ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Ouc!ers falen in tot geloof van opvoeding kinderen I Roomse mis op „heilig" terrein Canterbury Lutherse Kerk zendt uit voor ontwikkelingshulp Erasmus-universiteit moeizaam in wording Een woord voor vandaag Duitse baptisten niet bij raad ERVARINGEN IN BIJBELKIOSK BEROEPINGSWERK DONDERDAG 7 JULI 1970 "Want waar uw schal is, daar zal ook uw hart zijn(Maltheus 6:21). Waar uw schal is, daar zal uw hart zijn. Waar is de schat van de mens? Is het nog een vraag in deze welvaartstijd? De schat ten liggen zo maar voor het grijpen, en de mens verzamelt ze en zoekt er zijn geluk in. Jezus zegt vermanend: Verzamelt u geen schatten op aarde, mot en roest maken ze ontoonbaar, dieven stelen ze, en alles is verdwenen. Wat men meent te bezitten bezit men niet. Men denkt rijk te zijn en men is arm. Geen schatten op aarde. Geen najagen van dingen, die tijdelijk zijn, die de mens uileindelijk teleurstellen. Maar schatten in de hemel, het oog niet gericht houden op de grond, maar omhoog. Niet letten op het heden, doch op de toe komst. Niet bepaald blijven bij het leven hier op aarde, denken aan het eeuwige leven. Waar is onze schat? Jezus zegt: Waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Wat trekt de mens het meest? Waar gaat zijn hart naar uit? Is het naar die tijdelijke rijkdom, die de wereld kan bieden, of is het de rijkdom, die het geloof in Jezus Christus schenkt? Wc lezen vandaag: Exodus 16 vers 9 tot 21. OLDENBURG Evenals in Neder land hebben ook in West-Duitsland de baptisten besloten, om voorlopig geen lid te worden van de raad van kerken. Pas wanneer er positieve ervarin gen verkregen zijn met oecumene in eigen stad of dorp. zal de kwestie van het lidmaatschap opnieuw ter sprake komen. Geen naturalisatie voor zendelingen NEW DELHI Aanvragen van buitenlandse zendelingen om de In diase nationaliteit worden afgewezen, heeft de minister van binnenlandse zaken Sjoekla in het parlement mee gedeeld. De politiek van India is gericht op het weren van buitenlandse zendelin gen. De afgelopen twee jaar vroegen daarom twintig zendelingen het In diaas staatsburgerschap aan, maar hun verzoeken werden allen afge wezen. 2 miljoen voor Peru DEN HAAG Het totale bedrag dat de Nederlandse bevolking op giro 777 ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru heeft gestort, heeft gisteren de twee miljoen gulden bereikt. Zwembad-kraken Godsvruchtige reactie van een ou derling in Noord-Holland op het kra ken van een zwembad op zondag: „Op die mensen moesten ze een vlam menwerper zetten". Het komt mij voor dat het verbieden van zwem men op zondag en uitingen als van deze ouderling meer te maken heb ben met domme christenen dan met christendom. Hiermede wordt onthuld hoe be paalde christenen misbruik maken van macht. Hoe slim om dit soort zaken te rechtvaardigen met het ar gument: „Dit is democratisch, want de meerderheid van de raad heeft aldus besloten". Wie op die manier de democratie hanteert, verlaagt haar tot een ab stracte. levenloze formule, zoals hij ook het christendom verlaagt tot een zaak waaraan het wezenlijke (de geest en de verkondiging van de echte vreugde van Christus) ont breekt. Het is een bewijs van onver draagzaamheid op grond van eng wetticisme, waarvan Jezus zo duide- ÜJk heeft geleerd dat er méér is dan de wet: de naastenliefde. Den Haag B. L. van Gelder Zwembad-kraken (2) De in hun zondagsrust gekwetste christenen, die met behulp van de gewapende macht zwembaden pro beren schoon te vegen, zou ik gaarne het volgende in overweging willen geven. Mijn werk noodzaakt mij, zeer tot m'n leedwezen, alleen 's mid dags ter kerke te gaan. Zodoende ben ik in aanraking gekomen met een facet van de zondagsrust, dat de vroege kerkganger wellicht over het hoofd ziet. Wanneer ik /.et probeer van m'n welverdiende slaap te genieten, be ginnen de vier kerken rondom mijn huis om het hardst driftig met al hun klokken te dreunen. In mijn oren klinkt het als een tragische poging de ontkerstening te bezweren. Maar hier lig ik niet het meest wakker van. Nee. die klokken houden mij uit de slaap, verstoren m ij n zondagsrust. Zo zie je maar weer. het ligt er maar aan hoe je het bekijkt. Toch is dit voor mij geen reden de gemeenteraad te vragen het klokgelui te verbieden. Wellicht kan dit mijn mede-christe nen inspireren tot een wat lankmoe diger houding t.a.v. de zwembad krakers. Rotterdam W. Kranenbroek Ulster Ik vraag me af of u niet enkele feiten heeft verdraaid om te bewijzen dat de „arme" protestanten in Ulster hun hoofd koel moeten houden om de r.k. sluipschutters en brandstichters te trotseren (uw commentaar van 29 juni). Waarheid is dat niet alléén de ar restatie van Bernadette Devlin aan- aanleiding was tot de relletjes in het DEN HAAG Een werkgroep van twee ambtenaren van O. en W., twee van de Nederlandse Economische Hogeschool en twee van de Medische Faculteit is be zig met een voorontwerp voor de in Rotterdam te vestigen Erasmus-universiteit. De totstandkoming van een univer siteit wordt bemoeilijkt door het ver schil in aard van de partners die in één verband samen moeten worden gebracht. De NEH behoort tot de bij zondere instellingen; kortgeleden nog onderstreepte een woordvoerder van curatoren bij een hearing van de On derwijscommissie der Tweede Kamer het belang van de relaties tussen de economische hogeschool en het be drijfsleven. De medische faculteit daarentegen is een rijksinstelling. In een interim-rapport heeft men van beide zijden gepleit voor een fe deratief verbond, maar daarna is het overleg in een impasse geraakt. Dit kwam voor een deel voort uit moei lijkheden bij staf en studenten van de hogeschool en meer in het alge meen uit moeilijkheden over de posi tie va nde NEH die haar eigen, karak ter' zoU willen bhoudèn. 1 Later is echter ook bij de medici de zaak moeilijk komen te liggen, dit mede in verband met de toekomstige bestuursstructuur die Veringa voor de universiteiten in het hoofd heeft. De werkgroep die nu aan vorm en structuur doktert, maakt haast, maar als men een wetsontwerp "wil con strueren dat de instemming van de beide partners heeft, lijkt het niet mogelijk de zaak nog dit jaar gere geld te krijgen. Op de hoorzitting enkele weken ge leden werd eraan herinnerd dat bij de oprichting van de medische facul teit van meet af sprake is geweest van een toekomstige combinatie met de NEH in een openbare instelling. De woordvoerder van de Economi sche Hogeschool reageerde hierop: „Dat wilde de minister, maar wij afgelopen weekeinde. In Belfast b.v., waar zes doden vielen, ontstonden de gevechten na een uitdagende Oranje optocht van protestanten. Ook wordt kennelk vergeten dat de protestantse meerderheid op alle mo gelijke manieren de katholieken dwars zit. In Belfast gaven protestan ten aan katholieke arbeiders op scheepswerven de raad maar liever op te hoepelen want ze konden niet garanderen dat ze niet konden wor den neergeschoten. U constateert dat de rooms-katho lieken over sluipschutters en brand stichters beschikken. Het is wel erg eenzijdige voorlichting als er niet te gelijkertijd melding van wordt ge maakt dat ook de protestanten met dergelijke methoden proberen de ka tholieken te intimideren. Rotterdam I. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 30: Wat is er in Uppsala, op de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken, gezegd over ontwikkelingssamenwerking? ANTWOORD 30: a. De kerk heeft de roeping te werken aan een de hele wereld omvat tende verantwoordelijke samenleving. b. In de prediking, eredienst en op de catechisatie moet dit tot uiting komen. c. de kerk moet haar eigen inkomsten en uitgaven kritisch bekijken en meer geld beschikbaar stellen voor ontwikkelingsprojecten. d. de kerk heeft de profetische taak de samenlevingsstructuren kritisch te onderzoeken en er by de politieke partyen en de overheid op aan te dringen aan de ontwikkelingssamenwerking hoge prioriteit te geven. hebben ons daarover nooit uitgespro ken". Inmiddels wordt ook gedacht aan een rijksinstelling „met een bij zonder karakter". Door de PvdA geprest om een uit spraak, zei minister Veringa gisteren in de Tweede Kamer dat zijn voor keur uitgaat naar een rijksuniversi teit. De kwestie kwam ter sprake bij de honderd procent financiering voor de bijzondere instellingen. Voor de medische faculteit in Rot terdam bestaat een tijdelijke rege ling; volgens een bepaling in het wetsvoorstel voor de ïonderd procent, zou die regeling van kracht blijven tot de Erasmus-universiteit een feit is. De socialist Masman stelde voor hieraan toe te voegen: Uiterlijk 1 ja nuari 1971, maar Veringa verwacht dat de zaak dan nog niet rond is. De cathedraal van Canterbury in Kent, die als de moederkerk van En geland uordt beschouwd. SCHEVENINGEN Nu de overvloedige zonnedagen wat plaats lijken te hebben gemaakt voor wat koeler weer is het ook op de boulevard wat minder druk dan anders. Dus ook voor de bijbel kiosk en de daarin altijd aanwezige evangelist, de heer F. A. E. Schütte. Denk niet, dat evangelisatiewerk via een kiosk tot de verouderde evan gelisatiemethoden behoort. De wer kelijkheid loochent dit volledig. In feite houdt de heer Schütte door lopend pastoraal spreekuur, of liever: vele spreekuren achtereen in zijn alu minium huisje. Hij doet dit werk met zoveel tact, wijsheid en vroomheid, dat het lijkt of steeds meer mensen ernaar toe getrokken worden. Nu wat stiller dus. Een mooie ge legenheid om de evangelist eens te vragen wat zijn ervaringen van de laatste tijd zijn, die, zonder uiteraard namen te noemen, van belang kun nen blijken om verder te worden doorgegeven. Hij zou het eens graag over de jeugd willen hebben. En de ouders van die jeugd. Het komt me vaak voor, dat veel mensen meer begaan zijn met de nood verweg, dan die om hen heen, zo zegt hij. Om ons heen zijn vele gebieden waar men de nood eenvoudig negeert. Maar ja, met geld, waar je de nood buiten onze grenzen mee kunt helpen lenigen, kom je er hier dan ook niet mee. Liefde Hier is balsem nodig, liefde, ouder liefde, die zichzelf kan wegcijferen. Vader- en moederliefde tot hun kind. Want kinderen worden maar al te veel aan zichzelf overgelaten. Men geeft ze liever een tientje om van ze af te zijn en het eigen leven te kun nen leven. DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Waar zijn de vele ouders, die, zoals toch vroeger wel heel wat meer het geval was, hun kinderen de weg wij zen tot Jezus? Ja, zij zijn er natuur lijk nog wel, maar het gaat mij nu om de velen die het niet doen, of het laten doen, zonder zelf de tijd waar te nemen, dat het kind er al zo ge voelig voor is. Wanneer een kind nog maar heel klein is, begrijpt het al meer dan we denken. Het let op ons, meer dan we voor mogelijk houden. Sterker nog: het gaat al vroeg bemerken of zijn vader en moeder met God leven. Het is er al vroeg ontvankelijk voor als zijn vader en moeder hem de liefde over proberen te brengen van Jezus. Ik dacht, dat al te veel (zich nog wel willende noemende) christelijke ouders de opvoeding in het geloof maar gemakshalve overlaten aan de school. De christelijke school, die er ook niet altijd recht raad mee blijkt te weten, omdat het sommige onder wijzers zelf aan geloof mankeert. Zo kunnen jonge harten dan rampgebie den worden. Zaaitijd Mag ik het onversneden zo eens zeggen: neemt men de zaaitijd in jonge kinderharten niet waar, dan is er wel een ander, die zich de kans niet laat ontglippen. Kinderen hebben niet alleen een dak boven hun hoofd nodig, eten en een bed, maar ook een arm die hen beschermt, een hart dat voor hen openstaat om hun proble men te delen, dat hen tot Jezus leidt en hen op die weg begeleidt. Laat men alleen „die ander" zaaien, dan gaan we dat al gauw bemerken. Eigenlijk horen, zien en lezen we er dagelijks van en de jeugd zit er maar mee. Dacht u, dat de jongeren er blij mee zijn, maar alles te mogen? Meermalen per week krijg ik jonge mensen in de kiosk. Een van hun vragen trof mij. „Vindt u ook, dat er sprake is van éen toenemende geestelijke armoede onder de jeugd?". Mijn antwoord was bevestigend, waaraan ik echter onmiddellijk toe voegde: „Maar dat ligt aan óns, als ouders". Ramp Waarom? Ik heb dat eigenlijk al gezegd: de opvoeding in ja ik ben wat dat betreft nu eenmaal graag ouderwets de vreze Gods wordt al te veel nagelaten en te weinig i voorgeleefd. Ik geloof zeker, dat deze nood allerwege bezig is de vorm van een ramp aan te nemen. Dat er onder de jeugd zelf echter het nodige aan de gang is, lijkt me al evenzeer zeker. Dat merk is bij mijn werk in deze kiosk, waarin ik allerlei variaties is geloofsovertuiging tegen kom. Het is opvallend, dat verscheidene jonge mensen, met ongelovige ouders, zo positief een beslissing voor Jezus nemen. Voor hen heeft de liefde van God, die hen heeft getrokken, het offer van Christus, een zo grote be tekenis. Hier bemerk je nu, als je daar, zoals ik, getuige van mag zijn, „de ontfermingen Gods". Scheiding Duidelijk komt vaak in de gesprek ken naar voren, dat het de tijd Is van I EVANGELIST F. A. E. SCHÜTTE liever een tientje om van hem af te zijn de scheiding van de geesten, waarvan de bijbel spreekt: „Die rein is, dat hij reiner worde, die onrein is, dat hij meer onreinheid doe". Ik denk ook aan het bijbelwoord: „In het laatste der dagen zullen de mensen meer liefhebbers zijn van zichzelf dan liefhebbers Gods". Daarom is mijn boodschap steeds, heel simpel: laten we toch afstand doen van die ellendige afgod, one eigen Ik, en navolgers van Christus zijn. Laten we ons toch persoonlijk bekeren en wedergeboren willen worden. Veel meer getuigen, die deze enige goede weg wijzen, zijn nodig. Militante protestanten boos (Van onze kerkredactie) LONDEN De antipapistische gevoelens van vele Briten laaien op het ogenblik weer hoog op, omdat de rooms-katholieken in de gelegenheid zijn gesteld, vol gende zaak dinsdag 7 juli, een mis te celebreren op het terrein van de kathedraal van Canter bury. Deze kathedraal is de moederkerk van de anglicaanse geloofsgemeen schap, de kerk van aartsbisschop Ramsey. Ze betekent voor vele angli canen net zo veel als de Sint Pieter in Rome voor de rooms-katholieken. Dinsdag komen rooms-katholieke pelgrims uit heel de Engels sprekende wereld naar Canterbury, om er de K. Jutte ROTTERDAM Voor de eerste maal in de geschiedenis stuurt de Lutherse Kerk iemand uit in het kader van de ontwikkelings samenwerking. In een dienst in de Vaste Burcht Kerk in Rotterdam zuid worden zondag de heer en mevrouw (Jan en Frouke) Draisma uitgezonden. Dit is mogelijk door de opbrengst van de actie 1 plus, voor ont wikkelingssamenwerking, die verleden jaar 170.000 heeft opge bracht. Een deel daarvan is gegaan naar Noord-Kenia en de rest plus de binnenkomende gelden van dit jaar worden bestemd voor de uitzending van de Draisma's. De heer Draisma (25), die onlangs afstudeerde aan de Vrije Universi teit, zal voorlopig voor drie jaar wis kundelessen gaan geven aan een school verbonden aan het Mozam bique instituut in Bagamoyo (Tan zania). Gevlucht De middelbare school is nog maar kortgeleden gestart en het is nog niet bekend hoeveel gevluchte inwoners van het Portugese Mozambique er straks les zullen krijgen. In ieder geval zijn er nu al drie leraren uit Mozambique zelf en een Zweeds echt paar aan de school verbonden. Geen verdere Nederlanders dus. De heer Draisma, die op het ogen blik wordt voorbereid op hét her vormde zendingscentrum in Oegst- geest. vindt dat de kerk daar moei zijn waar de knelpunten in de wereld zijn. „Ontwikkelingshulp is niet iets neutraals. Waar er zoveel spanningen in de wereld zijn, kun je als kerk niet neutraal blijven." De 'uitzending is zondag om tien uur, de dienst zal worden geleid door ds. K. Berveling, voorzitter van de Lutherse zendingsraad, die samen met de diaconale raad nauw.is betrokken bij het werk van de ontwikkelings hulp. moord op aartsbisschop Thomas Becket in het jaar 1170 te gedenken. Becket werd in de kerk, op de treden van het hoogaltaar, vermoord door dienaars van koning Hendrik II. T. S. Eliot schreef er zijn beroemde toneelstuk „Moord in de kathedraal" over. De kanunniken die de kathedraal beheren, vonden het een simpele daad van christelijke welwillendheid, om de pelgrims het houden van een mis mogelijk te maken. Daarbij stelden zij niet eens de kerk zelf beschikbaar, maar het kerkplein voor een mis in de open lu'cht. Annexatie De tegenstanders redeneren echter aldus: Becket was stellig een vroom en ook bekwaam man, maar als zo danig hebben de rooms-katholieken niet het recht, om hem voor zich te annexeren, want als aartsbisschop van Canterbury in de twaalfde eeuw was hy niet rooms, maar anglicaans. Dat de man zich bij velen in het land gehaat maakte door de hiërar- JAN DRAISMA kerk niet neutraal NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Pernis (toez.): B. Baks te Kruiningen. Aangenomen naar Abbenbroek- Heenvliet: A. v. d. Ban te Kamper land; naar Rotterdam-Zuid: I. P. C. v. 't Hof te Zutphen; naar Ooltgens- plaat: kand. A. W. v. d. Plas te Kat wijk a. Zee. Bedankt voor Nijkerk: .D v. d. Berg te Huizen (N.H.); voor Rotterdam- Delfshaven: L. v. Nieuwpoort te Slie- drecht. Beroepbaarstelling: kand. C. J. Klop, Proosdijerveldweg 209 te Ede. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-Schie- broek (voor zendingsarbeid op Mid- den-Java: kadervormingswerk): kand. W. M. Verbaan te Soest. Beroepen te Workum: de heer G. P. Wijnbeek te Lemmer. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Zwolle (vac. C. G. Bos) en voor Apeldoorn: drs. D. Ded- dens te Leeuwarden. OUD-GEREF. GEM. Beroepen to Aalburg: C. de Jonge, predikant bij de Vrije Hervormde Ge- 1 meente te IJsselmuiden. chische plannen van paus Alexan der III te steunen, maakte hem tot een slechte anglicaanse aartsbisschop. Dat de rooms-katholieken juist deze anglicaanse voorvechter van het pau selijk gezag ip het jaar 1970 uitkiezen tot voorwerp van verering, is een pro vocerende daad. Zo redeneren de militante protes tanten. Verschillende van hun orga nisaties hebben al aangekondigd, op 7 juli in Canterbury protestdemon straties te zullen houden. Ongelukkigerwijze valt deze Becket- herdenking samen met het voor nemen van paus Paulus om veertig Engelse martelaars heilig te verkla ren. Zij betaalden hun aanhankelijk heid aan de paus met de dood in de roerige tijden onder koning Hendrik VIII en zijn protestantse dochter Eli sabeth I. Kardinaal Heenan heeft olie op de golven trachten te gooien ooor deze heiligverklaring tot een interne aan gelegenheid van de rooms-katholie ken te maken. Men moet er -'olgens hem niets uitdagends achter zoeken. „De heiligverklaring van deze kamp vechters voor het pauselijk gezag zal j een dierbare steun zijn voor de En gelse rooms-katholieken," zei hij. Het rijke roomse leven is in Enge- j land bepaald nog niet voorbij. Invul-puzzel. 1 2 3 A 2 3 A Horizontaal woorden invullen die verticaal de zelfde betekenis hebben: I dwarsbalk (wapen kunde). 2 zangstuk. 3 opera van Verdi, 4 bijri vier van de Moezel: Oplossing vorige puzzel HOR: I lente. 5 rel, 8 Edcr, 9 nare. 10 leg. 11 dadel. 12 lever, 13 Ni, 16 om. 18 veger, 20 label. 22 dia, 24 Oder, 25 beu, 26 mes, 27 teler. VERT: 1 lel. 2 «del. 3 neger 4 tr, 5 rad, 6 eren. 7 lelie, 9 nar, 11 degel. 14 kolom, 15 pedel 17 ma de, 18 ver, 19 rite. 21 be*. 23 aar, 25 Be.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2