NIXON REKENT NU OP HANOI Commentaren Politie en leger in Brazilië Gegroet verijdelen vliegtuigkaping Moskou lanceert vredesplan Israël a Het Kwartet Wisselvallig Warmste juni in veertig jaar Minister doet een beroep op eerliike burgers Nieuwe Leidse Courant Di«m*r CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Donderdag 2 juli 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nixon is niet zo pessimistisch gestemd over Cambodja's toekomst als veel com mentatoren. „De overlevingskansen van Cambodja als neutraal land zijn on eindig veel beter als gevolg van het Amerikaanse ingrijpen", meent de Ameri kaanse president. LOS ANGELES De bekende politicus David K- Bruce (72) wordt de nieuwe Amerikaanse onderhande laar bij de vredesbesprekingen over Vietnam in Parijs. President Nixon heeft hem benoemd in een nieuwe poging een vreedzame oplossing voor de oorlog in Viet nam te vinden. Het Amerikaanse staatshoofd zei vanmorgen (onze tijd) in een radio- en tv-interview dat hij geen nieuwe vredesvoorstellen heeft. Hij hoopte echter dat Noord-Vietnam en de Vietcong tevreden zouden zijn over de benoeming van Bruce en dat Ha noi deze stap in dezelfde geest zal beantwoorden. Nixon verklaarde dat overeenkom stig zijn belofte alle Amerikaanse troepen en adviseurs uit Cabbodja waren teruggetrokken en dat hij niet van plan was ze terug te zenden. Maar na aandringen van de inter viewers zei hij er niet op vastgelegd te willen worden dat ze nooit zou den terugkeren. „Ik wil zeggen dat onze plannen daar niet in voorzien. Wij houden er geen rekening mee en onder de huidige omstandigheden ge loof ik dat het succes van onze ope ratie het onnodig zullen maken". Uit Vietnam Nixon zei dat de meeste Ameri kaanse gevechtstroepen volgend jaar Vietnam zullen hebben verlaten, maar dat de luchtstrijdkrachten pas na een Leven zonder illusies, dat i leven zonder geluk. CARMEN SYLVi „Ik zing een liedje in de regen DE BILT Veel bewolking met af en toe buien. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Aanhoudend koel. DE BILT Met grote snelheid volgen de oceaanstoringen elkan der op in een baan, die hen over de oceaan tot diep in Europa voert. Beheersend voor het weer in West-Europa is nu een depres sie, waarvan de kern vanmorgen boven het noorden van de Noord zee lag en die met een krachtig windveld naar Denemarken trok. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat na het passeren van deze storing grote verbeteringen op treden. want bij Groenland en Newfoundland- hebben zich al weer nieuwe storingen gevormd, die gereed liggen voor de sprong naar het continent. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10: min. temp.: 1 tot 6 graden onder nor maal; max. temp. 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Strandweer De depressie boven de Noord zee verwijdert zich morgen lang zaam. Aanvankelijk aktieve bui en en veel wind. Morgen wat meer opklaringen. Koel, overdag 14 tot 16 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde stabieler en wat min der koel. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 75 cm (1000 millibar) stjj- gend. Zon en maan 3 juli zon op 4.25, onder 21.03; maan op 3.31, onder 21.36; Nieu we Maan •lime Water Hoog Water: 3 juli: Rotterdam le getij 4.45, 2e getij 17.03; Vlis- singen 1.31-13-57; Willemstad 5.22-17.49. langere tijd zullen worden terugge trokken. „Het zou gemakkelijk voor ons zijn onze troepen onmiddellijk naar huis te halen, maar de gevolgen zou den op lange duur catastrofaal zijn. Verlaten de VS Vietnam op zodanige wijze dat het vernederd of verslagen werd, dan zou dat ontzettend ont moedigend zijn voor de 300 miljoen bewoners van niet-communistisch Azie", aldus Nixon. Het enige oogmerk van Amerika is het Zuidvietnamese volk in staat te stellen zijn eigen toekomst te bepa len. „Kiest het voor een communis tische regering, dan is dat zijn recht. Wij houden vast aan het beginsel van vrije verkiezingen onder interna tionaal toezicht." Voortzetten In antwoord op de vraag wat de VS gaan doen als het huidige Cam bodjaanse bewind ten val wordt ge bracht door de communisten of het afgezette staatshoofd prins Norodom Sinanoek, zei Nixon: „Het antwoord is dat wij onze koers in Zuid-Vietnam zullen voortzetten. Dat betekent de vijand verslaan. En de Zuidvietnamezen, die nu een for midabele macht vormen, zullen erop toezien dat de schuilgebieden in Cam bodja niet weer worden bezet". De regering-Nixon heeft voorheen gezegd dat zij geen Amerikaanse troepen naar Cambodja zou sturen om het bewind van generaal Lon Nol op de been te houden, maar Nixon gaf'op dit punt geen rechtstreeks ant woord. Hij schoof het pas door de Senaat goedgekerude Cooper-Church-amen- dement terzijde, dat bepaalt dat de regering voor toekomstige militaire acties in Cambodja toestemming van het Congres moet hebben. Nixon zei dat hij verantwoordelijk is voor de veiligheid van de Amerikaanse troe pen in Vietnam en niet de Senatoren. „De president van de VS moet zich altijd het recht voorbehouden snel en krachtig op te treden om levens van Amerikaanse soldaten waar ter wereld ook te beschermen". Diplomaat De nieuwe delegatieleider in Pa rijs is een van Amerika's vooraan staande diplomaten. David Bruce heeft onder vijf presidenten gediend en is de enige Amerikaanse ambas sadeur in de geschiedenis die zowel in Engeland, Frankrijk als West- Duitsland gestationeerd was geweest. Hij is ook onderminister van bui tenlandse zaken en van handel ge weest, vertegenwoordiger bij de Euro pese Hoge Autoriteit voor kolen en staal en hoofd van de Marshallplan- missie in Frankrijk. Hij staat bekend als deskundige op alle terreinen van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Bezinning bij vakbeweging DE BILT Juni was de warmste maand sinds 1930 en op twee na de warmste maand van deze eeuw, want ook het jaar 1917 bracht nog warmer weer dan waarop we vorige maand j werden getrakteerd. Op veertien da- gen steeg het kwik tot 25 graden of 1 hoger. In De Bilt scheen de zon vorige j maand 275 uur tegen 223 uur nor maal. Juni was ook een van de droog ste maanden van deze eeuw; het landgemiddelde van de regen bedroeg ongeveer 25 mm tegen 54 normaal. NUNSPEET Op rijksweg 28 tus sen Nunspeet en Doornspijk is gister morgen een auto, afkomstig uit Gou da, door nog onbekende oorzaak door de middenberm gevlogen en over de kop geslagen. Hierbij werden alle vijf inzittenden gewond, waarvan er twee later in een ziekenhuis overleden. De omgekomen slachtoffers zijn de 34-jarige mevrouw J. G. Vermaat- Zegwaards, en haar 5-jarige zoontje Paul-Willem. Haar man. hun 3-jarig zoontje Wouter-Gerrit en mevrouw Koster uil Rijssen. werden gewond. Prinses Beatrix heeft gisteren in gezelschap van prins Clans de tiende Lil iade in Akersloot geopend. Bur gemeester De Sonnaville leidt hier liet prinselijk paar over de tentoon stelling rond. IJ MUI DEN Hoogovens heeft in Indonesië een overeenkomst gesloten met de Mecaf-groep voor de oprich ting van een fabriek voor gelaste sta len buizen. De Indonesische regering heeft hiervoor officieel haar toestem ming verleend. 1/fF.N komt vai DIJ de positie van de werknemer in het maatschappelijk gebeuren komt de vakbeweging op voor demo cratisering en inspraak. Gestreefd wordt naar zoveel mogelijk tot waar de brengen van de menselijke factor in het produktieproces. Daarom hebben berichten enige op schudding veroorzaakt over de op richting van een werkverband van kritische vakbondsbestuurders, dat kritiek zou hebben op de democrati sering binnen de vakbeweging zelf. De opschudding behoeft niet zo groot te zijn. Niet ongebruikelijk is, dat wie in hun geestdrift voor een be paalde zaak duidelijk naar buiten gericht bezig zijn, naar binnen niet helemaal toepassen wat naar buiten wordt gevraagd. Dat is geen kwestie van niet willen of van inconsequent handelen, maar komt gewoon omdat de dingen op grotere afstand dikwijls' beter wor den gezien dan de dingen vlakbij. Wanneer vakbondsbestuurders en medewerkers de situatie in eigen huis onder de loep nemen, bewijst dat waakzaamheid. De eigen struc tuur mag niet achterlopen bij wat men van anderen verlangt. Opschudding kan alleen zijn inge geven door de indruk als zouden de kritische heren zich opstellen tegen over het beleid. Maar zo blijkt het niet te zijn. De kritische heren staan open voor ieder, en willen in soli dariteit met de vakbeweging stude ren op wenselijke wijzingen in het functioneren van de vakbeweging binnen de samenleving. Zo bezien kan men op voorgenomen kritische bezinning moeilijk kritiek hebben. RIO DE JANEIRO Voor de eerste maal zijn de Braziliaanse politie en militairen van de luchtmacht er gisteren in geslaagd een poging tot vliegtugkaping te verijdelen. De kapers waren vijf jongelui vier jongens en één meisje van 17 a 18 jaar. Eén van de kapers pleegde zelfmoord toen de militairen het vliegtuig, dat op het vliegveld van Rio de Janeiro door de autoriteiten werd vastgehouden, binnendrongen. Een andere kaper werd gewond. De 29 passagiers en zeven leden van de bemanning konden veilig het vliegtuig, een Caravelle van de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij Cru zeiro do sul verlaten. De vijf jongelui hadden zich mees ter gemaakt van het toestel tijdens een vlucht van Rio naar Buenos Aires. De gezagvoerder wist hen te overtuigen dat hij eerst in Rio brandstof zou moeten tanken voor de lange vlucht naar Cuba. Toen de Caravelle landde schoten militairen met machinegeweren de banden stuk. Daarop volgde het ulti matum dat het toestel bestormd zou worden als de kapers zich niet zou den overgeven. Hun antwoord was: „Wij zullen de passagiers één voor één doden". Onder bescherming van traangas drong de politie het vliegtuig binnen. Verscheidene schoten werden gelost. Tijdens de verwarring sprongen ver scheidene passagiers uit de nooduit gang. De gehele operatie verliep onder een volkomen stilzwijgen van de po litie. Er werden geen inlichtingen verstrekt wat er precies gebeurde. De David K. Bruce de hele vakantie plezier van uw nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: NEW \ORK De Sowjetunie zou niet langer staan op algehele Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden alvorens de Arabische staten instemmen met het bestaans recht van Israël binnen veilige en erkende grenzen. Betaalt per Okwartaal Dmaand plaats: Ik kies cadeautje nr Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Brava. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Deze belangrijke concessie van Moskou jegens Israël is vervat in een nieuw plan voor het Na- j bije Oosten dat naar verluidt vo rige week is ingediend op een bijeenkomst van de ambassa deurs der vier grote mogendhe den in New York, zo is giste- ren in welingelichte kringen van de VN vernomen. Rusland zou nu een Israëlische te- J rugtrekking in fasen voorstellen. Na een eerste verwijdering van de Is raëlische troepen van de bestandslij nen zouden de Arabische staten Is raël dienen te erkennen en elke ver dere terugtrekking zou door nieuwe concessies van de zijde der Arabieren i moeten worden gevolgd. Het Russische plan bevat ook voor- stellen voor een oplossing van het probleem der Palestijnse vluchtelin gen. De missie van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring zou moeten worden hervat. Ook het nieuwe Amerikaanse vredesplan dat vorige maand circu leerde, zou spreken van hernieuwing vanJarrings rol. Ook twee Israëlische bladen Maariv en Yediot Achronot, maken melding van het nieuwe Russische plan. Vol gens deze kranten, die eveneens over een Israëlische terugtrekking in fasen spreken, zou Israël krachtens het Sowjet-plan alle gebieden die in 1967 werden bezet, moeten ontruimen, mei inbegrip van Jeruzalem. De. Ara bische staten zouden de verplichting op zich moeten nemen hun grondge bied niet te laten gebruiken als springplank voor güerrilla-aanvallen op Israël. Sowjet-diplomaten, die geen com mentaar willen geven op het plan, zeiden dat er geen spectaculaire ont wikkelingen te verwachten zijn voor dat president Nasser van Egypte zijn bezoek aan Moskou beëindigt. Nasser heeft intussen zijn verblijf in de Rus sische hoofdstad verlengd. Hij blijft er nog tot volgende week voor be sprekingen met de Russische leiders. journalisten mochten geen gebruik maken van de telefoons van de luchthaven. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de buiten landse ambassades aangeraden de voorzorgsmaatregelen de komende dagen te verscherpen. De politie vreest, dat revolutionaire groepen zullen trachten een buitenlandse di plomaat te ontvoeren in ruil voor de vier gearresteerde kapers. Een geslaagde vliegtuigkaping ge beurde in Amerika. Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij National Airlines met 32 passagiers en zeven bemanningsleden werd ge dwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel was juist opgestegen van de luchthaven van New Orleans. De DC- 8 is inmiddels veilig geland op het vliegveld van Havanna. PRAAG De Tsjchoslowaakse minister van binnenlandse zaken Radko Kaska heeft een beroep ge daan op „alle eerlijke burgers van Tsjechoslowakije" om hun medewer king te geven aan de Tsjechoslo- waakse inlichtingen- en contraspio nagediensten in hun strijd tegen „im perialistische inlichtingen en spiona gediensten". In zijn rede voor de voltallige ver gadering van het centraal comité van de partij heeft Kaska. aldus het ver slag in Rude Pravo. de burgers ook gewaarschuwd voor de verleiding „om te veel te praten". Hij herinnerde eraan dat „iedere verspreiding van staatsgeheimen een schending van de j wet betekent, die gerechtelijke gevol- I gen zal hebben". jyjEN komt van een voorgeschreven gedrag waarvan de zin niet dui delijk meer is soms het vlugste af door dat gedrag in het belachelijke te trekken. Zoiets zal mogelijk ook gaan gelden voor het verschijnsel van de mili taire groet. Die groet hangt uiter aard samen met erkenning van ge zag op zichzelf een hoogst waar devolle zaak, maar of de militair met die erkenning de hele dag door op zulk een wijze doende behoort te zijn, is een tweede. Dan is het risico niet denkbeeldig, dat het gezag er zelf gehavend afkomt. We moeten oppassen, dat defensie en volk niet uit elkaar wijken. En dat gebeurt, wanneer een militair voor niet-grocten zo zwaar wordt gestraft als thans is geschied met inbegrip overigens van ontslag uit de militaire dienst, wat voor hem stellig weer een verlichtende factor zal zijn. Aan dat groeten had wellicht eerder wat gedaan moeten zijn, en dan had het militaire apparaat de eer aan zichzelf gehouden. Men had daar zelf tegen heel wat gegroet „gegroet" moeten zeggen. Nu echter is de schijn alsof een ander beleid door martelaren wordt afgedwongen. Het komt gezond gezag zo nood zakelijk op zichzelf ten goede, wanneer onze defensie ook in deze zaken, die ieder aanspreken, bij de tijd en paraat blijven. Bankpersoneel kan vrij solliciteren DEN HAAG Het bankpersoneel kan voortaan zonder overleg te ple gen met de werkgever solliciteren naar andere banken, aldus meldt de christelijke bedrijfsbond voor handel, hank- en verzekeringswezen (HBV). Brandweerlieden op het vlieg veld in Rio de Janeiro leggen de gekaapte Caravelle onder een schuim laag. Politie en militairen slaagden erin de vliegtuigkaping te verijdelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1