zegekrans voor Duyndams Merckx-vazal Jos Spruyt m Tom Okkers rol is uitgespeeld Tour cijfers Verdiende triomf van maar gelukkige SHO Noord wijk, WHC en SHO staan precies gelijk Felice Gimondi EN^ kreeg'n boete VAN BENNEKOM SCOORDE TWEEMAAL Wim Schepers na veel pijn naar huis Gerard \ianen nu kopman Vragen over fusie Hoeseh-Hoogovens cel parlementair werk doen NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 2 JULI 1970 Georg Kessler is gisteravond met de training by Sparta begonnen. Hier poseert hy met de nieuwe aanwinsten Doesburg, ex PSV, Dryver, ex DFC, Van Staveren ex Warmund en Aad Koudyzer, ex SVV. ROME De Italiaanse wielrenner Felice Gimondi, die vorige maand als i/\ tweede eindigde in de Ronde van Ita- |p tie, heeft van zijn nationale bond een WT- boete opgelegd gekregen van 200.000 lire (ongeveer 1140 gulden). Dit naar aanleiding van enkele opmerkingen, die Gimondi had gemaakt voor de te levisiecamera's. Gimondi zou gezegd hebben: „De Italianen bewijzen diensten aan de Belgen om daardoor de etappes te kunnen winnen. Dit is fnuikend voor de sport". Michele Dancelli, die als vierde eindigde, kreeg op dezelfde beschul diging een boete van 100.000 lire (on geveer 570 gulden), Vito Taccone 80.000 lire (455 gulden) en Luigi Sgar- bozza 20.000 lire (115 gulden). Ook met schorsingen was de Ita liaanse bond niet karig. Wegens vechtpartijen tijdens de Ronde kre gen een startverbod: Sanantonio van 1 tot 15 juli, Jos Huysmans (Bel) van 20 juli tot 3 augustus, Ole Ritter (Den) van 1 tot 15 juli en Vic van Schil (Bel> van dertig dagen. AMIENS Leo Duyndam stond tegen een hek op de paarden renbaan van Amiens zijn verdriet uit te huilen. Dikke tranen stroomden over zijn besmeurde wangen. Hij kon het niet verkrop pen, dat al zijn moeite van de laatste vijftig kilometer van de rit van Rouaan naar Amiens tevergeefs was geweest. „Nooit heeft hij kop gedaan en toen demarreerde hij vlak voor Amiens op de bult. Dat was gemeen." Duyndam had het over de belg Jos Spruyt, een van de knechten van Ed dy Merckx, die vijftig kilometer lang als een klit aan het wiel van de Ne derlander was blijven hangen en hem tenslotte op de gravelbaan van het stadion gemakkelijk de zege had ont futseld. Het was maar goed dat Spruyt niet in de buurt was. Want de potige westlander had niet veel goeds voor met de Belg. „Na die bult was ik met veel moei te weer bijgekomen, en wat denk je? Die vent deed vanaf dat moment ■weer geen kop". Duyndam droogde de tranen en reed woedend weg. Hij had zijn best gedaan om aan de verwach tingen van zijn stalbazen, die hem lou ter en alleen in de ploeg hadden op genomen met het oog op een moge lijke etappezege in de eerste tien vlakke ritten, te kunnen voldoen en had gefaald. Duyndam is nog jong, hij is pas 22 jaar. Hij heeft nog de idealen van de jeugd, maar toch had hij, die in een tweejarige profloop baan al tal van sprekende overwin ningen op zijn erelijst bijschreef, kunnen weten, dat men in het harde wielervak zo vaak geen loon naar werken krijgt. 0 Triest Triest was het natuurlijk wel dat alle moeite van Duyndam onbetoond bleef, en na zulk een inspanning telt een tweede plaats niet meer mee. Men had overigens niet anders mogen verwachten. In de toer gelden nu eenmaal andere wetten dan in een daagse koersen. Spruyt immers was door Merckx meegestuurd om de vlucht van de Nederlander te controleren en zo mo gelijk te winnen. Meer niet. De Belg mocht uiteraard geen hulp verlenen aan de Caballerorijder, die met een achterstand van 2 min 8 sec in het algemeen klassement zelf een gevaar voor de gele trui van Zilioli ging be tekenen toen hij 1 min 45 sec voor lag. Dat Spruyt tenslotte probeerde Duyndam uit de wielen te rijden om de etappewinst voor de Faemino's veilig te stellen, was ook geen abnor male zaak. Maar het zou voor de Caballe- ro's zo prettig zijn geweest wanneer hij tegenover het verlies van Wim Schepers, die door helse pijnen ge plaagd afstapte, een zege had kunnen stellen. Nu moesten Duyndam en zijn makkers tevreden zijn met de hem toegekende prijs voor de strijdlustig- ste renner, die een premie van ruim elfhonderd gulden opleverde en de Westlander in dit klassement aan de top bracht. 6 Opmerkelijk Opmerkelijk was op deze in twee helften gedeelde vijfde dag de activi teit van Eddie Merckx, die er kenne lijk op uit is om voordat de karavaan vrijdag België binnenrijdt de gele trui te veroveren. Een andere uitleg is er namelijk niet voor de vechtlust waarmee de Belg de concurrentie te gemoet trad. Eeri solo van Gabica in het begin vormde basis voor dit of fensief voor de Sfinx van Woluwe. Want nadat Gabica eerst gezelschap had gekregen van Leblanc, Antheunis en Schoenmaker, sprongen achtereen volgens Merckx, Huysmans, Bergland, Gandarias, Ocana, Michelotto en Tho mas Petterson over. Het werd door toedoen vooral van Merckx een spannend gevecht tussen deze koplopers en de hoofdmacht, waarin de gedupeerden tol monster verbonden kwamen om de Belg te achterhalen. Maar wat kostte het een moeite. Ruim 25 kilometer lang hield het gevecht de karavaan in spanning. Merckx knokte als een Leeuw. Kilo meters lang bleef hij op kop rijden om dan even uit te rusten aan het wiel van zijn ploegmakkers Huys mans en Antheunis. Dan nam de meester zelf weer de leiding over. Toch kon hij het ditmaal niet bolwer ken en tenslotte moest Merckx zich overgeven. Dat was de sein voor een vlucht van Ocana, Vanneste, Gonzales Lina res en Zilioli. Juist toen kreeg Merckx een lekke band en raakte in de achterhoede. Hij kwam echter spoedig weer bij en haalde de uitlo pers terug. Later gebeurde dat ook met Wagtmans en Paolini. Tenslotte doorkruiste Duyndam de plannen van Merckx. De Belg zal het er niet bij laten. De vijfde dag van de tour leverde een volledige Belgische triomf op, want het korte ritje, waarin zich zo veel ontsnappingspogingen voordeden, dat een gemiddelde van ruim 45 km werd'gedraaid, werd gewonnen door Walter Godefroot. Deze in Italiaanse dienst rijdende Belg won daardoor voor de tweede maal in successie en verstevigde zijn positie aan de top van het puntenklassement, waarin Janssen in twee dagen ver achterop raakte, geducht. Godefroot was leng tes sneller dan vrijwel het gehele veld, dat op de meet in Rouaan- af stormde. Het zat zijn landgenoot Roger de Vlaeminck niet lekker. Deze protes teerde omdat hij bij het uitkomen van de laatste bocht door een ploeg- makker van Godefroot aan de trui zou zijn getrokken. Het protest werd afgewezen. Onmiddellijk. De wed strijdcommissarissen zeiden dat zij het incident niet hadden gezien. Be grijpelijk, want de heren hadden een schuilplaats gezocht voor de regen. door ROB HARTOG PERNIS Bijna negentig minuten lang ving DOTO de heftige aan valsgolven van SHO bekwaam op. Bijna, want twee minuten voor het einde vond de Beijerlandse formatie eindelijk het gat in de DOTO- defensie waar het al zo lang naar had lopen zoeken. SHO opende de Pernisser-muur overigens niet zonder geluk, want aan de kei harde, doeltreffende kopstoot van Cees van Bennekom was een overtreding van Ad den Boer tegenover doelman Bas Ketting voor afgegaan. Arbiter Jongman, overigens correct leidend, constateerde de overtreding echter niet. Doelpunt! AMIENS Het uitvallen van Wim Schepers betekent dat Gerard Vianen door de leiding van Caballcro als de grote man voor de bergetappes wordt beschouwd. De altijd goedgehumeur de coureur uit Kockengen realiseerde zich dat overigens nauwelijks toen hij in Amiens hoorde dat Schepers naar huis ging. Hij dacht even aan Arie den Har- tog. maar accepteerde vervolgens vol ledig de verantwoordelijkheid. „Ik rijd niet slecht. Het kan natuurlijk van de ene dag op de andere veran deren, maar voorlopig ben ik tevre den. Ik zal mijn uiterste best doen". Vianen is ook een realist. Hij voeg de er tenminste aan toe: „daarbij weet ik natuurlijk wel dat we nog niet veel moeilijkheden hebben ont moet. Het is nog helemaal het begin van de tour". Veel renners zouden als zij Vianen zo hadden horen spreken hebben om gekeken. Want de meesten vinden dat bet tot nog toe al verschrikkelijk zwaar is geweest. DEN HAAG De overwogen fusie van Hoogovens en Hoesch, waardoor mogelijk 50.000 Westduitse werkne mers hun paritair medebeslissings recht verloren dreigen te zien gaan, is volgens vier Tweede Kamerleden een nieuw bewijs voor de wenselijkheid om spoedig tot het statuut voor een Europese vennootschap in het kader van de EEG te komen. De heren Westerterp. Peijnenburg (beiden kath. v.) Oele en Vredeling (beiden soc.) hebben minister Nelissen gevraagd of hij bereid is zijn stand punt over de wijze waarop het vraag stuk van medebeslissingsrecht en on dernemingsstructuur moet worden opgelost, aan de Kamer mee te delen, eventueel na advies te hebben inge wonnen van het georganiseerde be drijfsleven. DOTO was ontluisterd. Zoals reeds enkele malen eerder in de landscom petitie vergokte het de wedstrijd in de laatste minuten. Piet Smits pupil len waren zelfs dermate teleurgesteld dat dezelfde Cees van Bennekom, af geschermd door Booman, een minuut later „good-old" Bas Ketting een tweede, ontmoedigende gang naar het net kon laten maken: 02. De DOTO'ers konden na afloop de nederlaag aanvankelijk nauwelijks verkroppen. Een briesende Piet Keemink: „Dit is al de derde wed strijd die op ronduit „schlemielerige" wijze verloren gaat. Ketting werd fi naal de grond in gelopen." Ketting zelf: „Er is geen twijfel mogelijk. Er werd een overtreding begaan. Terwijl ik opsprong om die corner van Van Leening te onderscheppen voelde ik twee ellebogen in mijn rug. Daardoor viel ik. Anders zou ik de ba] waar schijnlijk weggetikt hebben. Maar la ten we eerlijk zijn: SHO had de bete re ploeg. Die jongens hebben ver diend, maar wat fortuinlijk gewon nen." SHO beter Bas Ketting, twee weken geleden ontslagen uit het ziekenhuis en giste renavond de wegens werkzaamheden verhinderde Hennie Offenberg onder de lat vervangend, sloeg de spijker precies op de kop. De triomf van SHO kwam gelukkig tot stand, maar was zondermeer verdiend. SHO speelde als team beduidend beter dan DOTO. Het combineerde beter, va rieerde de aanvalspatronen meer. SHO miste echter schutters. Zowel voor als na de hervatting creëerde het een handvol kansen, maar een killer ontbrak. Duidelijk bleek dat Gerrie Reedijk en de zieke Jan den Boer node gemist werden in de frontlinie van de Beijerlanders. Nu moest het hoofdza kelijk komen van Cees van Benne kom. Vooral omdat zowel Gerard de Groot als Piet Korporaal telkens weer te slordig omsprongen met de kansen, waardoor Bas Ketting in samenwer king met Piet Keemink, die overigens tot tweemaal toe zijn eigen doelman bijna compleet verraste, de nul op het scorebord kon handhaven. SHO won de slag op het midden veld. Vooral door het goede spel van Jantje Grauss die de rol van Jan den Boer voortreffelijk overnam. Uitste kend stuwend, listig links en rechts passes uitdelend en herhaaldelijk sto rend op het middenveld groeide Grauss uit tot een van de grote uit blinkers. Slechts een foutje kleefde aan zijn spel. iHij is te balverliefd, waardoor hij regelmatig felle charges van DOTO's afweer uitlokte. Wesclorp faalde DOTO speelde een van zijn betere wedstrijden in deze landscompetitie. Orïdanks het falen van Hans Wes- dorp, die op de rechtervleugel tot geen enkele positieve actie kwam. Ondanks het gebrek aan conditie ook van een Duvalois, een De Ronde en Van Bennekom twee maal raak een Kalkman. DOTO speelde echter wilskrachtig. Overigens zonder brille. Het steunde op een hechte defensie en een door het harde zwoegen van Dick Tasma redelijk bezet midden veld. DOTO heeft echter weinig doelrijpe scoringskansen kunnen scheppen. Slechts Peter de 'Jong en Joop de Ronde kregen mogelijkheden de score te openen. Beiden richtten echter veelal onzuiver, waardoor doelman Merkus nauwelijks zijn talenten be hoefde te etaleren. Dat moest Ketting aan de andere kant wel. De routinier deed dat na een aarzelende start overigens met veel overtuiging. Tegen het duwtje van Ad den Boer was ook hij echter niet opgewassen. Een zich veront schuldigende Den Boer later: „Ja, ik maakte een overtreding. Maar wat wil je. Je probeert allemaal wel eens wat in de laatste minuten." Een probeerseltje, dat voor onge veer twaalfhonderd toeschouwers ruim beloond werd... Peter de Jong van DOTO schiet keihard in, maar de inzet van de Pernisser zal door keeper Merkus worden gestopt. Rechts Van Leening. PERNIS Good-oldBas Ket ting, door het wegens werkzaam heden niet beschikbaar zijn van Hennie Offenberg, weer eens onder de lat in het standaardteam van DOTO, is een even goed als lako- niek verliezer. Onmiddellijk na af loop van de voor DOTO dramatisch verlopen strijd tegen SHO stapte Bas naar de kleedkamer van SHO. ..Even handjes schudden. Het is zo lang geleden dat ik die jongens al lemaal gezien heb". Een groots gebaar van Ketting, die luttele minuten daarvoor door Ad den Boer dusdanig gehinderd werd dat Cees van Bennekom kop pend de eerste treffer kon laten aantekenen. In landscompetitie zaterdagioetbal De stands Noordwijk WHC SHO DOTO WVF ROTTERDAM Nimmer bracht de strijd om het lands kampioenschap bfj de zaterdag amateurs zo'n spannende slot fase als nu. En wellicht komt het ook nooit meer voor aange zien er in de toekomst slechts IpvllTl 1Y1ÜÖ" 1T1 twee afdelingskampioenen van V AAAA 11Aa^ 111 de eerste klassen om de hoogste eer zullen strqden. 16— 9 5—14 5—17 .Tos Spruyt heeft zyn ware gedaante laten zien. Niet de man, die de zege verdiende, Leo Duyndam, gaat de bloemen heen, maar een gewone bandjes- plakker. Eerste gedeelte: 1. Godefroot (Bel-Pezz:) de 94,5 km in 2 uur, 5 minuten en 2 seconden (met tljdvergoeding 2.04,42), 2. Van Ryckeghem (Bel-Cools) z.t. (met tljd vergoedlng 2.04.52), 3. Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) z.t. (met UJdvergoeding 2.04,57), 4. Vianen (Ned-Peters) z.t., 5. Van Katwijk (Ned-Vlssers) z.t., 6. Dolman (N'ed- -Vissers) z.t.,7. Merckx (Bel-Driessens) z.t., 8. Guimard (Fra-Caput) z.t., 9. Basso (Ita- -Alban:) z.t., 10. Dumont (Fra-Plaud) z.t., 11. ex aequo het peloton, 140. GRcntmees- ter (Ned-Peters) 2.05.51, 141. Schepers (Ned- -Peters) 2.15.32. Tweede gedeelte: 1. Spruyt (Bel-Drles- sens), de 113 km ln 2 uur 32 minuten 34 seconden (met bonificatie 2.32.14), 2. Duyn dam (Ned-Peters) 2.32.35 (met bon. 2.32.25). 3. R. de Vlaeminck (Bel-Schottc) 2.32.45 (met bon 2.32.40), 4. Eric Leman (Bel-Schot te) 2.32.45. 5. Eric de Vlaeminck (Bel-Schot te) z.t.. 6. Marino Basso (Ita-Albani) z.t., 7 Eddy Merckx (Bel-Drlessens) z.t., 8. Peel- man (Bel-Caput) z.t., 9. Van Katwijk (ned- -Vissers) z.t., 10. Wagtmans (ned-V:ssers) z.t„ 11. Godefroot (Bel-Pezzl) z.t., 12. Agos- tinho (Por-de Grlbaldy) z.t., 13. Janssen (Ned-De Muer) z.t., 14. Vianen (Ned-Peters) z.t., 15. Wolfshohl (Dld-Caput) z.t., 16. Grain (Fra-de Grlbaldy) z.t., 17. Nassen (Bel-Schotte) z.t., 18. Beghetto (Ita-Martinl) z.t., 19. Gosta Petterson (Zwe-Marini) z.t., 20. Houbrechts (Bel-Pezzl) z.t., 21. David (Bel-Schotte) z.t., 22. Van Rijckeghem (Bel- -Cools) z.t., 23. Jimenez <Spa-Lanagar:ca) z.t., 24. Jottl (Ita-Giganti) z.t., 25. Dolman (Ned-Vissers) z.t. Algemeen klassement: 1. Zilioli (Ita- -Driessens) 24.06.35, 2. Merckx (Bel-Dries sens) op 4 sec., 3. Godefroot (Bel-Pezzi) op 9 sec.. 4. Janssen (Ned-De Muer) op 27 sec.. 5. Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte) op 35 sec., 6. Van Sprlngel (Bel-Cools) op 46 sec., 7. ex aequo Tomas Petterson (Zwe-Marti- ni), PouLdor (Fra-Caput) op 1.06, 9. zoete melk (Ned-Schotte) op 1.07. 10. Ocana (Spa- -De Muer) op 1.08. Puntenklassement: 1. Godefroot (Bel) 83 pnt.. 2. Roger de Vlaeminck (Bel) 66 pnt., 3. Merckx (Bel) 51 pnt., 4. Guimard (Fra) 48 pnt., 5. Janssen (Ned) «7 pnt.. 11. Duyndam (Ned) 26 pnt., 14. ottenbros (Ned) 21 pnt. LONDEN In het gezelschap van de groten werd de naam van Tom Okker toch nog even ge memoreerd. Roger Taylor, die evenals Andres Gimeno zijn gun stig staande hangpartij van de vorige dag winnend beëindigde, vertelde: „Als Tom Okker vroe ger op een kritiek moment een verschrikkelijk riskante klap gaf, die nog net de lijn raakte, dacht ik altijd: geluksvogel. Later ben ik gaan beseffen dat het pure moed van hem was om op die momenten door te slaan. Ik heb ervan geleerd. Taylor demonstreerde die moed in de afgebroken partij tegen de Ameri kaan Clark Graebner. En vooral vast houdendheid. want de ene door braak, die hij na de 63, 119, 87 voorsprong van dinsdag nog nodig had, liet zeven games op zich wach ten. Zeven games waarin de uiter mate nerveuze Graebner zeven matchpoints ongedaan maakte en uit eindelijk op het tiende (de dag tevo ren had Taylor er ook al twee gehad) door de knieën ging: 63. 11—9 12—10. De moed, waar Taylor het over had, moet echter in strakke banen worden gehouden, anders verandert het in onbezonnenheid. Dat demon streerde Tom Okker in de kwartfina les van het heren-dubbelspel op baan één tegen de Roemenen Tiriac en Nastase: Het werd zijn laatste optre den tijdens Wjmbledon 1970. Dubbelspelpartner Marty Riessen, die toch een uitstekend kampioen schap achter de rug heeft, raakte vol ledig geïntimideerd doo r de foefjes, die Nastase zich veroorloofde. De Roemeen stond geen moment stil tij dens het serveren van zijn partner en leidde de aandacht van Riessen af, Okker bemerkte het en in de lange tweegesprekken die zich daarna op de baan voordeden, werd Riessen steeds meer het werk uit handen ge nomen. totdat Okker in de derde set zowat in zijn eentje tegenover de twee Roemenen stond. Dat ging uiteraard niet goed. Met 64, 64, 108 kwalificeerden de niet geplaatste Roemenen (ze waren daar erg boos over) zich voor de hal ve finales. Met nog twee wedstrijdronden voor de boeg staan Noordwijk, WHC en SHO met 9 punten uit 6 wedstrijden precies gelijk op de eerste plaats. Noordwijk is na de 30 overwinning woensdagavond in Zwolle tegen WVF leider dankzij een iets gunstiger doelgemiddelde dan WHC dat vrijaf had. SHO won zonder Reedijk en Den Boer de uiterst moeilijke uitbeurt bij DOTO dat tevergeefs vocht voor een revanche en eerst in de slotfase, zelfs onder fel protest van de Pernissers, moest buigen (20). Al met al wordt de wedstrijd WHC Noordwijk zaterdag in Wczep de onbetwiste topper met SHO in de wedstrijd tegen WVF als kanshebber op de toppositie als de strijd in de Noord-Veluwe onbeslist zou eindi gen. Op 11 juli krijgen we dan nog tot slot DOTOWHC en Noordwijk —SHO. De uitslagen van woensdagavond: DOTO—SHO; WVF—Noordwijk 0—3. ROTTERDAMBoele Bolnes heeft opdracht gekregen voor de bouw van een 5400 tons roll on/roll off vaartuig. Het schip moet in februari 1972 wor den opgeleverd. De (Franse) rederij, die het 136,5 meter lange vaartuig heeft besteld, wordt niet bekendge maakt. Het schip zal worden uitge rust met een Werkspoor hoofdmotor met een vermogen van 9900 pk waar mee een snelheid van 18,5 knoop ge haald kan worden. De scheepswerf heeft thans een roll on/roll off schip in aanbouw voor Wm. Brandts in Londen. BELFAST Bij de eerste pro testantse herdenkingsoptochten ip Ulster is het met uitzondering in het plaatsje Coalisland, waar enkele ge wonden vielen en een fabriek in brand werd gestoken, vrü rustig ge bleven. Britse troepen, die in staat van paraatheid waren gebracht, hadden alle voorzorgsmaatregelen genomen om de optochten zonder incidenten te laten verlopen. De Britse minister Maudling, die gisteren een tweedaags bezoek aan Noord-Ierland afsloot, zei dat de re gering in Londen de koers ten aan zien van Ulster niet zal wijzigen. Hij vertelde dat het gevangen ge zette Lagerhuislid Bernadette Devlin enkele privileges zal krijgen, zodat ze een deel van haar parlementaire werk in de cel zal kunnen doen. Afgelopen nacht is een aanslag ge pleegd op een katholiek oppositielid uit het Noordierse parlement, Austin Currie,. die echter ongedeerd bleef. Cifrrie- heeft zich de woede op de hals gehaald van radicalen in zijn partij, die vereniging van Noord-Ierland met de Ierse Republiek wil. PARIJS Een langzaamaanactie van de verkeersleiders op het Parijse vliegveld Orly heeft gisteren het ver voer van vakantiegangers helemaal in de war gestuurd. De stewardessen op de luchthaven moesten zelfs door mannelijke collega's worden be schermd tegen de woedende reizigers, waarvan er zich meer dan 60.000 op de luchthaven bevonden. De meesten moesten twee uur wachten voordat zij konden vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11