schaak BLOElERS IN DROGE TUIN Fijne burenhulp of Help!... De buren! 1 ZATERDAG 4 JULI 1970 2 In dexe eindeloze periode van verschroeiende droogte zijn verscheidene van onze lievelingsplanten gesneuveld of zij lijden een kwijnend bestaan. Er zijn gelukkig uitzonderingen, nl. de vaste planten, die ons niet in de steek laten in de droogte, al zullen ze af en toe een gieter water toch wel op prijs stellen. W« zijn geneigd, om van een kwekerij wat van die speciale plan ten, desnoods in volle bloei, naar ons eigen domein over te brengen. Maar als de aarde er als droog zand afglijdt en als de plant een penwortel bezit, zal ze de verhui zing zeker niet overleven. Anders wordt het. als we de planten in plastic pot kunnen ko pen. Een vaste-plantenkweker in Voorhout zet meteen zijn stekjes in plastic potjes, waarin za zich prachtig ontwikkelen. Bovendien plaatst hij telkens twintig potjes bij elkaar In een schuimplastic bak. waardoor ze weinig uitdrogen en zich In knop of bloei zelfs in de hitte goed laten verkopen. Tot de allersterk8ten voor schra le droge grond en tussen stenen en muurtjes behoren wel de Sem- pervivums, hier bekend als huis- look of daklook, prachtige blader rozetten. Bijzonder mooi is het spinneweb huislook, Sempervivum erachnoideum, groenbladig met ro- de top en een prachtige witte spin- newebachtige beharing. De bloem tuilen die in juli - augustus ver schijnen zijn helderrood. Je behoeft geen bergtocht te ma ken om het alpenhuislook Semper vivum tectorum 'Alpinum' te vin den. de vaste plantenkweker kan ze ons leveren met b.v. verschil lende hybriden in de prachtigste kleuren, waarvan we b.v. Semper vivum hybride 'Rauhrelf' en Sem pervivum p8eudo-ornatum als ju weeltjes van kleur en tekening wil len noemen. Hoe meer zon, hoe mooier de kleuren. Bij haar familieleden de Sedums zijn ook enkele soorten die zich thuis voelen op droge schrale grond oa. de muurpeper Sedum acre. die ook in de duinen voor komt. met haar gele sterretjes in de zomer. Ook de mooie Sedum alba 'Murale' met brulnpurper blad en lichtroze bloemen is gelukkig op een muurtje, in de rotsoartlj en op droge plekjes. En dan de verschillende soorten zeepkruid. Saponaria officinalis 'Rubro-plena', 40 - 80 cm hoog, is een wilde groeier en woekeraar, die echter in de border rijk en long bloeit als de uitgebloeide bloemen meteen verwijderd worden. Saponaria ocymoides is een ver rukkelijk elegant kruipertje met ro ze bloempjes, 't mooiste als ze kan afhangen. Saponaria ollvana heeft grotere bloemen, lijkt op een enkelbloemig anjertje, ze groeit meer kussenvor- mig. Een vaste plant die ons ook door dik en dun trouw blijft in dro ge zomers, is de valeriaan. De ro de Kentranthus (Centranthus) ruber wordt wel het meest gekweekt, de op 60 - 80 cm hoge stelen staande trossen verschijnen van juni - augustus en ze zaait zichzelf uit. Er is een witte variëteit 'Albiflorus' voorde liefhebbers. Vergeet niet de grijsgroene taygetea met haar platte zwavelge le bloemschermen, die zich veel meer vertakt dan haar grootbloemi- ge familielid Achillea fillpendulina 'Parkers' variety" en tussen juni en september nooit geheel zonder bloemen staat. Vraag ook naar Gypsophila, Campanula carpatica, Verbascum (toorts). Nepeta (kattekruid), He- lianthemum (zonneroosje). Stachys (ezelsoren). Oenothera (teunis bloem), Echinops (kogeldistel) en Eryngium kruis- of blauwe distel). Keuze genoeg voor uw droge tuin, voor nu en 't volgend jaarl A C. MULLER-IDZERDA. Correspondentie en oploeeingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnet- atraat 125, Oen Haag. Mislukkingen Er is een zegswijze: De een z'n dood is de ander z'n bro&dl Iets dergelijks kennen wij ook in het schaken, hoewel niet begeleid door zulk een kernachtige uitdrukking. Wat de een mislukt en daarom meestal tot verlies leidt is ge woonlijk het succes en dus de winst van de ander. Ditmaal drie voorbeelden van zulke mislukkingen. In Opgave 1 bedierf wit alles door in de dia gramstelling 1 .f6 te spelen. Hoewel hij er uitstekend voorstond, bedierf die ene zet alles. Wit had „ge woon" mat in zeven zetten kunnen geven Maar hoe? Probeert U vooral Lg2 actief aan het witte spel te laten deelnemen. In Opgave 2 wilde zwart de aan val op g6 pareren door tegenaan val op Td1, en dus speelde hij 1. De2. Maar dat was een misgreep: hij werd achter elkaar van het bord gespeeld. Aan U te vinden hoe. In opgave 3 wilde zwart zich niet inlaten op... fxe6 2. De7f en pro beerde in plaats daarvan door 1. Df6 pion e6 te elimineren. Maar dat pakte helemaal verkeerd uit. Waarom denkt U? En verder: Hoe zal de partij afgelopen zijn? Winst voor wit of remise?? .Te8ll (Zwart moet die toren wel nemen) maakte wit de weg voor de overwinning vrij: 1. Dxe8 2.Dxf6t Kg8 3.Lh6 en zwart gaf zich gewonnen. (2) BORISSENKO-SIMAGIN. Na 1.Kg47? liep wit In ten hoogste drie zetten mat: 1. f5tl 2.gxf6 en passant (na 2.Kh4 la 2. Dhl al direct mat) 2. Df5t 3Kh4 Dh5 mat. (3) TORRE - N.N. Neen, Integendeel: Wit stond In de diagramstelling gewon nen. Met 1.Td6ll kon hl| In enkele zetten winnen. Na 1. cxd6 volgt 2.f7 plus f8D en het Is uit. Na 1 Txd6 echter volgt 2.g8Dt Kd7 3.Df7t Kc6 (Of 3. Kd8 4.Df8t Kd7 5.Dxd6tl plus f7 en f8D) 4.De8t Kb6 5.De3 Kc6 (Of 5. Txf6 6.b4 met verovering van Tc5) 6.Dxc5t Kxc5 7.(7 met makkelijke winst. X dm l i X m A tl A A -i>- -v. j - w IJff A a Wf. AS -r I n Correspondentie aan d« haar A. J. Ivens, Frankenslag 09. Dan Haag. Koeperman moest wel Het candidatentornooi in Mona co heeft niet de algemeen ver wachte overwinning opgeleverd van onze landgenoot Sijbrands. Oud wereldkampioen Koeperman heeft zijn krachten nogmaals gebundeld en slaagde erin met gelijk aantal punten door de finish te gaan. Door toepassing van het in ons land be ruchte SB-systeem werd hij win naar. Koeperman won nl. zelf twee maal van Gantvarg, terwijl Sijbrands beide malen niet verder dan remise kwam. voor zijn maatschappelijke positie en b) omdat hij Jood Is. In de Sowietunie zijn slechts enkele spelers geheel vrijgesteld van werk zolang zij aan de top van de wereldranglijst staan. Daarbij behoort Koeperman. perman tweemaal van zijn landgenoot wint en diezelfde speler beide malen min of meer op zijn gemak de remisehaven binnenloopt tegen onze kampioen. Daar enboven had Koeperman de morele steun van de wereldkampioen Andreiko. die door zijn, In Sijbrands ogen. Irriterend optreden het moreel van onze kampioen aantastte. Ook wij achten het met Juist als in een candidatentornooi meerdere landgenoten tegelijk spelen. Toch willen wij ook de hand In eigen boezem steken. Sij brands' is er niet in geslaagd ondanks zijn reputatie ven 's werelds meest tech- Wij hebben al reeds betoogd: In de Sowietunie zou Sijbrands reeds wereld kampioen zijn geweest. In ons land heerst vrijheid en heeft de dambond i zelfde „grip" op de spelers als dat In Rusland net geval la. BIJ ons hangt der halve veel meer van de speler zelf af. I deze fragmenten: Wit: 23. 24. 25. 28. 29. 30. 33. 35. 36. 38. 43. 45. 46. 48 46-41, 14-19: 24 x 4. 17-21: 28x8. 3x12; 25x 14. 10 x 39: 43 x 34. 15- 20: 4x31. 26 x46. (2) Zwart: 13. 16/19. 21. 23/26 Remise zou zijn geweest 25-30; 34 x 25. 23-29; 33 x 24. 19 x 30; 25 x 34, 13-19; en de dreiging 19-23. 28 x 19. 17-22 is met te (3) Zwart: 3. 10. 12. 13. 14. 21. 22. 25, 26 Wit: 23, 24. 29. 33. 37. 38, 40. 47. 48. Uit het kampioenschap van het West- land. 25-30?: 24 x 35. 13-19; 47-41, 19 x 39; 48-43, 39 x 48; 41-36. 48 x 31, 36 x7 acKwm. Kentranthus ruber (Centran thus), de rode valeriaan, ideale -'^ntvoor droge grond en zon. Coltrane Ook John Coltrane zelf kwam op Impulse en wel met „Africa/ Brass". Volgens ons een van de beste Impulse-platen uit deze serie. Het quartet van Coltrane wordt hier door een big band begeleid. Onmiskenbaar zijn de invloeden van Afrikaanse en In diase muziek. De evergreen Greensleeves is het beluisteren waard. Archie Sepp „Four for Trane" is de titel van een lp in die serie waarop Archie Sepp vier bekende titels van Coltrane op zijn, wat aggres- sieve wijze vertolkt. Archie Sepp kent Coltrane goed, hij speelde met hem samen, en dat blijkt op deze plaat. Veel romantischer is Ben Web ster op „See you at the fair" met slechts begeleiding van piano, bass en drums. Luister vooral naar zijn interpretatie van Duke Ellingtons „in a mellow tone". Jazz Onder het label Impulse van Columbia is een interessante serie platen met hedendaagse jazz verschenen. Hedendaags moet hier eigenlijk worden ge lezen als de avant-gardlstische jazz van de jaren zestig. Impulse brengt muziek van Coltrane. Ben Webster Dizzy Gillespie en an dere bekende Jazz-grqotheden. Jubileumplaat De- Klllma Hawaiians is zo'n ijzersterke groep, die de decen nia overleeft en die vooral bij degenen die op de een of andere manier (nog) op de tropen zijn georiënteerd bijzonder populair blijft. De Kilima Hawaiians. ere- „kamaaina's" van Honolulu, be staan 35 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum hebben zij een fleurige plaat uitgebracht met een aantal van de populairste van hun nummers. (Stereo Artone BDJ S-1551, f 7,50) Burenhulp bij de vleetl Me vrouw Bron bericht uit Leerdam: „Het wordt nog erg op prijs ge steld. zelfs een buurvrouw die het bed moest houden was zo het bed weer uit na een pannetje door mij gebrachte heerlijk geuri ge zelfgemaakte soep". Ook in Nijkerk en omgeving wordt nog veel burenhulp gege ven: Vooral bij ziekte heelt men veel steun en hulp van buren; ze staan van alle kanten onmiddellijk klaar en brengen ook wel soep en eieren. De kraamvrouw heeft liever één of meer gezellige buurvrouwen die haar me: allts helpen en verwennen (al komt natuurlijk de dokter en de kraam verzorgster.) „Zelf" (schrijft mevrouw Haver kamp) „hebben we het onder vonden toen er een heK om de tuin moest. Even een tip en bin nen het uur waren er twaalf hel pers die allen een halve dag of langer soms wel gratis hielpen. Ze hadden ohder elkaar de grootste schik en als we dan sa men koffie dronken was het net één grote familie". In Drente Is burenDlicht soms té erg, m eent een lezeres uit Dubbeldam. „In de buurt van Al melo heb ik jaren mijn vakantie doorgebracht. Daar wordt bij be valling of sterfgeval zoveel bu- renplicht betracht dat het soms niet mooi meer is. Bij een trou werij zouden ze het heel kwalijk nemen als je de kelners liet be dienen. Je kan in een hotel gaan maar... buren regelen er de brui loft". „In Zwijndrecht is een straat waar burenhulp geweldig goed wordt waargemaakt. Als iemand te ziek is om haar was te doen. dan doet één van de buren dat. Buren naar apotheek en winkel en zorgen dat het nodigsta wordt gedaan In huls. Dat is niet van gisteren of eergisteren, meer dan vijftien jaar over en weer. Over betaling wordt niet gesproken. Dat is liefdedienst tegenover de naasten. Ik zou een reeks namen kunnen noemen, maar de mensen zouden het niet leuk vinden." Een lezeres uit Papendrecht vindt burenhulp niet meer zo no dig als vroeger, door betere fi nanciële en sociale toestanden. „Veertig jaar geleden ging ik met moeder naar een baby kijken die bij buren geboren was. het negen de kindje. Moeder had twintig eieren bij zich en een pakje roomboter, 't Was zaterdagavond, de baker was er en een naaste buur deed de kinderen in bad. Er stond een grote zinken teil bij 6e kachel, er liepen een stuk of wat knulletjes in hun nakie. In die éne teil gingen er zeker vier voor het water ververst werd. Ook geen tijd om naar terug te verlangen. Wel wat saamhorigheid aangaat" „Nu is er veel hulp van organi saties als UW, He-vormde Viou- wendienst, Gezinshulp; vanuit de bedrijven kan men zelfs hulp krij gen. Ik ben pas weer uit het zie kenhuis maar kon hulp voldoende krijgen. Ik sta zelf ook voor een ander klaar. Hulp van organisa ties is wel niet zo intiem, wet doelmatig" vindt deze lezeres. Mejuffrouw G. Beekman te Vlaardingen zegt dat ouderen niet bevoogd moeten worden, maar in hun waarde gelaten. „He laas heb ik om gezondheidsrede nen mijn werk onder bejaarden moeten neerleggen, maar Ik zou iedereen willen zeggen wanneer er tijd voor is: help bejaarden. Dan zijn ze geen probleem meer en men zal .ondervinden dat men er veel liefde voor terug krijgt". „Mag Ik er op attent maken dat de kruisverenigingen heel vaak gebrek hebben aan bejaar denverzorgsters. Zo kan de be jaarde tegen een redelijke prijs geholpen worden. Als men het zelf niet kan betalen, Is er wel een regeling te treffen. Verzorg- ters werken tegen een goede be taling". (Het ministerie van CRM maakt op vrouwenbeurzen propa ganda en heeft honderdtallen ver zorgsters kunnen werven. Wie een paar uur per week vrij kan maken voor dit dankbare werk buitenshuls meldde zich bij zijn kruisvereniging! red.) Een mevrouw uit Dordrecht klaagt dat de kerk weinig mee leeft met de noden van de leden. ,,'k Zal maar bij mijn eigen keik blijven, daar weet ik het meeste van. Eens per jaar komen er een paar ouderlingen over koetjes en kalfjes praten de dominee zien we alleen maar op de preakstoel. Ze hebben het allemaal zo druk met hun eigen gezinnen dat ge meenteleden er bij Inscnieten. Je gaat niet zo gauw naar een domi nee. We weten ook wel dat het aan ons ligt als het in onze ge zinnen niet zo best gaat. Als oe dominee dat zou zeggen, heeft hij kans dat we thuis blijven dus dominee's zeggen maar liever wat in het algemeen op de preekstoel Huisbezoek Deze kreet is een aanloop voor een volgende dialoog, over „huisbezoek", maar als u het over pastoraal werk wilt hebben: ook goed. Bent u het met deze klacht eens? Wat verwacht u van huisbezoek, van een preek? Heb ben diakenen een andere taak dan vroeger, zo ja welke? Kun nen predikanten en kerkeraadsle- den hier ook hun licht eens over laten schijnen? Vanwege de va kantie kunt u er wellicht wat af stand van nemen en anderen deelgenoot maken van uw wen sen en ervaringen. Desgewenst komt uw naam niet voluit in de krant, al publiceren we geen anonieme brlevenl Na plaatsing zenden we u graag Tlp- -parade, De dokter zegt 1 of 2, dan wel een verrassing naar keu ze. Tot schrijfs! CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAM NICOLAAS NICKLEBY 217 'De rekel is zeker gaan eten,' bromde Ralph, terwijl hij de deur van het kantoortje opende. 'Kom maar hier, Gride!' vervolgde hij. 'Mijn klerk is uit, en de zon staat op mijn kamer. Het is hier koel. Als het u niet sche len kan hoe het er uitziet.' - 'Och nee, nieneer Nickleby! Och nee! Alle plaatsen zijn hetzelfde. O, het is hier wel een lief kamertje. Heel aardig!' Hij, die op slepende toon dit antwoord gaf, was een oud mannetje, dat meer dan zeventig jaren telde, en een kromme rug had. Hij was brood mager, droeg een grijze jas met een smalle kraag, een ouderwets zwart vest, en zo'n nauwe broek, dat hij bijna om zijn dunne benen spande. Heel zijn voorkomen en houding hadden iets van kruipende, katachtige valsheid, de grijnzende glimlach, die hem tot gewoonte was geworden, gaf zijn gezicht een uitdrukking van geslepenheid, wellust en gierigheid. Zo'n man was Arthur Gride, de oude geldschieter, die zich op een lage stoel zette en naar Ralph opkeek, die tegenover hem op de hoge kantoor kruk plaats had genomen en met de armen op de knieën op hem neer keek. 'Hoe maakt u het?' vroeg Gride op een temend vriendelijke toon. 'Wat is het lang geleden, sedert ik u gezien heb- 'Al heel lang,' zei Ralph, mét een eigenaardige glimlach. 'En het was louter toeval, dat u mij nu zag; want ik stond juist bij de deur, toen u de hoek omkwam.' - De oude woekeraar glimlachte, maar sprak niet verder, en zij bleven een poos stilzwijgend tegenover elkaar zitten. 'Kom, Gride!' zei Ralph eindelijk: 'wat heb je vandaag bij de hand?' - 'Ha!' riep de ander uit. 'U bent een kordaat man, meneer Nickleby! Lieve hemel! Wat een kordaat man!' - 'Dat denkt u maar, omdat u zo gewoon bent te temen en te talmen,' hernam Ralph. 'Misschien is het beter, maar ik heb er geen geduld voor.' - 'U bent een geboren genie, me neer Nickleby!' zei Gride. 'Zo gevat, zo gevat, o zo gevat!' - 'Gevat ge noeg,' antwoordde Ralph, 'om te weten, dat ik al mijn gevatheid nodig heb, als u complimenten begint te maken. Kom aan,' zei Ralph bedaard. 'Wat is er aan de hand? Ik vraag u nog eens, wat is er?' - 'Ziedaar nu j eens!' riep de ander uit. 'Hij kan niet zo lang van de zaken afblijven als wij over oude dingen praten. O wat een man, wat een man!' - 'Maar op wat van die oude dingen wou u terugkomen?' zei Ralph. 'Op een daar van, dat weet ik, of u zou er niet over spreken.' - 'Hij verdenkt mij ook al!' riep Arthur beide handen opstekend. 'Mij ook al, denk eens aan, mij ook al. O, wat een manMeneer Nickleby tegen de hele wereld, niemand is hem gelijk. Een reus onder de dwergen, een reus, een reus!' Terwijl de oude vos zo grinnikte en snaterde keek Ralph hem met een stille glimlach aan, en Newman Noggs voelde zijn hart meer en meer wegzinken, terwijl het uitzicht op zijn maaltijd al flauwer en flauwer werd. 'Wat zou u ervan zeggen, als ik u vertelde dat ik - ging trouwen?' - 'Ik zou zeggen,' antwoordde Ralph bedaard, 'dat u, met een of ander doel,, mij een leugen vertelde, - dat het de eerste keer niet was, en de laatste niet zou zijn'. - Dat het mij niet verwonderde en ik mij niet liet beetne-j men.' - 'Dan zeg ik u in ernst, dat ik ga trouwen,' zei Gride. - 'En ik zeg u in ernst, wat ik daar zoéven gezegd heb,' hernam Ralph. 'Maar, wacht1 eens! (WORDT VERVOLGD) Wie van de twee Zelfs al lijkt een contract onverliesbaar, dan spelen nog vele factoren een rol. Fac toren, die zelden kunnen worden voorzien, maar die niettemin van beslissende beteke nis kunnen zijn. Bijvoorbeeld, de speler die uitkomt speelt toevallig In een renonce bij zijn partner, wat de downslag zou kunnen betekenen. Of zijn partner heeft een vork in de kleur waarin wordt uitgekomen. Vooral de renonce is een venijnige „tussen- zet die veelal buiten de berekening valt. Daardoor is het van groot belang welke speler uitkomt. En nu is dit juist ccn pro bleem. want de kaartverdeling bij de tegen standers is lastig te voorzien. Alleen wan neer één van de tegenstanders aan de bie ding heeft meegedaan of allebei is wat informatie voorhanden. Toch blijft er veel te gissen over. Vandaag een spel dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Noord speelde met de volgende kaartverdeling vijf ruiten: - C? B 8 4 O H 10 6 5 4 3 2 A H 3 A 7 6 C? AH 109 O V 7 «fr 8 Uiteraard liet west na één schoppen van zuid zijn hartenaas vla een bod op drie hoogte horen. Hij kon echter niet verhinderen dat noord/zuid in vijf ruiten terecht kwamen. Dit contract werd echter na klaveren boer gemakkelijk gemaakt. De troeven werden ge haald, waarna alleen twee slagen In harten verloren gingen daar de schoppenljengte van zuid gedekt wordt door troef bij noord. Correspondentie aan da haar B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. Anders is het wanneer west had moeten uitkomen, of wanneer oost de kaart van j west had gehad. Dan gaat vijf ruiten namelijk op simpele wijze down. De uitkomst Is dan harten aas en heer. waarna de derde harten door de enige ruiten kan worden ingetroefd. Wie van de twee moet uitkomen, blijkt wel degelijk van belang te zijn. Wanneer dei eindkleur al snel is vastgesteld Js switchen niet meer mogelijk, maar wanneer men tijdig informatie kan verkrijgen, is er wellicht nog wat te bereiken. Vooral wanneer tijdens de bieding wordt besloten om over te gaan tot een contract in sans atout, kan men rustig bepalen wie dat gaat spelen. In dat geval kan men bij voorbaat tegen slag voorkomen. Dat ook dan nog leuke contracten niet worden gemaakt Is nu een- maal iets wat altijd kan gebeuren. Probeer echter altijd een zo juist mogelijk eindbod te realiseren. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. piano, 5. tak, 7. ladde, 11. tall, 12. sar. 14. eed. 16. aalt, 18. aam. 20. laars, 23. kar, 24. kr„ 25. pen, 27. San, 28. bal. 30. na, 31. moker. 33. talen. 34. L.N., 36. Peter, 38. legio. 39. en. 40. e.k. 42. rekel. 44. nis, 45. t.n., 46. rood, 48. galon. 50. Peel. 52. tel, 53. boker, 54. elk. 55. snee. 57. Polen. 59. laak, 81. ar. 52. net, 63. Itala. 66. Ne, 67. da, 68. lader, 69. eland. 71. kn., 73. leger, 75. maken, 76. dg., 78. gel. 79. kam, 81. pen. 82. eg. 83. Eos, 85. kater. 87. ad«, 88. leep. 90. aal, 91. Lea, 93. adel. 94. staar. 95. mak, 96. staal. Verticaal: 1. paar. 2. Hm, 3. al. 4. os, 5. tras. 6. kern. 7. Ld. 8. de. 9. dek, 10. alen 11. takel, 13. al. 15. es, 17. traan. 19. keker. 21. aak. 22. kalis, 25. pop, 26. netel, 28. begin, 29. Leo. 32. rek. 33. Dee. 49. lente. 50. pil. 51. lak, 53. boter. 56. nee. S7. pedel. 58. slaap. 60. eek. 62 neger. 64. alm. 65. anker, 67. dadel. 68. leg. 70. den. 72. nagel, 74. mat. 77. Goes. 79. kalm. 80. melk, 82. edel, 84. set, 85 ka. 86. re, 87. Ada. 89. pa. 90. ar, 92. es 93. Aa. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brie! kaart, worden voor donderdag aar ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING" Er zijn drie prijzen: •en van f 10 en twee van f 1 PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: I. decigram, 6. nood, 12. Spaanse lengtemaat, 14. salaria, 16. waterstand, 18. bevel, 19. sluiskolk, 21. water In Friesland, 22. voor voegsel, 23. gelijkenis, 26. vals, 29. trots, 30. soort kers, 32. min, 33. voeg woord (Fr), 34. vreemde munt (afk.), 36. achting, 37. rivier In Italië, 38. pers. voornaamw., 39. rivier in Nederland, 41. stand, 43. muzieknoot, 44, beweeggrond, 45. klein kind. 47. oningewijde. 49. rood (wapenkunde), 52. voorvoegsel. 54. namelijk (afk.), 55. droogoven (Z.N.), 57. voorzetsel, 58. bergplaats. 59. sieraad, 61. waakzaam. 63. plaats in Limburg. 65. noodvoor raad, 67. van dezelfde soort, 69. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 70. soort onderwijs, 71. snijwerktuig, 73. gewicht (afk.), 74. pers. voornaamw. 75. veredeld gas. 77. sik, 79. bos, 80. schilderstuk op hout /erticaal: 2. oude rekening (afk.), 3. roeiwedstrijd, 4. zijrivier van de Donau, 5. Myth, figuur, 7. aardrijkskundige aanduiding, 8. drasland, 9. wild schaap, 10. voegwoord, 11. terugroeping, 13. rondhout, 15. prikkelbaar, 17. deel, 19. kasteel. 20. bezigheid tot ontspanning. 22. plaats In N.H., 24. oud Egyptische Zonnegod, 25. Emeritus (afk.), 27. oude lengtemaat. 28. dieren geluid, 31. herhaling, 35. kleinood, 37. folterwerktuig, 39. Insekteneter, 40. korte kous, 41, latwerk, 42. vrijgevig, 46. oplopende vlakte, 48. plaats In N.Br., 50. geestkracht, 51. vaandel, 53. gordel, 55. plaats in Gelderland, 50. haarvlecht, 58. ongevuld, 60. naschrift (afk.), 61. als voren (afk.), 62. afk. van ten name, 64. meervoud (afk. Lat.), 66. kleur, 68. lusthof, 72. landbouwwerktuig, 75. heden, 76. schelk. element, 77. bevel, 78. voorzetsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12