van Vrdestein. De jongste 9'/n pet. ziekenhuislening (de tweede) is een succes geworden. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven «net de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Zo demonstreerden de leerlin- op het Frederiksplein in de van hun ..meester" voor de mili- gen van een Amsterdamse school hoofdstad tegen de oproeping taire dienst. Of het helpen zal...? i Dr. mr. L. van Vollenhoven I (midden) met zijn paranimfen Rein van Rooy (links, hoofdre dacteur Televizier) en mr. A. G. Maris (raadsman Televizier in het proces tegen de omroepen) f na zijn promotie in Amsterdam I J gisteren op het proefschrift De zaak Televizier ROM E De recente mededeling van de 'paus dat het einde van zijn missie niet veraf meer is, betekent niet dat hij aan aftreden denkt. Dit heeft een woordvoerder van het Vati- caan meegedeeld. De opmerking van de paus blijkt te hebben geslagen op zijn hoge leeftijd. Voor iemand van 72 jaar is een der gelijke opmerking normaal, aldus de woordvoerder. (Van een onzer verslaggevers) HARDINXVELD-GIESSENDAM/GOEDEREEDE De Neder landse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zon dagsheiliging heeft in een schreven aan de gemeentebesturen van Hardinxveld-Giessendam en Goedereede met klem verzocht „op generlei wjjze tegemoet te komen aan de wensen van de zwembad- krakers in deze gemeenten". De Vereniging maakt duidelijk dat dienaresse, gehandhaafd dient te cij Nogmaals de rede van prof. De .long ib H 1,1 DEN HAAG Premier De 1 Jong heeft gisteren na afloop c van het wekelijkse kabinetsbe- raad een schriftelijke verklaring J i uitgegeven waarin hij enkele op- merkingen maakt naar aanlei ding van de discussie rond de de rede van prof. L. de Jong over de int; kwaliteit van het defensie-appa- raat. „De indruk is ontstaan, dat mijn 3,n) antwoord aan het Tweede-Kamerlid Goedhart en de op 19 juni gegeven reactie op de rede die prof. De Jong dezer dagen in Delft heeft gehouden, met elkaar in strijd zijn", .aldus d° premier. ,.Ik zou, zo is gezegd, mijn mening over die rede sindsdien heb ben gewijzigd. Ik ontken dat beslist. In de discussie over deze zaak hebben van meet af aan twee elementen cen- tal traal gestaan: de instelling, de gezindheid van sommigen ten opzichte van onze de fensie als onderdeel van de gemeen schappelijke NAVO-verdediging: G# het waardeoordeel over de huidi ge kwaliteit van ons defensieappa raat. °ver beide, door prof. De Jong tei da sprake gebrachte eiemenlen heb Ik - mij zowel op 19 juni als ln mijn ant- n|J woord op 26 juni aan de heer Goed- yhart in gelijke zin uitgelaten. Ook op ej 19 juni heb ik uitdrukkelijk gezegd tau het eens te zijn met prof. De Jong wanneer deze wijst op het NAVO- bondgenootschap en waar hij stelt dat wij op dit punt lering kunnen trekken uit de historie. raat wel wat erg veel nadruk had gekregen, heb ik in mijn antwoord aan de heer Goedhart het accent wat meer gelegd op het punt waarop ik het eens ben met prof. De Jong. Van tegenspraak of van een andere opvatting kan besljst niet worden ge sproken", aldus de minister-president in zijn schriftelijke verklaring. de bedoeling van de acties op een paar zondagen in deze en meerdero Nederlandse gemeenten er op is ge richt door een dwingend optreden een duurzame situatie ten voordele van de zondagzwemmers te forceren. Dwangpositie „Men brengt daarmee de plaatse lijke overheden in een dwangpositie, met name henm die zich in het verle den als principiële tegenstanders van openstelling van het zwembad op zondag meenden te moeten opstellen," schrijft het bestuur van de in Ede gevestigde Vereniging. Brieven met een dergelijke inhoud zijn ook ver zonden aan de gemeentebesturen van Doornspijk, Genemuiden, Hasseltm Huizen, Kockengen, Oldebroek en Rljssen. Het zwemmen in Huizen is inmiddels door de raad al toegestaan. De Nederlandse vereniging tot be vordering van de zondagsrust en zon dagsheiliging wijst de gemeentebestu ren er op dat het gezag, als Gods worden, „opdat in deze de regel van Gods Woord en de regels van de de mocratie niet ter zijde zouden worden gesteld. Norm „Miskenning van dc absolute sou- vereiniteit Gods was de wortelzonde van de eerste mens en is steeds het wezenlijke kenmerk van de zonde ge bleven." aldus de Vereniging. Uitvoe rig gaat men ook in op de zich tel kens wijzigende normen. UTRECHT Volgens de katholie ke bond van werknemers in de bouwnijverheid heeft het ministerie van defensie geweigerd medewerking te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers van het Eindhovcnse Ik heb dit in mijn antwoord aan de heer Goedhart herhaald. Op de persconferentie van 19 juni concentreerde de discussie zich echter vooral op het waardeoordeel over de kwaliteit van ons defensieapparaat. Daarvan heb ik toen gezegd zoala ik daarna ook in mijn antwoord aan de heer Goedhart heb gesteld dat ik ook op dat punt met prof. De Jong van mening verschil en een vergelijking met 1940 beslist van de hand wijs. Omdat in de publiciteit het verschil van mening mei prof. De Jong t.a.v. de kwaliteit van het defensie-appa- DEN HAAG Terwijl drie inzit tenden van een auto in de gemeente 't Harde probeerden oplaaiende brandjes te blussen, kreeg de be stuurder van die auto een bekeuring omdat hij had gestopt op de vluchtstrook. Dit gebeurde een paar dagen na de grote bosbrand op de Veluwe. De heer A. G, van der Spek, lid van de Tweede Kamer voor de PSP, heeft hierover de ministers Po lak (justitie) en Den Toom (defensie) schriftelijke vragen gesteld. „De politie besteedde geen enkele aandacht aan de poging van de inzit tenden de brand te blussen", aldus de heer Van der Spek. Hij vraagt belde bewindslieden of het juist is. dat on der de door hem vermelde omstan digheden werd bekeurd en of er in derdaad niet is gereageerd op de brand. aannnemersbedrijf Coppelmans NV. Dit bedrijf, waarvan het ministerie verreweg de belangrijkste opdracht gever was. vroeg vorige week uitstel van betaling aan. De 135 werknemers van Coppel mans hebben één tot twee weker, loon tegoed plus vakantiebonnen (veertig gulden per week). Het bedrijf zelf heeft geen geld meer. Inmiddels heeft de bond overeenstemming be reikt met de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid, die maandag de lonen via het sociaal fonds zal uitbe talen. „Toen onze bond het ministerie be naderde om als opdrachtgever in overleg met curator het loon uit te betalen, werden we van het kastje naar de muur gestuurd. Als vakbond zijn we pijnlijk verrast dat juist een overheidsdienst alle medewerking weigert. Deze situatie rechtvaardigde volgens mij een optreden dat buiten de vastgestelde afspraken valt", aldus vice-voorzit!er J. M. Pot. Tijdig Het meest ontstemd is de bond, omdat er volgens haar aanwijzingen zijn dat het ministerie, voorvoelend dat het mis ging met Coppelmans, tijdig in onderhandeling is gestreden met een ander bedrijf teneinde de werkzaamheden van het aannemers bedrijf over te nemen. Over de ge dragslijn van Coppelmans is de bond I evenmin te spreken. aM Het ministerie van defensie zegt niets te weten over een verzoek tot uitbetaling aan de werknemers. Men wist evenmin te vertellen of het mi nisterie heeft onderhandeld met een ander bedrijf, dat de verplichtingen van Coppelmans zou kunnen overne men. Men hoopt de ruim honderd ar beiders, die momenteel defensie-wer ken uitvoeren, maandagmiddag bij een ander bedrijf aan het werk te kunnen stellen. BRUSSEL Het neo-nazisme en anti-semitisme nemen verontrustende vormen aan, zo hebben bestuursleden van de Internationale Unie van ver zetslieden en gedeporteerden vrijdag ln Brussel verklaard. Alleen in de Duitse Bondsrepubliek gaat het neo- -nazlsme achteruit. De oorzaak voor een groeiend neo- nazisme is volgens deskundigen een toename van het geweld, waardoor de bevolking tegenmaatregelen gaat eisen en deze situatie schept een goed klimaat voor staatsgrepen. Neo-nazis- tische en fascistische groeperingen en partijen, die sinds 1945 over de gehele wereld verspreid zijn, maken van dergelijke situaties gebruik. Volgens het bestuur van de Unie valt de hergroepering van fascistische krachten vooral op in de landen rondom de Middellandse Zee, maar ook een land als België wordt er niet voor gespaard. België is het enige land in Europa, waar zoveel gewezen collaborateurs erin geslaagd zijn om zo kort na de oorlog zich in het par lement te doen herkiezen, zegt het Uniebe stuur. De Unie overkoepelt ongeveer hon derd nationale verenigingen van ver zetslieden en gedeporteerden met in totaal een half miljoen leden. Ze heeft in mei van dit jaar in Den Haag vergaderd cn de conclusies uit de studies van die vergadering wer den gisteren in Brussel toegelicht. Festivaleoneert in de Kursaal SCHEVENINGEN Feestverlich ting en ballonnen ontnamen aan de Kuraal ook het laatste beetje sfeer van concertzaal. De Angst van Be rnard Haiting, dat men al die lampjes ook nog zou ontsteken was onge grond, immers een festival is een geest! Eigenlijk is deze zaak toch te ernstig om grapjes over te maken. In Den Haag staat een Congresgebouw, dat vele miljoenen gekost heeft, doch een internationale manifestatie als het Holland Festival moet in een feestzaal worden gegeven. In een ..Paul van Vliet -sfeer" laat men Yehudi Menuhin het vioolconcert van Alban Berg spelen! Het programma dat het Concertge bouworkest gisteravond uitvoerde, weerklonk in dit festival reerds eer der. Schuberts achtste symfonie en de sinfonietta van Janacek maakten on derdeel uit van het RAIconeert en eveneens in Amsterdam speelde Me nuhin deze week het Berg - concert. Schuberts „onvoltooide" is onge twijfeld zijn meest gespeelde en meest geliefde symfonie. De publieke lijke behoefte aan romantiek wist Halting volkomen te bevredigen, zijn visie was gepassioneerd en geladen. Het orkest wist zijn bedoelingen in een wonderschone klank om te zet ten. Muzikale ingetogenheid is wellicht een van de markanste trekken van Menuhins persoonlijkheid. In veel sterkere mate dan bij bijv. Brahms of Tsjaikowsky komt dat tot uiting bij een werk als dat van Alban Berg. De verstilling en de verfijning, los gemaakt van de materie, zijn primair, in hoeverre zijn toon overkomt bij het publiek wordt daaraan onderge schikt gemaakt. De niet geringe or kestbezetting waarvan Berg zich be dient met veel blaas- en slagwerk en de beroerde akoestiek, maakten dit alles niet eenvoudiger. Vandaar dan ook. dat beide hoekdeldelen grote in- HOLLAND FESTIVAL spanning vergden. Het Allegretto en het Allegro waren hoogteputnen van viollstlsche volmaaktheid, waarmee Menuhin bewees de jarenlange druk van meesterschap nog altijd met voornaamheid te kunnen dragen. a de ovatie waren meerdere mu ziekliefhebbers kennelijk bevredigd en zij gingen heen. En dat nog wel voor Janaces. een van de centrale fi guren van dit festival. Zijn Sinfonet- ta werd negen jaar voor het Berg- -concert geschreven, doch Janacek is meer dan Berg met een been in de 19e eeuw blijven staan. Of deze mu ziek ons nederlanders werkelijk aan spreekt is voor mij een vraag. Aan Haitink en de zijnen zal dat niet lig gen, zij gaven het werk glans en vi taliteit. Adr. HAGER HAARLEM De Barokke weelde van het prachtige orgel in de St.-Bavo te Haarlem, schepping van orgelbouwer Christian Muller en beeldhou- wre Jan van Logteren, heeft de vier deelnemers aan de impro- visatiewedstrijd gisteravond niet tot buitengewone prestaties ge ïnspireerd. Wat ten gehore werd DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen heeft aange drongen op een zo spoedig mo gelijke herziening van het mili taire straf- cn tuchtrecht, zodat een vonnis van acht maanden voor een soldaat die weigert te groeten niet meer kan worden De PPR zegt „met verbazing en er gernis" kennis te hebben genomen van het vonnis, dat ik geen enkele verhouding staat tot het gepleegde strafbare feit. De groetplicht druist in tegen algemeen menselijke en demo cratische verhoudingen. Er moet ernst worden gemaakt met de vermaat- I schappelijking van de krijgsmacht. Daarom moet met grote voortva rendheid worden gewerkt aan het af schaffen van allerlei zaken, die meer verband houden met traditie danmet i een goede taakvervulling binnen het leger, zo besluit de verklaring. V frkeerntekens Het Tweede Kamerlid drs. E. van Thijn (soc) heeft de minister van ver keer en waterstaat gevraagd voor alle categorieën verkeerstekens bindende voorschriften af te kondigen. Hij ver wijst naar een rapport van ir. A P. J. V. A Maaskant, dat de volgende ali nea bevat: „Het aanbrengen van tekens en strepen op het wegdek en de plaat sing van verkeersborden, verkeers lichten en andere aanwijzingen ge beurt zo onbegrijpelijk overdadig, zo volmaakt slordig en zo volledig chao tisch, dat hierdoor op zeer veel plaat- i sèn levensgevaarlijke situaties ont- I slaan". de staatssecretaris van verkeer en 1 waterstaat, de heer M. J. Keijzer. zal de spoorwegen vragen contact op te nemen met gemeenten, waar een in grijpende verslechtering van de dien stregeling op het prog.amma staat. De staatssecretaris zegt oat een ideale dienstregeling niet tot de mogelijkhe den behoort, gezien de problemen I waarmee de spoorwegen kampen. gebracht was goed of heel won derlijk. Goed waren dc drie delen, die de Duitser Gunther Kaunzinger liet ho ren. waarvan het laatste deel door grote levendigheid het meest boeide. Muzikaal improviseerde ook dd an dere Duitser. Hans-Josef Roth, die o.a. een goed ongebouwde fuga liet horen met een klankrijk slot. De win naar van de winsplrpiis, de cantor-or-' ganist van de Grote Kerk te Purme- rend Jan Jongetv-r. werd terecht door de jurv de Belg S'anislas De- riemaeker. de Fmnnman Mare Schae- fer en nn/p ïpn^npnnot P!et Koe beloond voor »''n door «rrote leven digheid boeiende imnrm'|satte, waarin een uitsfpkende fn«a b's'onder opviel. Want de Fransman Xavier Dorasse liet horen was een irriterende, nnsa- menh.inc:ende hoevee'heid orgelklan ken dip. vécj wee had van een Hulst- ratle van de slag bil Waterloo mot kanongedonder en het gebrul van de Vlaamse 'eeuw irc'uis. En hij deed het rog virtuoos ook! Misschien lctmn®n op een volgende lmprov'*:i'!ewfd.striid twee vragen metterdaad worden beantwoord: waarom speelden de candidaten het hun opgegeven thema n'et enige ma len. zoals Ik dat altlid heb horen doen. en waarom maakt men de uit slag ln de kerk niet bekend door de vele luidsprekers in plaats van door iemand, die ineens ergens op een ta feltje staat en zich temidden van ge drang en rumoer verstaanbaar tracht te maken? G. M. Derjjant

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5