BESTORMT WIJK V akantiegangers nacht op Schiphol Engels vliegtuig botst tegen berg mÊÊm Bloedige onlusten in Belfast 5 doden, meer dan 50 gewonden STRAUSS: BRANDT EEN DON QUICHOTTE Het Kwartet Opnieuw staking, in Itaiië Na stranding toch op reis „Dodenweg bij Soest verbeterd Ontslag voor 35.500 man in 3,5 jaar N.V.v.d. Velde Cïtroën -EH]® vandaag in ZO Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Zaterdag 4 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. j 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Woedende menigte bekogelde Britten met straatstenen BELFAST De katholieke wijk Falls Road in Belfast jk verkeert sinds gisteravond in een staat van oorlog. Britse troepen zijn vannaeht overgegaan tot een bestorming van deze wijk nadat honderden betogers zich in de huizen en straten hadden verschanst. ..Wc worden van alle kanten be schoten". aldus een militair officier, t'olgens de laatste berichten zouden bij deze gevechten vier mensen zijn gedood: meer dan 50 raakten gewond, i wie het merendeel burgers. Se onlusten braken uit kort nadat nilitairen een woning van de wijk vervielen, waar de politie een hon- |derdtal benzinebommen had ontdekt. Sluipschutters Bei Er ontstond daarop een felle strijd OQwaarbij de militairen door sluip schutters onder vuur werden geno men. Honderden militairen en tien tallen pantserwagens trokken de wijk innen waar ze tegenstand ondervon- •an honderden met ijzeren sta- •en gewapende betogers. Vier hevige explosies, waarvan de •sprong nog onbekend is, deden de iele wijk op haar grondvesten schud- len. De woedende menigte bekogelde de Britse troepen met straatstenen en fcelfs maakten jeugdige betogers ge bruik van zelfgemaakte handgrana- jten, waardoor vijf soldaten gewond jraakten. Drie militairen raakten door fiogels gewond. Bij de actie in deze wijk werden i 2000 man ingezet. De strijd duurtde I tot in de vroege ochtenduren voort. Uitgaansverbod uA In de roomskatholieke wijk werd ïen uitgaansverbod afgekondigd en iedereen die zich na half elf nog op straat zou bevinden zou worden gear resteerd. Dit verbod werd bekendge maakt via een luidspreker en uit een hefschroefvliegtuig. Vrouwen probeerden tierende man nen ervan te weerhouden de militai ren te lijf te gaan. Maar de mannen wierpen stenen en brokken steen over hun hoofden naar de militairen. Zij drongen daarna de vrouwen opzij en stormden op de militaren los, die de aanvallers met traangas bestook ten. De opstandelingen hebben bussen en bestelwagens gebrikt voor het ma ken van versperringen. Ook een pneumatische boor is gebruikt om de straten op te breken. De katholieke wijk Falls Road in Belfast leek vannacht op een frontstad. Britse militairen in pant serwagens rukten de wijk binnen om de opstandige Ieren tot kalmte te brengen. Maar de soldaten werden bestookt met zelfgemaakte handgra naten, ijzeren staven en straatstenen. Vanaf de daken werden zij bovendien onder vuur genomen door sluipschut ters. ROME De drie Italiaanse vak bondsfederaties hebben voor volgende week dinsdag een algemene staking uitgeroepen teneinde vergaande so ciale en economische hervormingen af te dwingen. Het wordt de derde alge mene staking van dit jaar. De vakbonden willen een beter wo ningbouwbeleid, belastingherziening en hervormingen op het gebied van transport, gezondheidszorg en andere gebieden. Ze willen een belastingvrij plafond dat ongeveer ƒ4500 bedraagt. 900 meer dan de regering heeft voorgesteld. Vrijdag hebben de Italiaanse jour nalisten 24 uur gestaakt. Zij willen een nieuw arbeidscontract en eisen een grotere persvrijheid. TURIJN Enkele honderden ar beiders van het Fiat-concern hebben gisteravond in Turijn de Rivalta-fa- briek bestormd en bezet nadat de Fiat-directie deze fabriek had laten sluiten en de 12.000 arbeiders voorlo pig naar huis had gestuurd. In de fabriek kwam het tot een handgemeen met een groepje arbei ders die zich verzetten tegen de be- I zetting. Aan beide zijden werden en- ij kele mensen gewond. Pierre Salinger, de vroegere pers- j chef van wijlen president John F. i Kennedy, tijdens een persconferentie gisteren in het Hiltonhotel in Amsterdam. GESLAAGD voor je examen of overgegaan? Proficiat! Dan nu vlug ervoor zorgen dat ook je vakantie geslaagd is. Er zijn nog enkele plaatsen in de L.C.G.J. Bel nu snel Landelijk Centrum voor Gerei* Jeugdwerk, (afdeling Kampwerk) Maliestraat l a te Utrecht. TEL. 030-2.26.41 (maandag v.a. uur bereikbaar) MEUBEL DI5COUN T NV. I LEIDEN IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL I50 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 ROME Het Vaticaan heeft vrij- ag berichten, volgens welke het na- oorlogsmisdadigers geholpen heeft Zuid-Amerika te ontsnappen, .lasterlijke insinuaties" genoemd. I ,die journalisten noch de journalis- !iek eer aandoen". Volgens een bericht is Fritz Paul tangle, die in Dusseldorf terechts wegens moord op minstens 100.000 mensen in de concentratip- :ampen reblinka en Sibidor, met in Vaticaans paspoort naar Brazilië tge weken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Ruim honderd Ne derlandse vakantiegangers, die gis termiddag met een toestel van Air Spain naar Barcelona zouden vertrek ken. hebben de hele nacht op Schip hol doorgebracht omdat het Spaanse vliegtuig niet op kwam dagen. Hun bedreigde vakantie werd vanmorgen gered door de Nederlandse charter maatschappij Transavia. De 115 vakantiegangers hadden ge boekt voor een vijf tiendaagse reis, georganiseerd door het reisbureau World Air te Eindhoven. Terwijl zij op Schiphol op het vliegtuig van Air Spain zaten te wachten kwam er be richt uit Spanje, dat de vlucht om economische redenen niet kon wor den uitgevoerd en daarmee kwamen ook vijftig Nederlanders in Barcelona, die met hetzelfde toestel naar huis zouden terugkeren, in moeilijkheden. Het reisbureau bood de vakantie- cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: gangers gisteravond aan hen per bus naar huis terug te brengen in af wachting van een andere charter, maar de teleurgestelde groep besloot op Schiphol te blijven. Vannacht ver klaarde Transavia zich befeid de va kantiegangers naar Spanje te brengen en de in Barcelona wachtende groep mee terug te nemen. Het vliegtuig is vanmorgen om streeks 9 uur vertrokken. De Neder landers, die hun vakantie in Spanje tegen de bedoeling in met een dag zagen verlengd, komen in de loop van de middag aan op de luchthaven Rotterdam. Vrouwen en een katholieke priester trachten hier in Belfast de mannen te weerhouden de militairen (links) te lijf te gaan. Tijdens nieuwe ongeregeldheden vrijdagavond vielen er vijf doden. y> SOEST Enkele weken nadat op de van Weerden Poelmanweg over de vliegbasis Soesterberg bij een ver keersongeluk vijf militairen om het leven zijn gekomen, heeft het minis terie van defensie, die dit weggedeel te in eigendom heeft, opdracht gege ven tot verbetering van de weg. Het beruchte weggedeelte, waarop ook in het verleden veel ongelukken, waar van enkele met dodelijke afloop, zijn gebeurd, zal worden gereconstrueerd volgens een alternatief plan van de gemeente. Soest (kosten rond twee ton). Felle kritiek op Ost-politiek NEURENBERG/BONN Franz-Josef Strauss, leider van I de Beierse christelijke socialis tische unie (CSU) heeft gisteren in Neurenberg een felle aanval gedaan op de Ost-politiek van bondskanselier Brandt. Hij be schuldigde hem ervan „op licht- j zinnige wyze de erfenis van Kon- I rad Adenauer te verspillen". President Pompidou van Frank rijk en bondskanselier Brandt hier tijdens de aankomst van van eerstgenoemde op de lucht haven .van Bonn voor een twee daags officieel bezoek. UTRECHT De afgelopen drie en een half jaar vielen er in ons land meer dan 350 collectie ve ontslagen, waarbij telkens meer dan 25 werknemers waren betrokken. In totaal kwamen daardoor 35.500 mannen en vrou wen op straat te staan. Dit blijkt uit een rapport van het NVV, waarin verslag is uitgebracht over een onderzoek naar het ver schijnsel van het collectief ontslag. Een derde van de 35.500 mannen en vrouwen was in de textiel- en kle dingindustrie werkzaam en eveneens een derde in de metaal. Verdeeld over de provincies, vielen de meeste ontslagen in Noord-Bra bant, gevolgd door Noord- en Zuid- Holland. Bij de steden ging Amster dam aan kop. Bijna (je helft van alle gevallen had reorganisatie als oor zaak. Sluitingen, faillissementen en fusies war^n relatief minder vaak oorzaak van collectieve ontslagen. Vooral de ouderen kwamen moei lijk weer aan de slag. Zo was van de ouderen onder de bijna 2000 in de Twentse textielindustrie ontslagen arbeiders ruim de helft na een half jaar nog steeds zonder werk. Van de veertig- tot vijftigjarigen gold dat voor ruim een kwart en bij de men sen jonger dan veertig jaar voor „slechts" tien procent. ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal dmaand BARCELONA Een Engels straalvliegtuig met 105 passa giers en een bemanning van 7 man aan boord is gisteren in de omgeving van Barcelona tegen een berg gevlogen en neerge stort. Het is het zwaarste vlcigtuigonge- luk dat ooit in Spanje is voorgeko men. het wrak is na langdurig zoeken vanmorgen ghevonden bij het plaats je Sabadell, ten noorden van Barcelo na. Aanvankelijk werd verondersteld at het in zee was gestord. Het toestel was om vijf uur giste ren van het vliegveld van Manchester opgestegen en had twee uur later op de plaats van bestemming moeten zijn. Bijna alle passagiers waren va kantiegangers Het laatste contact dat de verkeers toren van Barcelona met het veron gelukte toestel had was toen het vliegtuig zich op 25 km afstand van de luchthaven van Barcelona bevond. I Ruim een kwartier later had het toe stel moeten landen. Het wrak werd door het eerst waargenomen vanmorgen om half acht, dat is ruim 12 uur nadat het vliegtuig het contact met de luchtha ven van Barcelona verloor. Bij het j ter perse gaan van deze krant was I nog niet bekend of er overlevenden 1 zijn. Strauss betitelde Brandt als „Don Quichotte van de Duitse buitenlandse politiek" en sprak van een „waaghal zerige rit over het moerassige terrein van politieke avonturen". Zijn felle aanval op de coalitierege ring kwam op een ogenblik dat in Bonn de Franse president Pompidou en bondskanselier Brandt besprekin gen voeren in het kader van het Eén van de hoofdthema's van deze ontmoeting is juist de politiek van toenadering tot de communistische landen. Pompidou heeft Brandt zijn volledige steun gegeven bij zijn stre ven tot betere betrekkingen te komen tot de landen van het Oostblok. In zijn kritiek op Brandt zei Strauss verder: Het past bij de thea trale komediantenstijl van de rege ring, dat de inhoud van de afspraken tussen Moskou en- Bonn het publiek bereikte via kranten en tijdschriften. Parlement en publiek waren voor gelogen toen men van onverbindende voorbesprekingen sprak. Wie kennis nam van het gepubliceerde, kon niet de minste twijfel meer hebben dat het ging om verdragsformuleringen en gemeenschappelijke teksten dié klaar waren om gedrukt te worden, aldus de CSU-voorzitter die samen met de CDU van Kiesinger de oppo- sotie vormt in de Bondsdag. Strauss sprak op de opening van het congres van zijn partij in Neurenberg. Snelle zwemvliezen. Doen het even »n Castricum -U aan de Costa aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden CBJ it&idutmzn INTERIEURVERZORGING CPJNöBURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Ontsteek geen vuur dat gij niet kunt doven. CHINEES SPREEKWOORD „Ik ben de enige, die gescalpeerd H. Verweij schrijft over het my sterie van de Grote Piramide on der de titel Als stenen spreken. Dick Ringlever vertelt de nare ervaringen van een vakantiegan ger iri Spanje. In zijn verkeersrubriek behandelt H. Larsen het actuele probleem: „Bij rood licht doorrijden en toch voorrang?" Jeanne de Vlieger geeft veel tips om zoutarme maaltijden toch sma kelijke te maken. Dr. E. Diemer bespiegelt in zijn Kanttekening het Popverschijnsel. Dr. C. Rijnsdorp nam Junkers en Europeanen bij de kop. Tenslotte een informatief artikel over de gewone telefoon en de ontwikkeling over de televisie telefoon. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stijgend. Wat zachter. Het weekend brengt ons in wat zachtere oceaanlucht, zodat de gure buien met de koude noord westenwind voorbij is. Voor namelijk in de avond en nacht kfcn een zwak front nog wat neerslag brengen. Zondag over wegend droog met wel vrij veel bewolking. De middag- temperatuur komt in de buurt van 18 graden. Nog niet ideaal maar wel beter dan in de achter ons liggende week. Wel licht na zondag een langzaam herstel naar meer normaal zo merweer. Zon en maan 5 juli zon op 4.27. onder 21.02; maan op 5.52. onder 22.25; 11 juli EK 6 juli zon op 4.28. onder 21.01; maan op 7.06. onder 22.40; 11 juli II Hoog Water Hoog Water: 5 juli: Rotterdam le getij 6.16, 2e getij 18.21; Vlis- singen 2.56-15.20; Willemstad 6.49-19.11. Hoog Water: 6 juli: Rotterdam le getij 6.51. 2e getij 18.54; Vlis- singen 3.37-15.57; Willemstad 7.26-19.44;

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1