VU-bevolking wil positie Vereniging afzwakken Bouw voelt niets voor Exploitatie liep uit op fiasco idee Aanljes W etenschapsbeleid beter regelen Bond voor Bug: jonge alternatief automobilist l Uitslag referendum Eén toporgaan Gedronken? Auto van de toekomst Catamaran-boorschip uit de vaart genomen Auto test zelfreaetie Nieuwe Volkswagen? Amfibisch kamperen DONDERDAG 2 JULI 1970 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een belangrijk deel van alle betrokkenen aan de Vrije Universiteit wil de band met de Vereniging voor wetensch appelijk onderwijs op gereformeerde grond slag, waarvan de VU uitgaat, losser maken. Dit is bet resultaat van een opiniepeiling on der de VU-bevolking, gehouden teneinde in zicht te verkrijgen op welke manier de be stuursvorm van de VU moet worden gedemo cratiseerd. De stuurgroep van de VU, die tot taak kreeg een experimente le bestuursstructuur voor de universiteit te ontwerpen, heeft inmiddels verslag uitgebracht aan de besturende colleges van de VU. Van de drie voorgestelde bestuursmodellen heeft dat van de studenten (model C) de meeste steun gekregen. De opiniepeiling is gehouden in de vorm van een referendum volgens het principe van "one man one vote", hetgeen de uitslag in het voordcel van de studenten heeft doen uitval len. Van de 9765 formulieren keerden er 3699 (38 procent) terug, waarvan 2854 van studenten (36 procent), 360 van het technisch-administratief per soneel (37 procent), 348 van de weten schappelijke staf (50 procent) en 137 van hoogleraren en lektoren (69 pro cent). Op diverse punten van het referen dumformulier leverden de reacties duidelijke en eensgezinde uitspraken op van deze vier groepen. Op een paar punten zijn de meningen ver deeld. Op twee punten moeten hoog leraren en lektoren opnieuw stem men, omdat beide punten minder dan tien procent voorstemmen kregen van deze VU-groep. Blijkt bij herstem ming negentig procent of meer van deze groep tegen beide punten te zijn, dan geldt dit als een soort veto. Uitslag Het referendum heeft zich uitge sproken voor: een toporgaan, de universiteits raad, met een dagelijks bestuur dat aan die raad verantwoording schuldig is; de vereniging dient geen bevoegd heid le krijgen ten aanzien van het universiteitsreglement; de vereniging benoemt geen leden of waarnemers in de universiteitsraad (hierover moet door hoogleraren en lektoren opnieuw worden gestemd, omdat onder hen geen tien procent voorstemmers te vinden waren); de vereniging bekrachtigt geen be noemingen van docenten en hoger personeel. Het rechtspositiereglement voor het personeel der universiteit is een taak van de universiteitsraad: de universiteitsraad wordt samen gesteld uit vertegenwoordigers van de werkeenheden en wel met een gelijk aantal per werkeenheid, waarbij elke eenheid wordt vrijgelaten in de sa menstelling (studenten, professoren of administratief personeel ena.); het dagelijks bestuur bestaat uit zeven personen, die niet uit de uni versiteit afkomstig hoeven te zijn en die door de universiteitsraad worden benoemd (ook hierover moet opnieuw worden gestemd omdat dit punt van hoogleraren en lektoren geen tien procent voorstemmers kreeg) bij conflict tussen universiteits raad en dagelijks bestuur heeft de raad het laatste en beslissende woord. universiteit moeten worden onder scheiden. Dit is van belang, omdat deze indeling van werkeenheden het aantal leden van de universiteitsraad bepaalt. Gaat men uit van het huidige aan tal werkeenheden, dan staat nu al vast dat de universiteitsraad een veel te groot en te log lichaam wordt. Ook moet nog worden bepaald hoeveel le den elke werkeenheid dient af te vaardigen. Verder moet worden ge zocht naar ruimten, waar de univer siteitsraad kan werken. De beslissing is nu aan curatoren en directeuren. Petekind van Britse koningin-moeder van oplichting verdacht LONDEN In Londen is gisteren de 27-jarige Britse miljonair George Drummond voor een rechter van in structie verschenen omdat hij er van wordt verdacht met behulp van valse papieren een Amerikaanse reischeque te hebben verzilverd, die van een Londense drukker zou zijn gestolen. Drummond, een petekind van ko ning-moeder Elizabeth en wijlen ko ning George de Zesde, werd voorlopig op vrije voeten gesteld tegen betaling van een borgsom van 15.000 pond (on geveer 130.000 gulden). De miljonari was dinsdagavond aangehouden, toen hij per vliegtuig uit Frankfort aan kwam. Kamer: Aparte minister? Onduidelijk Op welke manier de vereniging in de universiteitsraad vertegenwoor digd zal zijn is dus nog onduidelijk, omdat hierover door hoogleraren en lektoren opnieuw moet worden ge stemd. Dit staat echter een verkiezing van de universiteitsraad in oktober van dit jaar niet inde weg. De stuurgroep adviseert een com missie in te stellen, die verkiezingen, en. installatie van universiteitsraad moet voorbereiden. Allereerst is er de vraag welke werkeenheden binnen de 1 Tweede Kamer. (Van onze onderwtysredacteur) DEN "HAAG Om tot een sterker wetenschapsbeleid te ko men, zou het Tweede-Kamerlid drs. Dijkstra (D'66) bij de ko mende kabinetsformatie een mi nister voor wetenschap benoemd willen zien. Dr. Van Dijk (lib.) meent dat onder die nieuwe minister ook de universi teiten moeten ressorteren. Dit kwam gisteren naar voren bij de behande ling van het wetenschapsbudget in de De pacifist dr. Van oer Lek wil ook het wetenschapsbeleid verbeterd zien, maar hij is er niet ze- zeker van of daarvoor een speciale minister nodig 'is als dit wel zo zou zijn, wil hij toch zeker niet de term ..technologie" er bij. Prof. Diepenhorst (a i.) is tegen eén dergelijke ministersfiguur. Het moet uit zijn met de roofbouw op de amb tenaren van het directoraat-generaal wetenschapoen Dit directoraat dient uitgebouwd te worden Misschien is er ook een afzonderlijke staatssecre taris voor het wetenschapsbeleid no dig, maar verder gaan de gedachten van de heer Diepenhors-, nie'.. Hutspot De socialist Oele keerde zich tegen de VVD-mening: men moet oppassen niet een hutspot te scheppen van de wetenschap met de onderwijsfactoren die er een rol bij spelen plus de tech niek met de industriebelangen die eraan vast zitten. Wel voelt de PvdA voor een aparte bewindsman ter coördinatie van het beleid. De heer Oele denkt aaneen .verloskundige". Dr. Schuring (c.hsprak in aan sluiting op c-er. rappori van de Savor- nin Loh man stichting over een minis ter zonder portefeuille speciaal belast met het wetenschapsbeleid. Hij zou het minder gelukkig vinden ook de technologie er bij te halen. De KVP-er dr. Schuijt vroeg ter coördinatie van bet beleid om een centrale instantie op hoog niveau. „Of dit een aparte bewindsman moet zijn of een regeringscommissaris ik weet het nog niet". De staatscommissie-Van Veen stelt een onderzoek in naar de meest ge wenste departementale indeling. De KVP wacht met het bepalen van haar standpunt tot het oordeel van deze commissie bekend is. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Het in de vaart brengen van 's werelds eer ste boorschip volgens het cata maran-systeem, de Nederlandse Duplus, is voor de maatschappij voor werken buitengaats, waarin een aantal baggerondernemingen participeren, op een fiasco uitge lopen. De Duplus, bouwkosten rond vijf miljoen gulden, ligt al geruime tijd in het haventje bij Numansdorp waar het is opge legd. Vijftien personeelsleden van de rederij, allen betrokken bij de exploitatie van het boor- vaartuig, hebben het veld moeten ruimen omdat men definitief een punt heeft gezet achter de exploi tatie van de Duplus. Nadat Werken Buitengaats met Trident Offshore Netherlands, tol overeenstemming was gekomen over dc prijs van het gebruik van het ca tamaran-systeem werd aan dc scheepswerf Boele te Bolnes opdracht gegeven tot dc bouw van het unieke vaartuig. De werf leverde het schip eind 1969 aan de opdrachtgever op. Al vrij snel kwam men tot de ont dekking dat de opstelling van de I Voith Schneider motoren op de j dwarsverbindingen tussen de beide I drijvers niet aan de verwachtingen beantwoordde. In tegenstelling tot de j Duplus zelf werd de voortstuwing door Werken Buitengaats zelf gepland. Aanvankelijk lag het j in het voornemen dit euvel te verhelpen door de opstelling te ver plaatsen hetgeen neerkwam op het meer naar buiten zetten van de 1 vier motoren. Aan diverse werven werd offerte I gevraagd maar zover heeft de maat- schappij het niet laten komen. Het l karwei werd op rond een miljoen ge raamd hetgeen voor de Maatschap- J pij voor Werken Buitengaats een te hoge uitgaaf bleek te zijn. Besloten werd het vaartuig uit de vaart te nemen. Met de Trident Off shore Netherlands is nog geprobeerd achter het „geheim" van de Voith Schneider oostelling te komen maar ook hier bleken de financiële kanten van de zaak onoverkomelijk. Onbruikbaar De vraag of dit falen van de Du plus nu ook betekent dat het hele systeem onbruikbaar is legden wij voor aan de heer J. P. Crommelin, samen met de geestelijke vader van de catamaran ir. J. J. Stenger (oud Verolme-medewerker), directeur van Trident Offshore Netherlands. „Be paald niet", aldus de heer Cromme lin, „bij de Duplus is het onder meer duidelijk waar de fout heeft ge zeten." De heer Crommelin zet zijn opti misme kracht bij door bekend te ma ken dat begin volgend jaar een twee de groter boorschip gebouwd zal wor den. Tesoro Petroleum Corporation, waar ook Spoorhout deel van uit maakt. heeft verregaande plannen voor de bouw van een dergelijk vaar tuig. aldus de heer Crommelin. Op dit moment wordt bestek opgemaakt en over enige maanden zal bij werven in Amerika. Engeland, Duitsland, Japan en Nederland offerte worden aange vraagd. Welke werf het vaartuig, dat 11.000 ton groot zal moeten worden, zal gaan bouwen is met geen mogelijk heid te zeggen, aldus de heer Crom melin. Het zal in grote male afhangen van de financiële regelingen die in dat land gelden. Het feit dat een derge lijk project door ons begeleid moet worden zodat de afstand wellicht ook een punt zal zijn werkt echter in de hand dat een land als b.v. Japan wei nig kans lijkt te maken. Proef Trident Offshore Netherlands sluit juist deze dagen een omvangrijke proef in het scheepsbouwkundig labo ratorium af waar in volgorde van be langrijkheid de plaatsbepaling, be stuurbaarheid en stabiliteit van der gelijke vaartuigen is getest. Met dit onderzoek is een bedrag van ander halve ton gemoeid geweest. Wat de toekomst van de Duplus is valt on dit moment niet te voorspel len, aldus de heer Crommelin. Wel licht wordt gewzcht op een goede op dracht waarbij dan wei eerst de ver bouwing tot stand gebracht zal wor den. Of misschien zijn er kopers op de kust, aldus de heer Crommelin. Het vaartuig heeft bij haar intrede genoeg stof doen opwaaien In de olie wereld. DEN HAAG Het idee van het AR-kamerlid mr. Aantjes de bouw vakkers één keer in de winter hun vakantie te doen opnemen teneinde de achterstand in het bouwprogram ma in te lopen, is in de bouwwereld niet met gejuich begroet. „Wild en waanzinnig", „een onhaalbare zaak", „een politieke stunt", aldus een paar reacties van dc bouwvakbonden. Een woordvoerder van de christe lijke bond noemde de suggestie van de heer Aantjes, zo kort voor de bouwvakvakantie gedaan, een we zensvreemd voorstel. De mensen op de steigers zouden niets voelen voor verschuiving van hun vakantie. Zij wensen niet het slachtoffer le wor den vgn het woningtekort. liet getuigt van weinig realiteits zin van deze mensen te vergen, dat zij vakantie opnemen in een periode waarin hun kinderen op school zijn. aldus een reactie van de NCB. Een vertegenwoordiger van de r.k.- bond vindt dat de regering gefaald heeft in haar poging de achterstand weg te werken en nu probeert over de ruggen van de werknemers in de bouwnijverheid haar politieke ge zicht te redden. Aan de andere kant zijn ook posi tieve reacties te horen. Het voorstel van de heer Aantjes is een inciden tele zaak. Het is de bedoeling er voor één keer een schepje bovenop te doen, wat niet betekent dat men in één klap uit de woningnood is, aldus een bondsbestuurder. BONN De Westduitse christen democratische oppositie (CDU) heeft gisteren geëist dat de regering- Brandt opheldering geeft over haar voorgenomen n iet-aanvalsverdrag met Rusland. Aanleiding tot deze eis is een pu- blikatie in het geïllustreerde week blad Quick, waarin de tien punten van het ontwerp-verdrag zouden zijn weergegeven. General Motors.heeft het ontwerp van een psychologisch testapparaat gepresenteerd dat een autobestuur der zou kunnen beletten met zijn wagen weg te rijden, wanneer hij onder invloed van alcohol of verdo vende middelen verkeert. Het apparaat werkt als volgt. Wanneer de chauffeur achter het stuur plaats neemt en het contact sleuteltje omdraait verschijnt gedu rende enkele seconden een willekeu rig getal van vijf cijfers op een kle'n scherm. Als dit getal ver dwijnt. wordt tegelijkertijd een toe- tsebord met cijfers dat zich onder dit scherm bevindt, verlicht. De bestuurder heeft dan een korte tijd beschikbaar om het betreffende getal op dit toetsenbord aan te slaan. De wagen start onmiddellijk, als dit gebeurt, maar wordt er een fout ge maakt, dan gebeurt dit niet. Dc huidige trend naar vloeiende carrosserielijnen zal zich in de ko mende jaren steeds sterker manifes teren. Dit is althans de mening van de ontwikkelaars van Chrysler, die hun fMosofieën tot uitdrukking bren gen in een opmerkelijke verschij ning met een temperamentvolle naam. Het is de Cordobo de Oro, een fu turistisch model dat, wat vormge ving en uitvoering betreft, werd af gestemd op de verwachte behoeften van het snelwegverkeer rond 1975 en daarna. Uiterlijk hebben de ronde vormen van de wagen veel overeenkomsten met die van een vliegtuigromp. Ge- ieel ononderbroken gaan de zijpa- lelen over in het dak en vormen daarmee dan ook één geheel. In het dak is een zogenaamde «poller" aangebracht, die automa- isch omhoog komt, als de remmen worden bediend. Deze spoiler heeït ingevet r hetzelfde effect als de -emkleppen bij een vliegtuig. Ecrj achteruitspiegel is piet meer nodig. Recht voor de bestuurder be vindt zich een monitor, die met be hulp van een televisiecamera voort durend het verkeer achter de wagen in beeld brengt. Alle onderdelen van het instru mentarium zijn gelocaliseerd achter een ondoorzichtig scherm, waarop met heldere rode letters of cijfeis :nformatie gegeven wordt. Bij een snelheid van 120 kilometer per uur wordt op dat scherm alleen het be treffende getal aangegeven. Een uniek instrument controleert de verschillende systemen continue op hun werking. Het woord „GO" verschijnt op het scherm als alles in orde is: bij een mankement flits het woord „NO-GO" op. Sleutels tenslotte zijn voor deze airconditioned wagen niet meer no dig. Op het portier bevinden zien vijf drukknoppen, die, eenmaal in gedrukt in de juiste volgorde, toe gang tot het interieur verschaffen. Deze eenvoudige test, die slecht- enkele seconden in beslag neemt, onderzoekt vier menselijke vermo gens die door overmatig gebruik van alcohol snel verminderen: het beoordelisgs vermogen, de gezichts schervte, het herinneringsvermogen en de coördinatie van bewegingsre flexen. Als aanvullend voordeel van hel systeem ziet General Motors o.m. dc- fogelijkheid om het testapparaal met een geheim getal te combineren, waardoor het tevens een anti-dief stalvoorziening wordt. Bond, een onderdeel van de Reliant-groep, heeft een drie- wielige wagen gelanceerd, die een plastic carosseren heeft en bijzonder economisch te rijden zou zijn. Volgens fabrieksopgave loopt de auto, die Bug (Tor) werd genoemd, 1 op 18 bij een kruissnelheid van 100 kilometer per uur. De directie van Reliant heeft ver klaard dat dc Bond Bug dc eerste wagen is. die, wat ontwerp betreft, uitsluitend gericht is op de leeftijds groep 17 tot 25 jaar. Er bestaan drie uitvoeringen van dit voor jongeren bestemde automobiel-..alternatief", hoewel alle oranje-geel van kleur zijn. Dit is de nieuwe Rar.ge Rovei van British Leyland Motor Corpo- ratf.dn. De wagen biedt het comfort en de soepele besturing van de Ro ver Saloons, zomede de cross-coun try prestaties van de Land Rover Uitgerust niet een V8 aluminium motor van 3,5 liter bereikt de Range Rover een topsnelheid van 153 kilo meter per uur. In het wigvormig geheel zwaait een kap naar voren om de bestuur der en de passagier gelegenheid te geven in - of uit te slappen. De ach terkant is plat afgeknot (veel plaats voor protestopschriften dus!), terwijl de „naar het lichaam" gevormde zit tingen onderdeel van de carrosserie zijn. Als krachtbron van de „jongeren- wagen" alleen de voetpedalen zijn verstelbaar fungeert de lichtme talen 700 cc Reliant viercilindermo- lor. Het verschil -in uitvoering betreft het motorvermogen (29 of 32 pki' het al of niet aanwezig zijn van zij vensters. de verwarming, de chroomlijsten, de banden en ver schillende accessoires. Helemaal in de stijl van de mo derne racewagen zijn de achteras, de uitlaat en de achterveren van buiten duidelijk te zien. De bagageruimte is groot genoeg „voor een weekend met z'n beiden". De Bug ligt voordelig in de wegen- belastingéchaal (406 kilo), terwijl een motorrijbewijs voldoende is om de driewieler te mogen besturen. De topsnelheid komt bij de 120 kilome ter per uur. Het Duitse weekblad Stern heeft het bericht gelanceerd dat Volkswa gen in de herfst van dit jaar met een revolutionair model zal uitko men. Een redacteur van dit blad had een prototype kunnen fotograferen tijdens een testrit „ergens in de Bondsrepubliek". Het nieuwe model zou- zijn geïn spireerd op de VW 411, maar zou ook veel weg hebben van de BMC- Mini. Met een kleinere lengte dan de "normale kever het verschil zou 30 centimeter bedragen en een achterklep als derde deur, zou het nieuwe model zijn uitgerust met een zogenaamde Mittelmotor, waardoor voor en achter veel ruimte kon wor den bespaard. Stern spreekt van een luchtge- koelde 1200 cc krachtbron, die gezien het geringe gewicht van de wagen, tot pittige prestaties in staat zou zijn. De kofferruimte (voor zowel als achter) zou een gezamenlijke inhoud van liefst 450 liter hebben. Wolfsburg zou er op uit zijn het nieuwe produkt voorlopig naast de kever op de markt te brengen. Als mocht blijken dat het model grote aantrekkingskracht op het publiek heeft, zou het zelfs de vervanger van de kever kunnen zijn. De „Hoverhome", de eerste volle dige amfibische luchtkussenkam peerwagen, is dezer dagen in het zui den van Engeland gedemonstreerd. Deze zweefcaravan kan zich zowel over het land als over het water voortbewegen, en biedt geriefelijke woon- en slaapaccommodatie voor vijf volwassenen. Hij is uitgerust met een volledig ingerichte keuken, verwarming, eea -adio-ontvanger (en zender), zomede ?en kleine generator, die de stroom oor de verlichting levert. De bestuurderscabine bevindt zich ïan de voorzijde van het voertuig, ■n is volledig afgescheiden van het .voongedeelte. In het platform zijn drijftanks ingebouwd, die op het water een maximale stabiliteit en vendbaarheid geven. De „lift" wordt geleverd door twee 500 cc motoren met een vermogen •an 30 pk. De voorstuwing geschiedt door eenzelfde twee-eenheid, vaarmee een landsnelheid van 40 kilometer en een watersnelheid van 27 kilometer per uur kan worden ontwikkeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5