Hogere prioriteit voor woningbouw de postgiro KLM-winst gedaald met 15 min naar 73,4 min Meerderheid vindt abortus zedelijk toelaatbaar Drie jaar geëist tegen koopman voor doodslag op kelner da's makkelijk! f40.- Regeringspartijen steunen motie PvdA Motivering en interpretatie afgewezen 9.977 huizen voltooid in de maand mei Conclusies a.r. gespreksgroepen KLM benoemt drs. Orlandi tot directeur Tanker ramt gebouw aan de Bosporus NS-Vakantie- dagtochten Kris-Kras-Kaart 9 DONDERDAG 7 JULI 1970 DEN HAAG Ook de regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben gistermiddag ge stemd voor een motie van de oppositie, waarin de regering gevraagd wordt in de rijksbe groting voor 1971 aan volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan in de be groting voor 1970 werd toegekend. Filmactrice Romy Schneider ia gisteren met haar echtgenoot, regis seur Harry Meyer, en haar zoontje in Rome uungekomen om er aan de opnamen van haar film The Calipt ie beginnen. AMSTERDAM Wegens doodslag op de 28-jarige Amster damse kelner Herman van den End heeft de officier bij de Am sterdamse rechtbank gistermid dag tegen de 33-jarige koopman A. M. V. uit de hoofdstad drie jaar gevangenisstraf geëist. Het nagenoeg geheel ontklede lijk van de kelner die in de Bijlmer bij Amsterdam woonde, werd op zater dagmorgen 28 februari in het talud van het Bijlmerplein door een passe rende melkboer gevonden. De koopman vertelde dat hij vrij dagnacht een vriendin had afgezet bij haar flat in de Bijlmer. Toen hij bij zijn auto terugkwam stond daar de 21-jarige Jacobus van den B., die hem vroeg of hij de dronken man die in zijn auto zat, kende. De koopman sprak met de man de kelner die vertelde in een flat in de Kruitberg te wonen. V. ging voor de andere wagen uit rijden om de weg te wijzen. Later werd gestopt en had V. zich over de kelner gebogen en in diens zakken naar papier gezocht met zijn adres. Daarbij waren diens jasje en broek gescheurd. Er was buiten de auto een worsteling geweest. De koopman en de chauffeur had den de kelner later op straat achter gelaten. Mishandeld Maar chauffeur Van den B. ver telde een ander verhaal. Hij zei dat de koopman, toen hij de kelner naar zijn adres vroeg hem met zijn vuist in het gezicht geslagen en verder ge tracht had een ring van de vinger van de kelner te halen. Tot Van den B. had verdachte gezegd: als je me niet helpt dan pak ik een mes en snij de vinger af. Ook had V. de kelner, die zich niet verroerde, tegen de deurstijlen van de auto geslagen. Verdachte had later nog een alarmpistool uit zijn auto op gehaald en daarna de kelner uit de auto getrokken, de kleren van het lijf gescheurd en de man geslagen en ge schopt, waar hij hem maar raken kon. Rechtbank-president mr. Van der Waarden vond het een intreurige zaak. Een volslagen ongerijmde en onzinnige moord op een man die hij totaal niet kende en niets mee te ma ken had. Hebt u niet het gevoel: ik heb de dood van die man op mijn geweten? Verdachte antwoordde: 'neen'. Volgens de raadsman mr. M. G. Rood. is er een onduidelijke doods oorzaak. Noch doodslag noch zware nsp. eenvoudige mishandeling met dodelijke afloop achtte hij bewezen. De verklaringen van de chauffeur, wiens betrouwbaarheid mr. Rood in twijfel trok, staan op essentiële pun ten lijnrecht tegenover elkaar. Volgens patholoog-anatoom dr. B. Makkink kan de kelner, die een groot hart had en in wiens bloed een alco holpromillage van 2,11 was geconsta teerd overleden zijn aan een worste ling voorafgaand aan de dood de bewusteloze toestand daarna en de afkoeling. Het vroor 1,8 graden en er stond een snijdende oostenwind. Ook een acute hartdood moet volgens hem niet worden uitgesloten. De rechtbank, die op 15 juli uit spraak doet, wees het verzoek van mr. Rood tot opheffing van de voorlo pige hechtenis van de koopman af. KVP, ARP, CHU en VVD dis tantiëren zich echter nadrukkelijk van de motivering, strekking en in terpretatie achter deze motie. Indiener hiervan, de socialist drs. J. van de Doel, stelde namelijk dat het vragen van een hogere prioriteit z.i. betekent het ter beschikking stellen van meer financiën voor de woning bouw, in het bijzonder voor opvoe ring van het aantal te bouwen wo ningwetwoningen met 5000 in 1971. De motie houdt bovendien volgens drs. Van den Doel in, dat vastgesteld wordt dat het met de woningbouw in 1970 niet is goed gegaan. Zijn fractievoorzitter, drs. J. M. den Uyl, wees er bovendien op dat in de motie tot uiting komt dat het bouw beleid is mislukt. Het aanvaarden van een dergelijke uitspraak, ook door de regeringspartijen, noemde hij een unicum. Van de zijde der regeringspartijen werd de motivering achter deze motie van de hand gewezen. De motie Nijpels (dem.) waarin af keuring wordt uitgesproken over het bouwbeleid werd door de Kamer ver worpen. De fracties van de PvdA, D'66, PSP, CPN, de Boerenpartij en de groep-Aarden spraken zich uit voor aanvaarding van deze motie, waarin wordt opgemerkt dat minister Schut gedurende de eerste maanden van dit jaar onvoldoende maatregelen heeft genomen om de realisatie van het woningbouwprogramma 1970 vei lig te stellen. Een ingediende motie van drs. P. Janssen (groep-Aarden), waarin wordt gevraagd om een verhoging van het aantal te bouwen woning wetwoningen in 1971 met 5000, ver kreeg evenmin de steun van de Ka mer. Voor aanvaarding spraken zich uit de PvdA, D'66, PSP, CPN, groep- Aarden, en deg roep-Harmsen. DEN HAAG In de maand mei 1970 werd volgens definitieve gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.251 woningen begonnen en zijn 9.977 wo ningen voltooid. In mei 1969 waren deze aantallen resp. 10.264 en 10.681. Berekend over de eerste vijf maan den van 1970 bedroeg het aantal be gonnen woningen 50.727 (49.244 in de eerste vijf maanden van 1969) en het aantal voltooide woningen 40.924 (44.986). Eind mei 1970 waren er 154.935 woningen in aanbouw, tegen 152.679 ultimo mei 1969. In het aantal gedurende de eerste vijf maanden van 1970 begonnen wo ningen zijn begrepen 5.101 (5.756) bij zondere wooneenheden (voornamelijk bejaardenwoningen) en in het aantal voltooide woningen 3.824 (3.176). Verdeeld naar financieringswijze bestond het aantal begonnen wonin gen in de eerste vijf maanden van 1970 uit 17.696 (18.297) woningwetwo ningen; 24.022 (22.591) premiewonin gen en 9.009 (8.356) ongesubsidieerde woningen. Ten aanzien van het aantal voltooi de woningen waren deze cijfers resp. 16.053 (19.393), 18.198 (18.717) en 6.673 (6.876). In de 12-maandsperiode juni 1969-mei 1970 werden 122.711 wonin gen in aanbouw genomen en 119.055 woningen voltooid. Lees maar!' Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 1 Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - Is altijd pasklaar: geen gewisse! en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. vergeld gegevens m (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De KLM heeft in het afgelopen boekjaar een winst gemaakt van 73,4 miljoen gulden tegen het jaar ervoor 88,7 miljoen. Deze daling is met name een gevolg van een kostenstijging, want de vervoersinkomsten zowel als andere inkomsten gingen fors omhoog: van 956 miljoen naar 1107 miljoen in totaal. De directie spreekt in het jaarver slag dan ook van een bevredigend jaar, zeker als men de resultaten ver gelijkt met die van grote Amerikaan se maatschappijen. Financieel direc teur E. Beekman: „1969 is voor de luchtvaart een moeilijk jaar geweest (tariefsverlaging en forse concur rentie van de chartermaatschappijen). Bij de Amerikaanse maatschappijen zijn daardoor gevoelige klappen ge vallen. Als je dan kijkt naaT de KLM dan blijkt, dat wij ons aardig staande hebben kunnen houden". Opvallend wordt in het jaarverslag de toeneming van het chartervervoer door de KLM genoemd. Dat steeg met 68 procent tot 135 miljoen tonkilome- ter (opbrengst: 79 miljoen). De direc tie voegt er echter aan toe, dat de uitvoering van geregelde diensten voor het reizende publiek van groter belang is dan die van charters. „Daaraan zal nooit afbreuk mogen worden gedaan door een ongebreidel de ontwikkeling van het charterver- Investeringen De directie verheelt niet, dat de maatschappij de komende jaren voor enorme investeringen komt te staan, zowel in nieuwe vliegtuigen (Boeing 747 en DC-10) als in automatiserings- en afhandelingsapparatuur. Tot 1974 zal daarmee een bedrag van 2,5 mil jard gemoeid zijn. Op de bestellingen van nieuwe toestellen (7 Jumbo's, 6 DC-10's, 1 super-DC-8 en 1 DC- 8-vrachttoestel) is tot nu toe al 190 miljoen vooruit betaald. Volgens de directie is er een kente ring in de tarieven politiek merkbaar, vooral in die voor de Noordatlanti- sche routes. Gingen tot voor kort vooral van Amerikaanse zijde stem men op om tot tariefsverlaging over te gaan, thans helt men eerder over naar verhoging als gevolg van de da lende gemiddelde opbrengst van deze lijn. Verwacht wordt dan ook, dat op de in september te houden nieuwe IATA-besprekingen meer unaniem zal worden opgetreden dan tot nu toe. Directeur Beekman: „met de grote investeringen in het vooruitzicht be seft men dat tariefverlaging niet langer verantwoord is". De kleine ta riefsverhoging per 1 september op Noord-Amerika (5 dollar enkele reis economy-class en 10 dollar eerste klas) is daarvan al een voorbeeld. Cijfers Enkele cijfers uit het jaarverslag: de tonkilometer-produktie steeg met 23 procent tot 1,7 miljard. het tonkilometer-vervoer ging met 19 procent omhoog tot 955 mil joen. de totale vervoersinkomsten ste gen met 14 procent tot 899 miljoen gulden. de overige inkomsten stegen met 25 procent tot 208 miljoen gul den. de bedrijfskosten gingen met 17 procent omhoog tot 1036 miljoen gul den. het eigen vermogen steeg van 407 min tot 559 min. de beladingsgraad daalde van 56,7 naar 55,2 procent. de dochtermaatschappijen (waar onder de NLM) maakten een geza menlijk verlies van 4,5 miljoen gul den. de winst op de verkoop van vlie gend materieel daalde met bijna 24 miljoen tot ruim 2 miljoen, maar dit werd goedgemaakt door de verkoop van het Haagse hoofdkantoor, waarop ruim 24 miljoen werd verdiend. EEN mens wil toch volledig van het wereldgebeuren op de hoog te zijn. Daarom dwing ik me dagelijks tot een portie Nabije- Oosten narigheid, een stukje in dustriële ondergang en de contro verse De Jong-De Jong, die overi gens al een beetje aan het vervagen is. Maar de grootste krachttoer is het bijhouden van de sportevenementen. Van mijn leven zal ik niet aan een quiz mee durven doen, omdat ik bij de eenvoudigste sportvraag door de mand van mijn onwetendheid zou vallen. Neem nou eens die Tour de France. Hoe ik ook studeer ik snap er niets van. Janssen is de groene trui kwijt. In ons lijfblad lees ik, dat het hem pijn deed, maar het niet liet merken. Dat vind ik nou het knappe van de sportverslaggeverij. Hoe weet je dat iemand pijn heeft, als hij geen spier vertrekt? Niemand schrijft: Premier De Jong had er zwaar de dampen in toen hij verklaarde dat de rede van prof. dr. L. de Jong niet zo overdreven was als hij aanvankelijk meende, maar de premier glimlachte desondanks." Toch kan die gevolgtrekking best gemaakt worden. Maar zo superlatief mag alleen de sportman zijn. Er is geen marchanderen bij, men is over winnaar of verliezer, keizer of on bekende soldaat. De ellende voor de leek is, dat die twee zo vaak van rol wisselen, dat de waarnemer, die een ronde mist, zich lelijk vergissen kan. Ach ja, ieder zijn vak. Toen ik niet meer uit de knop raakte welke eer nu Ajax toe kwam en welke Feijenoord, formuleerde onze sport redacteur het me in één zin: „Ajax is de sterkste van het land, Feije noord de sterkste van Europa". Maar Sport ik bracht hem tot wanhoop door de opmerking, dat Nederland toch maar een stukje Europa was? Ik moest de voorgeschiedenis ken nen. Verleden jaar was Feijenoord de sterkste van Nederland en Ajax op een na de sterkste van Europa. Vandaar. „Oooh", heb ik gezegd, maar de hersentjes eenmaal vastgebeten in het onderwerp, zwoegden verder. „En waarom waren we met al die sterke voetballers dan niet in Mexico?" Daar had je het weer. Een paar ronden gemist, want eens moet een Nederlands elftal een voorronde hebben gespeeld en verloren. Daarom doe ik nu zo mijn best op die Tour de France. Je moet je na tionale helden toch kennen. Op een afstand dan. Eens in mijn leven heb ik een wielerkoning gesproken. De naam die ben ik vergeten, afschuwelijk bewijs van mijn onkunde. Hij woonde in het Brabantse en was eigenaar van een rijwielzaak. Op de tinkel van de deurbel kwam een aardige vrouw vragen wat ik beliefde. Even later zat ik in de huiskamer, waar de koning op sok ken zat. Wollen sokken, die rustten op een laag tafeltje zodat hij lekker achteruit kon leunen. Met Brabantse gastvrijheid kwam de koffie, tussen twee winkeltinkels door. Uit de werkplaats kwam een jongmaatje instructies halen, die de vrouw kort en zakelijk gaf. Zonder zich te bewegen ant woordde de renner op mijn paar vragen, dronk zijn koffie met een uitgekiend energiebesparend hand gebaar en wenkte om een nieuwe bak. Het kopje van de vrouw stond koud te worden Maar aan die herinnering wil ik nu niet denken, het zou mijn studie ijver beknotten! Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Wanneer de ver gadering van KLM-aandeelhouders (30 juli) daarmee akkoord gaat, wordt per 1 augustus tot vijfde direc teur van de maatschappij benoemd drs. S. Orlandi. Dit in verband met het komende vertrek van directeur ir, J. Luymes, die volgend jaar met pen sioen gaat Wanneer ir. Luymes af scheid heeft genomen, zal de directie weer, zoals altijd, uit vier man be staan. Drs. Orlandi (Italiaan van geboorte, maar sinds 1926 in Nederland wo nend) is 49 jaar en sinds 1951 bij de KLM werkzaam. Laatstelijk was hij hoofd van het bureau centrale plan ning en onderzoek. Hij studeerde aan de economische hogeschool in Rotter dam en woont in Huizen. ISTANBOEL Een Italiaanse tankboot heeft gisteren een in aan bouw zijnd gebouw aan de oever van de Bosporus geramd. Twee mensen werden gedood, negentien gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de 31.290 ton metende Agip Ancona ave rij aan het roer kreeg. Om een aan varing te voorkomen, liet de Turkse loods de boot op de wal lopen. Het schip vervoerde 53.U00 ton ruwe olie. Op dezelfde wijze vernielde zes jaar geleden een uit het roer gelopen Russische tankboot een oud-presiden tieel paleis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Abortus provocatus is een zedelijk toelaatbaar verschijn sel, zo vindt 56.8 procent van de anti revolutionairen, die zich op initiatief van het A.R. Vrouwencomité in ge spreksgroepen op dit vraagstuk heb ben bezonnen. Van de overige deel nemers is 38.4 procent een tegenge stelde mening toegedaan. Er zijn in totaal 22 abortus-gespreks groepen gevormd, waaraan werd deel genomen door 424 personen, 369 vrou wen (235 huisvrouwen) en 55 mannen. Een grote meerderheid, 78.3 procent, vindt dat de wetsartikelen over abor tus moeten worden gewijzigd, 16.7 procent vindt dat niet nodig. Van hen die vóór wijziging zijn, meent 31 pro- Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS cent dat dit alleen op medische gron den moet geschieden, terwijl ruim 42 procent ook sociale indicatie gerecht vaardigd vindt. Een meerderheid (58.5 procent) geeft de voorkeur aan zwangerschapsonder breking in een ziekenhuis, 12.7 pro cent kiest voor een centrale abortus kliniek. Ruim 38 procent van de ge spreksdeelnemers vindt dat de be slissing over het wel of niet aborteren door artsen en andere deskundigen moet worden genomen in overleg met de echtgenoten. Eveneens op initiatief van het A.R. Vrouwencomité werden gespreksgroe pen gevormd over het echtscheidings- vraagstuk, nl. 42 met in totaal 302 deelnemers: 229 vrouwen (157 huis vrouwen) en 73 mannen. De grote meerderheid van hen (84.1 procent) meent dat „de grote leugen" absoluut moet worden verworpen: 11.9 procent ziet dit echter als een uiterst middel om een volledig mislukt hu welijk te kunnen beëindigen. Even eens een grote meerderheid, 76.6 pro cent, is van mening dat de bübel gronden voor echtscheiding geeft, 19.5 procent ziet die gronden echter niet. Van de deelnemers meent 66.2 pro cent dat naast de bestaande echt scheidingsgronden ook een algemene grond (ontwrichting van het huwelijk) kan worden ingevoerd. Niet minder dan 62 procent acht het voldoende de bestaande gronden door één algemene grond te vervangen, maar 32.1 procent vindt dat onjuist. De persoonlijke inzichten van een rechter kunnen bij invoering van één algemene grondreden echter wel eens bepalend voor de echtscheiding wor den, vreest 63 procent, een vrees die door 23.8 procent niet wordt gedeeld. Voor de alimentatieplicht sprak 63.3 procent zich uit, 17.2 proeent is er te gen. Een grote meerderheid (76.5 pro cent) is voorstander van een wette- Zomeraanbiedingen 8 dagen Pasfoto voor NS-Identiteitsbewijs meebrengen. voordelig uit met NS Ijjke regeling, die de behoeftige man of vrouw recht geeft op verzorging, ongeacht de schuldvraag; 13.6 procent heeft geen behoefte aan zo'n regeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9