POP TEGENWOORDIG IS ZOUT UIT DE MODE Junkers en Europeanen AAN DE IN H LIJN EN DEZE WEEK Kanttekening Negenjarige Jan-Pieter keek met een gretig gezicht naar de kleine nieuwe aardappeltjes op zijn bord en het schaaltje gesmolten boter ernaast. De zoutpot schoof hij met een reso luut gebaar opzij: „Zout is tegenwoordig uit de mode". Toen genoot hij van de apart? smaak van de kleine piepertjes, die zonder zout nog meer tot haar recht kwam. Zijn moeder kreeg een zoutarm dieet voorgeschreven. In veel dingen doet hij gewoon mee, omdat hij dat lekkerder vindt. Wellicht bewijst hij hiermee de stelling van hen, die beweren dat zout een genotmiddel is. Voor Instellingen zijn groot-verpakkingen zoutarme produkten leverbaar. Een ziekenhuis of de tafeltje-dek-je- dlenst heeft dan ook vaak heel smakelijke dieet-maaltijden. t „Europeaan zijn, dat is alleen moor een middel om mens i te zijn. Eb als mens geloof ik, dat ik even zou willen zeggen dat ik een christen ben, alleen maar een christen en abso luut niets anders." Dit is een uitspraak van Helmuth James, graaf von Moltke, geboren 1907 te Kreisau in Silezië en door de nazi's geëxecuteerd op 23 januari 1945. t De schrijver van het boek van deze week, Piers Paul Read (zoon van de beroemde kunstgeleerde Herbert Read, die kort geleden is gestor ven), behoort tot dat deel van de jonge generatie, dat helemaal geen l geloof heeft, a-politiek is en op godsdienstig gebied agnostisch. I Met zijn roman De Junkers (uitg. Meulenhoff/De Bezige Bij, 282 blz. ƒ16.50) geeft Read een beschrijving van het Pommerse geslacht von Rummelsberg een gefingeerde naam en met name van drie broers, de graven Klaus, Helmuth en Eduard von Rummelsberg, tijdens de opkomst van Hitier, gedurende de oorlogen daarna. 1 De ik-figuur van de roman is te Berlijn gestationeerd als tweede secretaris op het bureau van de politieke adviseur van de Britse opperbevelhebber. Hij is belast met een onderzoek naar het nazi-verle- den van Klaus von Rummelsberg, politiek teider van de vluchtelingen juit Oost-Dultsland, gewezen S.S.-er. Hij maakt kennis met de jongere broer Helmuth en de jonge gravin Suzanne von Rummelsberg (Suzi), op wie hij verliefd wordt en met wie hij (heel conventioneel voor een moderne roman) aan het eind trouwt Het boek is zo opgezet, dat afwisselend het verleden van de Von Rummelsbergs wordt beschreven en de verhouding (tussen andere liefdesaffaires door) met Suzi. De jonge Britse diplomaat, ongeveer 25 jaar oud maar wereldwijs door opvoeding, milieu, connecties en intelli gentie, raakt dus persoonlijk betrokken bij zijn onderzoek, wat uiteraard eengoede en een gevaarlijke kant heeft. Maar ik moet eerst nog even motiveren waarom ik met die markante uitspraak van graaf Helmuth von Moltke begon. Het trof mij namelijk zo. dat. terwijl Trt de hedendaagse Nederlandstalige romanliteratuur vrijwel nooit anders dan smadelijk over christenen gesproken wordt, de jonge Read duidelijk sympathie toont met het principieel-christelijk verzet tegen Hitler, hoewel zonder daarover uit te welden. door dr. C. Rijnsdorp Het zijn de oude christelijke ridderidealen, die merkwaardige vermen ging van evangelische gedachten, dapperheid, trouw en erfelijke aris- I tocratie, een tot traditie geworden aanzienlijke levenshouding, die de jonge Engelse gentleman toespreekt. Juist bezig met de lectuur van prof. Rothuizens boek over Bonhoef- fer, wordt diens achtergrond mij tevens duidelijker, al moet ik zeggen dat in de roman van Read geen theoloog voorkomt. Het zou interessant geweest zijn, als deze christen en verzetsheld, al was het maar in vermomming, in de roman met zijn overwegend libertijnse milieus had meegespeeld. Men zou dan Bonhoeffer in een merkwaardige context te zien gekregen hebben. U merkt, lezer, dat de schrijver voor een deel echte namen gebruikt •n voor een ander deel verzonnen namen. Heeft men hier te maken met waarheid en verdichting, of is het boek tot op zekere hoogte een i sleutelroman? Het beste is zich hierin maar niet te verdiepen en het boek te aanvaarden zoals het zich aandient. c Het is ondoenlijk de roman na te vertellen. Men krijgt veel te horen t over Pommeren, de mensen, de landschappen, over het nazi-Duitsland In zijn opkomst, glorietijd en ondergang, over de nazi-gruwelen, maar ook over nachtclubs en de blijkbaar bij Read ook al onvermijdelijke slaapkamer-intimiteiten, t Toch loopt er een draad van idealisme door dit boek, flauw, maar 5 werkelijk zoals soms de horizon aan zee. Het is het ideaal van geestverwante Europeanen, die boven het enghartige nationalisme zijn j uitgestegen en elkaar herkennen als dragers van één, weliswaar rijk I geschakeerde, maar toch nauw verwante cultuur. Wat mij als oudere boeit is wat ik al zo vaak heb aangeduid als de t "moderne Intelligentie' van de auteur en zijn na-oorlogse generatie I (Read is van 1941). Vooral wanneer deze jongens een voorsprong hebben door hun milieu en opvoeding, hebben ze geprofiteerd van de moderne communicatiemiddelen, en zijn hun talenten snel gerijpt. Zij weten al heel gauw hoe ze moeten schrijven en zonder dikdoenerij. zonder te streven naar een 'literaire stijl'. Zo leest men op blz. 227: „er was het gewone uitzicht op de Rijn". De auteur denkt: "leder kent het immers, iedereen ziet het voor zich." Beschrijving overbodig. Van zijn vader schijnt de jonge Read een scherp oog te hebben geërfd voor visuele details. Hij kan raak karakte riseren, zoals op blz. 211„Een meisje In een avondjurk is als een cadeauverpakking." Op zichzelf belangrijk Js de mening van de Japanner Shosuke over j het westen. Volgens deze aanzienlijke Japanner hield het nationaal-so- cialisme zich bezig met het leven, en het christendom met de dood. „Voor oosterse begrippen, zie je, is het verzet van het communisme tegen het christendom erg raadselachtig. Het communisme I's schijnbaar voor ons een produkt van het christendom. Het Aziatische communisme dat is alleen maar een andere manier om het westen te imiteren" (121). Een meesterwerk is Reads boek zeker niet, ook juist niet omdat het zoveel informatie geeft die niet onmiddellijk ter zake doet. „Zich con centreren op de hoofdzaak is het voornaamste doel van de romancier" heeft Menno ter Braak terecht gezegd. In dit tekort aan bezonkenheid en concentratie verraadt zich toch, ondanks alle wereldwijsheid, de Jeugd van de schrijver. Ook had hij zich naar mijn smaak veel meer moeten matigen wat het sexuele betreft, juist om literaire redenen, want suggereren is hier vaak doeltreffender dan het niets-verzwijgen. Nu de Tweede Kamer op zomer reces Is, de groetplicht nog niet is afgeschaft, het Popfestival uit het gezichtsveld is verdwenen, de driemiljoenste tv-kijker is geregi streerd en het peperdure voedsel- congres is afgelopen, wordt het tijd de gebruikelijke weekbalans op te maken. Om maar met het „grote" buiten land te beginnen: de situatie in het Nabije Oosten lijkt explosief als president Nixon verklaart dat het gevaar groter is dan in Viet nam, vanwege de confrontatie tus sen de supermogendheden. Welis waar lanceert Moskou een nieuw vredesplan, waaruit een belang rijke concessie blijkt. De VS plei ten voor een beperkt bestand met Egypte, maar van dit idee wil Is raël niets weten. De hoeveelheid zout die thans wordt gebruikt, vaak tien tot twintig gram per dag, is veel hoger dan de behoefte van de mens. De extra toevoeging van zout aan het voedsel is onnodig. Al heeft het een zekere stimule rende werking, het weegt niet op tegen de wetenschappelijk geconstateerde nadelen. Bij het gebruiksklaar maken en bewaren van voedsel wordt vaak zout toegevoegd. Zout is een van de oudst bekende me thoden om voedingsmiddelen te conserveren. Zout speelde een rol in folklore en religie. Beperking van het zoutver- bruik wérd in het begin van onze eeuw door Loeper en Achard aanbevolen. Later heb ben vele theoretische en prakti sche onderzoekingen het nut van zoutbeperking bij bepaalde ziekten aangetoond. Het zoutlo ze dieet voor aanstaande moe ders, voor patiënten die lijden aan oedemen, hoge bjoeddfuk en buikwaterzucht werd intus sen volledig geaccepteerd. Een tekort aan zout komt on der normale omstandigheden niet voor. Via onze natuurlijke voeding zonder zout-toevoeging nemen wij per dag ongeveer 3 gram NaCl op. Door toevoeging van keukenzout stijgt ons ver bruik soms wel tot 20 g per dag. Bij braken, diarree of grote zweetproduktie kan de behoefte aanzout stijgen. Uw dokter adviseert u om zoutarm dieet te gebruiken? Wanneer u weinig kennis hebt van voedingsleer (en dat is geen schande!) vraag hem dan om een verwijsbriefje naar de diëtiste die waarschijnlijk in een ziekenhuis spreekuur houdt. Toegegeven, 't is even wen nen, maar het wént dan ook, een zoutloos dieet behoeft be slist niet ongezellig of smake loos te zijn. Er blijven nog andere smaken over: bitter (noten, chocolade), zuur, zoet, en de pittige aroma's van kruiden. Vlees en vis bakt u bij voorkeur, dan zijn ze het smakelijkst. Zout trekt vocht aan. Laat u dus het zouten na, dan bakt u een mooier korstje. Een kleine moeite om voor de huisgenoten de lapjes vlees of de vis na het bakken even te zouten of te be sprenkelen met aroma's of pitti ge sausen. Zo ook met de groente. U kookt zoutloos, haalt uw portie of die van de patiënt eraf en zout het overige voor de familie. U kunt ook de aardappels in de schilkok en. Mits de schil onbe schadigd blijft, kan de rest van de portie gewoon gezouten wor den. Nog een mogelijkheid is, de zoutarme portie in aluminium folie te verpakken en mee te koken met de rest Van de ge rechten. Ook zuivelprodukten zoals boter en melk bevatten na trium. Er zijn vele soorten zout arme kaas, melk (in fles) of melkpoeder in de handel. Uitge lekte karnemelk, uitgelekte yoghurt en uitgelekte taptemelk yoghurt zijn vaak wel toege staan. De produkten in poeder- vorm bestelt u bij apotheker, drogist of reformhuizen. Er zijn voorts zoutloze soepen verkrijgbaar. U kunt ook heel De telefoon is het belang rijkste communicatiemiddel voor het bedrijfsleven. Het aantal telefoonkantoren in de wereld neemt jaarlijks ge middeld met zeven procent toe. in de Bondsrepubliek daarentegen is het gedurende de afgelopen acht jaar onge veer twee keer zo groot ge worden. Hetzelfde kan van de in West-Duitsland gevoer de lokale gesprekken worden gezegd. In 1969 is in de Bondsrepu bliek het binnenlandse telefoon verkeer met 24 en dat met het buitenland met 20 gegroeid. Het aantal verzonden brieven en briefkaarten is sedert jaren vrijwel stabiel gebleven. De Bondsrepubliek spant zich in, gelijke tred met de andere beschaafde landen te houden. Men verwacht, dat het aantal hoofdaansluitingen, dat hier op het ogenblik 7,5 miljoen be draagt, reeds in 1985 tot 20 mil joen zal zijn opgeklommen. Dat wil dus zeggen, dat een op de drie Duitsers over een eigen aansluiting beschikt, wat er dus practisch op neerkomt dat elk gezin er een zal hebben. Tegen woordig heeft nog maar een op de acht inwoners een eigen te lefoon in huis. Wat het aantal aansluitingen met de indirecte aansluitingen erbij betreft is het beeld nog wat gunstiger. Op dat gebied be draagt de telefoondichtheid in de Bondsrepubliek negentien te- lef oneergelegenheden per hon derd inwoners. Wanneer er elk jaar een miljoen bij komen, zal men er in het begin van de ja ren tachtig twee maal zoveel hebben. Maar ook dan nog zal West-Duitsland relatief minder telefoontoestellen bezitten dan de Verenigde Staten thans al. Daar telt men vijfenvijftig toe stellen per honderd inwoners. Op zijn laatst in het jaar 2000 zal iedereen, die een telefoon gesprek voert, de ander niet al leen kunnen horen, maar ook kunnen zien. De voorbereidende werkzaamheden voor die kolos sale omschakeling zijn al in volle gang. Voorlopig kunnen alleen de Verenigde Staten met duidelijk zichtbare resultaten voor de dag komen. Het Amerikaanse elec- troconcern Bell Howell heeft in 1965 het eerste dozijn tele visie-telefoons bij de Union Car bide Corporation geïnstalleerd. Van New York naar Chicago en omgekeerd kunnen mensen van dat concern van aangezicht tot aangezicht met elkaar spreken. In de laatste jaren heeft men ook voor de kantoren van de Westinghouse Electric Corpora tion tussen New York en Pitts burgh een audio-visuele verbin ding tot stand gebracht. Op dat traject zullen in de loop van dit jaar ook anderen in de gelegen heid worden gesteld eigen tele visie-telefoons te laten instal leren. Tot eind 1970 zullen de eerste duizend toestellen in ge bruik moeten zijn genomen. Tot het begin van 1980 wil het Bell- System een miljoen toestellen hebben geïnstalleerd. De grote betekenis van de te levisie-telefoon ligt niet alleen in de omstandigheid, dat de mensen elkaar ondanks enorme afstanden pratend kunnen zien, maar ook dat men documenten en andere geschriften, tabellen en grafische voorstellingen bin nen een paar seconden door kan geven. In ons land zijn de twee mil joen aansluitingen al overschre den. Dat betekent met dertien miljoen inwoners dat één op de nog geen zeven Nederlanders over een eigen telefoon be schikt. Voor het jaar 1985 is de verwachting van de PTT: vijf miljoen aansluitingen, wat in houdt dat één op de drie Neder landers een telefoon heeft (want geschat wordt dat ons land in dat jaar 15.1 miljoen inwoners zal tellen). Toepassing van de televisie telefoon op enige schaal van betekenis zal voor ons land nog wel tien jaar uitblijven. Het is een kostbare en ingrijpende af faire. Om één punt te noemen: op het ogenblik bevatten tele foonkabels geen kabel voor te levisie-overbrenging. Precies op tijd zijn de Ameri kaanse troepen uit Cambodja ver dwenen, al komt Nixon met het dreigement dat een nieuwe inval altijd mogelijk is. De bombarde menten op Cambodja gaan gewoon door. Belangrijk is de benoeming van de Amerikaanse diplomaat David K. Bruce (72) tot onderhandelaar bij de Vietnamese besprekingen in Parijs. De keuze van Bruce wordt toegejuicht; dat hij spoedig resul taten zal bereiken gelooft niemand. Noord-Vietnam herhaalt: eerst de Amerikaanse troepen uit Indochina. Ook de Franse president Pompidou denkt in die richting. Nixon lijdt in de Senaat een fikse nederlaag door de aanvaar ding van een amendement over de acties in Cambodja, dat overigens geen schijn van kans maakt in het Huis van Afgevaardigden. Koningin Elisabeth van Engeland pleit in haar Troonrede voor be perking van de immigratie uit Ge- menebestlanden en even later zegt de nieuwe Britse premier Heath dat naar militaire samenwerking met Zuid-Afrika moet worden ge streefd. In Luxemburg zijn de besprekin gen over de toetreding van Enge land tot de EEG in volle gang. Minister Luns, die zelfs geen tijd had om het huwelijk van zijn doch ter bij te wonen, is optimistisch. Een aanvaring op de Rijn bij Düsseldorf eist acht mensenlevens. Doden vallen ook bij ongeregeld heden in Ulster, onder meer een uitvloeisel van de arrestatie van de katholieke voorvechtster Berna- dette Devlin. De onruststokers zul len streng worden gestraft. De voormalige Tsjechische par tijleider Dubcek wordt uit de (com munistische) partij gezet, Wilson wordt herkozen als leider van de Britse Labourpartij en de ster van Servan-Schreiber stijgt snel met zijn verkiezing in het Franse parle ment. Hij brengt de gaullisten in verwarring. De Braziliaanse po litie en het leger verijdelen een vliegtuigkaping. Ten slotte zullen Tito (Zuid-S(avië) en Soeharto (In donesië) een bezoek aan ons land brengen. Het Popfestival in het Rotter damse Kralingse Bos met zo'n 100.000 jeugdige „genieters" wordt door de een zeer geslaagd ge noemd, anderen spreken van een bedenkelijke mentaliteit, gezien het goed zelf zoutloze soep bereiden, bouillon trekken van runder- poulet met verse kruiden zoals ui, prei, wortel, peterselie, sel derie en droge kruiden zoals pe perkorrel, tijm, foelie, laurier. Afmaken met zoutarm gistex- tract. De volgende soepen zijn zonder zout te bereiden: kerrie-, ossestaart-, champignon-, groente-, tomatensoep van verse tomaten of zoutarme tomaten puree. Knolselderij, bruine bo nen- en erwtensoep. Maggi heeft ook kleine flacons soep- aroma zonder zout. Als nagerecht doet fruit het uitstekend, evenals pudding, vla, ijs bereid van zoutloze melk, compote, flensjes, wentel teefjes, rijstebrij. Blokjes zout arme kaas kunnen door een stamppot van rauwe groenten verwerkt worden. Wilt u eens op de kant-en- klare toer: sinds kort bestaan er zoutarme complete maal tijden, t.w. witlof met roerei, wiener goulash, selderij met rundergehakt, gemengde groen ten met rijst en rundvlees en bruine bonen met appel, ham en spek. Zo kunt u nog eens variëren met uw menu. Zoutarm wit brood is heel flauw. Rooster het daarom, of gebruik bruin brood of dito knackebröt. Alle soorten zout arm brood zijn op bestelling verkrijgbaar evenals gebak zon der zout bereid. Zoutarme koek, biscuit, biscottes, crackers, vol koren koeken, matzes, pinda kaas, groente, ligakoeken, toma tensap, Vis in blik, mayonaise, vele soorten margarine, klein- verpakking worst zijn in de handel. Zoutarm roggebrood of krentenbrood zult u wellicht smakelijker vinden. Maak ruim gebruik van verse tuinkruiden. Een zoete omelet, kruiden-omelet, of champig nonomelet zonder zout sma ken heerlijk en zijn nog goed koop ook nu de eieren een krats kosten. Er zijn levensmiddelen die van nature veel natrium bevat ten. Om u een idee te geven noemen we hier per 100 gram: andijvie bevat 50 mg natrium, bieten 100, bleekselderij 150, komkommer maar 5 evenals ZATERDAG 4 JUU 1970 door J. de Vlieger prei. rabarber, tuinbonen, aard beien, bramen en perziken. Boe renkool bevat 50 mg, postelein 30, raapstelen 100, radijs, spina zie, abrikozen, en rozijnen 25 mg natrium per ons. Verse ap pels, bananen, bessen, frambo zen, grapefruit, pruimen en si naasappels slechts 2 mg. Fruit is trouwens heel lekker als broodbeleg, en plakjes kom kommer doen het goed bovenop een boterham met smeerworst. Wij zijn allerminst volledig geweest. De folder Zoutloos eten kan smakelijk zijn (35 cent bij het Voorl. Bureau voor de Voe ding, Laan Copes van Catten- burch 44 in Den Haag of bij uw plaatselijke Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting) vertelt u meer. Evenals de brochure Weet wat u eet bij een zoutarm dieet van Nutricia, Zoetermeer afd. dieetvoeding (ƒ0.35). U hoeft niet te treuren na de medede ling van uw arts: op zoutarm dieet! Bij een smakelijke afwis seling zult u voldoening vinden en u al snel wat fitter voelen. Ik spreek uit ervaring: Jan Pie- ter is mijn zoon. Nog een tip: de Inkomstenbe lasting kent een aftrek voor dieet. Wat het zoutloos betreft verdeelt de belasting dat in drie groepen. Het matig zoutarme dieet, waarbij geen extra kosten zijn (u haalt de aardappelen en groente domweg uit de pan vooraleer u zout en u mag wel brood en melk met zout gebrui ken): geen aftrek. Categorie b betreft een zout loos dieet waarbij kosten wor den gemaakt, bijvoorbeeld door broodbeleg, melk en dergelijke. Dat zijn vaak kleine verpakkin gen die snel bederven, extra aanschaffingen boven de ge zinspot en u kunt er ƒ150 per jaar voor aftrekken. Categorie c is het streng zout arme dieet, waarvoor men vrij wel alles apart moet kopen en bereiden: u krijgt een aftrek van 360 per jaar. Overleg bij uw aangiftefor mulier een doktersvoorschrift. "C'NKELE dagen zijn verlopen sinds het giganteske popfestival te Kralingen, maar zoals de voor oudere oren lawaaiige muziek toen elk gesprek wel onmogelijk moest maken, zo zijn achteraf de beschou wingen nog volop gaande. Er blijkt hier wel „voer" opgediend voor psychologen, sociologen en andere beoefenaars van „gedragsweten schappen." Ook bij ons binnenkomende correspondentie bewijst van nog-bezig-zijn met het merk waardige fenomeen dat van heinde en ver tien- en tienduizenden jongeren samen stroomden om voor een lang weekeinde af scheid te nemen misschien moeten we van ontvluchten spreken van huis en haard en daar genoegen te nemen met een toch wel zeer primitieve leefwijze. Een verwarrend geheel, da zetker vele oude ren voor raadsels plaatst. Bovendien een, dat vragen oproept en dat zeker ook bedenke lijke aspecten vertoonde. Maar tegelijk een, dan ons dwingt te zoeken naar wat-daar- achter-zit. Wat bracht die allen in beweging? Wat bewoog en beweegt hen? ^ANGENOMEN mag worden dat de be- beweegredenen niet bij allen dezelfde zullen zijn geweest. Er zal hang geweest zijn naar avontuur. Er zullen meelopers zijn ge weest. Toch meen ik niet ver van de waar heid te zijn door te stellen, dat het Kralingse Bos die dagen voor heel velen iets is ge weest als een vluchtheuvel. Er is onder vele jongeren overigens bij lang niet alle een „vervreemding" van de huidige maatschappij. Bij sommigen, die het weten te „vermoorden", leidt dit tot een uitgesproken protesthouding. Het protestlied slaan aan. en de dichters ervan vertolken wat tal van anderen gezegd hadden willen heben zo ze het vermogen daartoe maar had den gehad. Bij veel meer anderen bepaalt het zich tot een vaag gevoel van eenzaamheid en van ontheemd-zijn. Van allen menen zij zich iets als een „underground" in een samenleving, die zo weinig samenleving lijkt, maar „bezet" door hoogopgevoerde macht van techniek en industrie, van economische en statelijke struc turen. Het groen is uit de maatschappij verdwenen, het Kralingse Bos echter bood nog eenres tant. lYJET het vage heimwee naar anders dan de maatschappij te bieden heeft is men die dagen uit alle windstreken bijeenge stroomd. Eén kolossale samenscholing van al die tienduizenden daar in de openlucht, onder de zon en in de regen, samen iets proevende van de vrijheid waarvan de maatschappij met haar dwangmatigheden zo weinig lijkt te hebben overgelaten. En als een vervolg daarop bij velen nog de behoefte aan bevrediging door een éxtra bedwelming: verdovend en opwekkend tege lijk. Ik Iaat nu rusten dat dit laatste dat probleem van de „drugs" onze rechtsple ging voor nieuwe problemen schijnt te heb ben geplaatst. Er is voor ditmaal een „op lossing" gezocht in de richting van een door- de-vlngers-zien, maar een oplossing is dat natuurlijk op zichzelf niet. Er waren daar in Kralingen ook verkeerde „heelmeesters". Misschien liggen hier voor de politie en rechtspleging ook minder taken dan de wet geving van het ogenblik nog lijkt voor te schrijven. In diepere zin liggen hier natuur lijk wel taken ons allen zoals wij de samen leving van vandaag uitmaken. Want ook die behoefte aan verdoving en opwekking is een symptoom van diezelfde behoeftesfeer waar van heel dat massale verschijnsel een roep was. JgEHOEFTE het lijkt niet ongepast ach ter dit alles iets te vermoeden van een religieus heimwee. Waar leegte Is, daar groeit het verlangen naar de vulling, indien niet naar de vervul ling. Waarop het dan aankomt, is ook, dat de lijn niet breekt de lijn die loopt van de ene generatie naar de andere, van die van gisteren naar die van vandaag, en straks naar die van morgen. Wat hebben wij die jongeren meegegeven als de zin van het le ven? Wat hebben wij hen, ook als samen leving voorgeleefd? Het kan zijn dat we ons persoonlijk weinig hebben te verwijten, al zal dat wel schaars voorkomen. Maar behoeften ontstaan niet zo maar en lecgten al evenmin. Die tienduizen den van Kralingen zijn intussen allang weer opgenomen in onze maatschappij met haar onvermijdelijkheden. Evenzovele anderen wa ren er ook die paar dagen niet uit geweest, hoe zeer misschien ook in hiin leven het heimwee vraagt naar de zin van het bestaan. En dit in een tijd waarin voor het oog zijn en wèlzijn samenvallen. Zij allen zijn onder ons. Wat ons dan toch maar weer kansen en mogelijkheden biedt. Het lijkt mc niet eerlijk eenzijdig te ver ketteren wat er in Kralingen is gebeurd, al was er heus een en ander te laken. Béter lijkt het me te luisteren naar wat er als een vraag naar ons overwoei. En trouwens van daag nóg waait. En aan een antwoord daar op te werken. DIEMER bij de wet verboden druggebruik. Deskundigen gaan na of de opium wet soms op de helling moet. In iedere geval had de reinigings dienst dagen nodig om de onvoor stelbare grote rommel op te rui men. Minister Schut zal bekijken of de bouwvakvakantie voor één keer bij wijze van proef naar de winter ver schoven kan worden. Dan kan in de maanden met mooi(?) weer wor den doorgewerkt. De suggestie, af komstig van het a.r. Kamerlid Aan- tjes, wordt door de werknemers bonden van de hand gewezen. In de Kamer steunen de rege ringspartijen een motie-sec van de PvdA, die vraagt om hogere prio riteit voor de woningbouw. Van elke interpretatie distantiëren ze zich echter. Ze stemmen tegen een motie van D'66, waarin het bouw beleid van de minister wordt af gekeurd. De Kamer sprak zij zich uit voor gelijkstelling van bijzondere uni versiteiten en tegen de vrijstelling van militaire dienst voor onder wijzers. De drukste zitting werd bijna afgesloten. Op 28 juli moe ten de Kamerleden terugkomen om over het minimumloon te praten. Dan resten nog vier vakantiewe ken. De Kamerverkiezingen, vast gesteld op 28 april, komen dan al aardig in zicht. Premier De Jong herziet zijn eer ste reactie op de rede van zijn naamgenoot-historicus, die ons de fensie-apparaat zwak noemde. Een leerzame rede, oordeelde de pre mier acheraf. Het voedselcongres beleefde dertien zittingsdagen. De 1500 af gevaardigden kregen als slot conclusie mee: de oplossing van het probleem van honger en onder voeding is veel ingewikkelder dan wel eens wordt voorgesteld. Een soldaat kreeg acht maan den celstraf opgelegd omdat hij had geweigerd dienstbevelen uit te voeren, waaronder de groetplicht. De dag van de uitspraak werd met succes tot nationale groetdag uit geroepen. Technici houden op de Neder landse vliegvelden een stiptheids actie. De KLM boekt in een jaar tijd aanzienlijk minder winsten 73.4 tegen 88.7 miljoen); het in de vaart brengen van 's we relds eerste boorschip, de Neder landse Duplus, werd een fiasco.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13